(iemengde berichten. en aan 't einde van dien termijn het bepaalde bij 't tweede lid van art. 7 niet meer zou gelden. Werd in dezen zin't Regeeringsvoorstel aangevuld, dan zouden zij zich daarmede kunnen vereenigen. Sommige leden verdedigden het voorstel der Regeeriug krachtig. Met haar waren zij van oordeel dat thans de bekende strijdvraag tot een beslissing moet worden gebracht, te meer omdat, zoo de wet ongewijzigd bleef, na 1 Mei 1901 het verschil van zienswijze zou blijven bestaan en dit tot groote rechtsonzekerheid aanleiding zou geven. In 't belang der zuiverheid van beslissing achtte men 't van verschillende zijden wenschelijk, om de termijnsverlenging te stellen op 1 Mei 1908 of 1 Mei 1904, opdat de geheele herziening der Drankwet dan nog in 't aanstaand vierjarig parlemeutair tijdvak kunne geschieden. De Minister van Oorlog de heer Kool heeft gelijk reeds kortelijk is medegedeeld ook namens zijn ambtgenooten van Marine en Binnenlandsche Zaken, aan de Tweede Kamer ingezonden een vijfde nota van wijzigingeu be- trekkelijk de Militiewet. Voor zoover dit uit het gewijzigde ontwerp, dat niet vergezeld gaat van een nota van toe- lichting, valt op te maken, heeft de nieuwe Minister van oorlog voornamelijk de volgende wijzigingen noodig geaoht 1°. wenscht hij de aflevering van tot den dienst aangewezen en in de lichting van het jaar.begre- pen lotelingen jaarlijks te doen geschieden in Maart van hen, die ter volledige oefening moeten worden ingelijfdin Mei van hen die ter korte oefening moeten worden ingelijfd 2®. handhaaft hij onveranderd art. 122 betref- fende den 81/3 maandschen eersten oefeningstijd. 8°. wordt nader geregeld hoe in de eischen van den dienst van het leger, met inbegrip van kadervorming wordt voorzien en over welke man- schappen wordt beschikt. 4°. wordt voorgesteld de manschappeu der zee- militie tot eerste oefening eveneens tot eerste oefening maand in werkelijken dienst te houden met bevoegdheid dien eersten oefeningstijd tot ten hoogste 12 maanden te verlengen voor hen, die na 8^ maandsche eerste oefening blijken niet te voldoen aan de eischen van practische en theo- retische bekwaamheid. 5®. wordt een geheel nieuw artikel voorgesteld luidende ^Wanneer het ter handhaving of tot herstel van de openbare rnst en orde, tot uitvoering van wettelijke voorschriften of om andere overwegeude redenen noodig is, kan door Ons worden bevolen, dat de ingelijfden bij de militie te land, die overeenkonstig art. 122, 123 of 124 onder de wapenen zijn of laatstelijk geweest zijn onder de wapenen worden gehouden of geroepen. Hierbij geldt de tweede zinsnede van art. 124. In de gevallen, in de vorige zinsnede genoemd, wordt, zoodra bovenbedoelde ingelijfden zes weken onder de wapenen hebben doorgebracht, onverwijld een voorstel van wet aan de Staten-Generaal gedaan, om het onder de wapenen blijven van die inge lijfden, zooveel noodig, te bepalen." Voor zoover op de vorenbedoelde wijze geen genoegzame manschappen te verkrijgen zijn tot het verrichten van den daarin vermelden dienst, kunnen tot aanvulling van het ontbrekende de ingelijfden bij de militie te land, die laatstelijk den bij art. 122 bepaalden tijd onder de wapenen hebben doorgebracht, onder de wapenen worden gehouden of geroepen, bij de bereden korpsen voor niet langer dan 6 maanden, bij de overige korpsen voor niet langer dan 4 maanden, tot ten hoogste 7500 man. De landmiliciens inge- volge art. 122, die zich met verlof bevinden, komen voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienstbij de onbereden korpsen in het geheel voor twaalf weken, verdeeld over ten hoogste drie perioden bij de bereden korpsen voor niet langer dan acht weken (in het vorig ontwerp bedroeg dit aantal 6 weken) verdeeld over ten hoogste 2 perioden. In een te Leeuwarden gehouden vergadering van de Friesche Maatschappij van Landbouw heeft de heer J. Wiersma, te Ferwerd, de wenschelijk- heid