Algemeen Uieuws* en Advertentieblad 7 o o r 2eeuwsch*VUanderen. No. 4062. Dinsdag; 23 April 1901. 41e Jaar^ang. Engeland en de Z.-A. Republic! ttEMEKKTERAAD. GEAYIIT. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,32*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVERTENTIE N: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10, Bij directs opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Wanneer de Engelschen tot het ware inzicht in den Zuid-Afrikaanschen oorlog komen, zal er veel gewonnen zijn. En de minister van financien, Hicks Beach, heeft daartoe een kleine bijdrage gegeven. Niets toch maakt de speurzinnen zoo scherp als een verhoogd belastingbiljet en blijkens de ingediende begrooting zullen de burgers de verhooging duchtig merken. En dan het voor- uitzicht, dat het zoo nog een paar jaren door kan gaan Hicks Beach moest dan ook ver- klaren, dat de Zuid-Afrikaansche oorlog niet langer onder de kleine oorloger. gerangschikt kon worden. Integendeel, het was er een van den eersten rang. #De kosten van den oorlog, zei hij tot het begin van het volgeude dienstjaar, worden geraamd op 151,000,000 1,812,000,000). Dat is het dubbele van den Krim-oorlog; en als ik de cijfers naga van den Peninsulairen oorlog, zie ik, dat* de jaren 1813 en 1814, die de duurste waren, maar 144,580,000 hebben gekost." Dat zal allicht leiden tot nadenken, en al zullen de jingo's daardoor niet pro-Boer worden, ze worden toch allicht tegen den oorlog. Hoe sterk die guerilla gevoerd wordt en hoe weinig wij er eigenlijk van hooren, blijkt elken dag uit de ambtelijke verlieslijst. In de maand Maart zijn niet minder dan 186 afzonderlijke gevechten geleverd. En over het begin van April worden de volgende botsingen meegedeeld. Bij den Boesmanskop zijn den 11° April 3 man gewond; bij Witkopjes (waar de Wet dezer dagen moet geweest zijn) zijn 2 man gesneuveld en 5 gewond; bij Maritzani zijn den 15" April 1 officier en 7 minderen gevangeu genomen, maar weer vrijgelatenkolonel Pilcher's kolonne heeft den 15" April aan gewonden verloren 2 officieren en 1 man bij Naauwpoort in Transvaal (Magalies- bergen) zijn den 4" April 2 man gesneuveld en 1 gewond. Alle officieren en manschappen van de yeomanry, F H XJILL/JE PON 24) Katharina begreep dit geheime teeken niet, maar zij zag daarin een nieuwe verraderlijke handigheid van Waldenburg. God mocht weten, wat hij het argelooze meisje had wijsgemaakt. Een andermaal riep Else von Stasch haar in het voorbijgaan eenige schertsende woorden toe. Bij het zien der klene zondares herinnerde Ka tharina zich de verplichting, die zij op haar geno men had, en onmiddelijk viel zij Iserstein in de rede met de woorden #Daarginds zie ik Graaf Erbach staan. Naar ik hoor, heeft hij een notitie-boekje gevonden, waarschijnlijk hetzelfde, dat ik sedert eeuigen tijc vermis. Och, ga eens naar den graaf en verzoek hem het terug te geven Iserstein ging vol ijver been en zij leunde ver- moeid in haar stoel. Spoedig zouden deze pijnlijke oogenblikken voor- bijzijn, spoedig zou zij al deze nieuwsgierige blik ken kunnen ontvluchten. O, wat verlaugde zij alleen te zijn met haar smart. Eensklaps werd zij door een stem achter haar opgeschrikt. Vijandig keek zij den man aan, die bij haar stond. Durfde hij haar toch nog naderen na alles wat er gebeurd was Zij beefde van ontroering, haar kostbare waaier brak onder het krampachtig drukken harer vingers. vSchenk mij slechts een oogenblik gehoor ver zocht de gedempte inanuenstem voorzichtig. die bij de Zeekoerivier gevaugen waren genomen, zijn weer vrijgelaten. En zoo zal het voorloopig wel doorgaan. Volgens iemand, die tot Februari onder Botha had gediend en nu hier te lande is aangekomen, hebben de loeren nog levensmiddellen en munitie genoeg. )e hoeveelheid