A1 g e m e n Hieuws* en Advertentieblad voor Seouwsch-Vlaanderen. No. 4064. Zaterdag; 27 April 190L. 41e Jaara;ang. BBMEEITISAAD. IntsrnationalG Unis. Binnenland. Gemengde berichten. 0NTPL0FBARE ST0FFEN. Telegrafische berichten. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ZEZEZE^ySTZB BHi-A-ID. RECHTSZAKEN Arromlissements-reclitbaiik te Middelburg. TER SEIIZESSCHE COURMT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENT IE N: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf yan driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijf slecbts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Oil blatl versehljn4 Baandag-, Woensdug- en Xrijilagavon.l. ■Hte««ndCTi op Feentrtagen, bij de Flrma 1*. J. YAM P« «e Ter Wewren. De Burgemeester der gemeente TEK NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergndering van den Gemeenteraad is belegd tegen llinsdag den SO .Ipril l»OI, des voormiddags ten 9 uren. Ter Neuzen, den 26 April 1901. De Burgemeester voornoemd, J. A, P. GEILL. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat op 29 April a. s. eene party dynamiet, groot 400 K G per vaartuig zal worden vervoerd van Rotterdam naar Vlissingen, waar deze denzelfden ot den ▼olgenden dag zal aankomen. Ter Neuzen, 26 April 1901. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat ter secretarie is nedergelegd een aan hem door Mevrouw de Douairibre WASZKLEWICZ— VAN SCHILFGAARPE als presidente van het Nederlandsch Comite van de Internationale Unie toegezonden beroep-protest in zake den oorlog in Zuid-Afrika, aangenomen in de ver gadering van het Comite der Internationale Unie, gehouden te Parijs, den 20 December 1900, met verzoek de geiegenheid te verschaffen om meergenoemd beroep-protest door belang hebbenden te doen teekenen, tot welke onderteekening ge iegenheid zal worden gegeven vanaf 27 April 1901 tot4Mei d. a. v., iederen dag op de uren dat de secretarie zal geopend zijn. Ter Neuzen, 26 April 1901. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. In de zitting der Eerste Kamer van gisteren werd de nood-Drankwet als zeer hard voor de vergunningbezitters, door de intrekking van het recht van overdacht, bestreden door den heer Van den Biesen, Van Wyck en Van Zinnicq Bergmann, die alien alsnog op verzachting aandrongen. Eerstgenoemde vroeg of de Min. alsnog het verleenen van buitengewone vergunningen boven het maximum zou willen bevorderen in het belang van de gezinnen van na 1 Mei overleden tappers. De Minister antwoordde, dat buitengewone vergunningen behooren geheel tot de bevoegdheid van de Gedeputeerde Staten en deed tegenover de pleidooien voor de tapper uitkomen, dat bij handhaving van den bestaanden toestand na 1 Mei aanstaande 8000 tappers broodeloos zouden worden. Het behoud van overdracht van het recht, dat de heer Van den Biesen verlaugde ware, meent de Minister, verzwakking der drankwet. De heer Willebois verklaarde zich er voor na de verklaring van den Min. dat Gedep. be- voegd zijn gevallen van bijzondere hardheid door het verleenen van nieuwe vergunningen weg te nemen. Daarop is het ontvrerp aangenomen met 31 tegen 5 stem men. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Gedeputeerde Staten in de onderscheidene provincien verzocht het navolgende onder de aau- dacht der gemeente-besturen te brengen en hen uit te noodigen dieu overeenkomstig te handelen. Naar zijn oordeel eu dat van den Minister van finantien moeten in het algemeen de zegelkosten van bevelschriften van betaling van door een ge meente verschuldigde gelden krachtens art. 1431 van het burgerlijk wetboek door de laatste worden gedragen, omdat zij op grond van art. 1 der wet op het zegelrecht eu artt. 114 en 224 der gemeente- wet op de bevelschriften zelve vallen, onafhanke- lijk van de daarop door de schuldeischers te stellen voldaanteekening. Van die kwijting is volgens het bepaalde in art. 7 n°. 