Gemengde berichten. Telegrafische berichten. persoon aan te melden bij den commandant boven- genoemd (bureel Oranjestraat), alwaar tevens nadere inlichtingen ter zake zijn te bekomeu. 's Gravenhage, 20 Maart. Tweede Kamer. Degezondheidswet werd zonder hoofdelijkestemming aangenomer.. Art. 3 der woningwet (voorschriften door den gemeenteraad vast te stellen) werd goedgekeurd, na verwerping van een amendement van den heer Kuijper, om ten aanzien van de vernieuwing van woningen alleen die voorschriften toepasselijk te verklaren, verband houdende met bet te vernieuwen gedeelte. Art. 4 (dispensaties) werd goedgekeurd. Art. 5 dat verbiedt om zonder vergunning een gebouw op te richten of te verbouwen en in gebruik te nemen een gebouw of gedeelte daarvan, dat laatstelijk niet als woning werd gebezigd, is gewijzigd, mede goedgekeurd. Heden slaagde alhier voor het examen nuttige handwerken mej. J. Balkenstein van Ter Neuzen. Door een landbouwer te Colijnsplaat is eene vierjarige merrie verkocht voor den prijs van 737,50. Te Amsterdam hebben eenige burgers, bijge staan door mariniers, Zondagavond een paarinbrekers aan de politie overgeleverd. Na hun slag geslagen te hebben in een woonhuis in de Da Costastraat, hadden de inbrekers den thuiskomenden bewoner bij de keel gegrepen en daarna getracht zich in een aangrenzend perceel te verbergen. Te Kortenhoef is de 67jarige vrouw B., toen zij uit de kerk kwam, door een fiets overreden en zoodaning aan het hoofd verwond, dat ze voor dood in de pastorie is binnengedragen. De dokter oordeelde haren toestand niet buiten gevaar. De fietsrijder moet geen schuld aan het ongeval hebben, daar het veroorzaakt is door het verkeerd uitwijken van de vrouw. Te Nieuwerkerk a/d. Use], 's Gravenweg, is een driejarig knaapje verdronken. In den laatsten tijd zijn op verschillende plaatsen in 's Gravenhage, inaar vooral in de omgeving van de Kneuterdijk en van de Anna Paulownastraat, op klaarlichten dag door insluiping tal van rijwielen, barometers enz., uit gangen van woningen gestolen. Eenige der gestolen voorwerpen zijn opgespoord, inaar van de daders is het spoor nog niet ontdekt. Vrijdag wandelden een aantal weesjoDgens langs den Binnensingel te 's Gravenhage, onder geleide. De begeleider gaf een der jongens een vermaning. Plotseling sprong de jongen toen in de gracht, waaruit hij door voorbijgangers gered werd. Het straatpubliek, in de meening dat de jongen geslagen was, nam zoo'n dreigende houding tegen- over den begeleider aan, dat de politie den man in bescherming moest nemen. Woensdag is door een jongen bij de Duitsche grens onder Losser het lijk gevonden van zekeren K. W. Het draagt ernstige hoofdwonden. Sinds Maandagavond werd hij vermist. Op last van de justitie is het lijk naar het ziekenhuis te Enschede overgebracht, waar het geschouwd is door een tweetal doctoren. Vrijdag is de Almelosche justitie te Enschede geweest om een onderzoek in te stellen, ook ten opzichte van den vermoedelijken dader. Te Naaldwijk is een jonge schipper verdronken bij het invaren van de sluis aan den Nieuwen Waterweg, waarbij zijn schuit zonk. Hij laat een oude moeder onverzorgd aehter. MhMi-T ■wiimi iwmiiiiu z/Bespaar u verdere woorden." sprak zij hoog- moedigik ben geen kind en weet wel voor mijzelve te zorgen." z/Neen, dat weet u niet." Met bliksemend oog keek zij hem aan. ,/U is onbeschoft, mijnheer," riep zij toornig uit. Zijn afgemeten bedaardheid stak scherp af bij haar toenemende heftigheid. ,/Denk daarover, zooals u wil," zeide hij op een toon, die geen tegenspraak toeliet. //In ieder geval keert u met mij terug, al zou ik u daartoe dwingen." En terwijl de schoone vrouw doods- bleek van tooru geen woord kon spreken, ver- volgde hij z/Daar op de plaats, waar het kanaal in de rivier uitloopt is hit ijs zeer gevaarlijk. Ziet u die donkere plek ijs, recht voor u U zou verloren zijn, als u daar kwam. Al kwam er dadelijk hulp, dan zou u toch bijna niet gered kunnen worden want de strooming zou u oogenblikkelijk mee- voeren." Een