1 :n J. MI IE BEE-TAZELAAB, KALFROOM, BIJTUIGMAKERIJ. ste Stalen voor Heerencosiiiroes, J. de Smidt-PothoYen* Veered- en lapokbedden, Prljinateeriag per oas. Gebrande Koffie. Het leven eener vrouw. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. BEDDE.SMA.&A.ZlJJI. Uiterst concurreerende prijzen. voeding voor jonge kalveren. Verkrijgbaar bij P. J. R, DAMSTfi te Hontenisse, I heeverbruik Vereeniging Hendrik de Maesschalck-Vergalle Ankerstraat n°. 62, St. Nicolaas. concurrentie INGEZONDEN STUKKE~ Tramplannen. Mijnheer de Redacteur In de Middelburgsche Courant van Donderdag schreef een der correspondenten, dat het valt te betwjjfelen of de ontworpen tramlijn Selzaete Hontenisse kans van slagen heeft en zegt ook, dat velen liever een lijn naar Sas van Gent zien tot stand gebracht. Hoe hoopvol deze en tneerdere uittingen ook moge zijn voor het comite, dat concessie voor een lijn naar Sas van Gent aan- vraagt, de opmerking van dien correspondent dat men van laatstgenoemd comitd //zoo bedroefd" weinig verneemt, zou allicht minder gunstig op de openbare meening kunnen werken, waarom ondergeteekende even wil mededeelen hoe de haak in de steel zit. Het comite voor de lijn naar Sas Gent zit volstrekt niet stil. De kwestie van't overbruggen der kanaalarmeu te Sas van Gent is bij het rijk aanhangig, terwijl geheel de lijn ook in kaart is gebracht. Nu konden wij ook wel eerst bij gemeenten en polders aangeklopt hebben, doch verkieselijker vonden wij't den weg te volgen die 't provinciaal reglement voorschrijft. En wie weet wat de later verschenen leiddraad voorschrijft, zal toegeven dat het gevraagde zoo maar niet in een of twee weken kan gereed gemaakt worden. Het is overigens minder noodzakelijk buitenge wone vergaderingen van polders te vragen. Wij hopen in de Meivergaderingen onze aan- vragen in te dienen, vertrouwende dat ons plan, evenals nu bij de publieke meening, een gunstig onthaal zal te beurt vallen. Dank voor de verleende plaatsruimte. Uw dw. dn, CHR. VERHAAK, Lid van het comitd voor een tram naar Sas van Gent. Sas van Gent, 15 Maart 1901. Wie kent de uitdrukking nietIk heb als een martelaar geleden Evenwel de folteringen van een martelaar duren gewoonlijk niet lang nauwelijks een oogenblik, op z'n hoogst een uur. Op de een of andere wijze verdwijnt het lijden spoedig. In meer dan een geval van marteling bestaat er zelfs geen pijn. Dit komt door dat de grootste lichamelijke aandoeningen met meer of minder geduld verdragen worden. Wij zijn menschelijker dan onze voorouders, wij verbranden onze gelijken niet meer. De onmeedoogende natuur faalt evenwel nimmer ons te bestraffen, telkens wanneer wij ons niet aan hare wetten houden, zij heeft zulks steeds gedaan en zal zulks blijven doen. Hoevele personen zijn er niet die niet door de natuur begunstigd zijn en ondanks een geregeld leven veel lijden te doorstaan hebben, zoo was het ook met de volgende persoon gesteld. Niet gedurende een uur, niet gedurende een geheele dag, maar gedurende jaren verdroeg juffr. de wed. Ververs te Kaatsheuvel (Noord-Brabant), zoo goed mogelijk als zoo vele anderen, de folte ringen van het kwaad, pijnen in de ingewanden en zijden, beuauwdheden en maakten het leven ondragelijk. Zij leed ook aan maagpijn, op die wijze ontbrak het voedsel aan haar lichaam. Op zekeren dag vernam zij door het