A1 g e m e e n Uieuws- ea Advortentieblad voor 2eeuwsch'71aaaderea, No. 4053. Zaterdag 30 Maart 1901. 41e Jaar^ang. Engeland en de Z.-A. Republiek. Gemengde berichten. Inzending van advertentien vdor 3 uren op den dag der uitgave. Het tweede en derde Blad zal morgen aan onze abonne's worden toegezonden. RECHTSZAKEN Arromlisseinents-rechtbank te Middelburg. SECZESSCHE COIIRAST. ABONNEMENT: Vooi Per drie maanden biunen Ter Neuzen 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van drieinaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prq? slechts t w e e m a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. nit blad versehJJn# tlaandaic-, Woen«d»g- «n Vrijdagavond, nltyeawoderd op Feesldagen, bij de I'irinn P. J. V AM UK lllfUK te Te* - k— MWitw:yaaagnw,w»A«ri''iM'ar jiu_» rrWTiiniT rivm •yi"nTVJ^ EERSTE BLAD. Uit het aanvullingstelegrara van Kitchener over het gevecht van Babington blijkt, dal deze weinig verliezen heeft geleden en dat de strijd bij Ventersdorp dus wel ten nadeele van de Boeren is afgeloopen. Hun verliezen zijn zelfs vrij ernstig. In den omtrek van Johannesburg hadden de Boeren al een paar maanden het hotel te Bosch- kop als een voorraadschuur in gebruik. Den 24' hebben de Mounted Rifles uit Johannesburg dat hotel verbrand, bij welke onderuemiug twee Britten sneuvelden. Oudanks dit succes is de „Times"-correspondent te Pretoria niet bijzonder in zijn schik met den gang van zaken. Engeland moet de vijandelijk- heden krachtig hervatten en den Boeren laten zien, dat Engeland het nog wel tien jaren kan volhouden. Maardan moeten de afgematte troepen in Zuid-Afrika stelselmatig ververscht worden, ja dit had al in Augustus moeten ge- beuren. Dan hadden we misschien al het eind van den oorlog in zicht, terwijl bij nu wellicht nog jaren duurt, ook al krijgt Kitchener 50.000 man versterking, in plaats van 30.000. Ook de correspondent van het groote blad te Bloemfontein is niets tevreden en hij zoekt het in het stelsel, dat weer door een ander vervangen moet worden. Wat hij dan wil, zullen we maar niet vermelden de Engelschen hebben al zooveel volmaakte stelsels in Zuid-Afrika gebrobeerd. Merkwaardig is, dat hij erkent, dat de vrede nog niet in die mate hersteld is, dat een burgerlijk bestuur kan worden ingevoerd. Uit den Vrijstaat worden aan de //Daily Tel." eenige berichten geseind, allereerst over Eourie. De zoon, Piet, had al geprobeerd om hem tot overgave te krijgen en de krijgsraad was er ook voor, maar 't slot was toch, dat men besloot, nog maar een beetje te blijven vechten. Verder vertelt het blad, dat de Wet en Steyn ruzie hebben gehad en dat de Wet nu in den omtrek van Fouriesberg manschappen tracht te werven. Kreutzinger zou uit de Kaapkolonie den Vrijstaat zijn binnengedrongen, waar de Boeren nu in kleine kommandos rood zwerven. Kolonel Hickman trekt weer ten westen van Leeuwrivier, om het laud voorbij de Wetsdorp nog eens schoon te vegen en generaal Knox ageert met zijn kolonne bij Thabanchu, waar hij veel graan buit maakt of vernielt. Een goed bericht komt uit de Kaapkolonie. Bij Richmond (ten westen van Middelburg) raakten een 130 kolonialen in een ravijn, waar zij plolse- ling omsingelu werden door een 100 tal Boeren. Deze doodden en verwonden er 13, waarna de rest zich overgaf. Ammunitie en wapens moesteu zij overgeven en aldus verlicht konden de krijgers weer hniswaarts gaan. Vermoedelijk van Kreutzinger's kommando trek- ken nog een aantal Boeren door het district van de Boven-Zwartklei heen en weer, zonder echter veel uit te richten. Eeneskadron van de koloniale schutterij uit Queenstown zou hen tot op 6 K M. genaderd zijn. Een afdeeling van de bereden manschappen uit Queenstwon had bij Kleinhaasfontein een scher- mutseling met de Boeren, die verscheiden pak- paarden in Engelsche handen achterlieteu. De ,/Express," het weinig vertrouwbare blad, beweert, dat Milner