Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Loon- of onderstand voor Blinden? In plaats van J. Kramer, welke is ontslagen, is aangesteld tot rijksveldwachter-jachtopziener, ter stand plaats Kapellebrug (Clinge), J. Tekelen- burg, gepensioneerd marechaussee, thans agent van politie te Middelburg. Hulst, 24 April. In de raadszitting van gis- teren deelde de voorzitter mede, dat de 1300 wegens verplegingskosten van een krankzinnige, tot invordering waarvan onlangs machtiging was verleend tot het zoo noodig voeren van een rechts- geding, aan de geineente ziju gerestitueerd. Van dit bedrag moet alsnu ook aan het rijk en de provincie een deel worden terugbetaald. Het bericht dat van katholieke zijde eene candidatuur zou worden aangeboden aan den heer Huishof, burgemeester van Bergen-op-Zoom, kan geheel uit de lucht gegrepen worden beschouwd. De katholieke kiesvereeniging heeft nog niet ver- gaderd. Naar men verneemt zijn door enkele leden stappen gedaan bij den heer Van Waesberghe- Janssens om hem tot het aanvaarden eener candi datuur te bewegen. De toestand van den heer Van Waesberghe- Jansseus is reeds zoodanig verbeterd, dat hij binnenkort zijne werkzaamheden als lid van het Gedeputeerd college hoopt te hervatten. Zaainslag, 22 April. Een met een aantal kinderen gezegend echtpaar alliier, dat jaren achtereen erg in onmiu leefde, bracht heden, als naar gewoonte, de gemeente in opschudding. Het hoofd des gezins, dit leven moede, besloot om met een deel van het huisraad, naar elders te vertrekken. Zijne vrouw niet met dat plan in- stemmende, wachtte een haar gunstig oogenblik af en sloot haar man buiten de deur. De echtge- noot, zijn plan willende doorzetten, greep daarop een bijl en hakte de deur stuk, waarna hij in tegenwoordigheid der politie een deel van het huisraad wegnam, en daarmee vertrok, met achter- lating van vrouw en kroost. 's Gravenhage, 24 April. Tweede Kamer. Bij de voortgezette behandeling van de militiewet werden de artikelen, regelende den dienst der nakomers, goedgekeurd, r.a intrekking van het amendement-Van Dedem. Omtrent de artikelen, rakende het blijvend ge- deelte, werd lang gedebatteerd. De heer Van Gilse, handhaveude zijn amendement, hield vol dat daardoor het gehalte van het leger niet werd aangetasthij wijzigde het zoodanig dat de dienst- tijd van het blijvend gedeelte zou zijn 15 No vember1 April, terwijl. het maximum der in dienst te houden manschappen wordt verhoogd tot 10,000 man. De heer Troelstra protesteerde nogmaals tegen de houding der Regeering, die sociale belangen ondergeschikt maakt aan militairehij achtte dit politiek bedrog. Ook de heer Van der Zwaag bestreed de houding der Regeering. De Minister van Oorlog verklaarde het amende- ment-Van Gilse onaannemelijk en verzekerde 7500 man blijvend gedeelte absoluut noodig te hebben voor mobilisatie. De heer Van Gilse heeft daarop zijn amendement ingetrokken. Art. 128 is aangenomen met 62 tegen 21, art. 124 met 59 tegen 24 stemmen. Eene motie, voorgesteld door den heer Van Kol, tot schorsing van het verder debat, werd onvoldoende ondersteund. Men schrijft Te Biervliet is bij de beuoeming van een hoofd der school, de heer E. Beun te Aardenburg, niet als zoodanig benoemd, omdat hijacte Engelsch bezatVan de 7 raadsleden brachten slechts 8 hun stem op dezen uit. De overige 4 anti-Engelsch- gezinde leden stemden op den heer J. Rolda te Oostburg, zoodat deze werd gekozen. Men schrijft uit Spekholzerheide aan de Limb. Koerier Ter hofstede Ter Winselen werd Zondagmorgen een allerdroevigst ongeluk ontdekt. Twee knechts, H. Beurskeus van Baexem, oud 84 jaar, en Jcs. Slembach, van Vijlen-Vaals, 20 jaar, die samen op een kamer sliepen, werden levenloos in hun bed gevonden. Bij onderzoek bleek dat de jongste, J. S., in eene