Landbouwberichten. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. werd benoemd, werd de heer S. M. de Boer, predikant te Hulst, verkozen entotadjunct-secretaris de heer 3van Andel, hoofd eener school te's Hage terwijl de heer P. A. Janssen te Middelburg tot penningmeester werd herbenoemd. Ongeveer vierduizend mannen en vrouwen waren gisteren in een weiland bijeen in den Zusterpolder onder 's Gravenhage om te mani festeeren voor algemeen kiesrecht. Tegenwoordig waren 160 afgevaardigden van 119 vereenigingen met banieren. Opgemerkt werden onder de aan wezigen de Kamerleden Heldt en Troelstra. Uit Rotterdam alleen waren 800 manifestanten overgekomen. Te half twaalf trok de stoet in volmaakte orde naar het terrein dat gehee was ingericht als bij vorige samenkomsten van dien aard. Verschillende sprekers en spreeksters voerden het w oord en verkondigden hunne bekende in zichten over de achterstelling der vrouw, en de bescherming van het kapitaal tegen den arbeid hetgeen weer gebleken was bij de werkstakingen Ten slotte werd eene motie aaugenomen waar- in wordt aangedrongen op de invoering van Algemeen Kiesrecht voor mannen en vrouwen en waarin de wensch wordt uitgesproken dat de kiezers bij de aanstaande verkiezingen de vraag zullen stellen „voor of tegen grondwetsherziening" en hun steun daarvan afhankelijk zullen maken Na afloop der redevoeringen trok de propagan- disten in optocht met muziek langs den aange- gwven weg door de stad onder het spelen van marschmuziek. Op het Binnenhof werd de stoet ontbonden, nadat de heer Troelstra hulde had gebrachl aan het Gemeentebestuur en de politie onder luide instemming der aanwezigen. Te Rotterdam is thans door B. en W. een voorstel ingediend om op de gestelde voorwaarden ook pensioen te verleenen aan wed uwen en weezen der onderwijzers van openbare en middelbare scholen. TER NEUZEN, 13 Mei 1901. De heer J. J. Doorenbos alhier is benoemd tot buitengewoon opzicbter bij den bouw der nieuwe schutsluis bewesten deze plaats. Voldoende aan het tot ons gericht verzoek namen wij een kijkje in het atelier van den heer Elzinga, fotograaf alhier. Aan dit atelier, vroeger van den heer Nagelkerke, heeft de heer Elzinga verschillende veranderingen aangebracht, om de daarin gemaakte opnamen te kunnen doen beant- woorden aan de eischen die aan degelijk werk mogen worden gesteld. De fotografien die door den heer Elzinga alhier werden geetaleerd deden hem kennen als een bekwaam vakman. Hij is speciaal ingericht voor het vervaardigen van ver- grootingen in iedere afmeting, door het bezit van een aantal objectieven met verschillende brand- punten, waaronder een die in staat stelt om moment- opnamen te vervaardigen ter grootte van 50 c. M In het atelier zijn verder aanwezig verschillende decoratieve meubelen, waaronder zeer origineel gedachte, door den heer Elzinga zelf geschilderd, kortom het atelier mag geacht worden te voldoen aan de eischen die men daaraan mag stellen. De gebroeders De B. onder Sluiskil vermistten voor een paar weken eene som van ruim f 130, die zij in een koffer op den zolder hunner woning hadden geborgen. Deze personen wonen met het gezin H. in hetzelfde huis en beide hebben ge- zamenlijk gebruik van den zolder. Terstond viel verdenking op zekere vrouw Van L., die ten tijde dat de diefstal werd gepleegd, in het gezin van H. verbleef, ter verpleging van vrouw H., die ou- gesteld was. Er waren evenwel geen bepaalde aanwijzingen die tot eene beschuldiging konden leiden, tot men er van op de hoogte kwam, dat de man H. hier ter stede een paar weken geleden goede sier had gemaakt en zich royaal had aan- gesteld. Een Zaterdag door den commandant der brigade marechaussee alhier, met zijn ambtgenoot te Axel ingesteld nader onderzoek leidde tot een scherp verhoor van H., waarbij deze ten slotte