A1 g e m e e n Jfieuws* en Adrertentieblad voor 2eouwsch*71aaaderea, GELDLEENING. No. 4060. HIHDERWET. HINDERWET. f 19000- Engeland en de Z.-A. RepiMek. Donderdag 18 April 1901 41e Jaar^ang. Verkoop sterken drank in het klein. Openbare Vergadering Binnenland ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen. F UILLETON -TTHrni'M Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32$. Men abonneert zich bq alle Boekhandelaars, Poatdirecteuren en Brieven- bushouder8. I'M RIVT. A D V UBNTliN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaataing derzelfde advertentie wordt de siechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. prjj" Dit blad veraehljnt Sfsaadag., Woensdug. en VrijiU|(Hvoail, nitfezomlerd op Feestdagen, bij de Firms P. J. m ok IAMUK te W er Keuen, Bnrgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ingevolge artikel 5 der drankwet, ter openbare kennis dat bij ben zijn ingekomen van de navoigende personen verzoek- schriften, waarbij vergunning wordt gevraagd om in de bij ieders naam vermelde localiteit sterken drank in het klein te mogen verkoopen, als Naam van Localiteit waarvoor Verdere den verzoeker. vergunning wordt verzocht. toelichting. Arens Johanna Rechterbovenlokaal van het than8 be- Wed. Deside- perceel wijk L woond door rius van no. 118 (Schuttershofvreg.) J. Veekman. der Walk. Voor- en achterlokaal thans be- De Feijter Jz. (benedengedeelte) 2 kamers woond door Pieter. van perceel wijk E no. 42 C. Verheijke. (Westkolkstraat). Ter Neuzen, 15 Ajirii 1901. Bnrgemeester en Wethouders voomoemd, P. MOES, L° Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. Bnrgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gelet «p artikel 8 der hinderwet, doen te weten: dat vergunning is verleend aan JAN LOOF alhier en zijne rechtverkrijgenden tot het oprichten van eene SlacliteriJ «p het perceel kadastraai Sectie C no. 1317 dezer gemeente. Ter Neuzen, 15 April 1901. Bnrgemeester en Wethouders voomoemd, P. MOES, Lo Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gelet op artikel 8 der hinderwet, doen te weteni dat vergunning is verleend aan ABRAHAM MOENS alhier en zijne rechtverkrijgenden tot het oprichten van eene SlacliteriJ op het perceel kadastraai Sectie G. no. 1098 dezer gemeente. Ter Neuzen, den 15 April 1901. Burgemeester en Wethouders voomoemd, P. MOES, L„ Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. op Donderdag den 18 April 1901, namiddag 7 uur. De Voorzitter, H. C. E. VAN IJSSELSTEIJN. De Secretaris, H. J. VOOREN. 22) Zij stond op en juist bood Iserstein haar den arm, toen aan de zijde tegenover de balzaal Waldenburg en de prinses de kamer binnentraden, gevolgd door prins Leopold en eenige andere heeren en dames. Met hoeveel overleg was die comedie gespeeld Natuurlijk de hulpvaardige vriend mocht niet ontbreken Uit de oogen der prinses was te lezen, dat zij gelukkig, zeer gelnkkig was. Het arme kind Zij vertrouwde hem, zij gaf hem haar onschuldig hart, en voor hem was deze verbintenis toch siechts een mariage de convenance, zooals er dagelijks in de groote wereld worden gesloten. m,.e Prl,ises nep Katharina bij zich, terwijl Waldenburg zich bij Iserstein voegde. Kalharina's hart was vol van wrok en ver- bittering. Daar speelde zij nu weer haar rol in de comediedaar was zij nu weer het werktuig dat den dubbelhartigen man zijn verraderlijke handelingen gemakkelijker maakte. De muziek was weer begounen; aan den arm van Iserstein zweefde Katharina door de zaal. Onder het dansen werd zij aangegrepen door een soort van duizeling; toen de wals uit was, leunde zij zwaar op Iserstein's arm. De zaal scheen nog Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat