Algemeen Nieuws* en Advertentieblad voor 2eeuwsch«71aanderen, GELDLEENING. f 24000.- No. 4056. Zaterdag 6 April 1901 41e Jaargang. BEKENDMAKIIG. Z0N- en FEESTDAGEN. Engeland en de Z.-A. Republiek. B URG KRLIJKE ST A N IX Gemengde berichten. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Het tweede en derde Blad zal raorgen aan onze abonnde's worden toegezonden. y Wegens het Paaschfeest zal a. s. Maandag geen nummer van dit blad verschijnen. TER VEI ZKYSCIIK <01 RUT. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich tyj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. i ADVERTENTIlN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. IIK bind versehijot Maandaic-, Woenndag. en Vrijila^avoad, aitaecoailerd op reeitfdHKea, bij de Kirnio P. M. I A1 II8 UHDR te rer leu EERSTE BL A I>. De Burgemeester van TER NEUZEN, gezien de circulates van den heer Commissaris der Koningin in deze province van den 24 Mei 1890 en 26 November 1891, waavuit blijkt dat het herhaaldelijk is voorgekomen dat Nederlandsche werklieden, door berichten in de nieuws- bladen of door daartoe uitgezonden agenten, soms met ver- strekking van reisgeld voor de heenreis, naar Duitschland ten behoove van industrieele ondernemingen worden gelokt, terwijl bij hnn aankomst ter plaatse blijkt, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden, maakt de ingezetenen opmerkzaam dat het geraden is, mlvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten «f te gaaa, ofzelfbf door tusschenkomst van den Burgemeester banner woonplaats zich te wenden tot den Nederlandschen Consul in de streek, waar die ondernemingen zichbevinden, om inlichtingen omtrent de vooruitzichten in het bekomen ran werk, do loonen en de huurprijzen der woningen aldaar. Ter Nenzen, den 3 April 1901. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van de gemeente TER NEUZEN gelet op het beslnit van Heeren Gedepnteerde Staten van den 15den Juli 1844, no. 1 (Provinciaal blad no. 87), houdende mededeeling van 's Konings verlangen, dat de Ingezetenen aan de bepalingen der wet van den 1st"1 Maart 1815 (Staatsblad, no. 21), betrekkelijk de viering van Zon- en Feestdagen, jaar- lijks zullen worden herinnerd brengen mitsdien den inhoud van voormelde wet ter kennia van de Ingezetenen dezer Ge meente. lnidende als volgt Artikel 1. Dat op Zondagen, en op zoodanige Godsdienstige Feestdagen als door de Kerkgenootschappen van de Christelijke Godsdienst dezer Landen algemeen erkend en gevierd worden, niet alleen geene beroepsbezigheden zullen mogen rerricht worden welke de Godsdienst zoude knnien storen, maar dat in het algemeen geene openbare arbeid zal mogen plaats hebben, dan ingeval van noodzakelijkheid, als wanneer de Plaatselijke Regeering daartoe schriftelijke toestemming zal geven." Art. 2. •Dat op deze dagen, met uitzondering van geringe eetwaren, geene koopwaren hoegenaamd op markten, straten of openbare plaatsen zullen mogen worden uitgestald of verkocbt, en dat Kooplieden en Winkeliera hunne waren niet zullen mogen •itstallen nocb met opene deuren verkoopen." Art. 3. .Dat, gedurende den tijd voor de openbare Godsdienst-oefening bestemd, de denren der Herbergen cn andere pl'atsen, alwaar drank verkocht wordt. voor zoo verre dezelve binnen den besloten kring der gebouwen liggende zijn, zullen gesloten zijn. en dat ook, gedurende dienzelfden tijd, geenerhande spelcn, hetzij kolven, balslaan of dergt-lijke mogen plaats hebben." Art. 4. •Dat geene openbare vermakelijkhedenzoo als Schouwburgen, publieke Danspartijen, Concerten en Harddraverijen, op de Zondagen en algemeene Feestdagen zullen gedoogd worden; zullende bet aan <1< Plaatselijke Besturen worden vrijgelaten bieromtrent eene nitzondering toe te staan, mits niet dan na bet volkomen eindigen van alle Godsdienstoefeningen." Art. 5. .Dat de Plaatselijke Politie zorg zal dragen, ten einde alle hinderlijkn bewegingen en gerucht in de nabijheid der gebonwen, tot de openbare Eeredienst bestemd, en in het algemeen alles