A1 g e m e e a Hieuws- en Admtentieblad 7 o o r 2eeuwsch*71aanderen, No. 4071. Dinsdag 14 Mei 1901. Engeland en de Z.-A. Republiek. PBlHCiiS OF 61&VII. 41e .Jaarcjang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland /1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Poatdirecteuren en Brieven- bushouders. ADTEE11NTI EN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf ran driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt d* prjp slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. maar soms Als men de Engelsche berichten leest, moet men er zich over verbazen, dat er nog oorlog is. De eene partij lijdt voortdurend nederlagen, wordt van alles beroofd, geeft zich telkens over en toch vecht zij door. De verklariDg hiervan is deze, dat de overwiuningen der Engelschen wel eens dubbel tellen, niet omdat ze zoo geweldig zijn, omdat ze tweemaal overgeseind worden, driemaal uit Pretoria, een poos later uit Kaapstad en soms ook uit Durban. Aan den anderen kant wordt wel heel weinig aandacht geschonken aan de succesjes der Boeren, aan de tegenspoeden der Engelschen en zoo komt het, dat we nu van den toestand ons moeilijk een juiste voorstelling kunneu maken. Chamberlain heeft onlangs op een rede te Birmingham gezegd //Wij vechten niet voor zaken van oudergeschikt belang, maar voor het bestaan zelf van het Britsch gebied in Zuid-Afrika. Wanneer wij voor den strijd waren teruggedeinsd, dan zouden we den eerbied en het vertrouwen der kolonies verloren hebben eu de bespotting en verachting der geheele beschaafde wereld hebben geoogst. Het Engelsche volk is uit een vuurproef opgestaan op een wijze, die toont, dat wij onze voorvaderen niet onwaardig zijn." Het eerste gedeelte is juister dan het laatste. Heeft Engeland werkelijk al de vuurproef door- staan? De berichten, die over het leger worden rerspreid, zelfs door Engelsche correspondenten, zijn niet zoo gunstig en uit Londen werd aan de »Magdeb. Ztg." gemeld „Men bevestigd, dat de toestand in de Kaap- kolonie zeer ongunstig is. De overrompelingen door de Boeren nemen zoozeer toe, dat er in het Noorden van de Kolonie geen veiligheid meer bestaat. Yerder bevestigt men, dat de komman- dos van Malan en Kreutzinger bijna uitsluitend uit Afrikaanders bestaan." En Kitchener moet troepen naar huis sturen. De kerels kunnen het niet langer uithouden. Vrijwilligers en yeomanry gingen reeds huiswaarts en dezer dagen vertrok de ,/Marayshire" met 730 officieren en manschappen naar Australia terug. Dit is indirect versterking van de Boeren, ook al gelooven we niets van het verhaal uit de ,/Morning Post", dat 2500 Europeesche vrijwil ligers zich via Duitsch-Zuid-Afrika bij de Boeren hebben aangesloten. De kolonne Plumer is den 5n te Eerste Fa- brieken teruggekeerd. Zij kwam van Olifants- F KUIL LKTQ3SI S3) Charlotte brak in snikken uit. Zij herinnerde onder tranen aan haar goeden naam, die door haar onverwachl ontslag vernietigd zou worden zij sprak van schandelijk belasteren, waar zij het slachtoffer van werd, en van haar liefde en aan- hankelijkheid jegeus haar meesteres. Thaus viel Katharina haar ongeduldig in de reden. „Spreek mij niet van uw liefde en aanhanke- lijkheid," zei ze scherp. »Dat ge mij haat en dat ik dien haat vrij wel verdiend heb, dient juist tot uw veroutschuldiging. Ik heb u in mijn huis genomen, omdat ge de dochter van een ouden leermeester zijt en omdat uw hulpelooze toestand mij leed deed. Maar ik hield nut van u en dat heb ik nooit verborgen gehouden. Na- tuurlijk zocht u gelegenheid om wraak te nemen. Dat is mij onverschillig, of beter gezegdhet heeft mij nog niet gehinderd. In de toekomst zou het mij echter hiuderlijk zijn als alle klei- nighedenuit miju huiselijk leven verbabbeld werden. Het is daarom beter dat wij scheiden. Ik verzoek u verder alle maatregelen naar uw eigen believen te nemen