No. 4061. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag- 20 April 1901. 41° jaarg<nig. PRINCES Of BBAVnr. Binnenland. Telegrafische berich en. T^fiTIEJIEIIDIE] BLAD. Onveiligheid Vaarwater. Fi TJ1-L.L1CTO.N De commissaris Ph. J. Baron van Heemstra aan de beurt^ van aftreding, werd als zoodanig herkozen. RECHTSZAKEN Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van zeevarenrlen, dat op den 23 April 1901 en vol- gende dagen schietoefeningen zullen plaats hebben van uit eene opstelling naast de kustbatterij nabij WieinertlMin in de richting van het punt, liggende op ongeveer 1300 M. Zuid van het fort Pampas. Verdere inlichtingen omtrent bedoelde schietoefeningen kunnen door belanghebbenden worden verkregen ter Secretarie der gemeente op de uren waarop deze is geopend. Ter Neuzen, 19 April 1901. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. CHIN A. De gezanten te Peking gaan voort beslissingen te nemen, alsof zij een volgzaam China achter zich hebben. Zoo hebben ze nu bepaald, dat het Tsoeng-li-jamen moeten worden opgeheven en vervacgen door een buitenlandschen raad, die de overige staats-ministeries controleert. Een keizer- lijke prins zal voorzitter zijn van het uieuweminis- terie van Buitenlandsche Zaken, dat verder bestaat uit hooggeplaatste personen, waarvan een toegang tot den keizer moet hebben en een auder een vreemde taal moet kennen. Verder hebben ze eens gedecreteerd, hoe de keizer van China audienties zal verleenen. Voortaan moet hij de gezanten ontvangen in het keizerlijke paleis, in het vertrek waar hij de keizerlijke prinsen ontvangt en met hetzelfde ceremonieel waarmede een Europeesche souverein gezanten ontvangt. Een onverwachte gebeurtenis zal den gezanten doen zien, dat zij wel allerlei fraaie dingrn kunnen bepalen, maar dat China dan nog niet klaar staat om ze uit te voeren. Het door Waldersee bewoonde gedeelte van het keizerlijk paleis, met inbegrip van zijn asbest- huis is geheel afgebrand. Waldersee kon zich ter nauwernood in veiligheid brengen door een venster. Generaal v. Schwarzhoff wordt vermist, vermoedelijk is hij omgekomen toen hij het bran- dende gebouw weer binnen ging, na reeds gevlucht te zijn. Of er meer menschen omgekomen zijn weet men nog niet. De brand, denkelijk aan- gestoken, moet ontstaan zijn in de woning van majoor Lauenstein, die afwezig was. Er bestaat geen hoop meer dat generaal Schwarz hoff gered is. Zijn lijk is niet gevonden, men moet aannemen dat het geheel verkoold is. Naar hetgeen men tot dusver weet, is de generaal het eenige slachtoffer van den brand, llet vuur is, met de krachtige hulp van de Franschen, beperkt tot twee blokken huizen, die geheel in de asch gelegd zijn. De documenten zijn in veiligheid gebracht. Graaf Waldersee is ongedeerd. Be- halve Waldersee's huis zijn de woningen van zes officieren verbrand. Waar de Chineezen op zoo tastbare wijze hun wensch te kennen geven, dat de vreemde troepen de hoofdstad verlaten zullen, past ook aan de gezanten eenige bescheidenheid in het stellen van eischen. Over de schadevergoeding is men het ook niet eens. Zal men zeer veel vragen, zoodat China in langen tijd niet van vreemdeliugen af is, of zal men zijn eischen beperken om des te eer wat te krijgen P Peking, 18 April. Het lijk van generaal Schwarz hoff is gevonden. Bij het zoeken voud men eerst het overschot van den hond van den generaal. Men ver- moedt dat Schwarzhoff terug is gegaan in het brandende gebouw om zijn hond te redden en toen door neervallende balken is getroffen. Voozoover tot nu toe is gebleken, wordt het vermoeden dat het aangestoken werk is niet bevestigd. De brand 23) - —n ./Staat uw naam in het boekje ,/Neen." »Of iets anders, dat u verraden