(iemengde berichten. Telegrafische berichten. Gemeenteraad van Ter Neuzen. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. teradeu toe te staan te verbieden de oprichting van inrichtingen, indien in de gemeenten een inrich- ting is, waarin belanghebbenden het bedrijf kunnen uitoefenen, weid sterk bestreden door de heeren Van Kempen, Smeenge, Van Dedem en Kuyper en verdedigd door den heer Drucker en den Minister van waterstaat als een noodzakelijk uitvloeisel der interpretatie van den Hoogen Raad in den geest der wet van 1875. TER NEUZEN, 1 Mei 1901. In de op Donderdag a. s., des voormiddags 9 uren, te houden open bare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Aangehouden zaken. De zomerschietoefeniugen zullen dit jaar al hier aanvangen a. s. Zaterdag 4 Mei, 's namiddags te 8 ure. Maandagavond bezochten een zestal Ter Neuzensche werklieden verschillende bierhuizen aan den Baandijk, welke daar sterk zijn toegenomen sedert de stichting der staalfabriek. Zij maakten daar verteer en vertrokken bij enkelen zonder betaling, waarop men echter, uit vrees voor ge- weld geen aanmerking durfden maken. Zoo kwamen zij ook in het //Grand Hotel 1'Ace'rie" van den heer Wattiez, waar zich hetzelfde voor- deed. Twee hunner vertrokken, doch de vier overigen begonnen onder elkaar ruzie te maken, wat echter slecbts schijti was, want toen de her- bergier en een van diens kostgangers tusschenbeide wilde komen, keerde het viertal zich tegen hen en begon hen te mishandelen. Verder uitte hun woede zich tegen het ameublement, een vijftal stoelen werden stukgeslagen, de brandende lamp die aan den zolder ging verbrijzeld en nadat men in het buffet vergeefs pogingen had aangewend om de geldlade machtig te worden, werd ook daar alles kort en klein geslagen. De bewoners waren, op lijfs'oehoud bedacht, naar boven gevlucht, het veld aan de verwoestende maunen vrijlatend. Toen binnen niets meer te verbrijzelen was begaven zij zich naar buiten. Met een daar nabij staande kalkkuip werd alsnu door een tweetal storm geloopen op de onderste ruiten, de kuip er zelf heelemaal doorgeworpen, terwijl de anderen met een van een heining afgerukte lat de boven- ruiten verbrijzelden, zoodat maar enkelen heel bleven. Tengevolge deze handeling werden ook de gor- dijnen geheel gescheurd en hingen enkele gister- morgen met bloed bevlekt voor de ramen. Het cafe lijkt bepaald een ruine. Verder bleek 's morgeus dat ook flesschen met drank waren meegenomen, aan de overblijfselen, die men in de nabijheid vond. De politie, met het gebeurde in kennis gesteld arresteerde gistervoormiddag voornoemde bezoekers, confronteerde hen ter plaatse met verschillende ge- tuigen en stelde hen's avonds weer in vrijheid, nadat proces-verbaal was opgemaakt. Dat de gewelddaad in de buurt niet onopge- merkt bleef spreekt wel vanzelf en ook verspreidde zij ontsteltenis bij de omwonenden. Wanthoewel naar men ons mededeelde daar in den om- trek, sedert er verschillende vreemdelingen van verschillende nntionaliteit verblijven, vechtpartijen nu wel niet aan de orde van den dag, maar toch aan de orde van de week zijn, zoo erg was het nog niet geweest. De eigenaar van het cafe zal door dit voorval eene niet geringe schade lijden. Gisteren slaagden te Middelburg voor het onderwijzers-examen, de heeren W. J. F. Imandt van St. Jansteen, P. M. D. van der Peijl van Zaamslag, B. J. de Meij van Oostburg en J. P. Leenhouts van Groede. Heden slaagden de heeren A J. van de Putte en II. van Rossenberg van Oostburg en J. J. van Roseveldt van Schoondijke. Voor het examen vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek slaagde gisteren de heer A. J. Hoi van Aardenburg. Heden slaagde de heer B. J. de Meij van Oostburg. Zaamslag, 29 April. Na eenigen tijd de kippen met rust te hebben gelaten, hebben thans weer dieven hun slag geslagen bij den landbouwer J. D. alhier, en hebben hem ongeveer 40 dezer dieren afhandig gemaakt. Uit de omstandigheid dat juist de beste kippen zijn ontvreemd, kan worden afgeleid, dat hier mannen van het vak aan het werk zijn geweest. Ofschoon reeds aan- gifte is gedaan, bestaat ook ditmaal weinig hoop dat de daders zullen worden