J A1 g e a e o n Uisuws* en Advertentieblad voor Seeuwsch'Vlaanderen. No. 4050*. PBIHBSS OP IBM®. Zaterdag 23 Maart 1001. 41e Jaarg;ang. BinnenEand. Teiegrafische berichten. Ciemengde berichten. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. F J1LLETON 1«) RECHTSZAKEN Arrondissements-rechtbank te Middelhurg. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abouneert zich bij alle Boekhaudelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. (MBA ADVEBTENT UN: Van 1 tot 4 regelg f 0,40. Voor elken regel meer 0,10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordi oe pre slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters word en naar plaatsruimte berekend. ■Bit bind verirhijnt rliiHiiilUK-, Woea.dna- en V r ij cl j»u»*ouitnitfezondei DK MWI»: t*> Tei ssr srxtvzssmnBmmm fcnzen. T VV EEUE BLAD. Aan de zuidzijde van het Binnenhof te's Graven- hage bewogen zich gisterochtend vele toeschouwers, in afwachting, dat H.M. de Koningin aan de vergaderzaal van den Raad van State zou aankomen. H. M. en Z. K. H. stapten even half twaalf af aan den vleugel die voert naar de vergaderzaal van den Ministerraad, gevolgd door eenige leder, der Hofhouding. De Militaire wacht, dienst- doende in het gebouw der Tweede Kamer, stond in groot tenue buiten in het geweer. Het Koninklijk Echtpaar werd aan den ingang van de vestibule ontvangen door staatsraden Mr. Heijdenrijck en Jhr. Humalda van Eijsinga in commissie met den waarnemenden secretaris van den Raad van State, Mr. A. J. Graaf van Rand- wijck daartoe benoemd. Alle leden waren in de groote vergaderzaal tegenwoordig, behalve de staatsraden generaal Den Beer Poortugael en Mr. Moltzer, die om gezond- heidsredenen buitenslands zijn, zoomede de referen- darissen, uitgenomen baron De Vos van Steenwijk, en de commiezen van staat. Onmiddellijk na het biunentreden van het Koninklijk paar, nam de plechtigheid onder leiding van H. M. als voorzitster van het Staatscollege een aanvang. Nadat H. M. den presidialen stoel ingenomen had, lieeft Zij II. D. Gemaal met een aanspraak geinstalleerd. De geinstalleerde beantwoordde deze toespraak. De vice-president van den Raad van State Jhr. Mr. Schorer, wenschte namens den Raad H. M. en Z. K. H. daarna uit naam van den Raad geluk met H. D.'s eerste verschijning in den Baad van State. Ten 11 u. 50 min. was de plechtigheid geeindigd. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren werd voortgezet de beraadslaging over de artikelen 7 en S der Woningwet, strekkende om waarborgen te geven dat de gemeentebesturen zich van de verplichtingen (tot het maken van verordeningen) welke deze wet hun oplegt, zullen kwijten en dat indien na zekeren termijn de raad nalatig is gebleven, een hooger gezag deze taak van het ge- meentebestuur zal overuemen. De Minister van Binnenlandsche Zaken bestreed uitvoerig de Woensdag toegelichte amendementen van de heeren Lohman en Kuyper. Hij betoogde Zij stak den graaf haar bevende hand toe. „Ik dank u," zeide zij nauw hoorbaar. Hij nam haar hand niet aan. Waarvoor, mevrouw vroeg hij koel. »Ik zou hetzelfde voor iederen vreemde gedaau hebben. Het was mijn plicht u te waarschuweu. Laat ik u nog opmerken, dat ik het niet gewaagd zou hebben u nog aan te spreken, als ik geen drin- gende reden had gehad." Hij groette en wilde heengaan, toen hij bemerkte hoe bleek zij was. „Is u niet wel vroeg hij bezorgd. Katharina trachtte te glimlachen. ,/Het heeft niets te beduiden," zeide zij mat. f/Het is weer voorbij." Maar zij zou op datzelfde oogenblik neergezegen zijn, als Waldenburg haar niet ondersteund had. A1 zijn werk was als door een tooverslag ver- dwenen. Met angstige bezorgdheid keek hij naar het bleeke gelaat, dat aan zijn borst rustte, zooals een hulpeloos kind bij de