A1 g e a 0 e a ITieuws- ea Admteatieblad o o r Zeeuwsch-Vlaaadere GELDLEENING. f 24000.- No. 4057. Donderdag 11 April 1901 Engeland en de Z.-A. fiepubliek. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave F JSTJILLETCXN Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82J. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ID VlBTINTIlKi V»n 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van dnemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt slecnts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend de pTl i J} M-myovo t I vergchijnl UWcennlag. en Vrijrtayavonrt, »itge»onderd op ree^dage,, by de Flrm, f. j. yAit u> t> Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG maken bekend, dat ten laste dier gemeente wordt aangegaan eene geldleening, groot tegen eene rente van Tier ten honderd in het jaar. De leening wordt verdeeld in 48 aandeelen, ieder groot f 500.welke moeten worden gestort a!s volgt 16 op 1 Juni 1901 16 1 Juli u 12 //I Augustus en 4 1 1902 De minimum-aflos is als volgt geregeld In de jaren 1903 tot en met 1919 telken jare 4en aandeel en in 1920 en volgende jaren telken jare vier aandeelen. Zij, die wenschen deel te nemen in deze leening, worden uitgenoodigd daarvan, met opgaaf van het aantal aandeelen, mededeeling te doen aan den Burgemeester, voor 26 April e. k. Zaamslag, 29 Maart 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WORTMAN, Burgemeester. K. DE KRAKER, Wethouder. Terwijl wij begonnen te meenen, aai de Boeren in de Kaapkolonie langzamerhand noordwaarts trokken, om de kolonie te ontwijken, komt daar plotseling het telegram, meldend dat ten noordeu van Aberdeen weer een aantal Engelschen zijn gevangen genomen. Zoolang de kommandos nog in de Kaapkolonie staan, weren ze zich dus nog goed en het is wel mogelijk, dat de 300 a 400 man die in het district Aberdeen rondzwerven, daar blijven. Philipstown, in het noorden, is ook weer bezet door een kleiue afdeeling Boeren. Het wordt bevestigd, dat Botha, De Wet en Steyn in het laatst van Maart te Vrede een samenkomst hebben gehad. Wat daarvan het resultaat is geweest, weten de Engelschen natuur- lijk niet; alleen hebben ze gemerkt, dat, toen De Wet in den Vrijstaat terug was, de Boeren veel roeriger werden en drie nachten achtereen den spoorweg opbraken, 't geen volgens den „Ti- mes"-man alleen het verkeer een beetje ver- traagde. Volgens de ,/Magdeb. Ztg." zou besloten zijn, de hoofdmacht der Boeren sarnen te trekktn in Zoutpansberg. Kleine kommandos zoudeu Kit cheners' troepen voortdurend op verspreide punteu bezig houden, terwijl French en Campbell de concentratie in het noorden zouden tegengaan. Ambtelijk wordt medegedeeld, dat Plumer Pietersburg bezet heeft. Hij maakte twee loco- motieven en 39 wagens buit. In zijn telegram waarin hij de bezetting van Pietersburg meldt, zegt Kitchener dat de Engel schen slechts licht verzet hebben ondervonden zij kregen twee dooden en een gewonde. De Boeren ontruimden het dorp in den nacht voor Plumer's aankomst en lieten twee wagenladingen ammunitie in de lucht vliegen. Byng heeft te Boesmanskop bij Smithfield zes- tien gevangenen, vijftig paarden en voorraden genomen. Een afdeeling van ongeveer honderd lansiers en yeomen is op 16 K. M. ten noorden van Aberdeen door 400 Boeren aangevallen. Nadat de Engelschen van het aaubreken van den dag tot elf uur tegenstand hadden geboden werden zij omsingeld en gev .ngen genomen. Vijf en twintig man zijn ontkomen. In het oosten van Transvaal is het ondanks het optreden der zeven kolonnes nog allesbehalve schooahet heet dat daar nog 4000 Boeren staan. Een aantal Boeren, die aan French ontsnapt zijn, hebben Ermelo en Amersfoort weer bezet. Anderen hebben stellingen