A1 g o m e o n Hieuws- en Admtentieblad 7 o o r 2eeuwsch*Vlaanderen. No. 4043. HIKDESWBT. Engeland en de Z.-A. Republiek. PRIIOES OF SBAVIN. Donderdag 7 Maart 1901. 41e Jaar^ang. Openbaar lager Onderwijs Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Pranco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. aDVEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10, Bij directs opgaaf van dnemaaJ plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekeud. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Ter Neuzen. S LAGER I.I, De Wet rukt nu op naar Fauresmith, en de Engelschen maken aanstalten om hem weder te vervolgen. Gelukkig zijn de meeste Britsche troepen nog aan den zuidelijken oever der Oranje- rivier, en zij zullen het hooggezwollen water niet zoo licht. overkomen als de Boeren, die het's avonds overzwommen. In Colesberg heerschte in 't begin van deze maand een verwarrende drukte, doordat telkens detachementen in verschillende richting oprukten De Wet achterna. De correspondent van de Daily Tel.", die ook in die plaats was, wist nog het volgende mee te deelen. Thorneycrofts kolonne heeft twee dagen gevoch- ten met de acbterhoede van de Boeren en hen telkens verdreven. Hij en kolonel Henniker slaagden er in enkele gevangenen te maken. In dit bergachtige afgelegen district sluipen een aantal Boeren rond. Ik heb verscheidene afdeelingen van hen gezien gedurende mijn rit van Philips- town; de sterkste troep was een dozijn man. Thorneycrofts troep zag twee dagen geleden omstreeks 800 van Hertzogs mannen en galop- F EUILLETQ JS? #Wat zette zij een gezichtriep zij uit. „En welke kleuren kreeg zij, daar is de regenboog nog niets bij. Als zij vandaag de groote trom niet roert, dan doet zij het nooit meer. Maar Katy, wat heb je gedaan Zoo iets za] je ze nooit kunnen vergeven." //Des te beter »En zij zal het je bij gelegenheid betaald zetten »Zooals zij verkiest z/Ei, ei Je bent zoo trotsch als een Spanjaard, maar je hebt eigenlijk gelijk, de soiree van gisteren was werkelijk onuitstaanbaar vervelend Wat is er, Karel z/Mevrouw Von Stasch laat vrageu, of u te sprekeu is, mevrouw." z/ZekerMet genoegen Laat mevrouw binnenkomen Zij keerde zich nu naar mevrouw Von Salten en zeide zacht//Hoe jammer! Ik had zoo gaarne eens ongestoord met je gepraat dat nu juist die boerengans komtAhadaar is ze Welkom, welkom, lieve Wat een genoegen je hier te zien Met deze laatste woorden ging zij de jonge slanke dame tegemoet, die de portiere opensloeg. Mevrouw Von Stasch was sedert een maand ge- peerde door hen heen, waarop de Boeren in alle richtingeu uiteenstoven, geweren, wapens, paarden en veel kleederen achterlatende. Hun bundels waren gevuld met horloges, snuisterijen enz., die zij buitgemaakt hadden. De meesten van deze roovers zitten in de bergeu, en het meerendeel van hen zal door systemastische patrouilleering gevangen genomen worden. Twee Engelsche gevangenen, die op parool zijn losgelaten, zijn Vrijdag biunen Cradock aaugekomen. Zij wisten te verlellen dat het kommando van Kreutzinger zich in alle richtingeu verstrooid had. Bij Pretoria blijven de Boereu brutale aanvallen doen. Vrijdagnacht heeft een troepje de stallen van den bekenden kapitalist San Marks, te Eerste Fabrieken, bezocht en alle paarden weggehaald. Uit het officieele telegram kan men daarentegen zien, welke verliezen de Boeren in den laatsten tijd geleden hebben. Toch is men niet erg gerust op die verstrooide benden en vreest men in Zuid- Afrika nog menigeu aanval. Dit blijkt o. a. uit het feit, dat Kimberley tegen die stroopeade Boeren in staat van tegenweer wordt gebracht. De de- Beers-Maatschappij zou voor 400 man zorgen of dit blanken waren, blijkt niet. Het vorstelijk echtpaar in Amsterdam. Vroeg in den ochtend was de