8 der zegelwet geen zegelrecht ver- schuldigd, waarom van teiugvordering daarvan door een gemeente van of betaling door de betrokken schuldeischers geen sprake kan zijn. Een en ander is geheel van toepassing op de maudaten voor de jaarwedden de gemeentelijke onderwijzers, welke wegens de hun toekomende bezoldiging schuldeischers der gemeente zijn. De centrale antirev. kiesvereeniging op Walcheren stelde voor het district Middelburg candidaat voor de Tweede Kamer mr. C. Lucasse, aftredend. TER NEUZEN, 26 April 1901. Wij zingen toch van „Tevredenheid," moeten best.uur en werkende leden van //de Volharding" verleden Woensdagavond Abr. de Winter wel hebben nagezegd in stilte, bij de ervariug, dat zooveel leden op de laatste soiree afwezig waren. Toch tevreden, als de #kalme Nederlander" van De Winter, al zou men soms eukele dingen gaarne anders hebben gehad. De aanwezigen trouwens waren zeker tevredeD, toen ze op de tonen van de muziek de schoone z/Fille du Regiment" volgden, als de paardeu trappelden langs den weg, in de cantine de beker bij het hooren van geliefde tonen lustig rondging, of de krijgers plotseling werden opgeroepen ten strijd. En waar de declamator in zijn ,/Parodie op Robert le Diable" geestig zwiepte met zijn satire, of door zijn humor een lach en een traan tegelijk te voorschijn tooverde, zullen die aanwezigen zeker hebben gedacht, //blij, dat ik gekomen ben." Ze hebben zeker geuoten van „Le trouvere, door de muziek zoo schoon weergegeven en vast niet minder van Multatuli's 'n Rammelslag", waaraan de he~r De Winter eenige coupletten toe- voegde, en waarvan dat schoone ,/Geen Rammelslag" een kranige hulde aan onze Koningin daverend werd toegejuicht. Er hadden meer menschen kunnen opgaan tot de bovenzaal van het Neder landsch Logement, om deze laatste uitvoering bij te wonen. Doch tevredenheid is een groote schat. De avoud was aangenaam, het bal gezellig, reden genoeg om te hopen op meer algemeene belangstelling voor de volgende maal. De heer J. Homburg heeft voor het beroep als predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Zaamslag bedankt. Bij de op 24 dezer te Hoek plaats gebad hebbende verpachting bij inschrijving van het vischrecht op de kreekeu van den Lovenpolder voor 7 jaren werd ingeschreven door G. Scheele te Hoek voor f 345 H. van Doeselaar te Hoek voor f 391A. Geers te Veere voor 512 per jaar. Gegund aan A. Geers. Gisteren slaagden te Middelburg voor het onderwijzers-examen de heeren E. F. Swartelee van St. Jansteen, F. L. Vink van Axel, en H. Vermandel van Sas van Gent. Voor het examen vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek slaagden gisteren de heeren P. F. Weijnen van Hoofdplaat en C. A. van de Bilt van Koewacht. Heden slaagden de heeren Vink en Vermandel voornoemd. De wegeD-commissie van den ,/Algemeenen Nederlandschen Wielrijders Bond" heeft besloten de voor den aanleg van een wielerpad van Hulst naar St. Jansteen gevraagde subsidie toe te staan. Hoek, 26 April. Voor de levering van 93,800 Kg. chilisalpeter, ten behoeve der vereeniging ,/Doelmatige Samenwerking" alhier aanbesteed, werd ingeschreven door de heeren J. J. van Aren- thals te Hansweert voor 10,00, P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor f 9,96, A. M. van Driel te Nieuwerkerk voor f 9,95 en P. A. Adriaansens Pz. te Walzoorden voor 9,931/3, alles per 100 Kg. De levering is niet gegnnd. Zaamslag, 25 April. Heden werd in het logement van G. de Visser alhier aanbesteed de levering 161,100 Kg. chilisalpeter. Hiervoor werd ingeschreven door Snellemans- Vlaminck te Dinteloord voor f 