patronen, die de Boeren gestadig op de Engelschen buit maken, moet zoo groot wezen, dat er nog lang volop van is. Eens maakte een kommando er tusschen Pretoria en Johannes burg in een slag 500.000 stuks buit. Staats- secretaris Reitz zegt, dat de norlog nog wel twee, drie jaren zal duren, als de Engelschen niet voor dien tijd toegeven. Nu als de raad van Milner wordt opgevolgd is er van toegeven geen kwestie, maar te Kaap- stad is men bang, dat zijn afwezigheid een beetje afbreuk zal doen aan zijn invloed. Andere mee- ningen zullen misschien in dien tusschentijd zich sterker doen geldeu m. a. w. het militaire element kon wel eens te veel op den voorgrond komen. Het is een eenig feit in de geschiedenis, dat de militaire partij voor den vrede is en de burgerlijke den krijg wil doorzetten. Smith-Dorrieu, de Engelsche generaal over wieu meD zoo lang in angst heeft gezeten is benoemd tot adjudant-generaal bij het Engelsche leger in Britsch-Indie. Hij gaat echter eerst naar Engeland terug. Malan, hoofdredacteur van /,Ous land" is te Kaapstad veroordeeld tot twaalf maanden gevange- nisstraf. De Jongh, van de Worcester Advertiser", en Vosloo, van de ^Somerset-east Newspaper", tot zes maanden, alien wegens schotschrift tegen de Engelsche onderdanen. De pestberichten uit de Kaapkolonie zijn niet erg gunstig. De pest-inspecteur te Kaapstad heeft aan het stadsbcstuur een toeneming van de pest gerapporteerd, alsmede een steeds grootere ver- heimelijking van pestgevallen. Vele armendokters hebben de helft van hun praktijk verloren, omdat de armen weigeren, de hulp van een dokter in te roepen, uit vrees, dat die hun kwalen als pest zal herkennen. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft nu officieel in de #St.-Ct." bericht, dat de stem ming voor de periodieke verkiezing vaD leden der Tweede Kamer zal geschiedeu op Vrijdag 14 Juni en de herstemming, zoo noodig, op Don- derdag den 27". ik doch zonder het antwoord af te wachten, nam hij plaals op den stoel, dien Iserstein zoo pas ver- laten had. En zij moest zijn nabijheid dulden, zij durfde niet opspingen, zij durfde zijn ongehoorde aanrna- tiging niet terugwijzen. O, hij wist goed wat hij deedhij wist van de gelegenheid gebruik te maken. Juist hier, onder de oogen van het gezelschap, was zij gedwongen hem aan te hoorenhier was geen uitweg om hem te ontkomen. Katharina," sprak hij zoo zacht, dat zij alleen hem kon verstaan, #ik moet mij voor u rechtvaar- digen ik kan niet van u gaan, zonder u alles ge- zegd te hebben. Dit geheim Zij liet hem niet voortgaan. #0, zoo dus ook een geheim," zei ze met een vreemden lach. #Dat treft goed. Ik heb ook een geheim en gij zult de eerste zijn, aan wieu ik het openbaar," en op Iserstein wijzende, die juist aan- kwam, voegde zij er bij #Die is mijn verloofde." Met gruwzame vreugde zag zij, hoe hij bij haar laatste woorden zenuwachtig trilde, doch zij alleen bemerkte deze nauwlijks merkbare beweging, welke den prins ontsnapte en ook den anderen, die hare vrij luide woorden gehoord hadden. Waldenburg was in een oogwenk weer meester over zijn uiterlijk. Hij feliciteerde het paar, reikte Iserstein ze'ifs de hand en nam daarna afscheid met een diepe eerbiedige buiging van Katharina. Het geheim, dat. hij haar zou mededeelen, scheen geheel vergeten te zijn. Er was nauwelijks een week na het feest ver- loopen, of de lente deed haar intrede. Alles was helderde zonneschijn, de kleeding der talrijke De auti-revolutionaire kiesvereenigingeu te Kruiningen en te lerseke (district Hontenisse) hebben tot candidaat voor de Tweede Kamer ge- steld Mr. Th. Heemskerk, te Amsterdam. Evenzoo de afdeelingen Biezelingen en Kapelle. Door den heer J. J. van Kerkwijk te 's Gravenhage is aan den voorzitter van de Cestrale liberale