A1 g e a e e n Hieuws* en Advertentieblad voor Zeeuwsch*Vlaanderen. 4042. Dinsdag 5 Maart 1901. 41e Jaargang. Engeland en de Z.-A. Republiek. PRIHGIS OP &BAYIH. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. FEUILLETON 5) RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelhurg. KEIZESSllHE COURAJfT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich b^j alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Uit blad versehljnt itlaamlaa-, Woengil»s- en Vrijda^avonil, alt^exonderd op FeestdageB, bij de Firma P. J. vm ||K S/ftWDK te Ter Heuea. Het korte telegram van Kitchener van 1 Maart geeft, met het ontbreken van ander nieuws een verrassenden kijk op den oorlog. Vooreerst mag het bericht omtrent Botha's overgave nu wel voor goed naar het rijk der sprookjes verwezen worden. noch daarvan, noch van het resnltaat van den tocht, die Botha's vrouw heeft ondernomen, noch van French vorderingen wordt iets meegedeeld 't Is voor de Engelschen wel een teleurstelliug, want alle avondbladen ongeveer hadden zich in dieu geest uitgelaten, maar voor ons is't een opade- ming, nu het einde voorloopig weer verschoven is. Laffan's bureau seint uit Pretoria, dat Smith Dorrien ten oosten van Amsterdam veel vee, 60 paarden en 40 wagens heeft buitgemaakt, en dat hij 80 Boeren heeft gevangen genomen. Vooreerst seint Kitchener hierover niets, en ten tweede ontbreekt de datum, zoodat wij niet weten hoe oud het bericht al is. //Gevangen genomen" zal ook hier wel beteekenen //van hun hoeve opgelicht Geef het niet vermelden van nieuws omtrent Botha als een gunstiger kijk op den toestand, wat Kitchener van De Wet seint geeft alleszins reden tot blijdschap. De Wet is over de Oranje- vier getrokken, of in Kitchener's stijl //gedreven Waarom zouden ze hem niet liever gepakt hebben P Maar neen, de Engelschen hadden zooveel haast om hen uit de Kaapkolonie te jagen, dat zij geen tijd hadden hen te vangen. Alleen de reeds ver melde 200 gevangenen en eenige achterblijvers zijn gepakt. Maar nog verblijdender bijna is het vervolg van Kitcheners's telegram over de 80 man van Kitchener's Fighting Scouts, die zich moesten overgeven. Afgaande op de Engelsche telegram- men, zou men zich niet voorgesteld hebben, dat de Boeren nog in staat waren te vechten en ziet, daar wordt een troepje van het pas opgerichte korps gevangen genomen. Het feitelijke resultaat beteekent niet zoo veel, maar als kenteeken van den werkelijken geest onder de Boeren is het een verblijdende bijdrage. Volgeus een bericht van ouder datum uit Oudtshoorn stunden er 80 Boeren bij Tweedepoort Driehoek, 36 KM. ten noordwesten van Colesberg ook zou zich een Boerenmacht te Raasfontein, 18 KM. ten zuiden van dat dorp, bevinden. Den 24 zouden de Boeren Zuidkop, 30 KM. ten zuid- oosten van Hopetown, langs getrokken zijn, den volgeuden dag trokken de Boeren de Zuurspruit over. Verschrikkelijk Helena was niet alleen Reeds wilde zij terugkeeren en haar bezoek op een anderen tijd hervatten, toen zij daarbinnen eenige woorden boorde uitspreken, die haar onbe- weeglijk deden stilstaan. Helene's heldere doordringende stem was dui- delijk te onderscheiden. z/Ik zou mevrouw Von Salten van harte die vernedering gunnen," zeide zij. //Zij gelooft met haar millioen de wereld te kunnen veroveren en heeft na haar huwelijk met dien geldzak bepaald vulgaire mauieren aaugeuomen. Dikwijls valt het mij zwaar genoeg haar hoogmoed te verdragen, maar nu tegenover u durf ik wel openhartig zijn, lieve mevrouw Von Buchritz. Ik moet mij zien te helpeu zoo goed het kan, en de orn- gang met Katharina biedt mij vole voordeelen aan. Mijr. spaarzame echtgenoot is niet te be- wegen om voor mij een eigen rijtuig te houden en nu kan ik natuurlijk geen onaangenaamheden hebben met een bekende, wier paarden en rij- tuigen altijd te mijuer