onde fornaise vuur had aangelegd, om eenige kleedingstukken te drogen. Daar in die kamer geen afvoer voor rook was, was het vertrek spoedig met stikstof gevuld, zoodat dan de beide knechts in die vergiftigde gassen hun dood vonden. Een derde knecht, die mede dat vertrek bewoonde, is bij toeval aan den dood ontkomen, daar deze 's avonds naar huis was gegaan om den Zondag bij zijn familie door te brengen. Te Vriescheloo (Gr.) is de 20jarige land- bouwer J K. zoodanig door zijn paard tegen den buik getrapt, dat hij kort daarna overleed. De molenaar G. Vermeulen te Nieuwland had het ongeluk met paard en wagen op hoi te geraken en onder het zwaar beladen voertuig te vallen, zoodat een der wielen over zijne borst ging. De ongelukkige was dadelijk een lijk. Door de politie te Rotterdam is proces- verbaal opgemaakt tegen een 16jarigen jongen, die een bewoner van de Adamshoflaan heeft mis- handeld en aan het hoofd verwond, omdat deze niet wilde toestaan, dat de knaap met zijne 15jarige dochter verkeering aanknoopte. Bovendien gedroeg de jongen zich tegenover andere bewoners der straat en ook tegenover de politie zeer onhebbelijk. Uitgelokt door 't prachtige weer, zijn de dorpen Sassenheim, Lisse en Hillegom Zondag overstroomd door bezoekers. De tram reed geregeld met acht stampvolle wagens 't aantal fietsen was legio en ook de auto's waren in grooten getale vertegenwoordigd hierbij nog de talrijke rijtuigen, bespannen met een of twee paarden, en men kan zich een begrip vormen van de drukte, die er op den hoofdweg heerschte en waardoor deze weg voor wandelaars minder prettig en veilig was. Geprofiteerd van deze drukte hebben o. a. zij, die met ruikerijes afgesneden bloemen te koop liepen. Sommige kinderen toch hebben voor 3, f 4, f 5, ja ddn had zelfs voor f 10 aan den man gebracht. Maandagmiddag vond de politie te Schiedam een paar kinderklompjes drijven en na eenig dreggen slaagde men er in een lijkje op te halen dat bleek te zijn dat van het 5jarig zoontje van R. aldaar. Pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, hadden geen succes. Te Etten-Leur is het lOjarig zoontje van D. Gordeijns in een regenbak gevallen en leven loos daaruit opgehaald. In een logement aan de Kromboomsloot te Amsterdam is een man van 42 jaar dood op zijn bed gevonden, in de jenever gestikt. Men schrijft uit Tiel aan de //Arnh. Ct." Terwijl elders het verzet, van koppige ouders tegen de Leerplichtwet na een ernstig, welwillend onderhoud door de commissie tot wering van schoolverzuim gemakkelijk gebroken schijnt te worden, blijft hier een moeder de verzenen tegen de prikkels slaan. Aan een oproeping van de commissie, om voor haar te verschijnen, kon de vader van het 12jarige (dienst)meisje niet voldoen, omdat moeder de vrouw hem dit belette; zij, vischvrouw, ging zelve. ,/Vrouwtjeje man vMijn man komt niet en mijn kind stuur ik niet naar school." ffMaar dan gaat je man de kast in". //Dat kan me niks schelen." Te Tiel was dezer dagen een kip van J. W. erg ziek en scheen in doodsgevaar. Een buurman werd er bij geroepen en ontdekte na onderzoek in den krop een dikte, waarschijnlijk veroorzaakt door daarin zittende, niet te verteren voorwerpen. Op buurmans raad werd overgegaan tot een operatie. De krop werd opengesneden en daaruit zijn o. a. verwijderd een spijker, zes lucifers en een houten pin. Na deze goed ge- lukte operatie welke de kip gewillig toeliet werd de krop weder met wit garen dichtge- naaid. Reeds 66a uur later begon het dier weer te eten, en 24 uur later was de kip zoo welvarend als een kip kan zijn. Te Leeuw, gem. Nuth (L.,)is Maandagochtend eene hofstede bewoond door den landbouwer Trijns, geheel afgebrand. Twee paarden, elf koeien en twaalf varkeus kwamen in de vlammen om. Alles was verzekerd. Maandagavond