Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND/ r- B De heer C. J. Neeteson, onderwijzer te Hoek, is benoemd tot onderwijzer met hoofdakte te Westkapelle. Bij Kon. besluit is aan den heer H. J. van Rietschoten, kommies l6 klasse bij 's Rijksbelas tingen, een pensioen verleend van f 656. Met 1 Juni a. s. worden verplaatstdekom miezen bij 's rijks belastingen C. Heerius van St. Jansteen naar Dodewaard, M. G.J. Contant van Hontenisse naar Veere en H. Post van Sas van Gent naar Hontenisse (tijd.) Znamslag, 21 Mei. In de heden gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den Zaamslagpolder, werd de rekening over het afge- looptm dienstiaar vastgesteld met een goed slot van 1126,92. De begrooting voor 1901/02 werd vastgestelc in ontvang en uitgaaf op 80247,40Y3- Het dijkgeschot komt op 6,70 per H.A. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders van Zaaraslag totbekeiing van een gedeelte Valweg, met 30jarige bijdrage door den polder, ad f 60 per jaar, werd afgewezeu met 31 tegen 5 stemmen Met 20 tegen 16 stemmen verklaarden ingelanden zich voor subsidie verleening van een stoomtram- maatschappij. Men kwam echter tot geen overeen- stemming welke richting voor dezen polder het meest gewenscht is. Aan de beurt van aftreding voor dijkgraaf was de heer M. Riemens, die voor de stemming verklaarde, niet meer in aanmerking te willen komen. In zijn plaats werd benoemd de heer D. Dekker Sr. In de plaats van den heer D. Dekker werd benoemd tot gezworen, de heer Jac. Dees, die ook werd herbenoemd tot vertegen- woordiger des polders in den dijkraad der water- keering van den calamiteuzen polder Margaretha c.a. Besloten werd over te gaan tot eene herschatting der gronden in den polder, voor de berekeniug van de polderlasten. Koewacht. Maandag had alhier de plechtige inhuldiging plaats van den Zeer Eerw. Heer A. C. C. van der Maden als pastoor dezer parochie Reeds weken van te voren was door eene commissie alles in het werk gesteld om dit feest zoo luisterrijk mogelijk te maken. Immers de heer Van der Maden had indertijd, toen hij hier als kapelaan werkzaam was, aller achting weten te verwerven en het was de vurigste wensch der parochiauen hem als pastoor te verkrijgen. De Bisschop van Breda heeft dien wensch vervuld en nu wilden de parochianen eens doen zien hoeveel genegenheid zij bezaten voor hun nieuwen herder. In alie buurten waren comites gevormd voor de straatversiering en toen Maandagmorgen de zou aan den hemel verscheen, had ouze gemeente een geheel ander aanzien verkregen. Langs den weg, dien den pastoor moeat gaan om van Axel naar de kerk te komen, was alles met sparren en groen bezet, terwijl de huizen versierd waren en hier en daar prachtige eereboogen prijkten met toepas- selijke jaarschriften. A1 deze versieringen te beschrijven is onmogelijk. Toch verdient het bij- zondere vermelding, dat de Kerkstraat in alle opzichten uitmuntte en de eerebnog, daar geplaatst, was eenig. Overigens hadden alle ingezetenen tot zelfs de armsten, zich bijzonder ingespannen. Van alle huizen wapperden vlaggen, hier en daar merkte men de pauselijke kleuren naast de nati- onale. Om half acht werd de nieuwe herder aan de greus der gemeente afgehaald door eene eere- wacht te paard en de veioclub met hunne net versierde rijwielen. Hier werd hij verwelkomd door den commandant, den heer H. Plasschaert, waarna men langzaam naar het dorp reed. De tocht door de gemeente geleek een zegetocht. Op den Nieuwe Molen werd den pastoor een grooten, prachtigen bloemtuil overhandigd. Aan den weg naar St. Jansteen stond een stoet opgesteld om den nieuwen Herder af te wachten. Toen het kanongebulder de aankomst meldde, was alles in orde. De Burgemeester, de heer C. Dierick, sprak als hoofd der gemeente en lid van het kerkbestuur den pastoor toe, wees op Re groote vreugde der ingezetenen en uitte den wensch, dat zij vele jaren dengene in hun midden mochten hebben, naar wiens komst zij zoo vurig verlangd hadden. Tevens bood