A11 e m e a n Uieuws* en Advertentieblad voor 2eeuwsch*Vlaaad$ren, No. 4047* Zaterdag 16 Maart 1901. 41e Jaargang. Binnenland. PRIHCES OP GRAVIS. Landbouwberichten. (iemengde berichten. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. AD VEETKNTIlN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaaJ plaatsing derzelfde advertentie wordt de prij* slecht8 tw eemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. T VV E E r> E B E A13. Naar de Res.-bode verneetnt, heeft H. M. de Koningin het ontslag van den beer K. Eland, als minister van oorlog aangenomen en den heer Boell in zijn plaats met de waarneming van de portefeuille van oorlog ad interim belast. Het heeft allerwege verwondering gebaard dat de Minister Eland de legerwet heeft laten vallen tengevolge de aannemiug van een amen- dement waarin zijn eigen beginsel in de wet werd vastgelegd. Mr. Troelstra geeft er de volgende verklaring van in //het Volk", die door een bericht uit den Haag aan de #Tel." wordt bevestigd //Reeds geruimen tijd te voren hebben er zon- derlinge geruchten omtrent die zaak geloopen, en werd zelfs voorspeld, dat zich dit incident zon voordoendat de Minister niet vrij meer wasHet zou stellig een groote gerust- heid zijn geweest, als 's Ministers optreden een beter dementi (weerlegging) aan die geruchten had gegeven. z/Dat dementi die tegenspraak heett de Minister niet gegevenintegendeel is hij tot het laatst bij zijn zonderlinge houding blijven vol- harden, daarin door de antirevolutionnairen en de meeste conservative liberalen gesteund. z/Wat was het dan, dat den minister verhinderde zijn eigen wil, 8 maanden oefeningstijd, in de wet vast te leggen z/Ieder Kamerlid weet op deze vraag het ant- woord te geven; want het werd in de Kamer al- gemeen »gefluisterd", dat niemand minder dan de Koningin zich verzette tegen opneming van den verkorten oefentijd in de wet. z/De hooge militaire autoriteiten, die 8 maan den kazernetijd niet voldoende vinden, zou- den de Koningin voor hun inzichten hebben gewonnen. //Was de heer Eland aan zijn verleden verplicht over die 8 maanden, in plaats van 12, te praten, hij zou zich moeten hebben verbinden, ze in geen geval in de wet te zetten, opdat ieder minister van Oorlog vrij zou zijn, de miliciens 12 maanden te laten dienen. »De Kamer zou dan de lichting hebben ver- hoogd van 11,000 op 17,500 man, in de hoop daartegenover een verkorten oefentijd te hebben. Ffc UILLETOJS! 9) Mevrouw Von Fernow geraakte in een vreese- lijk slechte luim, want zij kon het niet langer betwijfelen haar wraak zou haar nu ontgaan. Waarover zij eigenlijk wraak wilde nemen, zou zij moeielijk hebben kunnen zeggen, want Katharina had haar nooit anders dan goeds gedaan. A1 de goedheid van mevrouw Von Salten veranderde echter niets van het feit, dat haar schoonheid de bekoorlijkheden van mevrouw Von Fernow geheel in de schaduw stelde en dat bij haar Parijsche robes de thuisgemaakte kleedjes van Helene in het niet zonken. Mevrouw Von Fernow was dan in een vreese- lijk slechte luim, maar haar vriendelijke glimlach verlween eerst toen zij aan den uitgang van het opera-gebouw van Katharina afscheid had genomen. Mijnheer Von Fernow kwam zijn vrouw afhalen. Hij wilde met haar in een der gereedstaande huurkoetsen naar huis rijden, maar zij wees zijn aanbod knorrig af. Waarom moest zij in een ellendig huurrijtuig rijden, terwijl die hoogmoedige mevrouw Von Salten een equipage had, die even fraai was als de rijtuigen van den regeerenden hertog. z/Maar het sneeuwt en de wind is koud," sprak de oude heer. //Je zult kou vatten." Zij haalde de schouders op, maar zei niets. »Kom, laten wij een vigelante nemen," zeide hij vriendelijk. Die 17,500 man zouden wel, die verkorte oefen tijd niet