A1 g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor 2eeuwsch*Vlaanderen, No. 4074. Dinsdag 21 Mei 1901, 41e Jaarpjang. PBOVIHCIALE STATES. PRINCES 0P GRAVEN. Engeland en de Z.-A. Republiek. Tweede Karaer der Staten-Generaal Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Aroerika 1,32J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADVEBTEWI UN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10, Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts treemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. ~SJ~ Gr opgaven van Candidaten, YBRKIBZIETG opgaven van Candidaten, FR1UILL ETC M Helene geloofde eene ontdekking gedaan te hebben. Hoe kwam het toch, dat haar dit niet vroeger was iugevallen Natuurlijk was Walden- burg de oorzaak van het gebeurde. Hij had het voor zijn plicht gehouden den prins met zekere feiten bekend te maken, die hij zelf nog te rechter- tijd vernomen bad. Het afbreken der verloving was het gevolg zijner mededeelingen, hij had zich gewroken. Had hij in den laatsten tijd niet herhaalde malen getoond, dat hij een geheime reden had om op Katharina vertoornd te zijn Tegenover Waldenburg kon men dus gevoeglijk het doorzichtige masker van het medelijden laten vallen. ffEen slimme gebeurtenis," zei ze daarom schou derophalend. „De goede naam van mevrouw Von Salten was toch al niet zoo groot, maar is nu ge- heel bedorven. Zij is totaal onmogelijk geworden in onze kringen dat wil zeggen ik bedoel nu zooals de wereld eenmaal is Zij had eerst vlug en luid gesproken, maar ten laatste stotterde zij verlegen en verborg het gelaat achter haar waaier. Met een bijna dreigenden blik had Waldenburg het oog op haar gevestigd alien bemerkten het en de pijulijke verlegeuheid van mevrouw Von Fernow scheen aanstekelijk op de audere dames te werken Zelfs de Commandeuse zweeg, zij kleurde vreeselijk en wenschte zich honderd uren vau daar. Er Dat Engeland in Zuid-Afrika de kaffers, waar t pas gaf, gebruikt heeft tegen de Boeren, is meer dan eens gebleken. Maar 't was toch altijd op kleine schaal, 't gebeurde niet-officieel en die kaffers stonden dan nog onder bevel van blanken. Het scnijnt echter, dat de militaire autoriteiten in Natal den tijd gekomen achten om maar openlijk de Kaffers op do Boeren los te laten. Eerst leette het, dat de Zoeloes hun eigen grenzen mochten beschermen, dan dat zij de schade, hun door de Boeren aangedaan, op dezen mochten ver- lalen door vee te stelen, maar nu wordt vrijwel de Zoeloe als medestrijder in het Britsche leger aangenomen. De interpellate, onlangs in het Lagerhuis door den heer Bryce hehouden, gaf al veel te denken. De heer Brunner, lid van de Natalsche wetgevende vergadering voor Eshowe, publiceert in de //Natal Mercury" de feiten dien- aangaande. Hij zegt, dat met voorkennis van de hoogste militaire autoriteiten stappen zijn gedaan, om de kaffers los te laten op de reeds gedemo- raliseerde Boeren, en hun toe te staan te rooven en te plunderen. Den kaffers van Zoeloeland is door de militaire bevelhebbers gelast, zich te wapenen en het district Vrijheid binneu te vallen. Duizenden stuks vee der Boeren zijn reeds aan- gebracht en aan kolonel Bottomley overhandigd. De Zoeloes krijgen 10 percent van al hetgeen zij volgde een oogenblik van de alleronaangenaamste stilte. Toen sprak Waldenburg scherp en met nadruk z/Voor u verder gaat mevrouw, wensch ik u met een feit bekend te maken, dat u nog niet schijnt te weten. Ik koester de meeste hoogachting en toegenegenheid voor mevrouw Von Salten. Tot bewijs daarvoor diene, dat ik haar eenmaal ernstig heb aangezocht om gravin Waldenburg te worden. Zij wees mij toen af, doch na hetgeen ik zooeven van u vernomen heb, geef ik de hoop op de ver- vulling van mijn