rilling ging haar door de leden, alsof zij den kouden adem des doods voelde. Straks hield zij haar blik gevestigd op de plek, die Waldenburg haar had aangeduid. In haar verbeelding zag zij hoe zij werd meegevoerd, zij voelde het ijs, dat haar van de menschen afsloot haar bloed stond stil van ontzetting. (Woidt vervolgd). De 1* luitenant-adjudant bij het 6® reg. inf., P. A. d. R., is door den krijgsraad te's Hertogen- bosch schuldig verklaard aan het opzettelijk en wederrechtelijk dooden van een kat, die aan een ander toebehoorde, op de binnenplaats der Haven- kazerne te Geertruidenberg, en veroordeeld tot f 50 boete. De advokaat-fiscaal is van dit vonnis in hooger beroep gekomen bij het Hoog Militair Gerechtshof. Genoemde luitenant had zijn kind opgehitst tegen de regimentskat, waardoor een strijd ontstond die op den dood der kat uitliep. In een der hotels te's Hertogenbosch woont een jongmensch, een z. g. lodger, die bij voort- during weigerachtig bleef belasting te betalen- Zijn aanslagbiljetten voor bedrijfs- en gemeente- belasting waren ter snippermand verwezen, betalen, hou maar Wat gebeurt echter Op een goeden morgen, circa 8 uur, melden zich in het hotel, waar de onwillige thuis was, eenige heeren aan, om hem te spreken. De hotel- houder, wetende dat zijn commensaal om dien tijd nog in de zoete rust lag, is niet genegen de heeren naar diens kamer te brengen. Zij inaken zich echter bekend als deurwaarders van Rijks- en gemeentebelasting en eischen toegang tot de slaapkamer van het jongemeusch. Voor de be- dreiging der politiecommissaris te halen moest de hotelier eindelijk zwichten en hij geleidde de deurwaarders naar boven. //Mijnheerer zijn twee heeren om u te spreken Mijnheer opent van binnen zijn kamer en meteen wipt een der deurwaarders binnen. Onmiddelijk maakt hij een op de nachttafel liggeud horloge buit en verklaart dit in beslag te nemen, teuzij de belasting betaald wordt. Een gouden Willem wordt voor den dag gehaald en de bedrijfsbe- lasting betaald. De goede man meende, dat hij nu zijn horloge zou terug krijgen. Verre van daar echter nu kwam de gemeentedeurwaarder aan debeurt; deze legde thans beslag, niet alleen op het hor loge, maar bovendied op enkele kleedingstukken. Ten tweedemale moest de anti-belastingman op dokken. thans het verschuldigde voor de plaatse lijke belasting op het inkomen. Bovendien liet men hem niet met rust alvorens pi. m. 5,50 aan onkosten betaald was. Na Donderdagavond voor de tweede maal voor de commissie tot wering van het schoolver- zuim te zijn verschene^ heeft de moeder te Diuksperloo, die haar zoon om verschillende be- zwaren weigerde naar school te zenden, besloten, hem naar de openbare dorpsschool te zenden. De vrouw van den landbouwer Tiebouts, wonende op de heide te Rosmalen, is Maandag- morgen van vier kinderen, twee jongens eu twee meisjes, verlost. Alhoewel r.iet rijk, kan Thie- bouts het toch vrij goed stellen. Toch hadden de luidjes, die op zodveel zegen allerminst hadden gerekend, heel wat hulp noodig voor en aleer ieder der jonggeborenen althans eenigszins in het pak zat. Denzelfden dag zijn ze in de kerk aldaar gedoopt. Men schrijft uit Grootegast De zaken van den onlangs overleden notaris H., van wien een spreker bij zijn graf getuigde dat hij hem vooral hoogachtte om zijne //onkrenkbare eerlijkheid," blijken geheel in wanorde te zijn. Op eenzelfde perceel staan meerdere eerste hypo- theken, ook zijn vele hypotheken te zijuen kantore afgelost en niet geroyeerd. De verliezen, die niet alleen hier maar over het geheele land geleden zullen worden, zijn groot. Het tamelijk groot actief moet niets beteekenen tegenover het groote passief. Vooral ook vele kleine lieden worden zwaar getroffen. Toen Vrijdagmiddag een transport miliciens naar Bergen-op-Zoom en Breda was vertrokken, wisten twee hunner aan het Beursstation te Rot terdam te ontsnappen, door de spoorwegcoupe te verlaten. Een der miliciens werd in het stations- gebouw gegrepen, terwijl de ander wist te ontkomen. Een