wat dezelve sonde kunnen hinderlijk zijn, voor te komen of te doen ophonden." Art. 6. .Dat de overtredingen tegen de bepalingen van dit besluit naar gelang van persoon en omstandigheden, zullen gestraft worden met eene boele van niet hooger dan vijfen tuintig gulden, of met eene gevmgenis van niet langer dan drie dagen, voor de overtreders die buiten staat mochlen zijn deze boete te betalen." Art. 7. Dat bij een tweede overtreding de boete of straf zal ver- dubbrld worden en wijders alle de te koop gelegde of uitgestalde goederen verbeurd verklaard, en de Herbergen of andere publieke plaatsen, voor een maand gesloten." En dat door deze algemeene verordeningen alle daarmede niet overeenkomstige Provinciale of Plaatselijke Reglementen en inrichtingen zullen worden gehouden voor vervallen." Burgemeester en Wethouders de aandacht der Ingezetenen op de voorsebreven bepalingen vestigende, noodigen dezelve tevens uit, om door eene stipte inachtneming derzelve, tot de nuttige en wijze bedoelingen van Zijne Majesteit mede te werken. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar znlks binnen deze gemeente gebruikelijk is. Ter Neuzen, den 3 April 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG maken bekend, dat ten laste dier gemeente wordt aangegaan eene geldleening, groot tegen eene rente van vier ten lionderd in liet jaar. De leening wordt verdeeld in 48 aandeelen, ieder groot f 500.—, welke moeten worden gestort als volgt 16 op 1 Juni 1901 16 u 1 Juli 12 1 Augustas (v en 4 g 1 y 1902 De minimum-aflos is als volgt geregeld In de jaren 1903 tot en met 1919 telken jare £en aandeel en in 1920 en volgeude jaren telken jare vier aandeelen. Zij, die wenschen deel te nemen in deze leening, worden uitgenoodigd daarvan, met opgaaf van het aantal aandeelen, mededeeling te doen aan den Burgemeester, vdor 26 April e. k. Zaamslag, 29 Maart 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WORTMAN, Burgemeester. K. DE KRAKER, Welhouder. Het Britiche ministerie van Oorlog heeft bekend gemaakt, dat er na het einde van deze maand zes bataljons militie zullen worden opgericht. De krijgstoerustingen verminderen dus geenszins, evenmin alt de aanvoer naar Zuid-Afrikauit Nieuw-Orleans zijn onlangs weer een duizend paarden daarheen verzonden. De verliezenslijst wijst trouwens uit dat de guerilla in alle kracht voortwoedt; geen dag bijna of er hebben gevechten plaats, waarbij een paar man het leven laten. Zoo den 30" Maart bij Witklip (2 dooden,) den 28" bij station Elands- rivier (1 doode, 1 ernstig gewonde,) 29 Maart bij Boesmansput (1 ernstig gewonde,) 29 Maart bij Badfontein (1 licht gewonde van de //Lyden- burg Civil Mounted Police,) 27 Maarc te Klip- fontein bij Boksburg (1 mindere gesneuveld, 1 kapitein gewoud), den 24" Maart bij Johannesburg (2 doodeu). Kitchener seint echter alleen de gevechten, waarbij bij tevens de Boerenverliezen kan opgeven en het moet helaas erkend worden, dat de Boeren in den laalsten tijd herhaaldelijk overvallen zijn. Zoo wordt uit Bloemfontein een nachtelijke aanval op een kamp te Boschberg vermeld. Zestig Boeren zoudeD gevangen genomen zijn en 2 gedood, en uit Naauwpoort komt blijkens een telegram een soortgelijk bericht. In de Kaapkolonie zijn de Boerenkommandos hoe langer hoe noordelijker getrokken, maar nog altijd zijn ze, voor zoover men te Naauwpoort weet, ten zuiden van de Oraujerivier. Maandag werden kleine troepjes, die tusschen Burgersdorp en Bethulie den spoorweg overtrokken, te zameu een 300 man, door Engelsche kolonnes achter- volgd. Volgens een bericht uit Boerenbron zou de inval in de Kaapkolonie aan de Boeren gekost hebben 700 dooden, gewonden en gevangenea en al bun wagens, uitgezonderd 4 kleine karretjes. Een dertigtal Boeren zijn verdronken bij het over- steken van de Oraujerivier. In den Vrijstaat kwamen de mannen terug in lompen gehuld en uitgehongerd. Zij waren voortdurend door de Engelscben achterna gezeten en hadden veel ge- leden. Zoo had een Boer te Springfontein