BIJVOEGSEL Ter Heuzensche Courant Engeland en de Z.-A. RepnblieL Zaterdag 9 Maart 1991. No. 4044. (jsemengde berichten. Binnenland. In Irans/aal en vooral te Pretoria heerscht een zeer opgewekte en oplimistische geest onder de Engelschen. De hervatting door French van zijn aanvallend optreden, de te verwachten versterking, het terugtrekken van Botha naar het noorden, de werkloosheid van de ]a Rey, die verzwakt in het Magaliesgebergte zit, de verdrijving der Boeren uit de Kaapkolonie, het feit dat De Wet 400 man, 2 kanonnen en een groote hoeveelheid munitie verloren heeft en eindelijk de inbeslagneming van de particuliere brieven van kommandant Fourie, behelzende de invalsplannen in de Kaapkolonie] dit alles, zoo meldt men uit Pretoria van den 5 Maart, vervult de kringen der Britsche mili- tairen met veel optimisme. Dat De Wet door de vermeestering van een konvooi (en niet van een treinhet bericht is echter nog niet bevestigd) op weg naar Faure- smith dit optimisme een beetje zal drukken, is wel te verwachten. Ook zal de overgave van Botha, zoo zij tot stand komt, zeker niet onvoor- waardelijk zijn, want hij schijnl het nog wel een poosje te kunnen uithouden. In het Britsche Lagerhuis vroeg eergister iemand, wat er waar was van die capitulatie-geruchten en of er kans was, dat de onderhandelingen met succes zouden be- kroond worden. Minister Brodrick antwoordde //Ik heb dienaangaande niets te zeggen." Men mag uit dit antwoord zeker wel opmaken, dat er onderhandelingen gevoerd worden, te-meer waar Alfred Milner den 4n Maart met Kitchener uit Bloemfontein naar 't noorden is getrokken. De correspondent van de Daily Mail" te Kaapstad is bang, dat Engeland te veel zal toegeven en stookt vast een beetje. De geruchten, dat Engeland concessien zou doen aan de Boeren- republieken, hebben een slechten indruk gemaakt, zegt hijde Boeren zien daarin een nederlaag van de Engelschen. Intusschen staan de krijgsverrichtingen in het oosten. van Transvaal stilFrench heeft tijd, zijn mannetjes te tellen en moet rapporteeren, dat hij er velen mist. Hij is dus niet zoo gelukkig als de vader in Schiller's klokkenlied. In de Kaapkolonie is het nog lang niet zuiver. In het district Victoria-West hebben zich kleine afdeelingen Boeren vertoond. Kommandant van Reenen, een rebel uit Steynsburg met 500 man, is gekampeerd te Diepkloof, aan den zuidoostelijken grens van het district Colesberg. De Boeren patrouilleeren de heele buurt af. Volgens //Central News' is de werving voor de Imperial yeomanry gesloten, op grond dat de regeering reeds tusschen de 14,000 h 15,000 man beschikbaar heeft. Kaapstad, 6 Maart. Driehonderd Boeren hebben Aberdeen gisteren aangevallen, doch werden na yier uur vechtens teruggeslagen. Het garnizoen leed geen verliezen. Na de Oranjerivier te zijn overgetrokken, rukte De Wet noordwaarts naar Philippolis. Malan's verkenners, die zich blijkbaar van De Wet s macht hebben afgescheiden, vuurden gisteren op een trein bij Biesjespoort, maar werden door het zich op den trein bevindende Australische contingent teruggeslagen. Een kleine afdeeling Boeren overrompelde Pella op den S*1'" en maakte vier gevangenen. Louden, 7 Maart. Kitchener seint uit Pretoria d.d.^ gisteren //Lichtenburg wordt door De la Key s macht aangevallen. Het gevecht duurde den geheelen dag. Twee Engelsche officieren zijn gesneuveld. Het garnizoen bestaat uit 500 man met twee kanonnen." Het vorstelijk echtpaar in Amsterdam. De aubade der 2000 zangers, onder leiding yan den heer Ant. Tierie, Woensdagmorgen van halt tien tot tien uur aan het vorstelijk echtpaar voor het komnklijk paleis te Amsterdam gebracht heeft plaats gevonden bij frisch, droog, doch vrii koud weder. De zangers waren in een breede schare opgesteldin het midden de kapel van het