heer uit Katwijk is Maandagmiddag te 's Gravenhage de dupe geworden van drie kerels, aan wie hij den weg naar het Hollandsche Spoor- station had gevraagd, en die daarvoor geld eischten. Toen hij dit laatste nainelijk weigerde te geven, werd hij achtervolgd, en, gekomen bij de modder- sloot bij den Stationsweg, is hij plotseling door de kerels aangegrepen en in het water geworpen. De brutale aanranders waren spoedig verdwenen, Bewoners van een der huizen op den Stationsweg hebben den heer geholpen. Een Klondyke in het Asser bosch In een stroompje in het Stadsbosch te Assen werden Zondag 1.1. verschillende vreemde munt- stukken gevonden. De faam deed het gevondene spoedig aangroe.ien tot een schat, er werden reeds verschillende vermoedens geopperd, in verband met vroeger plaats gehad hebbende gebeurtenissen vooral toen door hen, die de munten hadden ontdekt, werd medegedeeld, dat een zak in den Dodem van het stroompje zich bevond, dien zij met geen mogelijkheid hadden kunnen boven halen. De politie, die een onderzoek instelde, bevond dat de zak een boomstronk was, maar bracht tevens nog een paar munten aan het licht. Wel- icht gelukt het haar de vraag te beantwoordeu, toe die munten daar zijn gekomen. De stoomtram HeusdenWaalwijk's Her togenbosch, waarvan de dienst sedert eenigen tijd door den hoogen waterstand in het Bossche veld gestaakt was, zal morgen haar gewonen dienst wederom hervatten. Gistermiddag had op de lijn 's Hertogen boschLage Zwaluwe een droevig ongeluk plaats. Teen trein 822, de spoorwegbrug aan den Baardwijkschen overlaat passeerde, kwam in de tegenovergestelde richting een man over de voet- brug der spotrwegbrug. De machinist, 't onheil bemerkende, floot en remde uit alle macht. De man vermoedelijk uit vrees van door den aan- komenden trein overreden te worden, is van den •poorbrug in de diepte gesprongen, terechtkomende op de keien in het water. Door het treinpersoneel en eenige andere personen, werd de man met veel moeite en zwaar verminkt opgehaald, en met den trein naar station Waalwijk vervoerd, waar hem de eerste geneeskundige hulp werd verleend. Omtrent de identiteit van den man, naar schat- ting 50 a 60 jaar oud, kon men geen opheldering geven. Hij had een zakje met schoenwerk bii zich. J Uit Em men wordt van 18 Maart aan de Dr. Ct. gemeld In den afgeloopen nacht werd in het naburige Noord-Barge een ellendige mis- daad gepleegd. De waarnemende nachtwacht Jan Stegen, werd met een dikke paal doodgeslagen wel trad de dood niet direct in, maar de ontboden arts zag toch direct het ergste in, en moest spoedig het overlijden constateeren. Als zeer vermoedelijke daders zijn opgepakt en hier ieder afzonderlijk opgesloten twee jongelieden, K. en St. De mis- handeling moet in koelen bloede en zonder voor- afgaanden twist hebben plaats gehad. Hoewel niemand bij het feit tegenwoordig was, verrieden de daders zich zooveel te meer, door hedenmorgen eens naar hun slachtoffer, wiens treurig eind hun toen nog onbekend was, te komen informeeren. De verdachte St. is uit de wachtkamer van het gemeentehuis, waarin hij was opgesloten, ontvlucht, werd in huis weer in arrest genomen, maar later op vrije voeten gesteld. Bij het boren van nieuwe minerale bronnen in Carlsbad is Vrijdag een oud gat dieper door- geboord met dit gevolg, dat er een fontein van kokend mineraal-water is ontsproten, van veel grooter kracht dan de wereldberoemde Sprudel. Het water spoot met zooveel geweld omhoog, dat het brongebouw in een oogenblik onder water stond en de arbeiders op den loop gingen. De nieuwe bron levert van 500 tot 800 liters in de miuuut uit een buis van 3 tot 5 centimeters, terwijl de menigte water uit den ouden Sprudel slechts 75 liters in de minuut bedraagt. Alle overige bronnen zijn even sterk als vroeger en intact. Heel Carlsbad is onder den indruk van dit //evenement." Een luitenant van het Deensche leger, voort- vluchtig wegen het plegen van valschheid in ge- schrifte en van allerlei oplichterijen, had de wijk naar Belgie genomen. Zijn