A1 g e m e e n Kieuws* en Advertentieblad voor 2oeuwsch*?laanderea. No. 4049. Donderda^ 21 Maart 1901. Engeland en de Z.-A. Republiek. 41e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADV E E T E N T 1 E N Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Ondanks het gebrek aau nieuws over de onder- handelingen tusschen Botha en Kitchener blijffc men in Engelsche kiingen het beste hopen van den uitslag. Men betwijfelt sterk, dat Botha de vijandelijkheden weer zal hervatten en dan krijgt Kitchener troepen vrij, om zoo noodig, ook den onverzoenlijken de Wet tot capituleeren te dwingen Dat het zoo lang duurt eer men wat hoort, zoo redeneeren de optimisten, moet geen verwondering baren. De kommaudos toch liggen buitengewoon ver uiteen en de wegen zijn door de regens zoo goed als onbegaanbaar geworden. Dit laatste ondervindt ook French, die nu tusschen Utrecht en Paul-Pietersburg staat, maar door de onbegaanbare wegen ontzaglijke transport- moeilijkheden ondervindt. P. P.-burg niet te ver- warren met Pietersburg, ligt halverwege Vrijheid en Piet-Retief. French is dus siuds de laatste opgave een beetje in zuidwestelijke richting ge- trokken. Uit Transvaal is overigens niet veel nieuws. Wat wij over het Engelsche garnizoen in het belegerde Zeerust meldden, wordt nog eeus iets uitvoeriger meegedeeld. Aardappelen en uien kosten 4 en twee voor 60 cent en zeep kost 60 cts. per pond. De Tommies verlangen er erg naar de reddende hand van Methuen. Yerder blijkt nit de jongste Britsche verlieslijst dat er den 14* Maart een gevecbt bij Krugersdorp is geleverd, waar vijf man van het le Rojal Irish regement gesneuveld of zwaar gewond zijn. In den Vrijstaat trekt vooral het kommando van Piet Fourie de aandacht. Het heet, dat deze Boerenkommandant ruzie heeft gehad met de Wet en er toen alleen met eenige getrouwen op uit is getrokken. Hij gaat nu in de richting van de-Wetsdorp en zal spoedig slag leveren of, zooals anderen beweren, zich overgeven. Bij Petrusburg, halverwege tusschen Jacobsdal en Bloeuafontein, moet door de Engelschen een konvooi genomen zijn. In de Kaapkolonie is Kreutzinger de groote man. Hij heeft als straf voor het afbranden der Boerenhoeven in de Republieken den rooden haan laten vliegen uit de woning van een Engelschen verkenner, een zekere Meredith, bij Uitkomst. Dat was de eerste, zeiden zeze schenen dus nog meerdere plannen te hebben. Verder zou Kreutzinger verklaard hebben, dat hij elken Engelschen officier, die hem in handen viel, zou fusilleereu. FFUILLETON 11) Menig meisje, dat na een haastig middagmaal naar haar werk terugkeerde, keek met een zucht het schitterende inspan na. »Als ik in haar plaats was", fluisterden de frissche lippen en in het hart der arme kwain wellicht een soort ran ontevredenheid op tegen het noodlot, dat zijn gaven zoo ongelijk verdeelt. Hoe zou de arme kunnen vermoeden, dat zij zelf veel gelukkiger was dan die benijde schoone dame? lmmers, die bevallige gedaante, die in de fantastische slede haar voorbij vloog, zag er zoo zorgeloos en onbekommerd uit, als of zij nooit den erust des leveus had leeren kennen. En blikten die schoone oogen niet zoo vroolijk op het straatgewoel neer, of zij nog nooit tranen hadden gestort Na een poosje met de slede rondgereden te hebben, liet zij bij het groote plein op de Pro menade stilhouden en ging toen, gevolg door een knecht, naar de nabijzijnde rivier, waar het ijs nu een schitterend schouwspel aanbood. De snelle vaart in de slede had haar bleek gelaat een rose-kleur en haar oogen meer glans gegeven. Zij straalde thans van schoonheid. Op de ijsbaan baarde haar komst groot opzien van alle kanten kwamen de heeren haar begroeten terwijl de knecht haar de schaatsen aanbond, had zij een gevolg om zich heen, alsof zij een jonge koningin was. Alle