kiesvereeniging te Zierikzee kennis gegeven, dat hij voor het lidmaatschap der Tweede Kamer niet meer in aanmerking wenscht te komen. De akte-examens in Zeeland voor dames zijn geeindigd. Van de 47 candidaten slaagden 27. In de te Middelburg gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Zeeuwsche maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt werd o. m. besloten gratification toe te kennen aan onderwijzers in Zeeland die de akte laudbouw verwerven, indien zulks niet door de Regeering geschiedt. De voorloopige rekening over 1900 toont eene ontvangst van 15,377,07*, uitgaaf van 15,199,56*, gevende een goed slot van 177,51. De vaststelling zal geschieden in de maand Juli op de algemeene vergadering. Tot keurmeesters op de afdeelingstentoonstelling te Middelburg werden benoemd de heeren A. Ris- seeuw, veearts te Heinkenszand, voor paarden, en D. B. Wagenaar, veearts te Cortgene, voor rundvee, varkens, schapen enz. Aan de afdeelingen zal worden voorgesteld de overige keurmeesters voortaan te doen benoemen door het Hoofdbestuur uit eene voordracht van het Uitvoerend deel, opgemaakt in overleg met het bestuur der afdeeling, waar de tentoonstelling gehouden wordt. Op de algemeene vergadering zal de Zuivel- consulent spreken //Over het nut van het houden van melklijsten." Andere onderwerpen ter be- spreking worden ingewacht vdor 1 Mei. Er werd besloten vooreerst geene gelegenheid te geven tot het verwerven van een diploma als hoefsmid. Twee leeringen werden door bemidde- ling der Mij toegelaten aan de militaire hoefsmid- school te Breda. De cursussen in paardeukennis zullen in het na- jaar gehouden worden in zes ran deacht afdeelingen, die door loting zijn aangewezen. De verdere inrichting daarvan is, aan de hand van het door den Minister goedgekeurde reglement overgelaten aan de afdeelingsbesturen. Zooveel mogelijk zullen de hengstenkeuringen te Hulst gehouden worden op Maaudag. wandelaars en het vroolijke gelaat der menigte, die met voile teugen van de heerlijke lentelucht geuoot. Op de bloemeubedden in de openbare tuinen hie- ven krokus en narcis hun kopje uit den bodem op en aan boom en struik sprougen de knoppen open, en iedere dag gaf nieuwe wouderen der lente te aauschouwen. Een gezelschap van dames en heeren reed de Promenade langs, stak de brug over en koos het vrije veld. Iserstein en Katharina ontbraken even min als Waldenburg. Ook Max von Stasch was er met zijn Else, die even fliuk te paaTd zat als Katharina. Prins Leopold, wiens verlof verlengd was, reed met zijn nicht een beetje ter zijde van de anderen. Die twee hadden elkander altijd veel te vertellen. Op Katharina's wangen had de snelle rit slechts een weinig kleur te voorschijn geroepeu, haar ziekelijk voorkomen kon niet meer ontkent worden en daar deed zij dan ook geen poging toe. Zij school' de sehuld daarvan op de vermoeienissen van het afgeloopen seizoen en zeide verder, dat de lente lucht altijd verslappend op haar werkte. Haar donkere oogen schenen nog grooter en donkerder geworden en om haar mond lag nu steeds een trek van misnoegen en verbittering Die arme prins Men noeinde Iserstein achter zijn rug nog voortdurend //de arme prins" en waarlijk niet zonder reden. Hij was volstrekt niet te benijden. Carlotte had zeer kort geleden in vertrouwen aan mevrouw Von Fernow gezegd de arme prins moet bepaalc het mes op zijn keel zitten, anders zou hij niet zoo geduldig alles verdragen, wat zijn aanstaande vrouw hem aandoet. Hun onderling verkeer is Een verschil over de bekroning van den hengst //Garibaldi" is vereffend. Blijkens schrgven van Ged. Staten uitgelokt door het Hoofdbestuur der Maatschapoij is het aan leden van de provinciale keuringscommissie verboden, mede te werken tot den aankoop van hengsten, die in Zeeland worden