Gemengde berichteu. BLTRGERLIJKE STAN IX RECHTSZAKEN. uit louter verveling losgerukt en was eene wande- ling gaan doen. Zoo was hij op het gewelf van den kelder gekomen, waar eenig kaf lag. Doch Yos was een zwaar dier en het gewelf kon zulk een last niet dragen zoodat Vos met gewelf en al in den kelder terecht kwam. Men moest een stuk uit den muur breken om het arme dier uit zijne onderaardsche gevangenis te verlossen. Hoofdplaat. Door de uitgebreide cultuur der suikerbieten en het daaraan evenredige uit gebreide vervoer naar de haven, maken de onder- nemers der bestaande weegbruggen goede zaken. Bij de groote prijsvermindering voor de suiker bieten (dank zij den bond van fabrikanten, die naar willekeur hun voorwaarden stellen) streefden .de bietentelers naar bezuiniging. Yele arbeiaers konden in het afgeloopen najaar met dat ruime daggeld wiunen, dat te voren gul betaald werd. Dan nog willen de betentelers minder weeggeld betalen. Waar men het tarief niet vermindert, besluiten zij, krachtig door aan- eensluiting, tot plaatsing eener nieuwe weegbrug. Door de landbouwers Rijckaert c.s. is een verzoek bij het gemeentebestuur ingediend om permissie nabij de haven een 2e weegbrug te plaatsen. Naar de openbare terechtzitting der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg is verwezen C. de P., oud 26 j., werkman te Oostburg, gedetineerd te Middelburg ter zake dat hij den 15 December 1900 des middags omstreeks 12 uur te Schoondijke in den Prins Willempolder op een stuk bouwland van H. Meijer, met het voornemen den onbe' zoldigden rijksveldwachter J. J. Bron opzettelijk van het leveu te berooven, op dien veldwachter, welke hem achtervolgde na zich op een afstand van ongeveer 14.25 M. plotseling te hebben omgekeerd en hem te hebben toegeroepen „keer terug of ik schiet door je donder" een geweer, geladen met een of ineer met hagel geladen patronen, op hem heefl gericht en daaruit op zettelijk een schot op hem heeft gelost, waarbij de uitvoering van ziju bovenomschreven voor nemen niet is voltooid alleen tengevolge van de van zijn wil onafhankelijke omstandigheid dat het schot wel is waar bovengenoemde veldwachter in verschillende deelen van het lichaam heeft getroffen, doch geen enkele doodelijke wond heeft veroorzaakt. Aan den beklaagde is Mr. J. A. Heijse, advo- caat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Door P. M., 26 j. oud, arbeider te Goes den 12 dezer door de rechtbank te Middelburg wegens meineed veroordeeld tot een jaar gevangeuisstraf is hooger beroep aangeteekend. De beer officier van justitie teekende mede appel aan. De minister van Marine heeft een maatregel verordend om 't jeneverdririken aan boord tegen te gaan. Voortaan zal aan diegenen, dienende op oorlogsbodems, die aanspraak kunnen maken op de verstrekking van jenever, maar van hun rantsoen geen gebruik maken, een witte of een lichtroode knipkaart worden verstrekt, een witte ten behoeve van hen, die recht hebben op vergoeding van f 1,60 's maands of 5 cts per oorlam, een lichtroode voor hen, die aanspraak hebben op 1 's maands of 3 cts. per oorlam, opdat zorgvuldig aanteekening worde gehouden van het geldelijke bedrag, waarop zij in plaats van jenever recht hebben. Te Loo heeft een jongeling zijn neus ver- loren. Terwijl hij in een leeg staand huis bezig was het vischtuig op te hangen, struikelde hij en viel met zijn gezicht op een flesch, met het gevolg, dat de neus