in de wet staau de weg voor 'n enorme verzwaring van lasten ware gebaand, met hulp der door een in de lucht hangende verkorting van den diensttijd gepaaide voorstanders van het volksleger." Dr. Schouten en 902 mede-onderteekenaars, alien meerderjarige ingezetenen der gemeente Ridderkerk, hebben een adres gericht aan H. M. de Koningin, waarin verzocht wordt de verplichting tot raccinatie van schoolgaande kinderen af te schaffen. TEll NEUZEN, 15 Maart 1901. Blijkens een_ verklaring van het proefstation voor Bouwmaterialen Koning Bienfait te Am sterdam, bleek bij onderzoek van een monster carbolineum merk //Utrecht" van de Utrechtsche Oliehandel te Rotterdam, (zie de advertentie in het eerste blad) dit materiaal te zijn samengesteld uit middel en zware olien, welke blijkens uiterlijk, reuk, kleur en specifiek gewicht teerolien bleken te zijn. Geen der fracties scheidde vaste stoffen af in noemenswaardige hoeveelheden. Ook bij staan, scheidt het carbolineum geen vaste stoffen af. Het hinderlijke ontmeugen en het verwarmen der vaten voor het gebruik worden dus hier vermeden. Het gehalte aan teerzuren, bepaald volgeus de Duitsche handelsproef bedraagt6,5 °/Q. Het soortgelijk gewicht bedraagt 1,07 bij 15° C. De conclusie luidtDit carbolineum is een uit vloeibare teerolien samengesteld mengsel, van een goed specifiek gewicht. Het gehalte aan teerzuren, aan welke men een groot bederfwerend vermogen mag toeschrijven, is goed te noemen. Het materiaal beantwoordt i. h. a aan de eischen die men aan een bruikbaar en deugdelijk carbo lineum kan stellen. Hoek, 14 Maart. Heden werd alhier door het bestuur der vereeniging //Doelmatige Samenwer- king" aanbesteed a. de levering van 78.500 Kg. superphosphaat Hiervoor werd ingeschreven door de heeren P. A. Adriaansens te Walzoorden voor 3,131/a en P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 3.10 per 100 Kg- Gegund aan den heer Scheele te Ter Neuzen. b. de levering van 56,800 Kg. chilisalpeter Hiervoor werd ingeschreven door de heeren P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor f 10,23, P. G. z/lk wil niet," riep zij heftig nit. //Het stuit mij tegen de borst in een rijtuig te gaan, waarin misschien vandaag een dronken werkman is thuis- gebracht." z/Maar wij hebben geen eigen rijtuig dus z/En waarom hebben wij dat niet vroeg zij snauwend, terwijl zij haar arm uit dien van haar man wegtrok. //Waarom koop je geen equipage A1 was het maar een coupe met een paard daar zou ik mee tevreden zijn. Als je goed na- denkt, moet je wel inzien dat een dame van mijn stand het niet kan stellen zonder een eigen equipage." //Hij had haar wel kunnen herinneren aan den tijd, dat een ritje in een huurkoets voor haar tot de weelderige buitensporigheden behoorde maar hij bedwong zich en sprak die bittere woorden niet uit. z/Ik heb je reeds meermalen gezegd, wat de reden daarvan is," zeide hij. //De zorg voor je toekomst maakt mij zoo spaarzaam. Ik ben een oud man en na mijn dood zal je weduwpensioen je niet veroorloven op denzelfden voet van nu te blijven leven. Als ik niet altijd voldoe aan je wenschen, handel ik dus tot je eigen bestwil. Dat moet je inzien. Je weet, dat ik geen rijk- dommen bezit en dat ik je alleen mijn spaar- penningen kan nalaten." //Waarom heb je mij dan getrouwd? vroeg zij trotsch. ,/Ja, waarom herhaalde hij ernstig en somber. //Dat heb ik mij zelven reeds dikwijls afgevraagd, maar helaas te laat." Eenige heeren haalden opdat oogenblik mijn heer en mevrouw Yon Fernow in. Adriaansens te Bergen op Zoom voor f 10,13, Van Arenthals te Hansweert voor f 10,09 en P. A. Adriaansens Pz. te Walzoorden voor /"10.041/, per 100 Kg. Gegund aan den heer Adriaansens te Walzoorden. Hontenisse. Zooals bekend is, heeft het