A1 g e a e 0 a Kieuws* ea Admteatieblad 7 o o r 2eeuwscli*71aaaderoa, No. 4066. Donderdag: 2 Mei 1901 41e Jaar^ang. Silt H1T1B A A D. England en de Z.-A. Republiek. PRIHCSS OP BBAVIS. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEETlNTIlN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10, Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. De telegram men melden een nieuwen oogst door Kitchener's generaals gemaakt, maar ook, dat de Boeren toch nog niet aan stilzitten denkeu, zooals hun inval in Zoeloeland bewijst. Irouwens ook de berichteu van de andere kommaados ge- tuigen van groote bedrijvigheid, evenals de ver- lieslijst der Engelschen. Rundle bijvoorbeeld heeft van den 211 tot den 24* twee man aan dooden en 9 aan gewonden verloren tusschen Harrismih en Bethlehem, terwijl er twee man worden vermist. Bij Ficksburg zijn den 24" April 2 man van het 1* South Staffordshire regiment gesneuveld en een kapitein en 2 man gewoudte Zwartkop, bij Brandvlei, zijn den 21n 2 man van de Western Province Mounted Rifles gesneuveld, een officier en een man gewoud en 9 man gevangen genomen. Ten slotte werden o. a. nog 7 man opgegeven, die tusschen 17 en 23 November 1900 bij de Wets- dorp vermist zijn dezen zijn natuurlijk gesneuveld. De volgelingen van de Wet zijn uiteengegaan, misschien om hun paarden te laten uitrusten. De laatste dokter, die nog bij de troepen van Louis Botha was, is te Louren$o-Marquez aange- komen. Hij zegt, dat de oorlog nog wel 6 maanden kan duren. Uit Pretoria wordt omtrent de gevechten in Trans vaal gemeld, dat het kommando van Beijers is terug- getrokken, toen de Engelschen Pietersburg naderden en nu bezit heeft genomen van de Zwartkoppies in het district Waterburg, om de posten aan de verbindingslijn aan te vallen, teneinde zijn voor- raden aan te vullen. De lijn wordt echter sterk bewaakt. Beijers heeft een kommando opgevangen, dat op weg was om zich over te geven en het ge- dwongen, zich bij hem aan te sluiten. Een beiide stroopende Boeren blijft in de buurt van Pretoria vee weghalen. Omtrent de invallende Boeren in de Kaapkolonie wordt gemeld, dat 17 Boeren van Kreutzinger een hoeve te Trolip geplunderd hebben, waarna zij den FEUILLETON 28) In het voorhuis, waar zij niet bespied kon wor den, zei ze tot de boerin 0Wees niet langer bezorgd voor de pacht van dit jaar, die zal ik betalen. De kinderen bevallen mij wel en ge schijnt zelf een brave vrouw te zijn. Het doet mij genoegen, dat ik u helpen kan. Binnen weinige dagen kom ik nog eenj terug." Na deze woorden snelde zij heen zonder de ver- heugde vrouw tijd te laten om haar te bedanken. Iserstein stond bij haar paard om bij het opstij- gen behulpzaam te zijn, doch zonder zijn hulp sprong zij in den zadel. Dit ontging niet aan Else's scherpen blik zij lacbte vergenoegd en liet haar paard de dolste sprongen maken. De boerin stond met haar kinderen aan de voor- deur. Haar gelaat straalde van vreugde en her- haaldelijk boog zij eerbiedig, toen Katharina haar met de rijzweep een groet toewenkte. Iserstein kwam naast haar rijden. Hij zag er verhit uit en scheen met Katharina weer op goe- den voet te willen komen. 0 Wij hebben u bewonderd, mevrouw," sprak hij vleiend. »Het was vermkkend u met het kind op den arm te zien. Natuurlijk vond ik u alleen ver- rnkkelijk, dat boerenvolkje, valt nu eenmaal niet in mijn smaak. Maar zooals ik zeide, ik was ge- heel en al bewondering voor u," hier hoestte hij even, toen Katharina hem met hoogmoedige ver- bazing aankeek, 0voor uw goedhartigheid." voorraad meel, suiker en boter, voor zooveel zij dien niet mee konden nemen, met strychnine vergifdgden. lt Is de //Daily Mail", die deze liefelijke beschuldiging uit. De bewegingen van de Engelsche kolonnes, die optreden tegen de Kaapsehe invallers, hebben dezen gedreven in het westelijk gedeelte van het district