1 A1 g e m e e a Hieuws* en Advertentioblad r o o r 2$euwsch-7Uaader$n, No. 4076. Zaterdag 25 Mei 1901. 41e Jaargang. Engeland en de Z.-A. Republiek. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENT.(EN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt da pr(js slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ■Ill blad venckljnt WoenuUic en Vrijdagavond, nltgezonderd op Keegtilagep, bij de Fitma P. J. WAM PB IA1PK tc- Teg leaiea. ZEIEIE^STEJ BHi-A-ID- Wegens het Pinksterfeest zal a. s. Maandag geen nummer van difc blad verschijnen. Er heeft te Londen een gerucht geloopen, dat Kitchener gedreigd zou hebben, al zijn stellingen ten noorden van Pretoria te zullen ontruimen, indien de Engelsche regeering hem geen nieuwe versterkingeu zond. Vermoedelijk niet meer dan een gerucht, voortspruitend uit de groote acliviteit, die de Boeren in de laatste dagen ten toon spreiden. Het bericht, dat de Boeren in de Kaapkolome in de Zuurbergen samentrekken, werd gisteren door het zeer belangrijke telegram van /Central News aangevuld nl. dA een Boereumacht in de Drakens- bergen staat. Dit wijst er op, dat de Boeren nog eens hun oude plan opvatten om door een iuval in de Kaapkolonie en in Natal tegelijk den En- gelschen afbreuk te doen. Daardoor kunnen zij hun leeftocht en hun voorraden aan paarden en wagens aanvullenkunnen hun gelederen verster- ken met ,/rebellen" en de kommandos in den Vrijstaat en in Transvaal krijgeu lucht, kunnen uitrusten, zich reorganiseeren en opnieuw spoor- wegen gaan opblazen. Indien werkelijk de inval in de beide Engelsche kolonies wordt uitgevoerd, zou Kitchener wel eens gedwongen kunnen worden zich op Pretoria terug te trekken. Het schijnt in de Zuurbergen zelfs al tot een treffen te zijn gekomen. Kolonel Crabbe had op de westelijke helling van dat gebergte den 21° een botsing Lotter's en Lategan's kommandos, waarbij de Boeren werden teruggedreven en 9 gewonden kregen. Uit de telegrammen blijkt, dat de bewegingen der kommandos samenhangen, dat alles naar £en groot plan wordt uitgevoerd. In de Drakens- bergen zijn duizenden runderen en schapen ver- borgen en 'tis te begrijpen, dat de Engelscheu trachten, de Boeren vandaar te verdrijven of hen in te sluiten. Ondanks deze niet te miskennen bewijzen van vernieuwde activiteit bij de Boeren heet het toch, dat Kitchener er op rekent, met September den oorlog voor goed te hebben uitgemaakt. Dan zou hij naar Engeland terugkeeren. De Engelsche regeering is echter zoo wijs, niet al te vast op Kitchener's voorspelling af te gaan. Zij zal in den herfst alweer nieuwe troepen zenden om de uitgeputte soldaten in Zuid-Afrika te vervangen. De regimenten, die nu in Indie zijn en de garni- FEUILLETON 38) Van Waldenburg's woning was hij naar de officiers-societeit, van daar naar Ferronie en ten slotte toch naar de opera gegaan, steeds hopende zijn vriend te zullen vinden. Dat was hem niet gelukt, maar hij had Treskow aangetroffen en deze had hem onder het derde bedrijf den tijd gekort met het verhalen van allerlei pikante nieuwtjes. En nu hij tbuis kwam, moest hij dit tooneel zien. Daar stond de nieuwmudische graaf Von Glei- chen voor zijn Else, kuste haar de handen en noemde haar een engel, een fee En die mevrouw Von Salten Hoe koelbloedig zag die dit tooneel aan. Hem bemerkte men volstrekt. niet. Zijn hoofd duizelde hij balde de vuist en zette een gezicht als Othello op het oogenblik dat zijn schurkachtige luitenant van den onheilspellenden zakdoek spreekt. Hij hoestte even. Met lachende gezichten, die volstrekt geen kwaad geweten verriedden, keken alle drie naar hem om. Else maakte een ceremonieuse buiging en zeide met bevallige deftigheid zoenen aan de Middellandsche