moeder. Werkelijk gevoelde zij zich slechts weinige oogenblikken onwelspoedig richtte Katharina zich weer op. „Ik bid u, ga nu uws weegs. U kan mij nu gerust aan mij zelf oveFaten," zeide zij, terwijl zij te vergeefs op vasten toon wilde spreken. Maar Waldenburg ging niet; hij zeile „Ik kan u thans onmogelijk alleen laten. Yeroorloof mij met u terug te rijdeu." dat het amennement-Lohman, dat zich wil bepalen i tot mededeeling van gemeenteverordeningeu der Ged. Staten met bevoegdheid aan laatstgenoemden om bij Dalatigheid van gemeentebesturen te kunnen optreden slechts schijn-waarborgen oplevert, voor de nakoming der opgelegde verplichtingen en dus de volkshuisvesting niet voldoende zal worden behartigd. Daarbij laat dit amende ment tevens nog toe dat Gemeentebesturen mede de voorschriften van Ged. Staten kunnen wijzigen. Het amendement-Kuyper, dat voor elke nalatige gemeente een speciale wet, aanwijzende een bij- zonder gezag, wenscht, bestrijdende, betoogde de Minister dat dit voorstel een nieuwigheid in ons Staatsrecht is, een miskenning van het Grond- wettig recht dat alleen bij verwaarloozing voor gemeentebesturen een oud gezag optreedt. Op die wijze krijgt men veel grooter aanranding van de autonomie der gemeenten al» 't ware een auto nomic onder de zweep. De Minister verklaarde zich niet te zullen ver- zetten tegen het amendemeut- Van Asch van Wijck (Ede) c.s. om aan den gemeenteraad hooger beroep op de Kroon binnen 30 dagen toe te laten op beslissingen van Ged. Staten tot weigering van goedkeuring van gemeentelijke voorschriften om- trent woningenen 2° tegen het amendemeut Troelstra om door tusschenkomst van den cen- tralen gezondheidsraad te kunnen geraken tot vernietiging van door Gedeputeerde Staten ver- leende vrijstellingen omtrent wouiugbouw of be- woning om op die wijze te waken tegen willekeurig verleende dispensaties. In beide amendementen zag de Minister zelfs op sommige punten eenige verbetering. De heer Drucker ontraadt namens de commissie van voorbereiding de amendementen van de heeren Kuyper en Lohman. De meerderheid der com missie, hoewel geen overwegend bezwaar hebbende tegen het amendement-Van Kol c.s., was toch de aanneming daarvan niet aan te raden, wegens den meerderen omslag en grooter centralisatie, en de commissie beveelt aan het amendement-Van Asch van Wijck. TER NEUZEN, 22 Maart 1901. Op de gisteren door Burg, en Weth. dezer gemeente vastgestelde kiezerslijst komen voor 1233 kiezers voor de Tweede Kamer, 1231 voor de Provinciale Staten en 1212 voor den Gemeente raad. Het vorig jaar waren deze cijfers respec- tievelijk 1188, 1186 en 1177. Dat was weer op een toon, die op bedenkelijke wijze tusschen bevel en verzoek het midden hield, maar ditmaal streefde Katharina niet tegen. Op den terugweg werd weiuig gesproken. Wal denburg wees haar de palen, die over de geheele breedte van de rivier in het ijs geslageu waren en zei „Slechts tot hier is de ijsbaan voor het verkeer geopend. Ik zag u buiten het afgepaalde terrein gaau en volgde u." De afwezigheid van Katharina en Waldenburg was door hunne talrijke bekenden zeer goed op- gemerkt. Bij hun terugkeer zag ieder hen ver- wonderd en nieuwsgierig aan. Dong Waldenburg toch nog naar Katharuia's hand? Had men zich vergist, toen men een geheime verstandhouding tusschen hem en prinses Margaretha vermoedde In zijn ontstellenis maakte die arme prins Iserstein een dwaas figuur en aan scherpzieude oogen ontging het niet, hoe de vragende blikken der prinses op Waldenburg gericht waren, waarbij echter haar vroolijke glimlach geen oogenblik van haar gelaat verdween. Als zij Waldenburg beminde, moest zij toch heel zeker van haar zaak zijn. Bij deze gedaehte kwam Katharina's hoogmoed met voile kracht weer boven. *Zoo heb ik dan toch