bekende zich aan den diefstal te hebben schuldig gemaakt. Hij stelde de politie tevens in kennis met de plaats op het erf der woning, waar hij de rest van het ontvreemde onder den grond ver- borgen had. Nog f 120 werd daar gevonden. H. werd gearresteerd en gisteren naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. De centrale liberale kiesvereeniging in het district Hontenisse heeft tot candidaat voor de Tweede Karaer gesteld Mr. J. G. van Deinse, aftredend lid. Om de passage ook voor voertuigen, door den Brakman van Philippine-Mauritsfort, gemeente Hoek, te vergemakkelijken, is in 1900 een be- grinde opril gelegd aan den zeedijk van den oos- telijken der nieuw bedijkte polders. Thans heeft de gemeente Hoek van af Mauritsfort een 250 M. langen gedeeltelijk verharden weg in de builen- gronden van den Brakman aangelegd. Een groot gedeelte van den tijd tusschen twee opeenvolgen- de watergetijden is thans de Brakman ook met rijtuig te passeeren en zijn de killen, nu daar- door zachte hellingen zijn gemaakt, geen beletsel meer. Dat dit voor Philippine en vooral voor Hoek van belang is, zal duidelijk zijn, wanneer men weet, dat anders een zeer groote omweg moet worden gemaakt om aan de overzijde van den Brakman te komen. (M. C.) Zaamslag, 11 Mei. Van bevoegde zijde kan verzekerd worden, dat het bericht, voorkomende in de Scheldebode en in de Zeeuwsche Koerier (later overgenomen door andere bladen) dat het comite voor een stoomtram weg HontenisseSelzaete van zijn plan had afgezien, geheel is uit de lucht gegrepen, doch dat integendeel deze lijn, mits genoegzaam door de betrokken besturen gesteund zonder twijfel zal aangelegd worden. Philippine. De scheepvaartbeweging op het havenkanaal alhier was gedurende de maand Apri als volgt Binnengekomen 135 visschersvaartuigen, 58 roei- en zeilbooten, I beurtschip, 7 tjalken met hout, steen, enz. en 3 visschersvaartuigen met rijshout, enz., met een gezamenlijken inhoud van 2222 M3. Uitgevaren 140 visschersvaartuigen, 57 roei- en zeilbooten, 1 beurtschip en 7 tjalken, met een gezamenlijken inhoud van 2182 Ms. IJzendijke. De eerste veiling van den Paulina- polder, gelegen aan den Brakman, en ook in dit blad geannonceerd, heeft Zaterdag plaats gehad. Onder de vreemde belangstellenden en inschrijvers namen de bewoners van geene zijde van den Braakman een ruime plaats in. Het totale bedrag is dan ook betrekkelijk gering, n. 1. ongeveer f 219,000, dat is minder dan f 400 per gemet. De twee grootste kavels van 38 en 49 gemeten zijn geloopen tot f 18,800 en f 19,200 met inbegrip der gebouwen. Juist iets voor onder nemende koopers, die zich willen vestigen. Middelburg, 13 Mei. Gisteravond is nabij het station alhier door den trein een korperaal der infanterie overreden en geheel vermorzeld. De verminkte overblijfselen werden naar het hospi- taal vervoerd. Daar de korperaal zich op een niet voor het publiek toegankelijk deel van den weg bevond, wordt aan zelfmoord gedacht. 's Gravenhage, 13 Mei. De zaak tegen De P., arbeider te Oostburg, door de arrondissements- rechtbank te Middelburg veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf wegens poging tot doodslag, onder de gemeente Schoondijke, op den rijksveldwachter Bron, wordt 6 Juni a. s. voor bet Gerechtshof alhier in hooger beroep behandeld. Als verdediger van bekl. zal optreden Mr. J. H. Telders. Rotterdam, 13 Mei. De Zeemansbond alhier proclameerde eene werkstaking van het zeevolk, welke evenwel tot dusverre voor de groote reede- rijen zonder nadeel bleef. