Engeland en de Z.-A. Republiek. Gemengde berichten. liinnenland. Brandweervrijstellingen. In parlementaire kringen te Londen praat men drnk over het verschil van meening, dat tusschen sir Alfred Milner en Kitchener aan den dag is getreden. Dit zou zelfs zoo sterk zijn geweest dat Milner zijn ontslag had gevraagd, een ontslag dat Chamberlain natuurlijk niet heeft willen geven. Milner zou tegen elke concessie ten op' zichte van de Boeren zijn, en alleen op den duur vrede verwachten van een oorlog, die tot het alleruiterste gevoerd is. Kitchener zou minder onverzoenlijk zijn. Het verschil van opvatting is gemakkelijk te verklaren, waar de gouverneur de kwestie uit een politiek oogpunt beschouwt en de opperhevelhebber meer oog heeft voor de dagelijks toenemende moeilijkhedeu. Chamberlain staat aan de zijde van Milner en er zijn er, die meenen, dat Joe de vredesonder- handelingen in de war heeft gestuurd. Ja, men gelooft, dat als het verschil van meening tusschen Milner en Kitchener tot een uitbarsting komt, dat dan de laatste zou opgeofferd worden. De hervatting der vijandelijkheden in Zuid- Afrika heeft niet geleid tot een veel krachtiger oorlog. Het blijft bij kleine gevechten, en daarvan seint Kitchener nog de helft niet. Uit Jansenville in de Kaapkolonie wordt nog gemeld, dat in het gevecht, dat daar den 20 door Scobell en Mullins tegen het kommando van Scheepers geleverd is, de Boeren 16 dooden ver- loren hebben. Daarentegen moet de Engelsche berichtgever erkennen, dat in het gevecht bij Hartebeestfontein op den 22, de Engelschen ernstige verliezen heb ben geleden. Zooals uit een telegram blijkt is de troost, dat ook de Boeren hevige veriiezrn hadden, aan het bericht toegevoegd. Bruce Hamilton heeft den 25sten de Wetsdorp bezet. Vandaar heeft hij een poging gedaan, om zich meester te maken van een deel van Fouries' kommando, dat op 20 mijlen afstand gekampeerd was. De expeditie is echter niet gelukt. De Boeren wisten te ontkomen en toen de Engelsche kolonne weer terug- trok naar de Wetsdorp, had zij nog een ontmoeting met een ander Boerende tachement. Bijzonderheden daaromtrent vinden we echter niet gemeld. In Engeland is bericht ontvangen, dat lord Methuen ziek ligt aan koorts. De nieuwe Minister van Oorlog, generaal Kool, is al uitgehoord over zijn denkbeelden Een verslaggever van de Wereldkroniek" had een onderhoud met hem. Over een Nederlandsch ,/Volksleger" denkt de heer Kool blijkbaar nog al twijfeleud, en zeer stellig verwierp hij de vergelijking met Zwitser- land, waar de volksgeest een heel andere is. Over het hoofdpunt van 't oogenblik den korten oefeningstijd verklaarde hij ronduit, zonder eenigen omweg te kiezen z/Dat kan niemand vooruit beslissen Dat moet de praktijk leeren. Eigenlijk alleen de oorlogs- prakcijk maar, die hopen wij nooit te zullen be- leven en in elk geval kan men daarop toch be- zwaarlijk wachten. Maar wanneer de soldaten, die werkelijk niet meer dan 8 81/2 maand gediend hebben, voor herhalingsoefeningen onder de wapenen terugkeeren, dan moet dadelijk nage- gaan worden, uiterlijk binnen de eerste week, wat zij van het vroeger geleerde nog kennen en wat zij als soldaten waard zijn. Eerst wanneer men deze ervaring heeft, kan men decideeren hetgeen voor ons leger noodig is. Dit a priori te willen uitmaken, moet, naar mijn wijze van zien onmogelijk worden genoemd Het bestuur der vereeniging //Vergunning" heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden naar aanleiding