Zee zouden het eerst voor uitzendiug in aanmerkiug komen. Onder deze omstandigheden is het niet te verwonderen, dat zelfs in het christelijk gemoed van een Engelsch dagblad-correspondent eenige onchristelijke wenschen opkomen. De „Times"- man te Carolina kan het niet meer verkroppen, vooral niet omdat hij weet, dat de Boeren zich zoo gaarne zouden overgeven. Maar de komman- danten, die allerlei leugeuachtige slechtheden over de Engehchen rondstrooien, weten hen te bewegen, nog een paar maanden vol te houden. De corres pondent vraagt zich daarom af, of 't niet tijd wordt voor een allerlaatste proclamatie van Kitchener, zoo in den geest van //nu waarschuw ik je niet meer". Kitchener zou dan moeten zeggen dat de annexatie natuurlijk onherroepe- lijk is en dat de vijandelijkheden tegen de Engel scheu nu eens moeten ophouden, want dat anders de Boeren, die noch vechten, na korten tijd als rebellen zullen beschouwd worden en dat de goederen der vechtenden verbeurd verklaard zullen worden. De domme Boeren zullen het verschil niet goed vatten, denkend aan de meer dan 600 verbrande hoeven. De correspondent is echter slim genoeg om te begrijpen dat zoo'n papier niet voldoende is om den krijg te doen eindigen, en hij voegt er wijselijk bij //dat de Engelschen dan ook gelijktijdig moeten toonen, dat hun bezetting van het land een blijvende is". Een prachtige stelling als Carolina bv. voor den vijfden keer moet bezet worden. En als de Boeren naar Swaziland terugtrekken, dan moet ook dat schoongeveegd worden. Hij heeft goed praten, zulllen ze in Engeland wel zeggen, en de minister van financien, die onlangs meedeelde, dat de oorlog tot dusver f 1845,673,500 had gekost, zal zijn rimpels niet kwijt raken, als hij de inzichten van den correspondent leest. Het telegram uit Middelburg (het Kaapsche Middelburg wel te verstaan) doet zien, dat Malan's troep uiteen is gejaagd. Die zullen echter wel weer samenkomen. Van meer belang is het be richt omtrent Lategan, uit Colesberg, omdat er uit blijkt, hoe sterk de Afrikaansche Boeren nog deelnemen in den strijd. De Daily Mail" weet ontrent mevrouw Botha nu weer mee te deelen, dat haar in't geheel geen zending is opgedragen. Zij is eenvoudig op reis gegaan, omdat haar man haar bevolen heeft, Zuid- Afrika te verlaten. Het redt haar in elk geval uit een dubbelzinnige positie. tlet hulpcomite uit het Kaapsche parlement voor de republikeinsche weduwen en weezen, schijnt te gelooven aan een spoedig uit. zijn van den oorlog. Het heeft tenminste voorgesteld, om wHet zij mij vergund, dat ik mijn heer en gebieder het allernieuwste paar verloofden van onze residentie voorstelle. Mevrouw Katharina von Salten, geboren barones von HohenfelsAlsin- gen en rijksgraaf Von Waldenburg zu Walden burg, erfheer van Tauern en Molnitz, Kom- mandeur en Ridder van verschillende orden en bezitter ,/Van deze teederbeminde vrouw hier, naar wie mijn hart verlangd heeft, sedert ik haar voor de eerste maal heb gezien L" viel Waldenburg in. ,/Feliciteer me, oude vriend Weinige uren ge- leden was ik nog een verduiveld ongelukkig mensch en nu dat behoef ik je niet te zeggen, want je weet bij ondervinding hoe gelukkig men is, wanneer men de vrouw zijner keuze gewonnen heeft." Verlegen sprak Von Stasch eenige woorden van gelukwensching. Hij was beschaamd, te meer omdat een steelsche blik van Else hem bewees, dat zijn jaloerschheid haar niet ontgaan was. Zijn bedenkingen tegen //die overspannen roman- tische minnarij, die toch geen goed eiude kon nemen", waren evenwel spoedig vervlogen. Had hij vroeger ooit in ernst beweerd, dat deze twee menschen niet bij elkander pasten Had hij deze beminnelijke vrouw ooit voor een coquette