ontdekt. Westdorpe. Door den raad dezer gemeente is aan de heeren M. J. B. Kieboom als kantoor- houder van het rijks telephoonkantoor alhier, en Emile en Oscar Kieboom als deszelfs plaatsver- vangers, op hun daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend in gemelde betrekking, terwijl tot kantoorhouder is benoemd de heer J. F. van der Heijden, brievengaarder en mejuffrouw Jeanette van der Heijden tot deszelfs plaatsvervanger. Koewacht, 30 April. Bij de heden gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad waren van de 257 kiezers, 216 opgekomen tegen 195 bij de eerste stemming. De heer Th. E. Perseyn verkreeg 75 stemmen en de heer Ed. de Vleeschouwer 124 stemmen, zoodat gekozen is de heer E. de Vleeschouwer. Er waren weer 17 billetten van onwaarde. Kloosterzande, 27 April. Heden werd alhier door de landbouwers-vereeniging//Eigen Hulp" aan- besteed de levering van 159,400 kg. chilisalpeter. De levering is gegund aan den heer P. A. Adriaansens Pz. te Walsoorden voor f 9,761/2 per 100 kg. Groenendijk, (Hontenisse). Zondagavond j.l. omstreeks half elf uur, brak alhier brand uit in de woning van vrouw Muller op de varkensmarkt. de bewoners hadden nauwelijks den tijd zich te Tedden. De daartegen staande huisjes van de wed. de Russcher, wed. Taalman en een onbewoond, alien onder £en dak, werden mede een prooi der vlammen. De inboedel van de eerste ging verloren, die van de laatsten werd gered, doch zeer beschadigd. De huisjes waren tegen brandschade verzekerd, doch laagde inbloedels niet. Oorzaak van den brand onbekend. Spuit C, reeds voor elf uur aanwezig, kon tegen half 2 inrukken. Overslag. Verleden Zondag werd onze nieuw benoemde pastoor ge'installeerd. De straten en de hoizen waren prachtig versierd en de meeste huizen prijkten met toepasselijke jaarschriften. De stoet welke Z. Eerw. aan den ingang van het dorp opwachtte, bestond uit de gemeente- besturen van Overslag en Wachtebeke, den kerke- raad, de feestcommissie, de Congregatie en alle maatschappijen welke te Overslag bestaan. Bij zijne aankomst werd de pastoor verwelkomd door het gemeentebestuur van Wachtebeke en door den kerkeraad van Overslag. 61 kanonschoten knalden en onze Fanfarenmaatschappij ^Concordia" speelde de Brabanponne. Toen de stoet zich in bewrging gezet had, speelden de muzikanten van //de Werk- manskring" een vroolijk marschje. Toen Zijn Eerwaarde de grens overschreden had, werd hij verwelkomd door den heer burgemeester van Overslag (Zeeland) waarna Concordia" het #Wien Neerlandsch bloed" liet hooreu. De leerlingen der beide scholen zongen het //Feestlied" voor deze gelegenheid gedichtde geheele stoet met de talrijke toeschouwers, zong mee. Voor de kerkdeur las een schoolknaap een vers voor en werden den pastoor de sleutels der kerk aange- buden door vier maagdekens. In de kerk, die keurig versierd was, had de plechtige installatie plaats door den Zeer Eerw. heer deken van Lokeren. 's Avonds bracht Concordia den nieuwen herder eene serenade. Er was den heelen dag veel volk op de been doch alles liep in de beste orde af. Een woord van lof komt de feestcommissie toe, die zich uitstekend van hare taak kweet, hierin krachtig geholpen door de juffrouwen Bestuur- sters der Congregatie, die mede onzen lof en onzen dank verdienen. 's Gravenhage, 1 Mei. Tweede Kamer. Bij de behandeling van het wetsontwerp betreffende de staatsexploitatie der Limburgsche mijnen, be streden de heeren De Ras en De Waal Malefijt de voorgestelde regeling der schadevergoeding en meenden dat staatsexploitatie niet zoo voordeelig zal blijven als het zich thans laat aanzien. De heer Nolens verdedigde daarentegen krachtig het ontwerp en bestreed de Limburgsche adressen daar tegen. De Minister van Waterstaat betoogde dat de beginselen van het ontwerp overeenkomstig recht en billijkheid zijn, en staatsexploitatie der mijnen volkomen gewettigd is in het sociaal belang, om kolennood voor eigen land en industrie te voor- komen. De mijnwet is onveranderd aangenomen. Te Schoondijke (Zeeuwsch-Vlaanderen) heeft dezer dagen de 85jarige J. Zeegers vier gemeten met vlas bezaaid. Menige arbeider in de kracht van zijn leven heeft hiermede