Tar Neuzensche Courant Zaterdag 30 Maart 1901. No. 4053. (iemengde berichten. Binnenland. Telegrafische berich'en. DERDE BLAD. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren was in de eerste plaats aan de orde het wetsont- werp tot herhaalde verlenging van den duur der werking van de wet van 1892, houdeude voorziening ter tijdelijke versterking van de Nationale Militie (7e lichting.) De heer Kuyper betoogde dat dit wetje samen- hangt met de ministreele crisis. Wil de regeering voortgaan met de legerorganisatie, dan is dit wetje begrijpelijk maar doet zij dat niet dan is 't on- verklaarbaar, want in laatstbedoeld geval treft haar 't verwijt dat zij hier middelen voor lands- defensie vraagl, die volgens haar eigen beweringen dat op bestaande wijze 't land niet voldoende verdedigbaar is, on voldoende zijn. Ook vroeg spr. waarom Minister Eland niet bij de behan- deling van dat wetsvoorstel in de Kamer was, zooals toch het parlementair gebruik medebrengt en spr. verbaasde er zich over dat er reeds 14 dagen zijn verloopen nadat de regeering schorsing van het debat over de Legerwetten vroeg om tijd tot overwegen te hebben, zonder dat de Kamer iets naders heeft gehoord. De Minister Pierson antwoordde, dat ge- wichtige redenen hem weerhielden thans inlich- tingen daaromtrent te geven, maar hij koesterde de hoop binnen korten tijd in de gelegenheid te zullen zijn mededeelingen te kunnen doen om- trent de crisis. Nadat de Minister van ;Binnenlandsche Zaken het voorstel had verdedigd en de heer Kuypers bij repliek zijn bezwaren had volgehouden daarbij constateerende dat hoewel nu toch blijkt dat de crisis slechts een Minister raakt en de crisis reeds 14 dagen duurt het ministerie mededee lingen aan de Kamer onthoudt, werd het ontwerp aangenomen met 54 tegen 9 stemmen. Voorts worden goedgekeurd wetsontwerpen tot wijziging van den zesden titel van het tarief van justitiekosten en burgerlijke zaken. Overeenkomst met Rotterdam betreffende over- dracht van Rijkswege, wijziging art. 71 der wet tot vaststelling van het tarief van gerechtskosten in strafzaken; onderhandsche verkoop van staats- grond aan de gemeente Nijmegen. Regeling pensioenen der leden en ambtenaren van de Rijksverzekeringsbank (bij dit ontwerp nam de Regeering over een amendement-Fokker tot opneming van den wiskundig-adviseur in dit ont werp en hij deelde mede dat bij den Raad van State is een ontwerp betreffende de raden van beroep)Overeenkomst van Nederland en Belgie betreffende vrijdom van militie- en schutterplicht der wederzijdsche onderdanen. Woningwet. Daarna werd het debat over de woningwet voortgezet. Bij de paragraaf betreffende de uitbreiding van bebouwde gemeentekommen opperden de heeren Yan Karnebeek, Lohman en Van de Velde be zwaren tegen de onvoldoende waarborgen voor grondeigenaren en zij vreesden partijdige be- slissingen. De Minister van binnenlandsche zaken bestreed dit ten sterkste, betoogende dat de belangen van de grondeigenaren veeleer meer gewaarborgd worden. Ter verhooging van die waarborgen vulde de Minister het betrekkelijke artikel aan met de FEUILLETON #Ja, waar sprak ik vanP" vervolgde Else. ,/Juist, van Tosca. Zij wordt een jachtnymph. Als nu de plaukenstellage maar sterk genoeg is, als Diana met haar gevolg er op staan. Men moest den timmerlieden een wenk geven, dat zij onder de voor Tosca bestemde plaats een paar planken meer legden, anders gebeurt er nog een ongeluk. Trotting zal een vos voorstellen en Max, ik beb een id^e I" ,/Dat zal weer iets vreemds zijn 1" „Neen iets grootsch." Snel wierp zij hoed en handschoenen ter zijde en haalde haar notitieboekje te voorschijn, waarmee