Gemengde berichten. RECHTSZAKEN Nu is ontdekt, dat een ander de schuldige is. Door de Rotterd. Zangvereeniging Poly hymnia werd Zondag bij gelegenheid van haar zilveren feest een zangwedstrijd gehouden. In de 1" afd. namen deel vereenigingen uit Haarlem, Leiden en Amsterdam in de 2* afd. uit Apel- doorn, Amsterdam, Vianen en Schiedam. TER NEUZEN, 29 April 1901. In de op morgen (Dinsdag), des voormiddags 9 ure, te houden openbare vergadering van den gemeente- raad alhier, komen de volgende punten in be- handeling Ingekomen stukkenprimitief kohier hoofde- lijken omslag. Zooals nog in een deel der oplage van ons vorig nutnmer is vermeld, heeft de burgemeester dezer gemeente aan de raadsleden bericht dat hij het raadsbesluit tot vrijstelling van Ds. Boone niet zal uitvoeren en ingevolge art. 70 der gemeente- wet aan heeren Ged. Staten van Zeeland heeft verzocht het besluit aan H. M. de Koningin ter vernietiging voor te dragen. In de gisteren gehouden vergadering van de liberale kiesvereeniging //De Vrijheid" alhier, werd de heer Mr. P. C. J. Hennequin, aftredend lid, met algemeene stemmen tot candidaat ver- kozen voor de aanstaande verkiezing voor een lid der Tweede Earner in het district Oostburg. De anti-revolutionaire kiesvereeniging alhier stelde als voorloopige candidaten voor de aan staande verkiezing voor een lid der Tweede Earner in het kiesdistrict Oostburg, alfabetisch geplaatst de heerenDs. G. Hofstede, predikant der Doopsgezinde gemeente, te Aardenburg, voorzitter der antirev. kiesvereeniging te Oostburg en om- liggende gemeentenC. M. E. Loben Sels, luite- nant-kolonel der artillerie en oud-lid der Tweede Earner, en P. Moes, lid der Prov. Staten ran Zeeland. Zaterdag werd alhier door den bouwkundige L. de Bruijne, in het //Ter Neuzensch koffiehuis" aanbesteed het sloopen en het ter plaatse bouwen van een woonhuis aan de Noordstraat te Ter Neuzen. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. de Boij voor f 2550, M. Wisse voor f 2465, J. A. Rijnberg voor f 2459, A. C. Rijnberg voor f 2096, J. en D. de Smidt voor f 1935, Joris Kolijn voor 1891, P. Rijnberg voor f 1884 en P. C. Herrebout voor 1881. Vrijdag slaagden te Middelburg voor de onderwijzersakte de heeren M. Eijke van Zaamslag en P. W. de Caluwe van Westdorpe. Heden slaagden de heeren P. de Bruijne van Axel en A. J. Hoi van Aardenburg. Koewacht. Zoudagmorgen waren op het ge- meentehuis alhier vergaderd de burgemeester, de leden van de Commissie van toezicht op het landbouwonderwijs, de leden van den gemeente- raad, de hoofden van scholen en de leerlingen, die op het laatste examen hun diploma hadden hehaald na het eindigen der tweejarige land- bouwcursus. Het doel was de gediplomeerde leerlingen eene herinneriug uit te reiken gezonden doer de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. De heer Burgemeester opende de plechtigheid door een toespraak, waarin hij zijne vreugde uitdrukte, dat het landbouwonderwijs in deze gemeente tot stand was gekomen en zulke goede vruchten had gedragen. Het had hem ver- blijd, dat de heer Eakebeeke zoo tevreden was geweest over de vorderingen der leerlingen en dat tien daarvan het diploma hadden behaald. Hij bedankte den landbouwleeraar, den heer El. Remery, voor zijn degelijk onderwijs en de jongens voor hun ijver. De heer El. Remery daarna het woord nemende, dankte het gemeentebestuur en de Com missie van toezicht, voor de medewerking, die hij ondervonden had en hoopte in de loekomst steeds op dien bijstand te mogen rekenen. De Burgemeester reikte de herinnering uit bestaande uit een net gebonden en rijk geillustreerd boek- werk handelend over landbouwonderwerpen. Voor de rechtbank te Zierikzee werd Vrijdag behandeld de zaak tegen den heer J. de E., 33 jaar. arts te Bruinisse, beklaagd van in den nacht van 12 Februari zijn echtgenoote van het leven