besproken van de oprichting eener cooperatieve beetwortelsuikerfabriek in Friesland. Spreker betoogde dat in Friesland niet zooveel als in andere provincien aan vracht zou behoeven betaald te worden. De fabriek te Vierverlaten mer echter, dat men moeilijk kon uitmaken, of prins Issrstein door de liefde dan wel door zijn schulden tot zelfmoord zou gekomen zijn. Bah Zij zag in hem een geschikt werktuig voor haar bedoelingenkon zij meer van hem verlangen Zij reikte hem de hand, toen hij eindelijk zweeg. //Hoe zou ik zoo wreed kunnen zijn u den dood te gemoet te voeren zei ze eenigszins spottend. z/Dair u mij wil bezitten om gelukkig te zijn welnu, voor mijn part wees gelukkig." Hij bracht haar hand aan zijn lippen en wilde haar met vurige woorden danken, doch zij voor- kwam hem. z/Wees nu tevreden," zei ze koel. Ge kent mijn zwak, ik ben nu eenmaal een volslagen vijandin van alles, wat sentimenteel is, en hoe meer ge mij daarvan verschoont, hoe beter wij het met elkander zullen vinden. Laten wij nu naar de zaal terug- Jceeren I" (Wordt vervolgd.) b.v. betaalt aan den verbouwer ongeveer f 9 voor de 1000 K.g. bieten en ongeveer 3 aan vracht. De berekening is, dat een cooperatieve fabriek ongeveer 11,50 per 1000 K.g. aan den ver bouwer kan uitbetalen. Na gehouden beraadslaging is besloten in een volgende vergadering, speciaal daarvoor te beleggen, de werking der cooperatieve beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent volledig na te gaan. TER NEUZEN, 15 April 1901. Velen waren gisterenavond opgegaan naar het lokaal van den heer Joz. de Ftijter alhier, om Keimpe Hogerhuis te zien, en te hooren spreken over de zaak der Hogerhuizen. Nadat door I. I. Samson een en ander omtrent de inbraak te Britsum en de toemalige toestand in Fries land was medegedeeld, werd door hem de behandeling der Hogerhuiszaak voor de openbare terechtzitting der Leeuwarder rechtbank, en ver schillende daar afgelegde getuigenverklaringen scherp gecritiseerd, om te komen tot de conclusie dat over de Hogerhuizen moedwillig en tegen beter weten in, het schuldig was uitgesproken. Na genoemden spreker trad Keimpe Hogerhuis (het type van een kalm en bedaard werkman) op, en haalde verschillende omstandigheden aan, waar- uit hij, evenals voorgaande spreker, afleidde dat men in hen, onschuldigen, oudanks alles schuldigen had willen vinden. Ten slotte werden de vergaderden opgewekt om mede te werken aan de invrijheidstelling der twee zich nog in de gevangenis bevindende ge- broeders Hogerhuis, en daartoe ook alhier, evenals in Middelburg en Vlissingen eene Hogerhuis- vereeniging op te richten. Voor zoover we konden nagaan had de ver gadering op dit punt weinig succes. Heden namiddag voer alhier op den Ooste- lijken havendam omhoog de Eng. driemastschoener Alembic, van Havre met creosoot voor Selzaete bestemd. Bij het volgend tij zal het schip ver- moedelijk weer vlot komen. Bij Kon. besluit is benoemd tot betaalmeester te Tiel, de beer J. F. Heemskerk, thans te Sas van Gent. Koewacht. Werden voor eenige dagen bij A. M. op den Ouden Molen een dertigtal kippen ontvreemd thans hebben in den nacht van Vrijdag op Zaterdag de dieven op het Belgische gedeelte dezer gemeente hun slag geslagen. Bij verschillende ingezelenen zijn daar de kippen- en konijnenhokkeu geledigd zonder dat de eigenaars 's nachts iets vernomen hadden. Walsoorden. Zaterdagavond omstreeks zeven uur had hier op de Wester-Schelde een treurig ongeluk plaats. Waarschijnlijk door het slaan van het zeil sloeg een 27jarig meisje van een voorbijvarend schip over boord. De ongelukkige verdweeu onmiddellijk in de diepte. Alle pogingen, die men aanwendde om haar te redden, bleven vruchteloos. Haar lijk is nog niet gevonden. IJzendijke, 13 April. Omtrent den dader van de poging tot diefstal bij den landbouwer L. in den nacht van 10 op 11 dezer, kan nog worden gemeld, dat dit is geweest de beruchte strooper en dief J. H. van