A1 g e m o o n Hieuws* en Admtentieblad voor Seeuwsch*7Uanderen, ^eiieiitee a a b. psdices of seavin. No. 4068. Dinsdag 7 Mei 1901. H I I D E R W E T. Engeland en de Z.-A. Repnbliek. Gemengde berichten. 41e Jaargang. abonnement Binnenland. Telegrafische berichten. Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. iDVEETENTllN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt ile prjj? slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend Inzending van advertentien vdoi1 3 uren op den dag der uitgave. Het is zonderling, dat de Boeren bij het ont- ruimen van een plaats als Roossenekal, waar langen tijd de regeering gevestigd is geweest, niet beter zorgden voor het meenemen of het vernielen van hun eigen stukken. Zoo heeft daar Pultenej allerlei gevonden, dat nu misschien wel niet zoo'n groot voordeel aan Engeland bezorgt, maar dat toch beter in handen van de Boeren gebleven ware. De f 600,000 aan ongeteekende en dus waardelooze banknoten, die te Pietersburg gedrukt waren, gunnen we aan de veroveraars. Maar er waren ook brieven bij de documenten, zooals van Reitz en Schalk Burger, o. a. aan De Wet en Botha, nopens den inval in de Kaap en de redenen er voorverder een brief, geteekend Jack Hinton, meldende de oprichting van een korps voor het vernielen van treinen en het eerste succes dat daarmee behaald is. Eindelijk zijn lijsten gevonden van te velde staande Boeren en Engelsche veldtelegrammen, die blijkbaar door de Boeren waren buitgemaakt. Nieuws is er overigens weinig of niet. Te Pretoria is een proclamatie uitgevaardigd tot ver- dere uitbreiding van het burgerlijke bestuur in Transvaal. Er wordt een burgerlijke politie op- gericbt in Johannesburg, Boksburg en Krugersdorp. Te Heidelberg en Standerton zijn gerechtshoven met magistraten ingesteld, maar dit beduidt nog niet, dat de streek nu gepacificeerd is. FBUILLETOM Katharina was reeds eenige malen uit haar stoel bij den haard opgestaan en bad door het venster gekeken. Zij verwachtte Else, die omstreeks dezen tijd gewoonlijk een uurlje gezellig bij haar kwam praten. Vandaag bleef zij zeer lang weg, misschien kwam zij in het geheel niet. Katharina staarde somber in het haardvuur. Zij dacht aan den dag van morgen, dan zou de gehate man terugkeeren. Daar lag de brief, die het melde. Met een zucht stond zij op en ging weer naar het venster. Het sneeuwen dnurde voort, doch nu en dan brak de zon door de wolkenhet was een voortdu- rende afwisseling van licht en duisternis. De voet- gangers moesten hunne krachten inspannen om tegen den wind voort te komen en waren daarbij niet in zoo'n goeden luim als een jonge dame, die met twee officieren voortstapte en wier vroolijk gezicht van onder de zwierig Poolsche muts aller- voordeeligst uitkwam. Het was Else von Stasch met Max en Wal- denburg. Katharina wilde het venster verlaten, doch te laat, men had haar reeds opgemerkt. Else groette met de hand, de heeren met de hand aan de muts. Katharina dankte vriendelijk en trad terug, doch achter de gordijnen verscholen gluurde zij op straat, waar de heeren van Else afscheid namen. Hoe noodig de ,/Schoonraaak" door de Engel- schen in het westen is, blijkt uit het hericht nit Kaapstad van 2 Mei, dat Zeerust den 29" April nog altijd door de Boeren was ingesloten. Het garnizoen had dien dag juist een nieuwen voorraad vleesch buitgemaakt. De krijgsraad te GraafF Reinet heeft deze week twee jonge Kapenaars uit Aberdeen wegens rebellie ter dood veroordeeld. De aanwezige troepen waren in carre opgesteld voor de plechtigheid en het geheel maakte grooten indruk, volgens den corre spondent van de //Standard." Kitchener heeft echter het vonnis