drukte in de versierde IJ-stad gistermorgen al gaande. Reeds om 8 uur trokken dichte drommen, met orauje of de miniatuur-portretten van het vorstelijk echt paar getooid, door de stad, al was ook de aan- komst van de koninklijke trein eerst om half 12 bepaald. En de straten wemelden van militairen. Overal zag men vreemdeliugen en stadgenooten zich spoeden naar de appartementen aan den intochtsweg, waar zij gelegenheid zouden hebben veelal tegen hooge prijzen om den stoet te zien voorbijtrekken. Het opgewekte spel van het carillon in den toren van het paleis en het be- trekken der eerewacht op den Dam door het 7dt regiment icfanterie, met de stafmuziek voorop, bracht de groote massa Amsterdammers, vermeerderd met de honderden die per trein en boot waren aangekomeu, in de feeststemming. Het optrekken van de zesduizend werkliedeu met hun honderden vaaudels en banieren, die met hun muziekkorpsen het P ileis voor Volksvlijt verlieten, om zich op de aangegeven punten langs den weg op te stellen, gaf aan de meuigte mede een gewenschte afleiding. Op het Stationsplein, dat geheel was afgezet, stonden de paarden der eerewacht ongeduldig te trappelen, en bewogen zich vele militaire en civiele huwd en hoogstens negentien jaar oud. Haar vroolijke blauwe oogen, die onder een scheef staande Poolsche muts schitterden, was het aan te zien, dat zij den erust des levens nog niet had leeren kennen. z/Neem mij niet kwalijk, dat ik zoo kom inval- leu" zeide zij, //maar ik kom op last van hooger hand. Hare Excellence heeft mij laten weten, dat de Vrouwenvereeniging heden avond zes ure een buitengewone vergaderiug zal houden." Wij komen hier en daar wat linnen en katoen te kort. In ieder geval moeten wij geld hebben, veel geld Als de wcldadigheidsbazar ons niet uit den nood helpt, weet ik niet waar het heen moet." Zij schudde cu Katharina's hand en vroeg z/Hoe gaat het met uw rijpaard? Is het beest weer in orde U moet dien rijknecht wegjagen, hij is de oorzaak van het ongeluk. Dat zegt mijn man ook." Else von Stasch was als eenige zuster met haar vijf broeders op het plattelaud groot geworden en daardoor was zij niet altijd kieschkeurig in het gebruik harer woorden, maar zij bezat een frischheid en natnurlijkheid, die iedereeu gunstig voor haar innamen. Ook Katharina's gelaat helderde op, toen zij de jonge vrouw begroette, maar zij bleef toch zwijgende toehoorderes bij het levendige gesprek, dat zich tusschen de beide andere dames ontspon. //Aan de deur ontmoette ik mevrouw Von Buchtritz", zeide Else. //Zij zag er verstoord uitis er iets bijzouders voorgevalleu hoogwaardigheidsbekleeders. Ook het aanrijden en opstellen der vorstelijke galarijtuigen gaf hier veel afwisseling. En terwijl die duizenden en nog eens duizenden allerwege wachtten, terwijl de ramen zich vulden met menschenhoofdeu en door velen op de daken plaats werd gezocht, werd aan de 83,000 kinderen der lagere openbare en bijzondere scholen door dames en heeren, hoofden en klasse-onderwijzers, de bekende feestgave uitgereiktaan de jongens een tinnen gedenkplaat, vertoonende een Oranje •boom waaromheeu de woorden //Orauje-Mecklen burg 1901" daaromheen de wapens van Oranje en Mecklenburg met kinderen die om een oranjeboom dansen. Van deze gedenkplaat zijn er 45,000 geslagen en in doosjes bewaard, waarop een W en H in monogram. Een exemplaar in zilver wordt daarvan aan het vorstelijk echtpaar aangeboden. De meisjes ontvingen een roodsteenen bloempot op dito schotel, gedeeltelijk geglazuurd. Om den pot is in oud-Hollandschen stijl het randschrift aan- gebracht//Wilhelmina van Oranje Heudrik van Mecklenburg 1901". Voorts aan de eene zijde een medaillon, waarin een oranjeboom met daarom heen dansende kinderen, met het randschrift z/Aan de kinderen van Amsterdam". Hiervan