N°. Een, gemeente Hoofdplaat. Deze is tijdelijk werkzaam te Antwerpen, hij was met de Paaschdagen te huis. Na het ont- vangen schot heeft hij zich langs een omweg huiswaarts begeven en na zich van andere kleeding te hebben voorzien is hij op weg gegaan naar Belgie. Hij moet, in het onderlijf of beenen zijn getrofFen en veel bloed hebben verlorenhij is alhier tweemaal flauw gevallen, zeker door de vreeselijke pijnen toch wist hij zich nog te voet tot achter Watervliet te begeven, om daar op de tram te stappen. Alhier liep het gerucht dat hij reeds was overledendoch dit is nog niet bevestigd. J. H. is de compagnon van Leo M. uit Biervliet, drie jaar geleden tot 6 jaar gevangeuisstraf veroordeeld, wegens diefstal van kippen. Te Zierikzee is drijvende gevonden het lijk van den heer Ph. de Back, gemeenteraadslid van Colijnsplaat, die sinds eenige dagen vermist werd. Men denkt dat hij door de duisternis van den zeedijk is gevallen en alzoo verdronken. Nabij het station Groningen-Halte is een reiziger uit den in beweging zijnden trein gesprongen, met het gevolg dat zijn rechtervoet werd verminkt. Het echtpaar W. L. 95 en J. v. D. 89 jaar, in de Friesche gemeente Opsterland, zal 7 Juni a. s. 72 jaar getrouwd zijn, als zij dien datum mogen beleven. Uit dit echtpaar zijn elf kinderen gesproten, van wie nog negen in leven zijn. Drie zusters van den man zijn nog in leven, die 85, 83 en 81 jaren tellen. Voor hun leeftijd zijn de beide oudjes nog kras. Een aardige scene werd verleden week voor de rechtbank te Amsterdam in een der kamers voor civiele zaken afgespeeld. Een oude vrouw van bij de tachtig jaren moest als getuige voor- komen. Om tien uur was zij gedagvaard, doch toen het tijd werd voor de rechtbank om koffie te gaan drinken, was haar beurt om gehoord te worden nog niet gekomen. De president van de rechtbank, die medelijden had met het oude moedertje liet haar een broodje met ham en een kop koffie brengen. Groot was de hilariteit toen het vrouwtje na de pauze binnenkwam en op den president toeging, hem de hand drukte en zeide //nou ik dank je hartelijk voor je koffie en brood, dat de heeren hier zoo goed voor een oud meusch zorgden had ik nooit gedacht." Een veelbelovend jongmensch van 13 jaar te Rotterdam heeft van een 9jarig meisje met een stuk brandend poetskatoen de kleertjes in brand gestoken. Het kind kreeg vrij ernstige brandwonden aan de beenen en den rug. Te Maasland gaat een paartje trouwen, dat reeds 35 jaar is geengageerd. Meer nog dan het gemiddelde van een menschen- leven dus De zoon van een landbouwer te Bathmen had het ongeluk, dat bij het houthakken de bijl afschampte, en met kracht op zijn klomp terecht kwam. De klomp werd verbrijzeld en de bijl drong in zijn voet, sloeg van den grooten teen eeu stukje, van den tweeden het bovenste lid en den derden bijna geheel af. De arbeider K., werkzaam in de papier- fabriek te Velsen, geraakteZaterdagmiddagtusschen de machine, met het noodlottig gevolg, dat zijn beide beenen werden afgesneden. Door het omslaau van een roeiboot geraakten twee jongelieden in het proviuciale kanaal te Delft. De 15jarige R. v. L. wist zich te redden, doch de 16jarige J. B. zonk spoedig in de diepte weg. Op het droge gebracht bleek hij bewusteloos te zijn en mochten pogingen om het leven op te wekken niet slagen. Te Baarn is Vrijdagnamiddag bij het schijf- schieten de marqueur door een kogel in het hoofd getroffen en onmiddelijk dood neergevallen. Hij was een gepensioneerd militair uit Indie en laat eene vrouw met een jong kind na. Het slachtoffer van het noodlottig toeval, Van Vulpen, heeft indertijd verscheiden malen in Atjeh gevochten. Het ongeluk heeft zich aldus toege- dragen. De heer IJ, onlangs uit Utrecht naar Baarn verhuisd, zou zijn gewone serie van vijf schoten lossen. Na het derde schot keek de marqueur hoogst onvoorzichtig uit zijn verdekte stelling, om te zien waar het vierde schot bleef. Te