hem door het scherpe glas totaal afgesneden werd. Toen hij zich onder behandeling van dr. K., te Westervoort, stelde, was des dokters eerste vraag,/Maar waar heb je uw neus gelaten waarop de patient ten antwoord gaf,/dien kan ik nergens vinden, dokter Uit Sleeuwijk meldt menTelken jare, zoo om dezen tijd ongeveer, kan een gedeelte van de bevolking dezer plaats 's avonds tusschen licht en donker aan de overzijde van de Boven-Merwede een eigenaardig schouwspel gadeslaan. Daar is toch, zoo'n veertien dafren ongeveer, telkens een vogelenwolk te zien, vermoedelijk teruggekeerde spreeuwen, die de komst van de lente aankondigen Als er iets moeilijk te schatten is, zal 't wel //Hij zal het bemerken," da;ht zij. //Hij zal des te gemakkelijker zijn vroegere dwaasheid vergeten." Hij altijd weer hij Kon zij dan niet onverschillig zijm omtrent hetgeen hij dacht of deed In hevigen toorn wierp zij den spiegel weg zoodat die van de tafel op den grond viel en vergruizelde. Toen liet zij zich door de kamenier een mat olijf- groen zijden kleed aantrekken, dat rijk gegarneerd was met kostbaar pelswerk en gaf bevel om haar schoone slede met het Russische driespan gereed te Iiouden. (Woidt vervolgd). 't aantal dezer vogels zijn dat er echter duizenden moeten zijn, bewijst wel de afstand, waarover de wolk zich in allerlei grillige bochten en nuancen uitstrekt. De berichtgever dezer heeft zeker reeds meer dan vijftien jaar telkens dit verschijnsel waargenomen Ook nu weder vertoont zich //de wolk" van Zondagavond af. De baan, die voort- durend wordt gehouden, wordt zoo ongeveer op een kwartier uur gaans geschat. Toen Zaterdagmiddag een kleermaker te Woensel de kachel had bijgevuld, had er een hevige ontploffing plaats. De kachel werd in stukken geslagen, het plafond gescheurd en de ruiten der kamer verbrijzeld. De man zelf kreeg eene niet ernstige wond aan't voorhoofd. Men ver- onderstelt dat djnamiet tusschen de steenkool was. Te Sliedrecht is bij het ledigen vau een aschbak een 23jarig meisje in de Merwede gevallen en verdronken. Een kwartier later werd haar lijk opgehaald. Het voornemen van den heer Rochefort, die zich verleden week te 's Gravenhage bevond met eenige vrienden, is, om in 't belang der Boeren tot hulp in den ruimsten zin van het woord een reusachtige wereldloterij op touw te zetten, die 25 millioen francs 12,500,000) zal moeten opbrengen, met een hoofdprijs van 1 millioen francs of iets in dien geest. Yertegenwoordigers van alle Europeesche Rijken zouden die loterij moeten voorbereiden en goed- keuring der Regeeringen trachten te verkrijgen. Groote en zeer solide bankinstellingen zouden de loten moeten uitgeven. De heer Rochefort vreest, dat Erankrijk, om de neutraliteit niet te schenden, den eersten stoot niet zal geven. Eene jonge dame van Berlijn, die eergisteren over de straat ging en eene boa droeg, aan welks uiteinde een opvallend groote vossenkop hing, werd door een grooten slachtershond, woedend geworden op het zicht van het vermeende dier, aangevallen. Het meisje vluchtte verschrikt, maar de bewe- ging van den vossenkop maakte den hond nog woedender. Hij sprong voor de voeten van het vluchtende meisje en deed haar vallen. Toen beet hij haar geweldig in de hand, en indien voorbijgangers haar niet waren ter hulp gesneld, zou zij ongetwijfeld erg zijn toegetakeld geworden. Een Berlijnsche juffrouw was zeer verstoord omdat haar dienstmeisje, met wie ze