lezen der vele genezingen dat er een middel tot redding bestond, dat in gevallen als het hare onovertreffelijk was. Zij had reeds zoovele middelen genomen, dat zij aa.zelde ook dit nieuwe middel te nemen, doch zij besloot er toe over te gaan en bestelde eenige doosjes der echte Pink Pillen van Dr. Williams. Nauwelijks had ik een doos genomen of ik ge- voelde rnij wat beter. Oordeelt mijne vreugde, want na verloop van eenigen tijd nam deze beterschap toe en werd ik van dag tot dag dikker. Dank de Pink Pillen kan ik mij met meer lust om mijne zakeu bekommeren ik zal ze een ieder aanraden voegde zij onzen verslaggever toe, die zich van hetgeen hier vooraf gaat, persoonlijk overtuigd heeft. De Pink Pillen zijn een zoo wel werkdadige als krachtige spierversterker, zij doen eveneens verdwijnen, bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, maagaandoeningen, lendenpijnen, rheumathiek en algemeene verzwakking zoo wel bij den man als bij de v rouw. Prijs 1,75 de doos; 9,per 6 doozen. Yerkrijgbaar bij Snabilie, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Ter Neuzen en omstreken bij JOH. DE ROOS, K 157, Vlasmarkt, Middelburg. Wacht u evenwel voor de namaaksels, yerschaft u de echte Pink Pillen alleen bij den heer Snabilii te Rotterdam of bij de depothouders die onder de attesten in de couranten zijn aangegeven. Alle andere personen verkoopen goedkoopere zoogenaam- de Pink Pillen, zulks is slechts om het publiek te bedriegen. Onze verslaggever vernam op ver- schillende plaatsen in Nederland hoe de personen er ingeloopen zijn en hoegenaamd niet de minste uitwerking dezer nagemaakte Pink Pillen onder- vonden hadden, onnoodig te zeggen dat deze personen spoedig met het gebruik der echte Pink Pillen weder zijn begonnen. Het namaaksel der Pink Pillen heeft nog nooit iemand genezen. X JtL to, T IJ JL> I IN t* KN. Van 13 tot en met 14 Maart. Van 13 tot en met 14 Maart werden langs de Oostsluizen alhier 35 binueuvaartuigen op- en 3 2 afgeschutdoor de Westsl. 4 op- en 4 afgeschut. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 16 Maart 10.20 10.59 Zondag 17 11.32 Maandag 18 0.1 12.26 Dinsdag 19 0.48 1.8 Woensdag 20 1.29 1.49 Donderdag 21 2.8 2.28 Vrijdag 22 a 2.49 3.9 De ondergeteekende verlangt PRIJS- OPGAVE van tegen marktprijs, franco Amsterdam. JACOB KROPVELD, Lange Dijkstraat 8. Amsterdam, Maart 1901. voorheen ADR. H. DONZE-POTHOVEN. Grroote voorraad waarvoor elken dag een der eerste Coupeurs is te spreken of te ontbieden. TER NEUZEN. GROOTE SORTEERING Wollen-, Zeegras-, Kapok-, Houtwol- en Stroomatrassen. Afgeroomde- en karnemelk herkrijgt de waarde van voile melk door toevoeging van Kalfroom. Een Liter afgeroomde melk met kalfroom kost 2Y2 cent per Liter en heeft gelijke voedingswaarde als voile melk. Uitstekend middel tegen de zoo gevreesde Diarrhee. en de depots R. SCHEELE, Jozinastraat, Ter NeuzenJ. A. BOER, bij 't station, Axel VAN GEIJT, bij 't station, Hulst. Hollandsclie AMSTERDAM China Congo Stof thee 50 en 55 ct if Grof 55 i/ 60 Lekkerc ,t H en Souchon 65 ,t 75 Geurige 80 100 Bijzonder wordt aanbevolen OntbijtThee65 ct. Namiddag 76 Extra fine China Congo 100 Prima PREANGER 1« JAVA 2* 3° Monsters gratis en volledige prijsnoteering op aanvrage. Voor wederverkoopers bij minstens 25 Kilo, rabat. 