A1 g e m e 0 a Kieuws* ea Adverteatieblad Z 0 e u v s c b o o r V1 a a a d 0 r 0 a, No. 4048. Dinsdag 19 Maart 1901 41e Jaar^ang. PI1S0I11LS BELASTING. England en de Z.-A. Republiek. PRINCES OP 5RAVIN." abonnement Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. F KiUILLETOM TER 5EIIZE5SCHE COERAST. Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ■Kit biatl vefachijnTiilaandttK-,. Woensdag- en Vrijrtagavond, nitge«»n<leril op Feestilagen. bij (le Kir in a P. J. ill te Tttr ADVERTENTIEN Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel rneer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. De Burgemeeater van TEK NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den Directeur der Directe Belastingen enz. te Middcltwgden 15 Maart 1901 invorderbaar verklaard kohier no. 10, der per-oneele belasting dezer gemeente, over het jaar 1900, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Ter Neuzen, den 16 Maart 1901. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De telegrammen uit Zuid-Afrika geven niet veel nieuws. Dat de Wet niet van onderhandelingen wil weten, behoefde haast niet meer geseind te wordende vraag is, in hoever Botha luistert naar het zoet gefluit van den vogelaar. Want Kitchener schijnt werkelijk zijn liefste stemmetje op te zetten, eu dat Engeland nu onderhandelingen wil voeren, die het een drie maanden geleden verre van zich gewezen zou bebben, geeft eenigen grond aan de vreemde geruchten die er gaan. Het heet nl. de Londensche correspondent van de ,/Magdeb. Ztg." seint het dat Milner ver- strekkende concessies aan de Boeren mag doen, indien daardoor onmiddellijk vrede gesloten kan worden, want de toestand in OostrAzie moet zoo dreigend zijn, dat Engeland zijn handen vrij wil hebben. Niet om zich te mengen in den twist tusschen Japan en Rusland, maar om, zoo noodig, ook wat te kunnen rooven van China, als de groote verdeeling soms eens mocht beginnen. Engeland is als een dief en inbreker, die door een onverwachte moord zoo lang wordt opgehouden, dat een voordeelige diefstal elders zijn neus voorbij dreigt te gaan. Wat van deze geruchten waar is, is moeilijk uit te maken. Alleen wijzen we nog op bet conflict tusschen de Russen en Engelschen te Tientsin, over de spoorweg-bezittingen. In elk geval, naar- mate Engeland toeschietelijker wordt, begint de kans voor de Boeren te herleven, de hoop, dat deze wanhopige strijd misschien toch nog naar wenscb zal eindigen. Bij Vrede in den Vrijstaat wordt vermoedelijk gerocbten tegen Cambell's kolonne. Daar de W et al bij Senekal is gesignaleerd, is het niet onmogelijk, dat hij daar nog een handje gaat helpen. Tot dusver was de Wet de man, die Engelschen 10) Mevrouw Von Fernow beweerde wel, dat het spel van haar vriendin met den prins slechts een masker was, waarachter zij een onbeautwoorde liefde verborg, maar niemand geloofde dat en zij zelve evenmin. Kathariua was vroolijker dan te voren en de koningin van alle feesten, waar zij verscheen. Haar schoonheid en beminnelijkheid werden door de heeren uitbundig geprezen en haar positie in de hooge kringen was vaster dan ooit. Aan de Vrouwenvereeniging had zij drie- honderd thaler gezonden en in de weldadigheids- bazar had zij voor fabelachtig hooge prijzen eenige kleinigheden gekocht. Kortom, het hielp niet, of hare talrijke vijandinnen den staf over haar behaagzucht braken, en mevrouw Von Buch- tritz haar oversloeg bij de uitnoodigingen voor haar muziekavondjes en voor haar bals met knal- bonbonsversjes, Katharina was en bleef de ver- wende Beveling der gezelschappen, ofschoon haar overmoedigheid nog vermeerderd was door haar uitzicht op de prinsenkroon. Door zijn schulden evenzeer gedrongen als door zijn hartstocht had de prins meermalen op het punt gestaan haar die kroon aan te bieden, maar handig was zij hem nog altijd ontweken zonder hem echter te