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. C. A. R., 25 jaar oud, arbeider te Sas van Gent, is jl. Vrijdag veroordeeld ter zake van weder- spannigheid en beleediging van een ambtenaar niet tot een week maar tot 2 maanden en een week gevangenisstraf. Door den raadsman van A. J. d. K., arts te Bruinisse, is onmiddellijk cassatie aangeteekend tegen het vonnis der arrondissements-rechtbank te te Zierikzee van Vrijdag jl., waarbij hij wegens moord op zijne echtgenoote werd veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. Heeft de Stalmest zijne belangrijkheid verloren? Deze vraag hoorden we onlangs doen door iemand, die de hooge waarde van stalmest had leeren waardeeren, doch die op een lezing over „bemesting" bijna uitsluitend over kunstmest- stoffen hoorde spreken. Onzes inziens was deze vraag op haar plaats. Wie over /ybemesting" in 't algemeen wil spreken, mag den stalmest niet vergeten. Hij toch verschaft niet alleen veel voedsel aan de te velde staaude gewassen, maar brengt ook in den grond meer humus hij maakt de bouwvoor veel meer geschikt voor den plantengroei. Kan men dan niet volstaan met uitsluitend stalmest? hooren we vragen. En wij zouden antwoorden stellig we], mits men er maar genoeg van heeft. Dit laatste kan evenwel slechts in sommige omstandigheden het geval zijn. In de naaste omgeving van groote steden b. v. komt het voor dat groentetellers alleen met stalmest of straatmest uitstekende resultaten verkrijgen. Maar op een boerderij gaat dat niet. Veronderstellen we, dat er in vier achtereen- volgende jaren verbouwd worden 1 beetwortelen of aardappelen; 2 haver j 2 klaver; 4 tarwe. Aan den boden wordt dan onttrokken ongeveer 310 K.G. stikstof; 160 K.G. phosphorzuur en 490 K.G. kali per H.A. Laten we verder aannemen, dat er 40000 K.G. stalmest teruggegeven wordt. (Dit is, zooals onze ezers weten, lang geen kleine hoeveelheid). Daarin comt gemiddeld voor 208 K.G. stikstof, 80 K.G. phosphor en 220 K.G. kali. Er is dus nog te cort 102 K.G. stikstof, 80 K.G. posphor en 270 K.G. kali. Ook bij eene krachtige stalmest- bemesting verliest dus de grond per jaar nog pi. m. 25 K.G. stikstof, 20 K.G. phosphor en 70 K.G. kali. En op grond daarvan mag men besluiten, dat het aanwenden van kunstmest noodzakelijk is, wil men ten minste op den duur goede oogsten blijven binnenhalen. Vooral een tekort aan stik stof is uiterst nadeelig. Want geen etikel planten deel, of deze stof komt er in voor. Het gebruik van stikstofhoudende kunstmest is dus in de eerste plaats raadzaam. En geen beter, geen goedkooper stikstofhoudende handelsmest dan de Chilisalpeter 100 K.G. daarvan bevatten 15 a 151/2 K.G. stikstof, zoodat het straks bedoelde te kort jaarlijks is te dekken door ongeveer 160 K.G. of ruim anderhalf baaltje Chili ter waarde van zestien gld. Wei is waar komen er ook andere stikstofhoudende producten ter markt, maar als stikstofmest moeten ze bepaald bij Chilisalpeter achterstaan. Evenwel mag het gebruik van phosphor- en kalihoudende meststoffen niet nagelaten worden. De eerste geve men in den vorm van Superphos- phaat of Thomasphosphaat, de laatste als kalizouten. De heer J. N. Witteveen, lid van Gedep. Staten van Friesland, mocht Vrijdag onder talrijke blijken van belangstelling zijn 80't,n verjaardag vieren. In weerwil van dien hoogen leeftijd is de heer Witteveen voortdurend met den meesten ijver werkzaam en een groote steun van het college, waarin hij sedert 1875 zitting heeft. Dinsdagnamiddag om vier uur trok over Retranchement een windhoos, die van een paar huizen wat pannen opnam, een der zeilen van den moleu in flarden scheurde en een afdak van een loods ruktedit vrij groote dak werd, nadat het plat op den grond gelegen had, weer opge- nomen en eenige meters verder opnieuw neer^e gooid. Sommige personen op het veld hadden groote moeite om zich staande te houden, terwijl anderen met ver af zijnde, niets bemerkten dan een groot geraas in de lucht en zagen hoe langs sommige dijken de boomen plotseling hevig werden geschud. Te Dalen is de eenige zoou van den land- bouwer L. H. op treurige wijze om het leven