A1 g o a e e a HieuwS' ea Adverteatieblad 7 o o r Zeeuwsch'Ylaanderea, No. 4041*. Zaterdag 2 Maart 1901. 41e Jaargang. «lecM, r": ZTh'ZrlZ"' Pl""ing d",eltde *dre"™'ie d» OP GBAVIN. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,_. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADV BBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0 10 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzendmg van advertentien voor 3 uren op den daq der uitaave In de zitting der Tweede Kamer van gisteren werd besloten tot toelatiug van den heer Pastoors. De heer Van Byland vroeg wat de reden was van de intrekking van het exequatur en wat de Minister verder gedaan heeft. De Minister van Buiteul. Zaken kerinnerde dat het exequatur ingetrokken is wegens veroordeeling van den heer Pott wegens valsehe aangifte en wat de heer Pott erkend heeft. 't Was wegens invoer van heliograpische toestellen voor de Iransvaalsche artillerie onder een anderen naam. De Portugeesche Begeering had geklaagd over verkeerdheden met paspoorten, doch de heer Pott is zich daarvan niet bewust. De heer Pott heeft verklaard dat zijne verhou- ding tot de Portugeesche autoriteiten zoodanig was, dat hij meende te moeten verwachten dat hem het verblijf te Lorenzo Marquez zou worden ontzegd. De gedachtenwisseling met Potugal, die verzekerde nooit de bedoeling te hebben ge- had Nederland onaangenaam te zijn, heeft geleid tot de verklaring van Portugal dat den heer Pott als particulier beschermd zou worden. Ook de terugkeer van Graaf De Selir was tegemoetkomend. Met het oog ook op de gemeenschappelijke be- langen die wij met Portugal hebben, meende de regeering het incident gesloten te moeten verklaren. TER NEUZEN, 2 Maart 1901. 't Was Donderdag 25 jaar geleden dat de heer C. J. Dhont, sedert den laatsten tijd chef in de zaak van de firma P. J. van de Sande, op de drukkerij van dit blad in dienst trad. Bij de herinneriug aan vroegere gelegenhedeu van dien aard, was het te voorzien dat die dag niet onopgemerkt zou voorbijgaan, waar het hier gold het zilveren jubile van hem, die als eerste bediende steeds met ijver en toewijding zijne beste krachten aan de zaak wijdde. Van wege de firma werd den jubilaris als blijk van waardeering een fraaie fauleuil geschonken, terwijl hem op de werkplaats, in tegenwoordigheid van het geheele personeel, door den meesterknecht D. P. Stoifels, met eene toespraak waarin hij de verdiensten van den jubilaris herdacht en onder het uitspreken van den wensch dat het hem vergund moge zijn nog vele jaren zijne krachten aan de zaak te wijden, namens alien een gouden bril met etui waarop inscriptie, aanbood. In korte woorden dankte de heer Dhont voor Bpbrachte hulde en voor de medewerking die hij in het vervullen zijner taak mocht onder- vinden. Ook van de zijde der clienteele, zoo in als buiten de gemeente mocht de jubilaris vele blijken van belangstelling ondervinden. Zooals we in ons vorig nunmer aankondigden, had Woensdagavond op de bovenzaal van het Hotel de Commerce" de uitreiking der prijzen plaats, be- haald bij het schiet-concours van de leerlingen van het voorbereidend militair onderricht. Behalve de leerlingen war-m osk verschillende ouders en belangstelleuden tegenwoordig. De bijeenkomst werd geopend door een inleidend woord van den leluit. Coster, die begon met zijne tevredenheid over zijne leerlingen te betuigen, daar toch aan alien het diploma kon worden uitgereikt. Hij besprak vervolgens in het kort enkele punten der bij de Tweede Kamer in behandeling zijnde legerwetten, waaruit z. i. vele verbeteringeu zouden voortvloeien, terwijl hij betoogdc dat het wensche- V •la. n?