beleedigen of hem den moed te benemen. Kerstmis was voorbijhet oude jaar was in den grooten afgrond der eeuwigheid verzonken. Met zang en spel had men onder het klinken liet fusileeren nu wordt de la Rey ook met zoo'n executie opgezadeld. De correspondent van de /Standard" te Durban meldt bijzonderheden over het fusileeren van vijf man, onder wie twee Engelschen, Mac Laughlin en Boyd, te Wolmaransstad, op bevel van dien Boerenaanvoerder. Een krijgsraad had hen wegens landverraad tot den kogel veroordeeld, maar nie mand geloofde, dat het doodvonnis zou uitgevoerd worden. De Engelschen beweren, dat de terecht- stelling een wraaknemiug zou zijn voor de nederlaag van de Boeren te Harlebeestfontein. Methuen, van wien we in lang niet gehoord hadden, is te Warreuton aangekomen. Omtrent de beweging der Boerenkommandos in de Kaapkolonie kan het volgende gemeld worden. Kreutzinger hadden de Engelschen bijna te pakken ze zouden hem gehad hebben, als deze Boer maar een beetje had meegewerkt. Kolonel de Lisle's plan was, de driften goed te laten bewaken, en dan, met zijn eigen afdeeling en die van Goiringe en Herbert het land afloopende, de Boeren in den driehoek te drijven, door de Groote Vischrivier en de Koonaprivier gevormd. Dat was een uitstekend plan, maarKreut zinger slaagde er in, de Leeuwdrift over te trekken die door luitenant Roberts met 40 kolonialen slechts zwak verdedigd werd. De Boeren gedroegen zich, volgens den ,/Times"-correspondent, over het geheel welwillend tegenover de bevolking. Zij kommandeerden paarden en voedsel, maar veruielden niet meer dan noodig was, en dikwijls boden zij betaling aan voor voedsel. Kreutzinger's hoofdmacht ging den 12M Adelaide voorbij, zonder het dorp aan te vallen. Een Boerenpatrouille nam vier zwarte verkenuers ge- vangen en schoot er drie van dood de vierde ontsnapte. Uit Graaff-Reinet wordt gemeldt, dat de afdeeling van kolonel Scobell Maraisburg den 12" verlaten heeft om het commando van Scheepers te achter- volgen, maar het niet heeft kunnen inhalen. Alleen Colenbranders verkenners kregen voeling met het kommando; de Boeren hadden een doode en verscheiden gewonden. Aan de zijde der Engelschen geen verliezen. Volgens een Engelschman, die door de Boeren krijgsgevangen gemaakt, maar weer losgelaten was, zijn sir Frederick Fowke en zijn kameraden nog altijd krijgsgevangen bij de Boeren. Te Koegras in Kenhardt (dat door de Boeren verlaten heette te zijn), is den l^eenschermutseling geleverd tusschen een Engelsche patrouille en 50 der glazen het nieuwe jaar begroet en nu volgde feest op feest. Als een schitterende vlinder flad- derde Katharina van het eene naar het andere, overal gevleid, bewonderd en gevierdzoodra zij vertrokken was, werd zij meer dan ooit door de dames over den hekel gehaald. Het laatste nieuwtje, dat men van haar ver- telde, was; dat zij onlangs in een talrijk gezelschap de sentimenteele Duitsche Kerstfeestviering voor //humbug" had verklaard. z/De Noorsche Joelklappen vind ik wel goed," had zij gezegd, ,/want daarbij hebben geestigheid en humor nog vrije speelruimte, maar het Duit sche Kerstfeest met Kerstboom en geschenken om elkarder genegenheid en liefde te toonen, komt mij eenvoudig belachelijk voor." Zij had gelachen om het ontstelde gelaat van Else Von Stasch en toen haar blik die van Wal- denburg ontmoette, had zij er met zekere verbittering bijgevoegd //In mijn huis duld ik zulke sen timenteele dwaasheden niet. Ik heb de practische iurichting behouden, die mijn overleden echtgenoot heeft ingevoerd. Met Kerstmis krijgen mijn dieust- boden een fooi en overigeus mogen zij den Kerst- avond in de keuken vieren, zooals zij goedvinden, mits ik er geen last van heb. Het is echter een feit, dat ik mij uooit meer verveel dan op Kerst- avond en dat ik nooit slechter bediend wordt." De dames van M. zagen in deze verklaring een