A1 g e m e o a Hieuws* ea Admtentieblad o o r Zeeuwsch*yiaanderea, No. 4069. Donderdag 9 Mei 1901. 41e Jaargang. England en de Z.-A. Republiek. PRIN535 OF QBAVIU. Aankondiging. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTIlNi Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjr slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. De laatste dagen werd gemeld dat de Boeren zich van alle kanten concentreerden bij Hartebeest- fontein (ten N.W. van Klerksdorp) en hun strijd- macht aldaar tusschen de 4000 en 5000 man telde, onder bevel van De la Rey. Da&r verwachten de Engelsche bladen een be- slissenden slag, dddr verwachtten zij het einde van den oorlog, want van de overwinning waren zij zeker. Immers, de Boeren, van hun laatste geschut beroofd, zouden onmogelijk bunne stellingen kunnen behouden. De telegram men hebben echter reeds het bericbt gebracht dat de Boeren geen treffen hebben afge- wacht, hunne stellingen vrijwillig hebben prijs- gegeven en zich in verschillende richtingen ver- strooid. Een groot deel ging naar het zuiden, anderen trokken in noordelijke richting. De la Rey is bij hen die naar 't zuiden trokken. De Engelsche bladen, die al gedroomd hadden van het uitdooven van de laaste vonk van den oorlog, zullen erg telenrgesteld zijn, en de beste taktiek zal toch wel wezen, die den vijand het onaangenaamst is. Uit de ambtelijke verlieslijst blijkt, dat er nog genoeg gevochten wordt. In de Kaapkolonie schijnt vooral de beweging bij Kenhardt nog sterk te zijn. Bij het station Mortimer, ten zuiden van Cradock, hebben de Boeren Zaterdag een trein doen ont- sporen en drie waggons in brand gestoken. Verder heeft er een treffen plaats gehad in oostelijk Transvaal, op 30 April, tusschen de af- deelingen van Douglas en Brenson en een Boeren- macht bij Goedekop. Het moeilijke terrein belette, dat gebruik gemaakt werd van het geschut, maar na een strijd van eenige uren gingen de Boeren op de vlucht, en hun kamp werd veroverd. De Boeren verloren drie dooden en twee gevangenen. Drie Boeren kwamen zich overgeven. Brodrick heeft over die gevangenen nog eenige cijfers in het Britsche Lagerhuis meegedeeld het aantal vreemde krijgsgevangenen, dat in Zuid- F EUILLETQJSI Met zekere haastigheid zei ze bijna onmiddelijk daarna //Wat wordt het spoedig donker en wat stormt het weer daar buiten. Ik begrijp niet, waarom Johan ons zoolang op licht laat wachten. ffZij wilde schellen, maar Else hield haar hand vast. „Wacht nog wat," zei ze, //in de schemering praat men veel gezelliger." z/Nu, zooals ge wilt. Vertel mij nu eens iets ge weet, ik leef als een kluizenares en hoor of zie niets. Hoe gaat het met de£ommandeuse In plaats van op deze vraag te antwoorden, vroeg Else plotseling //Dus lserstein komt morgen z/Ja morgen." Een poosje stilte. ,Is er niets aan te veranderen, Katharina Verschrikt, dat haar geheim doorgrond was, keek deze op, maar zich herstellende, zei ze koel tfWat vreemde vraag Ik begrijp u niet." Else liet zich echter niet afschrikken en zei vleiend Ja, toch wel! U begrijpt mij en u is boos. Maar toch ik kan niet anders ik moet er over spreken, mijn hart is er vol van." Zij was op een tabouret aan Katharina's voeten gaan zitteu en nu verlichte het haardvuur haar lieve gezichtje en helder blauwe oogen. Katharina wilde toornig opstaan, maar die blik uit Else's trouwe oogen hield haar terug. Onwil- lekeurig dacht zij aan het uur, dat zij onder soort- gelijke omstandigheden een ander hart diep had Afrika was gemaakt, en die beweerden, geen burgers te zijn, was 40 Franschen, 150 Duitschers, 29 Russen, 23 Amerikanen. Het aantal vreemde krijgsgevangenen, die beweerden burgers te zijn, was5 Franschen, 123 Duitschers, 13 Russen, 13 Amerikanen. Er bestaat, zei spreker, geen plan, gevangenen vrij te laten, voordat