Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 11 Mei 1901. No. 4070. 41e Jaargang. Engeland en de Z.-A. Republiek. felegrafische berichten. Gemengde berichten. TWEBDE BLAD. De Engelschen zijn blijkens de berichten thans bezig pogingen aan te weuden om van Standertou uit den Natal-spoorweg van Boerentroepen te zuiveren en ook op Delagoabaailijn wordt het- zelfde geprobeerd. Natuurlijk is het resultaat weer een ontzaglijke massa buit, benevens een overgroot aantal Boeren- gezinnen, waarvan vermoedelijk de strijdbare mannen op kommando zijn. Zoo heel spoedig zal de Delagoaspoor niet vrij zijn, hoewel er alleen langs die spoor een 12,000 tot 15,000 man Engelsche troepen gelegerd zijn. Een paar Boerenkommandos van een 100 man of wat kunnen de lijn bijna overal vernielen. En er is geen kans, zegt de „Timescorrespondent" te Pretoria, dat deze onaangename toestand spoedig zal veranderen. Eerst als er meer troepen uit Engeland komen, zal men deze rondzwervende benden kunnen verstrooien en „geleidelijk huD aantal en werkzaamheid verminderen". Maar er is tijd noodig voor dit werk en het Engelsch publiek behoort veel geduld te hebben. In den laatsten tijd is nog al eens melding gemaakt van Boeren die zich overgeven. Voor 't meerendeel waren dat niet-strijders en voor zoover het wel mannen uit de kommandos waren, is nog al merkwaardig, wat de Hollandsche vluchtelingeu uit Pietersburg daaromtrent vertellen. Botha heeft zich namelijk willen ontdoen van de zwakken uit zijn troepen, die hem toch maar tot last zouden zijn. In een toespraak tot de burgers moet Botha gezegd hebben, dat hij alleen hen bij zich wilde houden, die bereid waren tot het alleruiterste te vechten. Dit is ook in overeenstemming met een brief van Botha, gedagteekend half Maart, die door een Ermelosche courant is opgenomen. Botha zegt daarin, sprekende over Kitchener's "vredesonderhandelingen, dat de Engelsche regeering duidelijk wenscht de Afrikaander-natie eenvoudig op te heffen, want de oprichting van een staatsraad, gevormd uit eenige aaugewezen ambtenareu, be- teekent, dat men geen acht zal slaan op de meening van het volk. Verder bestempelt Botha het aanbod van een millioen pond tot herstel van de Boeren- hofsteden als een onvoldoend gunstbetoon. Enge land behoort alle Transvaalsche staatsschulden orer te nemen en mag niet wegloopen met alle* activa van den staat. Botha spoort de burgers aan, den strijd op leven en dood voort te zetten. God zal hen bevrijden en hun ten langen leste huu onafhankelijkheid geven. Botha heeft nu met Viljoen Carolina, in het oosten van Transvaal, bezet. Een telegram uit Mafeking meldt, dat Methueu den 3en Mei zonder tegenstand Lichtenbnrg heeft bezet. Den volgenden dag is hij in een onbekende richting vertrokken. TER NEUZEN, 10 Mei 1901. Z. D. H. Mgr. P. Leijten, hisschop van Breda, heeft benoemd tot Deken van het dekenaat Aardenburg, den HoogEerw. heer P. C. M. Verhoeven, pastoor te IJzendijke, tot pastoor van Aardenburg den Zeereerw. heer Th. Wijtvliet, pastoor van Groede, tot pastoor van Groede de Zeereerw. heer G. M. van Beckhoven, kapelaan Bergen-op-Zoom, tot kapelaan te Bergen-op-Zoom FWIJILLETON 82) - //Die schoftriep Else verontwaardigd uit. #Maar hij wil u slechts vrees aanjagen. Katha- rina. Hij zal wel oppassen, dat hij zijn bedreiging uiet uitvoert." wGe beoordeelt hem verkeerd. Hij zou het doen. Dit huwelijk is de laatste kaart, die hij kan uitspelen. Verliest hij, dan schiet hij zich een kogel door den kop de laatste uitweg der spelers en geluk- zoekers. Als ge hadt gehoord met welke cyuische openhartigheid hij mij zijn besluit mededeelde dan, zoudt ge even als ik den moed missen