nieuw bewijs van de harteloosheid der schoone Katharina. Mevrouw Von Fernow verklaarde aan ieder, die het hooren wilde, dat zij met zoo'n vrouw zonder hart niet langer kon verkeeren. De kleiiie bevallige slang maakte van den nood een deugd, want zij had opgemerkt, dat mevrouw Boeren, ten deele Kaapsche opstandelingen. Koe gras ligt halverwege Kenhart en Kakamas. De Boeren hadden 3 dooden en 7 gewonden, onder welke een veldkornet doodelijk. Of de Engelschen verliezen hadden, wordt niet gemeld. Doordat de Boeren de telegraafdraden hadden afgesneden, was de gemeenschap tusschen Kaapstad en het oosten van de Kaapkolonie en Natal den 15" ver'broken. Uit Deadwood-kamp, op Sint-Helena, wordt gemeld, dat een Boer door een schildwacht is doodgeschoten. Het schijnt, dat de Boeren's nachts de schildwachten bombardeerden met allerlei voor- werpen, hoewel daartegen gewaarschuwd was. De bewuste schildwacht nu kreeg een stuk hout tegen het gezicht en vuurde toen, waardoor een der Boeren doodelijk geraakt werd. TER NEUZEN, 18 Maart 1901. Gisteren kwam het tjalkschip //Stad Tholen," schipper S. Roukema, van Breskens, alhier op de reede. Bij eenige werkzaamheden had de schipper het ongeluk te water te geraken en zou zeker verdronken zijn, zoo hij niet bij toeval door de eb tegen het vaartuig was aangedreven, waardoor hij een touw kon vastgrijpen en zich daaraan boven water houden, totdat zijn knecht, Frans Wadde van Roou, van Breskens, die het voorge- vallene had opgemerkt, hem een lijn kon toewerpen en daaraan behouden binnen boord halen. De heer W. H. van Zanten jr., die, naar men weet, zich beijvert om gratis tabak te be- zorgen aan de oudjes in gestichten, deelt daarom- trent het volgende mee. Van 1896 af ontvingde ,/Prins-Hendrikstichting" te Egmond, behalve vele sigaren, 30162 ons tabak en buitendien veel lectuur voor de biblio- theek, want ook boeken en kranten verzeudt de heer van Zanten. Toen er ook door zending van plantages voorloopig genoeg was in de //Prins-Hendrik- stichting", zijn ook andere gestichten bedacht en in 61 gestichten in verschilleude plaatsen van ons land, kregen nu op 7 Februari 1020 ouden van dageu 10 ons tabak. Onder de gestichten wier oudjes tabak werd toegezonden komt ook voor het Diaconiehuis der Ned. Herv. gemeente te Ter Neuzen. Men kan deze zaak steunen door het koopen en gebruiken van de zoogenaamde zakguillotines waarvan de heer Van Zanten er 10 levert voor Von Salten sedert eenigen tijd zich van haar terugtrok. Waarom zou zij haar vroegere vriendin ook nog sparen, nu zij toch geen voordeel meer uit haar omgaug kon trekken? Wat Helene vroeger alleen heimelijk en uiterst voorzichtig deed, dat deed zij nu in het openbaar, zij sprak haar ware meening omtrent Katharina uit. Van haar greuzelooze bewondering was zij overgeslagen tot uiterste boosheid. Katharina sloeg volstrekt geen acht op de vijandigde houdiug van haar vroegere vertrouwde. Zij vereenigde de koelste beleefdheid met zooveel beleedigde verouachtzaming, dat Helene dikwijls met trauen van verbittering in de oogen thuis kwam. Over het geheel was Katharina hoogmoediger en meer veronachtzamend dan ooit te voren. Haar begunstigde vereerder, prins Iserstein, had een beklagenswaardig leven en niet zonder reden ver- goot juffrouw Charlotte in haar kamertje dikwijls bittere tranen. Katharina gevoelde wel hoe onverdragelijk zij voor anderen was, maar zij kon of liever zij wilde dit niet veranderen. //Die menschen verdienen niet, dat ik ze beter behandel," zeide zij tot zich zelve om zich te verontschuldigen. Maar zij gevoelde zich toch zeer ongelukkig, grenzenloos ongelukkig. Zij zocht afleiding in de menigvuldige feesten, danste, lachte, was de uitgelatenste van alien en als zij dan laat in den nacht met hoofdpijn thuis kwam, drukte zij haar kloppend hoofd in de kussens en weende bittere tranen. Zij noemde dat