comitd tot bevorderiug van instandkoming van den stoom- trarn Selzaete via Axel en Zaamslag naar hier de versch'.llende belanghebbende gemeente- en polder- besturen verzocht vdor 1 April eene beslissing te nemen omtrent de gevraagde toelage. Nu echter geblekeu is, dat de subsidie-aanvrage niet meer in de zoinerzitting der Provinciale Staten kan be- handeld worden, heeft het comite tot alle belang hebbende polderbesturen een schrijven gericht met verzoek de zaak eerst in de gewone jaarlijksche poldervergadering te behandelen. Gaarne zullen vele polderbesturen aan dit verzoek voldoen, want daar verschilleude ingelanden van polders langs de grens Belgen zijn, die ver weg wonen, is het niet gemakkelijk eene buitengewone vergadering bijeen te roepen. Ook heeft het comite bericht, dat de gevraagde bijdrage desverkiezende in 20 in plaats van 10 jaar mag gegeven worden, mits slechts rekening gehouden wordt met het daaruit voortvloeiend renteverlies. WIE IS HET EERST AAN DE BEURT? Na de lezing van ods vorig artikeltje zal het U stellig niet verwonderen, dat we thans een oogenblik stilslaau bij het gewas, dat naar onze meening wel het eerst aan de beurt ligt bij 't uitstrooien van Chilisalpeter. Wij bedoelen de Tarwe, in onze streken veel verbouwd, al is de verbouw dan ook, helaas, veel minder loonend dan vroeger. Dat dit laatste feit den landbouwers zal aansporen, de opbrengsten zoo groot mogelijk te doen zijn, ligt voor de hand. En juist daarom meenden we goed te doen, allhans e6n der middelen oin ruimere oogsten te krijgen, hier kort te bespreken. Zooals bekend is, verbouwt men hier vooral z. g. wintertarwe. In't najaar gezaaid, ontkiemen de korrels nog vofir 't begint te vriezen, ja, niet zelden staat er voor de eigenlijke winter begint, al een mooi groen laagje op 't veld. En dat is maar goed ook. Want hoe krachtiger de planten in dien tijd zijn, des te beter zullen ze den winter doorkomeu. Met het oog daarop is het dan ook Zij groetten en gingen haastig voort. z/Dat gaat toch alle begrip te boven," zei de een, toen zij niet door Helene en haar man meer gehoord kouden worden. //Bij dit afschuwelijke weer dwingt hij de arme jonge vrouw om te voet naar huis te gaan. De man wordt nog gek van gierigheid. Heb je wel gezien wat een zuur ge- zicht hij weer zette ,/Waarschijnlijk heeft zijn vrouw een rijtuig gevraagd om haar thuis te brengen en was dat zure gezicht het antwoord op haar billijk verzoek. Hoe is het gaan we naar Franconi Ik heb van morgen een flesch gedronken van de nieuwe zending Chateau Laffite. Het isietsfijns! Jammer dat Waldenburg er niet bij is. Die gelukkige kerel, een fortuintje zoo'n rijken neef te mogen begraven Prins Iserstein, die naast den spreker liep, streek zijn snorbaard terecht en zette daarbij een droevig gezicht. z/Ja, een bijzonder geluk 1" zeide hij. //Onge- lukkig heb ik daarop volstrekt geen uitzicht. Allen zijn goed gezond en kinderen bij het dozijn." z/Dat is jammer, waarde prinsMaar naar alle waarschijnlijkheid zal u wel op een andere manier er boven op komen," zeide eenjongcava- lerie-officier. //Wij zijn alien gisteren getuigen geweest van de wijze, waarop de bekoorlijkste en rijkste vrouw van onze stad u de voorkeur geeft boven alle andere heeren." Prins Iserstein gevoelde zich gevleid en vroeg lachend //Wat meent ge daarmee?" z/Wat iedereen meent. Men zou blind moeten geweest zijn om niet te zien hoe mevrouw Von Salten moeite deed om u te boeien." Men trad bij Franconi binnen en zette daar bij lang niet verkeerd aan een tarwegewas, dat in t najaar niet rechl wil, wat Chili te geven, Dit zet wat aan en maakt de planten beter geschikt voor den op handen zijnden strijd. Maar nu is de winter al haast voorbij. En al komt er nog al eens