ten laste dier gemeente wordt aangegaan eene geldleening, groot rentende ten hoogste vier ten honderd in het jaar, De leening wordt verdeeld in 38 aandeelen, ieder groot f 500, te stellen op naam of aan toonder en af te lossen te beginnen in J 902 met ten minste een aandeel. Storting der aandeelen 1 Juni 1901. De inschrijvingsbiljetten, vermeldende naam, beroep en woonplaats van den inschrijver, het aantal aandeelen waarvoor wordt ingeschreven, de bedongen jaarlijksche rente ten honderd en opgaaf of de obligatie op naam of aan toonder wordt verlangd, onderteekend en in gesloten couvert, waarop ,/Inschrijving Geldleening" in te leveren bij den Burgemeester voor 15 Mei eerst- komend. Axel, den 15 April 1901. Burgemeester en Wethouders voomoemd, D. J. OGGEL. De Secretaris, J. A. VAN V ESS EM. Volgens de /United Service Gazette" waren er half Maart aan Britsche troepen id Zuid-Afrika aauwezig: 141,490 man geregelde troepen, 28,339 man koloniale troepen, 7955 yeomen, 7700 vrij- willigers en 19,425 man militie, dus samen 204,909. Hieronder zijn begrepen zoowel de niet-strijders als de ziekeu en gewonden, zoodat de gevechts- sterkie natuurlijk veel minder moet zijn. Nu zijn er te Aldershot nog 3 compagnieen bereden infanterie, die op het punt zijn van naar Zuid-Afrika te gaan en ook uit de kolonien zijn nog troepen onderweg, zoodat tegen het eind van deze maand de 30,000 man nieuwe versterking aan de Kaap zullen zijn aangekomen. Maar daarmee basta. Althans dat beweert de Daily Express". Het Londensche legerbestuur zou van meening zijn, dat er nu genoeg mannetjes zijn gezonden en het denkt zelfs over aflossing van troepenin het najaar. Het moet erkend, als de berichten die Kitchener seint juist en volledig waren, zouden de aanwezige troepen het wel klaar kunnen spelen. Uit de telegram men ziet men, dat de Boeren weer een vrij zwaar verlies hebben geleden bij Klerksdorp. -.1 I te draaien en de vloer scheen te golven als een bruisende zee. SI -chts door inspanning van al haar wilskracht bleef zij op de been. Zij liet zich door den prins uit de balzaal naar de garderobe-kamer voeren om daar haar kloppend hoofd met eau-de- cologne af te koelen. Die kamer was niet ledig, zooals zij gehoopt, had. Op een der sofa's lag Else von Stasch met het hoofd in een kussen gedrukt en toen zij bij Kalha rina's binnentreden verschrikt opkeek, zag deze, dat zij hevig geschreid had. jEen echtelijke scene," dacht Katharina en ging naar een der toilettafels zonder verder naar de jonge vrouw om te zien. Daar voelde zij plotseling een hand op haar arm leggen en Else's letraande oogen hlikten haar aan. z/U moet ik het zeggen," snikte Else. U zal mij niet verraden en mijn hart dreigt er van te bersten." Katharina keek haar ongeduldig aan. Was zij zelf niet ongelukkig genoeg? Wat had zij noodig met het cinderlijk verdriet van het kleine dwaze vrouwtje ,/Vertrouw mij liever niets toe, mevrouw Von Stasch", sprak zij koel //tusschen echtgenooten past geen derde Else liet haar niet uitspreken. //Wat?" riep zij gekrenkt uit. //Kan u geloo- ven, dat ik met mijn Max getwist heb en dat ik nu oij u kom om mijn gemoed te verlichten Dat zou ik nooit doen. U miskent mij zeer, als u dit voor mogelijk houdtIn een geheel andere aange- Zelfs Plumer, die in Pietersburg zit, weet nog ^cvangenen te maken, hoewel de Boeren het plaatsje geheel ontruimd hadden. De onderviuding leert echter, dat Kitchener niet alles seint en bovendien niet juist seiut; de verlieslysten geven daaromtrent de bewijzen, de berichten van de oorlogscorres- pondenten toonen het niet minder aan. Vandaar het vermoeden, dat het Engelsche legerbestuur