°d'g *s> dat het volk zooveel mogelijk als militair geoefend wordt. Na aan de leerlingen de diploma's te hebben uitgereikt, verzocht spreker den burgemeester aan de winners de prijzen te willen uitreiken, wat deze volgaarne verklaarde te doen. (De twee eereprijzen waren beschikbaar gesteld door den burgemeester en den kapitein Geill). Na als oud-militair zijne ingenomenheid te hebben betuigd met het militair onderricht, en na uiteenzetting van de voordeelen die daaruit voortspruiten voor hen, die er van profiteeren, reikte de burgemeester met een gepaste toespraak en onder daverende toejuichingen aan de over- winnaars de prijzen uit. Alsnu werd eenige pauze gehoudeu, waarna kapitein Geill het woord nam om luitenant Coster en de onderoflicieren die hem terzijde stonden dank te zeggen voor het alhier gegeven ouderricht, waarvan zij succes hebben. Wat althaus het schieten betreft, was in geen der 16 plaatsen in Zeelaud welke hij bezoekt, zoo geschoten als hier, en dat nog ondanks het ongunstige weer. Spreker begon daarna met de vraag te behandelen of het Nederlandsche volk weerbaar is. Hij meende dit alleszins ontkennend te moeten beantwoorden. Hij wees op onza stamverwanten in Zuid-Arfika en op Zwitserland, waarbij wij zoover ten achter zouden staan, wanneer het er toe kwam den vaderlaudschen grond tegen een vijand te moeten verdedigen. Ons volk is allerminst weerbaar op dit oogenblik en dat is voor een klein volk zoo dnngend noodig, wanneer het met recht wil zingen, hetgeen de laatste tijden zoo menigvuldig gehoord is, het lied dat bij ons volk zoo is doorgedrongen yDat vrije volk zijn wij." Naar het voorbeeld der aangehaalde volken betoogde spreker dat het daarheen moet geleid worden, dat ieder burger in staat is in tijden van P F3UILLETON Hij was opgeslaan, maakte een eerbiedige buiging en vertrok. Zij keek hem na en eerst t>en hij uit haar oog verdwenen was, kreeg zij de beheersching over haar zelve terug. Zij sprong op en liep snel een paar maal de kamer rond toen zonk zij op haar stoel neer, ver- borg haar gelaat in haar handen en brak los in een kwaadaardig snikken. Hoe was het toch mogelijk? Had zij de bewonderde zulke woorden moeten hooren Had een man het durven wagen zoo tot haar te spreken Haastig droogde zij haar tranen. Schreien Dat oatbrak er nog aan Wat zou die onbeschaamde zich verheugen, als hii dat kon zieu J Iloe was zij toch zoo dwaas geweest om die zedepreek aan te hooren? Op het oogenblik nu het te laat was vielen haar allerlei snedige zinswendmgen in, waardoor zij hem den pas had kunnen afsnijden. Dan zou zij overwiunares ge weest zijn, maar nu O, het was te erg I De huisknecht kwam zeggen, dat het rijtuig voor de deur stond. *Goed! Zeg dat Annetta mijn hoed en mantel brengt." Katharina trad voor den spiegel en bekeek daarin onderzoekend haar gelaat. Kon men zien dat zij geschreid had Neen, volstrekt niet! Haar opgewondenheid gaf haar oogen nog meer glans en haar wangen een zachtroode kleur, die haar schoonheid nog verhoogde. Hij zou haar met kunnen weerstaan, als zijn boosheid wat ge- kalmeerd was. Dan zou zij hem dwingen tot een vernieuwd aanzoek en dan zou zij hem weder uitlachen Ja dat zou haar wraak zijn Zij begreep nog niet, hoe zij toch zoo gezwegen had, nu zou zij eenige jaren van haar leven willen geven om het tooneel met Waldenburg nog eens te kunnen herhalen. Wat zou zij dan anders handelen Zij had zijn bittere woorden als een verdiende terechtzitting zwijgend aangenomen en metschaamte erkende zij, dat zijne bestraffing haar een oogenblik rechtvaardig was voorgekomen. Maar nu wist zij zijn redenen van misnoegdheid beter naar