gelijker tijd drong de kogel in zijn oog en doodde hem onmiddellijk. Men zag hem bij't be gin der baan (800 M.) wankelen en de handen uitstrekkenijlings snelde men er heen, doch vond hem badende in zijn bloed. De geneesheer kon slechts den dood constateeren. Meermalen i v. V. gewaarschuwd, niet zoo onvoorzichtig te zijn, maar gewoonlijk was zijn antwoord, dat er wel 1000 kogels om zijn ooren gjvlogen waren, en hij er niet bang voor was. Het ongeluk is dan ook aan hemzelf te wijten. Niettemin kan men zich den toestand van den heer IJ voorstellen. Donderdagavond is te Barneveld de bliksem ingeslagen bij den landbouwer J. Soetendal. Na verschillende muren doorboord te hebben, sloeg hij nog een plank van de bedstede, waariu zich eene zieke vrouw bevond. Een begin van den brand kon nog gebluscht worden. Zaterdagmiddag is te Beverwijk de 5jarige C. Witteman door den stoomtram Haarlem Alkmaar overreden. De jougen was op een tree- plank gaan zitten, wilde daar afspringen, en kwam met de beenen onder den goederenwagen. Een been werd verbrijzeld tot de dij toe, het andere werd recht door midden gespleten. Hij is in het gasthuis opgenomen, alwaar hij is overleden. Door het schrikken van zijn paard is Donderdagnamiddag de voerman Kusters te Kessel om het leven gekomen. Hij werd van zijne kar geslingerd en kwam daaronder terechteen der wielen reed hem over het hoofd, zoodat de dood bijna onmiddellijk intrad. Een treurig geval heeft zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te Amsterdam voorgedaan. Op de Heerengracht bij de Raadhuisstraat woonden de twee dames S., eene moeder met hare ongeveer 30jarige dochter. Toen des morgens als naar gewoonte de dienstboden zich aanmelden om haar dagtaak te beginnen, kregen zij, ook na herhaald schellen, "geen gehoor. Toen eindelijk, onder politietoezicht, de deur door een smid van buitenaf was geopend, kwam een benauwende lucht den binnentredenden tege- moet. Bij onderzoek bleek, dat in de slaapkamer van de beide dames de gaskraan open stond en dat de beide vrouwen in haar slaap gestikt waren. Een in allerijl geroepen dokter kon slechts den dood constateeren. Dit droevig sterfgeval, dat zoo kort plaats greep na den dood van den heer S., die ongeveer een half jaar geleden is over leden, wekte in de buurt algemeene deelneming. Alsof de onderwijzer er iets aan doen kan Op een dorp in het noorden van Noord-Brabant had een hoofdonderwijzer een leerling onder handen genomen om het thuisblijven. Dit wasgruwelijk en moest gewroken worden, meende de vader. Hij gaat naar meester en loop, stil in huis. Deze, iets hoorende, loopt naar de gang en ont- moet daar den man. Deze vraagt hem nu le ipreken en beweert niet in de kamer te kunnen komen, omdat zijn schoenen wat vuil zijn. De meester, niets vermoedende, gaat met hem mede naar de keuken, en ontvangt daareen paar slagen om het hoofd en schoppen Nu zal de man voor zijn ongemotiveerde wraak moeten boeten. Geen plaatsvervanger in de eel Een buitenman, die in een oogenblik van drift zijn buurman een pak slaag had toegediend, werd deswege door de rechtbank te Utrecht, tot eenige dagen gevangeuisstraf veroordeeld. Daar het de eerste maal was, dat de man met de justitie in aanraking kwam had hij er natuurlijk den mond vol van en zoo kwam het dan ook dat hij al spoedig m een tapperij zijn wedervaren aan de bezoekers mededeelde. Niet dat het vooruitzicht van eenige dagen te moeten brommen hem zoo toelachte, doch juist de vrees, die hij voor de gevangenis had, was oorzaak dat hij behoefte ge- voelde zijn gemoed eens lucht te geven. Natuurlijk trachtte men hem van alle zijden te troosten, terwijl zelfs een der bezoekers zich bereid ver- klaarde om onder nader te bepalen voor- waarden de straf geheel van hem overte nemen. Het boertje, dat van dergelijke zaken niet het minste verstand had, nam dat voorstel dankbaar aan, betaalde een paar dagen later de overeenge- komen som