A1 g e m e e n Hieuws* ea Adrerteatieblad voor 2eouwscli*71aaaderoa, No. 4070. Zaterdag 11 Mei 1901. 41e Jaargang. Buitengewone openbare Yergadering Gemengde berichten. Advertentien. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. IBJUJroS'X'-tu BLAD. Bedrij fsbelasting. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen. op Maandag den 13 Mei 1901, namiddag 7 uur. De Voorzitter, H. C. E. VAN IJSSELSTEIJN. De Secretaris, H. J. VOOREN. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren deelde de Voorzitter mede, dat was ingekomen een wetsontwerp tot afsluiting voor droogmaking van een gedeelte der Zuiderzee en een wetsontwerp tot wijziging van bepalingen van het Burg. Wetboek omtrent dienst kadenrecht. Aan de orde was de motie van de heeren Van Dedem, Van Gilse, Groen van Waarder, Kolk- man en Schepel tot opheffing van de provinciale, gemeentelijke waterschaps- en particuliere tollen op land-en waterwegen. De heer Van Dedem verdedigde deze motie, waarbij de Regeering wordt uitgenoodigd een onderzoek in te stellen naar den minst kostbaren weg om tot alschaffing van Rijkswege te geraken van die tollen en vervolgens de indiening van desbetreffende voorstellen bij de Staten-Generaal te bevorderen. Hij betoogde dat de rijkste pro vincien die bevoorrecht zijn door waterwegen, bovendien een voordeel verkregen door de af- schaffing van de Rijkstollen op die waterwegen, terwijl minder bevoorrechte provincien geen voor deel verkregen en gedrukt blijven door provinciale gemeentelijke en andere tollen. De provincien kunnen de verkeerswegen niet vrijmaken. Dit ligt op den weg van het Rijk. De heer Bastert ondersteunde de motie. De heer De Waal Malefijt wees op de.nood- zakelijkheid om te voorzien in den toestand van het verkeer der gemeenten tusschen Amsterdam en Gouda en Keulsche vaart. In beginsel was hij voor de motie, maar hij had alleen bezwaar dat alles van Rijkswege zou moeten geschieden. De heer Smeenge meende dat de billlijkheid, de rechtvaardigheid en het algemeen belang vorderen dat de motie wordt aangenomen, Echter oordeelde hij 't beter dat de Regeering niet rechtstreeks een onderzoek naar afkoop moet doen, maar dit aan an- deren moet opdragen. De heer Mutsaers betuigde zijn sympathie met het beginsel van afschaffing, maar hij begreep niet waarom andere provincien niet kunnen afkoopen zooals Noordbrabant. Hij zal tegen de motie stemmen. De Minister van financien constateerde met nadruk, dat de gelden voor de uitgaven, welke deze motie tengevolge zou hebben, niet in de schat- kist te vinden zijn, maar daarin gebracht zouden moeten worden. Wie dus stemt voor de motie, verklaart zich daardoor tevens voor belastingver- hooging. Waar de Minister niet dan in de uiter- ste noodzakelijkheid tot verhooging van belasting wil overgaan is voorloopig van hem geen voorstel als gevraagd in de motie, te verwachten. Tegen- over de bewering van ongelijkmatige bevoorrech- ting merkte de Minister op, dat de wet van 1899 waarbij de rijkstollen werden afgeschaft, een groote welvaart is geweest voor het land in 't geheel. De heer Van der Borch van Verwolde gaf den voorstellers van de motie in overweging zich te bepalen tot afschaffing van de watertollen. De heer Fokker wenschte de motie bepaald te zien tot de uitnoodiging van het instellen van een onderzoek. De heer Lohman gaf den voorstellers in over weging, wanneer zij niet ingaan op het denkbeeld van den heer Fokker, dua de motie in dien zin te wijzigen dat gewaagd wordt voorstellen