aanhouding werd door de Deensche regeering aan de Belgische politie verzocht. Gisteren is de vluchteling op zijn kamer in een hotel te Brussel gearresteerd. De politie over- rompelde hem, zoodat hij niet van zijn gereed- liggende wapens kon gebruik maken. Hij bood toch nog een hevig verzet. Men heeft meer revolverpatronen, honderd namelijk, dan geld op hem bevonden, slechts 50 centiem, terwijl hij den hotelhouder reeds voor een bedrag van 80 frank bij den neus had gehad. De gevangene zal aan Denemarken werden uitgeleverd. Te New-Orleans is een New-Yorksch jacht aangekomen met een groote hoeveelheid goud in staven aan boord, welke schat vijftig jaren geleden door zeeroovers werd begraven op een eiland aan de Oostkust van Afrika. Een gewezen zeeroover deelde het geheim van dien schat mede aan den heer Spenny en deze is toen naar het aangeduide eiland gegaan om het goud te halen. De heer Spenny beweert, dat er op het eiland Nightingale een nog veel grooter schat ligt ver- borgen, maar de plaats daarvan weet hij niet. Te Weenen heeft de arrestatie van een zeer rijk gezien wisselagent, Vogl geheeten, groote opschudding teweeggebracht. Vogl wordt be- schuldigd verleden jaar een ouden vrek, den Rus Taubin, wiens zaakbezorger hij was, door vergif- tiging te hebben uit den weg geruimd. Voorts moet hij zich op een zeer origineele wijze het vermogen van zijn slachtoffer, dat meer dan een millioen bedraagt, hebben toegeeigend. Vogl had namelijk een advocaat verzocht met zijn klerk naar het sterfbed van den grijsaard, wiens eenige vriend hij hun verklaarde te zijn, te gaan en diens laatsten wil uit zijn mond op te vangen, daar de kranke niet meer de kracht had om te schrijven. Toen nu de advocaat, de klerk en Vogl in de donkere kamer, waar het bed stond, gekomen waren en zich over den grijs aard heenhogen, hoorden zij hem reutelen ,/Ik laat al mijn bezittingen aan Vogl na." Bij on t- stentenis van een testament waren deze woorden, in het bijzijn van getuigen gesproken, geldig voor de Ooslenrijksche wet om Vogl tot erfgenaam te verklaren. Maar wat moet nu uitgekomen zijn Dat I aubin al dood was op het oogenblik, dat de getuigen aan zijn bed verschenen en dat de laatste woorden gesproken zijn door Vogl zelf, die een uitstekend buikspreker was, zoodat het precies leek, alsof de woorden uit den mond van den doode kwamen. Vogl heeft Taubin's lijk te Gotha laten ver- hranden, wat het door de Russische bloedverwanten van Taubin opgeworpen vermoeden schijut te ver- sterken, dat er een misdaad in het spel is. Berichten uit Amerika gewagen van de be- langrijkheid van Edison's jongste uitvinding, waarvan men meent, dat zij een algeheele revolutie in de electrotechniek zal teweegbrengen. De ,/storage batterij" zoo noemt de uitvinder zijn zijn nieuwen accumulator gelijkt op een groot vat, dat gemakkelijk getransporteerd kan worden/ en zoowel voor kracht- als voor lichtbron dienst kan doen. Bij abonnement moet het nieuwtje in gebruik zoo goedkoop zijn, dat iedere familie gas en steenkolen uit haar huis verbannen en vervangen zal door electrisch licht en dito ver- warming. Rook, roet, stoom of asch zullen weldra tot het verleden behooren. Ook schepen zullen van kolen afzien en voortaan gebruik maken van de nieuwe accumulatoren, die natuurlijk, in verge- lijking met kolen, een minimale bergruimte innemen. Trams en spoortreinen, alles zal door electnciteit worden voortbewogen. Fabrieken zullen hare stoommachines door ,/Storage batterij's vervangen. Boeren hebben geen locomobielen, trekpaarden of ossen meer noodig. Men zal natuurlijk moeten afwachten in hoe- verre de meuwe uitvinding in de praktijk aan den roep, die haar voorafging, beantwoorden zal. lot het najaar, wanneer de nieuwe machines in New-York in gebruik zullen worden genomen, zal men geduld moeten oefenen. De begrafenis van koningin Victoria heeft het imposante bedrag van 35.500 of vierhonderd ^rTnntWH't^dUIZen<i gulden Sekost- Va" die i do.500 is de grootste post die van 15 000 voor het departement van oorlog wegens reis- kosten, troepenhuisvesting, enz. Het onderhoud der vorstelijke en andere gasten is op 8.500 gekomen; de huur van rijtuigen, spoorweg- en stoomboot onkosten, extrabedienden beliepen 4.300 de decoratie van St. George's kapel, het bouwen van tribunes, schade aan parken enz! hebben 3.500 gekostde apartementen der vorstelijke gasten, begrafmis benoodigdheden (zonderlinge combinatieenz. 