te hebben beroofd, door met een geladen flobert- buks op haar geschoten te hebben, tengevolge waarvan de vrouw is overleden. Bekl. was gedurende de zitting zeer kalm. De hoofdgetuige Gideonse was dien avond in de woning van bekl. Na een woordenwisseling, waarbij bekl. woest driftig was, heeft hij gezien dat d. E. een schot heeft gelost op zijn vrouw, die de kamer uitliep. Het was te laat voor den getuige oil) te trachten, bekl. van dit voornemen af te houden, daar hij niet kon vermoeden dat zoo iets zou gebeuren. De verslagene viel in de armen van get. Hij legde haar op den groud j zij gaf toen geen teeken van leven meer. Bekl. verleende onmiddelijk de noodige hulp en toen hij zag dat het te laat was, ging hij weenende naast het lijk liggen en haalde zijn zoontje, dat spoedig zag dat zijn moeder dood was. Get. gaf een uitvoerige beschrijving van hetgeen v66r het gebeurde is voorgevallen, maar wist niet hoe de {woordenwisseling was ontstaan. Bekl. zeide, dat hij zijn vrouw bij de ruzie verzocht de kamer te verlatentoen zij zulks deed, liep hij haar achterna, haalde de buks uit de gang en wilde zijn vrouw dreigen. Hij legde aan, maar wist toen niet dat de buks geladen was. Uit de verklaring van de dienstbode bleek, dat er meermalen twist was tusschen den dokter en zijn vrouw. De verslagene was, volgens deze ge tuige, plaagachtig en verweet haar man dat hij met andere vrouwen omgang had, hetgeen bekl. altijd ontkende. Het 0. M. eischte 5 jaren gevangenis. Een knaapje naar schatting 8 jaar is Vrijdag in de bocht tusschen Leinbaan en Westeiude te 's Gravenhage door de Westlandsche stoomtram overreden. Naar het Ziekenhuis overgebracht, overleed het kind na een half uur. Het is nog niet bekend van waar het afkomstig was. Aan de //Maas- en Roerbode" wordt uit Heerlen gemeld Een treurig ongeluk viel Woensdagmiddag voor op de naburige mijn //Nordstern", bij Herzogen- rath, waarvan eigenaar is de heer Moritz Honig-, mann, sodafabrikant te Aken. Terwijl beneden in de gangen de talrijke arbeiders met hun gewone werkzaamheden bezig waren, had er een mijngas- ontploffing plaats. Twee mannen, W. en H., beiden Westfalers, werden gedood en 16 andere mijnwerkers, die meerendeels brandwonden gekregen hadden, moesten ter verpleging naar het huspitaal te Bardenberg vervoerd worden. Eenige mijnwerkers van hier, die eveneens beneden in den mijn werkten, kwamen met den schrik vaij. Zondagmorgen om vier uur werd op een zalmvisscherij te Hoogvliet een twintigjarige jonk- man vermist, die de nachtwacht had. Zijn tnes en zijn jas lagen in de schuit, die door den vloed onder de gording was vastgeraakt. Men vermoedt, dat hij deze heeft willen vrijmaken en door het breken van den boom te water geraakt en ver- dronken is. Zijn lijk is nog niet opgevischt. Zaterdagnamiddag had een ernstig ongeluk plaats in de loodpletterij van den heer Rouppe van der Voort te 's Hertogenbosch, waar een arbeidster met voet en been tusschen een kamrad geraakte. Het been en de voet werden verpletterd en uit elkaar gerukt. Zaterdagochtend is te Tilburg het lijk van J. van E., kastelein aldaar, uit den vijver van zijn uitspanning opgehaald. Men vermoedt dat v. E., tengevolge van misbruik van sterkedrank te water is geraakt. Te Tienhoven a/d. Lek ontstond Donderdag- namiddag brand ten huize van de wed. v. M. Buren slaagden er in den brand te blusschen. Eene buurvrouw die, aan hare deur staande, den brand gewaar werd, ontstelde zoodanig, dat zij spoedig daarna stierf. Een schoolknaap die zich op Eatter.burg te Amsterdam op het spoorwegterreiu begeven had, kwam daar onder een trein, die hem midden over het lichaam read. Men meldt uit Amsterdam Het lijk van een 7jarig knaapje, wonende aan den Zeedijk, dat, zooals aanvankelijk vermoed werd, achteruitloopend in het Westerdok geraakt en ver- dronken was, is op last van den