60 ct 42 73 40 o 35 30 I p- Bekroond met zilveren en gouden medailles met diploma's op teDtoonstellingen te Parijs, Antwerpen en Brnssel. Nieuw gebreveteerd stelsel van RIJTUIGEN met vouwende kap en twee spiegels (ramen), op twee en vier wielen. Ook is in het magazijn aanwezig een groote voorraad van alle soorten TILBURY'S, DOGCARS, BUGGY'S, COUPE'S, LANDAUERS, VICTO RIA'S, BAROUCHETTEN, enz. enz., naar de laatste uitvindingen en schriRelijk gewaarborgd voor twee jaren. N.B. Op aanvraag lever ik de rijtuigen te HULST, vnj van onkosten en recbten. m» Vasts telling huishoudeltjk reglement commission lot wcfbng van schoolverzuim De Voorzitter geeft lczing ran het opgemaakt concept, dat reeds bij de leden heeft gecirculeerd, doch waarin later uog •enige wyzigingen zijn gemaakt. Daarin wordt o. m. bepaald In de gemeente Ter Neuzen zijn twee commissien tot wering van schoolverznim, eene voor de kora der gemeente met Driewegen en eene voor Sluiskil (raadsbesluit van 24 Jan. 1901.) De werkzaamheden der commissien tot wering van school- verauirn bepalen zich tot hetgeen voortvloeit uit het nakomen der /erplichtingen, haar opgelegd bij de Leerplichtwet en de naar aanleiding dier wet vastgestelde algemeene maatregelen van bestuur. De commissie voor de kom vergadert in een der lokalen van het gemeentehuis en die voor Sluiskil in een der lokalen van de openbare school aldaar. De gewone vergaderingen word en gehouden op den tweeden en vierden Zaterdag van iedere maand, 's namiddags om 2 uur, behalve wanneer er geen onderwerpen te behandelen zijn, waarvan dan 24 uren te voren aan de leden wordt kennis gegeven Jaarlijks benoemen de leden in de eerste vergadering der maand Maart uit hun midden een voorzitter en een secretaris, benevens vervangers dier functionarissen, die bij ontstenteni9 hunne betrekking waarnemen. De verdere artikels bevatten bepalingen aangaande het Bemen van* besluiten, het houden van stemmingen, het vormen van commissien, voorschriften voor het voeren der admini strate door den secretaris, enz. De onvermijdelijk door de commissie te maken kosten worden haar door de gemeente vergoed. Den secretaris kan daartoe, tegen afgifte van kwitantie, een voorschot worden verstrekt, tot een door Burg, en Weth. te bepalen bedrag. De commissie stelt jaarlijks de lijst van ontvangsten en uitgaven vast, en zendt deze voor 15 Febr. ter goedkenring in aan den gemeenteraad, terwijl de begrooting der inkomsten en uitgaven voor het volgend dienstjaar telken jare v<5or 1 Augustus aan len gemeenteraad moet worden toegezonden. De leden genieten voor het bijwonen van eene vergadering een presentiegeld van 0,50. Het presentiegeld wordt na de laatste vergadering, die in een jaar gehouden wordt, be- rekend en daarna aan de rechthebbenden uitbetaald. Het presentiegeld wordt ook genoten door het lid of de leden welke in opdracht der vergadering aan eenige com missie uitvoering geven. De secretaris der commissie te Ter Neuzen (kom) geniet bovendien eene vergoeding van f 25, die te Sluiskil f 15, voor zijne verrichtingen als zoodanig, doch moet dan zelve zorgen voor de kleine schrijfbehoeften, als pennen, potlood, inkt, gomelastiek eu schrijfpapi«r. Alle stukken welke voor drukken vatbaar zijn, zullen vanwege de gemeente op aanvrage worden verstrekt. De heer Dees vraagt of de uitgaven voor de commissien door het rijk aan de gemeente vergoed worden. De