beschikking staan en wier schouwburgloge ik mag gebruiken alsof het de mijne is. Ik zeg dit onder het zegel der geheim- houding. U weet in welke ongelukkige omstan- digheden ik verkeer en u zal dus wel begrijpen dat ik tot zulke kleine krijgslisten mijn toevlucht moet nemeu. A propos, gelooft u dat Waldenburg nu nog aauzoek zal doen Generaal Parsons zou het kommando van Scheepers en Fouchet rerrast en opgejaagd hebben, den 20 bij Vleikuil. De Boeren verzamelden voorraad en trokken naar Zeekoegat. Volgens het officieele rapport zijn te Kaapstad 21 pestlijders in behandeling, er zijn 7 sterfge- vallen aan die ziekte voorgekomen. Donderdag was een nieuw pestgeval te Kaapstad en 3 gevallen te Somerset-West. De koloniale regeering heeft den gezondheidsdienst van de hoofdstad overgenomen. Sir Walter Hely-Hutchinson, tot dusver gouver- nenr van Natal, zal morgen naar Kaapstad ver- trekken, om zijn nieuwe betrekking van gouverneur van de Kaapkolonie te aanvaarden. Wanneer Milner nu zijn gouverneurschap over Transvaal en Vrijstaat zal aanvaarden, wordt niet gemeld. sj irij ven Dr. Van Hamel Roos en Ii a; it in hun /Maandblad:" Nu de zoo geruchtmakende vergiftigingen door bier in Engeland nog steeds het publiek terecht bezighouden, achten wij het van groot belang, onze industrieelen opmerkzaam te maken op het feit dat, blijkens eenige door ons dezer dagen uitgevoerde onderzoekingen, zeer sterk door arsenicum verontreinigd zwavelzuur in den handed hier te lande voorkomt. Dit is zeer verklaarbaar natuurlijk, doordien deze vergiftige stof zeer dikwijls in de grond stoffen voor het fabriceeren van zwavelzuur ge- bezigd, voorkomt en de zuivering, zooals van zelf spreekt, met betrekkelijk hooge kosten gepaard gaat. Intusschcu is het gebiedend uoodzakelijk, dat de fabrikanten arseuicumvrij-zwavelzuur eischen. Wie slechts eenigszins bekeud is met de grond- stoffen van het fabriekswezen, weet dat zwavelzuur een der hoofdzaken is bij schier iederen tak van nij verheid. Speciaal bij de vervaardiging van suiker, slroo- pen, dextrine enz. speelt het een belangrijke rol, en is eenmaal de verontreinigde respectievelijk vergiftigde grondstof gebezigd, dan is het duidelijk dat zeer uitgebreide schadelijke gevolgen er uit voort kunnen vloeien, getuige de schrikbarende hoeveelheid ziekte- gevallen, waarbij met doodelijken afloop in Enge land, door het gebruik van bier waaraan met arcenicumhoudend zwavelzuur bereide suiker toe- gevoegd was geworden. z/Misschien," antwoordde mevrouw Von Bucb- tritz. #Hij schijut althans een groote genegenheid voor haar te koesteren." z/Hij zou een dwaas zijn als hij haar tot vrouw nam, zeide Helene weer. //De weduwe van dieu parvenu is geen passeude partij voor den rijks- graaf Von Waldenburg, die voortaan tot de voor- naamste heeren des lands behoort. Zoo lang hij de arine ritmeester was, kou hij om haar rijkdom veel door de vingers zien, maar nu Let maar eens op, mevrouw, hoe slim hij zich terugtrekt. Hij mag van geluk sprekeu, nu de plotselinge dood van zijn neef hem behoedt voor een huwe lijk met Katharinawant (in vertrouweu gezegd) zij is werkelijk steeds zeer onpleizierig. Ik weet van haar gezelschapsjuffrouw Charlotte hoe lastig zij in den dagelijkschen omgang is; het arrne meisje heeft mij reeds dikwijls haar nood geklaagd over alles wat zij te verduren heeft. Neen, Waldenburg kan nu vrij wat beters uitzien. Heeft u al opgemerkt hoeveel genegenheid priuses Margareta hem betoond Ik geloof, dat hij niet zou worden afgewezen, als hij haar hand vroeg. Voor de dochter van een onbetroonden prins zou een huwelijk met den rijksgraaf Von Waldenburg niet te versmaden zijn. In ieder geval zou ik het die hoogmoedige Katharina wel gunnen, dat Waldenburg verder niet meer naar haar omkeek." z/Misschien zou zij dat onverschillig