gehouden Van tegenstander werd hij plotseling partijgenoottoen hij met zijn vrouw alleen was, durfde hij zelfs beweren, dat hij voor Waldenbug's de verdere verdeeling van geld te staken tot na den oorlog, omdat het dan noodiger zal zijn. Of moet misschien langs dezen weg eenige pressie worden uitgeoefend op deloyale Kapenaars In Pretoria maken ondertusschen de ver schillende financieele en mijnbouwkundige in- stellingen van den Rand zich gereed om de ontginning der mijuen aan te vatten. Zij vereenigen zich en leggen bij voorbaat beslag op de arbeidskracht der inlanders, door met hun hoofden verdragen te sluiten. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 24 Mei de volgende vonnissen uitgesproken P. A. v. H., 25 j. oud, werkman te Clinge, thans tijdelijk werkzaam in Duitschland, is wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf. JS., 28 j. oud, vroeger koetsier, thans werkman te Ter Neuzen, is wegens verduistering veroordeeld tot eene maand gevang. In zake A. de B., 28 j. oud, landbouwer te Ter Neuzen, appellant van een vonnis van het kantongerecht te Ter Neuzen, waarbij hij ter zake van overtreding van het provinciaal reglement op dekhengsten is veroordeeld tot f 20 boete of 5 dagen hechtenis, is het vonnis des eersten rechters bevestigd. In zake K. de K., 31 j. oud, landbouwer te Ter Neuzen, appellant van een vonnis van het kantongerecht te Ter Neuzen waarbij hij ter zake van overtreding van het provinciaal reglement op dekhengsten is veroordeeld tot 5 geldboeten ieder h f 20 of 5 maal 5 dagen hecht., is het vonnis van den eersten rechter bevestigd. Door de marechaussees te Oostburg is tegen een inwoner uit Belgie proces-verbaal opgemaakt, omdat hij een geweer, dat hij op eene verkooping had gekocht, over een afstand van 100 meters naar een rijtuig overbracht, waarmede hij naar die verkooping was overgekomen, zonder dat hij de noodige maatregelen bad genomen welke de Neder- landsche wapenwet voorschrijft in verband met het vervoer en dragen van wapenen. Mogelijk had de man nog nooit van het bestaan dezer wet gehoord. Het comite voor Zondagsrust te Arnhem, waarbij zijn aangesloten een dertigtal werklieden- vereenigingen van de meest verschillende richting, en daaronder zeer groote vereenigingen, heeft per circulaire aan de patroons en werkgevers het liefdehandel eigenlijk altijd gunstig gestemd was geweest. Maar daar kwam hij slecht af. //Ik zal je beter zeggen, hoe de zaken eigenlijk gelegen zijn," spotte Else. ,/Wij winden jelui, mannen, om den vinger, kijk, zoo Namelijk als wij een knap voorkomen hebben En als je nu nog eens waagt over Katharina's donkere oogen of haar bekoorlijken glimlach te spreken pas op dan, hoor Max beweerde later menigmaal, dat zijn Else dien avond in alien ernst jaloersch was geweest en te gelegener tijd kan hij haar daar nog wel eens mee plagen. Dat hij zelf jaloersch is, bewees hij eenige maanden later, toen hij Else met een brief in de hand vond, welke brief zij haastig dichtsloeg en bij zich stak. Nadrukkelijk vroeg hij den brief ts zien, eerst verzocht hij er om, maar ten laatste werd hij heftig. Met een arm zondaarsgezicht reikte zij eindelijk het corpus delicti overzij glimlachte echter, terwijl hij den brief haastig las. Geestig zag hij er op dat oogenblik niet uit. //Wel drommel wat moet dat beduiden ,yOude vrieudschap ..mijn geluk is verzekerd oprechte dankbaarheid hoop op een spoedig wederzien ten laatste de onderteekening „Je liefhebbende vriendin Aglaja von Goldberg." Aglaja von Goldberg Dat was de bruid van Iserstein Het duurde een geruim poos eer Else hem de verzoek gericht, de loonen in het vervolg (na 1 Juli) uit te betalen op Donderdag in plaats van op