Cradock, volgens een telegram uit Cradock van den 28en. De Boeren staan daar onder aan- voering van Malan en Scheepers en zijn op het oogenblik in de Gatsrandkloof. De paarden van de Boeren zijn in goeden staat. Fouche's kom mando is ten noorden van de Zuurbergen. In het district Richmond blijven de Boeren ook roerig. Ook meer noordelijk zijn de Boeren aan den gang geweest. De spoorweg tusschen Graspan en Belmont is op drie plaatsen beschadigd, maar de schade was spoedig hersteld. Men zegt, dat Boeren het station Belmont vernield hebben, ook de tele- graaftoestellenvoedsel vonden zij niet. De Boeren trokken naar de kopjes terug, waar het overschot van hun macht den voorraad, die gezonden zou worden, afwachtte. Maar in den ochtend van den 29" konden de Engelschen hen niet meer ontdekken. In de zittmg der Tweede Kamer van gisteren was aan de orde de motie van de heeren van Gijn, Fokker, Goekoop, Lucasse, De Ram en Smeenge, luidende z/de Kamer, van oordeel dat het maken van een waterweg voor diepgaande schepen van Dordrecht naar Zee is in het belang, zoo van deze havenstad als van de binnenlandsche schipperij en van de binnen- vaart tusschen Zeeland en Noord-Brabant eener- zijds en de andere deeleti des lands anderzijds z/in aanmerking nemende dat, al moge 's lands financieele toestand niet gedoogeu dit werk ten laste van een begrootingsjaar te brengen, bij ver- deeling over eenige jaren de kosten niet van zoo overwegend gewicht zijn dat de totstandkoming van dit werk van groot algemeen belang nog langer zou moeten worden uitgesteldspreekt den wensch uit, dat zoo mogelijk in den loop van dit zittingjaar een ontwerp van wet tot het verbeteren van een weg naar Dordrecht door het Hellegat langs Brouwershaven naar zee zal worden ingedieud." De heer Van Gijn dankte voor de aan de orde stelling. Dat met zoo'n bijzondere kiem is aan- gedrongen op behandeling, spruit voort uit het 0Zeer vriendelijk van u," zeide Katharina op spottenden toon, »het was overigens minder goed hartigheid dan wel rechtvaardigheid. Ik hield mij verplicht uw misslag weer goed te maken. Uw vreemdsoortig en niet zeer geestig tijdverdrijf was de oorzaak van het onaangename voorval." Geergerd beet Iserstein op zijn lip. 0Zooveel drukte om niets," sprak hij met een gedwongen glimlach. U is te streng, mevrouw, veel te streng. Ik kon onmogelijk vermoeden, dat de kleine jougen zou vallen en zijn hoofd verwon- den. Overigens had het ongeluk weinig te bedui- den. De hoofden van die boeren zijn hard en worden niet spoedig beschadigd. Ha ha Ik geef u de verekering, mevrouw, dat mijn goudstuk een goed geneesmiddel was, en Ongeduldig viel zij hem barsch in de rede z/Ik ken uw theorie reeds en houd niet van herhalingen. Maar, wij zijn achter geraakt. Vooruit Zij spoorde daarbij haar paard met een paar woorden tot spoed aan. Haar lippen waren samen- geperst, haar sombere blik verried duidelijk haar opgewondenheid en verontwaardiging. ,/Alweer een scene," dacht Else verheugd. ,/Twee uren geleden ook een komaan, prins, ga zoo voort. Ge zijt goed op weg om u onmogelijk te maken." Aan Waldenburg was evenmin de uitdrukking op Kathariua's gelaat ontgaan. Hij gevoelde diep medelijden met haar. z/Een oogenblik ontmoeten hunne blikken elkan- der, uit haar oog sprak toen ontembare trots. Men was juist aangekomen bij een plaats, waar de weg van richting veranderde. Een diep, bijna droge sloot scheidde hier den veldweg van den feit, dat de diepte van het Aardappelgat geheel onvoldoende is geworden en thans nog slechts 30 dM. bedraagt en geheel onbruikbaar is geworden. Waar de vaarweg op Dordrecht gedurende 7 maanden niet te gebruiken is, is zeehandel onmo gelijk. 