A1 g e a e e a Nieuws* en Advertentieblad 7 o o r Zeeuwscb-Vlaanderen. 4075. Donderdaa: 23 Mei 1901. Engeland en de Z.-A. fiepubliek. PBIKCBS 0F RRAVnr. 41e Jaargang. KIEZERSLUST. Openbare Vergadering Binnenland. - ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYEJTENTliS: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /'0,10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prij' slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Kamer van Koopliandel en Fabrieken te Ter Nenzen. op Donderdag den 23 Mei 1901, namiddag 7 uur. De Voorzitter, H. C. E. VAN IJSSELSTEIJN. De Secretaris, H. J. VOOREN. Te Pretoria is men volgens de //Morning Leader" in goed onderrichte kringen van oordeel, dat de oorlog ten einde loopt en er worden al heel wat weddingschappen aangegaan, dat de oorlog voor het eind van Augustus zal afgeloopen zijn. Voor de Engelschen is het zeker nog meer te wenschen dan voor de Boeren. Dezen schijnen de enorme verliezen aan buit, die de Britten hen voortdurend toebrengen, vrij goed te kunnen verdragen, maar het Engelsche leger is niet bestand tegen dezen afmattenden en demoraliseerden krijg. Vooral het bericht van den 19" Mei, uit Kaap- stad, bevat een ernstige waarschuwing aan het legerbestuur te Londen. Men meldt namelijk uit verscheidene plaatsen bloedige gevechten, die ge- leverd moeten zijn tusschen de geregelde en de koloniale troepen van het Engelsche leger. Deze botsingen zijn grootendeels te wijten aan de Engel sche officieren, die, daar zij van adel zijn en door- trokken met kaste-vooroordeelen, de officieren der koloniale troepen met minachting behandelen. De onderlinge twisten nemen een ernstig karak- ter aan. Te onaangenamer komen nu die standjes, omdat werkelijk De Wet wter naar de Kaapkolonie schijnt te trekken, Brand en Herzog zulleu hem bij zijn nieuwen inval vergezellen. F WIJ JLLLETON 37) Wat beduidde dat? Had Katharina de stad verlaten Zij had een villa in een badplaats die in een half uur sporens bereikt kon worden en waar zij in het voorjaar gaarne vertoefde. Was zij daarheen gegaan wegens het opzien, dat het af- breken van haar verloving baren moest Dat was zeer wel mogelijk. Misschien lag er voor hem in zijn eigen villa reeds een briefje van haar. Zijn weg voerde hem langs het huis van Elsein de verte bemerkte hij reeds de helder verlichte vensters. Zonder lang te overleggen, ging hij de stoep op en schelde aan. //Is de familie thuis vroeg hij den knecht die hem de deur opende. z/Alleen mevrouw is thuis." z/Ga mij dan aandienen." Hij dacht er volstrekt niet aan, dat zijn bezoek om liegen uur bij een dame niet heel passelijk was, in zijn gelukkige stemming vergat hij al het andere. z/Mevrouw laat u verzoeken binnen te komen." Hij wachtte het anlwoord van den huisknecht nauwelijks af. Weldra stapte hij den salon binnen, doch bleef aangcnaam verrast bij de deur staan. Achter Else, die hem te gemoet kwam, bemerkte hij haar, die hem het liefst ter wereld was. In uitgelaten vroolijkheid klapte Else in de handen en reikte die toen Waldenburg toe. ;/Dat noem ik een gelukkig toeval," juichte zij, ,/laat De Wet heeft laatstelijk een kranigen tocht gemaakt met een 40 man. Van Vrede uit trcic hij noordwaarts naar Ermelo, van daar den spoorweg over bij Nijlstroom vervolger.s ging hij in zuidwestelijke richting, hield eenige dagen stil hij Maribogo en trok zuidwaarts naar Boshof en verder naar Philippolisin het laatste dorp moet hij een onderhoud met Hertzog gehad hebben en daar is zeker het plan van den inval geregeld. De correspondent van Reuter, die dit meldt, maakt geen gewag meer van de Wet's abnormali- teit. Nogal verstandig van hem. Orntrent den toestand in 't algemeen seint een correspondent van Reuter het volgende Het oprukken van geueraal Blood in het