ontslag wil nemen, omdat hij niet genoeg vrij gelaten wordt in wat hij wil doen. Verder zouden, volgens hetzelfde blad, eenige aanzienlijke leden van den Afrikaanderbond nu een congres willen beleggen om te prostesteeren tegen het voortzetten van den oorlog door de Boeren. Zoover zijn sommige Afrikaanders al verwijderd van het denkbeeld om de republieken te helpen P TER NEUZEN, 29 Maart 1901. Bij Kon. besluit is benoemd tot Minister van Oorlog de heer Kool, luitenant-generaal. Heden overleed te Hoek de heer H. Wolfert Hz., oud-burgemeester dier gemeente. Volgens mededeeling van den Inspecteur over het Loodswezen is de navolgende wijziging gebracht in de betonning van het Zuidergat nabij Walsoorden 1". Stompe ton N°. 31 is verlegd in 78 dM. water naar ongeveer 51° 23' 17" N.b. en 0° 50' 31" W.l. 2e Stompe ton n°. 32 is verlegd in 84 dM. water naar ongeveer: 5L° 23' 3" N.b. en 0° 50' 15" W.l. Zaamslag, 28 Maart. In het logement van J. Platteeuw alhier werd door den heer K. de Koeijer aanbesteed, het gedeeltelijk afbreken weder- opbouwen en vergrooten van de landbouwschuur op de hofstede door hem bewoond, met bijlevering van de benoodigde bouwstoffen. Hiervoor hadden voor het timmerwerk inge- schreven: P. J. Wisse voor /"3680; Gebr. Stoffels voor 3578 en D. W. F. Kayser voor 3225. Voor het metselwerk werd ingeschreven door J. van de Velde voor 2553 W. Galle voor f 2325 J. H. Houg voor 2235 en Joh. van Fraaijenhove voor f 2202. Samen f 5427. Het werk is geguud aan de laagste inschrijvers, terwijl alle iuschrijvers te Zaamslag wonen. St. Jansteen. Een meisje alhier, dat van hare moeder geen toestemming kon krijgen om te trouwen, is met haar vr^er naar Frankrijk gevlucht. Honteilisse. Te Rustwat stond Maandag een rijtuig aan eene herberg met drie vrouwspersonen er in. Terwijl de voerman een glas bier was gaan drinken rukte het paard zich los en ging met de drie meisjes op den loop, die uit het rijtuig sprongen om zich te redden. Een van hen zal het echter met den dood moeten bekoopen. De rechtbank heeft in hare zitting van 29 Maart het volgende vounis uitgesproken In zake P. F. C., oud 54 j., veesnijder te Hontenisse (Ter Hole), geappelleerde van een vonnis van het kantongerecht te Hulst waarbij hij ter zake van het onbevoegd uitoefenen van de veeartsenijkunde is vrijgesproken, is het vonnis des eersten rechters bevestigd. Een 19jarig meisje te Loo zou een koe melken. Zij kreeg van het beest zulk een hevigen stoot tegen het onderlijf dat zij op de plaats dood bleef. De honderd en anderhalfjarige Schiedamsche vleesc'nhouwer Jan van de Water is Maandag- middag overleden. De krasse grijsaard was veertien dagen geleden na een val in zijn slachtplaats ongesteld geworden en daarna snel achteruitgegaan. Te Vreeswijk is het twee- h driejarig zoontje van een kruidenier in een onbewaakt oogenblik in een sloot geraakt. Toen een zusje het er uithaalde, was het reeds verdronken. Te Zandgaast bij Woudsend (Fr.) had Zaterdag de landbouwer De J. voor zijn vee de drinkbakken met kokend water gevuld, toen zijn dochter, zijn eenig kind, daar langs kwam. Bij ongeluk struikelde zij, kwam in het heete water terecht en werd daarbij in zoodanige mate met brandwonden bedekt, dat zij den volgenden morgen na hevige pijnen is bezweken. Men meldt uit 's Hertogenbosch Ter bevordering der konijnenteelt, die een bron van welvaart voor den kleinen man is op vele dorpen in Brabant, heeft zich gevormd een Noord- Brabantsche Reuzenkonijneubond, die zich voorstelt, door aanschaffing van raskonijnen en het houden van een jaarlijksche tentoonstelliug, dezen tak van bestaan uit te breiden. De vereeniging is ge- vestigd te Gestel, en typisch is het zeker, dat geen contributie van de leden wordt gevorderd, maar levering van een konijn's jaars ten voordeele der kas't is er mee als met de boerinnen op de 's Hertogenbossche markt, die gaarne eenige appelen