Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 27 April 1901. 41° jaargang. Engeland en de Z.-A. fiepubliek. PSIEOfiS OP ESAVIE. No. 4064. fkuilleton (jemengde berichten. Landbouwberichten TWEEDB ZBLJSD. 26) ->» Else von Stasch, die altijd een grap gereed had, verdween in het huis en keerde weldra terug in het schilderachtige costuum der boerinnen uit deze landstreek. Zij had de Zondagskleeren der boerin aangetrokken, haar fraaie kap met breede linten Stikstofmest op stikstofverzameiaars, Weer gaan er geruchten over vredesonderhande- lingen, nu weer door mevrouw Bolha aangeknoopt. Zal het iets geven en vooral zal het iets meer opleveren dan de laatste maal Het vredescomite te Kroonstad heeft geheel en al het geduld ver- loren het zal, wanneer de Boeren nu niet gauw vrede maken, aan de Engelsche autoriteiten vragen de nog vechtende Boeren volgelvrij te verklaren. Die bedreiging zal zeker helpen Kitchener moet zich ook wel eens met een bedreiging tevreden stellen, en heeft nu deKape- naars daarmee tot rust willeu aanmanen. Den 22n heeft hij de volgeude verklaring in de kolonie laten verspreiden //Van dezen dag af zullen alle bewoners van districten van de kolonie, die onder de Krijgswet staan, wanneer men wapens bij hen vindt, of wanneer zij anderen rechtstreeks aanzetten om de wapens op te nemen, of den vijaud helpen, of door openbare handelingen de veiligheid van Zr. Ms. troepen in gevaar brengen, voor den krijgsraad terecht staan en onderworpen worden aan de strengste straffen." Het is nog lang met kalm in Midden-Zuid Afrika, al is er nu kans dat Kreutzinger naar den Vrijstraat terugkeert. Waar De Wetisweet men weer niet. Generaal Plumer's kolonue stond den 21° nog langs de Olifantsrivier. De Boeren zijnbangom tegen de koloniale troepen te vechten, zegt een «rTimes"-bericht. De patrouilles van kolonel Jeffrey staan bij Tijgerpoort, en zijn met de ver- kenners van de Boeren in aanraking gekomen. Er zijn nog enkele Boeren gepakt met een paar honderd stuks vee. De Engelsche verkenners melden, dat de Boeren ronddwalen en door het cordon van troepen trachten heen te breken. Beijers moet met 180 bereden manschappen haastig naar het zuidwesten getrokken zijn, daar hij niet in staat is, eenige hulp te krijgen van de Boeren, die zich schuil houden in den Waterberg. Het weer was warm. De Engelschen beweren in den noord-oosthoek van den Vrijstaat een hoi ontdekt te hebben, dat langen tijd door de Boeren als arsenaal gebruikt is, en waaruit de M et drie malen zijn wapens- en schietvoorraad heeft aangevuld. Uit de verliezenlijst blijkt, dat bij Aberdeen, in de Kaapkolonie, van Brabant's Horse een man gesneuveld en vier gewond zijn bij Hartebeest- fontein zijn een officier en twee minderen gewond. Verder heeft het ministerie van Oorlog eindelijk o. a. kunnen vaststellen, dat twee soldaten van de Gloucesters den 30" October 1899 bij Nicholson's Nek zijn gesneuveld. Nu Tasmania of liever Australia bedankt heeft voor de onderscheiding van Boerengevangenen te herbergen, zendt Chamberlain hen naar het land van de pest. Met de //Hawarden Castle" zijn 500 Boerenkrijgsgevangenen te Bombay ont- scheept en dadelijk doorgezonden naar het fort Ahmaduagar, 150 KM. binnenslands, op de grens Katharina haalde diep ademhaar hart was verlicht. Hij begreep nu, dat hun huwelijk onmogelijk was en kwam haar halverwege te gemoet. z/Het was een dwaling, een overijlde stap," zei ze haastig. ,/lk kan uw vrouw niet worden, nooit Hier, hier Zij trok haar rijhandschoen uit en trachtte den verlovingsring van haar vinger te scbuiven zij werd woedend, toen dat niet dadelijk gelukte. uEindelijk Zij reikte Iserstein den smallen ring