't Gevolg hiervan is dat tal van personen, die werken willen in Dordrecht geen werk kunnen vinden en aan de liefdadigheid zijn prijs gegeven. Bij het bezwaar dat het Aardappelgat oplevert komt nog een ander bezwaar, n.l. de overval van Bommel, die ook verbeterd moet worden. Spreker dringt aan op aanneming van de motie. De noodzakelijkheid van het bouwen van een fort bij het uitdiepen van het Aardappelgat mag geen bezwaar zijn want bij verbetering van dit vaar- water door de natuur zou ook een fort aoodig zijn. Spreker acht den tijd voor de motie aller- gunstigst omdat de Minister Pierson in de zitting van 25 April verklaard heeft dat de financieele toesiand schitterend was. Zoo vast is dan ook zijns inziens de tijd gekomen om tot verbetering van den Dordtschen Waterweg over te gaan en te voorkomen dat de handel te Dordrecht totaal te niet gaat. De heer De Savornin Lohman opperde bezwaren er vooral op wijzende dat niet de Kamer maar de Regeering moet uitmaken wat de beste weg voor Dordrecht is. Wij moeten zeggen wat 's lands belang is. Daarom zal spreker tegen de motie stemmen althans tegen de laatste alinea. De heer Smeenge verdedigde tegenover den heer Lohman, nader de verbetering van den water weg, vooral met 't oog op de vaart op Zeeland en Noord-Brabant en met het oog op de belangen van de binnenlandsche schipperij. De heer Conrad ondersteunde de motie, be- toogende tegenover den heer Lohman dat zijns inziens de gevraagde weg de beste is wanneer men tot verbetering wil overgaan. De Minister van Waterstaat erkent dit het hier een groot belang geldt, waarvoor het Rijk veel geld mag geven, hetgeen blijkt uit de scheep- vaart-beweging van Dordrecht die betrekkelijk groot is in vergelijking met die te Harlingen en Delfzijl. 't Ligt dus op den weg ook voor Dordrecht te zorgen. De Staatscommissie weike daarvoor is ingesteld, heeft haar taak breed opgevat en alle waterwegen nagegaan. Toen het rapport verschenen was heeft de Min. het in handen van de Hoofdinspecteurs van den Waterstaat gesteld. Zij zijn tot de conclusie gekomen dat de weg langs de Oude Maas bezwaren zou opleveren. straatweg, terwijl ongeveer duizend schreden verder een houten brug op den straatweg voerde. 0 Waartoe dien omweg," riep Katharina en voor iemand het kon verhinderen, rukte zij haar paard om en sprong over de sloot. Het edele dier stortte op de knieen, zijn achterpooten gleden van den slootkaut en werkten steenen en stukken aarde los, die met een plof in de diepte vielen. Een kreet van schrik klonk van den veldweg bij het zien van het groote gevaar toen bracht een krachtige mauueuhand het dier op de been en een van aandoening bevende stem fluisterde dicht bij Katharina's oor //Is u gekwetst Zij schudde even het hoofd en liet hem begaan, toen hij het schuw geworden paard een eind aan den teugel voortleidde. Daar keek zij hem aan. 0 Vergeef mij," zei ze dof „ik ik dacht niet ik heb u ook in gevaar gebracht." v Wie denkt daar aan," zeide hij met een af- wereud gebaar. Ik had niets te vreezen, maar u u Wat een onverantwoordelijke lichtzinnig- heid O God, als u daar nu eens in die diepte lag, misschien niet eens dood, maar vreeselijk gekwetst en verminktDe gedachte daaraan doet mij ijzen I" Onuitsprekelijk gelukkig keek zij hem aan. //Zou u dan om mij getreurd hebben vroeg zij zacht. wNa alles wat u van mij weet z/Dat weet u wel," antwoordde hij hard. //Waar toe dient die vaaag. U weet dat zeer goed." Op zachter toon vervolgde hij //Katharina, moet het dan zijn Is u werkelijk voor mij verloren Is er geen uitweg meer Mijn God, Katharina, hoe elleudig maakt ge mij De vraag, die ik u stel, is een eerlooze daad de eerste Uitvoerig zet de minister uiteen dat de ge vraagde wet de voorkeur verdient. Maar omdat de verbetering van het Aardappelgat noodig maakt het bouwen van een fort, worden de kosten zeer hoog, 5 millioen. Een jaar geleden, toen de fiinancien ongunstig waren, bestond er bij de Regeering bezwaar. Zij wilde echter niet van de zaak afzien. De Re