BIJVOEGSEL Ter Neuzenschg Courant Zaterdag 18 Mei 1901. Ho. 4073. Engeland en de Z.-A. Republic! PRINKS OF QBAVIH. Gemengde berichten. Binnenland. De gunstige meening omtrent den oorlogstoe- stand, die de officieele telegrammen ingang trachten te doen vinden, wordt geenszins gedeeld door de inilitaire kringen te Londen. Daar hecht men dan ook alle geloof aan het gerucht, dat Kitchener zou aangedrongen hebben op het stellen van gun9tiger vredesvoorwaarden. Chamberlain zal wel wachten tot Milner is aangekomen en deze zal vermoedelijk ook te Louden zijn onverzoenlijke politiek blijven verdedigen. Het heet, dat de Wet en Botha met nog twee kommandanten den 7n April krijgsraad hebben gehoudeu en daarbij de volgende vredesvoorwaarden hebben vastgesteld, die onder de Boereu bekend gemaakt en goed gevonden werden 1. gelijkstelling van het Hollandsch met het Engelsch bij het onderwijs; 2. het verlof om, voorzien van een vergunuingsbewijs, lichte wapenen te drageu ter bescherming tegen wilde dieren, vijaudelijke buren en voor de jacht3. schadevergoeding van 36 millioen gulden voor de afgebraude boerderijen 4. uitsluiting van de kaffers van het algemeen kiesrecht5. algemeene amnestie, ook voor de zoogenaamde Kaapsche rebellen. Indien dit werkelijk de eischen der Boeren zijn, zal Engeland zich moeten haasten om ze in te willigen, want hoe langer de oorlog duurt, hoe meer de Boeren zulleu vragen. Omtrent zelf- bestuur komt er b. v. niets over in en dit is een punt, waarover de vredesluitende Boeren toch zeker wel eenige toezegging zullen vergen. De toestand van het Britsche leger in Zuid- Afrika schijut van dien aard te zijn, dat vrede sluiten ook in't belang van Engeland hard uoodig is. Zoodra echter de Boeren daarvan vast en algemeen overtuigd zijn, konden zij wel eens minder dan ooit geneigd zijn, om den guerilla op te geven. Wat kunnen ze trouwens nog verliezen Hoe de toestand werkelijk is, vernemen we niet. In het onderdrukken van nieuws is de Engelsche administratie zeer ver. Zoo bleek eerst dezer dagen, dat Hoopstad, in den Vrijstaat, acht maanden lang belegerd is geweest door de Boeren. De //Daily Mail" wil van vrede sluiten niets hooren zij heeft trouwens van haar correspondent te Pietermaritzburg een recept gekregen om de Boeren totaal uit te roeien een soort van maatschappelijk insectenmiddel. Het luidt als volgtDrijf de Boeren in een driehoekig kordan, steek dan aan alle kanten het gras aan en de Boeren stikken als ze tenminste niet ontkomen. De teerhartige //Daily Mail" is bang, dat men het middel wreed zal vinden en betoogt daarom, dat het de oprechtste teerhartigheid is, omdat dan de overblijvende Boeren spoedig de ijdelheid van hun verzet zullen inzien. Nu, het middel is in- derdaad een beetje Engelsch, maar het grootste bezwaar lijkt ons te zitten in de Boeren, die zeer bewust zullen moeten medewerken wil het middel slagen, om van het gras en den wind nog niet te spreken. FEUILLETON Een officieel verslag over den toestand in de Kaapkolonie luidt aldus z/Kleine afdeelingen van den vijand trekken been en weer in de districten Murraysburgj Richmond en Middelburg. Een afdeeling van 20 man is den 11" Pearston binnengekomen en heeft twee winkels geplunderd. Fouche voert de hoofdmacht aan, die tot kort geleden door Kreut- zinger is aangevoerddeze is terug naar den Oranje-Vrijstaat." Verder wordt gemeld, dat overstroomingen de krijgsverrichtingen in de Kaapkolonie belemmeren alleen de krijgsverrichtingen van de Eugelschen, hopen we. Blijkens de officieele dagelijksche verlieslijst is er den 8n Mei te Zandfontein bij Potchefstroom gevochten 1 man gesneuveld en I offioier en 1 man gewond, alien van de Zuid-Afrikaansche Konstabelerij bij Villiersdorp zijn op 7 Mei 2 man gewond en 