hij, namens de Nederiandsche en Belgische ingezetenen een prachtig tapijt aan voor het koor en het hoogaltaar. Nadat de pastoor deze toespraak had beantwoord, zette de stoet zich in beweging naar de kerk. Deze stoet was van de schoonste, die hier ooit gevormd is. Vooral muntten uit de veioclub, de duivenmaatschappij met versierde duivenmanden en de visschersmaatschappij. Bijzonder trok de aandacht eene afdeeling kinderen, als Zouaven gekleed voorafgegaan door den pauselijken standaard en de pauselijke vlaggen. In goede orde trok de stoet nu kerkwaarts. Onderweg werd de pastoor nog verwelkomd door de heeren Ph. Baert en J. van Buiten, de laatste namens de ingezetenen van Belgisch Koewacht. Aan de kerk zongen de kinderen der Eerw. Zusters een lied en boden een paar maagdekens bloem- tuilen aan. De kerk was te klein om al de ge- loovigen te bevatten doch dank de goede regeling der feestcommissie konden al de leden van den stoet, waaronder 350 kinderen, plaats nemen. Na afloop der kerkelijke plechtigheid begaf de stoet zich in dezelfde volgorde over het Belgisch gedeelte naar de pastorie, waar de kinderen der open bare scholen den nieuwen pastoor toezongen. Jlier nam de heer A. Geerards het woord en heette in een lange rede namens de schoolkinderen en het onderwijzend personeel den nieuwen Herder welkom. Nu openden de leden der duivenmaat schappij hunne manden en gevleugelde boden gingen in alle deelen der gemeente verkondigen, dat de plechtigheid afgeloopen was. Bij het binnentreden wachtte de pastoor nog een aardige verrassing. Juist toen hij den drempel zijner woning betrad, viel er een regen van bloemen op zijn hoofd. Zeer aangedaan en vriendelijk dankend trad de pastoor binnen, terwijl de stoet ontbonden werd. In den namiddag bracht de zangvereeniging /r/Kunstliefde" den Zeer Eerw. heer Van der Maden eene serenade. Tot laat in den avond bleven velen bijeen, doch de feestvreugde werd door geen enkelen wanklank gestoord. Koewacht heeft getoond feest te kunnen vieren in den rechten zin des woord. Ook is thans gebleken, dat het iets grootsch tot stand kan brengen als de Nederlandsche en Belgische inge zetenen broederlijk de handen ineen slaan. Een woord van lof komt hier toe aan de feest commissie, die zich zoo flink van hare taak g kweten heeft. Te Groede had Donderdag een treurig onge val plaats. Terwijl twee personen in een ver- huiswagen reden, nam de voerman een flesch en dronk daaruit wat hier, waarop de vrouw ook wat te drinken vroeg. De voerman, bemerkende, dat er te weinig in zijn flesch was, gaf aan de vrouw eene andere, eveueens in zijn wagen aan- wezig. Bij de eerste teug echter bleek dat de man zich had vergist, dat reeds eene hoeveelheid carbolium naar binnen was gegaan en de vrouw kort daarna onder hevige pijnen is bezweken. fe Medemblik is bij het fietsen een meisje van 16 jaar te water geraakt en verdronken. Zondagmorgen vroeg stond te Sloterdijk op den spoorweg binnen de rails, juist toen een trein aankwam, een welgekleed heer met de armen te zwaaien, zoodat de machinist genoodzaakt was te stoppen. Later bleek het, dat men met een krankzinnige te doen had, die juist Zaterdag uit het gesticht Meerenberg was gevlucht. Hij is weder onder bewaking der politie derwaarts teruggezonden. Te Amsterdam zag een agent een schoen- maker in zijn pothuis aan de Warmoesstraat in bewusteloozen toestand op zijn stoel zitten. Hij droeg den man met behulp van eenige omstanders naar buiten, waar hij spoedig bijkwam. Bij onder- zoek bleek, dat de man vuur had aangelegd, om gereedschap te verhitten en door kolendamp be- dwelmd was geraakt. Te Rozendaal kocht een Belg een paard. Terwijl hij het dier in den bek wilde zien, beet het zijn nieuwen meester den rechterduim geheel af. Alsof er niets gebeurd was, wikkelde de man de verwonde hand in een zakdoek, stak den afgebeten duira in zijn portemonnaie en reed er mede naar huis. Toen een lljarige jongen in Boertange dezer dagen het schaap van de weide naar huis wilde