Biniienland. (iemengde berichten. Telegrafische berichten. Kantongerecht te Ter Neuzen. zij een zeker aantal paarden en zij lieten ver- scheiden gevangenen in onze handen acht.er. Bij Burgersdorp verschenen Zaterdag de Boeren op verscheiden punten ten westen van die plaats en 25 man van de Kaapsche politie hadden den vorigen dag bij Henning Siding, aan den dwars- spoorweg van Middelburg naar Storraberg, onver- wachts 200 Boeren aangetroffen. Een politieman werd door de Boeren gevangen genomen, de anderen slaagden er in, het dorp weer te bereiken. Ook bij Cradock zwerven er velen rond en bij Dwergfontein hadden de Boeren een kamp in bezit genomen, dat door de Engelschen bij de komst der republikeineu was ontrnimd. Te Kaapstad zijn Yrijdag en Zaterdag 12 nieuwe pestgevallen aangegeven, waarvan 4 bij Europeanen. De Times verneemt uit Johannesburg, dat de Boeren een trein hebben doeu springen tusschen Heidelberg en Standerton. De Standard verneemt uit Kaapstad, dat de Maleiers voortgaan zich te verzetten tegen de met de handhaving van den openbaren gezondsheids- dienst belaste autoriteiten en de maatregelen tegen de pest, zelf de verwijdering der lijken van slacht- offers der ziekte. Een talrijke politiemacht moet de beambten van den gezondsheidsdienst ter zijde staan bij hun werk. De Standard zegt, dat te Pretoria verluidt, dat de Wet een poging doet om zich met Botha benoorden Middelburg te vereenigen. Iletzelfde blad heeft een telegram uit Durban, dat een Boerenmacht, aangevoerd door een Engelschman kudden vee in Zueloeland heeft buitgemaakt. De Boeren hebben een versterkte stelling op den Inhlasatjeberg bezet. In hare zitting van gisteren besloot de Tweede Kamer heden in de sectien te onderzoeken het ingediende wetsontwerp tot wijziging der drankwet, nadat de heer Rink had geconstateerd dat die vrijziging geen verlenging van den termijn van overdracht van vergunuingen bevatte. Bij de behandeling der woningwet werd de paragraaf, invoegende bijzondere onteigening, voor volkshuisvesting, zonder voorafgaande onteigenings- wet, sterk bestreden door de heeren Lohman en De Waal Malefijt, als onnoodig en onrechtvaardig. De heer Pijnappel wenschte toezeggmg eener nader algemeene wijziging der onteigeningswet. De heer De Boer wilde voor plattelandsgemeenten een uitgebreidere bevoegheid in het gebruik geven van grond. De Minister van justitie ontkende den strijd met de Grondwet. Het ontwerp past alleen een minder milden maatstaf toe bij de waardebepaling, wat volkomen is geoorloofd. Bij de Maandag te Amsterdam gehouden herstemming voor een lid der Tweede Kamer tusschen de heeren C. H. den Hertog (liberaal) en Henri Polak (sociaal-democraat) zijn uitge- bracht 3459 geldige stemmen, waarvan op den heer Den Hertog 1876 en op den heer Polak 1583, zoodat gekozen is de heer Den Hertog. In verband met de gedane vraag of onder- wijzers aan openbare scholen, benoemd tot lid eener commissie tot wering van schoolverzuim, ingevolge art. 36 der wet op het lager onderwijs, aan Ged. Staten vergunning moeten vragen, dat lidmaatschap te mogen bekleeden, heeft de Minister van binnenlandsche zaken dien provincialen colleges geschreven, dat dit niet noodig is. Nu, krachtens art. 22 der leerplichtwet, de onderwijzers aan openbare lagere scholen zoo mogelijk in elke commissie tot wering van school verzuim moeten worden vertegenwoordigd, kau er, volgens den Minister, van een wettelijk verbod, om het lidmaatschap eener dergelijke commissie te mogen bekleeden, geen sprake zijn. De correspondent der N. R. C. te Ruhrort zond aan dat blad het volgende schrijven Ik lees in uwe Courant dat naar Duitschland vele werklieden uit Zeeland gaan, waardoor daar nu gebrek aan werkkracht bestaat. Oogenblikkelijk is het op risico naar Duitschland gaan niet aan te bevelen, en ik raad iedereen aan eerst door kenmssen of door een der consuls te informeeren. Op de fabrieken en kolenmijnen is minder drukte en worden de vreemdelingen natuurlijk het eerst ontslagen. Naar landbouwers en werklieden op de steenfabrieken, eveneens naar schippers, is nog wel wat vraag; echter zijn de loonen ook niet meer zoo hoog. In Cleve, Ruhrort, Dusseldorp en Keulen zijn Nederlandsche consu late!), waar men eerst informeeren kan. TER