veranderd in vijf jaren dwang- arbeid. De Engelsche verliezenlijst vermeldtTe Egy- fontein, in het district Burgersdorp, zijn den 29" April 1 majoor en 9 man gewond bij Bethlehem zijn op 28 April 5 man gewondte Langzee- koegat zijn op 29 April 3 man gesneuveld en 1 gewond bij Zuurfontein zijn op 27 April 2 man gesneuveld en 1 gewond, enz. Naar men verneemt zal M. Sickesz, directeur- generaal voor landbouw, worden aangewezen, om als regeeringscommissaris den minister van binnen- landsche zaken ter zijde te staan bij de verdediging van het wetontwerp betreffende de staatszorg voor de paardenfokkerij in de Tweede Kamer. In het //Schoolblad" word! door een rechts- geleerde de vraag beantwoord, die door dat blad was gesteld of het een strafbare daad is, als een werkgever aan een arbeider belooft, de boete, die deze zal beloopen wegens ongeregeld schoolbezoek van zijn kind te zullen betalen Zijn antwoord luidt//Neen die belofte, welke niets anders is dan het voor zijn rekening nemen van de geldelijke gevolgen van een door den ar beider te begane overtreding, is bij geen wetsbe- paling strafbaar gesteld". Velen zullen het zeker met ons betreuren dat het antwoord niet anders kan luiden, voegt 't //Hbl." hieraan toe. De daad van den werkgever toch is niet enkel het overnemen van een geldelijk nadeel, maar tevens //beguustiging" het uitlokken tot en het he]pen bij het plegen van een overtre ding, nog wel tegen een kind, dat zichzelven niet kan verweren. Zulk een daad behoorde evenzeer strafbaar te zijn als het helen van gestolen goed, het omkoopen van getuigen, enz. Het verdient daarom wel overweging, in de aanhangige wets- Haar oogen hingen aan den geliefden man, dien zij nu misschien voor de laatste maal zag. Wei- nige dagen vdor haar huwelijk, zouden de troepen uitrukken voor de voorjaars-manoeuvres, en tot dien tijd zou hij ieder samentreffen wel weten te vermijden. Zij twijfelde er niet aan, het was de laatste maal, dat zij hem zagzou hij er ook aan denken Zij wachtte, of hij nog even naar boven zou zien, maar neen alieen Stasch deed het. Angstig keek zij hem na tot hij uit haar oogen verdween hij moest voch weten, dat zij met ziels- verlangen op dien laatsten afscheidsgroet wachtte. Niets 1 Geen laatste, zwijgende groet 1 Het was voorbij alles voorbij. Zij streek de hand langzaatn over haar voor- hoofd en ging toen Else tegemoet, wier heldere stem zij reeds hoorde en die oiimiddelijk daarna de kamer binnenstormde en haar om den hals viel. z/Wat een weerriep zij lachend uit. //Maar daar houd ik van, het verfrischt en frekt op." z/Alsof dat bij u nog noodig was," antwoordde Katharina, terwijl zij met de hand over Else's lokken streek. ,/lk dacht reeds, dat ge vandaag niet zoudt komen en dat zou een groote teleurstelling voor mij geweest zijn. Wat zal ik u missen, als ik niet meer hier ben Morgen komt Iserstein, daar ligt zijn brief!" »Ah, komt hij vroeg Else onachtzaam, alsof zij zeggen wilde Voor mijn part kwam hij nooit terug. Zij was op haar gemak in ee» fauteuil gaan zitten, maar eensklaps sprong zij op, schoof haar zetel naast die van Katharina en zei geheimzinnig //Vandaag breng ik groot nieuws mee. Raad eens." z/Prinses Margaretha is verloofd. voorstellen tot wijziging van het Wetbnek van Uafrecht een bepaling op te nemen, die tegen dergelijke gevallen een zware boete en bij her- haling gevangenisstraf bedreigt. Het Maandbl. tegen de Vervalschingen schrijft Wij hadden dezer dagen gelegenheid ons te overtuigen van een schandelijk bedrog, hetwelk vooral in de zuidelijke provincien ongestraft met een artikel genaamd//Gezondheids-koffie" gepleegd wordt. Het bleek een product te