officier van justitie geschouwd, wegens een sterk vermoeden, dat hier misdrijf niet is uitgesloten. Een 14jarige jongen, die met het knaapje uitging en alleen terugkeerde, zonder van het voorgevallene mededeeling te doen, ligt onder kwade vermoedens. Eene eerst sedert kort te 's Hage verblijf houdende vrouw, die onder sterk vermoeden, dat zij zich schuldig maakte aan handel in blanke slavinnen, door de politie werd aangehouden, is, weder spoedig op vrije voeten gesteld en naar Rotterdam gebracht, van waar zij per scheepsge- legenheid het land zou verlaten. Bedoelde vrouw, eene ongeveer 40jarige Ameri- kaansche, woonde op een achterkamertje van een huis in de Bazarlaan. Zij had in de courant bij advertentie een jong meisje gevraagd, dat genegen was een ziekelijke dame op hare reis naar Hamburg te. vergezellen. Er hadden zich een paar aldaar woonachtige meisje voor deze betrekking aaugemeld en juist deze week zou de vrouw, die beweert lijdende te zijn, en die ook inderdaad onder dokters behandeling was, met beide meisjes naar Duitsch- land vertrekken, toen de politie tusschenbeide trad, en de vrouw, op wie door hare verdachte handelingen de aandacht was gevestigd, aanhield. Bij het ingesteld onderzoek naar hare levensom- standigheden, werd onder anderen beweerd, dat zij vroeger te Buenos-Ayres eigenares was geweest van een slecht befaamd huis. Reeds eenigen tijd geleden waren de Duitsche en Nederlandsche politie door de Amerikaansche gewaarschuwd, dat er uit Buenos-Ayres twee vrouwen, die in Amerika verdacht werden zich schuldig te maken aan handel in blanke slavinnen, naar Holland waren vertrokken om hier te lande dat bedrijf uit te oefenen. De politie vermoedde, dat de aangehoudene een dezer twee vrouwen was. De vrouw ontkende echter beslist, ooit te Buenos- Ayres te zijn geweest en verzekerde ook niet tot eene andere vrouw in betrekking te staan. Er viel niets te bewijzen en hoewel de handel- wijze van de vrouw erg verdacht is, vond de politie toch geen voldoende termen om haar in arrest te houden. De Amerikaansche bokser Smith is een paar dagen geleden in eeu hospitaal te Louden gestorven aan de wonden, die hij bij een bokspartij in de National Sportclub aldaar heeft opgedaan. De nachtwakers in Turijn hebben hun nachtelijk werk gestaakt. Het zou wenschelijk zijn dat de aanranders, dieven en moordenaars zich met hen solidair verklaarden. Te Antwerpen heeft een agent van politie zijn chef zoodanig met stokslagen toegetakeld, dat deze ernstig gewond werd. De agent loste nog een revolver op zijn chef, maar miste dank zij de duisternis. De oorzaak van dezen aanval ligt ook in het duister. Een brand, die spoedig een grooten omvang verkreeg, ie Donderdagavond om 11$ uur te Rijssel uitgebroken in de biscuitfabriek van- de heeren Jevelot en Voreux. Binnen eenige minuten stonden alle gebouwen in brand. De op het eerste alarm toegesnelde brandweer tastte met kracht het vuur aan, maar kon niet beletten dat het zich aan de houtmagazijnen van den heer Waroquier mededeelde. Men slaagde er echter in een nitraatfabriek, die eveneens aan de verbrande fabriek grenst, te be- houden. Om een uur 's morgens was alle gevaar ge- weken. De biscuitfabriek, die geheel vernield werd, ver- schafte aan 45 mannen werk. De schade wordt op omstreeks 150.000 fr. geschat. De houtmagazijnen van den beer Waroquier hebben weinig geleden. De oorzaak van den brand i» onbekend. Een sergeant van de brandweer werd ernstig gewond. Te Glasgow wordt, zeer in 't geheim, een nieuwe vliegmachine gemaakt, die op haar beurt natuurlijk zal trachten het vraagstuk der lucht- scheepvaart schitterend op te lossen. Een 23jarige Spanjaard, Vergara, is de uitvinder. Time is Money. Dit spreekwoord wordt thans toegepast op de tentoonstelling van mo- derne kunstvoorwerpen te Zurich. De bezoekers moeten niet alleen een