1 vermistbij Spitskop op 9 Mei 1 man gesneuveld en 2 gewond bij Botha- ville op 7 Mei 4 man gewondbij Kraaipau (geen datum) 3 man gewond enz. Aan ziekte overleden 33 man. De krijgsraad te Bloemfonteiu heeft een Boeren- vrouw veroordeeld tot f 935 boete, omdat zij inlichtingen had verstrekt aan- haar strijdendo landgenooten. Een Engelschman, die oneerbiedig over het Britsche leger had gesproken, kreeg 125 boete. De centrale liberale kiesvereeuiging voor het district Zierikzee heeft besloten een adres van dankbetuiging te zenden aan den heerVan Kerkwijk, voor de wijze waarop hij sinds 1863 het lidmaat- schap der Tweede Kamer heeft waargenomen. De centrale liberale kiesvereeniging in het district Zierikzee heeft voor de a. s. Kamerver- kiezing definitief candidaat gesteld de heer J. A. de Bruijne. Aangezien het Zuiderzendingsfeest dit jaar in den omtrek van Ridderkerk zal gehouden worden hebben predikanten van beide gezindten op Noord- Beveland besloten in het laatst van Juli een zendingsdag te houden te Cortgene. Mr. S. van Gijn te Dordrecht, heeft aan het penningkabinet in den Haag een stuk van eigenaar- dige historische waarde ten geschenke aaugeboden. In den aanvang van April 1808 werd een Scheveningsche bom door de Engelschen genomen de flinke schipper Pronk echter wist zijn bewakers op zhne beurt gevangen te nemen, en bracht schip en Engelschen veilig in Scheveningen biunen. Koning Lodewijk Napoleon schouk hem ter belooning voor deze wakkere daad een gouden penning, ter waarde van 16 dukaten't is een afslag in goud van den rijksdaalder van 1808 de aanwijzing der waarde is er echter afgenomen. Dit stuk werd op 21 Mei plechtig aan Pronk uitgereikt door den Minister van financien, en is thans, dank zij Mr. Van Gijn's welwillendheid, in het penningkabinet opgenomen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 17 Mei de volgende vounisseu uitgesproken 1. V. H., 47 jaar oud, huisvrouw van A. d. M., arbeidster 2. E. M. d. M., 18 jaar oud, arbeidster, en 3. R. L. de M., 16 jaar oud, arbeider, alien te Westdorpe, zijn wegens mishandeling ieder veroor deeld tot f 8 boete of 8 dagen hechtenis. J. C. B., 23 jaar oud, landbouwer te Graauw, is wegens mishandeling veroordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf. A. C. v. B. Kz., 13 jaar oud, zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens diefstal vrijgesproken. Ch. L. B., 63 jaar oud, herbergier en tolgaarder te Clinge (Kapellebrug), is wegens meineed vrij gesproken. Bij bevelschrift der arrondissements-recht bank te Middelburg is naar de openbare terecht- zitting dier rechtbank verwezen F. H. oud 21 jaar, werkman, geboren te Othene gemeente Zaamslag, wonende te Sluiskil, gemeente Ter Neuzen, thans gedetineerd te Middelburg, ter zake dat hij op den 25 April jl. te Sluiskil (Ter Neuzen) heeft weggenomen, met het oogmerk van wederrechtelijke toeeigening, een sigarenkoker inhoudende 2 bankbiljetten ieder van 40, 1 bankbiljet van f 25 en eene portemonnaie in houdende een gouden tienguldenstuk en 15 aan rijksdaalders, toebehoorende aan Jacob, Livinus en Jacobus de Blaaij althans aan een ander persoon dan aan hem beklaagde. Aan den beklaagde is Mr. F. C. van Dein9e, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Te Osch heeft een vrouw bij het gebruik van petroleum tot het aanmaken van de kachel zulke ernstige brandwonden bekomen, dat zij aan de gevolgen is overleden. In een ven tusschen Heeze en Geldrop is heden in vergevorderden staat, van ontbinding gevonden het lijk van een 70jarig persoon, sedert 5 maanden vermist uit het Liefdehuis te Heeze, De ongelukkige was niet wel bij het hoofd. Een iuwoner van Raamsdonk viel nabij het Keizersveer van zijn rijwiel en kwam met't hoofd op de steenen neer. Hij voelde