A1 g e a e e a Hieuws* oa Adverteatieblad voor 2eeuwsch»?laaaderea, peisces of sBAvnr. No. 4063. Donderdag; 25 April 1901. 41e Jaar^ano;. England en de Z.-A. fiepubliek. Binnenland. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. FEU1LLETON Uit een ter vergadering gedane mededeeling bleek, dat in dezen aan geen verzuim bij Gedep. Staten moet gedacht worden, aangezien dit college reeds 3 Nov. de desbetreffende stukken verzond. TER SEEMSCHE (OIR tVT. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie^ 1,40. Voor Amerika 1,824. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTISN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsmimte berekend. »i« blml vemrhijnl ?IhhiiiUk-, Woensdaa- en Vrijdnj<»v«>ndnttyegonderd «p Feeatdagen, bij de Kirmn I". M. T1R OK HIDE te Ter Tear Toen in 't begin van den oorlog de Engelschen herbaaldelijk klop kregen, toen de Boerenartillerie zoo uitmuntend bleek te schieten, toen kortom de weerstand der republieken een verrassing was voor Groot-Brittannie, toen werd herhaaldelijk in de bladen meegedeeld, dat eigenlijk vreemdelingen de leiders der Boerenkommando's waren. Sinds de oorlog een keer nam, hoorde men al minder van de vreemdelingen, maar nu komt de //South Walea Daily News" toch weer eens met een verrassend uieuwtje. Het hoofd van het Boeren- kommando, dat zich bezig houdt met het laten springen van treinen en spoorwegen is een Engelscbman. Hij is een oud-sergeant, die van zijn rang vervallen is verklaard en die bij't begin van den oorlog naar de Boeren overliep. Hij zal nooit de Engelschen aanvallen, maar hij bepaalt zich tot 't laten springen van treinen, in de hoop, aldus generaal Smith-Dorrien, zijn vroegeren chef in Engeland, te pakken. Voor hoeveel jongeusboeken zouden de verhalen uit dezen oorlog stof kunnen leveren Andriesseu herleefd in onzen tijd 1 Wat Kitchener seint, is Diet erg gunstig voor de Boeren een heel kommando, dat zich heeft overgegeven. De /./Standard", die den algemeenen toestand verbeterd acht en die aanneemt, dat er in de vorige week een 700 Boeren zijn gesneuveld, gewond of gevangen genomen, gelooft, dat er nog 15,000 Boeren onder de wapenen zijn. Kitchener schijnt het getal zoo hoog niet aan te slaan. Hij stuurt tenminste 39 compagnieen vrijwilligers naar Engeland terug. De Wet, dien men bij Kroonstad vermoedt, moet slechts zeer weinig volgelingen bij zich hebben, 't geen natuurlijk het verhaal, dat de Boeren van hem wegloopen, omdat hij gek is geworden, ver- sterkt. Botha trekt oostwaarts den Natalschen spoorweg over. Van samenwerking tusschen Botha en De Wet is nog niets gebleken. De winterveldtocht is nu begonnen, verneemt de »Times". De Boeren zouden in vele districten groot gebrek aan paarden hebben. Een klein kunstje dus voor de Engelschen om hen te vatten. Uit het noorden van Transvaal hooren we niet veel meer; Pietersburg is ontruimd moeten worden door de burgerlijke personen. Uit de Kaapkolunie wordt gemeld, dat de Boeren- kommandos dringeode bevelen hebben gekregeu om naar den Vrijstaat terug te keeren. Of zij dit spoedig zullen doen, is nog de vraag. ■aaijig -» 111 Katharina had het goed gevonden, dat het huwe- lijk zoo spoedig zou voltrokken worden zij wilde weg, hoe eer hoe liever. Hier kou zij Waldenburg niet ontwijkenhet zou opgemerkt worden als zij dat trachte te doen. Zij behoorden beiden tot den engeren vriendenkring der hertogelijke familie dagelijks ontmoetten zij elkander, dagelijks waren zij gedwongen de gewone complimenten te wisselen, die bij zulke gelegenheden niet nagelaten kunnen worden. Daar leed zij vreeselijk onder en de voort- durende strijd met haar eigen weerbarstig hart matte haar geheel af. Zoo gaarne had zij met haar gloeienden haat den man vervolgd, die haar (naar zij meeude) zoo zwaar beleedigd had en toch voelde zij een aandrang om hem te beminnen