aanzien." i/Oneen, volstrekt nietdat zou haar hoog moed krenken en dan zij heeft hem lief." /Gelooft u dat P" z/Daar ben ik van overtuigd. Heeft u nog niet opgemerkt, hoe zij kleurt, als hij in haar nabijheid komt. Zij is haar oogen en haar woorden Wie derhalve zwavelzuur, hetzij direct of indirect, voor voedingsmiddelen of huishoudelijke verbruiks- artikelen aanwendt, uemedegrootste voorzichtigheid in acht en, wij herhalen het met den meesten nadruk, eische arsenicumvrije zwavelzuur. Men schrijft uit de Drentsche venen aan 't Nieuws Bij de aanstaande werkzaamheden van het turfmaken zal men voor het eerst last hebben van gebrek aan werkvolk. In andere jaren leverde de proviucie Friesland steeds een groot aantal arbeiders, doch de stroom van werkkrachten uit dat gewest naar Duitschland is tegenwoordig zoo groot, dat op hulp bij den arbeid van dien kant niet gerekend mag worden. Fn ook uit onze eigen omgeving gaan vele flinke mannen de grenzen over, waar zij veel meer kunnen verdienen dan met den veenarbeid. "Een gevolg hiervan is, dat de verveners hun loonen aanmerkelijk zullen rnoeten verhoogen om de turf op het droge te krijgen. Nog niet x/7 deel van het benoodigde werkvolk heeft zich bij de verveners aangemeld. TER NEUZEN, 4 Maart 1901. Aan de Rijk-Normaalschool te Axel zijn toegelaten voor de 1® klasse der voorbereidende school W. Balkenstein, D. W. Imandt, W. Karstel, M. van Luijk, E. Ongenae, A. Steppe en C. Stoffels. Een candidaat werd afgewezen. Voor de 2® klasse L. Kindt. Toegelaten voor de 1* klasse der Rijks-Nor- maalschool C. van de Bilt, J. M. Claessen, A. Cornelissen, P. Eggermont, A. Goossen, A. Muller, A. van Nieuwlande, A. J. Pauw, P. de Rijk, S. C. Rijnberg, A. Schelleman, J. de Vries en E. de Visser. Vijf candidaten werden afgewezen. Voor de 2e klasse werden er 2 toegelatenP. A. Boogaert en C. A. de Theie. Twee candidaten werden afgewezen. De uitslag der overgangs- examens der andere klassen is nog niet bekend. St. Jansteen. Omtrent het ontvreemden eener koe bij den heer A. Bal te Sinay, vernemen wij nader, dat genoemde koopman 's morgens eerst ontdekte, dat het dier verdwenen was. 's Nachts had hij niets van het openbreken van den stal vernomen. Met den gemeenteveldwachter van Sinay en twee gendarmen van Stekene volgde hij het spoor, dat in den weeken grond goed zichtbaar was en door veld en wei leidde. Het spoor volgende kwamen zij op Nederlandsch grondgebied mini volkomen meester, maar dat onwillekeurig kleuren verraad haar, onlangs heb ik haar op de proef gesteld. Zij spotte met hem en toen deed ik hetzelfde, maar een beetje erger nog dan zij. Toen had u eens moeten zien hoe zij de partij voor hem opnam. Ik kon haar aanzien, dat zij liefst de deur had gewezeu." Beide dames begonnen over deze woorden luid- keels te lachen en daarvan maakte Katharina gebruik om naar de kamerdeur terug te keeren. Daar bleef zij staan. Wat zou de huisknecht wel denken, als zij nu reeds wegging Dat zij de dames beluisterd had, kon geen geheim blijven als zij nu reeds het huis verliet, zonder mevrouw Von Fernow gesproken te hebben. Zij had de verzoeking niet kunnen weerstaan, maar zij schaam- de zich over het afluistereu als over een onwaardige handeling en haar trots kon niet dulaen dat zij zulk een misslag zou moeten bekennen. Neen, het kostte dan wat het wilde, maar zou haar rol spelen. Zij drukte met eenig gedruisch de deur dicht en trad met flink hoorbare stappen naar het bou doir. Zij werd met groote vreugde ontvangen. Helene kwam haar dadelijk met de grootste vriendelijk- heid te gemoed en riep verrukt uit „Katy, wel, ben je daar? Ben je weer in orde Na het gebeurde van gisteravond dacht ik je vandaag te gaan bezoeken en je met hevige hoofdpijn thuis te treffen. Maar wat zie je bleek \indt u ook niet, mevrouw Von Buchtritz, dat zij zeer bleek