waarde te schatten. Niets anders dan terleurstelliug over het mislukken van zijn plannen, gekwetste ijdelheid was het geweest. Toen de tooneelspeler bemerkte, dat zijn rol mislukte, had hij zijn aftocht waardig willen dekken. Ligenl ijk deed zij hem te veel eer aan door boos op hem te zijnhet beste washem te vergeten. Dat was haar besluit, terwijl zij naar haar rijtuig ging, dat voor het hek wachtte. tfNaar mevrouw Yon Fernow beval zij'. geyaar op tp ireden eu opdat het desbetreffend arnkel der grondwet geen doode letter blijve is het noodig dat het volk voor die taak worde ge- vormd, opgeleid en ontwikkeld. Allermeest dient men de jeugd te vormen, de kracht der jongens te outwikkelen en daarvoor is niets beter dan de sport op verschillend gebied, waardoor de spieren worden gestaald en het lichaam gehard om zoo noodig de ontberiugen en vermoeieiiissen in oorlogs- tijd des te beter te kunnen doorstaan. Gelukkig bestaat er op het oogenblik nog geen gevaar, doch wie den vrede wil, bereide zich voor den ooriog. Spreker zette in het breede uileen het doel en den werkkring van de vereeniging ^Volksweer- baarheid, welke zich bezig houdt met steun te verleenen aan alles wat strekken kan tot ver- hooging der weerkracht van het volk, voornamelijk gymnastiek- en schietoefeningen. Ten slotte stelde spreker voor ook alhier eene afdeeling van „Volks- weerbaarheid" op te richten. De woorden van spreker werden met daverend applaus begroet en hadden succes, daar tot op- richting eener afdeeling werd besloten, waartoe 32 der aanwezigen de lijst van deelname teekenden. (Dit aantal is than* reeds tot 98 gestegen. Een voorloopig bestuur werd bjj acclamatie benoemd, bestaande uit de heeren J. A. P. Geill president, T. van Borssum Waalkes, J. Wiskerke! W. J. D. Hammecher en A. G. J. Wissel. Hierna werd door den heer J. Wiskerke, namens de ouders der leerlingen een woord van dank ge- ncht tot luitenant Coster en de beide onder- o icieren, die hier het voorbereidend militair onderricht hebben gegeven. Morgennamiddag hoopt Ds. Knottnerus te Zaamslag zijn afscheidsrede te houden. Bij de laatste reis diede prov.stoomboot gister van V lissingen naar TerNeuzen maakte, geraakte aan den aanlegstijger te Borsele eene aldaar wonende vrouw te water, doordat zij, bij het verlaten der boot haar kaartje zoekeude, voortliep, bezijden de loopplank. Door de bemanning der boot was de vrouw apoedig uit het water gered en kwam zij met natte kleeren en den schrik vrij. St. Jansteeil, 26 Febr. Heden werd alhier feest gevierd. De heer Framjois de Bruin en zijne echtgenoote herdachten voor de vijftigste maal hun huwelijksdag en dit lieten hunne dorpsge- nooten niet onopgemerkt voorbijgaan. Door de zorgen eener tijdig gevormde feestcommissie, bij- gestaan door eeu aantal meisjes uit de omgeving, was de straat versierd van de woning van de jubilarissen tot aan de kerk. Daarlangs werden de krasse oudjes in een open rijtuig als in triomphe onder het luiden der klokken, het donderen der kanonnen en het spelen der fanfare, begeleid door Helene von Fernow was de jeugdige echtgenoote van den ouden presideut der rechtbink, met wien zij gehuwd was om een positie in de maatschappij te hebben, precies als Katharina met den haudels- raad Von Salten had gedaan. Misschien was deze overeenkomst van levenslot wel de reden, waarom mevrouw von Salten meer met Helene dan met andere dames omging, misschien ook dat zij werd aangetrokksn door haar opgeruimd humeur, maar het was een feit, dat de beide dames als trouwe vriendinnen te boek stonden en les inseparables" genoemd werden. Helene von Fernow kwam gaarne voor als de marlelares