de rol gespeeld, die men mij had toegedacht," zeide zij verbitterd tot zichzelve. Daarbij maakte zij haar handen uit die van Waldenburg los en bedankte hem met een lichte buiging. „Ik wil u niet langer lastig vallen," sprak zij en wendde zich toen met een zonnige glimlach tot Iserstein. „Is uw vertrouwelijk gesprek met Hare Hoogheid Na een diensttijd van ruim 50 jaar heeft de beer H. van de Kreke, adjunct-commies der lrte klasse ter provinciale-griffie van Zeeland, als zoo- danig eervol ontslag aangevraagd en verkregen. Koewacht. Woensdag had alhier de plechtige begrafenis plaats van den Zeer Eerw. heer A. M. Juten, in leven pastoor dezer parochie. Om 10 uur trokken de leden der Congregatie en der H. Familie met hunne vaandels, welke met rouwfloers omgeven waren, uit de kerk naar de pastorie om het lijk van den geliefden doode af te halen. Bij het gemeentehuis sloten zich hierbij aan de leden van het kerkbestuur, het R. K. en burgelijk armbestuur en de leden van den gemeenteraad. In goede orde trok men van de pastorie weer kerkwaarts. Het lijk werd ge- dragen door de prefecten der H. Familie, terwijl de slippen van het lijkkleed werden vastgehouden door de leden van het kerkbestuur. Achter de baar volgde de familie en eene lange rij van geestelijken, waaronder men o. a. ook de gardiaan van het Capucijnenklooster te Sluiskil opmerkte. De dienst werd verricht door den ZeerEerw. heer Deken van Hulst, bijgestaan door de Kapelaans dezer parochie. Na de kerkelijke diensten, die ruim 2 uur duurden, trok men stoets- gewijze naar het kerkhof, waar eene groote menigte volks reeds om de geopende groeve geschaard stonden. Nadat het lijk in het graf was neergelaten, nam de heer C. Dierick als hoofd van het kerk bestuur en van de gemeente Koewacht het woord. Hij schelste den overledene als geestelijk opper- hoofd, als mensch en als ingezetene, die de nood- lijdenden bijstond en deongelukkigenhulp verleende. De heer W. Juten van Bergen op Zoom be dankte alien, die aan zijn onvergetelijken bloed- verwant de laatste eer hadden bewezen. 's Gravenliage, 22 Maart. Tweede Kamer. In de volgende week wordt het wetsontwerp tot tijde- lijke verlenging der drankwet ter behandeling ver- wacht. Bij de voortgezette behandeling der woningwet werd art. 9, verhuurders van woningen van ten miuste drie vertrekken vtrplichtende tot het doen van opgaven aan het gemeentebesluur, aangenomen met 40 tegen 31 stemmen, na verwerping van verschillende daarop ingediende amendementen. Art. 12, regelende de iudiening van bezwaar- schriften tegen ongeschikte woningen, door drie afgeloopen vroeg zij zoo luid, dat de omstanders het hoorden. //De» te beter, ik heb u ge- mist Kom, gauw, wij mogen dien wals niet verzuimeu Op de tonen der militaire muziek reed zij daarop met den prins ver weg, tot aan de palen, die de ijsbaan afzetten. Men moest niet kunnen deuken, dat zij alleen met Waldenburg de een- zaamheid had gezocht. Alleen op plaatsen, waar ik mij vrij en on- gehinderd bewegen kau, geeft het schaatsenrijdeu mij genoegeu," verklaarde zij bij haar terugkeer aan eenige bekenden. „Maar nu ben ik doodmoe." Zij liet haar schaatseu losmaken en ging toen aan den arm van Iserstein naar haar slede. De heeren, die haar gevolgd waren, kregeu een hoofdkuikje tot afscheid, alleen den prins gold haar vrieudelijk vtot weerziensen hij alleen genoot de eer haar hand te kussen. //Hij kwam, zag en overwondeclameerde luitenaut Treskow. #Wanneer laat u de verlovings- kaarten drukken, prins En toen de prins zich met den glimlach van een zelfbewusten overwiunaar verwijderde, voegde de jonge officier er schouder- ophaleud bij //Het is ongelooflijk. Nu kan men zien wat een priuseukroon vermag, al behoort die ook aan zoo'n onbeduidend wezen en al moet die