vurigsten wensch nog niet ver- loren." Hij groette en was reeds de deur uit, voordat de dames van haar verbazing waren bekomen. De Commandeuse had zich het eerst hersteld, en voegde Helena eenige zeer scherpe woorden toe, waarop deze in snikken uitbarste en per rijtuig naar huis moest terugkeeren. Natuurlijk was ook dit allernieuwste, bijna onge- looflijk nieuwtje, met verwonderlijke snelheid in alle loges bekend en bracht daar een geheelen omkeer in het oordeel der dames te weeg. Wie in de pauze voor het tweede bedrijf gehoord had, hoe scherp mevrouw Von Salten werd ver- oordeeld, zou niet licht gelooven, dat gesprekken iu de pauze voor het derde bedrijf diezelfde dame golden. Over de handelwijze van prins Iserstein werd zonder veel omslag de staf gebroken. Men vond nu, dat die lieve mevrouw Von Salten veel te goed was voor dien woesteling en gelukzoeker en dat zij als rijksgravin Waldenburg veel beter op haar plaats zou zijn. Van harte gunde men Helene de gevoelige planderen. Een Boer is reeds door assagaaisteken gewond. Als gevolg van deze handelwijze zijn de Dinizoeloe- en Oesibipoe-stammen weer op het oorlogsveld. Branner had telegrafisch geprotesteerd bij den eersten minister en hij had ook herhaaldelijk protest ingediend bij de militaire autoriteiten, maar 't scheen niet veel te helpen. Dat het burgerlijk gezag zijn toestemming zou geven tot het inroepen van kleurlingenhulp is niet aan te nemen en zelfs militairen, die den tcestand in Zuid-Afrika kenden zouden zich zeker wachten voor zulke gevaarlijke proefnemiugen. Vermoedelijk heeft kolonel Bottomley een wenk opgevat als een bevel en dit wat breed uitge- werkt. Maar een feit is het, dat in Natal de zwarten zijn losgelaten op de witmenschen eerst op de Boeren, dan op de Engelschen. Die wind zaait zal stormen oogsten. Het is wel zonderling. Hoe meer gemoraliseerd de Boeren worden, hoe meer moeite zij aan Engeland schijnen te kosten. Nu ook weer de Boeren in de buurt van Pietersburg, die niets liever zouden doen dan zich overgeven en die snakken naar de bescherming van Engeland. Straks hooren we weer van een patrouille, die gevangen is genomen in het geheel schoonge- veegde terrein. Barend Vorster, vermoedelijk een der leiders van het verzet en lid van den Volks- raad, is gevangen genomen. Uit Klerksdorp wordt geseind, dat de kolonne van kolonel Williams in het begin van de afge- loopen week daar in de buurt was. De Boeren waren echter verdwenen. Men gelooft, dat generaal Liebenherg nog in de buurt vau Hartebeestfontein isde la Rey moet in de Magaliesbergen zijn. Vier troepen Boeren brachten den 10n Mei een bezoek aan Kraaipan, ten zuiden van Mafeking. Zij slopen naar de bezettiug van het station, doch werden ontdekt. Bij het aanbreken van den dag werd een uitval gedaan door bereden troepen, die tot zonsondergang de Boeren achter- volgden. Een verkenner der Engelschen werd gewond. Uit Mafeking is een afdeeling yeomanry naar 't zuiden vertrokken om te Kaapstad naar Engeland scheep te gaan. Methuen en zijn staf kwamen hen begroeten en er had een zeer hartelijk afscheid plaats. terechtwijzing, de Commandeuse rerzekerde haar dit met haar gewone, innemende oprechtheid. De eerstvolgende dagen werd Lengefeld overal zeer koel ontvangen, hij schreef daarover aan zijn vriend Iserstein, die door dit bericht zich alles behalve gevleid gevoelde. Waldenburg was de straat opgegaan. Wat men zou zeggen van de scene in den foyer en van zijn plotseling heengaan, het was hem geheel onverschillig, daar dacht hij zelfs niet aan. Wat gaf hij om die menschen Wat gaf hij om de wereld! Hij had slechts 6en gedachte: /,zij is vrij, zij is mijn Hij sloeg de straat in, waar zij woonde. Natuurlijk kon hij op dit uur niet aauschellen, maar