anderen vooruit was prins Iserstein op haar Een aantal Boeren zijn den 14 door Linton in de Kaapkolonie getrokkenzij hebben er een hoeveelheid voer buit gemaakt en al het graan dat zij niet mee konden nemen, verbrand. Verder vulden zij hun voorraad aan uit een Engelschen winkel. De Engelsche antoriteiten meenen te Richmond, in de Kaapkolonie, weer een ,/samenzwering" ont dekt te hebben. Er is een Boer gevangen ge nomen, en dit leidde tot de ontdekking, dat er een samenspanning bestond om de inwoners van het district op te stoken tot het opnemen van de wapenen tegen den vijand. De pest neemt zeer langzaam toe, echter niet in dien graad, dat zij invloed heeft op de oorlog- voering. De nieuwe gouverneur van de Kaap kolonie heeft de pestwijken eens bezocht en hij was verbaasd over het gebrek aan geneeskundig toezicht. Zaterdag zijn 8 gevallen van pest aangegeven, 7 patienten zijn in het hospitaal overleden. Onder de kaffers te Durban heerscht een paniek, uit vrees voor het overbrengen van de pesthonderden vluchten naar het binneuland. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren, bij het algemeen debat over paragraaf I der Woningwet, bevattende de voorschriften betreffende aan woningen te stellen eischen, betoogde de Minister van Binnenlandsche zaken, tegenover den heer Van Dedem, die met het oog op het platteland bezwaar had gemaakt tegen de wijze strekking van de verplichting van de gem. tot het maken van bouwverordeningen, dat de wet op dit punt zeer mild is en er op het platteland dan ook voor woningbouw volstrekt niet dezelfde eischen zullen worden gesteld als in grooie gemeenten, terwijl bovendien Ged. Staten in sommige gevallen dis- pensatie kunnen verleeuen. Op art. 1, bepalende dat de gemeenteraad voor schriften vaststelt betreffende de eischen waaraan moet worden voldaan bij woningbouw, vernieuwiug van gebouwen en voor bestaande woningen, zoo- mede nopens behoorlijke bewoning, lichtte de heer Van Karnebeek een amendement toe om die voor schriften te beperken tot die geeischt in het belaug van gezondheid en veiligheid en wat de bewoning betreft, ook in het belang der zedelijkheid. Het amendement werd bestreden door den heer Drucker (namens de commissie) en den Minister, aangezien daarbij overweging van andere eischen, toegesneld; zijn ijver werd beloond met een betoove- rend lachje en het verlof haar te mogen begeleiden. Misschien ware hij niet zoo genadig ontvangen, als niet juist de prinses en Waldenburg in de onmiddelijke nabijheid hadden gestaan, toen hij aankwam. ./Aha daar is de prins Wei dat doet mij genoegen klonk was er haar groet, Iserstein door in de wolken. Weinige minuten later gleed Katharina aan den arm van den prins door de bonte menigte der schaatsenrijders. Zij was uitgelaten vroolijk en oogenschijnlijk in een gesprek met den prins verdiept, maar telkens weder zochten haar oogen de prinses en haar cavalier. Wat anderen misschien niet zagen, bemerkte zij in haar jaloerschheid dadelijk. Een uitdruk- kiug van diep gevoeld innerlijk geluk lag op het jeugdig gelaat der prinses; zij sprak weinig, maar luisterde met zichtbaar welgevallen naar hetgeen Waldenburg zeide. Daarbij bleven zij altijd op een afstand van de andere paren, niet zoo groot dat het in het oog viel, maar toch zoo, dat zij niet beluisterd konden worden. Eens, dat de prinses haar van geluk stralende oogen naar haar cavalier opsloeg, scheen deze haar te waar- schuwen. Zij kleurde en gaf zich blijkbaar moeite om een onbeschroomd voorkomen te toonen. Het vertrouwelijke onderhoud was ten einde zij sloten zich bij anderen aan en waren nu hier dan daar het middelpunt van een vroolijk pratend groepje. Op een oogeublik dat Katharina dicht bij haar was, keerde de prinses zich om en zeide Mevrouw mag ik met uw verlof eenige minuten uw cavalier