Voorzitter antwoordt ontkennend; zooals het meestal het geval is, brengt de uitvoering der leerplichtwet ook weer lasten voor de gemeenten mede. Daar de commissie iedere 14 dagen vergaderen moet, zou het misschien mweilijk gaan •m leden te krijgen en te houden als het geheel vrijwillig moest geschieden, ze zouden dan misschien al gauw zeggen dank je Het Dag. Best, achtte het dan ook billijk eene kleine vergoeding toe te kennen. De heer Wicland vindt ook dat de leden dier commissien wel eene kleine vergoeding mogen genieten. Een lid merkt op dat de leden van den Raad voor hun werk niets krijgen. De heer Wieland Daar ben ik ook tegen, dat is heel wat anders, daarvoor zijn trouwens altoos liefhebbers genoeg te vinden, dat kan men dikwijls genoeg zien. De VoorzitterDe raadsleden zijn ook veel vrijer, maar hier wordt tot de coramissieleden gezegd »je moet iedere 14 dagen vergaderen" en daarvan mogen ze niet, dan om ge- gronde red en en wegblijven. Het huishoudelijk reglement der commissien tot wering van schoolverzuim wordt hierna met algemeene stemmen goed- gekeurd zooals het door het Dag. Best, is voorgesteld. fl. Benocming commission lot wering van schoolverzuim. Door Burg, en Weth. wordt overgelegd een aan beveling in dubbeltal, ter benoeming van 9 leden voor de commissie in de kom en 5 voor die te Driewegen, waarbij rekening is gehouden dat ieder der in de wet op de leerplicht gc- noemde categorien. n.l. ouders of verzorgers van kinderen, meerderjarige onderwijzers van openbare scholen, mcerderjarige onderwijzers van bijzondere scholen en inwoners niet vallende onder eerstgenoemde categorien, verfcegenwoordigd zijn. Op de lijst van aanbeveling komen voor: voor de commissie in de kom, als eerste candidaten J. L. Jurrij, P. Dicleman, Ch. L. van Bouchaute, F. Elve, C. L. van der Bent, H. J. Vooren, H. Koelmans, Adr. H. Donze, Am. Thielman als tweede candidaten S. van Rees, Jac. de Bruijne Jaez., V. E. Galle, Jae. Huijssen Jasz.J. van Luik, G. Jurrij, J. C. Jansen, D. van den Ouden en G. van Nunen. De heer Visser verklaart dat hij voor onderwijzers der scholen liever niet de hoofden der scholen zag aangewezen, deze hebben nu reeds veel werk door de wet, terwijl er onder de onderwijzers, die een veel lagere bezoldiging genieten, wel liefhebbers zullen zijn die gaarne jaarlijks een f 20 zullen willen verdienen. De heer Wieland is het daarmee geheel eens. De heer Moes merkt op dat hij daaraan niet vroeger ge- dacht heeft, maar dat zich ook de omstandigheid voordoet dat de hoofden der scholen niet in de gelegenheid zijn om Zaterdaguamiddag te vergaderen, zooals is voorgeschreven, aangezien zij verbonden zijn aan rijks- en bijzondere normaallessen. Naar aanleiding van het gesprokene wordt besloten de hoofden van scholen buiten aanmerking te laten. Door het Dag. Best, worden daarop aambevolen, in plaats van H. Koeln.ans en J. C. Jansen: J. J. van den Ouden •n C. L. Oostdam, en in plaats van H. J. Vooren en G. Jurrij J. Bierle, L. J. de Vries en C. F. Kohler. Tot stemming wordt overgegaan, waarvan de uitslag is dat benoemd worden: J. L. Jurrij, Pieter Dieleman, Ch. L. van Bouchaute, C. L. van der Bent, Adr. H. Donze en Am. Thielman, ieder met 10, F. Elve met 9 en J. J. van den Ouden met 8 stemmen. Verder verkregen J. Bierld 4, L. J. de Vries 4, C. L. Oostdam 3 cn Jac. Huijssen en