zijn bestaande uit afval van cichorei, en daarbij een aschgehalte (zand enz.) vau 35,79 pCt. te bezitten. Deze in de bekende blauwe zakjes verpakte zeer schadelijk voor de gezondheid zijnde »gezondheids"-koffie draagt tot opschrift op de etiketten //Dezekoffie (sic 1) maakt de gewone koffie krachtiger, aange- namer van smaak en geur". De fabrikant van dit wonder-artikel heeft voor- zichtigheidshalve zijn naam niet op de zakjes vermeld wij vernemen dat vooral in Brabant deze „koffie" grif verkochl wordt. Wij achten het gepast, ten ernstigste tegen het gebruik van dergelijke nietswaardige en schadelijke artikelen te waarschuwen, en gelooven dat het op den weg van gezondheidscommissien of andere autoriteitcu ligt, om den verkoop er van in het publiek belang ten strengste te doen weren. TER NEUZEN, 6 Mei 1901. In de op Donderdag a. s., des voormiddags 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukkenkohier hefling school- gelden aangehouden zaken. N°. 103 der St.-Ct. bevat de gewijzigde statuten van het muziekgezelschap Apollo te Sluis, en van de Eerste Nederlandsche Cooperatieve beet- wortelsuikerfabriek te Sas van Gent. De kommies-ontvanger van het grenskantoor 2* cat. te Clinge, G. J. Schuur, is als zoodanig benoemd te de Poppe (Overijsel). Voor de levering van 80,900 Kg. chilisalpeter ten behoeveder landbouwvereenigingteGraauw, werd aannemer dhr. P. J. Versluijsalhier, voor 10,03$. De commissaris van politie te Middelburg verzoekt opsporing, aanhouding en voor hem ge- leiding van Pieter de Winde, geboren te Breskens 24 Dec. 1833, smidsknecht, die sterk verdacht wordt van diefstal van gereedschappen. z/Goed geraden. Hoe men den hertog beeft orergehaald, weet niemand, dat is een staalsgeheim. Wij gewone stervelingen vernemen alleen het feit. In dit geval heeft de liefde de overwinning be haald. Dat moest altijd zijn, want wat is een leven zonder liefde Niets nog minder dan niets." Bij deze woorden keek ze naar een hoek der kamer en scheen niet te bemerken, hoe Katha rina kleurde. Na een poosje stilte, zei ze ffWat een mooi weer, van morgen, niet waar ffJa, prachtig weer." //Is u nog naar buiten geweest »Neen, vandaag niet." »Ah, u heeft op een mooien namiddag gerekend. Wij waren voorzichtiger en maakten dadelijk ge bruik van de gelegenheid Max, Waldenburg en ik." Else wist altijd Waldenburg in haar gesprek te pas te brengen en scheen volstrekt niet te weten, hoe Katharina met kloppend hart het oogenblik af- wachtte, dat zijn geliefde naam zou genoemd worden. z/Wij waren in de dorpsherberg bij den verwonden kuaap. Gisteren heeft hij aan de andere zijde van zijn hoofd een Hinke schram opgeloopen. Ja, op mijn verzoek zijn wij naar buiten gegaan. Ik moest toch eens zien of de wapens voor den kleinen huzaar goed waren overgekomen. Wat, hebt ge de harten van die brave menschen veroverd, Katharina 1 Er was geen eiud aan al het liefs en goeds, dat ze vau u wisten te vertellen. Niet, dat wij er naar vroegen dat was ook niet noodig. He ja, daar herinner ik me ik heb u namens Walden burg iets te vragen." Door de liberale kiesvereeniging Algemeen Belang te Vlissingen werden voorloopig candidaat gesteld voor de Provinciale Staten de heeren Van Woelderen en Van Teijliugen, aftredenden, en A. A. A. E. Gewin. Tot voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer werd geproclameerd de heer Arie Smit. Zaamslag, 6 Mei. Dezer dagen werd uit een rij huizen in de Rozemarijnstraat alhier, een perceel gesloopt, met het voornemen, om den gevel of scheidingsmuur, tusschen een aangrenzend huis, te laten staan. Hoewel die muur oogenschijnlijk geen gevaar opleverde voor vallen, verkeerde deze toch in zeer slechten staat. Hedenmorgen, toen de ambachtslui aan het op te trekken perceel aan het werk waren, stortte met groot geraas de muur in, en sloeg in zijn val, een op eenige meters daarvan verwijderde nieuw gemetselde muur in elkaar. Als door een wonder werd niemand gekwelst. Een bewoner van het aangrenzend huis, die aan de andere zijde van den muur op zolder te bed lag, vluchtte in nachtgewaad naar beneden. 