gestationneerd. De plaatsing van ingevoerde hengsten geschiedt door de keurings-commissie onder goedkeuring van let Uitvoerend deel. in eenmaal vastgestelde plaatsingen wordt geene verandering gebracht. ngevoerde hengsten moeten blijven binnen het district, dat hun is aangewezen. De rijkssubsidie voor de paardenfokkerij in Zeeland bedraagt over 1901 5615, Over de toekenning van gelden uit de rijkssub sidie voor de verbetering van het varkensras zal in de volgende vergadering eene beslissing worden genomen. Gunstig werd geadviseerd op een verzoek van de Commissie van toezicht op de proefvelden om eene provinciale subsidie, teneinde proeftuin- tjes aan te leggen bij landbouwcursussen. Dr. Swaving deelt mede, dat hij zich voort durend onledig houdt met het onderzoek van de boter van zuivelfabrieken, om zoodoende cijfers te verkrijgen voor he samenstelling van onvervalschte boter in de verschillende tijdperkeu van het jaar. De Keurtentoonstelling zal den 4denJulige- louden worden voor reeds bekroonde paarden uit de provincie Zeeland, indien de bijdragen ter 'jestrijding der kosten minstens f 3500.bedra- gen. Komt er meer in, dan zullen met dat bedrag de prijzen, voor het rundvee uitgeloofd, door de afdeeling Walcheren, evenredig en naar men hoopt belangrijk verhoogd worden. Het Uitvoerend deel werd gemachtigd de verdere aangelegendheden betreffende deze tentoonstelling te regelen. De uit te loven prijzen werden vastgesteld als volgt Hengsten 1° Pr. 2". Pr. 3« Pr. 4 jaar en ouder f 250 f 100 f 50 op hun 3" jaar 200 100 50 op hun 2° jaar 150 75 25 Merrien 3 jaar en ouder met veulen 125 #75 #50 3 jaar zonder veulen 100 #75 #25 op haar 3* jtar 100 #75 #25 op haar 2" jaar #75 #50 #25 Nadere bijzonderheden zullen worden mede- gedeeld in de programma's. zoo onaangenaam mogelijk het zou reeds lang tot een breuk gekomen zijn, als de prins zich niet aalglad overal in schikte. Prins Iserstein is de zachtmoedigheid zelf voorloopig althansof hij na zijn huwelijk geen wraak zal nemen, voor alles wat hij van haar heeft moeten verduren dat is een andere vraag. Zulke berichten waren bijzonder verrukkelijk voor Helene von Fernow en voor de Comman- deuse, die nog geen gelegenheid had gevonden om wraak te nemen over de caricaturen. Eerst had zij Katharina een proces willen aaodoen, doch Trotting had beleefd, maar dringend verzocht dat dit niet gebeuren zou. #Men lacht nu reeds hartelijk om ons, mama," had hij gezegd, #het zou onverstandig zijn nu op- nieuw de lieden reden tot lachen te geven. Hoe eerder dat die fatale geschiedenis vergeten wordt, hoe beter voor ons." De Commandeuse had niet tegengesprokenzij schikte zich hierin trouwens in alles naar den wil van haar aanstaanden schoonzoon. De kleine toegeeflijke man met zijn vossengezicht had haar in korten tijd de teugels uit de hand genomen. Dat gedwongen zwijgen had den haat der Com mandeuse tegen Katharina nog vermeerderd. Er was geen kwaad of zij gunde het haar vijandin Katharina en de gezindheid van Helene was al even humaan. Beide dames voorspelden aan Katharina's huwe lijk met den prins alle mogelijk ongeluk cn be- treurde ten zeerste, dat zij geen getuigen konden zijn bij de vervulling van haar sombere voorspel- lingen. Dit genoegen zouden zij moeten rnissen. Over vier weken zou het huwelijk voltrokken TER SECZEKSCHE (0IR1VT. T - J*.4 - >- II -m B7S9W W A a Pit Mad versehqwt Maandag-. Woenndag- en YrtJdwgwvond. ■»«gexon.lerdj^p te Ter Weazen. De Bargemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat O p e n b a r e Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Hondenlag den 35 April IliOl, des voormiddags ten 10 uren. Ter Neuzen, den 22 April 1901. De Bargemeester voornoemd, J. A, P. GEILL. i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1