zij aan tafel ging zitten. „Maar Else, denk aan het avond-eten". ver- maande de proza'ische luitenant. ^Frederik heeft reedi z/Ja, dadelijk. Eerat moet ik de teekening gereed hebben, die den pentant moet zijn van de eerste. De nymph Tosca op de vossenjacht. Het zal mooi worden, dat beloof ik je." ,/Kan dat niet wachten tot na het avondeten ^Ook goed. Kom dan hongerlijder Ach, Max, geloof je ook niet, dat ik eigenlijk voor kunstenares geboren ben „Och waarom niet. Ik geloof, dat je geboren bent om mij op alle mogelijke manieren te dwars- drijven, en dat ik een dwaze streek beging, toen ik jou, kwelgeest, trouwde." //Bah je kon niet zonder me bepaling dat belanghebbenden binnen een maand ook in beroep kunnen komen tegen het verleenen van goedkeuring door Ged. Staten op raadsbesluiten tot reserveering van gronden. De Minister nam over een amendement-Mackay hiertoe strekkende dat voor aanleg van parken geheele onteigening van het geheele terrein noodigis. Een amendement-Pijnappel om behalve straten en pleinen ook grachten in de uitbreidingsplannen op te nemen, waardoor gronden mogen worden gereserveerd, werd aangenomen met 40 tegen 26 stemmen. Overgenomen werd door de Regeering een amendement om ook de raadsbesluiten ter inzage te leggen en te publiceeren. TER NEUZEN, 29 Maart 1901. De Staats-courant van 28 Maart j.l. bevat een bijzonder reglement van politie voor het haven- kanaal van Philippine, vastgesteld bij Kon. besluit van 13 dezer. Borsele, 27 Maart. Heden vierden onze burgemeester en echtgenoote hun gouden huwelijks- feest. Deze dag zou niet onopgemerkt voorbijgaan. Een paar net versierde eerepoorten wares opge- richt en van alle woningen wapperde de driekleur, zoodat het dorp een recht feestelijk aanzien had. Een commissie, gesteund door geldelijke bij- dragen der ingezetenen had voor dezen dag een feestprogramma ontworpen, dat door welwillende medewerking van de hier bestaande gezelschappen als muziek, zang en ringrijders op loffelijke wijze werd uitgevoerd. De optocht, waaraan ook de schooljeugd deelnam, was werkelijk interessant. Aan gelukwenschen, voor het feestvierende echtpaar ontbrak het niet en menig stoffelijk bewijs van hulde werd het ten gemeentehuize aangeboden. In den loop van den namiddag werden volks- spelen uitgevoerd als turfrapen, zak- en ring- loopen. Terwijl des avonds, ondanks het ongunstige weder, velen zich aan de feestvreugde overgaven, waren ten huize van het //Gouden Paar" de ge- noodigden bijeen. Daar was het bijzonder aan- genaam en de ontvangst boven alien lof. Voorzeker zijn alien heengegaan, volkomen overtuigd, dat de heer burgemeester Rottier er uitmuntend slag van heeft zijne gasten op guile, hartelijke en waardige wijze te ontvangen en dat zijne echtgenoote hem in deze op niet te verbeteren wijze ter zijde staat. 's Gravenhage, 29 Maart. Tweede Kamer. Op art. 29 der woningwet is aangenomen met 44 tegen 29 stemmen het amendement van den heer Veegens, om aan de hypotheek, te verleenen door gemeenten voor woningverbetering, geen voorrang toe te kennen boven andere hvpotheken. De heer Schaper heeft ingetrokken zijn amen dement om uit te sluiten eigendomsoverdracht van gemeentegrond aan vereenigingen. De heer Troelstra heeft ingetrokken zijn amen dement op art. 32, om bevoegdheid te verleenen aan de gemeenteraden tot het geven van geld voor aankoop, aanbouw en verbouw van woningen in het belang van volkshuisvesting. Dat artikel is goedgekeurd. De volgende interpellaties werden toegestaan aan den heer Pastoors over de exploitatie der rijks vischhal te IJmuiden aan den heer Harte over de uitzichten der opening van den uieuwen