toe. z/Hier, neem aan geef mij de rnijne terug.' Doch hij schudde het hoofd en wees naar de kromming van den weg achter. z/Daar komen ze," waarschuwde hij, Jaten wij ▼oortrijden." Zij reden dan voort en nu vervolgde hij op koelen onverschilligen toon neemt uw woord terug Zeer goed Dat hangt van uw welge- vallen af en er blijft mij niets over, dan mij in mijn lot te schikken. Alleen op een ding wil ik uw aandacht vestigen voor u den beslissenden stap doet. Op denzelfden dag, dat u onze ver- loving afbreekt, schiet ik mij een kogel door het hoofd mijn eerewoord daarop Tk bemin u, maar ik zou mijn liefde kunnen overwinnen, daar mijn toegenegenheid door u slechts met haat wordt beantwoord, maar mijn positie is reddeloos verloren als mijn huwelijk met u niet tot stand komt. Dat zou voor mij onverdraaglijk zijn en ik zou er een eind aan maken op den dag, dat ik ophield met u verloofd te zijn." Hij sprak langzaam en gaf op geen enkel woord bijzonderen nadruk. Het was als sprak hij over iemand anders, wiens lot hem eigenlijk heel weinig belangstelling iuboezemde. tusschen Haidarabad en het presidentschap Bombay. De zorg voor die krijgsgevangenen zal een groot deel vorderen van de 18 millioen gulden, die de oorlog wekelijks kostwant naar Brodrick nader meedeelde, waren onder die som de „ge- wone" militaire uitgaven niet begrepen. Daarbij heeft Engeland nog te zorgen voor 20,671 vluchle- liugen en bannelingen, die in verschillende kampen in de republiek zijn gehuisvest en waarvan de behandeliug, zelfs volgeus Britsche getuigen, zoo schandelijk is of is geweest. ,/Of is geweest" naar Brodrick toch in het Parlement meedeelde worden sedert 27 Februari overal dezelfde rant- soenen uitgedeeld en wordt ook aan de kiuderen onderwijs gegeven. Over de Kaapsche kampen moeten nog inlichtingen iukomen. De pest is een nieuwe zorg, die Engeland er bij krijgt, al is de verspreiding blijkbaar niet zoo gevaarlijk als men gedacht had. Er zrjn weer 13 nieuwe gevallen bijgekomen en daarvan 4 bij Europeanen. Zoo is een verpleegster in het hospitaal te Kaapstad door de ziekte aangetast en over- leden. De Maleiers hebben weer gepoogd, de verwijdering van verdaehten te beletten. Er ont- stond een gevecht met de politie, die niet de sterkste bleek te zijn en de verwijdering zoo lang maar uitstelde. Omtrent den eigenlijken oorlog vertellen de telegrammen het een en ander, dat niet bepaald in 't voordeel der Boeren is. Vooral de buit, dien de Engelschen maken, zou iemand doen wanhopen aan de mogelijkheid, dat de strijd nog lang werd voortgezet. De officieele verlieslijst getuigt echter van aanhoudeude activiteit. Tengevolge van de wijziging in de drankwet is de verhoudiug tusschen den eigenaar van het perceel, waarin de verguuning is, en den huurder een zeer eigenaardige geworden zoo schrijft de z/Amst. Crt." Nu met het verlaten van het perceel door den huurder de verguuning vervalt, is de eigenaar in slechter conditie gekomen. Immers de huurder kan nu zeggen of dreigen z/Als je mij niet afslaat, verlaat ik het perceel", waardoor de huurwaarde van het perceel, door het verliezen van de vergunning, aanmerkelijk zou daleu. Is de zaak echter goed, dan zal het bij een dreigement blijven, ofschoon de huurder het volkomen in zijn macht heeft de verguuning te doen ophouden. De belangen loopen daardoor evenwijdig, doch de huurder weet ook, dat bij zijn sterven zijn erven de vergunning, ergo hun brood winning, kwijt raken. Om hierin te voorzien, verneemt men dat verschillende huurders en ver- huurders een ouderlinge overeenkomst aangaan, in den vorm van een commanditaire vennootschap, waardoor de vergunning gered wordt en waar- tegen geen bezwaar bestaat. Wij