noorden van Transvaal heeft het meerendeel van de Boeren in westelijke richting gedreven ofschoou er nog enkelen in het noorden van het district Zoutpans- berg staan. De la Rey trekt Blood om. De meeste van deze vluchtelingen en een aantal Boeren uit de buurt van Ermelo hebben Botha verlaten en zijn overgegaan naar het kommando van de la Rey. De la Rey heeft een stelsel ingericht om remonte-paarden uit den Vrijstaat te krijgen, maar de paarden zijn in droevigen toestand. Methuen en Babington hebben nog meer kleine afdeelingen voetvolk bij zich gekregen. Het nieuwe stelsel van blokhuizen, dat van Engelschen kant is ingevoerd tot bescherming van den spoor weg, heeft meer dan 6000 man vrijgemaakt voor krijgsverrichtingen in het veld. De troepen in Oranje-Vrijstaat zijn druk doende met het schoon- vegen van het land ten oosten van den spoorweg. Enkele zwervende kommandootjes zijn nog ten westen van de spoorlijn, meer in het zuiden. Verder houden Hertzog en Brand tijdelijk de streek rondom Petrusburg (ten westen van Bloem- fontein) bezet. De heer J. J. van Kerkwijk, afgevaardigde ter Tweede Kamer voor Zierikzee, is gisteravond te 's Gravenhage overleden. Jacob Johan van Kerkwijk weTd geboren te Ouddorp op 19 December 1830 In 1848 werd hij student aan de Kon. Academie te Delft. Den 30 Juni 1852 deed hij examen als oiviel inge- nieur en bekleedde daarna verschillende functie's bij de rijkstelegraaf. Den 20 Februari 1863 werd hij gekozen tot lid van de Tweede Kamer in het kiesdistrict Zierikzee en sedert werd hij bij elke periodieke aftreding voor dit district herkozen. nu iemand mij nog eens tegenspreken als ik zeg, dat men een voorgevoel kan hebben." Zij ging op de teenen staan om hem iets in het oor te fluisteren, wat echter bij het groote verschil in lengte tot de onmogelijkhedeu behoorde. z/Er is van allerlei gebeurd, dat je belang- stelling zal opwekken," sprak zij geheimzinnig. z/Daar ginder staat iemand, die het u vertellen zal. lntusschen ga ik eens kijken of de maan al opgekomen is." Zij knikte de twee nog even lactend toe en verdween toen in de zijkamer. Waldenburg trad nader bij Katharina. z/Ik weet alles," zeide hij. Een oogenblik stonden zij sprakeloos tegenover elkander, hunne blikken ontmoetten elkaar en bleven in elkaars oogen rusten. Voorzeker gaven bier de oogen eeue wederzijdsche liefdesverklaring, zooals woorden onmogelijk konden uitdrukken. Een oogenblik slechtstoen lagen zij in elkan- ders armen en vergaten daarbij alles, wat hen om- riugde. Zij wisten alleen, dat zij bij elkander waren, dat zij elkander beminden, dat zij gelukkig waren. Het duurde lang eer de storm hunner gevoelens zoo- ver tot bedareu was gekomen, dat zij sprekeu konden. z/Ik zou je liever dooden, dan je nogmaals ver liezen," fluisterde Waldenburg, terwijl hij haar op het voorhoofd kustte. vO, mijn liefste wat heb ik veel om je geleden 1" Zij had hem omhelsd en zijn kussen teeder be- antwoord nu liet zij hem los en daar lag zij plot- seling aan zijn voeten geknield. z/Laat mij, Erik, laat mij," sprak zij hem on- Zijn oordeelvellingen in de Kamer waren dikwijls scherp, maar werdeu zonder aaazien des persoons gegeven. Hoewel warm liberaal, was hij geen volgzaam partijman. Zijn parlementaire loopbaan is te bekend dan dat daaruit zijn handelingen en redevoeringen, met name die voor landbouw en platteland, behoeven te wordsn aangestipt, en ook is het overbodig zijn figuur en zijn manieren in 's lands vergader- zaal 1e herinneren. Meermalen werd aan den heer Van Kerkwijk een ministerieele portefeuille aangeboden, maar steeds en consequent bedankte hij daarvoor. De wettelijke regeling van de Staatsloterij is voornamelijk aan zijn krachtig aandringen daarop te danken. De overledene wijdde zijn werkzaam leven aan al hetgeen