Algeaeen Hieuws* en Adrertentieblad 2eeuwsch*YUanderen, No. 4067. Zaterda^ 4 Mei IDOL 41e Jaargang. 7 0 o r Engeland en de Z.-A. Repubiiek. PBI8GS8 of mum. Binnenland. Telegrafische berichten. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Aroerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Pogtdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYEBTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjj? slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. mt blatl venehijnt iHaanilaii-, WoensiluK- en VriJ«lagnvon«lt Hltgeionilerd op Femfdaffen, bij de Flrma P. J. VAM im HIBK te Ter Menaen. TWEEDE BliAD. Kitchener seint uit Pretoria d.d. 1 Mei Generaal Grenfell heeft de Boeren aangevallen te Bergplaats, bij Halvertsberg, waar hnn iaatste Long Tom opgesteld was. Het stuk opende het vuur op 10,000 el afstands. Kitchener's Fighting Scouts trokken daarop snel voort tot op 3000 el, toen liet men het kanon in de lucht springen en de Boeren gingen op de vlucht. Tien Boeren werden gevangen genomen. Andere afdeelingen vermelden 10 Boeren als gesneuveld en 6 als gewond, 6 zijn gevangen genomen, 60 hebben zich overgegeven, 40,000 patronen zijn buitgemaakt. De verliezen ODzer- zijds waren 4 dooden en 7 gewonden. Een berichtgever meldt uit Plumer's hoofd- kwartier aan de Olifantsrivier, van 29 April Kolonel Jeffreys, die in Let oosten staat, heeft de Boeren aangevallen en hen terug gedreven. Een groote kudde vee is buitgemaakt. De Boeren lieten een doode en een gewonde achter. Het verlies der Engelschen was een doode en drie gewonden. In andere streken zijn een menigte wagens en veel vee buitgemaakt. Het blijkt wel, dat zij gelijk hadden, die eenigen tijd geleden beweerden, dat de Boeren nog volop ammunitie hadden. De ontzaglijke hoeveelheden, die Kitchener dag aan dag in de wacht sleept, maken het raadselachtig, dat de Boeren nog kunnen schieten en het lijkt wel onverantwoordelijk, dat de Boeren niet beter op hun patronen passen. Met dat al blijft 't de vraag, of de toestand er veel door verandertzelfs Engelsche bladen zijn niet zeer optimistisch op dit punt. Behoudens de telegrammen van Kitchener over den veroverden buit, is er niet veel nieuws van het oorlogsterreia. De /Standard" wil het nog eens doeu voorkomen of de Boeren, althans de helft van de te velde staanden, zich gaarne zouden onderwerpen als ze maar weg konden loopen. De Wet schijnt eigenlijk de eenige Boer te zijn, die zich niet wil onderwerpenzelfs Steyn had al gesproken over capitulatie, maar de Wet dreigde hem met een geeseling, als hij er weer over sprak. Zoo luidt althans het verhaal, dat een Boer uit Pietersburg van een zekeren Niekerk bad gehoord. Erg uit de eerste hand is het dus niet. De Kaapsche regeering kan in haar rapport over den toestand niet veel anders vertellen, dan ITKUIjLLICTON De droom was voorbij. Een bloedige schim stond tusschen haar en haar geluk. Zij zag een man op den grond liggen over wiens lijk de eenige weg naar haar geluk leidde. Met een gebaar van wanhoop en vertwijfeling drukte zij de handen tegen haar hijgende borst. ,/Hoop niets," zei ze dof. //Wij moeten schei- den Ik ben verbonden z/Herneem dan uw vrijheid." ,/lk kan niet Somber keek hij haar aan. „Ik begrijp je niet, Katharina. Als je mij lief Bad, zooals ik je lief heb Een blik vol hartstochtelijk verwijt deed hem zwijgen. z/Als als herhaalde zij. //Maar zie je dan niet, dat ik je lief heb, onuitsprekelijk liefheb, duizendmaal meer dan mijn eigen leven. En toch wij moeten scheiden. Vergeet mij en vergeef mij al het leed, dat ik je heb aangedaan." Er bleef haar geen tijd over om meer te zeggen, "het gezelschap was in de nabijheid. Vooraan kwam Iserstein, die zijn verloofde