Zaterdag, omdat daardoor de vrouwen der arbeiders niet op Zaterdagavond laat of Zondag- morgen haar inkoopen behoeven te doen, waardoor Zondagsrust niet kan bestaan voor haar en vele winkeliers, en omdat zij bij uitbetaling op Donder dag profiteeren kunnen van de goedkoopere prijzen op de Vrijdagsmarkt. De gevraagde wijze van uitbetaling wordt ook door sommigen wenschelijk geacht met het oog op het drankmisbruik. Een ruim 30jarig man te Heereuveen, die zeer gebrekkig was, zou Maaudagmiddag naar gewoonte zijn vader, die te melken was, afhalen per bootje, dat hij door raderen met de schouders in beweging en vooruit kan brengen. Daar hij niet bij zijn vader aankwam, deed deze onderzoek, en bleek het dat de zoon uit de boot te water geraakt en verdronken was. De zich op vrije voeten bevindende kleeder- maker P., te 's Hage, die vrijgesproken is door de rechtbank aldaar in zake de ontvoering van de knapen Van Wezel en Endlich, en binnenkort voor het gerechtshof in hooger beroep zal moeten terechtstaan, is dezer dagen door de politie op nieuw in hechtenis genomen in verband met ver- klaringen van twee nieuwe getuigen. Na het ondergaan van een verhoor en eene confrontatie is zijn hechtenis echter niet gehandhaafd. Naar vHet Volk" meldt. is de Belgische socialist Fabri over wiens uitzetting uit het land de heer Van Kol onlangs de regeering interpelleerde weer te Roozendaal teruggekeerd. Mevrouw Jeanne Robin stichtte te Parijs, gesteund door de rijke hertogin d'Uzes en onder beschermiug van Francois Coppee en Jules Le- maitre, een soort van bank, ,rh Parole d'Honneur", welks ten doel had, de vele talentvolle dichters en schrijvers, die wel een opgangmakead gedicht, tooneelstuk of roman zouden schrijven als zij maar geld en vrijen tijd hadden, door het leenen van geld in staat te stellen om te toonen wat zij konden. Het geld werd zonder eenig ontvangbewijs en zonder waarborg geleendalleen beloofden de leeners op hun woord van eer, het terug te geven als zij waren geslaagd. De bank begon met een mooi kapitaal, bijeen- gebracht door verscheiden rijke lieden, die in het welslagen geloofden. En aan klanten was ook geen gebrek. Maargeen enkele schrijver schijnt genoeg geld verdiend te hebben of eergevoel genoeg te hebben gehad om terug te geven wat hem was geleend. Zoo is nu al het geld op en de inrichling ging te niet. Is t nog altijd een staaltje van genialiteit, niet aan geld te denken dat men schuldig is Of had de bank geen reden van bestaan, bracht niet den van die door 't noodlot miskende genieen 't ook, toen hij geld had, tot een men- waardig bestaan zaak duidelijk kon maken. Zij bewees hem, dat zijn verbod om zich met de zaken van Katharina's verloving te bemoeien, veel te streng was geweest zij had onmogelijk lijdelijk kunnen toezien het ongelukkige lot, dat Katharina en Waldenburg be- dreigde, dat Iserstein nooit zijn kansen op Katha rina's millioen had laten varen als hem geen ver- goeding gewacht had en dat door dit chasez-croises alle personen op de goede plaats gekomen waren, want Aglaja was de rechte vrouw voor Iserstein. Hij zou haar niet arm kunnen maken en ongelukkig ook niet. Sedert dien dag had Max een onbegrensde hoog- achting voor de diplomatische bekwaamheid zijner vrouw. //Else denkt Else zegt was voortaan de inleiding van menig gesprek, waarin hij zijn eigen oordeel ten beste gaf. Het was daarom zijn be- kenden niet kwalijk te nemen, wanneer zij be- weerden, dat zijn klein verstandig vrouwtje hem onder den pantoffel had. Het voornaamste is echter dat die toestand hem zeer goed bevalt en hij niet gaarne daarin verandering zou willen zien komen. (Slot volgt). COCRA

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1