en toog daarna, merkbaar verlicht zoowel van hart als van beurs huiswanrte. Vreemd stond de man echter te kijken, toen hij onverwachts een aaumaning kreeg om op een be paalden datum zich tot het ondergaan der hem opgelegde straf te moeten aanmelden, terwijl hij zich nog meer verwonderde, dat men van zijn plaatsvervanger, die zich trouwens niet vertoonde, heelemaal niets wilde weten. Thans beter inge- Hcht heeft hij dadelijk na zijn ontslag een klacht tegen den bedoelden persoon bij de politie inge- diend, bij wie dit zaakje nu in onderzoek is. Men heeft het lang zoeken te verbloemen, maar thans kan men het feit niet meer verzwijgen, dat Krupp, de kanonnenkoning te Essen, talnjke' werklieden moest ontslaan bij gebrek aan werk. Af en toe werden reeds ploegen van 50 en 100 man ontslagen. Komen er niet spoedig bestel- lingen, zoo zullen weldra 5000 man naar huis gezonden moeten worden. Een predikant te Karbach bij Wurzburg kreeg dezer dagen //als postpakket" een kartonnen doos, waarin hij bij het open maken een kinder- lijkje in de lange kleeren en een brief met 25 mk. vond. De schrijver verzocht hem het lijkje voor dit geld te begraven. Lit de sectie bleek dat het kind een paar uren na zijn geboorte aan een natuuriijken dood was gestorven. In de bergen bij St. Etienne heeft het Donder- dagnacht nog overvloedig gesneeuwd. De Parijsche politie is op het spoor gekomen van een kolossale oplichterij, gepleegd door een Londensch agentschap. De oplichtersfirma liet zich door agenten in Frankrijk bericht geven van het overlijden van personen, wier naam en positie het vermoeden wettigde dat zij wel iets aan hun erfgenamen zouden nalaten en zond dan aan deze een schrijven met de mededeeling dat onmiddellijk voldaan moest worden de laatste termijn van de levensverzekering van den overledene, wilden de erfgenamen niet de aanspraken op de uitkeenng van het bedrag der verzekering verliezen. Zeer vele slachtoffers liepen in de val en zonden het geld aan het opgegeven adres. Werd later de boedel geregeld dan vernamen zij dat er geen polis bestond, in elk geval dat ze waren opgelicht. Er zijn reeds vijftig aanklachten tegen de zwen- delfirma ingediend. Zes maanden lang zijn mannen van zaken te New-kork geplaagd met nagemaakte vijf-doilar- noten, die bij duizenden in de stad werden ver- spreid. Eindelijk is het der politie gelukt den dader te vinden. In de woning van zekeren Shoog zijn de platen gevonden, waarmede de valsche biljetten zijn gemaakt. Shoog kwam in 1895 uit Zweden te New-York aan en begon onmiddelijk twintig-dollar-noten te maken. Hij werd te Chicago gevangen genomen, maar ontsnapte en vestigde zich te Brooklyn, waar hij zich wijdde aan het maken van vreemde bankbiljetten. Hij was de maker van de beruchte 20-noot van de Schotsche Bank, die zooveel mannen van zaken moeilijk van de echte ver- mochten te onderscheiden en maakte verder Canadeesche noten van 10 dollar en biljetten van 100 kronen, waarmede hij Zweden en Dene- marken overstroomde. Een ongemotiveerde aanval van zenuwachtigheid in een bankinstelling in Wallstreet vestigde de aan- dacht der politie op hem. Toen hij bemerkte dat hij het voorwerp van de oplettendheid der agenten was, beproefde hij zich van het leven te berooveu, doch hij werd in verzekerde bewaring genomen, voordat hij zijn voornemen kon uitvoeren. In zijn woning vond de politie de platen van alle valsche biljetten die Shoog in omloop heeft gebracht. Hij maakte zelf zijn inkt en zijn papier en drukte de biljetten persoonlijk. Men gelooft dat hij slechts een helper had, die de uitgifte bezorgde. De matigheidsvrienden die te Weenen ver- gaderd zijn geweest, waren alles behalve gematigd in hun woorden. Op het rumoer dat door den aanval van dr. Meinert op de artsen veroorzaakt werd, volgde in een andere zitting een nog heftiger tooneel. Een vegetarier verlangde een wettelijk

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2