de oorlog voorbij is. Chamberlain voegde hieraan nog toe, dat er sedert 1 Januari geen goud was geproduceerd in Transvaal. Den 4n Mei is met 50 stampers het werk begonnen, en nog 100 stampers waren dezer dagen in werking gebracht. Uit de ambtelijke verliezenlijst blijkt dat het geheele aantal dooden in Zuid-Afrika, tot aan het einde van April, 14,978 bedraagt, waarvan 714 officieren. In dien tijd werdeu buitendien 1977 officieren en 45,782 minderen als ongescbikt voor verderen dienst naar Engeland teruggezonden. In de maand April repatrieerden 85 officieren en 2228 minderen. Zeven officieren en 79 man zijn in die maand gesneuveld, 16 officieren en 372 man in de hospitalen overleden. Voorts blijkt uit de lijst dat 9 man vermist zijn bij Damascus, op den 2den Mei. Karl Blind, uit Londen, doet in een bijblad van het //Berl. Tagebl." eenige //onthullingen" over den oorlog. Nieuws staat er niet in, en daar de schrijver zelf het heeft van een ,/vriend", en deze vriend weer van een gezant van een der groote mogendheden, die niet genoemd mag worden, gaat er weinig bewijskracht uit van de bedoelde onthulling. Zij luidt dan»Tegen het eind van Juli 1899 had ik een vriendschappelijk on- derhoud met den gezant alhierHij zeide mij Het Engelsche Kabinet heeft dezer dagen besloten, zich zoo spoedig mogelijk meester te maken van de twee Zuid-Afrikaansche republieken." Nu, er zullen >Weinig menschen zijn, die niet de vaste overtuiging hebben, dat Engeland lang vdor het ultimatum van Kruger, het voor- nemen koesterde, de republieken in te palmen. Alleeu het bij brengen van officieele bescheiden hieromtrent heeft echter waardepraatjes van on- genoemde vrienden met ongenoemde gezanten bewijzen niets. Dezelfd //vriend" onthult, dat hem in Maart 1900 is medegedeeld, dat in November van dat jaar de oorlog tusschen Rusland en Engeland zou uitbreken, omdat Engeland niet langer wilde toe- geven en achteruitkrabbelde voor het Czarenrijk. Deze gezanten-voorspelling is dan toch niet uitgekomen. gekwetst. Zoo zei ze dan ernstig doch niet onvrien- delijk</Zwijg daar over, Else. Ge doet mij leed ik smeek u geen woord daarover." Maar Else schudde het hoofd en zei //Jaag mij weg, als ge wilt, maar eerst zal ik spreken en ge moet mij aanhooren. Ik heb u lief, Katharina, en het snijdt mij door de ziel, dat ik moet aanzien, hoe ge met open oogen in uw ongeluk loopt. En dan, Katharina, ken ik een ander, die u boven alles lief heeft en dien ge even ongelukkig zult maken als u zelve." Ditmaal sprong Katharina op. //Genoeg riep zij geheel buiten zichzelve. Zij trad aan het venster en staarde strak in de duisternis daarbuiten. Else was haar op den voet gevolgd. z/Als u wist, hoe lief hij u heeft," zei Else zacht, z/Hij spreekt er niet van, natuurlijk niet, want hij is even trotsch als u, maar het is hem aan te zien hoe een geheim verdriet hem ondermijnt, hoe hij wegkwijnt bij de gedachte, dat hij zijn geliefde aan zulk een mensch zal moeten verliezen. Wees toch niet egoi'stisch, Katharina Denk niet alleen aan u zelf, maar ook aan hem/ die waarlijk niet verdient, dat ge hem zoo ongelukkig maakt 1" Katharina leunde voorover op de vensterbank. Zij snikte. //Zwijg toch," smeekte zij met half verstikte stem. #0, mijn God, ziet ge dan niet hoe ik lijd Zwijg toch 1 O, waarom kwelt ge mij zoo Else bewoog zich niet; zij liet de hevige swart tot bedaren komen. Toen sloeg zij den arm om haar schreiende vriendin //Er is nog niets ver loren, Katharina Neem een besluit en red u zelve en den man, die u van ganscher harte bemint. Ge haat lserstein, ge bemint Waldenburghoe -V In de zitting der Tweede Kamer van gisteren was aan de orde art. 39 der schoolwetwijziging, bepalende dat aan hoofden of onderwijzers, die tengevolge opheffing van school of betrekking ontslagen