is Hier, kom tusschen ons beide zitten, lieve engelHoe lief staat haar diebleeke teintJe bent toch altijd even bekoorlijk mij zij en eindelijk op den Heikant onder deze gemeente, zijnde een afstand van ruim 21/3 uur van de wooing van den eigenaar. D. B., waar het gestolen dier ontdekt werd, verklaarde, dat de koe 's nachts door een paar Belgi-che smokkelaars daar gebracht en gestald was. Daar hij herberg houdt en dicht bij de grens woont, komen er vaak veesmokkelaars bij hem, die hunne koeien daar stallen. Nooit vraagt hij natuurlijk naar de herkomst. De politie zal wel onderzoeken, wie in deze de schuldige is. Een schoone zaak echter voor den eigenaar is reeds, dat de koe teruggevonden is. Biervliet. Vrijdag vertrok uit deze geuieente een konvooi van 22 persouen via Antwerpen naar Amerika. Onder hen bevond zich een 28jarige jonge dochter, die vader en moeder, broeders en zusters, verliet, om naar haar aanstaandeu man te trekken, die een jaar te voren vertrokken was. Een precies gelijk geval kwam voor bij het vorige gezelschap landverhuizers, begin Februari. IJzendijke, 1 Maart. Omtrent het vreeselijke ongeluk in de bierbrouwerij van den heer de Zutter te Watervliet (Belgie) gebeurd, valt alsnog te vermelden. De brouwerij staat nabij de grens op f uur van deze gemeente. Gisteren namiddag om 12£ uur waren drie werklieden in de brouwerij bezig hun middagmaal te gebruiken met een vrouw die haar man zijn middageten had gebracht toen de kleine stoomketel in de brouwerij in gebruik met een geweldigen slag uiteen sprong en daarbij de brouwerij totaal vernieldede werklieden met de vrouw werden met steen en puin naar buiten gpslingerd en zeer ernstig verwondde vrouw zoodanig, dat zij eenigen tijd daarna overleed, twee der verwonden zullen het wel te boven komen, doch een derde, de man van de overleden vrouw, is zeer bedenkelijk. De stoomketel was in stukken op 150 meter van de brouwerij te vindenalle muren, kuipen enz. zijn totaal vernield. Men had reeds lang voor het springen van den stoomketel gevreesdhij was bijna verteerd door ouderdom. Ter openbare terechtzitting van bovengenoemde rechtbank van 1.1. Vrijdag is in de tegen B. J. P., veekoopman te Kapellebrug (Clinge), beklaagd van mishandeling, dienende strafzaak, als getuige Katharina had al haar zelfbeheersching noodig om voor het uiterlijk kalm te blijven. Als zij geen schaamte had gevoeld over haar afluisteren, dan had zij op staanden voet het masker afge- worpen en de waarheid flink gezegd. Maar zi; moest zich bedwingen en ofschoon haar dat zeer veel moeite kostte, zij wist toch een lief glimlachje op haar gelaat te voorschijn te roepen. Dat streed echter wel legen haar karakter, want on- danks haar vele gebreken was zij een vijandin van leugens en bedrog. z/Wat heeft u ons gisteravond doen schrikken, lieve," zeide mevrouw Von Buchritz. ,/Ik had den ganschen avond reeds opgemerkt, dat u er niet goed uitzag. Ik maakte mij reeds angstig over u, want ik heb nu eenmaal een moederlijke genegenheid voor u opgevat." Katharina's geduld was ten einde; zij kon die leugenachtige huichelarij niet langer verdragen en zeide daarop vrij scherp z/Uw scherpe blik heeft u ditmaal misleid, mevrouw. Ik was gisteren zeer wel." Het beenige gelaat van mevrouw Von Buchtritz, werd bijna blauw. »Maar als ik mij niet vergis, sprak u van. //Van hevige hoofdpijn. Juist mevrouw, maar dat was een leugen uit nood, die ik entre nous gaarne vrijmoedig wil bekennen. Inderdaad draagt mijn prozai'sche natuur schuld, dat ik zooveel kunstgenot niet kon verduwen." Nu werd het gelaat van mevrouw Von Buchtritz geelachtig groen. Met een stem, die van kwaad- aardigheid beefde, zeide zij /Wees verzekerd, mevrouw Von Salten, dat wij het nooit weer zullen wagen u op onze mu-r

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1