zevende regiment infanterie, en daarachter de banieren. Aan het publiek was het veroor- loofd, tot voorbij het monument te nad. ren. De liederen werden uitstekend uitgevoerd. Jammer, dat de wind van het paleis af was, zoodat vermoedehjk een gedeelte van den zang is verloren gegaan voor de vorstelijke familie Gedurende het zingen van het eerste lied waren H. M. de Komngin met den prins voor een der rechtsche vensters gezeten, terwijl de Koningin- Moeder, met den hertog-regent zich voor een ander venster vertoonden. Toen de laatste galm van het eerste lied was weggestorven, openden zich de balkondeuren en trad het vorstelijk echtpaar naar buiten, de Koningin blootshoofd. Het Zegenkoor uit het oratorium j,Josua" van Handel werd door het echtpaar op het balkon aaugehoord. Daarna trokken zij zich weer in het paleis terug, om echter, na het zingen van het slotlied, het Wil ful mus, weder het balkon te betreden, luide door publiek en zangers toegejuicht. Na alloop der aubade was er ten paleize cour van gelukwensching, waaraan door vele militaire en civiele autoriteiten uit heel het land werd deelgenomen. Na den lunch, om 2 uur, reed het koninklijk echtpaar stapvoets in de gouden koets met 6 paarden er voor, vergezeld van de Koningin-Moeder en den hertog-regent in een rijtuig met 4 paarden bespannen, naar het Rijksmuseum, om aldaar de hulde te ontvangen van de werklieden, vertegen- woordigd door corporation en vereenigingcn. ten getale van 3000. Langs den weg een breede, golvende menschen- massa die hen luide toejuichte, een huldebetoon, door de Koningin met buigingen en door den prins met het militair saluut beantwoord. Ilet koninklijk echtpaar nam plaats op een estrade, in de groote, majestueuze hal, die door geschilderde hooge ramen en groen en bloemen zeer indrukwekkend was gemaakt. De estrade was eveneens met bloemen versierd, en op de verhevenheid stonden vier gouden troon- zetels voor de vorstelijke personen; daarachter stond het beeld ,/de Victorie." Op de estrade warf;|? 100 zetels voor de raadsleden en andere omcieel genoodigden. Len kinderkoor, bestaande uit leerlingen van de ,/Vereeniging tot verbetering van den Volks- zang," en leerlingen der muziekschool van de Maatschappij tot bevordering van Toonkunst," onder leiding alweder van den heer Ant. M. Tierie, deed zich hooren. Foen het vorstelijk echtpaar gezeten was en de Komnginnen bouquetten in ontvangst hadden ge- nomen, kwamen desuppoosten van het Rijksmuseum, alien oudgedienden, versierd met militaire onder- scheidingen, voor de estrade en met een militair saluut brachten zij een //Leve de Koningin Leve de Prins-gemaal uit. Nu had het defile der werklieden plaats, die langzaam met hun banieren voorbij trokken. De heer Kater overhandigde hierbij een adres van hulde en hield een toespraak, waarin hij namens tienduizenden mannen uit het volk aan de vorstelijke personen de verzekering gaf van hun warme liefde voor het van God geschonken vorsten- en voor de Koningin, die door het zenden van de ,/Gelderland" naar Zuid-Afrika zich harer groote voorvaderen waardig getoond had. Nu de Prins zich door zijn huwelijk aan het lot van ons volk verbonden heeft, uitte hij de hoop voor het herleven en den den bloei van ons geliefd Oranjehuis, tot heil van volk en vaderknd. De beteekenis van wat Oranje voor Nederland was en is, verheerlijkte hij nog nader in vrije navolging van een versje uit 1787. Na deze huldebetoouing werden een aantal voor- name kunstwerken in het Rijksmuseum bezichtigd, en daarna werd een rijtoer gemaakt. In het Rijksmuseum werden de ,/Nachtwacht," het fraaie zaaltje van het Oudheidkundlg Genoot- schap de historische galerij, de collecties van Van de Poll, Dupper en Van der Hoop, en de Oranje-zaal bezichtigd. De Koningin en de Prins