werden 41,500 exemplareu vervaardigd. Omstreeks half elf kwamen de Koningin-moeder en de hertog-regent aan het station van de Hollandsche spoor aan, waar zij werden ontvangen door den Commissaris van de Koningin in Noord- Holland den burgemeester van Amsterdam den bevelhebber in de le militaire afdeelingden directeur en kommandant der marine in de directie Amsterdamden kommandant der 1" divisie infanterie, den plaatselijken kommandant van Amsterdam en den kommandant van de schutterij te Amsterdam. Op het perron was opgesteld een eerewacht van het 7regiment infanterie met het vaandel en de muziek, die zich bij de binneukomst van den trein deed hooren. De dochter van den burgemeester bood de Koningin-moeder eeu bouquet aan, daarna hadden de voorstellingen plaats en toen reed de Koningin- moeder naar het paleis, terwijl autoriteiten en gevolg met den trein doorgingen naar het station aan de Weesperpoort, waar het koninklijk echtpaar werd verwacht. De minuutwijzer sehreed langzaam voort, totdat opeens Hummer een der honderd-en-een saluut- schoten uit de kanonnen der artillerie en van de ter reede liggende oorlogsschepen werd gehoord. Het vorstelijk echtpaar is aangekomen. En op dat donderend sein begiuuen alom de klokken in de torens te beiereu. ft Ik weet van niets," antwoordde mevrouw Von Fernow, terwijl Katharina de schouders op- haalde. Des te beter," sprak Elise lachend. ,/Als zij zich boos had gemaakt, zou de overste het thuis moeten ontgelden. Mijnheer Von Buchtritz zou dan op zijn beurt de officieren bij de parade duchtig de les lezen en eindelijk zou mijn Max zijn booze luim op mij verhalen. Tot nog toe is dat niet gebeurd, maar het zal wel komen. Wij zijn al vijf weken getrouwd. Lieve Hemelwaar blijft de tijd Katharina moest toch lachen, toen zij den zucht hoorde, waarmee die laatste woorden ver- gezeld gingen. Else's gelaat helderde echter dadelijk weer op en vroolijk vroeg zij //Was het gisteren geen lief avondje Helene brak in een spottenden schaterlach uit. z/Lief.,J" vroeg zij. //Wel, beste mevrouw Von Stasch, wat heeft u dan zoo lief gevonden Die overbekende aria van freule Tosca of haar roode hansworst-costuum Of vond u het souper zoo lief? Mijn inziens waren de spijzen slecht gereed gemaakt en de wijn was zuur. Het eenige, dat goed slaagde, was de manier, waarop mevrouw Von Buchtritz dien armen baron Trotting met haar lieftalligheden vervolgde. Hij is een slimme vos, maar ten slotte zal zij hem toch wel aan freule Tosca koppelen. Zij weet hem in zijn zwakke zijde te tasten. Het is u zeker bekend, dat de baron verzen maakt f" z/Dat is zijn grootste fout niet!" zeide Else Toen de trein het station was binnengestoomd, werd het eerste welkom het vorstelijk echtpaar toegeroepen door de leden der Amsterdamsche 1 eestcommissie, die zich opgesteld hadden rechts van den ingang van de outvangkamer, welke in prachtigen Moorschen stijl en kwistig met groen en bloemen was versierd. Links stonden Burg, en Weth. van Amsterdam en de leden van den Raad de hooge gasten op te wachten, die aan het koninklijk salourijtuig ontvangen waren door den chef van het Militaire Huis der Koningin, gene- raal Dumonceau, de dame-du-palais mevrouw van LoonEgidus en de dienstdoende kamerheeren Tindal en Roell. Bij het binnenkomen van den trein speelde de schutterijmuziek, aan het hoofd eener com- pagnie eerewacht op het Stationsplein opgesteld, het //Wilhelmus". Op dit pleiu waren voorts opgesteld een eerewacht van de //Nederlandsche Weerbaarheidsvereeniging", de adjudanten, aange- wezen om te paard het koninklijk rijtuig te volgen, de ordonnance-officieren en daarachter het eerste gedeelte van de burger-eerewacht te paard, het tweede gedeelte ter linkerzijde van de adjudanten, en daarachter een escadron huzaren