verteld, mis- schien wel een beetje te veel onder den indruk van een paar ongunstige dagen. Bruce Hamiltons krijgsmacht was daar in't zuiden van den Vrijstaat en had er veel buit gemaakt. Een konvooi van vrouwen en kinderen was door de Cape Mounted Riflles naar Edenburg gebracht. Kolonel Monro was bijna door de Boeren gevangen genomen, terwijl hij met generaal Ha milton's voorhoede oprukte. Bij het terugkeeren pair een kamp viel hij bijna in een hinderlaag die 40 in khaki gekleede Boeren hem hadden gelegd de Boeren schoten eenige paarden neer, kwetsten twee man, en namen er drie gevangen. Zij behandelden hun gevangenen vriendelijk, zegt de berichtgever, en zonden hen naar het kamp terug uadat zij hun wapens, ammunitie en zaken van waarde afgenomen hadden. De kolonne van Champbell is van Standerton naar Harrismith vertrokkeu. Zij schijnt daarbij den noordelijken hoek van Natal te hebben aangedaan, althans toen de Boeren daar op 2 April een trein in de lucht deden vliegen, een mijl ten uoorden van Mount Prospect, kwam een Engelsche kolonne onder generaal Champbell op het terein. De Boeren trokken toen terug naar de hoogten, waarbij een hevig gevecht ontstond. Door den dikken mist konden de Engelschen niet zien, hoe sterk de Boeren waren. De uitslag van het gevecht wordt niet gemeld. Een rechtsvordering is te New-Orleans ingesteld tegen den gezagvoerder en de reeders van het stoomschip Angelo-Australian, door den Boeren- commandant Pearson, den consul van den Oranje- Vrijstaat te New-York Pierce, en den Amerikaan- scben Boerenvrieud Nanness. De vordering strekt om het vertrek te beletten van het stoomschip, waarop 1200 muildieren ingescheept zijn, voor Zuid-Afrika bestemd. De eischers beweren dat de Amerikaansche natie op vriensdchappelijken voet verkeert met de Boerenrepublieken, zoodat de levering aan de Britsche regeering een grove schennis is van de onzijdigheid. De rechter ParlaDge heeft bepaald dat voorloopig beslag op het stoomschip gelegd moest worden, hij gelastte de gedaagden te verschjjnen om zich te ver- weren. Te Raamsdonkveer is Maandagmiddag zekere W., die bij van Dongen werkzaam was, met de hooipers bekneld geraakt, waardoor hem beide beenen gebroken werden. De visscher H. Bakker van Harderwijk, geraakte Maandag benoorden Urk bij het uit- schieten der haringnetten in het touw verward, viel overboord en verdronk. Zijn lijk werd te Urk aangebracht. Hij laat eene weduwe met vijf kinderen achter. Op een lagere school zag volgens de //N. Arab. Ct." een onderwijzer dat herhaaldelijk door de jongens, knaapkens van 10 st 11 jaar, papiertjes werden toegereikt aan een meisje. Ge- vraagd om zoo'n papiertje af te geven, reikte Juliete blozend het laatst ontvangene over, en nu las de onderwijzer //Lieve Treintje A. Ik heb gehoord dat u met Willem B. verkeert maar dat moet u niet doen, want Willem B. heeft een mank been en dom is hij ook. Hij kan later niet de kost verdienen voor u en de zijuen. Uw liefhebbende Karel C." In een huis aan de Zwanenburgwal te Amsterdam heeft Dinsdagavond brand gewoed in een fabriek van puddingpoeders en suikerwerken. Het vuur trok door een luchtkoker naar de boven- verdiepingen, die door drie gezinnen bewoond werden. De vlammen grepen zoo wild om zich heen dat de bewoners zich haasten moesten om zich te redden. Een paar kinderen en een bejaard man werden door anderen uit het brandende huis gehaald. De brandweer was het vuur spoedig meester, doch het perceel had op alle verdiepingen veel te lijden. De vrouw van A. E. te Lopik, van een bezoek bij de buren, waarop de drankflesch goed aangesproken was, huiswaarts keerende is in het water geraakt en verdronken. Het volgende tragische geval had plaats te Lambertschaag (N.