ontstemming der zenuwen, migraine, overspanning maar den rechten naam gaf zij nooit aan haar wanhopigen toestand. f 1, door het opzenden van de puntjes van sigaren en nu ook door geld voor de exploi atie te zenden, want door de velerlei correspondentie, drukwerken enz. heeft de kas versterkig noodig, zegt de heer Van Zanten. Zijn adres is Leider- dorp. Axel. Zondag werd ten huize van den heer L'Ecluse alhier een druk bezochte vergadering ge- houden van de afdeeling Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren van de Vereeniging van Hoofden van scholen in Nederland. De rekening van den penningmeester werd goedgekeurd. Tot voorzitter werd herbenoemd de heer W. C. Imandt te St. Jansteeu, tot secretaris de heer G. J. Casteumiller te Stoppeldijk en tot penniugmeester de heer H. R. Karstel te Zuiddorpe. Daarna hield de heer A. Geerards te Koewacht eene lezing over //De salariswet en de hoofden van scholen", waarin hij aantoonde, dat de Minister in zijn voorstellen tegenover de hoofden van scholen niet zoo mild geweest is als voor de onderwijzers. Ter tafel kwam het verzoek van de afdeeling Axel e. o. van het Nederlandsch Onderwijzers- genootschap om mede te willen werken tot onder- steuning van het' adres van de Hoofdbesturen der drie groote onderwijzersvereenigingen aan de Tweede Kamer. Besloten werd aan de heeren Van Deinse en Hennequin schriftelijk te verzoeken het adres te willen steunen. Tot afgevaardigde der algemeene vergadering die op Zaterdag 6 April te Utrecht gehouden wordt, werd gekozen de heer A. Geerards te Koewacht. Koewacht. Na eene langdurige ziekte overleed alhier de ZeerEerw. heer A. M. Juten, sinds Juli 1892 pastoor dezer parochie. De overledene, die bij ieder hoog stond aan- geschreven, werd geboren te Wouw in Februari 1847 en was achtereenvolgens werkzaam te IJzen- dijke, Hoeven en Bergen op Zoom, waar hij het beheer had over de R. K. Militaire vereeniging. Woensdag wordt de geliefde pastoor met een plechtige koordienst begraven. Zuiddorpe. Zaterdagmorgen werd de dienst- bode van den landbouwer R. v. O, alhier gewekt door een ongewoon gerucht in den kelder. Zij ging eens kijken en tot hare groote verbazing be- merkte zij dat Vos, de koe, geheel verlegen in den kelder stond rond te kijken. Hoe het beest daar gekomen was Vos had 's nachts den slaap niet kunnen vatten, had zich Zij zou razend boos geworden ziju, hadiemand haar gezegd, dat zij Waldenburg beminde en dat deze hartstocht de ware oorzaak van haar tranen was. Eu toch was het zoo Zij beminde hem met al den gloed eener eerste liefde, al hield zij dit voor haar nieuwe gevoel voorloopig nog voor haat en beleedigden hoog- moed. Haar gezondheid leed ten laatste onder die herhaalde inwendige opwindiug. Haar bekoorlijk gelaat werd smaller en de schaduw onder haar oogen wilde niet wijken. z/Hoe spoedig worden die donkere schoonheden toch leelijk," zei mevrouw Von Fernow op rnede- lijdenden toon in den kring van haar talrijke vriendinnen. //Ondanks haar drie-en-twintig jaar begint die arme Katharina reeds te verouderen. Vindt u ook niet?" Men vond het eigenlijk volstrekt niet, maar toch sternde men in en het gevolg was, dat Katharina menigmaal medelijdende blikken opmerkte of be- klagende woordeu hoorde, die haar nog te meer krenkten, omdat zij zelf de verandering in haar uiterlijk had opgemerkt. Dikwijls raadpleegde zij oplettend haar spiegel. Het scheen wel, of zij in de laatste weken jaren verouderd was. Haar doorschijnende, zachte teint scheen haar minder frisch, de oogen minder schit- terend en hier aan de mondhoeken het was nog geen rimpel, zeker nietmaar toch een vouwtje, dat wel een rimpel kon worden. Katharina's hart begon augstig te kloppen. Zouden de gouden poorten der jeugd zich wer kelijk achter haar sluiten zoo plotseling zonder overgang

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1