van de indiening van het noodwetje tot wijziging der Drankwet. Adressant komt er tegen op, dat in dit wetsontwerp wordt uitgemaakt, dat zij, die tusschen 1 Mei 1881 en 1 Mei 1901 een dranknering hebben overgenomen, geen recht hebben om na 1 Mei 1901 te tappen, en vraagt verwerping van het voorstel, opdat de regeering alsnog kunne komen met een ontwerp, waarbij de termijn van 20 jaar in art. 26b der Drankwet wordt verlengd tot 25 jaar. Er circuleert een adres van het hoofdbestuur der Nationals Christ en-Geheelonthouders-Vereeniging aan de Tweede Kamer, behelzende o. a. een ver- zoek dat het de Tweede Kamer moge behagen bij de drankwetsherziening de invoering van //local Option" tot een punt van zeer ernstige overweging bij hare beraadslaging te willen maken en ook dat door de Wetgevende Macht de bevoegdhtid zal worden verleend om intusschen den drank- verkoop op Zondagen en algemeen erkende Chris- telijke feestdagen geheel te verbieden. Op dat adres zijn thans 1007 handteekeningen als bewijs van adhaesie uit Delft opgezonden. Dezer dagen is een verandering aan de uniformpet der rijksveldwachters ingevoerd deze is nu aan de voorzijde versierd met een wit- metalen Nederlandsch wapentje. TER NEUZEN, 1 April 1901. De zangafaeeling //Geduld overwint" der //Vereenigde Handswerklieden" alhier heeft hare pogingen, tot het verkrijgen van een vaandel zien gelukken. Blijkens achterstaande advertentie zal a. s. Maandag de onthulling plaats hebben Naar we vernemen zal het muziekgezelschap h Apollo", daartoe uitgenoodigd, deze plechtigheic helpen opluisteren. De koetsier van den omnibus tusschen het spoorwegstation en de aanlegplaats der prov. boot alhier, wilde heden morgen ter hoogte van het wachtlokaal nabij de aanlegplaats met den omni bus uitwijken voor een ander voertuig, met het gevolg dat een der wielen van den omnibus vast reed achter een der palsn van de heining langs den waterkant. Door den hevigen schok brak de dissel van het voertuig, sproagen de strengen der paarden af en werd de koetsier van den bok geslingerd, waardoor zijn linkervoet, boven den enkel op een ernstige wijze brak. De terstond ontboden arts, de heer Van de Ree, legde een voorloopig verband, waarna de koetsier op een draagbaar huiswaarts werd gedragen. Zaterdag werd alhier door het bestuur der vereeniging //Door eendracht sterk" aanbesteed de levering van 165,100 kg. chilisalpeter, waar- van te leveren 1020 April a. s. 74,100 kg en 10—20 Mei 91,000. Hiervoar werd ingsschreven door de heeren P. A. Adriaansens te Walsoorden voor 9,97 en 9,87 P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 9,94 en 9,73P. A. Adriaansens te Bergen op Zoom voor f 9,93 en f 9,79 J. J. van Arenthals te Hansweert voor 9,92 en f 9,86 en P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor f 9,92 en f 9,82. Geen der beide leveringen is gegund. De uitslag van de overgangsexamens aan de Rijks-Normaallesseu te Axel is als volgt Van de 3' naar de 4" klasse P. Bernard te Axel, G. Goossen te Zaamslag, B. van Pienbroek te Zaamslag, T. L. Rademakers te Ossenisse, J. C. Vink te Axel en D. H. de Waal te Honteisse, Wilhelmina J. Balkenstein te Ter Neuzen, Johanna F. Moes te Axel, Louisa M. de Pauw te Ter Neuzen, Antoinette J. Vooren te Ter Neuzen en Oda M. J. Waelput te Zuiddorpe. Niet overgegaan 3 jongens en 2 meisjes. Van de 2e naar de 3« klasse I. P. Anthonisse te Hontenisse, D. J. A. Bareman te Hoek, J. Cornelisse te Axel, A. B. Plasschaert te Westdorpe, L. van de