aanvankelijk geen pijn en begaf zich op de veerpontmaar midden op de rivier begon hij eensklaps te ijlen en met de armen te zwaaien hij was krankzinnig geworden. Een bakkersjongen werd Maandag te Breda door een heer aangesproken, die hem had voor- gesteld 'savonds een wandesling in het Wilhelmina- park te gaan maken. De jougen vond dit wel vreemd en gaf er de politie kennis van, die den knaap volgde. In het park wachtte werkelijk de heer en sprak den jongen aan, maar toen kwam de politie te voorschijn en noodigde den heer uit mede te gaan naar het bureau. Daar bleek dat de heer een der voornaamste ingezetene van Tilburg was. Te Leeuwarden is Woensdagmorgen een 70jarige weduwe van de trap harer nieuwe woning gevallen en eenige oogenblikken later aan de gevolgen overleden. Te Ginneken is door de marechaussee proces verbaal opgemaakt tegen iemand wegens verregaande mishandeling van een kind, waarover hij oom was en dat door het armbestuur van Prinsenhage bij hem voor 100 per jaar was uitbesteed. De buren brachten hem ketelmuziek en de zooge naamde //beul" heeft reeds de buurt moeten verlaten en een ander onderkomen moeten zoeken. Te Montfoort is in den nacht van Maandag op Dinsdag ingebroken in de sacriste der R. K. 36) Het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat vijf minuten later in alle loges van den eersten rang het verhaal van Lengefeld bekend was en dat in de pauze minder over den gevierden opera- zanger dan over mevrouw VonSalten en Iserstein gesproken werd. Vooral de dames gaven uiting aan haar mede- lijden. Die arme mevrouw Yon Sal ten. Dat was nu de tweede maal, dat zij zoo'n droevige ervaring opd^ed, maar ditmaal bitterder. Eerst verlaten door den man, die zij beminde en nu door den man, met wieu zij in het huwelijk zou treden. Haar lot was toch verschrikkelijk z/Helaas heeft zij dat lot wel verdiend. Boontje komt om zijn loontje, zegt het spreekwoord en nu oogst Katharina slechts, wat zij gezaaid heeft."' Het was de Comaudeuse, die in haar vrienden- kring met waardigheid deze woorden uitsprak en daarmede het teeken gaf om het masker te laten valleu. Het eindelooze zondenregister der aange- klaagde werd nu opgerakeld. De tien minuten pauze hadden wel tien uren kunnen worden zonder dat de stof zou zijn uitgeput. Een gram waarheid werd met eenige kilogrammen leugen vermengd en zoo verkreeg men een zwaarwichtig compositum, dat de aangeklaagde onder den last deed bezwijken. Mevrouw Von Salteu werd tot een tweede Messa- lina gestempeld. Helene von Fernow wist allerlei pikante bijzonderheden te vertellen over Katharina's ongelukkige liefde voor Waldenburg, hoe zij hem had aangemoedigd en hoe hij haar daarua openlijk zijn verachting had getoond. Wie weet hoe ver die onberekenbare vrouw zich had laten meeslepen. Zeker hadden ge- wichtige reden den prins bewogen zoo kort voor het huwelijk de verloviug af te brekenwaar- schijnlijk waren het dezelfde redenen, die Walden burg aauleidiug hadden gegeven om zich zoo plotseling terug te trekken. Misschien waten er in haar veileden donkere vlekken, die door toeval aan Waldenburg en Iserstein waren bekend ge worden. Hit hetgeen men van haar wist, kon men allicht besluiten tot hetgeen men niet wist. Op het tooneel klonk de schel, de muziek begon te spelen en de foyer was weldra ledig. Ook de dames, die tot den kring van de Com- mandeuse behoorden, maakten zich gereed om in haar loges terug te keeren, toen plotseling Helene haar waaier op den arm van mevrouw Von Buch- tritz legde en bijna ontsteld zeide//daar komt hij. Zij bedoelde Waldenburg die op het gezelschap af kwam. Zou hij het nieuws reeds vernomen hebben Hoe zou hij het opnemen De Commandeuse nam zich voor dit uit vorschen. //Zoo laat nog, waarde graaf," sprak