met een hartstochtelijke liefde, die haar principes en haar trotschheid het zwijgen oplegde. Er was slechts een ding, dat haar trooste Waldenburg was ook ongelukkig. Wel deed hij zich even bedaard voor als gewoonlijk, maar de scherpe blik der minnende vrouw ontdekte toch wel, dat hij niet gelukkig was, zelfs niet als de prinses bij hem was. En toch was dit zoo onschuldige vorstenkind zoo beminnelijk, dat een man bijna onmogelijk ougevoelig kon blijven. Een woeste vreugde deed dan haar hart sneller klop- pen ook hij leed, ook hij treurde. Onopgemerkt sloeg zij hem vandaag gade terwijl hij met Else von Stasch een gesprek voerde. Hij zag Kreutzinger is oostwaarts getrokken uit zijn stelling in de Rhenosterbergenhij ging den Middellandschen spoorweg over, en naderde Marais- burg. Thans rukt hij noordwaarts men verwacht, dat hij opnieuw den spoorweg kruisen zal, om het district Albert binnen te rukken. De kommando's onder Scheepfirs, Fouche en Malan, uit Camdebos oostwaarts gedreven, zijn ten zuiden langs Graaf Reinet getrokken, waar zij zich splitsen een aantal Boeren rukten naar Petersburg, anderen naar Zwagershoek in Somerzet- Oostzij worden vervolgd door de kolonels Scobell en Henniker. Eenige Boeren trekken te voet. De bladen vernemen uit Standerton, dd. 22 dezer dat mevrouw Botha, de echigenoote van den Trausvaalschen kommandant-generaal, pas is teruggekeerd van een nieuw bezoek aan haar echtgenoot. Zij schijnt goede verwachting te hebben omtrent de resultaten van haar pogingen om den vrede tot stand te brengen. Zij is nu naar Pretoria vertrokken om Kitchener te spreken over het ouderhoud dat zij met haar echtgenoot heeft gehad. Het vredescomite te Kroonstad heeft een waar- schuwing gezonden aan de Boerenaanvoerders. Het zegt een verzoekschrift aan de Engelsche militaire autoriteiten te zullen zenden om de overblijvende Boerenstrijders vogelvrij te verklaren wauneer deze de guerilla doorzetten. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren werd voortgezet het debat over art. 112 der militie- wet, bepalende dat jaarlijks de aflevering van de lotelingen geschiedt in Maart van hen, die voor volledige oefening onder de wapenen komen tusschen 15 Mei en 15 Juni van hen, die voor korte-oefening worden ingelijfd. De Minister nam over een amendement-Van Karnebeek tot wijzigiug der redactie. Het amendement-Verhey om de z.g. viermaanders in de wintermaanden te laten opkomen, werd bestreden door den beer Seret en den Minister, als zeer nadeelig voor het gehalte van deze personen. De heer Troelstra daarentegen bestreed het artikel, dat te hooge eischen stelt aan de oefening der viermaanders, in strijd met de bedoelingen van Minister Eland, terwijl ook de kosten veel hooger zouden worden. Thans wil de Regeering van het minderwaardig korps der 4-maanders, door volledige oefeDingen in de zomermaanden, een keurkorps maken. er ernstig en treurig uit, zelfs de glimlach, die hij nu en dan uit beleefdheid toonde, veranderde niets aan de uitdrukking van zijn gelaat. Toornig op zich zelve wendde zij het oog van hem af en hield haar paard in onder voorwendsel dat haar zadelriem was losgeraakt. Zij wilde niet langer in ziju nabij- heid blijven, niet langer die vaste, zware stem hooren, die in haar droomen haar toch reeds zoo dikwijls in de ooren klonk. Iserstein was intusschen afgestegen om het gebrek (dat niet bestond) te verhelpen. Zij liet hem zijn gang gaan en staarde in gedachte verzonken voor zich heen. Prins Leopold en zijn nicht waren de laatste van het gezelschap. Zij reden langzaam voort en waren te veel in hun gesprek verdiept om op iets anders hun aandacht te vestigen. Onwillekeurig keek Katharina naar het knappe jonge paar. Doch plotseling ging haar een rilling door de leden en haar oogen bleven strak op de jonge lieden gevestigd. Wat zij daar op die twee gezichten