zetten hun hand- teekening in het zoogenaamde //gouden boek." Donderdagochtend was er gelegenheid om aan het koninklijk echtpaar geschenken aan te bieden en het was een voortdurend af- en aanrijden van deputaties en personen die met meer of minder kostbare cadeaux van hun liefde voor het vorsten- huis kwamen getuigen. Die alien op te noemen of ook maar de geschenken op te geven, is niet doenlijk. Hier volgt een korte opsomming van de voor- naamste cadeaux, die hedenochtend, de meeste met een korte toespraak, werden overhandigd. Door alle dames en heeren der hofhouding omnngd namen de Koningin en de Prins-gemaal, naast wie de Koningin-moeder en de hertog-regent hadden plaats genomen, de geschenken en hulde- bhjken in ontvangst. De Koningin droeg een traai licht blauw toilet, de Prins was in marine uniform Koningin Emma verscheen in een paarl- grijs kleed. Achtereen volgens werden de deputation in de troonzaal binnengelaten en aan de vorstelijke familie yoorgesteld door baron Tindal, kamerheer van dienst. Voor elke commissie voerde de voorzitter het woord; het eerst was het comife voor het nationaal geschenk aan de beurt, uit welks naam de burge meester der hoofdstad II. M. toesprak. De Konin gin aanvaardde het kostbaar geschenk der natie met groote dankbaarheid. Zij verklaarde diep ge- trollen te zijn door dit hernieuwd blijk van de aanhankelijkheid en liefde van het volk de waarde van het schitterend cadeau werd voor haar niet weinig verhoogd door het feit, dat men met ombekrompen hartelijkheid uit alle standen er toe had bijgedragen. Het schitterend huldeblijk zou Hare Majesteit gansch haar leven een dierbaar aandenken blijven aan de schoonste dagen van haar leven. Zij verzocht den burgemeester en het hoofdcomite ook uit naam van den Prins der Nederlanden' haar diep gevoelden dank te uiten aan alle commis- sien die tot het nationaal huldeblijk hadden mee- gtner t Zij hoopte, dat door deze commission die dank ook het gansche Nederlandsche volk zou bereiken. Toen volgden de deputation van leger, marine schutterij en daarna die van de stad Amsterdam vervolgens al de overige commission. Op alle toespvaken antwoordde de Koningin met eenige hartt lijke woorden speciaal aan de militaire depu tation uitte zij haar bijzondere erkentelijkheid voor de blijken van genegenheid, ook bij deze heugelijke gelegenheid ontvangen van het leger, de vloot en de schutterij, op wier steun en liefde Oranje te alien tijde had mogen rekenen en waarin zij nevens de trouw en aanhankelijkheid van het volk de hechtste waarborgen bleef vinden voor troon en vaderland. Aan den burgemeester van Amsterdam ver- zekerde H. M., dat zij door de ontvangst in de hoofdstad opnieuw overtuigd werd van de groote liefde der bevolking voor haar en haar huis. Het aangeboden prachtige geschenk van de stad Amster dam stelde zij in hooge mate op prijs, niet enkel om de sierlijkheid en de hooge waarde, maar vooral om de gevoelens, die bij de aanhieding voorzaten. Zij verzocht den heer Vening Meinesz, ook haar tolk te zijn tegenover de Amsterdamsche burgerij. En zoo richtte de Koningin onvermoeid wel- sprekende woorden tot elke deputatie. Aan de vertegenwoordigers der buitenlandsche kolonien van Nederlanders verzekerde II. M., dat zij in zeer hooge mate apprecieerde, dat haar onderdanen in den vreemde blijkbaar ook hartelijk deel namen in haar geluk. Met eenige aardige woorden nam de vorstin het geschenk van de twee Goesche weesmeisjes aan en zeide, dat zij het recht lief van haar vond, dat zij zich zoo veel arbeid hadden getroost, en zelf waren gekomen om haar mooi werk aan te bieden. f]e Koningin gaf alien, die geschenken en huldeblijken kwamen aanbieden, de hand. De Prins volgde dit voorbeeld, terwijl hij steeds buigend zijn instemming toonde met de