-H.) Een 16jarig dienstmeisje had, bij afwezigheid van haar meester en meesteres, een vaas gebroken. In haren angst verworgde zij zich, na een briefje te hebben geschreven, waarin zij verzocht het geld, dat ze daarbij gelegd had, en, indieu dit niet voldoende was, een deel van 't geen ze nog te vorderen had, als vergoeding aan te nemen en wat er mogelijk nog overschoot, aan hare ouders te geven. Dinsdagavond kwam van de schrobnet- visscherij aan het strand te Scheveningen de bom- schuit tfNijverheid," van de reederij van de heeren I. en P. de Mos. Gerapporteerd werd dat Zaterdag bij een stortzee onder de kust drie man van de equipage van boord waren geslagen. Twee werden gered. De derde, een 2.0jarige visscher, kost- winner zijner moeder, is verdronken. Zijn lijk werd niet teruggevonden. Een koopman te Liverpool heeft een bedrag van 100 beschikbaar gesteld voor het escadron of de compagnie die er in slaagt De Wet te pakken. Te Essen heeft een herbergier, uit zelfver- dediging tegen de leden van een club vau athleten, die eens een ouderwetsche Rauferei wilden be- ginnen, Zondagavond een hunner neergeschoten. Len politie-ageut die tusschenbeide kwam, is door de woestelingeu gevaarlijk gekwetst. Op de Charlottenburger Chaussee te Berlijn hangt een onwillige booglamp, die niet, zooals booglampen dat meer doen, weigert te branden, maar weigert uit te gaan. Zij brandt nu reeds drie dagen en naciiten en straalt, alle pogingen om haar te dooven ten spijt, bij dag en nacht haar licht vroolijk om zich heen. De stadselec- triciens hebben alien beproefd om het licht uit te krijgeD, maar niets was in staat de koppige lamp tot rede te brengen. Men kan de glazen lamp niet laten zakken, omdat de zuil, waaraan zij hangt, verzadigd is van electriciteit en blik- sems van zich afslingert, zoodra men ze nadert men trachtte den stroom af te snijden, doch bet schijnt, dat de lamp een eigen stroom heeft, van waar weet men niet, zij brandt ten minste lustig voort. Gisteren zou men probeeren, de glazen bol met een stang of met steenworpen te verbrijzelen. De executie zou om tien uur plaats hebben en de Berlijnsche straatjeugd verhengde zich op een vrijen werpkamp. De kranten raden aan de booglamp uit te schietenzij geven den raad //In geen geval mogen wij den strijd tegen de booglamp opgeven Te Dresden schijnt een ernstig sehandaal plaats te hebben gehad. Een kapitein had goede kennis aan de vrouw van een bekenden arts, en ontving zijn maitresse elken dag in de kazerne. Toen de echtgenoot der dame ingelicbt was, wachtte hij zijn vrouw bij haar vertrek uit de kazerne op, maar de kapitein dien men gewaarschuwd had, liet den arts door gendarmen arresteeren. Weldra weder op vrije voeten gesteld, kwam hij juist voorbij de kazerne toen zijn vrouw en de kapitein in een rijtuig stapten. Een hevig tooneel ontstond tusschen den arts en den kapitein, doch de laatste riep een patrouille ran acbt man te hulp en liet den bedrogen echtgenoot naar de militaire gevangenis brengen. De minister van oorlog heeft den officier onmiddelijk op non-activiteit gesteld. Door den krijgsraad te Breslau zijn eenige onderofficieren, die hun minderen zooslecht behan delden, dat een soldaat tot zelfmoord werd gebracht, veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. Een soldaat, die beschuldigd werd van majesteit- schennis en anarchistische propaganda, werd tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld. Philippine. Geboorten. 17 Maart. Theophilus Mari, 2. van Theophilus van Heesvelde (overl.) en van Joe Johanna van Hurck. 22 Maart. Franciscus Johannis, z. van Augustaaf de Mul en van Ema Josepha van Hnlle. Overlijden. 3 Maart. Theophilus van Heesvelde, oud 39 j., echtg. van Joe Johanna van Hurck. Westilnrpr. Geboorten. 17 Maart. Elodie Marie, d. van Leonardus Thomas en van Leonie Lammens 18 Maart. Rene, z. van Carolus Ludovicns Audenaerd en van St6|ihania Audenaert. 24 Maart. Magdalena Elvira Maria, d. van Adolf van Hecke en van Mathilda Ceulenaere. Overlijden. Richard Joseph van Waes, oud 2 j., z. van Eduardus Stephanas en van Mathilde de Gujjtenaere. Gustaaf de Clercq, oud 13 d., z. van Emile en van Maria de Vos. Eduardus Schuurman, oud 66 j., echtg. van Nathalia Tack.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1