zeer tevreden was, den dienst had opgezegd, zonder een reden op te willen geven. Drie dagen vdor het vertrek werd een brief besteld aan het adres van het meisje, terwijl zij afwezig was. Eerst 6 uur later gaf de juffrouw haar dien brief, welke toen de sporen droeg van geopend en zeer gebrekkig weder dichtgeplakt te zijn. Inderdaad was de brief afkomstig van de nieuwe meesteres, welke bij navraag verklaarde hem goed gesloten te hebben afgezonden. Een aanklacht volgde en de rechtbank nam als bewezen aan dat de eerstgenoemde juffrouw uit nieuwsgierigheid den brief had geopend en aldus zich aan schending van het brievengeheim had schuldig gemaakt. De veroordeeling luidde een boete van 20 mark. 1 Een ruim twintigjarige slager te Berlijn was al geruimen tijd verliefd op een meisje, dat als winkeljuffrouw haar bestaan vond. De moeder van den jongen man, zelve er warmpjes in zittend, vond, dat haar zoon een meisje met geld zoeken moest, en ze wilde hem niet helpen een winkel te openen voor hij met het meisje zijner keuze brak. De jonge man weigerde dit echter en telkens ontstonden tusschen moeder en zoon hevige twisten. Onlangs nu bij weer zoo'n woordenwisseling haalde de slager een revolver te voorschijn en dreigde zich dood te schieten. De moeder schrok zoo, dat ze zich op den jongen man stortte, met het ongelukkig gevolg evenwel, dat het wapen afging en de jongen doodelijk gewond in haar armen viel. Te tragischer is het geval, daar uit een brief aan zijn meisje blijkt, dat de slager geenszins plan had zich te dooden, doch slechts zijn moeder tot toegeven dwingen wilde. Een stelsel van negerslavernij, gelijk het vroeger voor den vrijheidsoorlog bestond, is heime- lijk in Zuid-Carolina en Georgie ingevoerd. In de landbouw-districten van deze landen worden dikwijls negers opgelicht, waarna men hen con- tracten laat teekenen, die hen voor het leven aan hunne meesters verbinden. Zij werken onder toezicht van gewapende op- zichters. Des nachts worden zij opgesloten, nadat hun de handboeien zijn aangedaan, en hunne voeten met een keten, waaraan een bal, zijn ver- bonden. Deze negers worden openlijk door den eenen meester aan den anderen verkocht. Rechter Benet heeft de zaak in handen. Tien meesters, die negers in dienst hebben, zullen worden vervolgd. Omtrent een ongeluk op de passar Djoernatan te Semarang meldt de //Sem. Ct." het volgende De passar Djoernatan tusschen de Wurtem- bergsche kazerne en de brug, is dagelijks in de morgenuren het tafereel van een bedrijvig en echt inlandsch leven. Honderden koopers en verkoopers, vrouweu en kinderen zijn er dan aanwezig. Heden-ochtend, 13 Februari, ongeveer 12 uur, verhief zich boven Semarang een ontzettende wind- hoos. Plotseling scheen het alsof hij zijn kracht concentreerde onder het dak van het nog nieuwe passargebouw. Yoor iemand goed wist wat er gebeurde, stortte het dak naar beneden, in zijn val het grootste deel der houten palen meeslepend. De aanblik dezer ru'ine was ontzettend. Te midden van den hevigen storm en regen hoorde men de wanhopige angstkreten der gewonden. Het duurde echter geen seconde of tal van mili- tairen kwamen haastig uit de kazerne aanloopen om hulp te bieden. Ook de politie was onmid- dellijk met den controleur op het terrein van de ramp. Kort daarna kwamen de resident, de assis- tent-resident, de regent en tal van officieren. Het reddingswerk werd met bekwamen spoed ter hand genomen door