hartelijk gekozen woorden van de Koningin. Om 2 uur reden de Koningin en de Prins- gemaal, de Koning-moeder en de hertog-regent, beiden in open rijtuigen met vier paarden en groot gevolg, uit, ter bezichtiging van de Indische tentoonstelling in het stedelijk Museum. De meeste van deze voorwerpen zijn te Parijs ten- toonge-teld geweest. Na dit bezoek werd weder een rijtoer gemaakt. Het weer was droog en overal werd het vorste lijk paar vol geesldrift toegejuicht. Bij de roei- vereeniging ,/de Hoop" maakte het bestuur zijn opwachting en op vele plaatsen hadden hulde- betoogingen plaats. Op den Dam vooral heerschte bij de thuiskomst groote geestdrift. Het was de eerste rijtoer die zonder regen was afgeloopen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhooging van de Staatsbegrooting van Buitenlandsche Zaken voor het loopende dienstjaar met f 15,000, dat voornamelijk moet dienen om de Regeering in de gelegenheid te stellen door consulaire ambtenaren of door speci aal daarvoor aangewezen personen onderzoekingen in het buitenland te laten doen ten bate van het algemeen handelsverkeer en van den uitvoer der voortbreugselen van onze nijverheid en onzen landbouw, verder om er no? zekere andere uit- gaven in het belang van handel en nijverheid uit te kunnen bestrijden. TER NEUZEN, 8 Maart 1901. Zaamslag, 7 Maart. Hedennamiddag had in de bijzondere school in de kom, door stemge- rt'clitigde leden van de vereeniging voor bijzonder onderwijs de verkiezing plaats van een hoofd dier school, in plaats van den heer D. de Rijeke. De voordracht bestond uit de volgeade personen A. Hoste en J. Kosten, beiden te Zaamslag, M. van Balen te Grijpskerke, J. van Dijk te Maassluis, J. L. Jansen te Ter Neuzen en W. de Wolf te Middelburg. Tot hoofd der school voormeld werd benoemd A. Hoste, hoofd der bijzondere school te Reuzen- hoek. Daarna werd overgegaan tot het benoemen van een hoofd der school te Reuzenhoek, en werd in de plaats van A. Hoste benoemd J. Kosten, onderwijzer aan die school. 46 sollicitanten hadden zich aangemeld. Maart. Heden had alhier in het hotel ,/VVillem III" ten overstaan van den notaris Dregmans te Axel en ten verzoeke van den heer van Dixhoorn Mz., te Axel en de erven zijner overledene vrouw Jacomina Huijssen, de openbare verkooping plaats van 2 hectaren 79 aren 50 centiaren bouwland, gelegen in den Buthpolder, gemeente Axel. Koopers hiervan werden de heeren P. en Mart- de Feijter landbouwers alhier, voor de som van f 1075 per 44 aren 56 centiaren. Philippine. Maandagvoormiddag is de zoon van P. de Decker alhier van een jong schichtig paard gevallen. Hij kwam op een paal terecht en moest naar huis worden gedragen. De dokter zegt dat hij inwendig gekneusd is. Zijn toestand is thans redelijk. II estdorpe, 7 Maart. Heden werd alhier door burg, en weth. aaubesteed het maken van 2893 M. keibestrating in den Molenverkorting en het aansluitende Biezenstraatje. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren K de v os te Ter Neuzen voor 30,960, A. J. Bogaert te Hontenisse voor 30,900 A. Th. Rottier te St. Jansteen voor 3o',60o] c! van Boren te Diemen voor 30,000, J. F. Adriaansens- PoHl.et te Walsoorden en E. P. Staal te St. Jansteen Kaaijmakers te Wouw voor 29,200 W. Dekker te Veere voor 28,998, V p ^dn^anse,ls-PoIfliet te Walsoorden en a on te Sl Jansleen voor 28,890, A. Iholens Dz. te Ter Neuzen voor 28,550 en J. Jansen te Ter Neuzen voor 28,519. St. Jiinsteen, 5 Maart. Ter jaarmarkt alhier werden heden aangevoerd 6 paarden, 33 stuks hoornvee en 29 varkens. De prijzen werden toegekend als volgt: Voor het grootste getal paarden 5, aan S. v. Dorselaer te Clinge. T ^w°ra.rhTet Kroo,ste getal rundvee 5, aan L. Wd llooghe te St. Jansteen. oor het grootste getal varkens 3, aan J. de Meij te