kan." //Niets, volstrekt niets Max heeft mij het boekje pas kort geleden gegeven om er miju uit- gaveu in te noteeren, omdat ik nooit weet, waar miju geld gebleven is." „En zijn er alleen teekeningen in?" ,/Ja, alleen teekeningen." ffEu de onderschriften //Die zouden mij niet verraden. Zij zijn met pot- locd in Gothische letters geschreven." wNu, dan begrijp ik uw vrees Diet. Wie kan u dan bewijzen, dat het boekje u toebehoort Else zuchte diep. //Mijn bedrevenheid in het caricatuur-teekenen is bekend, klaagde zij. ,/De verdenking zal dade- lijk op mij vallen." „0{ op mij »Op u Katharina glimlachte droevig. //Wel ja, op mij. Weet ge dan niet, dat men mij tot iedere boosheid in staat acht Laat de zaak nu maar aan mij over. Aan mijn renommee is in dit opzicht toch niets meer te bederven en in het slimste geval kan ik mij toch met mijn goed geweten troosten. Afgesproken dus u geeft mij het boekje ten geschenke, he Verrukt en verbaasd staarde Else een oogenblik voor zich heen, toen sloeg zij beide arm en om Katharina's hals. is waarschijnlijk ontstaan door de kachel in de aanrechtkaraer naast de keuken van den staf. Bij het reddingswerk heeft overste Marchand zich grootelijks ouderscheiden. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren werd het wetsontwerp tot nadere regeling van ons Muntwezen aangenomen met 69 tegen 1 stem. Daarna werd hervat de geschorste beraadsla- ging over het wetsontwerp tot herziening van de Militiewet. De heer Van Gilse was door de ingediende Regeeringswijziging geheel onbevredigeud. Zijns inziens zijn ze niet in overeenstemming met de genomen beslissingen. De wijzigingen brengen geen vermindering van lasten en kosten en ze komen feitelijk neer op herstel en regeling om blijvend gedeelte. Hij ziet in het gewijzigde Regeeringsvoorstel een poging om langs een omweg terug te krijgen datgene wat door het amendement-Van Gilse uit de wet werd verwijderd. Daarom meent spr. dat voor hen, die stemden voor dit amendement, de Regeeringswijzigingen onaannemelijk zijn. De heer Lohrnan constateerde dat van Regeerings- wege alle leiding, alle vastheid ontbreekt. Voor spreker was vroeger Minister Eland het compas, maar die is nu ook verdwenen. Zijns insziens is 't best geen verantwoordelijkheid op de onder- deelen op zich te nemen en af te wachten hoe ten slotte het ontwerp er uitziet, om alsdan te over- wegen of er al of niet een versterking van land- weerbaarheid noodig is. De heer Troelstra beschouwde de voorgestelde Regeeringswijzigingen een schijnvertooning, om door achterdeur in te brengen, wat tengevolge het amendement-Van Gilse door de voordeur buiten de wet werd gezet. Spreker betoogde dat lust, tijd en vertrouwen voor de hehandeling van het ontwerp ten eenenmale ontbreken. De Re- geering heeft het vertrouwen verbeurd. Beter niets dan een werk, dat niet voldoende is overdacht. De Kamer is daarvoor niet verantwoordelijk. Zijns inziens wordt door het nadere voorstel der Regeeriug geen vermindering van lasten en kosten verkregen. Integendeel. Hij voorziet dat de 4 maanders minstens 7 maanden zullen dienen en bovendien nog een ge deelte voor 't blijvend gedeelte zal worden aange- wezen, zoodat zij feitelijk 10 h 11 maanden in de kazerne zullen worden gehouden. Men wil ons dwingen iets tot stand te brengen, maar hoofd- zaak is hoe. Men zal tot geheel andere resultaten komen dan men voorzag en wilde. Dat is de schuld der Regeering, die het amendement-Tydeman op art. 120 overnam, waardoor het karakter van het ontwerp geheel veranderde en de viermaanders t vaalmaanders werden. Daarom acht hij 't noodig dat art. 120 nog eens te behandelen, omdat er thans bij verrassiug iets in de wet gekomen. Hij stelt daarom voor