ingenomen tegenover Paardekop, Zandspruit en Standerton. French heeft tusschen Piet-Retief en Swaziland groote hindernissen ontmoet en heeft tenslotte gebrek aan leeftocht gekregen. Twee escadrous van de Johannesburg Mounted Rifles, onder kapitein Dowling, zijn twee dagen achtereen te Vaalbank en Robertsdrift, ten zuid- westen van Standerton aan de Vaal, zwaar aan het vechten geweest. Zij namen veel paarden en vee en doodden eenige Boeren. In den oosthoek van den Vrijstaat is het ook al niet rustig meer. Williams heeft sterk verzet ontmoet bij Heilbron en rapporteert, dat hij 20 Boeren gedood heeft, zonder, dat er 66n Engelsch- tnan sneuvelde. Bij een marsch van Kaapsche bereden troepen van Tabanchu naar Kroonstad, hebben de Boeren de Engelschen voortdurend bestookt, zonder evenwel stand te houden om slag te leveren. Een korps van 300 Boeren beproefde het pompon van Bethune's bereden infanterie buit te maken. De Boeren moeten van plan zijn d spoorwegen te ondermjjnen. CHINA. Den 27 Maart heeft China officieus aan Rusland meegedeeld, dat het besliat moeat weigeren, het verdrag in zake Mantschoerije te teekenen. Verdere onderhandelingen achtte China onmogelijk, met het oog op de houding van de onderkoningen en van de mogendheden. Of deze laatste werkelijk zoo gestookt hebben dan wel of heusch de macht- hebbers in China zoo bang waren voor het verdrag, weten we niet. Maar Li-Hoeng-Tschang schijnt ten slotte de eenige geweest te zijn, die op teekenen durfde aandringen. Het heet nu dan ook, dat Li te eenenmale in ongenade is gevallen b(j de regeering te Singanfoe. Men had genneg gekregen van zijn Russische sympathieen, en de vraag is nu, of Li nog wel vredesonderhandelaar kan blijven. Rusland, dat nooit haast heeft, is voor den storm van verontwaardiging tjjdelijk achteruit gekrabbeld. Aan de gezanten in het buitenland is opgedragen, het volgende ter kenuis te brengen van hun regeeriugen *Daar. onder de tegenwoordige omstandigheden een afzonderlijk verdrag voor de aangelegenheid van Mantschoerije, in plaats een duidelijk bewijs te geveu van de vriendschappelijke gezindheid van Rusland, ernstige moeilijkheden zou opleveren voor de belangen van China tegenovar het naburige njk, dringt Rusland volstrekt niet bij China aan op het sluiten van zoodanig verdrag. De regeering ziet van alle onderhandelingen over dit onderwerp ai en blijft aan haar, herhaald te kennen gegeven, program getrouw, rustig den verderen loop der gebeurtenissen afwachten." Hoe zou dat afwachten geschieden Vermoe- delijk Mantschoerije bezet houdende, en de toekomst zal wel doen zien, dat Rusland zijn doel niet uit het oog verliest. De woede in Japan zal nu wel een beetje zakken. Er was al een soort van ultimatum gezonden en het ergste werd al gevreesd. 't Zal nu wel kalm afloopen, als tenminste de gemoederen der Japanners niet al te zeer in oorlogszuchtige stemming zijn gebracht. «5r tpBieu. den 8J maandsdiensttijd, echter met een over- gaugsbepaling. Dinsdag benoemden de Provincial Scaten van Friesland, in buitengewone zitting vereenigd, tot lid der Eerste Kamer de heer Mr. A. Bloem- bergen, (lib.) met 24 van de 46 stemmen. De heer Mr. Th. Heemskerk (antirev.) verkreeg 21 stemmen. Naar uit den Haag wordt gemeld handhaaft de Regeering in het gewijzigd ontwerp-legerwet TEK NEUZEN, 10 April 1901. 