op nijverheid, spoorwegen en electriciteit betrekking heeft. Van verschillende spoorwegmaatschappijen was hij bestuurslid of commissaris, o. a. van de Ned. Ind. Spoorwegmaatschappij. Meermalen benoemde de Nederlandsche regee- ring hem tot haar gedelegeerde op internationale spoorwegcongressen. Zijn gewichtige diensten, aan den lande be- wezen, vonden rechtmatige erkenning, laatstelijk door de toekenning der hooge onderscheiding van commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Frankrijk en Belgie schonken hem de com- mandeursorde, resp. van het Legioen van Eer en van de Leopoldsdecoratie. Nog tot voor korten tijd nam hij aan de Kamer- zittingen deel. Het bewijs van vertrouwen en erkentelijkheid, dat kiezers van allerlei staatknndige zienswijze in het door Van Kerkwijk vertegenwoordigde district, hunnen afgevaardigde in December j.l. op zijn 70en verjaardag aanboden, is tot dusver eenig in het leven van een volksvertegenwoordiger. 't Kostte Van Kerwijk dan ook moeiteen't was voor hem een zwaar offer onlangs te moeten be- sluiten zich niet meer verkiesbaar te stellen voor het Kamerlidmaatschap, dat hij gednrende bijna 40 jaren met grooten ijver en onbezweken trouw heeft vervuld. In de Maandag gehouden vergadering der liberale kiesvereenigiug ,/Eendracht maakt macht" te Middelburg werd medegedeeld dat de voor- loopige caudidaten de heeren Mr. E. Fokker en Mr. E. A. Smidt zich niet beschikbaar stellen en bleef dus alleen op de lijst de heer Arie Smit. stuimig afwerende, toen hij haar wilde doen opstaan. tfHier aan uw voeten is mijn plaatshier smeek ik je schenk mij vergiffenis en heb ge- dnld met mij. Ik zal trachten uw liefde waardig te zijn." Iumiddels had hij haar tegenstand toch over- wonnen. Haar hoofd rustte weer aan zijn borst en hij overlaadde haar weer met liefkoozende, vleiende, onverstandige woorden, zooals alleen moeders en minnenden die ter beschikking hebben. Eindelijk glimlachte zij toch even en sloeg zij haar be- traande oogen naar hem op. </Je had toch eene andere moeten kiezen," sprak zij zacht, //ik ben op verre na niet goed genoeg voor je." Hij lachte daar hartelijk om. z/Niet goed genoeg voor me?" herhaalde hij. z/Maar liefste, denk toch vooral niet, dat ik een engel ben; dan zou je bitter teleurgesteld worden. Onder ons gezegd, liefste, wij zullen dikwijls ge noeg onweer in huis hebben, ik heb mijn booze streken en jij bent een driflkop. Als het booze weer komt zullen wij er ons echter wel doorslaan, mijn hartje. Wij hebben immers onze iimige liefde om alle wolkjes aan onzen echtelijken hemel spoedig te verdrijven. O, liefste, wat zullen wij toch gelukkig zijn." Daar opende Else de deur en stak haar schelm- achtig gezichtje naar binnen. z/Mag ik vroeg zij en snelde in Katharina's armen. „0, lieve, je moest eens weten, hoe ver- heugd ik ben," juichte zij. //Maar je neemt me toch niet kwalijk, dat ik je zeg Dat stijve #u" Daar deze heeft verklaard geen voorstander te zijn van de urgentie van grondwetsherzic/iing, om te komen tot algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen, wanneer daartoe in het eerstvolgend vierjarig tijdperk het voorstel mocht worden ge- daan, en de vereeniging de wenschelijkheid daarvan voor eenigen tijd heeft aangenomen, was men van meening dat de heer Arie Smit geen candidaat der vereeniging zijn kan en bleef er dus geen candidaat over. Na breedvoerige discussie werd besloten uit het verband der centrale kiesvereeniging in het district Middelburg te treden en werd daarna in eene vergadering met gesloten deuren besloten bij de a. s. Kamerverkiezing geen candidaat te stellen. De Maandag te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt gehouden meeting om te pro- testeeren tegen de gruwelen door de Engelschen in Zuid-Afrika