brengen, was het dier zoo vriendelijk, hem onver- wachts van een smal bruggetje in een diepe kolk te stooten. Gelukkig evenwel hield de knaap de lange lijn, waaraan hij den woldrager leidde, stevig vast. Het beest trok daardoor den luid schreeuwenden drenkeling dwars door den stroom naar den tegenovergestelden oever en zoo werd de bewerker van dit onheil tevens de redder van den knaap. Zondagnamiddag heeft de veldwachter te Oldenzaal gearresteerd een zekeren G. uit Amster dam, een Rus van geboorte, tijdelijk verblijf loudende bij den slaapsteehouder Levisson te Oldenzaal en verdacht van mishandeling met doodelijk gevolg van het 9jarig zoontje van ge- noemden L. De justitie uit Almelo heeft een onderzoek ingesteld. Een loodgietersknecht, die Zaterdag op het dak der R. K. kerk te Deventer aan het werk was, is vermoedelijk door een misstap op zijn "adder, van een hoogte van ongeveer 30 meter in den tuin van de pastorie gevallen. Hij was on- middellijk dood. Te Yelp bij Arnhem werd Maandag een poging tot ontvoering door de politie verijdeld. "en 4tal Duitschers trachtten op verzoek van de moeder, die te Geestemiinde woont, twee kinderen op te lichten, die te Velp bij den vader wonen. Een der Duitschers is in handen der politie ge vallen. De vader, Feldman genaamd, woont met een weduwe. Twee weken geleden werd de nieuwe kerk der Ned. Herv. gem. te Overschie ingewijd. Zooals men zich herinnert, was het oude gebouw voor 3 jaren in den nacht voor Hemelvaartsdag door den bliksem getroffen en totaal afgebrand. Er bevond zich toen geen bliksemafleider op den toren. Vrijdag jl. nu, dus bijna weder op denzelfden datum, sloeg bij een kort onweder andermaal de bliksem in den toren, doch werd door den thans geplaatsten afleider opgevangen en in den grond gesmoord. Niettemin werd aan het gebouw eenige schade toegebracht. Te 's Gravenland hebben Zondagmiddag een troep opgeschoten kuapen uit Hilversum hij1" den cafehouder Hennipman in het cafe het Rechthuis, nadat deze geweigerd had hun te tappen, omdat ze blijkbaar beschonken waren, alles vernield. De politie, slechts uit 2 man bestaande, was niet bij machte het oproerig 12tal te beteugelen, waardoor vele klappen werden uitgedeeld. Een der oproermakers kreeg zulk een slag op zijn hoofd, dat schedelbreuk ontstond, en hij in be- denkelijken toestand verkeert. Met flinke hulp van de burgers mocht het eindelijk gelukken elf jongens in arrest te nemen en in verzekerde bewaring te brengen een ont- snapte. De burgemeester nam hen onmiddelijk in verhoor, w.<arna ze werden losgelaten en de verwonde overgebracht naar de R. K. ziekeuver- plegiug, te Hilversum. Twee Belgische Kamerleden, de geneesheeren Terwagne en Delbaste, hebben een wetsvoorstel ingediend om 250,000 beschikbaar te stellen tot het oudersteunen van gemeentelijke sanatorien voor teringlijders. Een handelaar in diamanten te Antwerpen, die werkzaam was in een fabriek waar reeds meer gestolen was, kwam in acht dagen niet op zijn werk. De patroon, ongerust geworden, liet toen eerst den trommel openen, waarin de diamanten werden opgeborgen, die aan den werkman waren toevertrouwd, en er bleken nu 11 steenen te ontbreken. De dader is voortvluchtig. Engeland gaat de drie grootste oorlogs- schepen bouwen. Ze zullen elk 15 miilioen gulden kosten. Een merkwaardig drama werd kort geleden afgespeeld te Gross-Lichterfelde bij Berlijn. Een zekere Zillmann had vaak twist met zijn vrouw. Om zijne wederhelft schrik aan te jagen dreigde hij dat hij zich zou ophangen. Hij begon zelfs met deze executie en ging zoover, dat zijn vrouw het noodig oordeelde het touw door te snijden. Daar de streek gelukt was, herhaalde hij die met hetzelfde succes een tweede, derde en vierde maal. Dezer dagen na een nieuwen twist, zeide hij tot zijn vrouw dat hij op zolder een eind aan zijn leven ging maken. Zijn vrouw liet hem ditmaal begaan, denkende dat het comedie was. Hoe was zij ontdaan, toen tien minuten later een harer kinderen haar kwam zeggen, dat