voor mij in beslag nemen P Het be treft een tooneel-uitvoering, waarbij hij willens of b. v. van welstand zouden zijn uitgesloten. De bedoeling van het regeeringsartikel is niet een uitbreiding aan de gemeentewet op dit punt te geven, maar slechts om op het stuk van bouw verordeningen chicanes te voorkomen. De heeren De Waal Malefijt en Van de Velde daarentegen waren tegen het artikel wegens de onbeperkte bevoegdheid welke de gemeenteraden er aan kunnen outleenen, terwijl de heer Pijuappel t bovendien zou betreuren als gemeentebesturen aesthetische eischen giugen stellen. Door verwerping van het amendement met 37 tegen 32 stem men bleef echter het regeerings artikel ongewijzigd. Art. 2 regelt in bijzonderheden welke categorieen van voorschriften de bouwverordeningen moeten bevatten en bepaalt o. a. dat die voorschriften kunnen verschillen naar gelang van den aard en de bestemming der woningen alsmede van hare Egging. Verschillende amendementen zijn hierop voor- gesteld. Een amendement-De Waal Malefijt wil ook onderscheid maken tusschen verhuurde woningen en woningen die door de eigenaars bewoond worden. Een amendement-Van Kol c. s. om imperatief (en niet fucultatief, zoobls het regeeringsartikel doet) te eischen voorschriften omtrent het aantal bewoners in verband met de ruimte van de vertrekken. Een amendement-Passtoors om behalve voor schriften omtrent het aantal bewoners, ook voor schriften omtrent het aantal gezinnen, dat ^euzelfde huis mag bewonen, te stellen. De Minister bestreed de amendementen De Waal en Van Kol en achtte het amendement-Passtoors, dat in vorm gewijzigd was, geheel overbodig. Het amendement-De Waal werd verworpen met 49 tegen 38 stemmen. Het amendement-Van Kol werd verworpen met 65 tegen 12 stemmen. Het amendement-Passtoors werd aangenomen met 45 tegen 32 stemmen. Art. 2 goedgekeurd. Een wetsontwerp betreffende de landbouw- vertegenwoordiging zal naar gemeld wordt deze week naar den Raad van State worden gezonden. Bij de Maandag in Amsterdam III gehouden verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer, werden uitgebracht 2726 geldige stemmen. De heer Henri Polak (sociaal-democraat) kreeg er 1026, de heer C. H. den Hertog (liberaal) 923 en Mr. Z. van den Bergh (vrijzinnig democraat) 777, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Polak en Den Hertog. onwilleus een rol moet vervullen. Komaan heeren, chassez-croisez Kom, waarde prins Waldenburg en Katharina waren beiden blijk baar weinig gediend met ds behendige streek van de prinses. Katharina's boezern zwoegde van toornige opgewondeuheid, die zij nauwelijks kon verbergen. Was er tusschen die twee iets beklonken, dat de wereld nog niet mocht weten En had men haar een vernederende rol toegedacht bij die comedie Zou Waldenburg's schijnbare toena- dering tot haar slechts de dekmantel zijn voor zijn geheime liefde voor de prinses? Men zou zich in haar vergisseu zij zou de haar toegedachte rol niet vervullen. Waldenburg maakte een koelbeleefde buiging, bood haar de hand om samen verder te rijden en zeide: //Mag ik u verzoeken, mevrouw Onmiddelijk stak Katharina de handen in haar mof en zeide barsch z/Dauk u, het is zeer koud. Ik rijd liever alleen." Dat was een opzettelijke onwellevendheid, die hij zeer goed opmerkte; hij verborg echter zijn ergernis achter het masker der beleefdheid. Zoo reed hij dan naast haar voort en sprak over onverschillige zaken. Zij antwoordde hem niet en gleed in zulke snelle wendingen over de ijsvlakte, dat hij zich moest inspanneu om haar ter zijde te blijven. Zij hadden het drukke ge- woel achter zich gelaten en juist wilde Waldenburg tot den terugtocht aanmanen, toen Katharina plotseling staan bleef en haar bleek gelaat met vlammende oogen naar hem keerde. Haar schoon gelaat toonde den uitersten