10,05, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 9,93, P. A. Adri aansens te Walzoorden voor f 9,8s1/,, A. M. van Driel te Nieuwerkerk voor f 9,90 en J. J. van Arenthals te Hansweert voor f 9,87 per 100 Kg. Axel. Door de heeren J. F. Heemskerk en Ch. Vprhaak te Sas van Gent en C. van Waes te Westdorpe is concessie aangevraagd voor het leggen van een tramlijn van Sas van Gent (station) over Westdorpe, Zuiddorpe, Axel, Zaamslag, Bosch- kapelle, Stoppeldijk, Hengstdijk naar Honteuisse (eindpunt Walsoorden). Hiervoor wordt aan deze gemeente verzocht om gedurende 20 jaar een geldelijke bijdrage toe te staan van minstens f 325 per jaar. Philippine Woensdagnamiddag toen de land- bouwer Vermast met een boerenwagen vol zakken aardappelen de kade opreed, werden de paarden schichtig en liepen zij met den wagen de kade in. Gelukkig was er niet veel water en de voerman zoowel als de paarden kwamen er zonder eenig letsel af, tot groote verwondering van de toege- stroomde menigte. Biervliet. Waar het gemeentebestuur zich tot de regeering gewend heeft, om in de vacature De Vos een burgemeester te benoemen die niet in een andere gemeente resideert, daar heeft men nu onder de bevolking een request ter onderteekening doen circuleeren, waarin de benoeming van een iDgezetene, den heer J. L. I. de Bats, wordt gevraagd. Van het verzoekschrift aan Hare Majesteit om een afzonderlijken burgemeester zijn uamens den raad afschriften gezonden aan den Minister, den Commissaris der Koningin en den afgevaar- digde den heer Mr. P. C. J. Hennequin. 's Gravenliage, 26 April. Tweede Kamer. De behandeling der militiewet is afgeloopen. Nog is beslist dat verlofgangers zonder vergunning drie maanden buitenslands kunnen vertoeven. De Minister beloofde wijziging te brengen in de bepalingen voor het reservekader, in het be lang der jongelieden, voor de inwerkingtreding der militiewet. Eindstemming zal later worden gehouden. De volgende week komt de motie-Van Gijn, inzake den waterweg van Dordrecht naar zee aan de orde, benevens de interpellate van den heer Travaglino over de hinderwet; voorts de steenkolen- mijnen in Limburg en de wet regelende de subsidie's voor het lager onderwijs. Bij het landweeroutwerp is met 39 tegen 21 stemmen beslist dat de landweerplichtigen tweemaal zes dagen moeten opkomen, in plaats van driemaal zes, zooals was voorgesteld. Het ontwerp is afgehandeld, de eindstemming wordt later gehouden. De rechtbank heeft in hare zitting van 26 April de volgende vonnissen uitgesproken A. B., oud 50 j., koopman te St. Jansteen, gedetineerd te Middelburg, is wegens meineed veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met in minderingbrenging der doorgebrachte hechtenis. E. G., huisvrouw van F. A., zonder beroep te Westdorpe, is wegens diefstal veroord. tot 3 maanden gevangenisstraf. D. S., oud 31 j., arbeider te Sluiskil (Ter Neuzen), is wegens het buiten echt hebben van vleeschelijke gemeenschap met eene vrouw die den leeftijd van 12 maar nog niet dien van 16 jaren heeft bereikt, veroord. tot zes weken gevang. C. S., oud 23 j., huisvrouw van G. N., te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot 14 dagen gevang. Ter griflle der arrondissements-rechtbank te Middelburg, is door C. d. P. te Oostburg, gede tineerd te Middelburg, veroord. wegens poging tot doodslag tot tien jaren gevang., hooger beroep aangeteekend. Twee treinen met bedevaartgangers naar Lourdes zijn aan het station Porte-Saint-Simon, 12 K.M. van Toulouse, met elkaar in botsing gekomeu. Het aantal slacktoffers bedraagt 2 dooden en 4 gewon- den. Een trein met bedevaartgangers kwam van Poitiers. Aan het station Porte-Saint-Simou stonden de signalen op veilig en was de weg geblokkeerd. Een locomotief, 40 K.M. in het uur rijdende, liep