Plasse te Koewacht en P. A. Verbist te Clinge, Rosalie L. Bosschem te Westdorpe en Saartje Fonteijn te Ter Neuzen. Niet overgegaan 1 meisje. Van de 1® naar de 2e klasse A. van Es van Zaamslag, P. J. Fermont te Boschkapelle, A. J. J. Lansu te Clinge, J. A, Leunis te Ter Neuzen, P. B. M. Molema te Ter Neuzen, J. P. van Rijn te Axel, H. Steppe te Axel, A. D. de Waal te Hontenisse, M. E. M. Waelput te Zuiddorpe, Suzanna Bierle te Ter Neuzen, Eulalia Ceelaert te Koewacht, Cornelia N. van Dixhoorn te Axel, Carolina A. Th. Knijff te Zaamslag, Janna S. Nijssan te Sluiskil, Tanneke C. van Vessem te Axel, en Charlotta P. L. Vrielink te Axel. Bij Kon. besluit is o. m. pensioen verleend aan den heer Adr. J. van Rietschoten, kommies 1* klasse bij 's rijks belastingen, tot een bedrag van f 536. Axel, 1 April. Op de Zaterdag jl. alhier ge- houden stierenkeuring waren aangevoerd Voor de Rijksbijdrage 6 stieren en 2 driejarige prachtige stieren welke niet meer werden aange- houi enen voor de Provinciale bijdrage 4 stieren en een te laat aangevoerd. Koewacht. Vrijdagavond had in de openbare school te St. Andries onder deze gemeente het examen plaats, waarmede de tweejarige cursus in landbouwkunde gesloten werd. Tegenwoordig waren de rijkslandbouwleeraar, de heer I. G. J. Kakiebeeke uit Goes, de commisie van toezicht, eenige onderwijzers en tal van belang- stellenden. Het examen werd afgenomen door den heer F. Remery landbouwonderwijzer alhier en den heer Kakebeeke. De leerlingen werden achter eenvolgens ondervraagd omtrent plantkunde, na- tuurkennis, veeteelt, zuivelbereiding, kennis van den grond en bemesting. Zij toonden, dat zij hun tijd goed besteed hadden en veel vrucht getrokken hadden uit de lessen van den heer Remery. Aan 10 leerlingen kon het diploma worden uitgereikt. De heer Kakebeeke bedankte alien, die medegewerkt hadden om den cursus tot stand te brengen en wekte de leerlingen op het geleerde te onderhouden en uit te breiden. Hij reikte het diploma uit aan E. Baert, Th. van Dorselaer, A. Baert, A. van Remortel, C. Buijsse, C. van Dorselaer J. Allefs, P. Nijskens, C. Gullet en E. de Guchtenaire. Een der geslaagden dankte, ook namens zijne medeleerlingen, den heer Kakebeeke voor zyne belangstelling en den heer Remery voor zijne uitstekende lessen. Hij beloofde anderen te zullen opwekken zich ook op het landbouwonderwijs toe te leggen. Clinge. Zaterdagmorgen van 10 tot 12 uur lad hier in de openbare school in tegenwoordig- leid van den heer Kakebeeke uit Goes, de heer lurgemeester dezer gemeente en de leden der commissie van toezicht, het eerste jaarlijksche examen plaats van de leerlingen, die deelgenomen hadden aan den cursus in landbouwkunde. Het examen werd afgenomen door den heer P. Egger- moit, hoofd der school alhier en den heer F Remerij, landbouwonderwijzer te Koewacht. De leerlingen, 12 in getal, gaven over het al gemeen zeer gepaste antwoorden en toonden dat zij in den afgeloopen winter hun best hadden gedaan om datgene te verwerken, wat hen door hunne onderwijzers geleerd was. Ilet woord van dank en aanmoediging door den heer burgemeester gesproken was dan ook zeer gepast. Borsele, 30 Maart. Ter vervanging van wijlen den heer A. I. van Overbeeke als lid van den gemeenteraad is slechts de'n candidaat gesteld, n. 1. de heer A. Boone, die alzoo gekozen is. Het Rotterd. Nieuwsblad heeft een aardige April-ui verzonnen, n.l. een ondergrondsche elec tnsche tram onder Rotterdam. Een der beambten van het Hollandsche