zij tot Waldenburg, die haar met een beleefdeu groet wilde voorbijgaau. Hij kon niet anders dan blijven staan. z/Dienstzaken, mevrouw," antwoordde hij //en gedeeltelijk ook andere bezigheden. Ik wilde echter het kunstgenot niet geheel verzuimeu.' Het kunstgenotAlsof hem op dit oogenblik alle kunstgenot ter wereld onverschillig was Bij de ontmoeting in de dorpsherberg dezen morgen had hij slechts enkele vluchtige woorden met Katharina gewisseld, maar die waren voldoende om hem alle hoop te benemen. Nogmaals had hij haar bezworen haar lot aan hem toe te ver- trouwen, doch zij had volhard bij haar eisch, dat hij zijn eerewoord zou houden en niets ondernemen om haar uit de macht van Iserstein te bevrijden. Zij was daarbij zoo angstig, dat hij niet verder had durven aandringen. Daarbij zij was niet alleen hij moest alle opzien vermijden om haar goeden naam niet te benadeelen. Hij bracht den dag in groote opgewondenheid door. Hoe zou hij zonder Katharina kunnen ieven en toch zag hij geen mogelijkheid om haar te verwerven. Het karakter van Iserstein door- grondde hij geheel. Bij dien man werd de plaats voor het eergevoel ingenomen door ijdelheid, stands- begrip en hoogmoedige eigenzinnigheid. Zoolang Katharina's schoonheid en haar millioen hem be- geerlijk toeschenen, zou hij in geen geval terug treden dat stond vast. Er was ook niet aan te twijfelen, in geval van nood zou hij naar het pistool grijpen. Bij Waldenburg gold het leven van dien schurk voor geen duit, maar Katharina was een zwakke vrouw. Hij verplaatste zich in haar toestand en begreep, dat zij terugbeefde voor de zware ver- antwoordelijkheid. Hij begreep den angst, waar- mee zij zijn hulp afwees, hij herkende daarin haar liefde en en daardoor gevoelde hij zijn eigen liefde zoo mogelijk nog in kracht toenetnen. En dan te moeten denken, dat zij over weinig tijds, dien schurk zou toebehoorenDeze gedachte maakte hem bijna krankzinnig Als er geen redmiddel meer was, als zij wer kelijk voor hem verloren was, dan deed hij best zijn lijden te verlichten door een spoedig vertrek, zoo mogelijk reeds morgen. Hij zou wel een voor- weudsel vinden om zonder verwijl 's Konings dienst te kunnen verlaten. Z66 sprak zijn verstand, maar wauneer heeft de liefde naar de redeneeringen van het verstand geluisterd Hij leed vreeselijk, als hij de geliefde zag aan de zijde van den man, die haar echtgenoot zou worden, maar het verlangen haar te zien, overwon toch. Haastig ging hij het operagebouw Kerk. Men is door het raampje van het privaat naar binnen gekomen, waarna de privaatdeur met geweld is opengedrukt. Blijkbaar heeft men geen kans gezien de zware deur der sacriste zelf te openeu, althans er zijn geen verdere sporen van inbraak te zien. Volgens //het Volk" doet de Jongh in zijn aanvraag om revisie van zijn vonnis, waarbij hij twintig jaren geleden wegens moord van Marius Bogaerd tot 25 jaren gevangenis werd veroordeeld, het volgende verhaal van het gebeurde In Indie voor den militairen dienst afgekeurd en wegens gezondsheidsredenen naar Nederland teruggezonden, kwam d. J. hier weer in aanraking met een vroegeren bekende, G. K., die, na het nagelaten fortuin van zijn moeder, ongeveer f 90,000, in losbandigheid verteerd en in't hotel //Victoria" te Scheveningen verloren te hebben, nu al even berooid was als d. J. Beiden zagen uit naar middelen om aan geld te komen door K. is toen voorgesteld, een valschen wissel aan den man te brengen en de opbrengst te verdeelen, maar d. J. koos een ander middelhet oplichten van een kind en het afdreigen van een losgeld. Door d. J. werd de knaap van de school ge- haald, en hij voerde hem, gedeeltelijk in een rijtuig, tot buiten de stad en van daar te voet naar het kreupelbosch achter //Houtrust" aan den