en ook op te geven, wat u te vorderen heeft boven uw loon voor het loopende jaar. Voor uw moeder zal ik een jaarlijksch pensioen van tweehonderd thaler vastzetten, ua haar dood komt het pensioen aan u. Ik geloof, dat ik daarmede miju plicht tegenover u vervuld heb. Wees nu rivier en had een moeilijken tocht. Zij maakte gevangenen, d. w. z.dichtte ondeiweg eenige Boeren- gezinnen op en nam eenig vee, maar daar de tijd drong de Boeren waren zeker in de nabij- heid lieten ze het vee maar weer loopen. Kapitein Hurcombe en vier man, die de spits vormden, werden verrast door 50 verscholen Boeren. Zij moesten zich overgeven, en eenige gevangenen en wagens werden heroverdmaar de mannen, die het veroverde vee bewaakten, wisten daarmee naar het gros te ontsnappen. Kapitein Hurcombe deed later een poging om te ontsnappen, maar hij werd met de kolf van een geweer tegen den groud geslagen. De Engelschen werden ten slotte weer in vrijheid gesteld, nadat zij van hun ammunitie ontdaan waren. Van die ongevallen komen er meer voor. De jongste verlieslijst vermeldt de namen van 43 door de Boeren vrijgelaten gevangenen. Verder verloren de Engelschen bij Kopjesfontein, ten westen van Pretoria, 2 Mei, 2 dooden, 5 gewonden, 1 vermiste. Gevochten werd er verder bij Bles- bokspruit, 18 April; Burgersdorp, 7 Mei; Ba- vionno 7 MeiWagendrift, 30 AprilSwazie- hoek, 6 MeiBoesmanskop, 6 MeiNaauwpoort in Transvaal, 7 MeiZastron, 3 Mei, waar de Engelschen 4 gewonden kregen. Woensdag moet er gevochten zijn te Daggaboer, bij Cradock het gevecht heeft 7 uren geduurd. De Engelsche berichtgever beweert, dat de Boeren tenslotte hun stellingen ontruimd hebben. Volgens een bericht van iuboorlingen, door den correspondent der vTimes" te Klerksdorp vermeld, bevindt Christiaan de Wet zich te Barberpan, op 40 KM. ten oosten van Maribogo, dat aan den spoorweg tusschen Mafeking en Vrijburg ligt. Van de loopende geruchten vermelden we nog, dat kommandant Botha zijn vrouw naar Europa zou volgen. Verder weet de //Daily Mail" te melden, dat er in den loop van de volgende maand 400 ge- goede ingezetenen van Pretoria, die geen beroep uitoefenen, zouden worden uilgebannen. Door de Regeering is thans een eerste stap gedaan, om het hoogst gewichtig vraagstuk van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom, m. a. w. eene werk- liedenpensioneering, tot eene oplossing te brengen. Zij heeft een daartoe strekkend wetsontwerp aan de Kamers van Arbeid gezondeu ter beoordeeling. zoo goed heen te gaan en laat de thee binnen brengen." Charlotte begreep, dat alle verzoeken vergeefs zouden zjjn en zoo giug zij dan heen om in haar eigen kamer bittere tranen van woede en berouw te storten. Tweehonderd thaler 's jaars en die kwamen voorloopig niet eens haar toe. Wat beteekende dat in vergelijking met de sommen, die zij tot heden overlegd had en die zij in de toekomst in het huishouden van prins Iserstein had kunnen ter zijde leggen. Een kleinigheid, een niets Zij verwenschte haar eigen babbelzucht, zij verwenschte mevrouw Von Fernow, Else en vooral Katharina, tegen wie zich al de haat en nijd van haar verbitterd oude-vrijstershart keerde. Den volgenden morgen reisde zij af onder voor- wendsel, dat haar moeder ziek was geworden. Voortaan voerde zij met haar scherpe tong gebied over het kleine stadje, waar zij zich vestigde. Den dag harer overkomst mocht men daar met een zwarte kool in de geschiedboeken aanteekenen. Als een spin in haar web, zat Charlotte aan haar hoekvenster en wachtte op haar slachtoffers. Wee het meisje, dat wat vriendeiijk knikte tegen haar cavalier van den vorigen feestavond, wee de vrouw, wier hoed niet afkomstig was van de eenige modiste, die in het stadje woonde. Juff'rouw Charlotte bemerkte alles, vernam alles en steeds was haar oordeel streng en onverbiddelijk. Aan den rook uit den schoorsteen zag zij