vader zich op zolder nu in vollen ernst had opgehangen. Zillmann had te veel gerekend op de tusschen- komst van zijn vrouw en zich zoo onhandig het touw om den hals gedaan dat het hem den adem ontnam. Een keer te dikwijls. Men spotte niet met den strop. Het eerste ongeluk in het Alpenseizoen is Zaterdag in de Tristan vallei voorgevallen. Twee beambten der ,/Anglo-Austriaan Bank," de heeren Joseph Kolarez en Afred Schranzhofen, die beproefd hadden den Peilsten te beklimmen, zijn uit gegleden en van een hoogte van 750 meter neergestort. Hun lijken, die verbonden waren door een touw, zijn gevonden door graaf Wimpffen. Maandagmorgen zijn eenige loodsen en stallen te Guilford (Engelsnd) in vlammen opgegaan. Twee werklieden, Steer en Merritt, die daar arbeidden en zich niet tijdig konden redden, vonden den dood door verbranding. Het stadje Champol, op 3 kilometer afstand van Chartres, nog onder den indruk van de vreese- lijke misdaad te Corancez, is opnieuw in op- schudding gebracht door een geheimzinnig drama. Twee oudjes, de echtelieden Filleaux Rouelle, beiden meer dan 70 jaren oud, zijn dood in hun tuin gevonden de man lag uitgestrekt onder een boom en zijn Jijk droeg aan den hals sporen van verworgingde vrouw werd dood uii een meertje opgehaald. De meeningen omtrent den loop van het gebeurde zijn verdeeld enkelen zijn van opinie, dat de oudjes vermoord zijnanderen werpen de hypothese van zelfmoord op, waartoe slechte finan- cieele verhoudingen aanleiding gaven. Zaterdag heeft op het Leicestarsquare in de Londensohe wijk Soho, een bloedig tooneel plaats gehad. Vele voetgangers en rijiuigen bewogen zich over den weg, toen eensklaps een aantal Italianen uit een circus kwamen en onderling met messen en hamers gingen vechten. Het publiek wilde tusschen beide komen, maar de verwarring werd zoo groot, dat ten slotte een algemeen gevecht ontstond, waarin velen gekwetst werden. Een aantal politieageuten herstelden de orde, en nam drie Italianen gevangen. Een ontzettend drama is Zondagavond te Kent afgespeeld. Een Engelsche onderofflcier, de sergeant-majoor Butler, gestationneerd te Woolwich, verzochtzijn vrouw even bij den kruidenier te willen aanloopen. Argeloos, niets kwaads vermoedend, verliet zij haar woning. Nauwelijks waren er vijf minuten na haar vertrek verstreken, of een dertienjarig meisje snelde gillend het huis uit. Een jongmcnsch, dat haar staande hield en vroeg wat haar scheelde, kreeg nauw verstaanbaar ten antwoord, dat haar vader op haar geschoten had. Bijna onmiddellijk daarop zakte zij ineen. Na zich overtuigd te hebben, dat zorg voor het meisje gedragen werd, snelde de jonkman in de aangeduide richting en kwam Butler, kalm zijn sigaar rookend, op straat tegen. Butler bevestigde de woorden van zijn dochtertje, maar gaf zijn verwondering er over te kennen, dat zij uit de woning ontvlucht was. „Ik dacht dat ik haar net als de andere vijf doodgeschoten n&ci o°r de komst der politie, die hem gevangen nam, toonde hij geen lust om te ontsnappen. De politie vond de vier kinderen dood op bed liggen en in de gang het lijk van een zuigeling. Men hoopt, dat het ontvloden kind herstellen zal. De misdaad werd bedreven met een revolver, die in huis met zes ledige huizen gevonden werd. Omtrent de aanleiding tot de misdaad tast men nog in het duister. Butler leefde steeds gelukkig met zijn vrouw. Hij is gepeusionneerd, had een en twintig dienstjaren acht. r den rug en nam in 1SS1 aan den Boerenoorlog deel. Verleden jaar was hij te Dover gestationneerd, waar hij om overplaatsing naar Woolwich verzocht, wat hem werd toegestaan. Terwijl het huis doorzocht werd, wandelde Butler met den commissaris van politie buiten op en neer. Hij legde geen berouw aan den dag en zei, dat hij alleen spijt had over het feit, dat het ontsnapte meisje in ellende moest achterblijven, De leeftijd der vermoorde kinderen wisselt af tusschen twee en elf jaar. Heeren kroeghouders. Uit een te Westmin ster gepubliceerde lijst blijkt dat Lord