gekomen. Lijdende aan een lichte ongesteldheid, is hij des nachts in een aan vai van koorts, zonder dat het door zijn huisgenooten werd opgemerkt, opgestaan. Toen men hem kort daarop vermiste en aan het zoeken ging, vond men zijn lijk in een kolk bij de woning. De firma Frederik Muller heeft dezer dagen op een veiling verkocht een ,/Biblia pauperum" (Armenbijbel), een der oudste drukkken, waarvan slechts een paar exemplaren bekend zijn, voor f 16,000. Een firma te Louden werd eigenares, Te Ilarlingen viel een knaap uit een boom, waarin hij was geklommen om vogelnestjes te zoeken. Hij kwam met het achterhoofd op de steenen terecht, en kreeg hersenschudding. Weldra overleed de knaap. Gelukkige dag voor velen Te Wormerveer heeft de heer Dirk Laan, bij gelenheid van zijn huwelijk, velen zeer aangenaam verrast. De kantoorbedienden en de chefs hebben ieder een gesloten enveloppe ontvangen. Van de 220 arbeiders aan de fabrieken ontvingen de ge- huwden ieder 15, de ongehuwden 7,50 en de jongens f 4. Ook anderen (als schippers, post- en spoorbeambten) zijn door hem bedacht, alsmede de beide oudjes A. Rond en echtgenoote, die juist in zijn bruigomstijd hun gouden huwelijks- feest vierden. De bedeelde weduwen van de verschillende kerk- genootschappen ontvingen ieder 6 met een tulband en de kinderen van al de scholen te zamen 1326 werden op bruidssuikers getrac- teerd. Voor de weezen schonk de heer Laan een som, om daarvoor een uitstapje te maken. Men schrijft van Urk aan het „Hbl." Sedert eenige dagen is hier het schoolverzuim, dat ten gevolge de Leerplichtwet tot een minimum was gebracht belangrijk gestegen. De ansjo- visvisscherij, die aller aandacht en handen bezig houdt, is daarvan de oorzaak. Van de 553 leer- lingen der openb. school, de eenige op het eiland, hebben 100 jongens en meisjes boven tien jaar de school voor eenige weken verlaten om hun ouders of anderen te helpen. Wijl de visscherij in art. 13 der Leerplichtwet niet genoemd is onder de bedrijven, waarvoor aarlijks tot hoogstens 6 weken vergunning kan verleend worden om de school tijdelijk niet te jezoeken, zullen hier eerlang zeer veel ouders strafbaar bevonden worden, tenzij den Minister gunstig beschikt op een adres, hetwelk onlangs te dezer zake tot Z. Ex. is gericht door de commissie tot wering van schoolverzuim alhier. Ook uit Lemmer ging dergelijk verzoek. Een paar weken geleden stond te Breda voor de rechtbank een wisselwachter, die achttien jaren al in dienst was van de maatschappij, be- schuidigd van steenkolendiefstal. Men kent die kleine houten huisjes, waarin de wisselwachter zijn vele diensturen doorbrengt. De maatschappij staat hem toe te stoken in dat hokje, maar de kachels en brandstoffen verschaft zij niet. Het was in den nacht van den 11 Maart en snijdend koud in dat wachthokje. Niet ver van daar stonden eenige afgehaakte wagens, waarin steenkolen waren vervoerd. Nu is het gebruik om, als de steenkolen gelost zijn, die wagens schoon te vegen en met het veegsel het wacht- huisje te verwarmen. Dat ging dan ook d. R., de wisselwachter, doen. Uit een der wagens waren de steenkolen nog niet gelosttoen hij daar aan kwam en dit zag sprong hij weer van den wagen af wilde naar een volgende gaan, maar dit oogenblik had de onbezoldigde rijksveld wachter uit Roozendaal afgewachthij greep den wisselwachter aan, constateerde dat hij steenkolen in zijn zak waren en maakte proces-verbaal op. lrots het vlekkeloos verledeu van d. R. en de niet objectieve nauwkeurigheid van's veld- wachters proces-verbaal, werd de man tot 7 dagen gevangenisstraf veroordeeld. //Ik stond versteld van schrik toen ik zoo aangepakt werd," zei de man. Achttien jaar heb ik de maatschappij gediendverbeeldt u, Edelachtbare, wanneer u eens achttien jaren de maatschappij gediend had, en u overkwam zoo'n zaak, u zou toch ook schrikken. 