A1 g o m e o a Uieuws* ea Advortsatieblad 7 o o r 2e$uwsch-?laanderea, OjenhrraankstediM EENE SCHOOL JAARNIARKT No. 4050. K I E Z S R S L. IJ S T. Engeland en de Z.-A. Repabliek, op Weeasdag 3 April 1901, Zaterdag 23 Maart 1901 41e Jaargang, Gemeente HULST. trachten aan te besteden: Teiegrafische berichfen, Vrreeselijke scheepsramp. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Door den grooten toevloed van advertentien zal van dit nummer een tweede blad ver- schijnen, datmorgenaan onze abonne's zal worden toegezonden. liet sloopen en herboutven eener gemeenteschool met bijlevering van bouwstoffen, KOEWAOHT, DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 23 Maart 3.30 3.51 Zondag 24 4.12 4.34 Maandag 25 4.57 5.20 Dinsdag 26 5.46 6.14 Woensdag 27 r 6.45 7.20 Donderdag 28 8.— 8.45 Vrijdag 29 u 9.31 10.1& IKI/iEfSCHE (01 KM F Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland /1,10, Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. A D V Van 1 tot 4 regels f 0,40, R T E N 1 I E N s. - Voor elken regel meer 0,10, Bijdirecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts t w e e m a a 1 berekend. v Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. *T ep nltyezomierit op Fee.aiHM, bij de rirm» V. Bw te Tftt VecizeBt YASTSTELLING DER Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, maken bekend dat de op heden door ken vastgesteldc kiezerslijst voor het jaar 19011902, benevens de alphabethische lijsten der namen en voornamen van hen, die met betrekking tot eene of meer der verkiezingen van de kiezerslijst zijn afgevoerd en daarop zijn gebracht, van den 23,t,n Maart tot en met den 21,t(m April a.s. op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage worden nedergelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift of afdruk verkrijgbaar worden gesteld. Tot en met den 15dei1 April a.s. is een ieder bevoegd bij het Gemeentebestnur verbetering van de bovengenoemde kiezers lijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet. daarop voorkomt, niet voorkomt, of niet be hoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongezrgeld papier worden gesteld Ter Neuzen, den 22 Maart 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester J. WISKERKE, Seeretaris. I)e Burgemeester van TER NEUZEN, brengt bij dezen onder de aandacht van schepelingen die zich doen aanmonsteren voor eene reis naar eene Aziatische haven, en wier contract bij aankomst in die haven ten einde loopt, dat blijkens mededeeling van den Consnl generaal der Nederlanden te lloulioNg> het in die, gelijk in de meeste Oost-Aziatische havens, voor Nederlandsche zeelieden uitertst moeilijk is aldaar eene nieuwe huur te verkrijgen. Het is hun aan te bevelen om bij het sluiten van hnurovereenkomsten b. v. voor het overbrengen van een schip naar eene Aziatische haven hiermede rekening te houden. Ter Neuzen, 22 Maart 1901. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. VAN Burgemeester en Wethouders van HULST zullen op Dinstlng den 2 April 1901, des voormiddags ten 11 (elf) uur (stadsuur, Greenwichtijd) in het Eaadhuis in het openbaar Het beslek (met 1 teekening) is uitsluitend verkrijgbaar ter gemeentesecretarie op franco aanvraag en tegen betaling of toezending van 1,25. Aanwijzing in loco wordt gegeven op Woensdag den 27 Maart 1901 ten 2 ure des namiddags, (stadsuur). Inlichtingen worden gegeven door den heer J. Wisse Jz., bouwkundige te Zaamslag. Hulst, den 8 Maart 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Fs. VAN WAESRERGHE, Burgemeester. ROTTIER, Seeretaris. TE Begin 9 