te doen zoodra de financien dit toelaten. De heer Van Alphen wil tollen-afschaffing voor provincien en gemeenten met Rijkssteun. De Minister van financien verklaarde zich tegen het instellen van een onderzoek, oindat hij toch niet op de zaak zal'ingaan. Hoe ook de motie gewijzigd wordt zal dit uiets veranderen aan zijn voornemen om voorloopig aan den inhoud te voldoen. De heer Van Dedem nam uit de motie weg de uitnoodiging om de indiening van desbetreffende wetsvoorstellen te bevorderen, zoodat de motie alleen bevatte het verzoek een onderzoek in te stellen. Aldus gewijzigd werd de motie aangenomen met 50 tegen 19 stemmen. Daarna verdedigde de heer Van Kol zijn motie, luidende ffDe Kamer, van oordeel dat de treurige toe- stand, waarin de kolonie Curasao verkeert, het dringend noodig maakt maatregelen te beramen om verder verval te voorkomen en meerdere wel vaart te doen ontstaan noodigt de Reg. uit eene commissie te benoemen, die, na een plaatselijk onderzoek, rapport zal uitbrengen over de oecono- mische toestanden en over de beste middelen om daarin verbetering te brengengaat over de orde van den dag." De heer Van Kol, beval krachtig zijne motie aan, wijzende op ondervonden steun buiten de Kamer en op de erkentenis dat de motie boven partijbelang verheven is. De heer Van Limburg Stirum was 't met de strekking van de motie eens, doch wil de motie bepaald zien tot de uitnoodiging aan de Regeering een onderzoek in te stellen, aan haar overlateude hoe zij in de Curasausche nooden denkt te voorzien. De Minister van kolonien verklaarde niet tegen het onderzoek te zijn, maar wel tegen onderzoek door een commissie. Zijns inziens ware gewenscht een zelfstandig onderzoek door den chef van het Indisch bouwdepartement en wat het mijnzaken aangaat door een jurist, daar ontwerp-mijnont- ginning gereed ligt. Hij drong aan op wijziging der motie in den zin van meer vrijheid. Bij de wijze van onderzoek in dien zin gewijzigd, werd de motie-Van Kol zonder stemming aangenomen. Aan den Minister van kolonien is om inlich- tingen verzonden een adres der vereeniging land- bouw en nijverheid in Ned. Indie, aandringende op verlichting van den druk der particuliere koffiecultuur. Nog is aangenomen het subsidie-ontwerp tot verbetering van den Ouden IJsel en onteigening ten behoeve der tram GoudaSchoonhoven. Besloten de volgende week Maandag half twee, Dinsdag en Woensdag 10 uur te vergaderen. Dinsdag na de pauze eindstemming over de school wetwijziging. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 10 Mei de volgende vonnissen uitgesproken 1°. A. C., oud 27 j., te Westdorpe, 2°. H. D., oud 28 j., te Sas van G.nt, 3°. C. A. R., oud 25 j., te Sas van Gent, 4°. E. H., oud 25 j., te West dorpe, 5°. E. de M., oud 28 j., te Westdorpe, 6°. H. J. C., oud 25 j., te Westdorpe, alien arbeiders, zijn wegens wederspannigheid, de 5" en 6* vrijgesproken, de 1* veroordeeld tot 14 dagen de 2s tot 2 maanden, de 3" tot 1 week, de 4« tot 2 maanden gevangenisstraf. Te Leeuwarden zijn Vrijdag ongeveer 12000 kievitseieren aangevoerd, waarvan de prijzen afwis- selden van 13 tot 16 cent per stuk. De handel was levendiger was buitengewoon veel vraag, vooral voor Frankrijk en Engeland. Maandagavond gleed een jonge schippersvrouw uit Leiden onder de gemeente Leiderdorp, terwijl haar man in de lijn liep, op Let gladde dek uit en geraakte te water. Voor haar echtgenoot te hulp kon Snellen was ze in de diepte ver- dwenen. Ze werd levensloos opgehaald. Het echtpaar was kort