't Was Maandagmiddag een gedenkwaardig tijdstip voor de zaugafdeeling ,/Geduld Overwint" der #Vereenigde Handwerkslieden" alhier. Te half een uur waren in het vereenigingsgebouw aan- wezig de leden der vereeniging, vele belangstel- lenden, benevens het muziekgezelschap /Apollo", om getuige te zijn van de onthulling van het vaandel der zangafdeeling. De burgemeester, de heer J. A. P. Geill, eerelid der vereeniging, had welwillend voldaan aan de uitnoodiging om deze plechtigheid te verrichten. Z.Ed. Achtb. begon met te herinneren aan de moeilijkheden die men had moeten overwinnen en het geduld dat men had moeten oefenen, eer men tot de aanschaffing van een vaandel had kunuen geraken. Vervolgens wees spreker op de beteekenis van een vaandel, een symbool waaromheen alien zich scharen die er onder optrekken en dat alien dier- baar moet zijn. Na het omhulsel van het vaandel te hebben afgenomen, droeg spreker het aan de vereeniging op, en drukte de hoop uit, dat alien zouden sameuwerken om de vaan hoog te houden en deze onbesmet te bewaren. Voldoende aan het tot hem gerichtte verzoek hechtte spreker de eerste medaille er aan die door de vereeniging ontvaugen was (eene herinnerings- medaille van het laatste festival te Kruiningen). Het vaandel vertoonde zich thans aan aller oog en het gevoelen was algemeen dat de zangafdeeling trotsch mag zijn op het bezit daarvan. Op een groen veld prijkt in het midden het wapeu van Ter Neuzen, waarboven te lezen staat den naam der afdeeling, daaronder die der hoofdvereeniging en het jaartal van oprichting. Het mag inderdaad een sieraad genoemd worden dat de vereeniging tot eer verstrekt. Thans werd door het gemengd koor uitgevoerd een voor deze gelegenheid door den directeur, den heer J. Bierl£, vervaardigden Vaandelmarsch. Namens de vereeniging werd door den heer Vooren een woord van dank gesproken tot den 19) Wat stonden mijn lieve vrienden op den uit- kijk," vervolgde zij heftig. „Het zou wel aardig geweest zijn, als die aanmatigende mevrouw Von Sal ten met een overgeschoten geheimraad aan tafel had moeten gaan, omdat haar eigenlijke cavalier om eene of andere reden genoodzaakt was voor het souper te vertrekken. Waarom is u niet op dien inval gekomen Ik kan u wel twintig geloof- waardige uitvluchtan op de vingers voorstellen. En zelfs, al was uw reden niet gegrond geweest wat had dat gehiaderd Irnmers niets Ik ben in den laatsten tijd eenige malen zoo vreese- lijk onbeleefd jegens u geweest, dat ik van u geen consideratie mocht verwachten. U heeft ridderlijk gehandeld dat erken ik en ik dank u daarvoor. Ik verzoek u, ga niet van mij heen als een vijand, wanneer binnen korten tijd onze wegen voorimmer uit elkander zullen gaan. Waarschijnhjk ga ik ver van hier en keer mis schien nooit weder. Maar ik had gaarne, dat u mij in vnendelijk aandenken hield. Wil u mij mijn talnjke dwaasheden vergeven Zij zag er bekoorlijk uit, terwijl zij Walden burg zoo met bijna angstige schuchterheid aan- keek, maar de ernstige man stond niet meer zoo Ms vroeger onder de betoovering van haar schoon- e Hij had haar een paar malen met beleefde verzekenngen onderbroken en hij bleef ook nu nog, na haar laatste verzoenende woorden, even koel en afgemeten als te voren. wWat zou ik u moeten vergeven?" vroeg hij met een glimlach. wDe wetten der samenleving leveren ons, mannen met gebonden handen en voeten over in de macht van onze bekoorlijke tegenstandsters, en wij moeten ons er mede troosten, dat haar sierlijke wapenen ons wel treffen maar toch geen diepe wonden slaan. In h«t maatschap- pelijk leven neemt men zulke kleine ondeugend- heden niet kwalijk, vooral niet wanneer ze door een schoone vrouw bedreven worden. En dank is u mij volstrekt niet schuldig, mevrouw. Zooals ik reeds zeide, acht ik het een bijzondere eer de godin van het feest tot cavelier te strekken. En al dacht ik daar anders over, toch zou ik juist gehandeld hebben, zooals ik nu deed. De passage is nu vrij, mag ik u verzoeken, mevrouw Met gefronst voorhoofd en saamgeknepen lippeu schreed Katharina naast hem voort, haar vinger- toppen raakten nauwelijks zijn