spoorstation te s Hage heeft Zaterdagochtend op heeterdaad betrapt een 18jarigen jongen, die zich sc iu lg maakte aan diefstal van een vaatje boter van een wagen bij het bestelgoederenkantoor. De knaap schijnt vroeger ook al iu het station een poging tot diefstal te hebben gedaan. Vrijdagavond is een locaaltrein van Medem- blik naar Hoorn nabij laatstgenoemde stad ont- spoord. Machinist en stoker sprongen bijtijds van de machine en de passagiers kwamen met den schrik vrij. De machine ligt onderstboven. Te Rijswijk is Zaterdag in den vroegen morgen de vrouw van v. N. bij het waterscheppen in de vaart gevallen en verdronken. Een bejaarde vrouw in 't Friesche dorp Appelscha had een gezwel aan den rechter duim. Door een of andere oorzaak had bloedver- giftiging plaats, met het gevolg dat eerst de hand en daarna de arm opzwol en de vrouw kort daarna overleed. In den Baarsjespolder bij Amiterdam hebben vele warmoeziers Dinsdag en Woensdag danig te lijden gehad van wervelwinden. Verscheiden broei ramen zijn geheel vernield en andere zeerbescha- digd van &n warmoezier zijn zelfs 40 en van een ander 16 ramen verbrijzeld. Sommige ruk- winden waren z66 sterk, dat de ramen geheel werden opgenomen en als een tol in de lucht ronddraaiden. In Utrecht wilden eenige studenten met alle geweld arren aiettegenstaande de stalhouders verklaarden dat daarvoor de sneeuw geen gelegen- heid nog bood. Zij plaatsen nu een ar boven op eene vigelante, gingen er in zitten, bestuurden van daaruit de paarden en reden zoo door de stad. Een 76jarige vrouw, verpleegde in het hofje de Twaalf Apostelen te Haarlem, die haar voeten warmde op een stoof, is in brand geraakt en aan de gevolgen overleden. Een boerenknecht uit Zetten, die in een naburig dorp aan de familie het overlijden van zijne boerin moest gaan bekeud maken, kreeg onderweg een ongeluk met paard en kar. Het paard schopte hem tegen de borst, de kar ging over zijn lijf. Zijn toestand is zeer zorgwekkeud. Een paar avonden achtereen trokken gedurig troepen jongens door de Kalverstraat te Amsterdam, meestal onder het zingen van socialistische liederen. Wat nogal deinigveroorzaakte. Ook Vrijdagavond! In de Kalverstraat en op den Heiligenweg ont- stond stagnatie onder het sleuterend publiek, wat tot gevolg had, dat de politie tot doorloopen en mond houden aanmaaude. Er werd geen ge volg aan gegeven. Integendeel kreeg het zingen het karakter van een demonstratie. Tweede gevolg krachtdadig optreden der politie, en als derde een kleine schermutseling, waarbij de voorzanger van den troep, toevallig Voorzanger geheeten, ge- arresteerd en naar het oude //Gymnasium" opge- bracht werd, Het opbergen van den leider was het sein tot ontbmding .van den troep. Ken onderwijzer in een der grootste gemeen- ten van Gelderland stond, na met gunstig gevolg afgelegd vergelijkend exameu, op de voordracht voor hoofd eener school in een der grootste platte- andsgemeenten in die provincie. Hij legt de ge- bruikelijke bezoeken bij de raadsleden af, en een dezer stelt hem, met een heel air, de volgende vraag //Ja, hm ziet u, alles goed en wel hm maar hebt u wel de hoofdakte Van de vier in Januari vermiste Wieringers, die toen met een ijsschots zijn afgedreven, is er Woensdag een gevonden in de sloot, een vaarwater bij Wieringen. Deze heet Jan Kraan. Het lijk was goed herkenbaar, en daar het horloge stond op 9 uur 5 minuten, vermoedt men, dat zij slechts 1£ uur op het ijs hebben rondgedreven, daar zij omstreeks 