Maasmondaan den heer Troelstra over het aftredeu van den Minister Eland en de voornemens z/Wat een grootspraak Heeft men ooit een ombeschaamder persoontje gezieu P Else, ik zal je ernstig moeten bestraffen." //Doe het maar." Zij ontglipte aan zijn handen en snelde hem vooruit naar de kamer, waar de tafel gereed was gemaakt. Om die tafel had eerst nog een dolle wedloop plaats, voor zij aan hun avondmaal begonnen. De lente was ditmaal winderig en koel. De avond in Maart, waarop de voorstelling plaats had, was nog ruwer nog stormachtiger dan zijn voorgangers. Bij vlagen joeg de storm de sneeuw en den regen tegen de huizen en de weinige voetgangers in de straten hadden het hart te verduren. De lieden, die ondanks de storm voor het paleis van den hertog stonden om een weinig te zien van de komende gasten, gaven weldra den moed op, want de gezelschappen, die in de Equipages zaten, stapten binnen in de poort uit en waren bovendien zoo ingebakerd, dat men weinig of niets van hunne costumes kon zien. Binnen het paleis herinnerde niets aan den winter, die daar buiten zijn buien losliet. Kunst en rijkdom hadden hier het schouwspel der lente getooverd. Prachtige gewassen stonden aan beide zijdeu van de trappen opgesteld, zachte tapijten bedekten de marmeren treden en op de trappor- taleu waren prachtige rozen in schoone vazen opgesteld. Overal bloemen, planten en lichten. De feestzaal was nog tamelijk ledig, maar des te meer drukte was er in de garderobe-kamer en in de zalen, waar de dames zich verzamelden. der Regeering omtrent de nog niet ingetrokken legerwet. Met ingang van 1 April e. k. is de invoer van Nederlandsch melkvee in Belgie langs het kantoor La Planck geoorloofd den 1st" en 15den van elke maand. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Schermerhorn de heer J. Knijff, thans als zoodanig te Breskens. Twee Fransche gymnasiasten uit de omstreken van Nizza, hebben tengevolge van een uitstekend geheimgehouden geschil, op den degen geduelleerd. De tegenstanders brachten elkaar verscheidene doch onbeduidende verwondingen toe. Volgens de oud Fransche methode namen de getuigen deel aan het gevecht, maar aangezien zij het niet eens konden worden over de redactie van het proces verbaal, trokken zij hun bovenkleederen uit en beslechtten den twist, wijl de degens niet meer bruikbaar waren, in een hevig vuistgevecht. Londen wordt op dit oogenblik bedreigd door eene algemeene staking van bedienden. Onlangs heeft in Hydepark een monstermeeting plaats gehad, die gepresideerd werd door een hofmeester en waarin de redenaars lucht gaven aan hunne grieven. Een lakei protesteerde er tegen dat hij elken dag een rijwiel moest schoonmakeneene kleine kindermeid klaagde dat zij te laat naar bed moest en te vroeg opstaan eene andere dat mevrouw hare verschoten kleeren verkocht, in plaats van ze haar te geven. Eenige bedienden deelden mede dat in de huizen, waarin zij werkzaam waren, niets dan slechte sigaren en whisky van zeer geringe hoe- danigheid aanwezig waren. In den staat Pensylvanie is een wet inge- diend, die bepaald dat elk mannelijk burger boven de veertig jaar, ongetrouwd willende blijven, dispensatie van het huwelijk zal moeten vragen en een recht van f 250 betalen. De aldus verzamelde gelden zullen dienen tot het onderhoud van een inrichting voor oude vrijsters boven de veertig jaar, die geen gunstige gelegenheid hebben gehad om te trouwen of door niemand gevraagd zijn. Bovendien zou een man die zijn vrouw buiten Pensylvanie neemt, een boete van f 250 betalen wegens beleediging aldus de. meisjes van die stad aangedaan. En dan heet Amerika nog het land der