een bui of wat kou, de tarweplantjes zijn toch als het ware gereed, om den tijdelijk gestaakten arbeid, haar groei, te hervatten. En dit zal haar zooveel te gemak- kelijker vallen, wanneer er voldoende groeimate- rieel aanwezig is, wanneer de behoefte aan op- neembare voedingsstoffen in den bouwgrond in goede hoeveelheden aanwezig zijn. Vooral aan licht oplosbaren stikstofmest hebben de tarwe plantjes nu behoefte. Nooit beter dan in den vorm van wat Chilisalpeter kan men die ver- schaffen. Want al bevat de grond genoeg stik- stofhoudende stoffen, toch zijn die zoo vroeg in 't voorjaar in den regel nog niet gemakkelijk opneembaar. 100300 KG. Chili per I1A. (al naar den toestand van 't land) zijn in dit geval hoogst gewenscht. Men diene het liever in twee of drie keeren toe, dan in eens. Nauwkeurige proefnemingen leerden, dat 100 K. G. Chilisalpeter in staat zijn eengemiddelde meer- opbrengst te leveren van 300 K. G. korrels met bijbehoorend stroo. En de waarde hiervan weegt stellig ruimschoots op tegen de uitgave, die den aankoop van het salpeter noodig maakte. 't Spreekt van zelf, dat het noodige phosphor en kali ook aanwezig moet zijn, om die meeropbrengst te kunnen verkrijgendoch gewoonlijk is hiervoor bij de bereiding van 't land voor tarwe bestemd, voldoende gezorgd. Aan spoedig opneembaren stikstofmest is evenwel niet zelden gebrek op tarweakkers. En in dit gebrek moet voorzien worden door Chilisalpeter. Op een stuk land aan het Verbindingskanaal BoterdiepDamsterdiep zijn Maandagmorgen zeven schapen letterlijk verscheurd door drie honden. Twee van de arme beesten waren reeds dood toen er menschen op af kwamen de overige vijf waren reeds zoo afgrijselijk toegetakeld, dat zij afgemaakt moesten worden. De honden waren zoo verwoed, dat zij de menschen, die hun prooi buiten hun bereik trachtten te brengen, te lijf wilden. Te Amersfoort geraakte Dinsdagmiddag, door het dreunen van een vertrekkenden trein, het fundament van een der pilaren, waarop de de wijnflesch de plagerijen voort, die prins Iserstein zich met een glimlach liet welgevallen. Inder- daad was men echter volstrekt niet zoo overtuigd van Iserstein's goede kansen als men het wel liet voorkomen. Niemand geloofde, dat mevrouw Von Salten aan den dwazen, in schulden stekenden prins de voorkeur zou geven boven den ridderlijken Wal denburg. Zij had slechts een speelpop noodig tot tijdverdrijf, zoolang Waldenburg op reis was. Zoodra de graaf terug kwam, zou Iserstein zijn afscheid wel krijgen, dacht men. De prins, die nogal sterk met zichzelven wat ingenomen, geloofde echter dat hij werkeiijk veel kans had om haar te huwen. Tot aller verbazing scheen zijn gedachte be- waarheidKatharina bleef even voorkomend jegens hem, toen Waldenburg een week later, teruggekeerd was. Zij had niet beter kunnen handelen, als zij den graaf wilde grieven en hem afschrikken van het dingen naar haar hand. Iedereen vond het heel natuurlijk, dat de graaf zich van haar terugtrok en haar bejegende alsof zij een vreemde was, naar wier gunst hij nooit gedongen had. Wegene den rouw bezocht hij geen bals of groote gezelschappen, en als hij Katharina bij vrienden aantrof, bleef hij zoover van haar ver- wijderd, als mogelijk was zonder aanstoot te geven. Van zijne plannen voor de toekomst maakte hij geen geheim. Na afloop der voorjaars-manoeuvres wilde hij den dienst verlaten om zelf de uitge- strekte landgoederen te besturen, die hij van zijn neef geeerfd had. Liefst had hij dadelijk het stamslot der familie betrokken, maar dit had SEUZEASCHE (MRAST. Hit bind venehljnt .tlnnmlng-, Woenmlaa- en Vrijalagavond, nifaezonileril op Feeslilaaen, bij de Kirnui P. J. l'AW UK liWDR te Ter -A 'I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 5