J. L. de Vries ieder 1 stem. Een briefje was bianco. Hierna had een tweede vrije stemming plaats ter benoeming van een nog ontbrekend lid uit de openbare onderwijzers, waarvan de uitslag was, dat met 7 stemmen werd benoemd L. J. de Vries; J. Bierld verkreeg 4 stemmen. Op de aanbeveling voor de commissie te Sluiskil komen voor als eerste candidaten I). Haak, Th. M. Fermont, I. de Groot, 11. de Boer en J. A. van Hoeve, als tweede candidaten Jacob Nijssens, C. J. de Nijs, A. Scheffelaar Klots, J. P. Smies en A. Kooman. Ingevolge het voorgaand besluit worden de eerste candidaten De Groot en De Boer vervangen door de tweede candidaten Scheffelaar Klots en Smies, en als tweede candidaten op de lijst gebracht N. J. Imandt en Anth. van Wijck. De uitslag der hierop gehouden stemming is dat benoemd worden: D. Haak, Th. M. Fermont met 11, J. P. Smies met 10, J. A. van Hoeve met 9 en Scheffelaar Klots met 7 stemmen. Verder verkregen J. Nijssen, A. van Wijck en A. Kooman 2 en N. J. Imandt 1 stem. 7. Rekening Burgerlijk Armhestuur over 1900. De Voorzitter deelt mede dat is ingekomen de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1900, en stelt voor deze later, met de verder inkomende rekeningen te behandelen. Z. h. s. wordt aldus besloten. 8. Gemeentebegrooting voor 1901. De Voorzitter moet tot zijn spijt nog een ongunstige tijding meedeelen. Hem is n.l. zooeven ter hand gesteld een schrijven van Ged. Staten van Zeeland, d.d. 2 Maart 1901, van den ▼•lgenden inhoud Bij het onderzoek van de met de memorie van toelichting hierbij teruggaande begrooting uwer gemeente voor 1901 is gebleken, dat de minder gunstige financieele toestand niet het gevolg is van de kosten van het lager onderwijs, daar deze lager zijn geraamd dan voor 1900, maar voornamelijk van het ramen van posten voor buitengewone werken onder hoofdstuk 3, afdeeling 3 en hoofdstuk 5, afdeeling 3, artikel 2 der uitgaven. Er bestaat bezwaar tegen, dat de bedoelde buitengewone uitgaven uit de gewone ontvangsten worden gekweten, daar zij feitelijk door het Rijk zouden worden betaald, indien subsidie krachtens art. 49 der wet op het lager onderwijs werd verleend. Evenals in andere subsidie genietende gemeenten geschiedt, behoort in de gegeven omstandigheden voor dergelijke uit gaven te worden geleend. Verder zullen in de begrooting de volgende wijzigingen behooren te worden aangebr cht. De post voor rente van uitgezet kasgeld, gebracht onder hoofdstuk 4, afd. 2, art. 8 der inkomsten, behoort thuis onder hoofdstuk 2 en zal mitsdien naar dit hoofdstuk moeten worden overgebracht. Nu in het subsidie van het Burgerlijk Armbestuur is berust tot een bedrag van f 4500,kan hoofdstuk 6, afd. 2, art. 1 der uitgaven met f 100 worden verminderd. Hoofdstuk 9, art. 6 der uitgaven kan met f 100 worden verlaagd. Dc in de memorie van toelichting bij hoofdstuk 1 art. 1 der inkomsten voorkomende berekening is niet juist, daar voor het hoofd van school C met f 400, maar f 500 wordt bijgedragen. In verband hiermede moet niet 316,66£ maar 216,66£ worden terugbetaald. Onder mededeeling, dat wij geene termen kunnen vinden, om op het aan Hare Majesteit de Koningin gericht adres om subsidie krachtens art. 49 der wet op het lager onderwijs gunstig te adviseeren, hebben wij de eer u te verzoekeu, de noodige wijziging der begrooiing te bevorderen en ons