het was hem reeds een genot in haar nabijheid te zijn, naar haar verlichte vensters te kijken, misschien had hij wel het geluk haar schaduw op de gordijnen te zien be wegen. Het geluk had hem weer tot een dweependen jonkman gemaakt. Een klein meisje, dat een mand met viooltjes droeg bood dringend hem een ruikertje aan. //Viooltjes, mijnheer och, mijuheer, koop een ruikertje van me, mijnheer klouk haar klagende stem. Hij keek haar aan en zag een smal, ver- magerd gezichtje, dat door de zorgen der armoede reeds alle kinderlijkheid had verloren. ifij greep naar zijn beurs en de bloemen aan- nemende, legde hij een goudstuk in haar hand. #Je behoeft geen geld terug te geven," zei hij vriendelijk. De kleine staarde hem ongeloovig aan, maar toen hij zijn woorden herhaalde, stak zij het goudstuk in den zak en zonder te bedanken Door de liberale kiesvereenigingen in het district Goes werden in plaats van de aftredende eden voor de Provinciale Staten candidaat gesteld de heeren E. A. van der Bent, burgemeester en secretaris van Ellewoutsdijk, J. II. O. Dominicus, gemeente-secretaris en ontvanger van Kruiningen en Schore, W. F. K. Lenshoek, administrateur en grondeigenaar te Kloetinge, en C. Zuidweg, andbouwer te Wolfaartsdijk. Men meldt aan de N. R. C. Het gebrek aan mosselzaad deed de Zeeuwsche visschers voortdurend uitzien naar vindplaatsen van zaad, en zoo werden ook reeds herhaaldelijk bij den betrokken minister pogingen aangewend om zaad te krijgen van de hoofden te IJmuiden, wat slechts bij zeer hooge uitzondering werd toe- gestaan. Naar thans wordt gemeld, zijn er reeds Zeeuwsche mosselvisschers aangewezen om het zaad aan genoemde hoofden voor rekening van let rijk af te steken het afgestokene zou naai Zeeland worden vervoerd, waarschijnlijk in de binnenhaven van Bruinisse uitgestort worden, om dan vervolgens publiek te worden verkocht, waar- van dan alle Zeeuwsche mosselvisschers zouden cunnen profiteeren. Vrijdag is te Vlissingen het in 1900 ge- aouwde Burger Weeshuis op officieele wijze ge- opend. De heer C. A. Kalbfleisch, voorzitter van het college van regenten, sprak een rede uit in tegenwoordigheid van leden van den gemeente- raad, regenten van het gasthuis en audere au toriteiten. Daarna sprak de burgemeester, de heer A. A. van Doorn van Koudekerke. De oorkonde die in het gebouw gemetseld zal worden, is op perkament geschreven en draagt het zegel van het weesbestuur uit de 18e eeuw. TER NEUZEN, 20 Mei 1901. In de Vrijdagavond gehouden vergadering der afdeeling //Ter Neuzen" van Volksweerbaarheid werd het reglement definitief vastgesteld. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. A. P. Geill, J. Wiskerke, T. van Borssum Waalkes, A. Wissel, W. J. D. Hammecher, A. Huineman en N. J. Harte. Voor de schietoefeningen, die zullen gehouden worden in vereeniging met de scherpsehuttersver- eeniging //Voor Vaderland en Koning" gaven zich 26 leden aan en voor de oefeningen in de gymnastiek liep zij heen, vreezende, dat de heer berouw mocht krijgen over zijn mildheid. Waldenburg lachte hartelijk en lnid, hij trok daardoor de aaudacht der voorbijgangers en ver- volgde haastig zijn weg. Hoe meer hij Katharina's huis naderde, hoe meer hij zich spoedde. Wat zou hij gegeven hebben, als hij haar heden nog kon zien De uren, die nog moesten verloopen voor het morgen was, schenen hem een eeuwigheid Misschien vond hij zelfs morgen geen middel om haar onder vier oogen te spreken. z/Zij moest rekening houden met de wereld dat moest hij (hoewel ongaarne) erkennen. Voor den vorm was een korte scheiding noodzakelijk, de bruid van prins Iserstein kon niet zoo zonder eenigen overgang de zijne worden. Voorloopig was dus haar huis voor hem verboden terrein. Maar hij