terug zal moeten komen op haar voornenaen om geen versche troepen meer te sturen of wel dat de //Daily Express maar aan een //wensch" uitdruk- king heeft gegeven. Plumer dan heeft Pietersburg bezet, maar t is de vraag, of Kitchener het bezet zal houden. Met de lijn PretoriaPietersburg er bij zouden de spoorwegverbindingen, die de Engelschen in Zuid-Afrika moeten beschermen, zoo lang zijn geworden, zegt een correspondent van de //Times", dat zij gelijk zouden staan met een lijn van de Kaap naar Kairo en terug tot Berber. Daarbij komt, dat de Engelschen uit Pietersburg komen in het zeer bergachtig, onbegaanbare en niet overal gezonde district Zoutpansberg, waar de aanvoer van levensmiddelen voor het Engelsche leger bijna onmogelijk wordt. Het is dus zeer waarschijnlijk, dat Kitchener Pietersburg niet blijvend zal be- bezetten. Als een nieuwtje wordt nu aan de Engelsche bladen gemeld, dat er bij Pietersburg rijke goudvelden zijn gevonden. Dit moet zeker dienen om de begeerte levendig te houden dat Zoutpansberg rijk is aan goud, zilver en ook diamanten, staat al te lezen in den Zuid-Afrikaan- schen Staatsalmanak van 1899. Volgens Bennet Burleigh, hebben de Engelschen een kleine fabriek van lichte wapenen en bommen en een herstelwerkplaats, die de Boeren te Pietersburg hadden, veruield. Verder hebben ze daar 4 molsns en 3 drukpersen veruielder ver- schenen 4 nieuwsbladen te Pietersburg. Aan de //Morning Post wordt echter uit Brussel gemeld, dat de Transvaalsche regeering in Zoutpansberg 15 millioen patronen en een groot aantal geweren heeft bijeengebracht. Er zou dus nog schiet- voorraad genoeg zijn. Verder koopt de Trans vaalsche regeering meliea en vee van de natu- rellen. Toen de Engelschen Pietersburg bezet hadden, trok het kommando Beijers met een langen Tom den 13® naar het oosteljjk gelegen Haenertsburg terug, waarbij de regeeringsambtenaren zich aan- sloten. orster is met een kommando noordelijker naar Spelonken getrokken. Schalk Burger, de waarnemende president, blijft te Totesburg, een plaats die wij niet op een kaart kunnen vinden, maar die in het district Middelburg schijnt te liggen, en die lang een vonrraadpiaats voor de Trausvalers is geweest. legenheid wilde ik u om raad vragen, maar ik zie wel, dat u niet gestemd is om mij dien te geven, Neem mij niet kwalijk, dat ik u ben lastiggevallen." In haar openhartige verontwaardiging lag iets, dat Katharina aantrok. Onder al die huichelarij vond zij dan eindelijk een paar trouwe oogen en een eerlijk hart. Aan een opwelling van haar hart toegevend, nam zij Else's blond kopje tusschen haar handen en zei op hartelijken toon //Neen, here, schenk mij iever vergiffenis en ten bewijze daarvan maak mij tot uw vertrouwde in uw verdriet. Wilt ge dat 5 Else knikte tusschen haar tranen door, maar het duurde nog een geruimen pooa voor zij zoo ver tot kalmte was gekomen, dat zij weer spreken kon. //Mijn beste Max heeft alle reden om tegen mij uit te varen", zei ze toen, //maar hij doet het niet. Hij is veel en veel te goed voor zoo'n lichtzinnig schepsel als ik ben." Vervolgens gaf zij de ver- zekering, dat zij de meest te berispen, "maar tevens de meest te beklagen mensch ter wereld was en dat zij liefst nog dezen avond wilde sterven. Te vergeefs trachtte Katharina haar te kalmeeren. z/Misschien is de zaak zoo erg niet," troostte zij. Else wrong de handen. z/Het is vreeslijk," verzekerde zij. „Ik ben ver- oren, Max is verloren. Met onze carriere is het voor altijd gedaan. Waarschijnlijk worden wij naar een strafgarnizoen verplaatst, ergens in een vergeten loek, waar men een plantenleven leidt. En President Steyn wordt gezegd te Tabaksberg te