geleden gehuwd. Uit de opgaven omtrent de volkstelling blijkt, dat het getal huisgezinnen te Amsterdam op een bevolking van 511,000 zielen was 105,390, met 89,165 mannelijke en 16,225 vrou- welijke hoofden, 250,449 kinderen en 31,281 dienst- boden. Van de 511.000 ingezetenen van Amsterdam waren er 338,921 daar geboren. Er woonden 2 personen van 99 jaar (1 man en 1 vrouw) en 129 boven 90 jaar, waaronder 88 vrouwen; 2703 waren er van 8090 jaar. Beneden 20jarigen leeftijd waren gehuwd 74 ,/mannen," waaronder 3 van 17 jaar, en 375 vrouwen," waaronder 8 van 16 en 28 van 17 jaar. Een 17jarige *vrouw" was reeds weduwe; 1 man en 1 vrouw van 18 en 1 man en 4 vrouwen van 19 jaar hadden reeds hun wederhelft verloren, en er was een 19jarige vrouw, wier huwelijk door echtscheiding was ontbonden. In de provincie Noord-Holland woonde edn honderdjarige man. Over Londen zullen dit seizoen stroomen van harmonie uitgegoten worden. De Graafschaps- raad aldaar heeft besloten eene som van 100,000 te besteden voor concerten in de parken en elke week in 57 verschillende kiosken muziek in de openlucht te doen geven. In dit cijfer zijn niet begrepen de concerten die in koninklijke parken gegeven worden men kan dus gemakkelijk begrijpen dat de Londenaars dezen zomer geen gebrek aan harmonie zullen hebben. De mikroben in eere bersteld. In de vergaderiDg dor Fransche Academie van Wetenschappen is deze weeke meedeeling gedaan van belangrijke onderzoekingen, door de heeren Charrin en Guillemonat iDgesteld, omtrent den invloed van mikroben op dieren. Zij hebben be- vonden, dat, hoe meer van die kleine organismen men wegneemt uit de lucht welke de dieren in- ademen, uit het voedsel dat zij gebruiken en uit de omgeving waarin zij verkeeren, des te geringer hun weerstandsvermogen wordt. Behalve levensgevaarlijk zijn de mikroben dus ook onmisbaar voor 't leven. Een dure Ansichtskarte. Twee jaar ge leden kreeg een dame van zekeren leeftijd, te Zurich, een ongeteekende Ansichtskarte toegezonden, waarop een wonder onsmakelijke oude feeks was afgebeeld. Daar was onder gedrukt,/Alte Fregatte, neu getakelt." Nu had de geadresseerde deze zure aardigheid wel over haar kant laten gaan, wanneer er niet onder geschreven was z/Schame dich, du alte Klapperschlange." Dat ging alle grenzen van betamelijkheid te buiten. En omdat de dame bovendien meende de hand te herkennen van een modiste, volkomen op de hoogte van haar lijfsgeheimen door jarenlangen dienst, maar die ze onlangs wegens brutaliteit had uitgespannen, daarom diende zij een aau- klacht in, en zoo ontstond een ,/Ehrverletzungs- prozess", dat rond auderhalf jaar duurde. Drie schriftkuudigen wezen iuderdaad de beschuldigde modiste aan als schrijfster van de gewraakte woorden. En aldas veroordeelde de rechtbank haar tot 30 fr. boete en 200 fr. achadevergoeding. De modiste echter zocht het j/hoogerop." Het hooggerechtshof hield zich langen tijd met de zaak bezighet stelde eveneens experts aan en bevestigde het vonnis, met veroordeeling van beklaagde bovendien, tot betaling van 700 fr. honorarium voor de schriftkundigen. Een dure Ansichtskarte. Een rijk zonderling, te Parijs overleden, heeft zijne erfgenamen belast met de uitkeering van een legaateen jaarlijkschen prijs van 100,000 francs, die ten goede zal komen aan het beste paar reuzen, ,/teneinde het menschelijk geslacht zoo te verbeteren." De naar den prijs dingende reuzen moeten zich aan een medisch onderzoek onderwerpen. Daarenboven moeten de reuzen om den prijs