moest haar toch zien, haar eindelijk in zijn armen sluiten en uit haar mond de bevesti- ging van haar geluk hooren. Natuurlijk zou Else raad schaffen. Hij rekende onvoorwaardelijk op Else's scherpzinnigheid, die wel een middel zou weten te vinden om de noodzakelijke scheiding zoo dragelijk mogelijk te maken. Vodr alles moest zij trachten hem reeds morgen cen samenkomst met Katharina te bezorgen. Morgen dat //morgen" scheen hem nog eene eeuw van het //nu" verwijderd te zijn. Hij sloeg den hoek van de straat om. Daar stond hij op het Koningsplein en daar ginder was het huis zijner geliefde. Hij was teleurgesteld. Alles was donker, geen enkel venster was verlicht. Hij sloeg een zijstraat in, vanwaar hij de achter- zijde van het huis kon zien ook hier alles donker. (Wordt vervolgdj. TER lEE/iESSCHE COIJRMT. - ..n,i ■■WtrPTnnili'iPil on hll <1 FivniA P. J. 1' AW WH.hll>« Tlanntlae-, Wueudaa- en Vrijdairnvond, uUgezonderd op PeesKlagen, bij de firms P. VAN OS I1KDK te fee Ke»en. i ii n ■■imarar--.-ir'-ii>»^-«^l'nai"""'*,a' mw ia-am U li l—ll BMBSCOs WCQm iiiwm—I—gB—ga»WhgVM3B VOOR DE De Burgemeester der gemeente TER NElZEN brengt hiermede ter openbare kennis, dat op llinsdntr. den 4en Jnni saiisiaande, tal plaats hebben de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in het Kiesdistrict Oostbnrg, waartoe deze gemeente behoort dat op dien dag, van des voormiddags n«-sen tot des naniiddags viep uren, ter Secretarie bij den Burgemeester der gemeente Oostbnrg (hoofdplaats van het Kiesdistrict) kunnen worden ingeleverd als bedoeld in art. 51 der Kieswet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletteis en de woonplaatB van den candidaat en onderteekend zijn door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven moet geschteden persoonlyk door d£n of meer der personen, die de opgave bebben onder teekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven bovenvermeld zijn ter Secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar, van den tl Mei 1901 tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van handteekeningen van personen. die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geachiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogte drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering beslemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Ter Neuzen, den 20 Mei 1901. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. VOOR DE De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Oinsdag, den 4«" J.iui aanstaamle, zal plaats hebben de verkiezing van vier leden van de Provinciale Staten van Zeeland, in het kiesdistrict Hulst, waartoe deze gemeente behoort dat op dien dag, van des voormiddags netteii tot des namiddags vier uren, ter Secretarie bij den Burgemeester der gemeente Hulst (hoofdplaats van het Kiesdistrict) kunnen worden ingeleverd als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 8 der Provinciale wet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de ▼oonetters I en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zijn door ten minste veertig kiezerst bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door een of meer der personen, die de opgave hebben onder teekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren, voor de opgaven bovenvermeld, zijn ter Secre tarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar van den 21 Mei 1901 tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt: Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van handteekeningen van per sonen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die hand teekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Ter Neuzen, den 20 Mei 1901. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1