arm. Haar zachtere stemming was totaal verdwenen. Wat had zij gedaan Hoe onvoorzichtig was zij geweest. Ondanks haar toespeling op de betrekking tusschen haar en Iserstein geloofde hij misschien toch, dat zij door haar rouwmoedige bekentenis eene nieuwe toenadering tusschen haar en hem had willen bewerken Zij zou hem dadelijk bewijzen dat dit niet het geval was. Tot nog toe had zij het denkbeeld van een huwelijk met Iserstein als iets onmoge- lijks, iets ontzettends van zich geschovennu was zij besloten hem nog heden het jawoord te geven. O, had zij toch de waarschuwingen van wijlen haar man opgevolgd hij had gelijk, groot gelijk gehad. Daar had zij nu toegegeven aan zoo'n zooge- naamd beter gevoel, en wat was het gevolg. Zij zag zich beleedigd, afgewezen, verkeerd begrepen en op een manier, die haar het bloea als vuur door de aderen joeg. In de zaal richtten aller blikken zich op het laatst binnenkomende paar. Katharina bemerkte het en elke nieuwsgierige blik trof haar als een ondraagelijke vernedering. Hadden die lieden misschien eenig vermoeden van hetgeen er tusschen haar en Waldenburg was voorgevallen en verheugden zjj zich nu over haar nederlaag De plaatsen van Katharina en Waldenburg waren in de onmiddellijke nabijheid van den hertog. Als Katharina een weinig voorover boog zag zij tusschen twee bloemstukken het blozende gelaat der prinses, die door een der generaals aan tafel geleid was. De jonge dame scheen opgewonden en heimelijk verheugdtusschenbeide meende Katharina te bemerken, dat tusschen haar en Waldenburg een blik van geheime verstandhouding werd gewisseld. Het trok de aandacht, dat mevrouw Von Salten bijna niet met haar buurman sprak, echter des te meer met Iserstein, die juist tegenover haar zat. Ondanks zijn geblazeerdheid was de prins toch een gezellige prater Waldenburg deed volstrekt geen moeite om zich ook eens te laten hooren. Ilet souper was in vollen gang, toen de kamer- dienaar van den hertog achter den stoel van zijn meester trad en dezen iets toefluisterde, dat een wonderbare uitwerking op den ouden heer uitoefen- de. Met jeugdigde vlugheid sprong hjj op en snelde heen. Een oogenblik later keerde hij terug met een jonkman van ongeveer vijf-en- twintig jaar, wiens gelaat eene groote gelijkenis met dat van den hertog vertoonde. Het bericht van de onverwachte komst des prinsen was intusschen onder de gasten verspreid men was opgestaan en drong van allekantenom hem heen. Prins Leopold begroette allereerst zijn nicht en drukte een langen kus op haar kleine hand. //Mijn beste zusjewat ben ik gelukkig je weer te zien." z/En ik niet minder." Zij vond geen andere woorden, maar uit haar oogen straalde hem de zuiverste vreugde tegen en haar hand beefde in de zijne. Men vond deze hartelijke begroeting zeer na- tuurlijk. Irnmers, zij waren als broeder en zuster samen opgegroeid en de broedelijke toege- negeuheid van den prins jegens zijn kuappe nicht was voor niemand een geheim. Het duurde eenigen tijd, eer de storm van begroetingen, voorstellingen en vragen voorbij was. De komst van den prins was een groote ver- rassing. Nog den vorigen avond had hij zijn vader per telegram gemeld, dat hij door dringende bezigheden verhiuderd was. het schoone familie- feest bij te wonen en dit bericht was voor den ouden heer een bittere teleurstelling geweest. z/Schelm die je bent," riep de hertog nu uit, terwijl hij zijn zoon op den schouder klopte z/beken het nu maar, dat telegram was een krijgslist." z/Natuurlijk," lachtte de prins. //Ik vertrok tegelijk met het telegram, maar ik vorderde niet zoo snel en heb nu pardon voor mijn prozai- sche bekentenis een geduchten honger meege- bracht. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1