al handen vol, wijl het een zeer vermoeiend werk is door de kluiten te moeten loopen en dan te zaaien. De krasse grijsaard verklaarde nog nauwelijks vermoeid te wezen toen hij thuis kwarn. Maandagochtend omstreeks 7 uren werd brand ontdekt in het bovengedeelte van het lompen- en brandstoffen-pakhuis van de firma wed. M. van der Reit, gelegen aan het Keizersdijkje te Goes. Brandweer-autoriteiten en schutterij waren vlug ter plaatse en het mocht dan ook de brandweer gelukken de belendende perceelen te behouden en den brand tot het pakhuis te bepalen. De schade, die nog al aanzienlijk is, wordt groo- tendeels door assurantie gedekt. De oorzaak isL onbekend terwijl het personeel beneden werkzaam was, barstte de brand boven uit, waar dien morgen nog niemand geweest was. De inboedeltjes van de bewoners der naastge- legen huisjes, welke buiten gebracht werden, hebben natuurlijk ook eenige schade bekomen. Een paar vaten potroleum in het dichtbij gelegen pakhuis van den heer Van der Hoek waren tijdig verwijderd. Men zal zich herinneren, dat de eigenaars der Tay, die den 21 Maart op de reede van Vlissingen verging, 625,000 schadevergoeding hebben geeischt. De //Deutsche Australische Gezelschaft", eige- nares van het aanvarende stoomschip heeft daar- tegenover heeft een vergoeding van 250.000 aangeboden. Niet altijd is de liefde bestendig van duur, dit bleek te Someren van een paartje, dat ongeveer 14 jaren geengageerd was en op het punt stond met Pinksteren a. s. lief en leed voor goed met elkander te deelen, doch het aanstaande bruidje zag daarvan af, om haar hart aan een ander te schenken. Volgens oud gebruik werd er flink getafeld en waren des morgens in de twee boomen bij de kerk tentoongesteld no. 1 twee poppen, voorstellende het nieuwe paar, no. 2 de verlaten of teleurgestelde minnaar. Te Zwijndrecht werden onder den grond van een afgebroken cafe ruim 200 zilveren munt- stukken ter groote van een gulden en een rijks- daalder gevonden. De meeste munten dragen jaartallen uit de 16 eeuw en het beeld van de Hollandsche Maagd. Vrijdag lagen verscheidene sjouwerlui met koortsachtigen ijver te zoeken sommigen vonden er verscheidene, 66n had er zelfs 19. Zondag werd, in een bierhuis te Zevenaar, bij een dronkemans-vechtpartij, iemand een flesch op 't hoofd stukgeslagen. Hij bekwam zware ver- wondingen, en rerkeert thans in bedenkelijken toestand. Onder hevig verzet werd de vermoedelijke dader door de marechaussees in hechtenis genomen. Te Bergharen (Maas en Waal) heeft de heer A. Verploegen zijn 101sten verjaardag gevierd. Hij is nog opgewekt van geest en vrij krachtig naar het lichaam. Te Heerle-Wouw (N.-B.) bestaat het aarts- vaderlijk gebruik, dat bij een deftige boerenbruiloft al de familieleden en kennissen verzocht worden. Zondag had zulk een ouderwetsche bruiloft plaats. Na de kerkelijke plechtigheid vereenigden de bruiloftsgasten zich aan den disch en verorberden een gemesten os, een vet kalf, twee vette varkens, dertig kippen, drie ovens brood, twee hectoliters koffie, plus 700 liter bier. Zondag werd te Vechel de stoker der stoom- tram VechelOss overreden, met dit gevolg, dat hij terstond overleed. De ongelukkige had zich op een koppelstang gezet en was er afgevallen, waardoor hij onder de machine geraakte. Men meldt uit Doetinchem. Zondagmiddag wisten elf jongens van het rijks- opvoedingsgesticht de Kruisberg te outsnappen. Het grootste gedeelte is evenwel door inwoners van Keppel gegrepen en teruggebracht. Te Assen is gevangelijk binnengebracht een zekere H., uit Erika, die met eenige andere dronken menschen bij een kaartlegster den boel kort en klein geslagen, den voorgevel der woning afbraken en daarna alles in brand gestoken had. Men meld uit 's Hertogenbosch Op bevel der justitie is het lijk van den luite- nant R., van het Indische leger, opgegraven, om gerechtelijk te worden geschouwd. Zooals men weet, overleed luitenant R. in het hospitaal der Barm- hartige Broeders alhier, tengevolge van een been- brenk, die waarschijnlijk te Bokstel, bij zijn ver- wijdering uit den trein door het treinpersoneel, ontstond. Te Sliedrecht, waar de kermis in 1898 was afgeschaft en in 1900 