ure voormiddag, Eindigende 1 ure namiddag. De Burgemeester, C. DIERICK. Het groote nieuws is eindelijk gekomeu Botha zet den strijd voort. Wat een tegenvaller voor de Lngelschen, die al zooveel hoop hadden op onderwerping van den opperkommandant, waarna het vangen van de andere leiders een kleinigheid zou zijn. Wat Chamberlain in het Lagerhuis mee- deelde, was een besliste afwijzing door de vechtende Boeren van de aangeboden voorwaarden. Zoover zijn de Britten al af van hun //onvoorwaardelijke" overgave, dat nu hun voorwaarden niet eens in ernstige overwegiug worden aaubevolen. De oorlog wordt dus voorlgezet. Dat de Boeren hiertoe durven overgaan geeft hoop, geeft bijna zekerheid, dat hun toestaud op dit oogenblik niet zoo wauhopig is als de laatste Engelsche tele- grammen zouden doen vermoeden. Botha zou toch den krijg niet hervatten als hij wist, dat hij zich binnen veertien dagen zou moeten overgeven, zonder eenige voorwaarde te kunnen stelleu. Be- langrijke gevechten zullen er wel niet meer plaats hebbeude guerila zal ,/op denzelfden voet" worden voortgezet: een voortdurend heen en weer trekken van de Boerencommandos met kleine voordeeltjes en kleine nederlaagjes en een ver- moeiend daar achter zeuleu van de groote Britsche overmacht, die door ziekte en ongevallen uitgeput moet worden. Geheel opgehouden heeft de oorlog eigenlijk nooit. Op de Delagoabaai-spoorlijn zijn de treinen in voortdurend gevaar geweest, hoe de weg ook van lloeren vrijgemaakt heette. Zondag ontspoorde er weer een tusschen Belfast en Middelburg, waarbij 5 man van het Britsche escorte gevangen werden genomen en alle aanwezige goederen werden meegevoerd. Te Nelspruit aan de lijn stond weer weer een Boerencorps. In den West-Vrijstaat hebben de Boeren den graanoogst binnengehaald, dien zij na Prinsloo's overgave hebben uitgezaaid. De weigering van Botha om zich over te geven heeft natuurlijk in Eugeland geen aangenamen indruk gemaakt, maar de »Times" beweert, dat ze toch niet verrast is. Botha wilde wel, maar Kruger en Steyn en andere onverzoenlijken be- hielden de bovenhand. Uit de briefwisseling met Kitchener, die vermoedelijk wel openbaar zal ge maakt worden, zullen we wel nadere bijzonderheden vernemen, vooral over de vraag wie begonnen is en waarop de besprekingen zijn afgestuit. Lr zit dus niets anders op dan de Boerenrepu blieken geheel te onderwerpen, zegt de //Times' en het blad zou wel willen, dat de uitvoering zoo gemakkelijk was als het neersehrijven van den wensch. De ontstemming in Eugeland zoekt nu naar een zondebok. Landsdowne heeft Wolseley aangewezen, maar de heer Lambert, lid van het parlemeut, is nog niet tevreden. Hij zal den minister van Oorlog vragen, of hij den naam kan noemen van den officier in Zuid-Afrika, die last gaf, militaire voorraden in Ladysmithop te stapelen. Voorts of deze officier handelde op eigen veraut- woordelijkheid of op instructies uit Eugeland, en ten slotte op welken datum die opstapeling be gonnen is. De oorlog wordt al weer zachtjes aan voortgezet Aan den Oosterspoorweg trachten de Boeren voort durend treinen te lateu derailleeren. Te vergeefs deden ze het Maandag tusschen Kafferspruit en Vlaklaagte. Kreutzinger geeft den Eugelschen veel moeite in de Kaapkolonie. Bij Magermansberg hadden de kolonnes van Delisle en van Corringe hem bijna te pakken, maar ze waren net even te laat. Uit een telegram blijkt troawens, dat Kreutzinger, die nu met 600 man de Elaudsrivier over is getrokken, goed in zijn paarden zit en goed ge- wapend is. Vermakelijk is, wat Reuter uit Graaff- Reinet