Zuiddorpe. Voor het schoonste werkpaard 5, aan Theophiel Pauwels te St. Jansteen. V oor het schoonste werkpaard op £en na 2,50 aan S. v. Dorselaer, voornoemd. Voor de schoonste koe 4, aan C. L. Bousen te Llinge. t t0',t schoonste koe op <ien na 2, aan -Li. w. d Hooghe voornoemd. oor het schoonste tweejarig paard 3, aan S. v. Dorselaer voornoemd. oor de schoonste kalfdragende vaars f 3 aan S. van Duysse te St. Jansteen. Voor het vetste stuk rundvee 3, aan A. de Guchtenaer te Koewacht. Het slechte weder was oorzaak van den geringen aanvoer en den onbeduidenden omzet. Middelburg, 7 Maart. Hedennacht te 2 ure brak alhier een felle brand uit in een perceel in de Sint Janstraat, hoek Zusterstraat, bewoond door den slager C. Lauer. Binnen weinig oogen- blikken stond alles in lichte laaie. Te 4 ure was de slagerswinkel met twee aangrenzende huizen en een perceel met drauknering van den herbergier Jansen, totaal afgebrand. Ook al het huisraad van de bewoners ging in de vuurzee verloren. De uit hun slaap gerukte bewoners hadden nauwlijks den tijd om in nachtgewaad de brandende perceelen te ontvluchten. De brandweer was wel spoedig ter plaatse maar aan blusschen viel bijna niet te denken. De slachtoffers, wier bezittingen zoo eensklaps in vlammen opgingen, hebben bij mensch- lievende buren voorloopig een gastvrij dak gevonden. De oorzaak ligt totaal in het duister. Het ver- braude was geassureerd. Een kind van een der bovenbewoners werd eerst vermist, doch naderhand bleek dat de ouders hun wicht nog tijdig, zij het dan door de vlammen heen, in veiligheid hadden kunnen brengen. rechtszaken" Arrondisseraents-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 8 Maart de volgende vonnissen uitgesproken A. C. d. B., oud 54 j., gewezen secretaris en ™nJg?r,L 8emeente Wemeldinge, gedetineerd te Middelburg, is wegens verduisteringen veroor- deeld tot 1 jrar gevangenisstraf met inmindering brenging der doorgebrachte hechtenis. m0'. J' V; d" V" °ud 20 J" smid te Ter Hole (Hontenisse), gedetineerd te Middelburg is wegens mishandeling, zwaar lichamelijk letsel teugevolge hebbende, veroord. tot 1 jaar gevingenisstraf met inmindering brenging der doorgebrachte hechtenis. Woensdagmiddag viel in de kazerne Korte Noordstraat te Middelburg een zware trap, die bij de yerbouwing verplaatst was doch niet voldoende bevestigd was. De werkman F. uit Middelburg werd zeer ernstig gekwetst, van den werkman V uit Vlissingen de linkervoet gewond en de fourier M. brak een been. Door een drietal veldwachters te Heerlen werd in den laatsten tijd jacht gemaakt op wild- stroopers, die op groote schaal huishielden onder de fazanten van het landgoed Terworm. In een der laatste nachten viel een strooper in handen dier veldwachters, met een zak, waarin hij 13 gedoode fazanten droeg, twee kameraden, die bij hem waren wisten te ontkomen. De stroopers gaan op de volgende eigenaardige manier te werk, om dit kostbaar wild machtig te worden aan een langen stok bevestigd men een scherp puntig mes. Wanneer de fazanten, die bij voorkeur op de takkeu van hooge struiken slapeu in rust zijn, sluipt de strooper tot aan die plek en duwt hem met een stoot het mes in het lrf zoodat zij onmiddelijk dood zijn. De stroopers n met al te donkere nachten hiervoor uit en op deze manier kunnen een paar behendige lief- hebbers in een nacht grooten buit maken. lerwijl Dinsdagavond een tjalkschipper, orzee geheeten, te Harlingen bezig was pakken papier aan een Engelsche boot te lossen, schoot de last uit de strop en kreeg de man de daarin hangende pakken op zijn lichaam, met het treurig gevolg dat hij onmiddelijk dood was. Iemand die hem bij het werk hielp, werd bij diezelfde gelegenheid het dijbeeu gebroken, VAN DB VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 5