Salisbury eigenaar is van elf kroegen, terwijl de Hertog van Devonshire, president van den particulieren raad des Konings van 47 public houses" de huur int. Andere Lords als de hertogen van Bedfort, van Rutland, van Northumberland, verder lord Dunraven, lord Hartington, lord Dudley en lord Couwper stellen zich met een dertigtal te- vreden. Lord Derby echter kon zich op 72 stuks beroemen. Races tusschen een wielrenner en een olifant 1 Een der hoofdaantrekkelijkheden in de sport- afdeeling van de Panamerikaansche tentoonstelling te Buffalo, is de wedstrijd tusschen een olifant,. ongetwijfeld een der snelste dikhuiden ter wereld en Liz geheeten en den gewezen Amerikaanschen kampioen Bald. De races worden gehouden in een groote arena, het z.g. stadium. De wielrenner houdt de buitenbaan, de olifant de binnenbaan, terwijl de eerste zijn concurrent natuurlijk een voorgift geeft, varieerende tusschen een halve mijl en een mijl. Dat het geen kleinigheid is door een olifant vervolgd te worden, zelfs wanneer men het snelste Arabische ros onder zich heeft, kunnen de olifantenjagers getuigen. Het publiek is buiten zichzelf van verbaziug over de snelheid en den ausdauer van den kolossus. Zijn reuzen- stappen maken hem reeds zonder handicap een gevaarlijken tegenstander voor een wielrenner en het dier beweegt zich voort met een behendigheid, waarover een renpaard zich niet zou behoeven te schamen. Ontzetlende stappen worden het inderdaad, wanneer het dier de voorpooten letterlijk in de lucht werpt. De sensationeele nieuwe wijze van wedrennen wordt door duizenden toeschouwers met wild enthousiasme gevolgd. In den Pest. Lloyd breugt Adolf Gerstmann iets in herinnering uit het verleden van Baden- Baden, in verband met de duurste parasol, die wel ooit zal zijn gekocht. De echtgenoote van den heer Blanc, indertijd eigenaar van de speelbank te Monte-Carlo, had, toen zij was uitgegaan, haar parasol in het hotel laten liggen. De heer Blanc wilde niet teruggaan, doch kocht op de Promenade een nieuwe parasol voor 50 francs en ging er was toen nog een speelbank te Baden-Baden naar de speelbank, om die buitengewone uitgave weer terug te winnen. Anders speelde hij uit beginsel nooit wellicht omdat hij uit ervaring van anderen in zijn voordeel de zaak te goed kende. Hij zet dadelijk vijftig francs en verliest hij verdubbelt den inzet en verliest. Nu wordt het hem ernst. Andermaal zet hij zich neer, verhoogt stelselmatig telkens zijn inzet, wil het lot dwingen, en na eenige uren opstaande, kan hij zijn gade niet zonder fierheid medcelen, dat haar parasol hem meer dan 80,000, francs heeft gekost. AANBESTEDINGEN. Op Vrijdag, 31 Mei 1901, des voormiddags ten II ure, zal aan het gebouw van provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed I. Het voortzetten van de herstelling der boordvoorziening van het kanaal door Zuid- Beveland. (Raming 5000). II. Het maken van twee ducd'alven bezuiden de brug in den Staatsspoorweg Rosendaal Vlissingen te Vlake, behoorende tot de werken van het kanaal door Zuid-Beveland. (Raming 1500). XaAinslag-, Huwelijks-aangiften. 2 Mei. Jan de Bruijne, oud 32 j., jm. en Pieternella Servaas, oud 23 j.,jd. 9 Mei. Jan Martinus de Jonge, oud 23 j jm. en Marina Dekker, oud 25 j., jd. Frant^ois Cornelis de Jonge, oud 21 j., jm. en Maria van den Ende, oud 20 j., jd. Jacobus den Hamer, oud 27 j., jm. en Sara IJsebaart, oud 21 j., jd. Geboorten. 7 Mei. Abraham, z. van Jan Riemens en van Cornelia Janneke de Mul. 9 Mei. Frant^oise Suzanna, d. van Pieter Oppencer en van Janna de Visser. Adriaan Jozias, z. van Hermanus Klaassen en van Maria Catharina Franse. Janneke Aaltje, d. van Pieter de Feijter en van Neeltrje Cornelia Herrebout. 10 Mei. Ferdinandus, z. van Adriaan Koster en van Ebrina van Tatenhove. 11 Mei Maria, d. van Adriaan Nijssen en van Ebrina de Zeeuw. KOERS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,75 a 47,80 Engelsch per£ 12,— 12,10 MM

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2