per- soonhjke vrijheid 1 De Beiersche wet geeft de bevoegdheid om op 16jarige leeftijd als getuige te kunnen op- treden. Eergisteren moest de voorzitter der rechtbank een jong meisje, dat dien dag haar 16en verjaardag vierde, den eed afnemen. Hij aarzelde echter en liet het geboortebewijs van het meisje halen. Toen bleek, dat zij om 4 uur in den middag was geboren. De eed kon dus niet afge- legd worden. Was het meisje des morgens ge boren, dan had de rechter geen bezwaar kunnen maken. Voor den krijgsraad te Dusseldorp heeft terechtgestaan de kapitein der infanterie Yon Hullesheim, die beschuldigd was van zeven gevallen van mishaudeling en van beleediging van onder- geschikten. De kapitein werd veroordeeld tot twee maanden vestingstraf. De zaak werd geheel met gesloten deuren behandeld, ook de aanklacht en zelfs de overwegiugen van het vonnis werden bij gesloten deuren gelezen. Terecht wijzen de Duitiche bladen erop dat Hier dwarrelden de bevallige, phantastisch gecos- tumeerde dames door elkander als een zwerm schitterende vogels, die men in een groote kooi had opgesloten. Het was een lachen, praten en door elkander loopen, waarbij men het hoofd moest verliezen en de arme kameniers hadden wel twintig handen mogen hebben om aan alle bevelen te kunnen voldoen. z/Maak deze sleep vast." zrMijn krullen moeten nog eens gebrand worden, door de vochtige lucht zijn ze geheel uitgezakt." z/Mijn sikkel; heeft niemand mijn sikkel gezien De jonge dame, die dit vroeg, liep van den eene hoek naar den andere zonder te bemerken, dat een dienstmeisje haar het verlangde voorwerp achterna droeg. Voor een groote spiegel stond Else von Stasch, die er als maaister uitzag, als een tol te draaien, terwijl zij met haar beide handen haar middel omspande. In een roman van Hacklander had zij pas gelezen, dat dit mode was in de kleedkamer der balletdanseressen en zij vond het aardig die mode na te volgen. Wat een drukte," klaagde een teedere blondine, z/ik val bijna in onmacht." z/Neem wat eau-de-cologne op een beetje suiker dat wekt op," gaf een ander de raad. Tosca von Buchtritz stond in deftige rust op haar jachtspeer te leunen en geleek in haar witte schitterende wapenrusting veel op een verkleede luitenant van de kurassiers. z/Ik heb kort geleden in de j/Fliegende Blatter" een potsierlijke schets gezien," vertelde Else, die nu met haar toilet gereed was en in de onmidde- lijke nabijheid van Tosca stond. deze geheimzinnigheid bij alles wat men in Duitsch- land van tijd tot tijd over soldatenmishandeling ver- neemt eer het gezag ondermijnt dan bevestigt en het ergste doet denken. Aan een echtpaar te Lowmoor, bij Bradford, is een huis, ter waarde van 9600, ten geschenke gegeven door iemand, dien man en vrouw zeven jaar geleden, toen hij ziek voor hun woning was neergevallen, hadden opgenomen en liefderijk ver- pleegd. De gever, die kanker aan den lever heeft, had oulangs van een specialiteit te Londen vernomen, dat er geen hoop meer voor hem is en hij wilde nu nog deze schuld der dankbaarheid afdoen. Veel bier, veel wind, een boom en een krant, ziedaar de oorzaken van een spookverschijning, welke een eerzame Hamburgsch rentenier dezer dagen zoo'n schrik veroorzaakten, dat hij thans nog ziek is er van. De oude heer nl. kwam, 't was't uur van midder- nacht, uit zijn stamkneip, waar hij menig potje naar binnen gespeeld had, en begaf zich met een zwaar hoofd huiswaarts, toen hij in een aan't kerk- hof grenzende laan plotseling een rijzige gestalte zag, die de beide armen naar hem uilstrekte. Onze rentenier liep zoo snel hij kon weg, doch struikelde eenige honderden passen verder en viel vlak voor de