vastgestelden toegangsprijs betalen, maar zij krijgeu nog een kaart waarin de tijd nauwkeurig wordt opgegeven dat zij het gebouw binnen tredeu. Bij hun vertrek worden de miuuten gerekend die zij er in hebben door- gebracht, en betalen zij voor elke minuut een cent. Voor de liefhebbers van zich niet te haasten, niet erg prettig. De minister van Onderwijs in Frankrijk heeft den hoofden van scholen van lager en middelbaar onderwijs gelast, steng toe te zien, dat er in hun scholen onder de leerlingen geen geschriften, circu- laires enz. worden verspeid vanstaatkundige vereenigingen. Gebleken was, dat door verschillen- de vereenigingen en bonden pogingen zijn gedaan, om onder de knapen leden te werveu 1 Bij Luik heeft men uit de Maas opgehaald het lijk van een 16jarig meisje, in rouwkleederen. Een touw was om den hals gebonden. Men vermoedde daarom dat het meisje eerst geworgd en daarna in het water geworpen is. Het lijk is herkendhet is van de dochter van een geacht ingezetene van Luik. De familie echter denkt dat de ongelukkige zelfmoord heeft gepleegd. Zij had zich den dood harer moeder zeer aangetrokken en was het huis uitgegaan, tot eeD vriendin zeggende, dat men haar nimmer zou terug zien. Het gerecht neemt dit oordeel echter niet aan en doet onderzoek. Het touw om den hals maakt de zaak geheimzinnig. Terwijl een der nieuwe snelvuurkanonnen aan de Ordnance Warf te Dover ontscheept zou worden, brak een schakel van den ketting van de kraan. Het kanon, 27 ton zwaar, kwam met een geweldigen slag op het dek van de //Cheviot" terecht, brak door alles heeu en kwam op den bodem van het schip neer. Niemand werd, wonder boven wonder, getroffen, doch het sdiip ging zinken, zoodat de bemanning een goed heenkomen had te zoeken. De schade is zeer aanzienlijk. De kraan was nog onlangs met een gewicht van 41 ton beproefd. Sedert 1860 zijn er op de zelfmoordenaars- begraafplaats van Monaco 2000 slachtoffers van het speelhol in den grond gestopt. Maar de aandeelhouders van de speelbank de vorst van Monaco, de familie Buonaparte en eenige andere kapitalisten, hebben sinds 1860 wel ongeveer 2000 millioen verdiend. Dat weegt ruim tegen elkaar op. De slachtoffers van den oorlog in China. Volgens vertrouwbare berekeningen bedraagt het aantal mannen, vrouwen en kinderen, in Mand- schoerije gedurende de maanden Juli, Augustus vermoord, 10.000, zonder de 5000 slachtoffers van Blagovestchenk, die de Russen op wreede wijze mishandeld hebben, mede te rekenen. Zelfs te Wladiwostock werden een groot aantal Chineezen, verdacht van met de Boxers te heulen, gefusileerd of opgehangen. De Russische agenten doen al het mogelijke om de immigratie van werklieden aan te moedigen. Het bouwen van vers.erkingen en het aanleggen van wegen wordt met koortsachtigen haast voort- gezet. Een soort Dreyfusschandaal. Een joodsch officier, Stiller, was vier jaar geleden tot degradatie en vijfjaargevangenisstraf veroordeeld wegens landsverdedigingsstukken aan Rusland. De bladen te Erakau dringen er op aan, dat het onrecht onmiddellijk hersteld zal worden. De auti-semietische pers verzet er zich echter sterk tegen. In een plaatsje in California wordt gebruik gemaakt van de zonnestralen tot het in beweging brengen van een machine van 15 pk. Er is een reflector opgericht, die bovenaan 36 voet door- snede heeft, en welks binnenzijde bestaat uit 1800 kleine spiegels, waarmee de zonnestralen ten-naas- tenbij in 66n brandpunt vereenigd worden. In dat brandpunt is een ketel, die honderd gallons water bevat, opgehangen. De reflector volgt, evenals bij de groote teleskopen geschiedt, de be- weging der zon door een uurwerk. De tempera- tuur in het brandpunt is zoo hooog, dat koper er gesmolten wordt. De motor wordt gebruikt om water uit een put te pompen. Het ongeluk te Griesheim. Donderdagmiddag om 3 uur ongeveer ontstond in de scheikundige fabriek Griesheim-Elektron brand in het lokaal, waar de granaten voor de Hannoversche geschutfabriek gevuld werden. Een kwartier later had de eerste ontploffing van spring- stoffen plaats, waardoor een ontzettende vernieling werd aangericht en de brand buitengewoon toenam. Om half zeven was de schrik op't hoogst, omdat men meende, dat toen het benzine-reservoir zou ontploffen. Dit gebeurde echter niet. 