op den trein ineen waggon werd vernield en 3 andere werden beschadigd. De Antwerpsche politie heeft thans zeven diamantdieven te pakken. Zij hoopt de geheele bende machtig te worden. Een der dieven was zelf oorzaak van zijne inhechtenisneming. Hij maakte dolle verteringen en vermaakte zich zelfs op zekeren avond in een cafe met een biljet van 50 fr. in kleine stukjes te scheuren. Dit feit werd aan de politie medegedeeld, die aan het onderzoeken ging eu naar aanleiding daarvan den man -arresteerde. Tot hiertoe zijn de gestolen steenen nog niet teruggevonden. Jammer dat men de helers of op- koopers niet kent, maar op sommige persouen rust verdenking, waarvan de arrestatie groote verbazing zal verwekken. In de Henriettamijn bij Finsterwaldp, in Bran denburg, is een mijnbrand uitgebroken, terwijl een aantal mijnwerkers beneden waren eenigen hunner zijn levend verbrand. Een aantal spuiten, ook van de Berlijnsche brandweer, trachten te blusschen en te redden. Te Parijs zijn bij het station Macon twee locomotieveu die uit het atelier kwamen, in botsing gekomen met drie andere locomotieven, die in beweging waren. De vijf machines stooten met een vreeselijk gedruisch tegen elkander en werden verpletterd. Geen stoker of machinist is echter gekwetst. In deu Rijn bij Mannheim is Maandag een roeiboot die achteraan een sleep wilde hangen, met zeven menschen omgeslagen. Vier zijn er verdronken. Uit Genna wordt aan het Zwitsersche blad Der Bund geschreven De kapitein van het gisteren hier binnengeloopen Italiaausche stoomschip Cittsi di Messina bericht, dat door vreeselijk noodweer de reis zoo werd vertaagd, dat de kolenvoorraad opraakte. Het schip was geladen met suiker. Ten einde raad heeft de kapitein toen besloten zijn vuren met suiker te stoken op deze wijs zijn er 500 vaten gebruikt. Eerst nu is bekend geworden, dat de l,teo April in de Roode Zee een groote scheepsramp heeft plaats gehad. Men had vermeld dat het Turksche transportschip Arilan was vergaan. Maar nu blijkt dat het 2500 man troepen voor Syrie en 300 pelgrims voor Mekka aan boord had. Toen het schip op de rots stootte, sprongen enkelen over boord. Dit werkte aanstekelijk, met het gevolg dat 180 of 200 personen verdronken zijn. De anderen werden, na 48 uur in gevaar te zijn' geweest, met bootjes uit Yamno gered. Uit Dawson City komt het bericht dat 200 mijnwerkers (goudzoekers) bevroren zijn ge- vouden bij kaap Nome (Alaska.) Volgens een oud papier, dat't Rotterd Nbl. in handen kwam, moet in 1683 te Barsingerhorn een 86jarige Doopsgezinde predikant zijn overleden die 10 kiuderen, 80 kleinkinderen en 128 achter- kleinkinderen had, alien bij zijn afsterven nog in leven. De secretaris van het Transvaalsche gezant- schap te Brussel, jhr. Van der Hoeven, is de dupe geworden van een oplichter. De jonge di- plomaat reisde voor zijne ontspanning naar Italie. Voor zijn vertrek had hij nog het ffgeluk" zijn gemeubileerd hotel in de reu Crespel van den Brusselschen foauburg Ixelles aan een vermeenden attach^ van het Siameesch gezantsehap voor on- geveer 300 's maands te verhuren. Genoemde heer betaalde dadelijk de eerste maand. Jhr. Van der Hoeven ging op reis. Maar toen later een gevolmagtigde zich met een quitantie bij den huurder vervoegde, betaalde deze niet, en twee dagen later was deze met het meubilair en zilver ter waarde van ongeveer f 108,000, verdwenen. In een brief van 28 Februari schrijft de militaire correspondent van de //Pester Lloyd" uit Pretoria, dat, hoe mooi ook de operatie van French tegen Botha beraamd was, deze toch totaal mislukte, zoodat, toen de Engelsche gene- raal de grens van Swazieland voor zich had en het Drakengebergte, waarin de Boeren verscholer.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1