geering erkent de noodzakelijkheid. Zij betreurt dat daarmede moefeu gepasrd gaan defensiewerken. Zij achtte dus het tijdstip nog niet gekomen voorstellen te doen. Er zijn echter redeneu die de Regeering nopen kunnen 1 of 2 jaar uit- drukkelijk onder de oogen te zien. Immers de natuur begint mede te werken aan de verbetering van het Hellegat. De Minister heeft zijn hoofdambtenareu een nieuw onderzoek gelast naar den toestand van het Aardappelgat en het is gebleken dat spoedig grootere uitgaven voor uitbaggering vaa dat gat noodig zoudeu worden. De Minister meent dat voor de Kamer, nu deze zaak hangende is, geen redeu bestaat om zich uit te spreken. De heer Van Gijn acht dit wel degelijk mogelijk, maar de Minister zelf erkent de noodzakelijkhoid en dat de weg door het Hellegat de beste is. 't Geldt hier dus slechts de quaestie nu te handelen of nog een paar jaar te wachten. Dit wachten zou gelijk staan met den ondergang van Dordrecht. De motie-Van Gijn werd daarop aangenomen met 55 tegen 6 stemmen. Daarna was aan de orde, de interpellate van den heer Travaglino inzake het gebeurde bij den moord door Scherf uit Godsdienstwaanzin te Appeltern gepleegd. De Minister van justitie constateerde tegenover den iuterpellant dat aan politie en justitie uiets te verwijten is. Met beleid en moed zijn zij dadelijk opgetreden. Interpellant had betoogd dat Scherf niet krank- zinnig is geweest en dus vervolgd en terechtgesteld had moeten worden. De Minister zette de zaak uitvoerig uiteen, constateerende dat op adviezen van deskundigen Scherf in een krankzinnigengesticht is opgenomen en later als hersteld is ontslagen. De heer Travaglino bleef aandringen om alsnog een strafrechtelijk onderzoek in te stellen. De Minister betoogde nader, dat een volslagen krankziuuige niet voor een door hem bedreven daad kan worden vervolgd en de Minister begrijpt zich niet dat interpellant kan vergoelijken dat een volksmenigte het leven van eenige anders- denkenden in gevaar brengt. 't Was de plicht der justitie en politie die andersdenkenden te beschermen. De interpellate is geeindigd. De wijziging der Hinderwet om den gemeen- in mijn leven. Ik weet niet, of een ander de verzoeking zou kunnen weerstaan, maar ik ik kan het nietU is met Iserstein verloofd, maar zijne vronw is u nog niet. De onherroepe- lijke stap is nog niet gedaan, doe dien stap niet. Katharina Uw verloving was een misslag, uw huwelijk zou een misdaad zijn. Treed terug, terwijl het nog tijd is. Ge twijfelt en antwoordt mij niet? Vreest ge het oordeel der menschen Wat gaan ons de menschen aan? Ik breng je naar mijn kasteel, dat door bosschen is omgeven. Daar zal je door mijn liefde spoedig vergeten, dat er menschen zijn, die ons benijden omonsgeluk. Kom bij mij, lieve Katy, laat mij niet alleen blijven. Moet ik u nog verzekeren, dat ik zonder u geen geluk kan smaken, dat ik aan u behoefte heb als aan de lucht, die ik inadem En gij hebt mij ook lief zie mij aan en loochen het, als ge kunt In Katharina's ziel doemde nu een visioen op van oneindig geluk. Bij hem zijn altijd, altijd, hem nooit meer verlaten tot de dood hen zou schei- den. O, het was een heerlijk visioen een oogen blik was voor haar alles saamgevat in de gedachte bij hem zijn. z/Zal je Iserstein zijn woord teruggeven Zal je de mijne zijn, mijn harcelijke geliefde vrouw vroeg de beminde man naast haar. (Wordt vervolgd). VKIZUVSCHK COURAST. Ult blikd veraehijHt vlaandaif., Woeniidaa- en VriJilaitBvnnil, nltyezonderd op Feestdngen, bij de Firma P. J. t il Oft M1DK te *'e» leaiea. Do Bnrgemeester dor gemeento TER NEUZEN maakt bekend, dal Openbare Vergader ing van den ftemeenteraad is belegd tegen Donderdag den 3 ifftsi liMM, des voormiddags ten 9 uren. Ter Neuzen, den 30 April 1901. De Burgemeester voornoemd, P. MOES, L® B.,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1