de militairen en politie. Het was een niet te beschrijven tooneel van namelooze ellende. Hier een vrouw met een kind, beiden met hoogst ernstige arm- en beenbreuken. Deze wonden kwamen het meeste voor. Ginds een man, wien een stuk hout dwars door de keel was gevlogen. Daar een ander met verbrijzeld bekken. Ook tal van gekwetsten met min of meer ernstige hoofdwonden. Alle beschikbare dogcarts-tambangan werden aangehouden en uit de kazerne onmiddellijk draagbaren gezonden. De gekwetsten werden gedeeltelijk naar het militair hospitaal gebracht, gedeeltelijk naar het stadsver- band. Toen wij te ongeveer 2 uur in beide inrich- tingen een bezoek brachten, waren in het stads- verband opgenomen 20 gewonden, bijna alien zeer ernstig en eenigen levensgevaarlijkin het hospitaal waren opgenomen: 11 gewonden, waar- van e6n reeds overleden, een op sterven lag en de overigen alien zeer ernstig gewond. Het terrein is thans ontruimd en afgezet voor het verkeer. De beide genoemde ziekeninrichtingen, vooral het stadsverband, werden belegerd door tal van familie- leden en betrekkingen der vermisten. De wanhoop dezer beklagenswaardige inlanders wekte niet min der deelneming dan het lot der gekwetsten. De bekende Amerikaansche staalkoning en beheerscher der staaltrust Caregie heeft, voor hij naar Europa vertrekt, een som van 4 millioen dollars beschikbaar gesteld voor de stichting van een fonds tegen ongevallen en invaliditeit voor zijn arbeiders. Voorts moet hij voornemens zijn volksbibliotheken te stichten. Uit Boekarest bericht de N. Fr. Presse, dat een 19jnrig student, zoon van generaal Candianu, is aangehouden als pleger van diefstal en moord op een rijke weduwe van 48 jaar. Volgens een bericht in de Rappel voorkomende, dat veel weg heeft van een andere lezing van het overige, is de vermoorde een welbekende demi- mondaine, terwijl de daders twee gymnasiasten zijn van 16 en 17 jaar en tot een der aanzien- lijkste families van de stad behooren. Zij hebben geld en juweelen van het slachtoffer meegenomen en den moord gepleegd met een verfijnde wreedheid, die aan de bijzonderheden van de misdaad van Pranzini herinnert. De godsdienstige secte der //Bjeguny," die enkele jaren geleden door hare sterke uitbreiding heel Rusland in beroering bracht, doet thans nog eens van zich spreken, en wel door een nieuw proces tegen den leider der godsdienstwaanzinnigen, Kowalewski, van wien bewezen was, dat hij twee- en-dertig menschen, die zich als offers voor de zonden der wereld aangeboden hadden, in een hoi had ingemetseld, zoodat ze alien den honger- dood gevonden hebben. Kowalewski werd tot levenslange opsluiting in een klooster veroordeeld, en daar men twijfelde of de twee-en-dertig gebondenen wel de eenige slachtoffers waren, van hun eigen en des leiders fanatisme, zocht de politie in Zuid-Rusland, waar de sektarifis woonden, nog immer naar andere. Onlangs nu werd in de stad Tyraspool in een kelder weer een begraafplaats ontdekt, en de po- litiebeambten vonden de lijken van acht-en-twintig Bjeguny's, terwijl tevens een aantal hunner ge- schriften aan 't licht kwamen. Kowalewski zal thans nogmaals voor den rechter verschijnen, terwijl de geschriften, tot een nader onderzoek aan de Russische geestelijkheid zijn verzonden. Het Engelsche weekblad //Birmingham Weekly Mercury" had een prijs uitgeloofd voor het beste antwoord op de vraag u Wat moeten wij doen met de Wet?" De zeer talrijke