zullen dus vb6r 1 Mei in de //Staatscourant" heel wat acten opgenomen zien. De notarissen zullen het druk krijgen. Ongeloofelijk en toch waar Een boerenvrouw bij Dinxperloo drinkt als geneesmiddel voor een dik gezicht, melk waarin vooraf gekookt zijn kleine witte keisteentjes, welke van gelijke grootte moeten zijn Een haven cadeau Bij eenige particulieren bestaat het plan om een haven aan de gemeente Dordrecht ten geschenke te geven. De voorloopige plannen voor het maken der haven zijn reeds gereed en het wachten is slechts op de beslissing die de Tweede Kamer zal nemen in zake den waterweg van Dordt naar zee. Het havenplan gaat uit van de heeren Fouge- rolles te Parijs en Ackermans te Antwerpen, die een maatschappij zullen vormen en dan de haven, op met de gemeente overeen te komen voorwaarden, willen exploiteeren. Door de politie te Amsterdam is aangehouden een achttienjarige jongen, die aan de Handelskade aldaar op zijn vader had geschoten, zonder hem echter te treffen. De revolver, welke nog geladen was met 2 patronen, is in beslag genomen. Te Goedereede heeft zich een geval van dysenterie voorgedaan in een gezin aan 't Haven- hoofd, bij eeue gehuwde vrouw van 28jarigen lesftijd. J 6 Er zal worden getracht het gezin af te zon- deren, en ook verder neemt het gemeentebestuur maatregelen van voorzorg. Het plotseling ingevallen zachte weer is oorzaak, dat Dinsdag aan de markt te Sneek werden aangevoerd 13,000 kievitseieren, die meest alle werden opgekocht voor 13 cent per stuk. Een groot gedeelte ervan vond zijn weg naar Londen, Parijs, Keulen en Brussel. Te Nisse heeft een landbouwer, die zijne groote hoeveelheid uien voor geld niet kon kwijt- raken, ze eenvoudig zooveel mogelijk weggegeven dit ging ook al niet grif en de rest ondergeploegd. Aan den IJkaut te Amsterdam kon men Zaterdagmiddag het ongewone schouwspel zien van een man, die rustig over het water liep. Vooral op eenigen afstand gezien, maakte die langzaam over het watervlak voortschuivende figuur een zonder- liugen indruk. Dichterbij gekomen, ontwaarde men de eigenaardig gevormde waterschoenen, waar- op de man zich voortbewooglange holle metalen cylinders, van een halve voet in doorsnede, aan de onderzijde voorzien van een reeks beweegbare kleppen. Deze wandelaar, een Duitscher, kapitein Grass- mann, is dezelfde van wien onlangs gemeld werd dat hij op verschillende plaatsen langs onze groote rivieren voorstellingen gegeven had. De drijvende woning, waarin hij gehuisvest is, ligt thans tijde- lijk bij het Tolhuis en daar heeft hij Zondagmiddag voor het eerst zijn schreden op het IJ gezet. Er was heel wat volk langs den waterkant, vele wandelaars, die van den heerlijken zonnigen leute- dag genoten en de eigenaardige kuustverrichting van kapitein Grassmann had heel wat bekijks. Hij liep zoo rustig over het water als een gewoon mensch over het land, stond onderweg stil om zijn sigaar aan te steken of om door zijn binocle te kijken en kuierde dan weer verder, dwars het IJ over, tot onverholen verbazing van de voorbij- varende schippers, wie het maar zelden gebeurt dat ze een wandelaar tegen komen. Uit een sloot te Dordrecht is MToensdag- middag het afgesneden hoofdje van een pas geboren kind opgevischt. De sloot was Dinsdag uitgebaggerd, zoodat men vermoedt, dat het er dien nacht ingeworpen werd. Een wetenschappelijke expeditie, die een reis maakte door een deel van Spanje, vond in een plaats, waar men moest overnachten, geen hotel. Men weudde zich toen tot den pastuor, die den heeren aanbeval aan het klooster. Toen zij daar waren, werden zij, na te hebben gesoupeerd, uitgenoodigd naar een spreekkamer te gaan, waar de gemeente- raad hen zou