7^ uur 's inorgens zijn ver- trokken. Op vele bloembollenvelden in den omtrek van Haarlem, vooral onder Hillegom, is de schade, die de felle nachtvorsten aan de met sneeuwwater gedrenkte hyacintenplanten aanbren gen, duidelijk waar te nemen. Vooral witte, rose en lichtblauwe soorten hebben het zwaar te ver- antwoorden. Tulpen en crocussen, die sterker zijn, hebben er minder van te lijden gehad. '^oor het springen van een stoompijp aan boord van de Turksche torpedoboot Sjehab in de haven van Saloniki, zijn 9 menschen gedood en 2 gewond. Aan boord van de //Ophir", waarmee de hertog en de hertogin van Cornwallis de reis naar Australia doen, wordt veel werk gemaakt van de telegrafie zonder draad. Vo'dr de aankomst te Malta had men zich reeds met dat eiland in verbndmg gesteld, en toen de /Ophir" alweer 0 Eng. mijlen van Malta verwijderd was, ontving men op het eilaud nog een telegram. De politie te Ludwigshaveri, aan den Rijn tegenover Mannheim, heeft een //steker" in handen gekregen, zeker Wilhelm Darnian, die in de laatste weken elf meisjes 's avouds met messteken in het onderlijf meer of minder ernstig gekwetst had. Hij is slager van beroep, en men verdenkt hem ook van twee sexueele moorden, een op een dienstmeisje en een op een meisje van zeven jaar, die daar een paar jaar geleden zijn gepleegd. INGEZONDEN STUKKEN. Wanneer sommige leden van den Raad eens wilden naleze. wat sedert 1896 in de raadsvergaderingen in zako do brand- weer is gesproken en besloten, zonden zij misschien eindeliik gaan begrypen hoever de gemeenteraad kan en mair gaan met vrijstelling van den brandweerdienstzo zonden dan vermnedelijk gaan inzien dat er grenzen zijn aan 's Raads bevoegdheid en dat de vrijstellingen niet afhangen van het goeddunken van den Raad. Het beginsel der Gemeentewet, nitgesproken in art 192 is a/gemeene dienstpliehtbehoudens de bevoegdheid tot afkooD en plaatsvervanging Vrjstelling is en blijft het spreekt van zelf uitzondenng. r Zij mag alleen en moet dan ook worden verleend ingeval ran bepaalde noodzakelijkheid en binnen de grens door de verordening aangewezen. In vroegere rerordeningen werden veelal geheele eategorieen van personen vrijgesteld. Zoo vonden we o.a. in de verordening der gemeent. Haarsuilens vrijgesteld. .alle ambtenaren in 's Rijkedienst." Zoo vonden we in de verordening der gemeente Loevert. vrijgesteld »de leden van den Raad, de gemeente secretaris en .ontvanger, de rijks- en gemeente-ambtenaren, de notaris .de leeraren van godsdienstige gezindheden, de onder- wijzers der openbare en bijzondere scholen, de genees- kundigen en apothekers, de spoorwegbeambten aan de .stations werkzaam, de baan- en brugwachters bij den spoorweg, de personen belast met het ophalen der "bruggen over pnblieke vaarten en de sluiswachters Beide bovenvermelde verordeningen zijn. wat betreft gemelde vrijstellingen, als in strijd met de wet, vernietigd bij K B van 28 Februari en 20 October 1883. In beide vernietigingsbeslniten is overwogen dat art. 192 der gemeentewet aan den Raad de bevoegdheid gevende om van de ingezetenen in het openbaar belang persoonlijke diensten te vorderen bedoelt dat alleen zij van de verplichting zullen worden ontheven, die in de onmogelijkheid tijn den door de* Raad gevorderden dienst in persoon te verrichten en dat de wet dus alleen vergunt om van den dienst bij de brandweer vrij te laten die ingezetenen, welke andere plichten in het openbaar belang te vervulleu hebben. Daarmede in