hoogmoed. TER NEUZEN, 20 Maart D'L. Bij kon. besluit zijn met ingang van 1 April benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Ter Neuzen (waartoe behooren de gemeenten Axel, Biervliet, Hoek, Hoofdplaat, Ter Neuzen, Philip pine, Waterlandkerkje, IJzendijke en Zaamslag) de heer H. S. Gratama te Hoofdplaat tot schoolopziener in het arrondissement Hulst (waartoe behooren de hiervoren niet genoemde ge meenten van het voormalig V* district) de heer K. J. A. G. baron Co'lot d'Escury te Hontenisse, met toekenning van eervol ontslag uit zijne be- trekking van schoolopziener in het arrondissement Axel tot schoolopziener van het arrondissement Vlis- siugen (waartoe behooren Vlissingen en de hier voren niet genoemde gemeenten uit het voormalig IV* district) de heer J. G. Gerritsen te Breskens, met toekenning van eervol ontslag uit zijne be- trekking van schoolopziener in het arrondissement Oostburg. De geneeskundige staatscommissie te Amster dam bevorderde Zaterdag tot arts den heer J. P. de Bats, geboren te Biervliet. Seliietoefening-en. Blijkens kennisgeving van den luitenant kolonel commandant van het 4e baltaljon 3« regiment infanterie te Vlissingen, daartoe gemachtigd door Z. E. den Minister van oorlog, zal tot verhooging van 's lands weerkracht, de gelegenheid worden opengesteld tot beoefening van het schieten. Aan deze schietoefeningen kunnen deelnemen 1*. kader reservisten 2". miliciens met verlof, en 3'. mannelijke ingezetenen van 16 tot 24 jarigen leeftijd, die niet in het leger onder de wapenen zijn, onder voorwaarde evenwel dat zij, die niet als militair hebben gediend, om tot de oefeningen te kunnen worden toegelaten, moeten deelnemen of met gunstigen uitslag hebben deel- genomeu aan het voorbereidend militair onderricht. Die oefeningen zullen bij geuoegzame deelneming worden gehouden te Vlissingen, Ter Neuzen en Breskens elken Zaterdag in de maanden Mei en Augustus van 12 uur smiddags tot 7 uur uamiddag en in de maanden Juni en Juli van 12 uur middags tot 8 uur namiddag. Zij die aan bovenbedoelde schietoefeningen wenschen deel te nemen, worden verzocht zich uiterlijk 1 April a.s. daartoe schriftelijk of in yIk heb een weinig hoofdpijn," zeide zij, ,/het valt mij moeilijk uw gesprek te volgen. Wees daarom zoo goed mij te verlaten. Ik wensch alleen te zijn." Waldenburg's gelaat werd doukerrood en zijn oogen bliksemden van toorn. Hij beheerschte zich echter dadelijk weer en zei koel vUw wensch is voor mij een bevel mevrouw Het volgende oogenblik had hij haar verlaten. Katharina reed alleen verder. Men zag daar op het ijs of langs den oever geen menschen meer, want alle drukte concenteerde zich om de ijsbaan bij het groote plein der Promenade. In de eenzaamheid kwam Katharina weer tot kalmte. Een triomfeerende glimlach speelde om haar mond. Zij had zich gewroken en den graaf onbewimpeld getoond, dat zij zijn gezelschap niet enschte. Ougetwijfeld zou hij het voortaan niet meer wagen haar zijn tegenwoordigheid op te dringen. Op dit punt waren haar gedachten gekomen, toen zij plotseling een luid geroep achter zich hoorde. Het was Waldenburg, die haar gevolgd was en nu in een seconde naast haar stoud. z/Keer terug, mevrouwzeide hij kort en bevelend. Met hoogmoedige verwondering keek zij hem aan en reed toen verder, zonder hem een antwoord waardig te keuren. In een oogenblik was hij weer bij haar. //Ik zeg u, dat u moet omkeeren, dadelijk Zijn stem klonk zoo heerschend, dat zij in de eerste verrassiug onwillekeurig bleef staan, maar daarop kwam bij haar een gevoel van toorn op en wierp zij het hoofd in den nek. TER SEEZEJKSCHE (01 RUT. Ult blail verschijnl iiit»n(l»K-, Woensdnx- en Vrijdagavond, nltgezonderd op Feesidagen, bij de Pirina P. J. t IV UK IAWDR «e Ter Vemsen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1