bedreven was zeer druk bezocht. Achtereenvolgens voerden het woord de heeren Janson, vroeger vrederechter te Dulslroom, de Kapenaar Du Plessis, de heer Andriessen, lid van het comite, Boersma, geboren Nederlander, maar Transvaalsch burger, de Transvaler Coetzee en Rovers, die reeds in 1880 tegen de Engel schen meevocht. Ten slotte lichtte Mr. Verkouteren eene motie toe, daarbij sterk afgevende op de houding der Nederlandsche regeering in de Zuid-Afrikaansche quaestie, maar met alle waardeering oordeelende over hetgeen zij voor de stamverwante natie heeft gedaan. In de motie wordt met alle kracht ge- protesteerd tegen de barbaarsche wijze van oorlog- voeren en de vele schendingen van het oorlogsrecht door Engeland, verder wordt betreurd dat de Nederlandsche regeering niet reeds dadelijk na het uitbreken van den oorlog eene onzijdigheids verklaring en een verbod van uitvoer van paarden en krijgsbehoeften heeft uitgevaardigd, dat zij niet zoowel bij Engeland als bij andere mogend- heden, heeft geprotesteerd tegen de schending door Engeland van de conveutie van Geneve en van de bepalingen der Haagsche conferentie, en dat de leden der Staten-Generaal zich niet bij adres tot de leden der vertegenwoordigende lichamen van de andere staten en speciaal tot die van het Engelsche Parlement hebben gewend. En ten slotte wordt te kennen gegeven de wensch, dat de Nederlandsche regeering vooralsnog, gebruik makende van het recht, haar door de Haagsche conferentie toegekend, bij Engeland de noodige stappen zal doen opdat de vrede in Zuid-Afrika worde hersteld, met behoud van de volkomen onafhankelijkheid der beide republieken. Deze motie werd met luid applaus aangenomen. TER NEUZEN, 22 Mei 1901. Door de Fransche RegeeriDg is, bij gelegen- heid der Parijsche tentoonstelling de heer K.J. A. G. Baron Collot d'Escury, Rentmeester van het Kroon-Domein en Burgemeester van Hontenisse, benoemd tot officier in de orde van de Merite agricole. en //uw" wil mij niet meer van de lippen. Ik mag toch wel je" zeggen Katharina streelde haar zacht over de blonde lok- ken en antwoordde//Ik heb nooit een zuster en nooit een vriendin gehadvan dit oogenblik zal je het een en ander voor me zijn." Nogmaals omhelsden zij elkaar en liet Else toe, dat Waldenburg haar de handen kuste en haar de beschermengel hunner liefde noemde. Op dat oogenblik trad von Stasch binnen en bleef als versteend van ontsteltenis staan. Katharina's bezoek had Else verhinderd met hem naar de opera te gaan. De dames waren in den salon gegaan en hem was beduid geworden, dat hij naar verkiezing over zijn avond kon heschikken. Hij had nu geen lust meer om naar de opera te gaan. Wat zou hij daar doen zonder Else Hij had nauwelijks zooveel muziekkennis als noodig was om te hooren of een draaiorgel valsche ge- luiden gaf. In kwaden luim had hij naar Waldenburg ge- zocht om met hem den avond door te brengen. (Wordt vervolgd). \EIZEiVSCIIK COURAST. I>1< blad verseltljnt Jlaantlai;-, Woensdag- en Vrijilagavond, nHgeiomlenl wp Feeslda^en, bij de Firms P. A. VAN DE I1VOE te Ter Keuen. Bnrgemeester en Wethouders van TEK NEUZEN maken bekend. dat de op den 22st0n Maart 11. rastgestelde kiezers- lijst voor het jaar 19011902, tooals deze thans luidtvan heden tot den 15atI1 Mei van het volgende jaar van kracht blijft, behoudens wijzigingen ten gevolge van rechterlijke uit- spraak en aanteekeningen orntrent scliorsing. De genoemde lijst blijft voor een ieder op de Secretarie der Gemeente ter inzage nedergelegd en in afscbrift of afdruk, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar. Ter Nenzen, den 15a,n Mei 1901. Burgemecster en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEIETi, Burgemeester. J. WISKEEKE, Secretaris,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1