1 oen lachten de rechters. Ze vonden't grappig. Een voordeeltje van 36000 wordt thans door Rotterdam genoten, daar het gemeentebestuur den grond aan de Reederijstraat thans aan de heeren Molenbroek c. s., kan verkoopen voor 150 in plaats van 120 per c. a. le Berkel kreeg Woensdagocbtend de vrouw van den landbouwer De J., toen zij eene koe wilde me]ken, zulk een hevigen stoot van het beest, dat zij bewusteloos ueerviel en onder het naar huis dragen overleed. Op koopjes uit Het is een bekend feit, dat boerinnen dikwijls in stad komen om //koopjes" te hebben. Een vrouw, die ook altijd op koopjes uit was, zegt de winkelier^ kwam onlangs in een grooten manufacturenwinke), om stof voor een japon te koopen. Ze bepaalde na lang aarzelen, haar keus eindelijk op een stof, die 40 cents de el kostte. Hoeveel el zijn er nog aan 'tstuk? Zestien, antwoordde de winkelier, na het stuk gemeten te hebben. Goed geef me dan maar vijftien el. De winkelier trachtte haar te bepraten, dat ze het geheele stuk zou nemen, maar daar wilde ze niets van hooren. Er zat dus niets anders op, dan dat hij de 15 el afknipte, hetgeen hij dan ook deed. Dit is een lap, nietwaar? vroeg de vrouw, de overgebleven coupon in de hand nemende, terwijl de geduldige winkelier de stof opvouwde. Jawel, juffrouw. Lappen zijn altijd goedkooper, nietwaar Soms antwoordde de andere zeer lakoniek. Hoeveel moet u hiervoor hebben Acht stuivers. Dat is net zooveel, als ik voor de andere vijftien el betaald heb. Ik mag het niet goedkooper geven. Nu, sprak de vrouw met een zucht, dan spijt het me vreeselijk, dat ik vijftien el heb laten af- knippen. Ik moet dien lap in alien gevalle hebben, want ik heb zestien el noodig. In vredes- naam dan ook maar voor acht stuivers. Maar ik ben anders nooit gewend, om voor een lap den vollen prijs te betalen. Een landgenoot was verleden week te Brussel voor zaken en sprak daar een Engelschen handels- vriend, die voor het Engelsche gouvernement 35,000 paren schoenen had geleverd. Onlangs was deze aan het War Office (het departement van Oorlog) te Londen ontboden en werd hem gevraagd, van welk Ieder hij zolen en bovenleer had gemaakt. Men vroeg hem zooveel, dat hij wederkeerig verlangde te weten, ,/of er dan iets aan die schoenen mankeerde." Men bleef hem het antwoord daarop schuldig, maar bestelde direct, om binnen korten tijd te leveren, een tweede partij van 35,000 paren. 'I oen hij het War Office verliet, ging een officier met hem mede en deelde hem in het geheim mede, dat die eerste 35,000 paren door de Boeren waren ingepikt De staatscommissie, belast met een onderzoek naar de omstandigheden der gevallen van vergif- tiging door arsenicumhoudend bier, die in Engeland zooveel beroering gebracht hebben, haast zich maar langzaam. Zij houdt nu en dan een vergadering om getuigenissen in ontvangst te nemen, maar dat kan nog een heele poos duren. In de jongste vergadering der commissie kwam aan het licht dat de liquidateuren van de firma Bostock nog 700 ton glucose en invertsuiker in hun bezit hadden. //Dat waren de stoffen waarvan men onderstelde dat zij't vergif bevatten", voegde getuige er droogjes bij. De voorzitter, Sir William Church maakte zich niet zonder reden ongerust. Het is hoogst ge- vaarlijk, riep hij uit, dat daar 700 ton vergiftigde stoffen blijven liggen. Kunnen die niet vernietigd of onbruikbaar gemaakt worden Maar er kwam geen antwoord. Weer een belangrijke uitviudiug op het gebied der electriciteit is, volgens het //Journal de Geneve", door een Oostenrijker gedaau. Het is prof. Pupin nl. gelukt het verlies aan stroom, dat telegraaf en telefoon door de open leiding leiden, te verhinderen door den eigenlijken geleid- draad op een eigenaardige wijze met een lessen,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2