rand der duinen, waar de knaap in ontvangst werd genomen door den zich reeds aldaar bevin- denden K., welke hem 24 uren in dat bosch zou bewareu, in welken tijd d. J. het losgeld (75,000 gulden) zou ontvangen. Na den knaap aan K. te hebben afgeleverd, gaf bij aan K. een water- dichten reismantel, om den knaap in te rollen tegen den nacht, en wijn tot drinken, terwijl K. brood bij zich had, waarbij d. J. nog een koord voegde om den knaap losjes mee te binden tegen oogenblikkelijk wegloopen. Hij verhaalt nu verder aan den Hoogen Raad, dat K. op het punt van scheiden bang werd, om alleen den nacht in het kreupelbosch door te brengen, zeide te vreezen voor vervolging en over- valliug en daarom aan de Jongh verzocht zijn wandelstok, die een degen inhield, aan hem achter te laten ter verdedigingdat dit geschied is, waarop d. J. den weg terugging naar de stad en den brief op de post bezorgdedat hij den volgenden dag den moord vernam en geen losgeld in handen kreegdat hij op de met K. afgesproken plaats achter de //Promenade," waar K. na het te 4 uur 's middags loslaten van den knaap om 5 uur komen zou, daar den moordenaar ook aautrof; dat K. verhaalde, gedwongen te zijn geweest tot den moord, daar de knaap hem ontloopen was en K. hem in het duin achterhalende en vastbiudende, de volgende woorden van den knaap vernam //ik ken jullie wel," waarop K. besloot (volgens zijn uitdrukking) hem uit den weg te ruimendat er nu tusschen de twee misdadigers werd verweten en getwist, waarna K. verlangde dat degenen die gearresteerd mocht worden, geen naam van zijn medeplichtige zou noemendat d. J. daar geen trek in had, waarop K. hem te kennen gaf, dat, indien hij door toedoen van d. J. gearresteerd werd, hij iets mededeelen zou waardoor d. J.'soudste zuster in pijnlijke mate zou worden gecompromiteerd dat nu zonder beloflen en twistende de misdadi gers elkaar verlieten en kort daarna d. J. ge arresteerd werd. De Jongh verklaart, ter wille van zijn zuster gezwegen te hebben, maar nu met de waarheid binnen iedere minuut, die hij nog van haar ver- wijderd bleef, scheen hem verloren, geroofd. Hij hoopte hier ook Else aan te treffen. Zij was zijn eenige troost in dezen moeilijken tijd. Zij had zoo'n bijzondere manier om hem moed in te spreken, zij hoopte zoo vast op een gebeurtenis, een redding, een uitweg op iets, dat op het laatste oogenblik dat vervloekte huwelijk zou verhinderen. Vol ongeduld bleef hij bij de Commandeuse staan, die hem met de vriendelijkste woorden bezig hield en langs allerlei omwegen tot haar doel trachtte te komen. Helena kwam haar daarbij te hulp. z,U verwacht zeker hier uw vriend Von Stasch en zijn beminnelijke echtgenoote aan te treffen," zei ze. //Maar die ontbreken van avond. Uit de vriendschap tusschen mevrouw Von Stasch en mevrouw Von Salten is dat trouwens wel te ver- klaren. Waarschijnlijk heeft mevrouw Von Stasch reeds van het nieuws gehoord en is zij nu bezig de verlaten bruid te troosten. Die lieve mevrouw Von Stasch is zoo goed, eigenlijk te goed een kind dat zich door den schijn laat verblindeu." Deze laatste woorden hoorde Waldenburg nau welijks. Een oogenblik hield zijn hart bij na geheel op met kloppen, toen doorgloeide een innige onuitsprekelijke vreugde zijn geheele wezen. z/Wat is er gebeurd?" vroeg hij, zich met moeite beheerschende. //Ik weet van niets z/Wij hebben ook pas zooeven het belangrijke nieuws van mijnheer Von Lengefeld vernomen," zei de Commandeuse nu. //Prins Iserstein heeft goed- gevonden de verloviug af te breken." Bij deze woorden begonnen Waldenburg's oogen te schitteren met een ongewonen glans, een oogen blik verloor hij geheel en al zijn zelfbeheersching. (Wordt vervolgd). VAN DE VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 5