overeenstemming is ook reeds in 1896 (men zie het verslag van de raadsvergadering van 2 April 1896) de oude verordening gewijzigd. Ik heb toen als mijne meening te kennen gegeven, dat het toch wenschelijk was enkele bepaalde vrijstellingen in de ver- ordening op te nemen. Ik achtte dit zeer wenschelijk om zooveel mogelijk willekeur le voorkomen. Dat de vrees voor willekeur gegrond was, is herhaaldelijk gebleken. Later ben lk tot de overtuiging gekomen dat opnemen van bepaalde gevallen van vrijstelling niet wel mogelijk was, zonder de kans te loopen de bepaling vernietigd te zien. Nu staat vrijstelling van een geheele catagorie van personen met in de verordening. Heeft evenwel de gemeenteraad het recht om wat niet in de verordening staat, daorin niet mag staan. toch te doen ^al de gemeenteraad het recht hebben om, zooals de heer I)e Jonge wil, eenvoudig alle geesteljken vrij te stellen zonder meer? Ik geloof dat de Raad daarmede zijne bevoegdheid geheel oversch rijdt. Er is recht om een persoon vrij te stellen, meer niet. En die persoon moet dan bepaald andere diensten in het openbaar belang te vervullen hebben, en dit vervullen moet dan nog zoo zijn, dat hij daardoor onmogeljk brandweerdienst kan doen. Men moet de zaak bekijken, zooals ze bekeken moet worden en men moet zich niet gaan verdiepen in .wat gek zou staan zooals, meen ik, de heer Visser zeide of wat voor den persoon zelf zeer wemchelijk of pretlig zou zijn. Wil men de geestelijken vrijstellen dan moet dit hoofd voor hoofd geschieden aangenomen dat zij diensten in het openbaar belang te vervullen hebben, waarover men ook weer kan twisten. Maar het kan in geen geval in de veror dening worden opgenomen. Van een wettelijk standpunt beschouwd mag m i. een gcestelijke niet worden vrijgesteld; hetgeen ook tot hiertoe door den Raad is aangenomen. W t hierbij de militiewet. waarop de heer De Jonge zich benep, doet, is mij een raadsel. De Raad heeft alleen met de gemeentewet te maken. Wanneer de Gemeenteraad iemand, op grond van zijne andere diensten in het openbaar belang heeft vrijgesteld, dan kan men vragen is dat nu een doorloopende. vrijstelling of wel: geld die vrijstelling alletn voor het g.-val de persoon juist op het oogenblik, dat brandweerdienst van hem verlangd wordt een anderen diemt in het openbaar belang te vervullen heeft zoodat hij wel degelijk bij de spuit moet zijn als hij geen andere dienst in het openbaar belang moet verrichten Deze laatste opvatting is m. i. ongetwijfeld de juiste. De vrijstelling, de voorioaardelijke vrijstelling, kan men zeggen, door den Raad schept dan een vermoeden in het voordeel van den vrijgestelde Doch dit zou niet beletten, hem te straffen. indien bewezen werd, dat hij wel degelijk brandweerdienst had kunnen ver richten voor welk bewijs, zoo noodig, zijne superieuren als getuigen onder eede, zouden kunnen worden gehoord door den rechter. Z<5d zou het, dunkt mij, behooren te zijn. Zelfs de schijn van willekeur moet worden vermeden. En dan ook zal van zelf alle tegenwerking ophouden. Algemeene dienaplicht ik zeg het den heer Wieland na moet zijn het beginselvrijstellingen mocten worden beperkt tot de hoogst noodzakelijke Wat het geval van den heer Boone betreft een enkele opmerking. Volgen* zijn schrijven is hij zoo herhaaldelijk afwezig, buiten de gemeente. Welnu dan kan hij zich immers bedienen van art. 32 der verordening. Ter Neuzen, 30 Maart 1901. VAN DER MOER.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2