daarna de stukken weder te doen toekomen. De Voorzitter stelt voor dit schrijven thans voor kennis- geving aan te nemen en later te behandelen. Hij hoopt dat de leden het Dag. Best, krachtig zullen steunen met r ad en adviezen, hoe de noodige middelen moeten gevonden worden om een bthoorlijk sluitende begrooting te verkrygen f>. Omvraag. De heer Visser wijst op de omstandigheden dat door kerk- besturen alhier en in omliggende gemeenten een voor- en najaars bid- en dankdag wordt gehouden op Woensdag. Dit is zeer in het nadeel van de neringdoende ingezetenen van Ter Neuzen en ook van den handel op de markt. Met het oog daarop wil hij voorstellen dat de Raad zich wendt tot dc kerkbesturen met verzoek de biddagen op een anderen dag dan Woensdag te houden. De heer De Jonge: De Raad kan dat verzoek deen, doch de kerkbesturen zullen daar niet in kunnen treden. Die dag wordt in geheel Zeeland op Woensdag gehouden, dat zullen wij niet kunnen veranderen, want het wordt beschouwd als een gemeenschappelijke biddag. De heer VisserIn het vierde district wordt het niet ge- daan, daar zou men er, met het oog op de markt te Oostburg, ook wel op tegen komen. In elk geval konden wij het ver- zoeken, en als het niet helpt is er niets aan te doen. De heer De Koeijer Het is moeilijk om in een anders huishouden te treden, zou het niet mogelijk zijn de marktdag dan op Donderdag te zetten Do heer Moes Dat doen we als't noodig is met Kerstdag en Nieuwjaar, maar daaraan zijn ook bezwaren verbonden. Na nog enkele bespreking waarbij de heer Moes het denk- beeld van den heer Visser steunt, wordt met 10 tegen 1 stem, die van den heer De Jonge, besloten zich tot de betrokken kerkbesturen te wenden met het verzoek de bid- en dankdag niet op Woensdag te houden. De openbare vergadering wordt hierna geschorst en gaat over in eene met gesloten deuren, ter behandeling van de volgende punten der agenda. Nadat de zitting weder openbaar is geworden wordt vast gesteld het kokier der belasting op de honden op een bedrag van f 787 er komen op voor 151 huis-, 77 waak- en 47 trekhonden. b. het kohier der schoolgelden voor het lager onderwijs op een bedrag van f 2338,20. Hieraa sluit de Voorzitter de vergadering. VLAG. NAAM. M'Van en naar. Lading 14 13 14 Eng. s.s. Noor. s.s. Eng. s.s. idem Eng. s.s. idem idem idem idem Noor. s.s. Eng. s.s. 13 Duits. zeel. Voor Ter Meuzen I2199 Londen j 974 Middlesbro Van Ter Mencen llalling Kvalen Ann Webster Golfer 1 2241 'Londen I 1066 idem Voor Gent t Fulmar Sea Serpent Corn hill Jason Truro Juno Sea Gull 3408 1 Manchester 2553 Londen 2608 Blyth 2259 Rotterdam 3366 Hull 1724 Itonfleur 2762lLonden 14 Duits. s.s. Eng. sch. idem Duits. sch. Eng. s.s. idem Russ. s.s. Eng. s.s. idem idem idem idem Venn Gent t Nation Diomedus Dundarg Charles Mathilda Sea Belle Paradox Finanz Minister Witte Cuxhaven Airedale Sea Serpent Fulmar Tadorna 2264 Dantzig 479 idem 476 Sunderland 220 idem 304 Berwick 2152 Londen 1679 Cardiff 3324 Libau 2141 Goole 2979 Sunderland 2553 Londen 3408 Antwerpen 3730 Liverpool 6tukg. ijzer stukg. macadam stukg. idem kolen ledig stukg. ledig stukg. cement ledig phosph. idem idem st ukg. aardapp. ledig stukg. ledig stukg. idem idem Voor Selzaete: 14 Eng. s.s. Commercial 321 ;Cherbourgh creosoot H H H il VAN 4® ou

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 7