mede namens zijne geest- verwanten en mede ondersteund door De Boer de ingediende voorstellen der Reg. naar de af- deelingen te zenden om ze daar in verband met de reeds afgedane artikelen aan een nadere be- schouwing te onderwerpen. Deze motie werd bestreden door de heeren Lohrnan, Van Karnebeek, namens de meerderheid der Commissie en door de heeren Verhey en Mees. De heer Harte was er voor om parlementaire ongelukken te voorkomen. De heer Kuyper wenschte te weteu hoe de Regeering over deze motie denkt, want na al 0, beste, liefste vriendin //Wilt ge dat doen riep zij stormachtig verheugd uit. /,Wilt ge dat werkelijk doen Ik heb altijd wel gezegd, dat u eigenlijk meer waard is dan alle andere samen. Maar mag ik uw offer wel aannemen z/Natuurlijk moogt ge dat," verzekerde Katha rina. yMaar wees nu verstandig. Ga nu heen, men mag ons niet bij elkander zien." Else gehoorzaamde, maar bij de deur keerde zij terug en was in eer. wip weer bij Katharina." z/Ik heb u zoo hartelijk lief," zei ze schuchter. z/Wil u ook eeus trachten om mij een weinigje lief te hebben?" Katharina keek vriendelijk in haar blauwe oogen, die oprechte bewondering voor haar uitdrukten. z/Daar behoef ik niet naar te trachten," zei ze hartelijker dan gewoonlijk, //ik heb u reeds lief." z/Zeg dan voortaan //Else" tegen mij." z/Goed, lieve Else." »Dank, duizendmaal dank." Zij kuste Katharina nogmaals en snelde heen. De vriendelijke glimlach verdween van Katha rina's gelaat, zoodra de deur achter Else gesloten was. Goddank, eindelijk was zij alleen en onbespied. Zij bleef op dezelfde plaats midden in de kamer staan, haar trotsche gestalte scheen gebogen, haar oogen staardenin den geest zag zij beelden van geluk, die voor eeuwig van haar veiwijderd waren en om haar rnond lag een trek van diepe treurig- heid. De koele, zelfbewuste dame uit de groote wereld was verdwenen, de valsche schijn was weg- gevaagd. Er bleef niets over dan een verdrietige vrouw, die in haar liefde was teleurgesteld. Zich zelf vergetende bleef zij een poos zoo staan, toen streek zij de hand langs haar voorhoofd, als hetgeen geschied is, is Troelstra's voorstel te beschouwen als een motie van wantrouwen. De heer Van de Zwaag verdedigde het voorstel- Troelstra. De Minister van Oorlog herhaalde dat de Re geering ten zeerste op prijs stelt een spoedige afdoening van de legerwetten. Later zeide de Minister dat wanneer hij zich niet bewust was de zaak te kunnen leiden, hij niet op deze plaats zou staan. Het voorstel-Troelstra werd verworpen met 46 tegen 24 stemmen. Naar de Tel. meldt is er van katholieke zijde ernstig sprake, den burgemeester van Bergen op Zoom den heer Huishof, candidaat te stellen voor de Tweede Kamer in het district Hontenisse. In de Dinsdag gehouden vergadering van Aandeelhouders der Amsterdamsche Hypotheek- waarborgmaatschappij werd het verslag uitgebracht over het 5" bockjaar. Uit dat verslag bleek, dat door bemiddeling der MU. aan hypothecaire vorderingen werd afgesloten voor een bedrag van 1,543,500 dat de inkomsten der MU. /39612,65 en de onkosten f 11483,386 bedroegen, waardoor de winst- en verliesrekeuiug sluit met een batig saldo van 28129,26s. Balans-, winst- en verliesrekening werden goed- gekeurd en besloten 102,per aandeel uit te keeren. Voorts werd de directie gemachtigd deze maand een publieke inschrijving te openen op 600000 gewaarborgd 4 hypothecaire obligation. Na een woord van dank te hebben gebracht aan den directeur voor zijn gevoerd beheer, werd de vergadering gesloten. TER NEUZEN, 19 April 1901. Gisteren werd alhier door den kapitein eerst- aanwezend-ingenieur der genie te Bergen op Zoom aanbesteed het eenjarig onderhoud van de mili- taire gebouwen en werken