wilde de 14jarige v. V., werkzaam in een lompenpakhuis te Schiedam zijn jas halen die hij bij het verlaten van de werkplaats vergeten had. De werklieden op den zolder, niets van de aanwezigheid van den jongen wetende, wierpen hem een vrij z-ware baal juist op het hoofd. Toen men eenige oogenblikken later beneden kwam, vond men hem stervende. Men schrijft uit Tilburg aan De Tijd De datum voor de behandeling der rechtszaak tegen den beschuldigde in zake den moord op het dochtertje van den heer Kessels is nog altijd niet vastgesteld, maar de schilder M. blijft in hechtenis, en uit de voortdurende werkzaamheid der justitie wordt natuurlijk opgemaakt, dat zij volledig beslagen ten ijs wil komen en geen maasje laten slippen van het net, waarin zij den beschuldigde wil wikkelen. Behalve de vroegere ongunstige berichten uit Utrecht betreffende den van de misdaad verdachten A. is uit zijn verblijf in die stad nog een ongunstig bericht gekomen. Hij was daar bezig in den priestergrafkelder op het kerkhof, toen twee bejaarde dames zich aan den ingang vertoonden en een blik erin wierpen. Op zijn aanmoediging, dat .zij wel nader mochten komen zien, traden zij binnen, maar toen stelde hij zich tusschen haar en de ingang en deed zoo schrikkelijke bedreigingen dat zij van angst beefden en hem niet durfden voorbijgaan om zich te ver- wijderen. Er schijnt echter het een of ander te zijn gebeurd, b. v. de nadering van voetstappen zoodat hij uit den weg ging en zij den kelder konden uitgaan. Uit ontdaanheid en schaamte lieten zij aanvankelijk na er over te spreken na de moord echter hebben zij aan het geval ruchtbaar- heid gegeven. Zondagmiddag te 4 uur heeft op de baan van de Rotterdamche Tramwegmaatschappij, even aan den ingang van Schiedam, een ontzettend voorval plaats gehad. Terwijl de tram in voile vaart aankwam, wierp de 60jarige W. zich voor de machine. De tram, die vol passagiers was, kon onmogelijk geremd worden, sneed het lichaam van den onge lukkige in stukken en ontspoorde. De machine kwam tegen een boom tot staan en bleef daar door op de helling, zoodat verdere ongelukken werden voorkomen. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd door een burger op den Noord-West-Buitensingel te 's Gravenhage op de straat liggende gevonden een 60jarig man, dien hij, vermeeuende dat de man beschonken was, aan de politie heeft over- gegeven. Overgebracht naar het politiebureau op de Groenmarkt, is de man kort daarop overledeu, terwijl intusschen reeds was gebleken, dat hij door een tot nog toe onbekend man was mishandeld en o. a. tegen het hoofd was geslagen, waardoor hij tegen den grond was gevallen. De arts der politie constateerde den dood. Het lijk werd op last der justitie in beslag genomen om gerechtelijk te worden geschouwd. De vermoedelijke dader, een 24jarige straat- maker, is aangehouden en aan de justitie over- geleverd. Bij den lijkschouw, door den politiedokter, werden geen uiterlijke teekenen van geweldpleging waargenomen. Een landbouwer te IJmuiden, bezig zijnde met het omploegen van een stuk land, stiet eens- klaps op eenige beenen. Bij nader onderzoek is aldaar gevonden een geheel menschengeraamte. Men vermoedt dat dit het lijk is van een mans- persoon, die aldaar volgens overlevering 50 jaar geleden woonde en plotseling verdwenen was. Bij Gent is Zondagmiddag in een vijver een bootje, waarin tien persomn zaten, omgeslagen. Acht der drenkelingen werden gered, maar twee meisjes, zusjes, 14 en 11 jaar oud, zijn verdronken. De wanhoop der moeder, een der geredden, is vreeselijk. Het was juist lentefeest buiten en een groot aantal lieden, die de stad waren ontvlucht met het mooie weer, woonden de ramp bij. Een werkman aan 't electriciteitswerk te Rneinfelden, aan de Badensch-Zwitsersche grens, ging