NEUZEN, 27 Maart 1901. Bij beschikking van den minister van binnen landsche zaken zijn, met ingang van 1 April 1901 benoemd in de commissie in 1901 belast met het afnemen der examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 56, onder a, van de wet tot regeling van het lager onderwijs voor de provincie Zeeland. a. tot lid en voorzitter, de schoolopziener in het district Goes b. tot leden, de schoo'opzieners in het district Middelburg en de arrondissementen Middelburg, Ylissingen en Tholen e. tot leden- plaatsVervangers, de schoolopzieners in de arron dissementen Ter Neuzen, Hulst, Goes en Zierikzee. Zaamslag, 27 Maart. Bij nadere opmeting en perling is gebleken dat door de oeverafschui- ving van 22 dezer aan den Eendragtpolder, een lengte van 95i M. bij een breedte van 65 M. strand is verdwenen, terwijl de grootste diepte 7 M. Ofschoon mede verdwenen is een lengte van 60 M. strandhoofd en de nieuwe laag waterlijn slechts 97 M. uit den dijksteen is verwijderd, wordt ondersteld dat geen buitengewone voor- zieningen zullen noodig zijn. 's Gravenhage, 27 Maart. Bij de heden voortgezette behandeling der woningwet is beslist dat tot onteigening in het belang van volkshuis vesting bevoegd zijn gemeenten en vereenigingen, vennootschappen of stichtingen, uitsluitend volk- huisvesting beoogende. Met 50 tegen 30 stemmen werd het in de wet aangegeven stelsel, omtrent berekening der werke- lijke waarde onteigening aangenomen, na ver- werping met 41 tegen 39 stemmen van het amen- demenc van den heer Tydeman, die de opbrengst bij aanbieding ten verkoop van elk onderdeel wilde berekend zien. Als aanstaand Minister van Oorlog wordt vrij stellig genoemd generaal Kool. De benoeming is spoedig te wachten. Zitting van 26 Maart 1901. Veroordeeld zijn: E. B. en J. S. H., arbeiders te Westdorpe, ter zake van overtreding der jachtwetieder tot eene boete van f 5, subsidiair 4 dagen hechtenis voor elke boete, met vernieling der in beslag genomen wildstrikken J. B. v. H., broodjager te Philippine, ter zake als voren tot eene boete van f 4, subs. 2 dagen hecht. A. J. 13., zonder beroep, J. A. K., werkman, C. B., zonder beroep, J. H. A., werkman, alien te Ter Neuzen, ter zake van spoorwegovertreding ieder tot eene boete van f 1, subs. 2 en 1 dag hecht. J. M D., landbouwer, W. F. W., A. G. W F. L. R.. kantoorbedienden, ter zake als voren ieder tot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. K. d. K., landbouwer te Ter Neuzen, ter zake van over treding van het reglement op de keuring van dekhengsten in de provincie Zeeland, overtreding, vijfmaal gepleegdtot vijf boeten elk van 20, subs. 5 dagen hecht. voor elke boete. A. d. B., landbouwer te Ter Neuzen, ter zake als voren, eenmaal gepleegdtot eene boete van f 20, subs. 5 dagen hecht. C. L. v. d. S., kantonnier te Ter Neuzen, ter zake van het te Ter Neuzen, op of aan den openbaren weg in de kom der gemeente, wateren, anders dan in de daartoe bestemde bakken tot eene hecht. van vijf dagen. H. d. P., koopman te Hoek, ter zake van overtreding van art. 427 Strafwetboektot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. P. C. F., sjouwerman te Ter Neuzen. ter zake van het terwijl hij in staat van dronkenschap verkeert eens anders veiligheid bedreigentot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. J. C. v. G., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van het zonder schriftelijke vergunning van Burg, en Weth. zich aanbieden als pakjesdragertot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. D. J., zonder beroep, ter zake van straatschenderij tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. M- S. v. S., te Axel, ter zake van het zonder vergunning sterken drank in het klein verkoopentot eene boete van f 5, subs. 2 dagen hecht. F. F., J. H., F. d. K., P. O., alien zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van het te zamen en in vereeniging een vuur aanleggen waardoor brandgevaar kan ontstaan F. en H. ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boeteF. d. K. en P. O.^ ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. J. C. d. F., werkman te Ter Neuzen, ter zake van het loopen over eens anders grond, zonder daartoe gerechtigd te zijn tot eene boete van f 1, subs I dag hecht. D. J.. A. .1., C. K. K., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van het te Ter Neuzen aan de straat stoepen innemen zonder vergunning ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. A. v. B koopman te Stekene, ter zake van het rijden met ongemuilkorfde hondentot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. A. J. C., burgemeester te Hoek, ter zake van het niet aangifte doen van vcrhnizing, overtreding tweemaal gepleegd, tot 2 boeten elk van f 2, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. L. B., herbergier te Philippine, ter zake van het niet sluilen van zijn herberg op sluitingstijd, tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. J. P., P. H., werklieden, F. C. d. L., A. F. d. L., visschers, alien te Philippine, ter zake van het vertoeven in een herberg na sluitingstijd, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. A. J. C., landbouwer te Hoek, ter zake van overtreding van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. A. V., zonder beroep te Sas van Gent, C. d. C. visscher te Bouchaute, F. B. en N B., arbeiders te Assenede, P. B., J. B., arbeiders, J. F. W., visscher, alien te Philippine, V. d. S., R. d. M zonder beroep te Westdorpe, E. v. d. W., G. d. S., werklieden te Watervliet, L. d. C. en P. d. K., arbeiders te Bassevelde, ter zake van het bevisschen der Schelde zonder consent, ieder tot eene boete van 1, subs. I dag hecht. voor elke boete. P. Sspoorarbeider, C. L. H., zonder beroep, H. d. R., A. L. d. D bootwerkers te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpvisch, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. M. A. D., A. L. d. D., A. A. d. S., F. H., W. P. M., G. L L., bootwerkers, J. d. R., zonder beroep, alien te Ter Neuzen, P. W., bierhuishouder te Zaamslag, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. R. S., stadsreiniger, J. v. H., koopman, P. S., arbeider, G. L., bootwerker, alien te Ter Neuzen, J. d. L., schipper te Philippine, ter zake van openbare dronkenschap, ieder tot eene boete van f 1, s*bs. 1 dag hecht. voor elke boete. E. H., knecht te Wachtebeke, J. K., landbouwer te Axel, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. voor elke boete. A. d. K., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake als voren, bij eerste herhaling, tot eene boete van 3, subs. 2 dagen hecht. (hitKlagen van recliisvervol^ing t K. W. herbergier te Ter Neuzen, ter zake van het niet sluiten van zijne herberg op sluitingstijd. J. M., werkman te Hoek en P. d. F landbouwer te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der jachtwet. De telegrafist Begeer en zijne zuster die Yrijdag op tragische wijze het leven verloren, werden Dinsdagmiddag op Crooswijck ter aarde besteld. Door collega's waren vijf kransen op de lijkbaar gelegd en op het kerkhof werd gesproken door den heer J. J. de Regt, een vriend van den overledene. Men meldt aan de N. R. C. Even als vorige jaren is er in Zeeland gebrek aan mosselzaad, zoodat thans reeds een aantal visschersvaartuigen naar de Zuiderzee zijn vertrok- ken om den noodigen voorraad zoo mogelijk aan te vnllen, daar zoowel Bruinisse, als Tholen, Clinge, Graauw en Philippine voor hunne perceelen be- hoefte hebben. Men verzekert ons dat thans met het weghalen van zaad uit de Zuiderzee ook moei- lijkheden worden ondervondenzoo zouden ook deze week eenige visschers aan den stroomlijden- den dam te Harlingen bekeurd zijn door de politie van wege den Rijkswaterstaat. Het blijft voor de kleinere Zeeuwsche mosselvisschers maar te bejain- meren dat geen vergunning verleend wordt bin- nen de 500 M. van den wal, ook op plaatsen waar ruirne voorraad zaad aanwezig is en waar uit een technisch oogpunt geen bezwaar bestaat om dien afstand belangrijk in te korten. Ondanks de vele verzoekschriften, reeds door de belanghebben- den ingediend en ondanks de gunstige adviezen, die de voormalige hoofdopziener der visscherijen, de heer C. J. Bottemane Mz., gaf om de visschers ter wille te zijn, is tot heden weiuig van mede- werkiug ondervonden, daar alles blijft stuiten op bezwaren tegen aan te richten schade aan de zee- verdediging, wat trouwens ook wel kan zijn met bovenbedoelden dam te Harlingen. Het stoomschip Duwcate, komende uit een