2.900 Een veel kleinere post is het onderhoud der vreemde gezanten, t welk minder dan een tiende van dat der vorsten heeft gekost, nl. 800. Een aanvullingsbegrooting is voor deze on kosten opgemaakt om aan het parlement te worden voorgelegd. In de laatste maanden liepen slechtegeruchten over het winbeheer in de financien in de stad Lemburg (Gahcie). Het dagblad ,/Czas" weet mede te deelen, dat op de directe belastingen 7 millioen kronen te kort is, omdat de /,vriendjes" van betalihg werden vrijuesteld. Er zijn velen, die al een kwart eeuw lang met betaalden, zonder te worden lastk gevallen. Men wierp geheele ladingen aanmaningen enz. in het water. Bovendien zijn er heel wat raadsleden die aan de gemeentekas duizenden kronen schuldig zijn. Een merkwaardige toestand zeker. Aan de universieteit te Kiel is weder een jong geleerde op treurige wijze omgekomen. Hij strooide aan het ontbijt, bij vergissir.g, in plaats van zout, arsemcum op zijn brood, eu was binnen een kwartier een lijk. I NGEZONDEN s T U K If E N. Wat Volksweerbaarheidwil, en langs welke wegen zij haar doel tracht te bereiken. Het onafhankelijk voortbestaan van een volk mag men slechts dan verzekerd achten, indien het zelibewust van ziin kracht, met zal aarzelen, vertrouwend op zijn goed recht zijn weerkracht geheel te gebruiken, als zulks noodig mocht worden tot behoud van zijn onafhankelijkheid. Het Nederlandsche volk is thans in bovenbedoelden zin geen krachtig zelfbewust volk te noemen. De iwiifel zoo memgwerf uitgesproken aan de mogelijkheid om ons' met vrucht te verdedigen, de kletnmoedigheid van zoo velen ic dien opzichte, zijn een gevolg van onze betrekkelijke weerloosheid, van de verslappmg van ons volkskarakter hetgeeu niet ver- bloemd mag noch kan worden. Het grootste gedeelte der mannelijke bevolking is buiten staat, als zijnde geheel onge- worden °m vadurland te verdedigen als 't noodig mocht Niemand waarborgt ons dat dit geval zich niet te eenigen tijd zal voordoen. Geheel onverwaeht kan ons volk plotseling voor de noodzakelijkheid staan zich te moeten verdedigen. Het doel der vereeniging Volksweerbnnrlteiii is te trachten dien voor ons Nederlanders onwaardigen toestand' te doen ophouden, en in het geheele land een beweging in het leven te roepen, die leid tot handelen, tot vriiwillig oefenen van alio lichamelijk geschikten in al wat noodig is voor hen die, als 't gevaar dreigt, niet werkoloos mogen blyven. Op hen alien toch, Nederlanders, rust de plicht om aan s lands verdediging persoonlijk en krachtdadimede te werken. Al8 d'/ Jdra,ngvr'jwflige oefening algemeen wordt, als het Nederlandsche volk met daden toont dat het dien weg op wil, dan is het tevens zeker van den steun der xiegeenng. De Minister van Oorlog toch zeide in de Tweede Kamer den 19 en December j.l., o. a. dat hij veel sympathie gevoelde voor het denkbeeld van een Nederlandsch volksleger, maar dat men zulks niet kan verkrijgen zoolang de persoon, die daarvan deel moeten uitmaken, blijven wat zij op dit oogenblik zijn (r.at is.- ongeoefendNiets liever zou het den Minister zijn dan dat er geen dorp in Nederland te vinden was zonder schietbaan. In de gewisselde stukken niet de Eerste Kamer gaf de Minister nog nader aan, dat die locale schietbanen met geringe kosten zijn in te richten voor de nieuw in te voeren patroon met lichten kogel, die tot op 100 M. een goede trefkans geeft en dan verder, indien eenige voorzorgsmaatregelen worden genomen, weinig of geen gevaar meer oplevert. ochietbanen voor het gebruik der gewone oorlogsmunitio z^n

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2