zijn. Kreutzinger in de Kaapkolonie maakt het den Engelschen nog voortdurend lastig en er zijn nu 600 Britten uit Rosmead opgerukt om hem te vangen. De //Daily Mail" vermeldt het gerucht dat een aantal in Europa aangeworven mannen zich aansluiten bij de Boeren in Namakwalandzij begeven zich door Duitsch Zuidwest-Afrika daar- heen. Ook zegt men, dat de Kapenaars in het district Kenhardt zelfstandig den strijd tegen de Engelschen voortzetten, onafhankelijk van de Boeren, die de kolonie binnengevallen zijn. Het zonderlingste bericht komt echter van de //Press Association", een soort van telegraaf, bureau. Dit beweert, dat een parliculier telegram- te Exeter ontvangen, uit goede broen zou mee- deelen, dat de Boeren, begunstigd door den mist, generaal French met 500 man gevangen hebben genomen. V aar en wanneer staat er ongelukkig niet bij. De ministers van justitie en binnenl. zaken verdedigden in hun memorie van antwoord in de eerste plaats de late indiening van het ontwerp tot herziening der drankwet als een gevolg van de tijdsomstandigheden en werkzaamheden der Kamer. Nogmaals wordt er op gewezen dat de bedoe- ling van het ingediende ontwerp eenvoudig is stilzwijgende verlenging van vergunningen, verleend gedurende den termijn van 20 jaren, krachtens art. 26 Iett. b der wet voor nog enkele jaren te verzekeren. Het antwoord hoe art. 7 toepasselijk zal zijn, kan niet anders luiden dan//gedurende het leven, maar dan moet ook noodwendig in het geval van art. 26b geantwoord worden //gedurende 20 jaren". Indien het ontwerp nieuw recht zal invoeren, zal dit zijn ten gunste, niet ten nadeele van belanghebbenden. Ten nadeele van belanghebbenden wordt door dit ontwerp niets geprejudicieerd. Eerst tegen het einde van den nieuwen termijn zal de verdere regeling noodig zijn ten aanzien van de moeilijkheid, aan wie de dan beschikbaar ko- mende vergunniugen zullen moeten worden ver leend eerst dan zullen een aantal vergunningen ophouden te gelden, niet nu reeds, indien dit ontwerp althans wet wordt. Bij een eenvoudige verlenging met eenige jaren van den termijn in art. 26b genoemd, zou de regeering zich niet kunnen neerleggen. Om met het oog op socie- teiten een bijzonder recht te scheppen en de dat is mijn schuld 1 Mijnheer Von Buchtritz, de commandant, is een goed man, maar als hij de caricaturen ziet, die ik in dat ongelukkige boekje heb geteekeud, dan is alles uit. Denk eens" fluisterde zij //ik heb de Commandeuse geteekend en Trotting en de lange Tosca Misschien zou men uit de teekeningen niet wijs worden, maar ik heb er allerlei ondeugendheden onder geschreven. O, waarom heb ik dat ongeluksboekje meege- nomen Ik wilde aan Waldenburg mijn laatste invallen laten zien. Dat was dom van mij. Ik doe bijna niets dan domheden. Nu is het boekje weg. Graaf Erbach heeft het gevonden en het aan Max en andere heeren in de biljartzaal laten zien. Sudewitz was er ook bij en die zal het wel bij mevrouw Von Buchtritz vertelleu. Max en ik, wij zijn reddeloos verloren. Misschien gaat hij naar een vesting, omdat hij zulke dingen in zijn huis heeft toegelaten en dan krijg ik een proces wegens beleediging." z/U neemt de zaak op," zei Katharina gerust- stellend. Else schudde droevig het hoofd, onuitsprekelijke smart sprak uit haar anders zoo levenslustige oogen. z/U kent de Commandeuse niet," fluisterde zij. //Zij kan verschrikkelijk zijn. Een bang voorgevoel zegt mij, dat zij alles reeds weet. Toen ik haar zooeven voorbijging, nam zij mij scherp op. Dade- ijk stak ik de hand in mijn zak het boekje was weg. Dat ik niet van schrik gestorven ben, begrijp ik nog niet." (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1