om zijn bedreiging te trotseeren. Was hij geen prins Iser- stein, dan kon ik mij misschien vrijkoopen, maar dit is nu onmogelijk. Hij bezit geen eer, maar zekere begrippen over hetgeen hij aan zijn stand verplicht is, en hij schuwt alles, wat hem in de hoogere kringen onmogelijk zou kunneu maken. Kortom, mijn vermogen zon der mij kan hij niet aaunemen, dus moet ik in den koop begrepen worden. Er is geen uitweg ,/Behalve een antwoordde Else. //Den prins nnoest een aanleiding gegeven worden om vrijwillig zich terug te trekken. Hij zelf moet u uw woord teruggeven." »L)at is zeer onwaarschijnlijk Neen ik hoop niet langer op geluk en ik verdien het ook niet. In booswilligen overmoed heb ik mij dit lot op den hals gehaald, er blijft. mij niets over dan het met geduld te dragen. Waldenburg zal wel een andere den Weleerw. heer A. A. van Dijk, kapelaan te Aardenburg en tot kap. te Aardenburg, de Wel eerw. heer Oomen, priester van seminarie. Te Middelburg is gisteren o. a. de akte als onderwijzer behaald door de heer P." Rinders van Hoek, leerling der rijkskweekschool te Middelburg. De examens zijn afgeloopen. In 't geheel nameu 127 candidateu er aan deel. Vau de 47 vrouw. candidateu slaagden er 33 of 70 Van de 80 mann. caudidaten slaagden er 57 of 71%. Voor de akte gymnastiek werden geexamineerd 21 vrouw. candidateu, waarvan 12 slaagden of 57 en 27 mannelijke candidaten, waarvan 19 slaagden of 70 Voor de nuttige handwerken werden 10 candi daten geexamineerd, waarvan de helft werd toe- gelaten. Z mini slag, 8 Mei. Heden morgen geraakte door het schrikken, een voor een sjees gespannen paard, met het rijtuig in de tamelijke diepe waterleiding langs de Neuzensche straat alhier. Buiten verwachting bekwam slechts een der vier personen welke zich in dat rijtuig bevondeu, eenige lichte verwondingen door glasscherven, terwijl het paard ongedeerd bleef. Het rijtuig was echter zoo erg beschadigd dat het buiten dienst moest worden gesteld, terwijl de tocht met een ander rijtuig werd voortgezet. Zaamslag, 9 Mei. Vauwege den Algemeenen Nederlandsche Politiebond, is aan den gemeeute- veldwachter W. van Petegem alhier, toegekend de zilveren medaille voor 20jarigen trouwen politiedienst. Toen dezer dagen een landbouwer naar zijn nieuwe hofstede verhuisde, en daarvoor een afstand moest afleggen van zes a zeven honderd meters, sloot hij zijn vrachtkar dicht met baalzakken, en stopte daar ongeveer 100 kippen in. Bij aan- komst aan zijn nieuw verblijf, waren ongeveer 30 kippen gestikt. Het schijnt een zeer moeilijk werk te zijn, te kunnen beseffen, over hoeveel ruimte en lucht 100 kippen moeten kunnen be- schikken om te blijven leven. Koewacht. Eenige voorname ingezetenen dezer gemeente hebben eene feestcommissie gevormd om de installatie van den nieuwen pastoor dezer parochie, den ZeerEerw. heer A. C. C. van der Maden, welke op Maandag 20 Mei a. s. zal plaats hebben, luisterrijk te vieren. Al de alhier bestaande vereenigingen hebben hunne medewerking toegezegd, terwijl jonge dames den weg zullen versieren langs welken ZijnEerw. moet gaan om de kerk te bereiken. Ook de kinderen der verschillende scholen zullen aan het feest deelnemen. St. Jansteen. Donderdag is te Absdale onder deze gemeente de eerste groote boerenkoopdag gehouden en wel op de hofstede van den heer J. Vael. Deze koopdag mocht zich in een buiten- gewoon druk bezo^k verheugen. Mede uitgeloktdoor het gunstige weder, waren duizenden bezoekers van heinde en ver komen opdagen. Midden op den dag krioelde het op het hof van menschen. Herbergen en tenten waren den geheelen dag stampvol, zoodat de neringdoenden een goeden dag gehad hebben. Opmerkelijk was het