te Ter Neuzen en te Ellewoutsdijk (raming 3315). Hiervoor werd ingeschreven door den heer G. J. Balkenstein te Ter Neuzen voor 3720. Gisteren slaagden te Middelburg voor het onderwijzers-examen de dames M. van Kampen van Breskeus, W. E. F. Scholte te Oostburg en W. van Wijngaarden te Sluis. Heden slaagde mej P. Wiskerke van Ter Neuzen. Voor het examen vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek slaagde gisteren mej. D. F. Henry van Aardenburg. Heden slaagden de dames M. van Kampen van Breskens, W. E. Scholte van Oostburg en W. van Wijngaarden van Sluis. Zaamslag, 18 April. Hedennamiddag ver- maakten eenige kinderen zich aan den put op de lofstede, bewoond door Antheunis Deiker alhier, met het vangen van stekelvisch. Het 8jarig zoontje van E. K. had het ongeluk bij het grijpen naar een vischje, er in te vallen, waaruit hij ongeveer een vierde uur daarna, dood werd opgehaald. De inmiddels geroepen geneesheer, kon na veel- gedane moeite, om de levensgeesten weer op te wekken, slechts den dood constateeren. St. Jangteen. In de Zaterdag gehouden zitting van den gemeenteraad werd o. a. behandeld een aauvrage van 16 herbergiers om vergunning tot het toelaten van muziek en dans op jaar- markt, kermisdagen en gemeentefeesten. Na eenige discussie werd de aauvrage ver- mILn, om haar treurige gedachten weg te vagen. Zij lerinnerde zich, waar zij was, wat zij nog te doen had, dat zij den uiterlijken schijn moest bewaren. Haar oude trotschheid hernam de gewone plaats in haar hart. Langzaam richtte zij zich op, zij gaf haar droevig gelaat een andere uitdrukking, hief het hoofd op, maar toen door haar innerlijken strijd overweldigd sloeg zij de handen voor haar mond en zich zoo bedwingende liet zij slechts een zacht gekerm hooren. Doch zij kwam weer tot bedaren. Zij ging voor den spiegel staan en bekeek onderzoekend haar trekken. Als een tooneelspeelster bestudeerde zij de rol, die zij spelen wilde. Tevreden verliet zij een poosje den spiegel en keerde naar de balzaal terug. Zij behoefde niet te vreezen, dat men haar zou doorgronden. Achter dat gladde voorhoofd zou niemand haar wauhoop vermoeden haar lachende mond verried den jammer van een bedrogen hart niet. Slechts een misleidde zij niet zelfs niet door de bruid van een ander te worden. Zij had hem immers zelf in diepe troosteloosheid van haar hart een blik gegund. Het scheen haar onverdraaglijk, dat zij hem weer onder oogen zou komen, zij had de wereld wel willen ontvlieden om hem niet te ontmoeten. En daarbij moest zij voorbereid zijn om hem reeds in het volgende oogenblik voor zich te zien. Bij het binnentredeu der balzaal keek zij ansgtig rond maar gelukkig, de gevreesde was er niet. Dadelijk kwam echler Iserstein met een zege- vierend gezicht op haar afzijn bedoeling daarbij was duidelijk. Zijn verloofde had hem nog geen worpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren V. d. Pluijm, V. d. Goore en Cor- nelissen. Tegen stemden de heeren De Cock, Vael, Staal en de voorzitter. Overslag. Alle ingezetenen zijn druk in de weer om het feest, ter gelegenheid van de instal- latie van den nieuw benoemden pastoor op Zondag- nam. 28 dezer, op te luisteren. Versieringen worden nu reeds gereed gemaakt en de feest- commissie is met den meesten ijver werkzaamom de noodige schikkingen te nemen. Men zal Overslag op den feestdag niet herkennen. Biervliet. De heer A. Maarleveld alhier heeft in een gebouw op het gehucht Driewegen, het middelpunt van vele veehouders, tot melkfabriek ingericht. Daarvoor heeft hij een gansch nieuw systeem, Amerikaansch, in gebruik genomen n.l. een Tubular Separator met een capaciteit van 400 L. per uur bij handkracht. Dit toestel, het eerste in Zeeland