wat in de keuken werd klaar gemaakt, aan de gelaat- strekken der voorbijgangers zag zij waarover hun gesprek liep, of wat er in hun hart omging Zoo leefde zij, zoo leeft zij nog, maar bij het klimmen bevat o. m. de volgende be- 1 zijn alle personen, die werk- Dit ontwerp pkliugen Volgens artikel zaam zijn a. in een onderneming, in een inrichting of in een dienstbetrekkiug tegen loon van minder dan 1200 gulden per jaar, of b. in een onderneming, niet tegen loon en niet in een dienstbetrekking en die tevens of niet zijn aangeslagen krachtens de wet op de bedrijfsbelasting, of hetzij naar inkomsten beneden 1200 gulden, hetzij naar inkomsten beneden 1150 gulden zijn aangeslagen, verplicht, zoodra zij hun 16° jaar vervuld hebben, zich bij de bank het recht op een rente bij invaliditeit of ouderdom te verzekeren, voor zoover zij niet uitgezonderd of van den verzeke- ringsplicht ontheven zijn. De werkman, aan wieu door den Staat pensioen is verzekerd, is niet verzekeringsplicbtig, evenmin als de in denzelfden toestand verkeerende werkman, in dienst van een publiek-rechterlijk lichaam. De werkman, die in het genot is van een pensioen of rente, voor zijn geheele leven toegekend, niet lager dan 95 gulden per jaar, alsmede de werkman, die in het genot is van een ouderdoms- rente, krachtens deze wet toegekend, wordt op zijn verzoek van den verzekeringsplicht ontheven, indien hij, desgevorderd, aantoont, dat de uitkeering van het pensioen of de rente voldoende verzekerd is. De werkman, die op zijn 40° jaar niet verze kerd is, noch geweest is, wordt op zijn verzoek van den verzekeringsplicht ontheven. De werkliedeu worden uaar het inkomen, dat zij met arbeid verdienen of geacht worden te ver- dienen, ingedeeld in vijf renteklassen Klasse 1, jaarlijksch inkomen beneden f 240 klasse 2, jaarlijksch inkomen 240 tot beneden 450klasse 3, jaarlijksch inkomen f 450 tot beneden 700 klasse 4, jaarlijksch inkomen f 700 tot beneden f 950 klasse 5, jaarlijksch inkomen f 950 of hooger. De werkman, in het genot eener rente, toege kend krachtens de ongevallenwet 1901, of eener invaliditeits-rente, kan op zijn verzoek voor een termijn, die telkenmale verlengd kan worden, in een lagere renteklasse geplaatst worden. De middelen tot dekking der uit te keeren renten en te restitueeren premien en der uitgaven worden, behoudens de nader bepaalde uitkeering door den Staat, gevonden door het heffen van premien van de verzekerden. Door den Staat wordt gedurende 50jarenjaar- der jaren is zij nog wat zwartgalliger geworden. Slechts nu en dan komen er oogeublikken, dat zij zachter gestemd is, namelijk als zij haar schrijfmap voor den dag heeft gehaald, waarin zij het verdorde vergeet-mij-uiet-je en de geel geworden minnebrieven van den trouweloozen Jeremia bewaart. Else zat den volgenden avond alleen in haar boudoir en staarde in het haardvuur. Zij hield den nieuwsten roman van Octave Feuillet in de hand, maar zij had de eerste bladzijde nauwelijks gelezen, of haar man kwam omstreeks halftien uit de officiers-societeit thuis. //Nu al terug P" vroeg ze. Stach kwam naast haar zitten en kuste haar hand. //Nu al vroeg hij, //Heel goed, hoor, vrouwtje Voortaan zal ik bij het aanbreken van den dag thuis komen." //Och kom, gekheid Maar waarom kom je zoo vroeg thuis z/Verlangen naar jou." Else haaide de schouders op. //En de andere reden z/Het gezelschap beviel me niet." //Was Waldenburg er niet z/God bewaar meDie is tegenvroordig mooi vervelend. Gisteren avond ging hij naar huis, juist toen wij gingen zitten om nog een robbertje te whisten. Je bent toch een slimmerd, Else; nu heb je weer goed geraden. Hij bemiut de z/booze Katy I" //Max lijks in het invaliditeits- en ouderdomsfonds gestort een som van 2 millioen gulden. De eenheids-premie bedraagt over elke kalender- week 8 cent. Over elke kalenderweek wordt ge- heven