ook uit een berg van schulden voor den dag gehaald worden. Die mooie Katharina wil nu zeker volstrekt de vlek wegwisscheu, die zij door haar eerste huwelijk op haar ouden adellijken naam heeft geworpen." Dienzelfden avond was mevrouw Von Salten niet in de opera, ofschoon een beroemde gast in Lohengrin zong. Toen de kamenier den volgen- of meer meerderjarige ingezetenen, werd aangenomen met 41 tegen 22 stemmen, na verwerping van het amendemeut van den heer Van Karnebeek om die bevoegdheid te beperken. De rechtbank heeft in hare zitting van 22 Maart, de volgende vonnissen uitgesproken M. D., 19 j. oud, landbouwersknecht te Paal, gemeente Graauw, is wegens mishaudeling van een ambtenaar veroordeeld tot 14 dagen gevan- genisstraf. P. d' H., 28 j. oud, schipper te Paal (Graauw,) is wegens mishandeling veroordeeld tot 1 boete of 1 dag bechtenis. G. A. de B. Gz., 18 j. oud, voerman te Zaamslag, is wegens diefstal veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. A. N., 35 j. oud, landbouwer en vlaskoop- man te Koewacht, is wegens mishandeling vrij- gesproken. 1. L. L. E. M., 19 j. oud2. O. A. A. W., 21 j. oud, arbeiders te Sas van Gent, zijn wegens huisvredebreuk ieder veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. P. L. F., 21 j. oud, bootwerker te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 boete of 14 dagen bechtenis. A. M., 23 j. oud, timmermansknecht, ver- blijvende te Ter Neuzen, is wegens wederspanuigheid veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. De laatste van de Rosmalensche vierlingen is Woensdag gestorven. Koopman van Os, te Tiel, reed Zondag- middag met zijn hittenkar, waarop ook vier kinderen, toen de hit schrikte voor een kinder- wageu, en op hoi sloeg. De wagen kwam in aanraking met een boom, en wel zod hevig, dat alien er afsloegen, en de boomen der kar en het tuig werden verbrijzeld. Van Os zelf kreeg twee ernstige hoofdwonden een der kinderen, hetwelk de wagen over het lichaam kreeg, werd voor dood opgenomen. Te Mierloo (N.-B.) zijn twee boerenwoningen afgebrand. Een driejarig kind, dat in zijn bedje lag te slapen, werd eerst niet door zijne ouders vermist. Toen men ten laatste poogde het kind te redden, hadden de dekens reeds vlam gevat den morgen haar meesteres een kop chocolade bracht, vond zij haar met de koorts te bed. De dokter moest komen en het duurde bijua twee weken, eer Katharina weer in de gezelschappen verscheen. De zuid-Duitsche stad, waar Katharina woonde, had een aanzienlijk garnizoen en de commandant daarvan was een verre bloedverwant van den regeerendeu vorst. Hierop was men niet weinig trotschmen schaarde zich vol toewijding rond. om den henog en diens jonge bekooriijke nicht, die na den dood harer ouders in zijn huis een vriendelijke opname gevonden had. Hertog Frederik was een geweldig jager; in zijn jonge jareu was hij ook buiten Euro a ter jacht gegaan. De ijsbeer aan den Noordpool en de leeuw in de Afrikaansche woestijn waren voor hem niet veilig geweest. Hij had het spoor van den beer in de wouden van Canada gevolgd en den konings- tijger uit de Dsjoengels van den Ganges opge- jaagd. De overweging, dat hij de laatste ver- tegenwoordiger van zijn oud geslacht was, deed den dertig-jarigen man voor goed naar Europa terugkeereu. Hij trad weder in het leger en huwde een Wurtembergsche prinses, zoo oud als hij, en meer door vernuft en lieftalligheid uitmuutende dan door lichamelijke schoonheid. Hoewel dit huwelijk om bijredenen geslolen was, waren de echtelieden toch zeer gelukkig met elkander. De hertog, die steeds naar avou- turen gezocht had, werd een teeder echtgenoot, en vader, die met genoegen den invloed der schoone, edele huiselijkheid ondervond. (Woidt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 5