las, dat was liefde, innige, teedere liefde. Het was alsof haar een sluier voor de oogen werd weggerukt. Zij doorzag plotseling hetgeen haar tot heden door blinde jaloezie verborgen was gebleven. Nu wist zij plotseling alles, nu! nu het te laat was, te laatSchrik en ont- zetting voer haar door de leden. Was die jammerkreet ook gehoord ffNeen, dat niet Iserstein zei juist heel kalm #Zie zoo, dat is weer in orde" en prins Leopold vroeg vroolijk //Wat is er?" Prinses Margaretha scheen een beetje verlegen zij wisselde in het voorbijrijden een paar woordeu met Katharina. Het waren beleefde, onbeteeke- Dc aanneming van het amendement-Van Gilse was jen overwinning van de auti-militairisten. Maar nu blijkt, dat juist de aanneming van dat amendement het middel is geweest voor de Re geering om de eischen der wet te verzwaren en er een veel militaristischer karakter aan te geven. Hij stelt voor het debat over art. 120 te her- openen, om te kunnen terugkomen op het oor- spronkelijk standpunt der Regeering. Dit voorstel wordt verworpeu met 57 tegen 5 stemmen. De heer Verhey, hoewel niet overtuigd, trok zijn amendement om de 4 maanders in de winter maanden te doen opkomen, in. Het werd echter overgenomen door den heer Troelstra, en daarop verworpen. Artikel 112 goedgekeurd. Op art. 115 (regelende de inlijving en afleve ring der nakomers) lichtte de heer Tydeman een amendement toe, om ook bij nakomers toe te passen, het stelsel van voorrang van vodrgeoefenden. De Minister nam dit amendement van den heer Van Karnebeek over en hij had ook geen over- wegend bezwaar tegen het amendement van den heer Van Dedem, bedoelende om de regeling van de opkomst der nakomers zoo min mogelijk te doen afwijken van de bestaande gewoonte. Art. 115, waarin de regeering wijzigingen bracht, zonder nog over te nemen het amendement-Van Dedem, is aangehouden tot morgen, evenzoo art. 117. Een nieuw voorgesteld artikel-Verhey 120 a, werd, als reeds vroeger werd beslist, niet toe- gelaten als amendement. Bij art. 123 en 124 wederlegde de heer Van Gilse zijn amendement, om de lasten van het blijvend gedeelte te verlichten. De indiening aan de Tweede Kamer van een welsontwerp tetreffende de gedeeltelijke droog- making van de Zuiderzee kan zeer spoedig, wel- licht nog deze week verwacht worden. TER NEUZEN, 24 April 1901. Door eenige belanghebbenden was tegen heden voormiddag eene vergadering bijeengeroepen van eigenaren van gronden in den nieuwen polder onder de gemeenten Hoek en Philippine, om te behandelen een voorstel tot het verzenden van een adres aan Ged. Staten van Zeeland, waarin ver- zocht werd te bespoedigen de beslissing omtrent de aan den polder te geven naam, opdat ook een 82!! nende woorden, die scherp afstaken tegen de ver- trouwelijke manier, waarop zij vroeger met me vrouw Von Salten had omgegaan. Katharina had deze veranderde houding reeds lang bemerkt en zeer verklaarbaar gevonden. Nu knikte zij met het hoofd, alsof zij zeggen wildeZoo is het Natuurlijk Hoe vreernd, dat ik het niet reeds vroeger begrepen heb." Met een heftigen ruk liet zij haar paard omkeeren. z/Een wedren, prins riep zij Iserstein toe. z/Vlug! stijg op! De boomen daarginds zijn het einddoel. Is u gereed Zoo vooruit dan I" In ijlende vaart vloog zij nu den straatweg langs, de hoeven van haar edel ros schenen nauwelijks den grond aan te raken. Iserstein was een goed ruiter, maar hij was spoedig buiten adem, zoodat hij reeds na weinige seconden uit den wilden galop in een gematigdeu draf moest overgaan. Daar had Kaflharina op gerekend. Achter de boomen, die het einddoel moesten zijn, hield zij stil, drukte de handen tegen haar borst en stiet een wilden smartkreet uit. Naderende hoefslagen brachten haar tot bezinningplotseling had zij een besluit ge nomen en tevens daarbij haar geestkracht terug- gekregen. Iserstein naderde