's Avonds om half twaalf meende men den brand meester te zijn, maar om drie uur in den nacht had er een nieuwe ontploffing plaats. Weer werd de angst levendig, dat de benzine-houder met een half millioen liters nafta met het vuur in aan- raking zou komen, maar Vrijdagmiddag 4 uur was alle gevaar geweken. Dat is de hoofdzaak hetgeen van de ramp be kend is geworden. Aan de //Frankf. Ztg." ont- leenen we nog de volgende bijzonderheden. Griesheim, een plaatsje van 8000 inwoners, ligt aan den noordelijken Main-oever een 5 E.M. stroomafwaarts van Frankfort. De fabriek ligt westelijk van Griesheim, tusschen de Main en de spoorlijn Frankfort—Griesheim—Hochst-Lim- burgde gebouwen nemen de ruimte tusschen de rivier en den spoorweg geheel in beslag. De slagen van de beide voornaamste ontplof- fingen werden te Frankfort overal gehoord en zoodra men wist, wat er gebeurd was, ging een stroom van menschen per rijtuig, per spoor, te voet en per fiets naar het voorstadje. Uit Gries heim daarentegen vluchtte alles wat vluchten kon, onder den indruk van de paniek den weg naar Frankfort op. Geneeskundige hulp was spoedig en in ruime mate ter plaatse. Het hoofdstition te Frankfort leek een poosje veel op een ambulance-hal, want van alle kanten kwamen mannen met draagbaren enz. Ook de vele particuliere //Samariten"-ver- eeuigingen weerden zich dapper en de //Frankf." heeft niets dan lof voor de flinke wijze, waarop geholpen werd. Ook de brandweermannen en de vrijwillige brandweer en reddingskorpsen toonden veel moed en zij hadden het zwaar te verantwoorden. Toen de eerste brand ontstond, haastten de fabrabrieksbrandweer en die van Griesheim zich om het vuur te bestrijden Er stonden toen natuurlijk veel menschen te kijken en juist had toen de eerste reeks van ontploffingen plaats. Een wolk van zwarteu rook en opgeworpen aarde verborg een tijdlang alles voor 't gezicht, steenen, hout en ijzer vlogen door de lucht, overal dood en vernieling brengendvan alle kanten klonk spoedig het gekerm der gewonden en wat niet gewond was, nam haastig de vlucht. Het was een tooneel van vreeselijke verwoesting en het gevaar voor de ontploffing vau den benzine- houder maakte het blusschingswerk tot een daad vol moed en zelfopoffering. Een scherpe geur van zuren beklemde de borst en deed de slijm- vliezen pijnlijk aan. Plotseling viiegt een reus- achtige vlam ornhoog, die de menschenmenigte hult in een heeten damp. //Alles wegwordt geroepen, en iedereen verwijdert zich zoo snel mogelijk, behalve de brandweer, die achter eenige boschjes aan de Main schuiling zoekt, en van daar in den adembeklemmenden damp het vuur bestrijdt Intusschen worden dooden en gewonden weg- gebracht en geholpen. De dooden in't geheel zijn er tot dusver 15 lijken gevonden zijn tot onkenbaar wordens toe verschroeid. Eenige brand- wachts herkende men alleen aan den koperen band om hun middel. Om half zeven had de verschrikking haar top- punt bereikt. Huizen hoog sloegen de vlammen uit de brandende aniline-fabriek en elk oogenblik vreesde men de ontploffing van de nafta-bewaar- plaats, bestaande uit 5 ijzeren cilinders van 25 M. lang en 10 M. doorsnede elk. Dit gevaar was te grooter, omdat de benzine niet meer dan een 150 M. verwijderd was van den eigenlijken vuur- haard. Het weggaan van de Griesheimers werd dan ook een wilde vlucht. 's Avonds om 8 uur was de plaats van het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2