voeten van twee werklui, die van een vergadering huiswaarts keerden. Toen ze hem weer op de beenen geholpen hadden, vertelde hij zijn wedervaren en met z'n drieen gingen de mannen het spook zoeken. Weldra vond men de verschijning. Om een boom was een uitgevouwen krant gewaaid en de wapperende einden hadden wel iets van uitge- spreide armen, vooral voor iemand, die te veel bier gedronken heeft. De beide werklui lachten hun gezel, die maakte dat hij wegkwam, hartelijk uit. XjEIZSTTIE3 Zouden we er nu waarlijk niet aan gaan twijfelen of de kalender ons wel het juiste jaargetijde aan- geeft. </De lente is in 't land", zooals het liedje der schooljeugd zegt, doch de intocht dier lieve lente keumerkt zich door guur winterweer. Een sneeuwval als dien van gisteren, zoo'n dikke sneeuw- laag herinneren wij ons in de laatste jaren zelfs in 't hartje van den winter niet te hebben gezien. En zooals we 't hier ondervonden is het ook in andere streken. In Andalusie houden de stormen en onweders aan. Eukele plaatseu zijn door de Guadalquivir overstroomd, de telegrafische verbindingen met Malaga, Granada en Jaen zijn verbroken. Ook uit vele deelen van Noord-Italie komen berichten over overstroomingen. De Po en de Mincio zijn op vele plaatsen buiten hun oevers getreden. Zijstroomen hebben reeds verwoesting aangericht en zelfs zijn er door de overstrooming menschenlevens te betreuren te Padua. Ook te Verona spreekt men van 50 dooden. De Frassino overstroomt bij Este het geheele land. Bij Veuetie woedt de zee onstuimig en er vallen geweldige regenbuien. De genie en de militaire ingenieurs houden zich gereed, om overal waar het noodig is, hulp te verschaffen. In Zwitserland heeft men veel last van lawines, vooral in de dalen van Grauwbunderland. Vele passen zijn onbegaaubaar en meerdere postver- bindingen, b. v. die over den Fluelen, zijn ver broken. Eveneens is het postverkeer gestaakt in het Thiiringer woud. Bij Unterneubrunn is een trein in de sneeuw blijven steken. De wouden lijden groote schade door stormen en sneeuwval. In Silezie valt zeer veel sneeuw. Uit Breslau bericht men, dat bet 30 uur achtereen zwaar m »Een klein kereltje gaat met zijn groote vrouw wandelen. Lief wijfje, zegt de kleine man, is het bij jou daar boven ook zoo warm Allen lachten, maar Tosca vertrok geen spier van haar gelaat. Zij had een zeer hoog denk- beeld van haar eigen waardigheid en het viel haar volstrekt niet in, dat deze woorden zinspeel- den op haar en Trotting, met wieu zij sedert eenige dagen verloofd was. De slim bedachte middeltjes van haar mama hadden hunne werking niet gemist. Ondanks al zijn omwegen en wen- dingen was de vos toch in den val geloopen. it Diana ontbreekt nog," spotte een der dames. ffDe godin wil zich niet voor den tijd onder het lagere menschengespuis bewegen." ffDaar is zij," riep Else uit. „0, wat is zij schoon Beken het ronduit, waarde gravin Loni, u heeft nooit iets schooner gezieu. Wat een figuur, wat een paar schoone oogen En dat haar. z/Als het echt is I" z/Twijfelt u daaraan Och, jade onder- rinding, die men daaromtrent opdoeten daarop wierp zij een onderzoekenden blik op de rijke bruine lokken der gravin, die slechts voor een klein deel op haar hoofd groeiden, een blik waarvoor de gravin haar heimlijk wraak zwoer. De feest-ouverture eindigde met luidruchtige jacntfanfares. Het scherm, dat de eene helft der zaal van de toeschouwers afscheidde, ging op en men zag op een estrade Diana omringd door faunen en nymphen die zich tijdens de ouverture in schilderachtige groepen om de godin neervleiden. (Werdt vervolgd.) YAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 9