groot aantal rijtuigen, die overal uitgespannen stonden. Ook het aantal rijwielen was buitengewoon groot. Het vee ging aan goede prijzen weg. Verkocht werden o. a. 22 paarden, waaronder zeer schoone exemplaren. Vooral een vierjarige bruine hengst wekte ieders bewondering op. vinden, die zijn liefde waardig is, hij zal mij ver- geten. Er komt wel een tijd, dat hij onverschillig mij voorbijgaat zonder er aan te denken, dat hij mij bemint heeft." vGe doet hem onrecht," riep Else onstuimig, en dat weet ge zelf ook wel. Hij u vergeten Hij behoort niet tot de mannen, die zich met een tweede liefde troosten over het verloren gaan der eerste. Neen, neen hij nietKatharina, mag ik hem de waarheid zeggen //O, neen, dat nooit z/Maar hij beoordeelt u verkeerd, Katharina, even als ik het gedaan heb. Hij houdt u voor zwak en moedeloos. Geef mij verlof hem het raadsel op te lossen, dan heeft hij niet langer reden om aan uw liefde te twijfelen. En misschien wist hij nog hulp te vinden, hij zou voor u handeleu." z/Ja, dat zou hij," sprak Katharina heftig, //en dat is het juist, wat ik vrees. Daarom mag hij niets weten. O, ik weet zeer goed wat hij doen zou. Onder eenig voorwendsel zou hij Isi-rstein uitdagen. Wat zou dat helpen Als een van bei- den gedood werd, droeg ikdeschuld misschien de schuld van Waldenburgs dood. O God, wat een gedachteMet een huivering verborg zij haar gelaat in haar handen. Else drukte haar liefkoozend in haar armen. //Uw vrees beklemt uw verstand," zei ze gerust- stellend. ,,Bij alles wat Waldenburg onderneemt, zal hij alleen aan u denken. Hoe zou hij iets kunnen doen, dat uw naam in gevaar zou brengen of uw treurige positie zou verergen Bovendien als u dat alles gerust stelt, zal ik hem laten beloven, dat hij niet eigenmachtig iets tot uw bevrijding zal ondernemen. Zijt ge daarmee tevreden Hij zal mij dat De paarden liepen op van 600 tot 700 en hooger. Van de koeien gingen er tot over de /200 dus goed betaald. Ook het landbouwgerief werd duur verkocht. HontenUse. Dj stichting van een liefdehuis op het dorp Groenendijk door het R. K. armbe- stuur alhier is thans verzekerd. Met den aan- bouw zal nog in den loop van dit jaar een aanvang worden genomen. In den loop der maand Juni of Juli zal de aanbesteding plaats hebben. IJzendijke, 9 Mei. Heden bereikte ons de tijding, dat onze waardige en verdienstelijke herder, de ZEerw. heer P. Verhoeven, door den Bisschop van Breda tot Deken is benoemd, in opvolging' van den ZEerw. heer Nuss, die als zoodanig en ook als pastoor van Aardenburg zijn ontslag had genomen. Aanstonds betuigden de ingezetenen, protestanten zoowel als katholieken door het uitsteken van vlaggen, hunne warme ingenomenheid en belang- stelling met de ondersnheiding den ZEerw. heer Verhoeven te beurt gevallen, terwijl de leden van ons verdienstelijk fanfarencorps werden opgeroepen om zijn H.Eerw. in den avond eene serenade te brengen. Moge zijne dekanale waardigheid een waarborg zijn, dat de Z.Eerw. Verhoeven onze gemeente niet dan na een lang leven zal verlaten, is de hart- grondige wensch vau alle IJzendijkeuaren. Middelburg, 10 Mei. Heden werd voor de arrondissements-rechtbank alhier behandeld de zaak tegen B., tolgaarder te Kapellebrug, beklaagd van meineed in eene civiele zaak voor het kantongerecht te Hulst. De ambteuaar van het openbaar ministerie vorderde vrijspraak, daar hij het opzet niet be- wezen achtte. Uitspraak 17 dezer. Middelburg, 10 Mei. Door het Hervormd provinciaal kerkbestnur in Zeeland is heden tot de Evangeliebediening toegelaten de heer N. H. Kuipen, candidaat te Schelluinen. Zierikzee, 10 Mei. De arrondissements-recht bank alhier veroordeelde heden