weder voor een jaar inge- steld, heeft de Raad thans besloten haar voortaan weder geregeld in de eerst voile week van Augustus te doen plaats hebben. Dit besluit werd met 7 tegen 6 stemmen ge nomen. Een knaapje van zeven jaar is Maandagmiddag in Den Haag spelenderwijze in het water aan de Marnixkade gevallen en verdronken. In het zuid-oosten van Noordbrabant, mis- schien ook elders in dat gewest, bestaan eigen- aardige gebruiken en gewoonten. Zoo bij v. treft men bij het gilde der korenmolenaars het volgende aan: Een mob naar is door te veel te//pruven" (drinken), of door een ander minder prijzens- waardige eigenschap bf door rampen, buiten zijn schuld hem overkomen, aan lager wal geraakt. Zijn molen is verkocht. Zijn kostwinning weg. Hoe zal hij nu voor zichzelf en zijn gezin den kost verkrijgen Hij gaat op ambacht. D. w. z., hij trekt van molen tot molen en meldt zich bij zijn confraters aan. Heeft de confrater op dat oogenblik geen werk voor hem, dan kan hij er toch op rekenen, dat hij voor dien dag den kost ontvangt en, zoo noodig, ook nachtverblijf, en daarenboven nog zakgeld. Heeft deze daaren tegen wel werk voor hem bij toevallige groote drukte of ook wel een werkzaamheid, waartoe ieder niet de bekwaamheid bezit, dan mag hij dat ook niet afwijzen, al zijn daar een paar dagen mee gemoeid. Hij ontvangt dan natuurlijk insgelijks weer vrijen kost en logies en loon naar verdienste daarenboven. Men vindt onder deze wandelende molenaars soms mannen, werkelijk knap in hun vak. Velen onder hen en inzonderheid den z/pruvers" is het echter 't liefst, aan geen werk gezet te worden en toch vrijen kost benevens reisgeld te verkrijgen. Op die wijze kunnen zij dan verscheidene molens in korten tijd aandoen, en een aardig sommetje opdoen, waarvan echter het grootste deel dikwijls weer terechtkomt in de beurs van de herbergiers, want, zoo redeneeren velen van die luidjes, die menschen, namelijk de herbergiers, zitten op zware lasten en die moeten toch ook leven. Een draaimolen voor smokkelarij. Te Saint Sauveur, bij Rijsel, hebben de douanebeambten een carrousel in beslag laten nemen, welks eigenaar de houten paarden gevuld had met onveraccijnsde tabak, tot een totaal van2000 kilo. Vergadering van Dinsdag 30 April 1901. Voorzitter de heer P. Moes, wethouder. Verder aanwezig alle leden, met uitzondering van den heer Van den Hoek. De Voorzitter stelt na opening der vergadering aan de 1 Ingekomen stukken. a. Een adres van J. G. de Groeu Jz. en 23 anderen, alien timmerlieden, dat zij den Raad verzoeken om bij de bestedingen van onderhoud of anderszins in navolging van het njk op te nemen een minimum-loon, een maximum-arbeidstijd en beperking van het aantal gezellen beneden de 23 jaar. Op voorstel van den heer Van IJsselsteijn wordt besloten dit adres te stellen in handen van Burg, en Weth voor ad vies. t». De Voorzitter doet mededeeling van het volgende aan den Raad gerichte schrijven Naar aanleiding van art. 70 der gemeentewet, heb ik de eer ter kennis van nw collegie te brengen dat door mij het in uwe zitting van den 25 April 1901, genomen besluit, tot ontslag uit den dienst bij de brandweer van Ds. L. Boone met ten uityoer zal worden gebracht als zijnde naar miju oordeel strijdig met het algemeen belang, doch ter schorsing of vernietiging zal worden voorgedragen aan H. M. de Koningin. Het Hoofd van den Raad, J. A. P. GEILL. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Omvraag. De heer Visser geeft, naar aanleiding van het te behandelen kohier van den hoofdelijken omslag, te kennen, dat hij het beter zou achten dat dit vroeger in het jaar in behandeling kwam dit zou zijn in het belang der gemeentekas en ook gemakkelijker voor de aangeslagenen. De Voorzitter verklaart het met den heer Visser eens te zijn verschillende redenen waren evenwel oorzaak dat het kohier niet vroeger in behandeling komen kon. 8. Primitief kohier van den hoofdelijken omslag. Ter behandeling hiervan gaat de openbare zitting over in eene met gesloten deuren. Deze zitting wordt, met een uur pauze onderbroken.'voort- gezet tot s avonds 6 uur, en alsdan verdaagd tot a. a. Donderdag, voormiddags 9 uur. Zitting van