te kunnen verwerven in gemeenschap van goederen getrouwd zijn. Een gruwelijke moord heeft plaats gehad in het nabij Berlijn gelegen Mariendorf. In zijn eenigszins eenzaam gelegen kleine woning groef de sigaren- handelaar Bobbe een kuil onder den vloer van zijn kamer, schoot zijn huisjuffrouw, genaamd Hemmling, die hij had binnengelokt dood eu ver- stopte het geheel ontkleedde lijk in het diepe gat. Toen de twee kinderen van juffrouw Hemmling, oud 7 en 9 jaar, uit school kwamen, lokte hij dezen eveneens naar zich toe, schoot ze ook dood en wierp de lijken door een valluik in het onder- aardsche hoi bij het lijk hunner moeder. Toen Hemmling, de man der vermoorde, Bobbe later naar zijn vrouw vroeg, noodigde deze hem uit een kopje koffie te komen drinken eo probeerde ook den man te vermoorden. Twee schoteu troffen Hemmling in hoofd en rug, maar niet doodelijk hij vluchte en kwam een paar gendarmes tegen. Inmiddels had ook Bobbe de vlucht genomen, hij werd echter door de gendarmes onderweg be- speurd en schoot daarop ook zich zelf dood. Tot dusver had niemand eenig vermoeden van de afgrijselijke bergplaats der lijken in Bobbe's woning, totdat een minnares van hem het valluik ontdekte, dat in de gedaante van een kachelplaat den vloer voor den kachel bedekte. Men vermoedt, dat Bobbe, die het huis van Hemm ling had gekocht, maar achterstallig was met de betaling, zich door een moord op groote schaal van de geheele familie Hemmling wilde ontdoen. Tien jaar geleden had een soortgelijke moord, waarbij ook een valluik werd gebruikt, in 't noordelijk deel van Berlijn plaats, waarbij de moordenaar ook een sigarenhandelaar was en ook Bobbe heette. Ondertrouwd J. ZUIDWEG Az. C. SINKE Jd. Ter Neuzen Iers eke 9 Mei 1901. Ondertrouwd J. M. DE JONGE Mz. M. DEKKER. Goes Zaamslag' Huwelijks-voltrekking d. v. 23 Mei a. s. 9 Mei 1901. Ondergeteekende betuigt zijn liar- telijken dank aan den heer A. Spruiterburg, arts, voor zijn onvermoeide hulp en bijstand aan zijn vrouw bewezen bij hare be- valling op heden en beide vorige malen, vooral daar mijn echtgenoote thans voor de vierde maal van een tweeling isbevallen. Ook mijn dank aan A. db Bruijne voor zijn bereidwilligheid mij in deze bewezen. Ter Neuzen, 9 Mei 1901. MARINUS DE FEIJTER. Ondergeteekende bericht zijn geachte clientele de ZAAK te hebben over- gedaan aan den heer J. ZUIDWEG. Dankend voor het vertrouwen zoo ruimschools gescbonken, beveel ik beleefd mijn opvolger ten zeerste in uwe geeerde gunst aan. Hoogachtend, P. J. GLERUM. Mij refereerende aan bovenstaande advertentie, trachtende door een dege- lijke bediening het vertrouwen van het geachte publiek waardig te maken, beveel ik mij beleefd in ieders gunst aan. Uw Dw. Dnr., J. ZUIDWEG. KEIIZEKSOHE EOIIRAIT. ■lit blml verschljnt .(InamlaR-, Woensdag' en Vrijdnynvond, witgezonderd op Feeatdagen, bij de Fitma P. J. FAB OK I1IDA te re* Nemsen. Dc Burgemeester van TER NEUZEN breng jby deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den Directeur der Directe Belastingen enz. te Middelburg, den 4 Mei 1901 invorderbaar verklaard kohier no. 4 van de belasting op de bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente, over het jaar 1900/1901, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering, is ter hand gesteld en dat ieder verplicht i» zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Ter Neuzen, den 9 Mei 1901. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. EN EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1