en het tweede in Nederland, werkt zoo gemakkelijk dat een kinderhand het in werking kan brengen, niet- tegenstaande de verrassende snelheideen der cylinders maakt 20 duizend omweutelingen in de minuut. De heer Maarleveld geeft als agent gaarne inlichtingen. Zijn inrichting, deze week Douderdag geopend, vond reeds veel bekijks. De heer J. Roda te Oostburg is Dinsdag bij 2e stemming tot hoofd aan school A benoemd met 4 van de 7 stemmen. Eer9t hadden de heeren Roda en Beun van Aardenburg elk 3 stemmen, terwijl 1 stem op den heer C. W. Schout te Rotterdam was uitgebracht. s Gravenhage, 19 April. Tweede Kamer. In de heden gehouden vergadering werd de woning- wet aangenomen met 72 tegen 4 stemmen. Verder is aangenomen het ontwerp tot aan- vulling der drankwet. Door de Regeering werd overgenomen het amendement-Marchant, zoodat na 1 Mei 1901 tot 1 Mei 1904 slilzwijgend jaarlijks kunnen verlengd worden de na 1881 overgenomen vergunningen. Met 46 tegen 37 stemmen werd verworpen het amendement-Rink om ook toe te staan overdracht dier vergunningen, zoodat na 1 Mei 1901 geene overdracht van vergunningen wordt toegestaan. Het geheele ontwerp is aangenomen met 57 tegen 24 stemmen. Daarna is voortgezet het debat over de legerwet. Middelburg, 19 April. Heden stond voor de arrondissements-rechtbank alhier terecht, wegens meineed, de 50jarige koopman E. B., te St. Jansteen. Het Openbaar Ministerie vorderde beklaagde's veroordeeling tot twee jaren gevangenisstraf en eischte diens onmiddelijke inhechtenisnemiug. De rechtbank stond laatstgemelden eisch toe, waarop bekl. onmiddelijk naar het huis van be waring werd overgebracht. Uitspraak 26 dezer. De rechtbank heeft in hare zitting van Vrijdag 19 April de vplgende vonnissen uitgesprokeu C. de P., oud 27 jiar, werkman te Oostburg, gedetineerd te Middelburg, is wegens poging tot doodslag veroordeeld tot tien jaren gevangenisstraf, van wege het openbaar ministerie was zes jaren gevangenisstraf gevorderd. P. J. A., ond 68 jaar, arbeider te Hontenisse, is wegens bedelarij veroordeeld tot 1 dag hechtenis, met vrijspr«ak van het meerdere hem bij akte van dagvaarding ten laste gelegde. L. T., oud 30 j., arbeider te Westdorpe, is verlof gegeven om tegen anderen over hun ver- loving te sprekeu, maar om zijn eigen ijdelheid althans eenige voldoening te geven, kon hij niet na- laten op deze verdekte wijze zijn eindelijk verworven geluk te toonen. Zijn geheele optreden was, dat van den bezitter, die zijne rechter kent. Katharina bemerkte dit zeer goed en voelde een heftigen tegenzin bij zich opkomen. Zij had zich voor de tweedemaal in haar leven verkocht. Juist was de cotillon begonnen, Iserstein geleidde haar naar heur plaats en trok zijn stoel in haar onmiddelijke uabijheid. Telkens boog hij voorover om naar haar te luisteren, nu en dan fluisterde hij haar iets toe kortom, hij deed het moge- lijke om de aanwezigen opmerkzaam te maken op zijn verhouding tot de sclioone vrouw. Katha rina hielp hem hierbij. Zij danste gaarne, maar bedankte nu voor alle extra-touren om zich uit- sluitend met den prins bezig te houden. In werkelijkheid hoorde zij bijna niets van de alle- daagsche gezegden van Iserstein, ook zag zij nauwelijks het bonte gewoel in haar onmiddelijke nabijheid. Meermalen sloot zij de oogen en zag als het ware al dien glans, die kleuren als door een kaleidoscoop, maar alles wriemelde met groote snelheid door elkaar. Eens kwam de prinses dicht bij haar, terwijl zij met haar neef Leopold danste en haar gelaat van vreugde schitterde. Vriendelijk glimlachend knikte zij Katharina toe en haar blik vol verstandhouding zeide duidelijk z/ik weet alles." (Woidt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 5