Dinsdag 30 April 1901. Voorzitter-secretaris de heer Wortman. Aanwezig alle leden, behalve de heer De Mul. Onder de ingekomen stukken behoorde een circulaire van Burg, en Weth. van Brouwershaven dd. 25 Maart jl. in zaka de verbetering van den waterweg van Dordrecht naar zee. Met 4 tegen 2 stemmen besloot de Raad geen adhaesie te verleenen, als, wordende het belang dezer gemeente daarbij niet ingezien. Nog werd mededeeling gedaan van een verzoek van de heeren J. F. Heemskerk c. 8. om een 20jarig suhsidie van J 400 per jaar voor een stoomtramverbinding Hontenisse Sas van Gent via Zaamslag. Aangehouden tot een volgende vergadering. De rekening over 1900 van het burgerlijk armbestuur werd goedgekeurd in ontvang op 1606,80, in nitgaaf 1455 324 goed slot 151,47£. Aangeboden werd het jaarverslag over 1900 van den toestand der gemeente. Goedgekeurd werd een af- en overschrijving in de begrooting voor 1900 en een beschikking op den post voor onvoorziene uitgaven dienst 1901. Vast gesteld werd het suppletoir kohier der schoolgelden over het eerste kwartaal II tot een bedrag 12. Gewijzigd werd het huishoudelijk reglement voordecommissie tot wering van schoolverzuim, zoodat dat daaruit vervalt de bepaling der jaarlijksche aftreding van de leden. Wegens de aanstaande vermeerdering van het aantal raads- leden werd de rooster van aftreding aangevuld, zoodat in 1903 drie, in 1905 vier en in 1907 vier leden zullen aftreden. Nu is de aftreding 2 3 en 2. Tot stemopnemers werden benoemd Voor de Provinciale Staten de heeren J. van de Ree en M. de Jonge en als vierde lid de heer A. Riem ns. Voor de Tweede Kamer de heeren F. de Ruijter en W.deMuL Voor den Gemeenteraad de heeren L. J. Geelhoedt en K. de Kraker en als vierde lid de heer A. Riemens. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Zitting van Dinsdag 30 April 1901. Tegenwoordig de heeren P. Koster, P. van Fraaijenhove, P. van Hoeve, C. N. Jansen van Rosendaal, P. Dekker, M. Wolfert, J. Smies, L Lamaitre en D. J. Oggel, leden,' en J A. van Vessem, secretaris. Afwezig met kennisgeving de heer P. Dregmans, zonder kennisgeving de heer F. Dekker. Voorzitter de heer D. J. Oggel. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. 1 Wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken a. Wordt voorlezing gedaan van de rekening van de commissie voor de Oude- en Nienwjaarsbedeeling. De ontvangsten hebben bedragen 505,08 en de uitgaven een gelijk bedrag. b. Missive van Ged. Staten dezer provincie, houdende terugzending van een exemplaar van het door hen goedge- keurde raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening. c. Als voren houdende terugzending van het door hen goedgekeurde kohier van den hoofdelijken omslag voor het jaar 1901. d. Brief van den heer P. Dregmans te Axel houdende kennisgeving dat hij tengevolge van ambtsbezigheden buiten de plaats verhinderd is de tegen heden belegde vergadering bij te wonen. Worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Wordt aangeboden het verslag van den toestand der gemeente over 1900. 3. Wordt besloten tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1901. 4. Wordt voorlezing gedaan van een door het gemeente bestuur van Brouwershaven aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal gericht adres, in zake de verbetering van den waterweg van Dordrecht naar zee. Z. h. s. wordt besloten aan bovengenoemd adres adhaesie te verleenen. 5. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van leden van de Provinciale Staten worden benoemd Tot voorzitter de Burgemeester, plaatsvervanger de heer L. Lamaitre, leden de heeren C N. Jansen van Rosendaal en P. van Hoeve, plaatsvervangers de heeren P. Koster en P. van Fraaijenhove, vierde lid de heer J. Smies, plaatsver vanger de heer M. Wolfert. Voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Gencraal worden benoemd de heeren Tot Voorzitter de Burgemeester, plaatsvervanger de heer L. Lamaitre, leden de heeren P. Dekker en J. Smies, plaats vervangers de heeren F. Dekker en P. van Fraaijenhove, vierde lid de heer P. Dregmans, plaatsvervanger de heer P. van Fraaijenhove.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2