worden, en niet in de termen van pensionneering vallen een wachtgeld tot een bedrag van de helft hunner jaarwedde wordt verleend voor een tijd van 5 jaren of zooveel vroeger als zij tot een betrekking van rijks-, provincie- of gemeentewege worden benoemd. De heer Suieeuge lichtte op deze bepaling een amendement-Den Hertog c. s. toe, om in geval bedoelde hoofden of onderwijzers 50 jaren oud zijn, het wachtgeld niet voor 5 jaren te verleenen, maar te doen voortduren totdat deze personen in de termen van pensioen vallen of in bovengenoemde betrekkingen geplaatst worden. Het amendement werd bestreden door den Minister van Binnenlandsche zaken, die het on- billijk achtte dat een onderwijzer die op 45jarigen leeftijd als invalide gepensionneerd wordt minder pensioen zou genieten dan een onderwijzer die op 50jarigen leeftijd op wachtgeld wordt gesteld. De gepensionneerde toch zou als pensioen S7/«o tractement outvangen en de op wachtgeld gestelde zou niet alleen ,0/80 tractement als wachtgeld outvangen, maar voor de berekening van zijn eventueel latere pensionneering (op 65jarigen leeftijd) zouden tevens in rekening komen de jaren dat hij wachtgeld genoot. Na aanbeveling door de commissie werd het amendement echter aangenomen met 42 tegen 39 stemmen. Art. 45 regelt de bijdragen aan de gemeenten voor onderwijzers-tractementen en voor schoolbouw. Den heer Den Hertog lichtte op dit artikel een amendement toe om de helft der voorgeschreven verhoogingen wegens diensttijd en wegens het bezit van hoofdakte niet om te slaan over alle scholen, maar alleen en ten voile uit te keeren voor die scholen waar de onderwijzers werkzaam zijn, wier dienstpositie de voorgeschreven verhoo gingen noodzakelijk maakt. Ook strekt het amen dement om de f 50 extra voor gehuwde, meer dan 28 jaren oud zijnde onderwijzers, voor de helft door het Rijk te laten betalen. De heer Ds Waal Malefijt lichtte een door hem en den heer Van Heemstra voorgesteld amen dement toe, om bij de vaststelling van hoogere dan de wettelijke minima der onderwijzerstrakte- zoudt ge dan lserstein tot echtgenoot nemen Als ge nog achting voor hem hadt, maar ook dat niet. Ge veracht hem en te recht, hij verdient niet beter. Hij heeft u niet uit liefde ten huwelijk ge- vraagd. Ofschoon ge boven hem verheven zijt, ofschoon ge schoou en bevallig zijt bij hem geldt alleen uw rijkdom. Katharina boog niet langer voorover. z/Waarom zegt ge mij dat?" vroeg zij hard en met de bitterste vertwijfeling. //Denkt ge, dat ik dit alles niet reeds lang weet z/En ge wilt toch zijn vrouw worden Een onbe- dwingbare tegenzin waarschuwt u voor dien man en wilt ge toch met dien man samenleven, lange, vreeselijke lange en vervelende jaren, uw geheele leven Om Gods wil, Katharina, bedenk toch wat ge doet." z/Het moet zoo zijn." z/Moet? En waarom? Omdat valsche eerbe- grippen u terughouden Omdat ge voor de laster- tongen vreest Ik denk te edel van u, om dat te kunnen gelooven Het vroolijke kleine vrouwtje was geheel ver- anderd. Haar houding was indrukwekkend, haar woorden klonken ernstig. Zij was nu geen uitge- laten kind, zij was vrouw, zij was echtgenoote en op dit oogenblik priesteres van het hoogste en heiligste op aarde. Katharina's boezem zwoegde. De trotsche terug- houding haar in den loop der jaren tot een tweede natuur geworden, streed met het verlangen om haar hart bij haar vrienden uit te storten. Else zag dien strijd en kwam te kulp. //Ge zijt aangedaan, ge wilt me iets mededeelen. O, spreek en zeg mij alles. Ik zie wel, dat hier een menten de bijdragen aan de gemeenten vast te stellen op de helft van dat hoogere. De Minister van Binnenl. Zaken bestreed op verschillende gronden krachtig deze amendemeuten. Alleen tegen dat gedeelte van het amendement- Den Hertog c.s., waarbij wordt voorgesteld