overstelpte met angstige vragen en teedere verwijten. Op een auderen tijd zou zij zijn belangstelling koel afgewezen hebben, doch nu liet zij hem begaan en zweeg ook bij Else's teedere woorden en de lief- derijke bezorgdheid der prinses, die haar wrok ge- heel vergetec had. dat op verscheiden plaatseu gevochten wordt en dat de Boeren, die een patrouille bij Brandvle; genomen hebben, een voortdurende bedrijvigheid ten toon spreiden in de districten Richmond, Muraysburg en Middelburg. Portugal heeft den gouverneur van Beira terug- geroepen, omdat hij vreemdelingen heeft toege- laten in een sanitaire commissie. Wat hierin het misdadige is, is niet duidelijk, maar het bericht zegt, dat er achter zit de Engelsche sympathie, die de gouverneur getoond zou hebben bij het doortrekken van de kolonne-Car- rington. Ook in Engeland houdt men zich bezig met oude koeien uit de sloot te halen. Men herinnert zich het terugroepen van generaal Colville, o. a. om het gebeurde bij Paardeberg in Februari 1900 waar Engeland 1100 man aan dooden en gewonden kreeg. De regeering heeft nu, na herhaald aan- dringen, de telegrammen van Colville gepubliceerd, vormende 3 bladzijden van de Morning Leader", die er de conclusie uit trekt, dat Kitchener zelf het noodlottige bevel tot den aanval heeft ge- geven en dat Colville eenvoudig door den Minister van Oorlog en Kitchener als zondebok is uitge- kozen. Hoe zal Brodick dit recht praten De lichtingen van 1897 en 1898, van de veld-bataljons (le, 2e, 3e en 4e) van het 3e regiment infauterie, komen van 29 Augustus tot 27 September a. s., voor herhalings-oefeningen, onder de wapenen. Voor de den 4 Juli vanwege de Zeeuwsche maatschappij van landbouw en veeteelt te Middel burg te houden keurtentoonstelling zijn in het geheel vrijwillige bijdragen toegezegd tot een bedrag van /2021. Aan de tentoonstelling voor paarden kan alleen worden deelgenomen door leden der maatschappij, voor paarden die reeds vroeger in Zeeland bekroond zijn geweest. Door de besturen der verschillende middelen van vervoer in Zeeland is voor de paarden en het rundvee dat naar de tentoonstelling te Middelburg gezonden wordt, eene aanzienlijke vermindering toegestaan van vracht. De schemering viel in, de avondnevel gaf het kale landschap een winterachtig voorkomen en het vroolijke gezelschap was stil geworden, de schrik had de goede stemming bedorven. Zelfs Else was weinig spraakzaam, toen zij met haar Max alleen door de straten der stad reed. z/Als ik kon, brak ik hem den nek," zei ze op eens tot haar man. Max keek haar verwonderd aan. z/Brak ik hem den nek," herhaalde hij verbaasd. wWien dan? Je mooie goudvos toch niet?" Ongeduldig haalde zij de schouders op. „Wel, natuurlijk Iserstein en natuurlijk alleen bij wijze van beeldspraak. Is het niet verschrik- kelijk, dat die onuitstaanbare man tusschen die twee goede menschen staat, die voor elkander geschapen zijn en elkander liefhebben Ja, Ja,je behoeft mij niet zoo ongeloovig aan te zien, zij hebben elkan der lief. Je ziet niet scherp, anders hadt je dat reeds lang bemerkt. Wat heb ik je van prins Leopold en zijn nicht gezegd Nu? Had ik gelijk?" //Hrn, vandaag scheen het wel ,/Scheen het? Eindelijk O, Hemel, wat zijn de mannen toch moeilijk te overtuigen Als je nu voortaan maar beter op mijn doorzicht vertrouwt en mij niet telkens weer tegenspreektVoor Wal- denburg en Katharina geef ik alle hoop ook nog niet verloren. Vier weken is een lange tijd, er kan nog veel veranderen. Had ik maar een goed plan om dien langen domkop uit den weg te ruimen ,/Zwijg toch van zulke plannen," zei Max, die werkelijk boos werd. //Ben je nog niet verstandig geworden door de ondervinding, die je pas hebt opgedaan Kort en goed, je bemoeit je niet met die zaak, ik wil het zoo. Jelui, vrouwen, bent voor TER NEUZEN, 3 Mei 1901. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Juni bevorderd tot opzichter van den rijkswaterstaat der 2" klasse de heer J. C. de Masier, thans 3® klasse, te Ter Neuzen. Tot opzichter der 1® klasse is bevorderd de heer L. Kooreman, vroeger alhier. Gisteren slaagde te Middelburg voor het examen vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek de heer A. J. van de Putte van Oostburg. Met ingang van 1 Mei 1901 zijn de vol- commiezen bij 's rijks belastingen verplaatstD. C. Verpoorten van Sas van Gent naar Hansweert (tijd.)A. van Nieuweuhuize van St. Jansteen naar CortgeneF. Remerij van Eede naar Aarden- burg en R. de Boer van Veldzigt naar Eede. Cliuge, (Waes), 2 Mei. Alhier had heden een treurig ongeluk plaats. Zekere Ch. van Lan- deghem was met een jong paard op het land aan het werk geweest. Toen hij omstreeks 4 uren huiswaarts keerde, sloeg het dier op hoi. De ongelukkige van L. viel van de kar en bleef op de plaats dood. 's Gravenliage,3Mei. TweedeKamer. Dinsdag a. s. zal in den laten namiddag eindstemming worden gehouden over de militie- en landweer- wetten. Na afloop der behandeling van de herziening der schoolwet, zullen in behandeling komen de motien van de heeren Troelstra, Van Dedem en Van Kol, de ontworpen tramlijnen en de paarden- fokkerij. Uitvoerig werd beraadslaagd over de verhooging der onderwijzerslraktementen. Het Regeerings- voorstel verhoogt de minima der jaarwedden van de hoofden tot f 750 en die der onderwijzers tot f 500, met vier vijfjarige verhoogingen van 50. Verder f 100 extra als de onderwijzers de hoofd- akle hebben en f 200 extra in groote scholen, bij 23jarigen ouderdom. De Minister bestreedt tal van amendementen tot sterker verhooging der salarissen, als voor dit oogenblik onnoodig, niet in het belang der zaak en zullsnde moeten leiden tot financieele gevolgen tot uitstel der invoering van het ontwerp. Ten slotte werden alle amendementen verworpen met 56 tegen 34 stemmen, met uitzondering van intrigues geboren. De helft van alle kwaad, dat op de wereld gebeurt, wordt veroorzaakt door de zucht der vrouwen, om zich te bemoeien met dingen, die haar niet aangaan. Waldenburg mag God danken, dat hij zich nog te rechter tijd heeft teruggetrok- ken. Voor die booze Katy is Iserstein goed genoeg." Hij was tevreden over de uitwerking zijuer woor den, want uit Else's zwijgen maakte hij op, dat zijn woorden den gewenschten indruk hadden ge- maakt. Else liet hem in dien waan, tot zij met hem in hun huiskamer was. Daar ging zij voor hem staan, legde de handen op haar rug en sprak met den meest mogelijken ernst: //Zie zoo, nu zijn wij alleen! Nu moet ik je eens zeggen, dat je daar straks op een onverantwoordelijke manier tegen mij gesproken hebtje vergist je, als je denkt, dat ik mij zonder tegenstand aan je dwingelandij zal onder werpen. Mevronw Von Salten is mijn vriendin en ik duld niet, dat zij in mijn tegenwoordigheid een pbooze Katy" genoemd wordt. Waneer je zoo ondankbaar bent om te vergeten wat zij voor ons gedaan heeft, dan moet je dat maar met je geweten uitmaken, ik ben echter niet zoo slecht van memorie. Je moest je schamen, Max Met trotsche houding ging zij heer. en liet hem een goede gelegenheid om na te denken over de vraag wie hier belediger of beledigde was Sedert een week was prins Iserstein te Weenen om de herstelliugen aan zijn paleis te bezicbtigen en eenige zaken te regelen, die zijne tegenwoor- digheid vorderden. Dit was de voorgewende redende werkelijke reden was dat hij zijn verloofde wilde ontwijken. Zijn verhouding tot Katharina was ondraaglijk ge- dat van den heer Den Hertogom f 50 extra toe te kennen voor gehuwde onderwijzers boven den ouderdom van 28 jaar. Dit amendement werd aangenomen met 45 tegen 44 stemmen. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. werd te Schiedam het lijk opgehaald van een per- soon van het mannelijk geslacht. Onder de menschen, die daarbij tegenwoordig waren, bevond zich iemand, die stellig meende er zijn zwager in te herkennen. Een politie-agent, dus schrijft men aau de N. Ct. werd afgevaardigd, de vrouw van den drenkeling behoedzaam het geval te gaan mededeelen. De agent was lang niet op zijn gemak daarover en overleggende, op welke manier hij die droeve tijding het best zou overbrengen, had hij eindelijk de echtelijke woning bereikt. Hij sprak de vrouw over haar man en nog eens over haar man, tot eindelijk de vrouw uitriep „Maar wat is er dan toch met mijn man, wat heeft hij uitgevoerd Ja, het hooge woord moest er nu toch uit, doch ziet, door het leven in het nachtelijk uur wakker geworden en schrik- kend van de Iaatste vraag, die zenuwachtig er uit kwam, sprong eensklaps de man in quaestie uit bed. Tableau 's Mans zwager had zich vergist Het spreekt van zelf, dat de agent van politie zich ijlings verwijderde. Iemand heeft zich als Kamer candidaat aan- bevolen bij het bestuur der Volkspartij te Deventer, mededeelend dat hij steeds zijn meening naar die der kiezers zou regelen en dat hij een rede wenscht te honden in enkele plaatsen des lands tegen een entreeprijs van f 0,30 met inbegrip eener ver- teringskaart, per persoon. De zuivere opbrengst zou in handen van het bestuur der Volkspartij worden gesteld om haar eensdeels te bestemmen voor verminkte en behoeftige werklieden en ander- deels voor de nagelaten betrekkingen der in den strijd geval leu Boeren. Wat is nihil? Op de veemarkt te Hilversum loopt een medewerker van het Hbl. rond te dwalen; plotseling hoort hij achter zich zeggenffdat is-ie". Hij kijkt om en ontdekt twee boereneen van hen maakt kennis door tegen de pet tikkend, te zeggen //is meneer niet van de krant //Jawel". //Nu, dan worden. Sedert dien bewusten wandelrit toonde zij hem openlijk haar tegenzin en nauwelijks deed zij nog moeite om voor de wereld den schijn te redden. Hij had er geen berouw van, dat hij haar met het uiterste gedreigd had, alleen op die wijze kon hij haar dwingen om haar woord gestand te doen. De gevolgen zijner haudelwijze wenschte hij echter zooveel mogehjk te ontloopen. Was hij eenmaal getrouwd, dan zou hij haar met gelijke munt betalen, thans was hij gedwongen de gelukkige bruidegom te spelen aau de zijde dezer ijskoude vrouw, die hem verachte. Dat was meer dan zijn gemartelde ijdelheid kon verdragen. Voor Katharina was zijn afwezigheid slechts een uitstel van executie, een korte tijd van vrijheid, die zij in sombere stemming met haar droevige gedachten doorbracht. De reis van Iserstein gaf haar een geschikt voorwendsel om zich uit de gezelschappen terug te trekken. Zij kwam nergens haar eenige afleiding waren de lange rijtoeren in den omtrek, waarbij het eenzame boerenherbergje gewoonlijk haar doel was. Graaf Waldenburg had zij niet weergezien en op een brief, dien hij haar een paar dagen na den wandelrit gezonden had, was haar antwoord geweest//Ik ben door mijn woord gebonden. Vergeet een ongelukkige, die uwer nooit waardig was. Katharina." Sedert had hij haar vermeden. Het was in Maart. De morgen van den dag was heerlijk zacht en zonnig, maar tegen den middag stak de noordenwind op, donkere wolken bedekten de lucht en tegen den avond vielen sneeuwvlokken op het uitluikende groen neder. (Wordt vervolgd). KEIZESSCHE (10ERAST. rnammmmmmmmmmmmmma—Lgg

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 5