of groeuten toe willen geven, liever dan een cent van de gevraagde som af te slaan, alsof de toegift niet evenzeer kapitaal vertegenwoordigde. Men meldt uit Schermerhorn aan de N. R. Ct. Een eigenaardig geval is van hier te vermelden met betrekking tot de leerplichtwet. Een jongen van elf jaar was al van school af en verdiende reeds iets voor zijne arme ouders, maar moest weer op school terugkomen natuurlijk. Een paar dagen is hij verschenen, maar toen hadden de ouders raad geschaft. Zij wisten huu zoontje verhuurd te krijgen als knecht bij een tuinier in de Beemster, die wel slechts 7 of 8 minuten gaans van de school te Schermerhorn af woont, maar vrij zeker meer dan 4000 meter van de naaste school in de Beemster. Beemster kinderen nu worden hier niet toegelaten, zoodat de jongen nu mooi aan de //tyranie" der wet ontsuapt is. Te 's Gravenhage wordt sedert 15 Maart een 20jarig meisje vermist. Ze heeft in gezel- schap van een jonge man Den Haag verlaten. De ouders van het meisje verkeeren in doodelijke ongerustheid over het lot hunner dochter. De tuinbaas B. van den heer van Heeckeren te Dieren is achterover door het glazen raam van een broeibak gevallen, tengevolge waarvau hem de slagader en eenige pezeu van den linkerpols werden doorgesneden. Gelukkig wist men de ader met een touwtje af te binden tot geneeskundige hulp was ingeroepen. Toen de schipper G., liggende met zijn schip in het Merwedekanaal, ouder Utrecht Dinsdag- morgen omstreeks 7 uur aan boord kwam, be- merkte hij, dat het vooronder nog gesloteu was, waaruit hij afleidde, dat zijn knecht zich zeker had verslapen. Ten einde dezen te wekken, be- gaf hij zich naar het vooronder, waaruit echter, zoodra hij het luik had geopeud, hem een ver- stikkende lucht te gemoet kwam, zoodat hij aanstonds vermoeden kreeg, dat er iets ernstigs was gebeurd. Dat vermoeden werd bevestigd, want toen hij was afgedaald, lag de knecht, blijk- baar bewusteloos, nog te bed. Weinige oogen- blikken later lag de knecht op het dek van het schip en werden onmiddellijk alle pogingen aangewend om de levensgeesten weder op te wekken, terwijl tevens geneeskundige hulp werd ingeroepen. Het resultaat was gelukkig van dien aard, dat de ruim 24jarige schipperskuecht, H. geuaamd, vrij spoedig weder bij kennis kwam. Zooals hfl vertelde, had hij het des avonds koud gehad en daarom een paar briquetten in een ijzeren pot laten gloeien, waarna hij de roef had gesloten en later naar bed was gegaan. Was de schipper een half uur later aan boord gekomen, dan was de jongemau zeker niet meer te redden geweest. Eene 21 jarige moeder te Brussel liet Dins- dagnacht haar kind van drie maanden oud zuigen, toen zij door een toeval werd aangegrepen en haar kind in de hevige pijn deed stikken. Bij het ontwaken eerst bemerkte zij dat haar kind dood was. Wanhopend sprong zij uit het venster harer kainer. In zeer erstigen toestand werd ze door eenige voorbijgangers opgenomen. Een commissie uit den Italiaanschen Seuaat heeft op dit oogenblik op te treden als rechter over een der senatoren, die alleen voor huns ge- lijken te recht kuunen staan. Het geld een aan- klacht tegen een der meest. beroemde hoogleeraren, die door schuld den dood van een in het zieken- huis te Napels verpleegd wordenden patient had veroorzaakt. Bij de schouwing van het lijk werd nl. in het lichaam van den doode een pakje verbandgaas gevonden, hetwelk de operateur bij het sluiten der wonde vergeten had te verwijdereu. Volgens het verslag van den lijkschouwer heeft dit pakje gaas eene ontsteking teweeggebracht, welke den dood van den patient tengevolge had. Te Parijs is een congres van spoorwegarbei- ders gehouden. Daar is de noodzakelijkheid uit gesproken van het opheffen der drie klassen bij de spoortreiuen. En wel op groud van deze over- weging, dat de le en 2" klassen der kosten niet goed maken, zoodat de winst der maatschappijen