begroeten. Maar in de gang geko men, werden zij door 30 boeren aangevallen. Men had in het klooster de heeren voor vermomde belastingambtenaren aangezien, en daarom de hulp ingeroepen. Daarna werden zij in de gevangenis opgesloten en eerst den volgenden dag door tusschenkomst van de gendarmes bevrijd. Een ernstig bezwaar tegen de draadlooze telegraphie. Tusschen Antibes en Calvi zou een proef gsnomen worden. Het Frausche ministerie van oorlog had twee officieren opgedragen, de af- gezonden telegrammen door middel van een bij Vilafranca opgesteld toestel op te vangen. En werkelijk gelukte het den officieren volkomen in het bezit te komen van het telegram. Zwijgend, met neergeslagen oogen reed Katha rina naast hem haar gelaat was doodsbleek ge worden. Zij twijfelde niet aan hetgeen bij haar zoo pas verzekerd had. Liefdesbetuigingen of hartstochtelijke bedreigin- gen zouden hier geen indruk gemaakt hebben, maar zij sloeg geloof aan zijn cynische openhartigheid. Geen twijfel hij zou zelfmoord plegen en zij zou zedelijker wijze zijn moordenares zijn. Het was of haar bloed ijs werd, terwijl zijn koele on- verschillige stem in haar ooren weerklonk. Zij was verloren reddeloos verloren. Er was geen uitweg meer. Een oogenblik vlogen haar allerlei romantische gedachten door het hoofd Als zij hem haar halve vermogen neen, geheel haar vermogen aanbood als losprijs voor haar vrijheid. Doch onmiddelijk verwierp zij dat plan weer. Iserstein was een niets-beteekenend man, maar hij behoorde tot de hoogere kriugen. Hij had zekere be- grippen van eergevoel en daar zou hij niet van afwijken, dat wist zij zeker. Nooit zou hij iets doen, waardoor hij zich in de maatschappij onmogelijk maakte. Neen ofschoon hij haar zijn geheele zedelijke verdorvenbeid getoond had, waagde zij het toch niet hem dien voorslag te doen. Dof keek zij naar den man, aan wiens leven zij in een rampzalig oogenblik het hare had verbonden. //Het zij zoo," zei ze met rauwe stem, //ik zal mijn woord houden, omdat ge mij niet wilt los- laten. FAn ding nog ons huwelijk is een koop- verdrag en niets meer. Gij wilt mijn rijkdom en ik uw titel. Daarmede is alles tusschen ons gezegd Ik wil prinses Iserstein zijn voor de wereld, maar uw vrouw hoort ge wel uw vrouw nooit! Uw poging om mij uw liefde op te dringen, moet de eerste en tevens de laatste zijn. Ik haat u uit den grond van mijn hart en toch volhardt ge bij uw eisch, dat ik mijn woord zal houden, welnu, ik zal het doen. Mijn rijkdom zal u toebehooren en ik zal u nooit rekenschap vragen over de manier, waarop ge mijn geld besteedt. Ge zult heer en meester zijn over alles, wat ik bezit, maar niet over mijn persoon. Ik verlang voor mijzelf onbeperkte vrijheid 1" //Katharina //Om 's Hemels wil, spreek niet op dien toon, dat kan ik niet dulden Breng mij niet tot het uiterste. Ik mis den moed om de verautwoording op mij te nemen voor het verloreu gaan van het leven van een medemensch, voor miju eigen leven zou ik minder bezwaar maken. Dat begrijpt ge, uiet waar Geef dus toe, ge zondt anders misschien op het laatste oogenblik uw spel nog kunnen ver liezen. Nu heb ik uw woord?" Zij had zacht gesproken, maar toch driftig en dreigeud haar woorden klonken kort en scherp. Iserstein begreep, dat hij een beslissend antwoord moest geven. Hij boog zich even en zeide hU heeft miju woord." Katharina antwoordde slechts met een hoogmoe- dig hoofdknikje, toen liet zij het paard zwenken en kwam naast Else rijden. De lange rit had het gezelschap moede en hon- gerig gemaakt. Men hield daarom stil in het naaste dorp. Het scheen een armoedig plaatsje, de herberg was in een gewone boerderij en de gelag- kamer zoo schraal mogelijk