antwoorden, welke de redactie outving, zijn meerendeels van de volgende soort z/hij moet worden doodgeschoten" //hij moet alleen in een woestijn worden gezet" //hij moet aan Barnum worden afgestaan om hem voor geld te laten kijken"; //men moet hem fijnhakken tot vleesch voor pasteitjes"//hij moet met stokken geslagen en gevangen gezet worden" z/hij moet in de boeien worden geslagen", enz. Zonderlingniet een lezer van het blad, die de opmerking maakte, dat men, om iets met De Wet te kunnen doen, hem eerst in handen moet hebben. Wel was er een, die een vers aanhaalde uit Shakspere's //Coriolanus", waarin wordt gezegd //Al heeft hij ons land veel weduwen en weezen bezorgd, toch verdient die held in roemrijke her- inuering te blijven". Een Parijsch tooneeltje. Mijnheer, u is een smeerpoets riep gisteren in den namiddag een jong, knap vrouwtje, dat op de imperiale van een Parijschen omnibus zat. Tege'ijkertijd gaf zij een klinkenden oorveeg aan haar buurman, een gedecoreerden, ouden heer. Dat zal u leeren, rnij te kuijpen Maar mevrouw, ik heb u niet geknepen, protes- teerde de oude heer, terwijl hij met zijn zeer roode wang, die gloeide van den klap, opsproug. Jawel, u hebt me wel geknepen. Het is niet waar U bent gek Op dit oogenblik kwam een andere passagier, die links van het vrouwtje zat, tusschenbeiden net was de man van de dame. De gedecoreerde heer gaf hem onmiddellijk den oorveeg terug, dien hij gekregen had. Een gevecht in optima forma begon. Terwijl de conducteur kwam aanloopen, klonk plotseling achter de vechtenden de kreet Mijn kreeftHij wil wegkruipen En men zag, uit de mand van een brave huis- vrouw, die inkoopen, was wezen doen, een groote kreeftenschaar hangen. Alles werd toen duidelijk. De kreeft had de dame geknepen. Die getuigen van het tooneeltje waren geweest, schaterdeu het uit en zelfs de vechtenden namen aan de algemeene vroolijkheid deel. De oude heer, een gepensionneerde officier, de jonge vrouw en haar man verontschuldigden zich tegenover elkaar en de omnibus zette zijn weg voort. De heer Graves, een der grootste messen- fabrikanten in Sheffield, had al eenigen tijd erg te klagen over het postkantoor aldaar, omdat zendingen aan zijn adres met groote vertragiug werden bezorgd. Klachten hielpen mets en mijn heer Graves besloot zich zelf te helpen. Hij mobiliseerde zijn troepen, d. w. z. zijn 200 werklui en den 28" Februari marcheerde hij aan 't hoofd van zijn leger naar het boofdpostkantoor. Iedere werkman had een zak vol kleine pakjes bij zich in elk pakje zat een mes voor een klant van den heer Graves. De ongelukkige postambteuaren hadden den geheelen dag werk om de pakjes van Graves te verzenden, waardoor de overige dienst zeer leed, tot verontwaardiging van het publiek. Eerst 's avonds kwam verlossing, toen het kantoor gesloten werd en de werklui weer naar de fabriek gingen. Den 1" Maart werden de vijandelijkheden voort- gezet; in alle vroegte trokken alle werklui met een zak vol klein geld naar het postkantoor, waar ieder een postzegel van een cent ging koopen. Had hij het verlangde gekregen, dan sloot hij zich achter aan bij den staart om na verloop van tijd weer aan t loket te komen om een postzegel tot in 't oneindige. 