dezer dagen in een duikerpak te water, om een turbine te onderzoeken, en geraakte met vier vingers der linker hand bekneld. Hij kon geen teeken geven om hem op te trekken, en wachtte een uur of men hem te hulp zou komen. Toen dit niet geschiedde haalde hij zijn mes uit den zak en sneed zich de vier vastgeknelde vingers af. De //Frankf. Ztg." noemt den naam van den man er bij en zegt dat hij te Bazel wordt ver- pleegd, zoodat men mag aannemen dat 't geen verzinsel is. Een visscher heeft aan de oevers der Seine nabij Rouaan, een vreeselijke ontdekking gedaan. Achtereenvolgens haalde hij twee pakjes op, waar van elk het bij den schouder afgekapte armpje van een kindje, vermoedelijk de 1 Ijarige Madeleine Godailler, die sedert 4 April j. 1. spoorloos ver dwenen was, bevatte. Elk lichaamsdeel was gewikkeld in een lap van een vrouwenhemd op een dier lappen stonden de initialen M. B., in rood borduursel, op het andere het dubbele fa- brieksmerk 4. 115. Die teekens geven hoop op de ontdekking van den misdadiger. De smokkelaar Estef, die als verdacht van de ontvoering, gear- resteerd was, is weer op vrije voeten gesteld. Te Lissabon is de voorraad wijn zeer overvloedig en de wijnbouwers zijn bevreesd dat zij met hun voorraad, zoowel rooden als witten wijn, zullen blijven zitten, zoodat de wijn nu voor 1 stuiver per liter verkrijgbaar is. Er is weinig vraag naar Portugeesche wijnen in het buitenland, wel naar port, ofschoon de roode en witte wijnen goed, zuiver en gezond zijn. Een paar maanden geleden werd in den staat New-York uitgemaakt, dat het onwettig was, een stoomrijtuig op de wegen te gebruiken, indien het niet werd voorafgegaan, op een afstand van 200 meters, door een man, met een roode vlagin de hand. Een tiental jaren geleden bestond er namelijk eene wet van die strekking, hoofdzakelijk bedoeld tegen de goederentransporten, getrokken door een stoommachiue, welke de wegen onveilig maakten. Zoolang echter niet eene nieuwe wet deze oude buiten werking stelt, zal men niet met auto- mobielen in New-York mogen rijden, tenzij zoo langzaam, dat een man met eene roode vlag voor- uit kan loopen. Het onderzoek in zake den brand te Peking is afgeloopen. Er schijnt van brandstichting geen sprake te zijn. Het vuur is in een der bij- keukens ontstaan, van daar deelde het zich aan het dak mede. Dit stortte in waardoor het asbesthuis vernield en zes andere huizen in brand geraakte. Vooral de Fransche troepen namen een groot aandeel in het blusschingswerk. Reeds herhaal- delijk was de goede verstandhouding van Franschen en Russen in het verre Oosten geconstateerd. Ook nu weer bleek dit het was voornamelijk op aansporen van den lsten luitenand Marchand dat de Franschen aan het blusschingswerk mee- hielpen. De Fransche gezant te Berlijn heeft aan den Rijkskanselier graaf Von Bulow, naar aanleiding van den brand en den dood van generaal-majoor Von Schwarzhoff verzocht, den Keizer de betuigingen van leedwezen van president Loubet en de Fransche regeering over te brengen. Von Schwarzhoff was indertjjd als overste een der leden van de Haagsche Vredesconferentie en ij verde sterk voor ontwapening. Een misdaad, die 6 slachtoffers heeft gemaakt, is gepleegd in het vreedzame dorpje Corancez, op eenige kilometers van Chartres gelegen. In den avond van Zondag zijri twee individuen, waarschijnlijk landloopers, de hoeve van den land bouwer Briere binnengedrongen, met het doel te stelen. Briere was afwezig. De bandieten ver- moordden de 5 kinderen, van wie 4 meisjes van 4 tot 14 jaar en een jongetje van 7 jaar. Briere kwam tegen half een in den nacht thuis op het oogenblik, dat de misdaad gepleegd was. In den hof van zijn hoeve werd hij, van niets wetend, plotseling aangevallen door een man, met wien hij een worsteling begon. Een