gemeubeld. Een glas melk voor de dames, versch huisbakken brood, boter en eieren ziedaar alles, wat de boerin kon aanbieden. Het was een knappe, helder gekleede vrouw, die overal gevolgd werd door twee vlasharige huwelijksspruiten. De lucht was zoo heerlijk, dat men de voor- keur gaf aan de houteu veranda om daar iets te gebruiken. Spoedig was een tafel gedekt, stoelen bijgeschoven en weldra deed men den gezonden kost alle eer aan. Onze lezers zullen weten, dat de meest algemeen gebruikte stikstofmest het Chilisalpeter is. Wij mogen ook als bekend veronderstellen, dat sommige gewassen het vermogen bezitten, de luchtstikstof voor hun ontwikkeling te gebruiken. De meest bekende dezer gewassen zijn erwten, boonen en de klaversoorten, benevens iripinen, serradella en wikken. Dat ze evenwel niet alle en niet onder alle omstandigheden evenveel luchtstikstof in hare organen of hare zaden weten te verzamelen is een gevolg van het feit, dat dit vastleggen van luchtstikstof slechts kan plaats hebben onder den invloed van zekere bacterien, die zich vastzetten aan de wortelvezels der opgenoemde planten en daar knobbelvormige verdikkingen doen ontstaan. De werkzaamheid dezer bacterien nu hangt van allerlei omstandigheden af. Vooral de warmte oefent op haar leven veel invloed uit. Iu't vroege voorjaar, zal van hare aanwezigheid in den bouw- grond al heel weinig opgemerkt worden. Een gevolg daarvan is, dat het glad verkeerd mag heeten, te denken, dat een stikstofbemesting op bovengenoemde gewassen, dwaasheid zou wezen. M ij zijn van meening dat ook op erwtenboonen enz. een weinig Chilisalpeter volstrekt niet wegge- gooid is, maar integendeel goede uitwerking heeft. Ook de volgende beschouwing, die we ergens over deze zaak lazen, pleit voor onze meening. z/De peulgewassen vinden, evenals alle andere planten, de eerste stikstof in het zaad na uit- putting van het zaad moeten de wortels ze in opgezet en kwam nu met een glas bier in iedere hand aandragen. Op allerliefste wijze speelde zij de kellerin, sprak de taal der boeren zoo natuurlijk mogelijk eu was in al haar bewegingen zoo coquet, dat de jaloezie van den luitenant ten zeerste geprikkeld werd, en hij zich voornam haar thuis eens voor altijd zulke dwaasheden te verbieden. oor de veranda had zich intusschen een schaar van boerenkinderen verzameld, die op eerbiedigen afstand de vreemdelingen aanstaarden, maar zich tevens gereed hielden om het hazeupad te kiezen, als iemand hen mocht aanspreken. Om zijn ergenis te vergeten had Iserstein spoe dig een flesch vurigen Hongaarscheu wijn leeg ge- dronken, die zijn rijknecht in den zadeltasch had meegenomen. Hij begon de toekomst weer miuder donker in te zien. Een millioen, waarvan hij onbeperkt bezitter was, dat hij zonder rekenschap te geven naar be- lieven kon aanwendeu bij dit feit was al het andere slechts bijzaak. Al ging zijn aanstaande vrouw ook haar eigen weg, daar was hem minder aan gelegeu, als zij slechts zijn naam waardig droeg en hem onbe perkt meester liet over haar vermogen. Hij meende echter, dat hij van het een, zoowel als van het ander, zeker kon zijn. Waarom zou hij zich dus verder met onaangename overdenkingen plagen Er waren immers genoeg mooie vrouwen in de wereld, die de liefde van een prins Iserstein op voile waarde wisten te schatten. Misschien zelfs had Katharina nog eens berouw over haar wreedheidin zijn ijdblheid hield de prins zoo iets volstrekt niet voor onmogelijk. Zijn humeur was van het eene uiterste tot het andere overgeslagenhij lachte dikwijls en luid om Else s vroolijke invalleu en droeg zelf ook bij om het onderhoud gezellig te maken. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 5