den 83jarigen arts A. J. d. K., te Bruinisse, ter zake van den moord op zijne echtgenoote tot drie jaar gevangenisstraf, met vrijspraak van het niet bewezene. '8 Gravenhage, 10 Mei. Tweede Kamer. De commissie belast met het onderzoek van den Indischen luitenant Bosch concludeert dat het ontslag en het brengen vau hem voor den Raad van onderzoek in strijd met de wet was, waarom zij voor zooveel mogelijk herstel voor het geleden nadeel noodig acht. Aangenomen zijn o. m. het wetsontwerp tot verlichting der eischen voor het architect-examen, de outeigeningswetten voor de stoomtramwegen in het Westland, HaarlemZandvoort, Stiens Harlingen, RotterdamHoogevliet, de voorbe- reiding tot herbouw van het gezantschapsgebouw te Peking, tot verhooging van de uitkeering der personeele belastiug aan verschillende gemeenten, en de regularisatie der Indische sloten van vroegere dienstjaren. Op de interpellatie van den heer Harte ver- daarde de Minister van Waterstaat dat de opening van den nieuwen Maasmond waarschijnlijk in n904 zal kunneu plaats hebben. rnloven vodr ik hem iets zeg. Hij zal in deze zaak niet handelend optreden, maar hij zal de waarheid vernemen. Hij mag niet langer aan uw iefde twijfelen. Dat zijt ge aan hem en aan u zelve verplicht." Een oogenblik was het doodstil. Toen haalde Catharina met een verlicht hart adem en zei z/Ge hebt gelijk, Else. Ik ben hem de waarheid schuldig. Zeg hem alles, ook deze laatste bood- schap, die ik u wil toevertrouwen lk zal voor de wereld de vrouw van prins Iserstein zijn, maar mijn hart blijft toebehooren aan den man, dien ik lief heb. In booswilligen overmoed heb ik mijn geluk lichtzinnig verspeeld daar moet ik mijn leven lang voor boeten, maar de herinnering aan hem zal mij blijven tot aan mijn laatsten snikdie herinnering zal het eenige lichtpunt zijn op mijn langen eenzamen levensweg." Zij zweeg plotseling, er scheen licht bij de deur, de portiere werd opengeslagen en Charlotte kwatn binnen. Zij droeg een lamp, die zij op tafel voor de beide dames neerzette. z/Verschoon mij mevrouw," zei ze met krui- pende onderworpenheid. //Ik hoorde van den uiecht, dat men Dog geen licht had binnengebracht en daarom meeude ik Katharina legde haar met een gebiedend hand- gebaar het zwijgen op. z/Uw meening komt hier niet te pas, juffrouw," zei ze scherp. Wauneer ik licht geweuscht had, zou ik gescheld hebben en dan was het de taak van den knecht de lamp binnen te brengen. Sedert wanneer doet u de dienst van den huisknecht Daar u nu eenmaal daarmee begonnen is, kunt ge voor mijn part er mee voortgaan. Zorg daarom dat de thee wordt binnengebracht. Ge doet mij Naar aanleiding van de interpellatie ran den heer Van Kol over de uitzetting van den Belgi- schen socialist Fabry uit Roosendaal, verklaarde de Regeering dat voor die uitzetting geen voldoende reden bestond en dat, zoodra ieders verantwoorde- lijkheid in dezen zal zijn vastgesteld, de noodige maatregelen zullen worden genomen overeenkom- slig het publiek recht en billijkheid. Donderdagmiddag heerschte te Haarhm een hevig onweer, gepaard met zwaren hagelslag. De straten zien er wit uit, als in den winter. Eris veel schade aan plantsoenen en tuinen. Door de bij bank der Nederlandsche bank te Rotterdam is in beslag genomen een valsch bankbiljet van 40 gulden, dat vanwege de poste- rijen was aangeboden en door wie het op het hoofdkantoor van een onbekeude juffrouw ont- vangen was. Het biljet was gemerkt L. N. 1900 en mooi nagebootst, behalve de leeuwenkop. Het groene vlak, waarop de cijfers 40 staan, is eenigzins uit elkaar geloopen en er ontbreekt verder de schaduwrand om de witte buitenrand. De werkman B. van de gasfabriek