's Gravenhage, 6 Mei. Het wandeihoofd in zee te Scheveningen werd heden feestelijk gcupend. De president-commissaris der maatschappij, de heer Van Uijttenhoven, hield eene toespraak, die door Z. K. H. Prins Hendrik beantwoord werd met eene rede, waarin hij verklaarde dat het hem aangenaam was belangstelling te toonen in alles wat door handel, industrie en onder- nemingsgeest hier te lande wordt voortgebracht. Onder levendige toejuichingen der vele aanwezige autoriteiten en verdere genoodigden, gaf de Prins aan het wandeihoofd den naam die de schoonste klank in ons vaderland heeftdien van Koningin Wilhelmina. De Minister van Waterstaat de heer Lely werd bij deze gelegenheid door Z. K. H. gecomplimen- teerd. Middelburg, 6 Mei. Heden slaagde voor het oDderwijzersexamen de heer B. I. Zonnevylle van Oosthurg. Vrijdag sloeg, in de Beemster, een rijtuig om, van den slachter H. Kroonenburg te Purmer- land, door het breken van een lemoen. Hoewel schijnbaar niet zwaar gewond, is K. spoedig daarop gestorven. z/Mij vroeg zij, en nam de tang in de hand om het vuur wat op te rakelen. //Vindt ge he; niet koel hier t" vroeg ze, denkende, dat Else haar doen een beetje wonderlijk zou vinden. //Volstrekt niet," antwoordde Else zoo onschul- digjes, dat Katharina den moed kreeg om haar aan te zien. Zij vermoedde volstrekt niet, hoe het kleine berekende vrouwtje haar geheel door- grondde. //Waldenburg wenschte die brave menschen een zeer aannemelijk voorstel te doen," ging Else voort, z/maar hij wacht daarmede tot hij van u daartoe verlof heeft gekregen." z/Verlof van mij Dat heeft hij niet noodig en bovendien bij zoo'n goed werk." ,/Waldenburg denkt daar anders over; maar, ik zal kort zijn. Op een van zijn goederen inoet de herberg verpacht worden. Het dorp is groot en wel- varend, daarenboven ligt het aan een zeer druk ge- bruikten straatweg. Waldenburg gelooft, dat die menschen in dit afgelezen dorpje nooit iets zullen kunnen oversparen, wat hun daar niet moeilijk zal vallen. De man schijnt braaf en verstandig en daarom denkt Waldenburg, dat het voor heide par- tijen voordeelig zou zijn, als de zaak tot stand kwam. Maar zooals ik zeide, hij wil niets doen zonder uw goedkeuring." Katharina's gelaat was in de schaduw en bij de schemering niet goed te bespieden, maar uit haar toon bleek toch haar ontroering bij haar antwoord z/Ik heb hier geen goedkeuring te verleenen of te weigeren, maar betuig de graaf toch mijn dank, Else. Zeg hem dat hij mij zeer veel genoegen deed." (Wordt vervolgd). SEIIZESSOHE COBRAJKT. Uit blatl reraehijnt i9aandag-, Woensilajj- en VriJtl»t;avomlt nttgezonalerri op Feestdagen, bij ale Firma P. S. VAM DK liHDB te Ter leuen. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Donderdag den 9 Mei laoi, des voormiddags ten 10 uren. Ter Neuzen, den 6 Mei 1901. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gelet op artikel 8 der hinderwet il n e u te weteni dat vergunning is verleend aan JACOBUS VAN LEUVEN, bakker, wonende te S t o p p e 1 d ij k en zijno rechtverkrij- genden tot het oprichten van eene brood-, beschuit- en klein- goedbakkerij op het perceel kadastraal sectie G n®. 1398. Ter Neuzen, 4 Mei 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1