enkel uit de 3° klasse voortkomt en het de grootste onbillijkheid is die klasse nog langer in gerieflijkheid bij de andere te doen achterstaan. De Engelsche rechter sir John Bridge heeft onlangs een vonnis uitgesproken, dat wel waard is oververteld te worden De eene buurvrouw had de andere voor //koe" uitgescholden. Vandaar aanklacht. De rechter sprak zich aldus uit H De bedoeling der beklaagde was ongetwijfeid niet welwillend, doch kalm de gebezigde uitdrukk'iig beschouwende, zal men er niets beleedigends in vinden. Integen- deel is het bijna een compliment. De koe is een rustig dier, matig, uuttig, krachtig, intelligent, toegewijd aan haar jongen. Wij zijn het zulk een kostbaren drank verschuldigd, dat deze overal beschouwd wordt als het gezoudste der geuees- middelen. Wanneer zij dood is trekken wij nog voordeel van haar huid, haar beenderen, haar hoeven voor menig doel. Ik bezit er twee buiten en ik zou zeer bedroefd zijn als ik ze verloor." Conclusie z/Het is mij onmogelijk het woord, dat dit uit- stekeude dier aanduidt, als beleedigend te beschou- wen, weshalve ik beklaagde vrijspreek." Te Paroches in het departement der Maas zijn een man van 84 en zijn dochter van 55 jaar met hamerslagen op het hoofd vermoord en huu eenzaam staaude woning uitgeplunderd gevonden. Op eene tafel lag een brief, waariu de daders verklaarden den 5en December 1899 in diezelfde streek een weduwe Mitour te hebben omgebracht, er bij voegende, dat men wel meer van heu hooren zou. Op den morgen van den 25 Februari ont- moette bet, dezer dagen te Antwerpen uit Phila delphia aangekomen, petroleumschip Bremershaven een Amerikaanschen schoener met de noodvlagin top. Vijf Antwerpenaren der bemauning eerste officier, bootsman en drie matrozen, slaagden er in een boot neer te laten, met behulp van golf- stillende olie, en, ondauks het onstuimige weer, de felle wind en de hooge zee, met groote krachts- inspanning den schoener, de Georges Bailey uit Baltimore, te bereiken en de bemauning veilig op de Bremershaven aan boord te brengen. Zijn er ook verzamelaars van sigaren heele, ongerookte sigaren, geen sigarenpuutjes De Hongaarsche graaf Maurits Esterhazy is komen te overlijden en heeft nagelaten een kostbare ver- zameling sigaren, waarvan de duurste zeven kronen vier en tachtig heller en de goedkoopste twee heller waard iste zamen vertegenwoordigt de geheele collectie een waarde van 80.000 kronen Van den erfgenaam is nog niet bekend of hij uit pieteit voor de liefhebberij zijns erflaters of wellicht zelf verzamelaar is. Evenmin of hij rooker is. Te Limoges heeft een hevige outplofflng in de woning van een der inwoners, een groot aantal menschen ernstige brandwonden en kwetsu- ren doen oploopen. Het ongeluk was te wijten aan het vallen van een vonk in een kist met drie kilo's buskruit. Een begin van brand kon gebluscht worden. De Koln. Ztg. brengt het in Ruslaud ver- breide gerudit over, dat er tegen het leven des Tsaren voortdurend aanslagen beraamd worden. Zooveel moet zeker zijn, dat men aan het hof, die aarslagen vreest en uit overmaat van voorzorg de geheime sloten veranderd heeft, die leiden naar de eigen vertrekken der Tsaren. Niemand, dan een zeer klein aantal, zeer vertrouwde hofbeambten weet precies waar de Tsaar zich op een gegeven oogenblik ophoudt en in zijn werkkamer zijn ver- schillende schrijftafels geplaatst, zoodat zelfs niet kan nagegaan worden in welk gedeelte van het vertrek de Czaar zich bevindt. Het bericht, dat de studenten-onlusten door de hoogleeraren der universiteit goedgekeurd werden heeft in Rusland groote ontstelteuis gewekt. Twee honderd Italiaansche studeuteu hebben op een vergadering een motie aaugenomeu, waarbij zij zich solidair verklaard hebben met de Russische studenten, in zake de houding dezer laatstea tegenover de excoinmunicatie van Tolstoi.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1