door pest besmette plaats Rosario, boven Buenos- Ayres, kwam met eene lading lijnzaad te Amsterdam aan en moest natuurlijk worden ontsmet. Nadat de ontsmetting en ook de gewone be- rooking had plaats gehad, vond men een zoo groot aantal doode ratten, dat een groote mand daarmede kon worden gevuld. Deze verzameling werd op de Centrale Belt in den oven verbrand. Gisterochteud had de glazenwasscher Willem Meijen, werkzaam aan het gebouw van deTwentsche Bank te Amsterdam het ongeluk van zijn ladder te vallen. De ongelukkige werd per raderbaar naar het Gasthuis gebracht, waar hij bij aaukomst bleek overleden te zijn. In het Friesche dorp Siddeburen was een man sedert dagen dronken geweestde man, vroeger een heel baste arbeider, was van den morgen tot den avond al dagen achtereen in kennelijken staat zwervende geweest. Zijn vrouw, die nog altijd door buitengewone zuinigheid en vlijt de zaken bij elkaar wist te houden, werd van verdriet eindelijk moedeloos en dezer dagen heeft zij door ophanging een einde aan haar leven gemaakt. In beschonken toestand thuis komende, vond de man haar dood in de schuur. De echtgenoote van den heer Wolmarans, heeft een bezoek gebracht aan president Kruger, te Utrecht om bij die gelegenheid den grijsaard de groeten over te brengen van zijne vrouw. Mevr. Kruger had de overbrengster van de bood- schap vooral opgedragen haar man toch goed op het hart te drukken moed te houden, overtuigd als zij was dat ,/alles recht" zoude komen. Te Rotterdam klom een achtjarige jongen op het dak zijner woning. Het kind viel er af en kwam op straat terechtmet een schedelbreuk en andere ernstige verwondingen werd het opge- nomen. Kort daarop overleed het knaapje. Men schrijft uit Tzummarum aan de Leeuw. Ct Iemand waagde het alhier met een hooiwagen, bespannen met twee paarden, den zoogenaamden Laugendijk langs te rijden, doch niet alleen bleef de hooiwagen vastzitten, doch ook een der paarden, zoodat het arme dier met behulp van spaden uit zijn benarden toestand moest worden verlost. 't Werd letterlijk uitgegraven. Deze weg is tevens het school pad voor bijna veertig kinderen. Verleden herfst was hij zoo vuil, dat men hem hier en daar belegde met stukken oude kleeden, matten, planken enz., daar hij anders niet begaanbaar was. Dit geeft u eenig begrip, hoe de kleiwegen onder ons dorp er uitzien." Zaterdagmorgen halfnegen werd in de sloot aan den Dubbeldamscheiiweg onder Dordrecht een lijk ontdekt van een circa 50 a 60jarigen man. Op den kant vond men een rooden zakdoek met een en ander, een zakboekje, een bril en eenige zeilmakersgereedschappen, waaruit men opmaakte, dat de verdroukene een zeilmaker was. Bij nader onderzoek bleek dat de man uit Gouda kwam en al zwervende daar was aangeland. Tegen halfzeven had men hem nog gezien, pratende met eenige touwdraaiers, zoodat hij ongeveer twee uur in het water heeft gelegen. Per raderbaar werd het lijk later naar de algemeene begraafplaats oyergebracht. Te De Wijck (Dr.) wilde de vrouw van een landbouwer een roggebrood door snijden en stiet daarbij op iets hards. Bij onderzoek bleek, dat er een gouden verlovingsring in het eerste sneedje zat. Men schrijft uit Haarlem aan de N. R. Ct. Een onzer meest bekende bloemisten, de heer D., is het slachtoffer geworden van den eisch die Amerika schijnt te stellen aan personen die uit een met pest besmette haven daar aan land willen komen. Hij heeft zich voor te debarqueeren te New-York aan boord laten inenten en was reeds den volgenden dag niet lekker. De onpasselijk- heid nam toe, zijn arm begon te zwellen en zijn toestand werd van dien aard, dat hij besloot zoo spoedig mogelijk de terugreis te aanvaarden. Hij is doodziek thuisgekomen en bloedvergif- tiging werd door de deskundigen geconstateerd. Niettegenstaande de toestand nog altijd zeer ernstig is, schijnt toch het gevaar geweken, maar de er vroeger als een reus uitziende man is een geraamte gelijk geworden. Bij gel oof op de Veluwe In het eluwsche dorpje B. was een vrouw lijdende aan geelzucht. De dokter werd geraad- pleegd, doch vooloopig zonder reel resultaat. Buur- vrouwen gaven toen den raad, dat de vrouw water moest drinken uit de bijeengebonden handen van eene vrouw die moeder was geweest van een tweeling. In de