in draf, hij was ge heel buiten adem. z/Verschooning, mijn waardste", sprak hij nog steeds hijgende, //mijn asthma het was mij on mogelijk u te volgen." Zij knikte slechts even haar gedachten werden geheel bezighouden door hetgeen zij hem zeggen wilde zeggen moest nu dadelijk nog vddr de anderen bij hen kwamen. De prins had zijn paard naast het hare gezwenkt en nu keek hij bewonderend naar zijn schoone bruid. eigen bestuur van den polder zoude kunnen worden verkozen. Naar aanleiding daarvan besloot de vergadering een adres te richten aan den Minister van Water- staat, Haodel en Nijverheid waarin de ouder- teekenaars verklaren dat zij met spanning afwachten welken naam aan de bedijkte gronden als polder zal gegeven worden dat zoolang dat waterschap geen naam draagt, de ingelanden geen bestuur kunnen kiezen dat het nu al geruimen tijd is geleden dat die gronden zijn verkocht geworden en het bestuur der Domeinen ten laste van de eigenaars dier gronden, voortgaat met het onderhoud van dijken, wegen, watergangen enz., uit te oefenen waarmede zij evenwel niet willen beweren, dat zij met een eigen bestuur voordeeliger zouden werken, maar wel dat zij voor een en ander stem hadden Reden waarom zij zich tot Uwe Excellence wenden met beleefd doch dringend verzoek, het daarheen te willen leiden l8. dat ten deze spoedig moge worden besloten en wel in den geest van het statenbesluit van 3 Nov. 1900, en 2°. dat het waterschap moge genaamd worden //Koningin Wilhelmina," zooals door hen aan heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland is voorgesteld. Het adres draagt circa 30 handteekeningen. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden uit een aan het spoorwegterrein, nog niet afgeladen waalschip, kolen ontvreemd. Vermoe- delijk zijn de daders met roeibooten aan boord gekomen en hebben zij daarmede ook hun buit vervoerd. De politie, van een en ander in kennis gesteld, heeft het gestolene aan boord van andere schepen in beslag genomen, de kolen weer naar het waalschip doen vervoeren en proces-verbaal opgemaakt. Gisteren slaagden te Middelburg voor het examen vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek de heeren C. J. Bakker van Axel en A. A. Barentsen van Schoondijke. Heden slaagden voor de onderwijzers-acte de heeren C. A. van de Bilt van Koewacht en P. F. Weijnen van Hoofdplaat. Met ingang van 1 Juni wordt verplaatst van Raamsdonk naar Ter Neuzen, de heer J. H. Vos, opzichter van 's Rijks waterstaat. De heer Jeronimus, rijks-veearts te Sas van Gent, is beuoemd tot gemeeute-veearts te Tiet- jerksteradeel. Hoe onvergelijkelijk bevallig was zij gekleed, hoe voornaam was haar houding, hoe geestig waren haar gelaatstrekken. O, hij zou benijd worden door de wereld. Hij huwde haar alleen om haar millioenen, hij had haar in den laatsten tijd dikwijls onuitstaan- baar gevonden en haar heimelijk wraak gezworen, maar op dit oogenblik vergat hij dat alles onder den indruk van haar schoonheid hij vergat ook de berekende terughouding, die hij tot dusver steeds tegenover haar in acht genomen had en sprak vleiend //Katharina, wanneer zult ge eindelijk mijn ge- duld beloonea Wanneer zal ik den eersten kus op uw lieven mond mogen drukken Hij wilde bij deze woorden zijn arm om haar middel slaan, doch zij rukte haar paard ter zijde en keek hem toornig aan. z/Wat is dat nu vroeg zij bijna stotterend van gramschap, //is u krankzinnig Nu werd ook Iserstein rood van toorn. z/Een wonderlijke vraag," sprak hij met een grijnslach. ,/Is het dan iets ongehoords, als ik mijn verloofde wil kussen mijn verloofde, die binnen weinig tijds mijn vrouw zal zijn z/Nooitnooitsiste zij. z/Ahau wenscht dus onze verloving af te breken vroeg hij weer met denzelfden grijns lach als te voren en draaide intusschen aan zijn knevels. (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1