's Middags smeekte de directeur om een wapen- stilstand, ging zelfs naar 't kantoor van den heer Graves, maar deze was onverbiddelijk. Eindelijk besloot de post te capituleerener werden vredesonderhandelingen geopend de direc teur van het postkantoor beloofde den heer Graves, dat hij niet meer zou hebben te klagen en onder luid gejuich van de bevolking trok mijnheer Graves zich met zijn troepen in zijn hoofdkwartier terug. Ter Kenzen. Huwelijks-voltrekkingen. 14 Maart. Karel Oppeneer, oud 23 j., jm. en Helena Johanna Koopman, oud 23 j jd. Geboorten. 10 Maart. Louisa Rozalia, d. van Aloijsius Dominions Clemminck en van Rozalia van Eetvelde 11 Maart. Marinus Jan, z. van Jacobus Scheele en van Henderika Schaalje. Willem z van Levinus Dekker en van Jauneke Scheele. 12 Maart. Elizabeth Pieternella Johanna, d van Jacobus Johannes de Nering en van Pieternella Elisabeth Wittevrongel. 13 Maart Johanna Pieternella, d. van Michiel Harteenvan I rancoise de Zeeuw. 14 Maart. Jacobus Marinns Johannes, z. van Marinus Potters en van Maria Wilhelmina Commerina Florusse. Hendrik Marinus, z. van Johan Hendrik van Oost en van Adriana Alewijnse. Cornelia Apolonia Rosalie, d. van Jan van der Peijl en van Maria Apolonia van der Velden. 14 Maart. Magdalena Paulina, d. van Jannis Willemsen en van Wilhelmina Adriana de Vos. Neeltje, d. van Pieter Oppeneer en van Anna Catharina Beems. 16 Maart. Helena Lidia Maria, d. van Cornells Nicolaas van Dijke en van Suzanna de Feijter. Stephania Maria, d van Theophile Notte en van Elodia Maria de Meijer. Jacob, z. van Cornells Riemens en van Willemina van Dijke. Jan Jacobus, z. van Cornelis M ecus en en van Sara Penne. Overlijden. 15 Maart. Maria Jacoba van Wijck, oud 21 j., d. van Jacobus (overl.) en van Adriana Hamelink. Cornelis de Regt, oud 60 j., echtg. van Dina de Blaeij. 16 Maart. Alphonsius Volkerijk, oud 3 wz. van Petrus en van Rosalie Marie Doppegieter. Johannes van der Hooft, oud 64 j., echtg. van Sara Deij Jacobus van Leuven, oud 70 j., echtg. van Paulina Koueijzer. Axel. Huwelijks-aangiften. 14 Maart. Cornelis Andries Dekker (van Ter Neuzen), oud 19 j., jm. en Catharina Ebrina Wolfert, oud 19 j., jd. Geboorten. I Maart. Elisabeth, d. van Abraham Hame link en van Catharina de Visser. 4 Maart. Cerillns, z. van Joannes Franeiscns Verschelden en van Fidelia de Brnijn. 6 Maart. Philomena Maria, d. van Francies Bernaerd en van Louisa Maas. 8 Maart. Anthonij, z. van Jacobus de Pooter en van Janneke de Pooter. 9 Maart. Johanna Leuntje, d. Andries Overdulve en van Maria Wilhelmina van Wijck. 12 Maart. Frans, z. van Pieter Jan Kolijn en van Adriana Maria Jansen. 13 Maart. Krijn, z. van Jozias de Feijter en van Pleuntje Balkenende. Jan, z. van Adriaan de Putter en van Jacoba den Hamer. Clingc. Geboorten. 2 Maart. Henricus, z. van Francis- ens van Boven en van Maria Francisca de Kort. 9 Maart. Joseph Camiel, z. van Petrus Bruggeman en van Joanna Meerschaert. Maria Rosalia, d. van Karel Louis en van Isabelle Theresia Bolsens. Overlijden. 7 Maart. Maria Justina Blommaert, oud 47 j., echtg. van Johannes Jacobus Buys. 11 Maart. Andreas Koremans, oud 62 j., z. van Cornelius en van Antonia van der Veeken. HengfstdiJIi. Geboorten. 7 Maart. Johannes Bene- dictus, z. van Franciscus Macharius Hamelink en ran Mathilda Boeijkens. Overlijden. 12 Maart. Bertha Rosalia Maria Warrens, oud 7 m., d. van Jacobus en van Maria Cornelia Bogaart. lAoewaclit. Geboorten. 3 Maart. Carolina Petronella, d. van Edmundas Meervis en van Maria Seraphina Mattens 10 Maart. Gustaaf Prudent Marie, z. van Cerilus Josephus

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2