buurt woonde een vrouw, die ongeveer 12 jaar geleden een tweeliug had ter wereld ge bracht, en deze verklaarde zich bereid hare mede- werking tot de merkwaardige kuur te verleenen. De lijdende vrouw driukt nu dagelijks water uit de handen der moeder van een ^tweeling" en ze bevindt er zich uitstekend bij Zondag is nog te Assen gevankelijk binnen gebracht H. B., van Noordbarge, verdacht mede schuldig te zijn aan de mishandeling met doodelijken afloop van den nachtwacht Jan Stegen. In deze zaak is Maandag de instructie geopend. Het schijnt, dat de drie personen, thans te dezer zake in hechtenis, van wie een de naaste buurman was van den verslagene, kwaad zijn geworden over praatjes, die Stegen zoude hebben uitgestrooid, zooals zij althans voorgeven. Stegen is toen met een dikken paal geslagen, waarvan de zwarte nog vermeerderd werd doordat de paal nat was. Daarmede is hem een slag op het hoofd toege- bracht, waardoor hem de hersenpan werd verbrijzeld en Stegen kort daama overleed. De Borculosche gemeenteraad was tegen Dinsdag saamgeroepeu, ter behandeling van eenige punten. Toen om 10 uur de zitting geopend zou worden, was als eenig raadslid ter vergadering verschenen de wethouder Vinke. De overige leden van den raad 10 in getal hebben ontslag genomen, en ze schijnen tegelijkertijd overeenge- komen te zijn het werk te staken. De voorzitter, de heer Cluijsenaer. opeude de vergadering, en constateerde, dat volgens art. 48 der gemeentewet geen besluit genomen, noch beraadslaagd mocht worden, omdat niet de grootste helft der raadsleden aanwezig was. De vergadering werd daarop een kwartier ge- schorstde voorzitter constateerde daama nog eenmaal hetzelfde, en sloot de vergadering. De burgemeester kan thans over twee dagen weer een raadsvergadering beleggenvolharden de raadsleden in hun houding, dan kan een nieuwe vergadering volgen, minstens 24 uur lateris dan het voldoende aantal raadsleden nog niet aanwezig, dan heeft de burgemeester het recht nogmaals een vergadering, minsteus 24 uur later, bijeen te roepen, en op die ver gadering kan beraadslaagd en besloten worden door de aanwezige leden in casu vermoedelijk de wethouder Vinke. Een krankzinnige, die uit een gesticht op het eiland Wight ontsnapt was, bleek in het ont- komen aan zijn vervolgers al even handig te ziin als De Wet. Twee jaar geleden was hij ook op geheimzinnige wijze uit het krankzinnigengesticht ontsnapt. Toen beging hij evenwel de fout naar de woning van zijn familie te gaan, die hem natuurlijk weer naar het gesticht terugbracht. Sinds eenige maanden gedroeg hij zich zeer rustig en niemand dacht er aan, dat hij weer zou trachten te ontvluchten verschiliende vnjheden werden hem binnen de muren van het gesticht toegestaan. Plolseling kreeg hij een onweerstaanbaren lust om weer vrij te zijn, en op een goeden dag wist hij te ont- snappen. Een onderzoek werd door de politie en de be ambten van het gesticht naar zijn verbiijfplaats ingesteld. Hij werd herhaaldelijk in het nauw •gedreven, omringd en in een hopelooze positie ge bracht, maar steeds wist hij, evenals De Wet, aan zijn vervolgers te ontkomen, totdat het nu eindelijk gelukt is hem weer in handen te krijgen. Hij is een oud man en heeft eenig geld bij zich, maar op zijn zwerftochten maakte hij daar geen gebruik van. Hij bezocht verschiliende woningen en vroeg dan om voedsel en logies, en dikwijls werden beiden hem verstrekt, somstijds zelfs na een waarschuwing aan de huisvrouw, dat hij uit een krankzinnigengesticht ontsnapt was. Eenigen tijd geleden is in Griekenland een wet in werking getreden, waarin wordt bepaald, dat de eigenaar van een hond jaarlijks 12 drachma's (6 gulden) belasting moet betalen. Wie zijn be- lasting niet op tijd betaalt, moet het dubbele bed rag betalen. Koning George zond dezer dagen een van zijn bedienden naar de politie, om zijn vier honden te laten inschrijven en er belasting voor te laten betalen. De politieambtenaar meende, dat Z. M. niet 48 drachma's schuldig was, doch bovendien nog 48 drachma's, omdat de belasting te laat betaald werd. Koning George betaalde de 96 drachma's. In een steenkolenmijn te Zanting in den staat Kansas, zijn 284 gestraften, die daar werk-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2