seint. Een schooljongen uit dat dorp had zich bij Kreutzinger's kommando gevoegd en is nu in tegenwoordigheid van zijn medeleerlingen afgeranseld en toen weggejaagd. De arme jongen zal nu wel weer een Boerenkommando op moeten zoeken. De kolonne van generaal Campbell bevint zich nog te Lange's-drift, ten zuiden van de Kliprivier. Baden-Powell is nog te Kaapstad, wachtende op zijn politiemacht, die nu volledigschijntte wezen. De Eugelschen beginnen nu tegen de Kaapsche opstandelingen op te treden. Te de Aar zijn 3 Afrikaanders, van wie bewezen was, dat zij bij laaibosch een trein hadden laten verongelukken, terechtgesteld, ferwijl 2 anderen ieder 5 jaren gevangenisstraf kregen. Vele Kaapsche rebellen trachten weer werk te krijgen op de Boerenhoeven. Volgens de //Daily Expr." erkennen de Boeren, dat zij 50 dooden en gewouden gekregen hebben te Lichtenburg, en dat een groot aantal zich te Klerksdorp hebben overgegeveu. Uit Kaapstad worden nu 5000 kaffers naar het kamp buiten de stad overggebracht, waar zij zich tegen de pest moeten laten inenten. Aan boord van de ,/Roilyn Castle", van Kaap stad naar Durban, is onderweg een pestgeval voorgekomeu. Het Openbaar Ministerie vorderde zijne veroor- deeliug tot drie jaar gevangenisstraf. I De ambtshalve verdediger, de heer Mr. P. Dieleman, advocaal te Midde'burg, hield een prachtig, warm pleidooi. Hij bestreed het opzet tot dooden en vroeg vrijspraak voor bekl, subsi- diair een mindere straf, benevens zijne oumiddel- hjke invrijheidstelling. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 22 April a. s. en beval beklaagde onmiddellijk in vrijheid te stellen, onder uitbundige hoera's van het publiek op de gereserveerde plaatsen en achter het hek. TER NEUZEN, 22 Maart 1901. Met 1 Mei a. s. worden o. m. verplaatst de commiezen bij's rijks belastingen J. J. Pannekoek van Ellewoutsdijk naar Hulst, P. J. van den Hoek van Sas van Gent naar Ellewoutsdijk, D. Sloof van Krabbendijke (tijd.) naar Sluis, M. D. J. H. van den Brink van Hontenisse naar Veldzigt, R. Huisman van Kauter (tijd.) naar Hontenisse eu J. J. de Vuijst van Vlissingen (haven) naar Kauter. Bij Kon. Besl. zijn bevorderd tot opziener 2" klasse der visscherijen op de Schelde en Zeeuw- sche stroomen de heeren J. J. Sipsma eu J. G. Haeck Cz., thans opzieners 3* klasse. Slmskil, 20 Maart. Juist e<£n jaar nadat een adres bij den raad was ingediend om op Sluiskil eene brandspuit te krijgen, werd de eerste oefening met het personeel gehouden, nadat op 8 Maart eene oefening gehouden was met brand- en onderbrandmeesters. Uit Ter Neuzen waren aanwezig de burgemeester, de opperbrandmeester, de adjunct-opperbrandmeester, twee comtnissarissen, de le seeretaris en verscheidene brandmeesters. Alles liep flink van stapel, beter dan men voor een eerste maal verwachten mocht, maar met goeden wil en onder goede leiding kan men veel. Op drie verschillende punten werd water gegeven. Al gem een is men hier met de spuit ingenomen en gevoelt men veel sympathie voor burgemeester en wethouders en raadsleden, voor opperbrand meester en 't bestuur der brandweer, die ons zoo flink en betrekkelijk zoo spoedig gebolpen hebben. Zaamslag, 21 Maart. Heden werd benoemd tot onderwijzer aan de bijzondere school te Reuzen- hoek, de heer J. Slotema te Warfum, met 47 van de 56 uitgebrachte stemmeu. Borsele, 21 Maart. Om te voorzien in de in den gemeenteraad ontstane vacature werd gisleren door de onlaugs opgerichte kiesvereeni- ging ,/Gemeentebelang" tot candidaat gekozen de heer A. Boone, landbouwer. Middelburg, 22 Maart. Heden diende voor