tweede man dien Briere nog niet had gezien, wierp zich toen ook op hem en stak hem boven het hart een mes in het lichaam. Briere viel op den mest- hoop. De tweede man stak hem nog tweemaal met het mes in een arm, eenmaal in den rug en bewerkte het gelaat met zijn mes. Briere verloor daarop het bewustzijn. De moordenaars doorzochten vervolgens het huis en maakten zich meester van Brieres spaar- penningen tot een bedrag van 1.580 francs. Om half vier in den morgen ongeveer kwam Briere weder bij kennis, sleepte zich tot aan de straatdeur en riep om hulp. Buren, die zijn roepen hadden gehoord, snelden toe. Zij vonden den ongelukkige in het midden van de straat uitge- strekt en droegen hem onmiddellijk zijn woning binnen. Toen zagen zij, dat groote wanorde heerschte in de hoeve. Alles lag onderstboven. De laden der kasten waren open en waren doorzocht. In een bed ter linkerzijde lagen drie kinderen. Van twee lijken was de schedel ingeslagen en de keel afgesneden. Op den grond lag een bloed- plas en overal waren hersenen heengespat. Midden in het vertrek zagen de buren het lijk van een kind, dat uit het bed was gevallen. In een aangrenzende kamer was de wanorde niet minder groot. In een bedje links van de deur lag het lijk van een meisje van 6 jaar, eveneens met ingeslagen hersenpan. Het kind hield de armen uitgestrekt in een smeekende houding. In een ander bed van hetzelfde vertrek vond men het lijk van het vijfde kind, eveneens gruw- zaam verminkt. Op de plaats vonden de buren de pet en de klompen van Briere, die hij in de worsteling had verloren. Een bak onder de pomp bevatte een roodachtig gekleurd water en stukken bersens. Zonder twijfel hadden de moorden .ars na het plegen der misdaad daar hun handen gewasschen. Later vond men ook het lijk van den waakhond, die eveneens door de inbrekers was gedood. De toestand van Briere, hoewel zeer ernstig, is niet hopeloos. Tot dusver is van de moordenaars geen spoor ontdekt. INGEZONDEN STUKKEN. Toen jaren geleden in 1868 onze voor- gangers of //oudere tijdgenooten" de Vereeniging tot Werkverschaffiny aan Zeeuwsche Blinden op- richtten, deden zij dit onder de leus geen blinde bedelaars meer op onze stratenen zij vonden, en wij vinden nu nog, eene zeer gewaardeerde medewerking. Het was mij altoos een genoegen, voornamelijk bij de jaarlijksche verloting, de behulpzame hand te kunnen bieden aan deze Vereeniging, maar nu, tot voorzitter geroepen, en wegens meer vrijen tijd gelegenheid hebbend de zaken nauwkeuriger na te gaan, meen ik tot mijne stad-en gewestge- nooten te mogen en te moeten komen met de hier bovengeschreven vraag. Een kijkje in de rekeningen der laatste twaalf jaren geeft voordeelige en nadeelige jaren te aan- schouwen. Er zijn jaarrekeningen, welke een goed slot aanwezen van f 210, f 230, f 260, f 160, 450 en 120, en daartusschen vallen jaren met een uadeelig slot van 120, f 40, f 180, 400 en 190. Telt men deze cijfers bij elkander, dan komt men tot de slotsom dat er in deze twaalf jaren toch 770 is overgehouden. Maar hoe Door heel zuinig te zijn met het betalen der blinde werkliedendoor het gebouw der vereeni ging ook al karig te behandelen. Nu is in 't afgeloopen jaar voor f 250 er aan vertimmerd en geverfd voor 125, wat hard noodig was; en aan het eind der herstelling zijn we nog niet. Ieder kan dus narekenen dat er onder de tegen- woordige omstandigheden niet aan loonsverhooging kan gedacht worden. We zouden in de eerste drie maanden op den bodem der kas komen. Het hoogste loon, tot dusver aan twee der werklieden betaald, bedraagt 4,25 per week vier ontvangen elk 4,—, een f 3,75, een f 3,50 en drie anderen 3,—. Is het onderstand, dan kan men 't mooi noemen. Zal het loon heeten, dan is het min.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2