tot sluiting van den stoet. Langs den ganschen intochtsweg waren opge steld de stedelijke schutterij het garuizoen der hoofdstad, en de zesduizend werklieden met de verschillende muziekkorpsen. Aan 't station (Weesperpoort) houdt nu de burgemeester de volgende toespraak //Het gemeentebestuur van Amsterdam roept Uwe Majesteit een hartelijk welkom toe. Met het Nederlandsche volk, met de Amsterdamsche burgerij heeft het zich innig verheugd in het huwelijk van Uwe Majesteit, en het waardeert ten hoogste naast Uwe Majesteit thans den echt- genoot te mogen begroeten, die geroepen is, met haar lief en leed te deelen, en door bevordering van huwelijksgeluk aan Uwe Majesteit de kracht te schenken, de moeilijke Regeeringstaak met opgewektheid en liefde te blijven vervullen. De warme ontvangst alhier aan Uwe Majesteit bereid, beschouwe zij als de uiting van den innigen wensch der bevolking, dat de gewichtige gebeurtenis, welke onlangs plaats vond, Uwe Majesteit en haar Huis ten zegen zij. Koninklijke Hoogheid Een groot voorrecht is het voor Uwe Hoogheid, als gemaal plaats te nemen naast een vorstin, die gesproten is uit een Huis, dat door de nauwste banden sedert eeuwen met Nederland is vereenigd eu die bovendien nu reeds door haar ernstige leveusopvatting, haar plichtsbesef en haar toe- wijding aller liefde heeft veroverd. lachend. //Het ergste is, dat hij ze bij iedere passende gelegenheid voorleest." z/Nu op dat zwak bouwt zij haar plan. Zij heeft mij in vertrouwen verteld, dat zij -tusschen Kerstmis en Nieuwjaar een bal geeft." z/Dat is het derde, dat ik in uitzicht heb riep Else vroolijk uit. z/Nu, dan geeft zij een groot bal, ofschoon ik niet weet, waar zij het geld vandaan moet halen want de overste heeft meer schuld dan geld. Op dat bal zullen bij den cotilon kualbonbons worden uitgedeeld, voorzien van versjes uit de dichwerken van den baron. Is dat nu geen prachtige idee z/Ardig bedachtDat zal ik aan Max vertellen Maar wezenlijk, het was gisteravond lief, of eigen lijk, het begon aardig te worden toen de dans begon. 1 w vroeg)ijdig heengaan werd zeer be- treurd, mevrouw Von Salten, vooral door graaf Waldenburg." i/U spreekt daar van Waldenburg. Heeft u het laatste nieuws al gehoord viel Helene in, z/Neen, geen woord Wat is er dan vroeg Else nieuwsgierig. z/Miets minder dan dat onze ritmeester sedert vandaag rijksgraaf Von Waldenburg zu Walden burg is. De majoraatsheer is heden nacht te Cannes overleden en nu komeu de familiegoederen aan zijn neef, onzen ritmeester. Zooeveu heeft mevrouw Von Bruchtritz mij het nieuwje mede- gedeeld." (Wordt vervolgd^ TER SEBMSCHE COURAST. Kit blatl verschijnt SInttntl-IVoeniidag- en Vrijtlug-avond, niiaeznnilerd op Feestdnieo, bij de Firma P. J IIP UXIIIi te Tei %enxeK. Aanvragen om toelating tot de openbare lagere dagscholen in de gemeente TER NEUZEN, kunnen worden ged an tot SO Maart lOOl, ter gemeente-secretarie. Alleen kunnen worden toegelaten kinderen rainstens 6 jaar oud of althans in dem loop van dit jaar dien leeftijd bereikende. Ter Neuzen, 5 Maart 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEII/L, Burgemeester. J. WI^RERKE, Secretaris. Burgemeester en Wetbouders an TER NEUZEN gezien de artt. 6 en 7 der hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896) maken bekend dat op heden ter gemeente-secretarie t.r visie is gelegd een verzoek van MAARTEN LEUNIS, om vergunning tot het •prichteu van een op het perceel kadastraal sectie C No. 3316, en dat op Inns dag, 19 Maart 1901, d.s namiddags van 3 tot 4 uren, ten raadhuize deter gemeente, gelegenheid zal worden gegeven om tegeil het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of sehriftelijk toe te lichten. Ter Neuzeu, den 5 Maart 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1