een premie, naarmate van de renteklasse, loopende tusschen 20 tot 48 cent. Na vervulling van een wachttijd van 200 premie- werken, die voor 40jarigen niet hooger kan klimmen dan 400 premiewerken, heeft de verzekerde, die invalide is, recht op invaliditeitsrente a. indien er geen vooruitzicht bestaat op geheel of gedeel- telijk herstel der verloren arbeidskracht, of b. indien de invaliditeit onafgebroken een half jaar heeft geduurd. De verzekerde boven 65jarigen leeftijd heeft recht op ouderdomsrente. Invaliditeits- en ouderdomsrente worden niet te zamen genoten. Onder de bevelen van het Bestuur der Bank wordt het toezicht op de naleving dezer wet opge- dragen aan Agentschappen. De premie wordt betaalda. voor den verzekerings- plichtigen werkman, die zijn loon in geld niet uitsluitend van derden ontvangt of niet bevoegd is dit voor het geheel af te houden van hetgeen hij ten behoeve van zijn werkgever van derden ontvangt, door zijn werkgever b. in alle overige gevallen door den werkman zelf. De premien worden betaald door het plakken van rentezegels in een rentekaart, behoudens uit- zonderingen voor enkele categorieen van ver zekerden. Over de bestemmingen van het bestuur der Bank, waartegen beroep open staat, wordt geoor- deeld door raden van beroep en in het hoogste ressort door een college voor het Rijk. De Staat is aansprakelijk voor de aan de ver zekerden toekomende renten en uitkeeriugen. Het bestuur van den ^Wereldbond voor Vrede en Vrij interuationaal Verkeer hield dezer dagen te 's fiage zijn jaarvergadering. Wegens ongesteldheid van den stichter en president, den heer B. M. Kool van Kasteel, werd de bijeenkomst geleid door den heer P. A. Janssen uit Middelburg. Deze gaf een verslag van de werkzaamheden van het bestuur in het afgeloopen jaar, de mutatie onder de leden enz. en deed rekening en verant- woording. Het bleek dat het getal leden bedraagt 448 en dat der donateurs en adherenten 52, terwijl de kas sloot met een batig saldo van f 171. Tot voorzitter, in de plaats van den heer Kool van Kasteel, die wegens voortdurende ongjpsteld- heid ontslag moest nemen en die tot eerevoorzitter u/Nu, nu Ik spreek geen kwaad van je ideaal. Voor mijn part heeft ze al de goede eigenschappen, die je haar toekent. Jammer, dat ze zich wegwerpt aan dien Iserstein. Die kerel wordt van dag tot dag ouuitstaanbaarder." vWas hij in de societeit?" z/Ja, helaas hij en zijn beste vriend Lengefeld. Zij zaten bij een flesch Champagne, toen ik binnen- kwam, en de prins vertelde van zijn Weener reis. Een kwartier lang heb ik het gezwets van den praalhans aangehoord, toen ben ik weggeloopen." z/Wat vertelde hij vroeg Else onverschillig, hoewel zij van nieuwsgierigheid brandde. z/Nu hij sneed braaf op. Hij is aan het hof geweest en daar met zooveel onderscheiding ont- vangen als men slechts aan een prins Iserstein bewijst. En dan de vreugde over zijn komst //Iserstein is weer hier Dat tooverwoord had heel Weenen geelectriseerd. Ook buiten zijn gewonen kriug werd hij gevierd. Door een bekende werd hij ge'introduceerd op het bal, dat een der Weener geldvorsten gaf. Het was er prachtig en natuur- iijk was de charmante prins Iserstein het middelpunt van het feest. Hij heeft een diepen indruk gemaakt op de dochter des huizes, begrijp eens een diepen indruk op een jonge dame, die zes millioen mee krijgt of misschien wel twaalf millioen, want haar eenigen broeder zal wel spoedig sterven de dokters sturen hem van de eene badplaats naar de andere. Men kan begrijpen hoe trotsch die onweerstaanbare Iserstein is op de verovering van die freule Aglaja Gold ffAglaja Goldberg (Wordt vervolgdt TER KEIIZESSCHE COERMT. I>H bind veraekQnt jHaaodng-, IVuensdag- en Vrijdagavond, nltgezomlerd op 1'eenldnKrn, bij de Firms 1". UK IAWDR te Ter Menen. *df M'OWil'B

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1