te Breda was Dinsdaginorgen werkzaam op den hoogsten gashouder. Bij den telefoonpaal stapte hij over het hekwerk, maar door een lichte uitglijding van zijn voet, greep hij den paal, waaraan hij zich moest vasthouden, mis en viel omiaag. Van eene hoogte van 34 meter plofte hij neer op het steenen plaveisel. Het gelaat en het geheele hoofd waren afschuwelijk onherkenbaar misvormd en bloed en hersenen spatten op tegen den muur. De dood was onmiddelijk ingetreden en de ongelukkige heeft geen lijden ge.iad, dan het oogenblik van zijn vallen. Een weduwe en eene dochter blijven achter. Gedurende de bij de wet toegelaten tijd, tot 1 Mei, zijn in Friesland, in weerwil van de veelal ongunstige weergesteldheid, naar berekening weinig minder dan 150.000 kievitseieren geraapt, waarvan meer dan de helft te Leeuwarden aange- voerd en vandaar voor verreweg het grootste gedeelte niet alleen naar tal van plaatsen in het binnenland, maar ook naar verscheidene plaatsen van het buitenland verzonden is. De gemiddelde prijs was 15 a 16 cent per stuk, een totale op- brengst dus van omstreeks 25,000. Te Anna-Paulowna viel de predikant D., van zijn catechisatie, huiswaarts keerende, van zijn rijwiel. In huis gedragen, overleed hij weldra. Een gevaarlijke vereeniging Men schrijft aan het Haarl. Dbl. z/Het volgende vermakelijke geval heeft zich voorgedaan. Hier in Haarlem bestaat, zooals men weet, een Natuur-historische Vereeniging, waarvan lid zijn enkele plant- en dierkundigen, alsmede een paar doctoren in de scheikunde, samen mis schien 10 leden vormende. Nu was onlangs per advertentie bekend gemlakt dat een dezer dagen een gezamenlijke duinwandeling gemaakt zou worden en dat men verzocht werd saam te komen aan de Zijlbrug hier te Haarlem. Aldaar aan- komende, de een met een botaniseertrommel, de ander wellicht met een kappellennet, vonden de excursionnisten een politiemacht van zes man onder bevel van een inspecteur. Of men gedacht heeft aan de Meibetooging of wel aan een anarchistischen aanslag op een konijneuhol Wel verdient de politie een woord van lof voor hare vaderlijke zorg." wel het genoegeu dezen avond mijn gast te zijn, niet waar, Else Else bedaukte echter, zij verwachtte zelf bezoek. Waldenburg had beloofd bij haar thee te komen drinken, en Treskow wilde komen en mevrouw Von Fernow had ook laten aanzeggen. A propos," zei ze, en keerde zich naar Charlotte, //gaat ge nog al intiem met mevrouw Fernow om Charlotte werd zeer verlegen. ,/lk intiem P Mevrouw schertst zeker met mij. Zulk een voorname dame en een arme juf frouw van gezelschap." Else was opgestaan en trok intusschen onder het spreken haar handschoenen aan. z/Wat zou daarin voor bijzonders gelegen zijn vroeg zij luchtig. //Door uw veelvuldige avond- bezoeken bij mevrouw Von Fernow en door de omstandigheid, dat die dame altijd zoo precies weet, wat er bij mevrouw Von Salten gebeurt, kwam ik van zelf op de gedachte van uw iutiemen omgang met die dame." Zij liet de verschrikte Charlotte geen tijd om te antwoorden. //Is mijn rijtuig voorgekomen vroeg zij, en toen Charlotte die vraag toestemmend beantwoordde, nam Else teeder afscheid van Katharina, beantwoordde Charlotte's diepe buiging met een hoofdknik en vertrok. z/Nog een oogenblik," sprak Kathnrina koel, toen Charlotte ook de kamer wilde verlaten. //Op uw verzoek had ik besloten u mee te nemen naar Weenen. Mijn plan is veranderd. Den eersten van de volgende maand gaat uw ontslag in. Na tuurlijk wordt u het voile jaar loon uithetaald, be nevens alles, wat ge te vorderen hebt.. Als ge voor den eersten wilt vertrekken, het staat u vrij I (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 5