de arrondisseuieuts-rechtbank alhier, in tegenwoor digheid van een overtalrijk publiek, de zaak tegen A. J. M., oud 49 jaar, Belgisch zeeloods, ge- boren te Osteude, wonende te Vlissingen, ge- detineerd te Middelburg, terzake dat hij in den avond van 5 Januari 1.1. te Vlissingen in zijn woning, met het voornemeu zijne dochter Jose- phina Maria Maldeghem, opzettelijk van het leven te berooveti, op deze, na haar te hebben toege- roepen //als je nu nog geen goeden avond zegt, ga ik je schieten" waarop deze antwoordde z/Schiet maar uit een met kogels geladen re volver, op bedoelde dochter een schot heeft gelost, tengevolge waarvan de kogel is gedrongen tusschen den wervelkolom en den slokdarm in de halsstreek en zij, tengevolge van eene daarbij ontstane ontsteking van de omgevende weeke en harde deelen, waardoor uitgebreide abcessen zijn veroorzaakt, op 2 Februari 1.1. is overleden. Bekl. snikte gedurende de ganscbe zitting. Gisteren kwarn tot ons de mare eener ontzettende ramp, die op de Schelde bij Vlissingen had plaats gegrepen. De later komeude tijdiugen bevestigden dat gerucht, ook wat betreft den omvang, Omtrent bet gebeurde ontleenen we° aan de Vhssingsche Courant het volgende Donderdagnacht had te Vlissingen ter reede een verschrikkelijk ongeluk plaats. Voor den sinds eenige dagen heerschenden Noord-Oost en Oostelijken stormwind waren ver scheidene stoomsehepen alhier ter reede geankerd waaronder ook bet Engelsche s.s. ,/Tay," kapitein began, van Antwerpen bestemd naar'Londen en geladen met macadam, suiker en stukgoederen. Genoemd schip werd te middernacht aangevaren door het groote Duitsche s.s. /Chemnitz", van Sydnie komende en bestemd naar Antwerpen, met een lading wol en stukgoederen, tengevolge waar van het kieinere stoomschip //Tay" hetwelk diep was geladen, onmiddellijk zonk, met zich in de diepte voerende den kapitein Fegan, 10 der be- manning en 2 vrouwelijke passagiers. De vijf overige opvareuden klommen in het tuig, dat boven het water uitstak, doch een er van moest vaD koude en angst half dood, zich loslaten en verdween ook in de golven. Inmiddels waren door het Duitsche s. s. noodseinen gedaan, welke door het alhier op het hoofd wacht hebbende loodspersoneel werden opgemerkt, waarna onmid- delijk booten ter assistentie werden uitgezonden, en mocht meD er met moeite in slageu, ook met behulp van onmiddelijk uitgezonden sleepbooten, de sloep van het Duitsche s. s. en een sloep van het Belgisch loodswezen, de nog in 't wand zijnde drie levende, maar in een staat van uit- putting en koude verkeerende menschen, uit hunne hachelijke positie te verlossen. De vierde, een jeugdig lichtmatroos, was, in het want beklemd, door angst en vreeselijke koude overleden en werd door een Belgische loodssloep aan den wal gebracht en verder naar het gasthuis vervoerd. De onder de geredden behoorende eerste stuur- man is in goeden welstand. Een andere matroos, die hier in het gasthuis onder dak werd gebracht, is aan zijn been gewond en deerlijk geschokt van den vreeselijken angst en koude, terwijl de derde die aan boord van het Duitsche s. s. //Chemnitz," gebracht werd, met dit s. s. naar Antwerpen is opgevaren. Nog kan worden gemeld, dat de zich aan boord bevindende dames waren de vrouw en de dochter van den vroegeren machinist der //Tay," die 5 weken geleden te Antwerpen verdronk. Heden middag is reeds een mast van het schip gevallen. Een loodsvaartuig is aangewezen om met hoog water de plaats aan te duiden waar het schip gezonken is. H H II H

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1