om het Rijk de helft v. de f 50 extra voor gehuwde onderwijzers te doen dragen, had de Minister minder bezwaar. De heer Den Hertog trok dan ook behoudens dit gedeelte zijn amendement in. Dit overgebleven gedeelte werd toen door de Re- geering overgenomen. Na de pertinente verklaring van den Minister, dat de minima niet zullen worden vastgesteld zonder vooraf Gedeputeerde Staten te hebben gehoord, trok de heer De Waal Malefijt zijn amendement in en werd art. 45 goedgekeurd. De gewijzigde Militiewet is aangenomen met 59 tegen 38 stemmen. De Landweerwet (afschaffing der schutterijen) is aangenomen met 85 tegen 9 stemmen. TER NEUZEN, 8 Mei 1901. Naar wij vernemen is in de heden alhier ge houden vergadering der centrale antirev. kies- vereeniging //Zeeuwsch Vlaanderen O. D." gekozen tot candidaat voor de Tweede Kamer in het district Oostburg de heer J. F. Heemskerk te Sas van Gent. Bevorderd tot klerk der posterijen en tele- grafie 1« kl. de heer C. J. F. Fuchs, alhier, thans 2* klasse. Hoewel het reeds wat ver in 'tjaar is, om nog te profiteereu van wintervermakelijkheden, bleek er toch nog veel animo te bestaan voor het concert, dat gisteravond op de bovenzaal van het //Hotel de Commerce" werd gegeven door de zang- afdeeling ,/Geduld Overwint" der //Vereenigde Handwerkslieden" alhier. Leden en donateurs waren in grooten getale opgekomen. De verschillende zangnummers werden door het gemengd koor, waarvan een toenemend ledental viel waar te nemen, goed uitgevoerd en mochten, evenals de twee blijspelen en de pantomime, ruimen bijval inoogsten. Met een geanimeerd bal werd deze uitvoering voor zoover ons bekend is, de rei der winter- amusementen gesloten. Gisteren werd in het hotel Centraal alhier door notaris Van der Moer, ten verzoeke van rnevr. de weduwe WalravenBuijze en den heer A. A. Walraven geveildde scheepstimmerwerf met toebehooren, alhier, groot 15 aren 80 centiaren. Hiervan werd kooper de gemeente Ter Neuzen voor 4025. Verder werd geveild ten verzoeke van den heer A. A. Walraven 1°. Een ruim woonhuis met toebehooren en tuin, aan de Noordstraat te Ter Neuzen, groot 2 aren 18 centiaren. Hiervan werd kooper de heer A. B. de Meijer, alhier, voor f 4150. geheim in de zaak betrokken is. Schenk mij uw vertrouwen, het zal uw hart verlichten. Misschien kan ik u raad geven of helpen. Misschien viuden wij samen een uitweg uit den verwarden toestaud." Katharina schudde het hoofd, maar op eens, als vreesde zij later berouw, zoo zij draalde met de uitvoering, zei ze haastig ,/Welnu, bet zij zoo Ik zal u vertrouwen. Gij ten minste zult niet ver- keerd over mij oordeelen I" Zij voerde Else naar een hoek van den salon en daar in het duister vertelde zij haar alles. Zij verhaalde van haar vreugdelooze jeugd, van haar huwelijk, waarbij de liefde ontbrak, van haar verbittering, die voortdurend was toegenomen en die de oorzaak werd, dat zij te kwader ure den ge- liefden man met spot had afgewezen. Zij sprak van den zwaren innerlijken strijd, die daarop ge volgd was, van haar berouw en van haar jaloersch- heid. Zij verzweeg ook niet wat er in den wintertuin bij den hertog was voorgevallen, en hoe dit den laatsten stoot gaf aan haar verloving met lserstein. En eindelijk vertelde zij met van aaudoening bevende stem, waardoor zij gebonden was aan den gehaten bruidegom. (Wordt vervolgd). TER SECZESSCHE C0URA5T. DM blad Tenehljnt Vfnttml»k-. Woensdsg. en Vrijdagavond. uMgezomlerd op Feea(d»geii, bij de Flrma P. J. Vil B8 M1BK te Ter Ie«»en. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN brengen ter tennis van belanghebbenden, dat te beginnen op 20 Mei 1901 ran wege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de wegen en voetpaden met de kunstwerken. Ter Neuzen, 6 Mei 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1