van een ongelukkig huwelijk. Men had hartelijk medelijden met het aardige vrouwtje en noemde haar man een ijzegrim, dien zijn on- verdiend geluk niet naar waarde wist te schatten. Als een man van zestig jaar een vrouwtje van vijf-en-t win tig zomers heeft, moet hij zeer bemin- nelijk en voorkomend zijn om het groote verschil in leeftijd te doen vergeten, doch de heer von I ernow was integendeel koel, ernstig en weinig spraaxzaain. uur en water konden niet slechter bij elkander passen dan deze twee echtgenooten. Katharina was deze meening toegedaan en steeds bereid om aan de klachten van haar vriendin een gewillig oor te leenen. Zij koesterde voor Helene eene zekere genegenheid, het gebabbel van de kleine vrouw amuseerde haar en zij vond het volstrekt niet onpleizierig, dat Helene zoo'n scherpe tong had. eene eerewacht en eene menigte familieleden en angste.lenden naar de kerk gevoerd, waar zij door den ZeerEerw. heer Pastoor in eene keurige rede werden geluk gewenscht, terwijl ZEerw. ook eene plechtige mis aan God opdroeg. Na afloop der kerkelijke plechtigheid keerden de feestvierenden omstuwd door eene groote volksmenigte en door dezelfde groepen gevolgd luiswaarts, waarna de stoet ontbonden werd en de jubilarissen den corporation, die het feest zoo uitstekend deden slagen een ^plat dujour" aan- boden, elk in zijn lokaal. Dat er in den loop van den dag nog menig glaasje op de gezondheid en grootendeels ook op rekening van het gouden echtpaar geledigd werd, spreekt van zelf. 's Avonds bracht het fanfarecorps de verheugde echtgenooten eene serenade. Van alle huizen wapperde de nationale driekleur en goed weder begunstigde het feest, dat zeker aan- gename herinneringen zal achterlaten. St. Jansteen. Donderdagmorgen miste de land- bouwer en veekoopman A. Bal te Sinay (Belgie) de'n zijner beste koeien. Dadelijk werd aan diefstal gedacht en was de Belgische politie in de weer het gesiolene op te zoeken. Spoedig vond men een spoor en dit volgende kwam men in den Heikant onder deze gemeente. In den stal van H. d. B. werd de koe terug- gevonden. Tot groote vreugde van den eigenaar werd het ontvreemde dier een koe van 400 a 500 francs in beslag genomen en naar Belgie teruggevoerd. Van een en ander werd natuurliik proces verbaal opgemaakt. Koewacht. In de laatste weken had men hier niet meer van nachtelijke ontvreemdingen ver- nomen en eigenaars van kippen en konijnen meenden reeds, dat de dieven den weg naar deze gemeente vergeten hadden en een ander terrein voor hunne werkzaamheden gekozen hadden. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben zij eehter deze gemeente weer bezocht en bij den landbouwer Th. P. een goeden slag geslagen. Niet minder dan 52 kippen en haien hebben zij daar ontvreemd. Daar de buit hen voorzeker meeviel, ledigden zij in de schuur een z»k met kaf en deden daarin de gestolen dieren. 's Morgens vond men op het erf een ledige zak en drie ferme knuppels. De eigenaar had 's nachts niets ver- nomen. Dadelijk gaf hij van het voorgevallene kennis aan de politie en reisde zelf naar St. Nicolaas, waar het juist marktdag was. Het mocht hem echter niet gelukken de gestolen dieren terug te vinden. IJzemlijke, 28 Febr. Gisteren had alhier de jaarlijksche prijsschieting plaats door de jonge lieden die deelnemen aan de vrijwillige oefening in den wapenhandel. Door eene kleine wekelijksche bijdrage der deel- nemers en verschillende giften van gegoede inge- zetenen, was voor ieder een prijs ingekocht van meer of mindere waarde. Voor de derde maal werd de eerste prijs be- haald door E. van den Acker met 57 punten, terwijl zekere W. C. voor de derde maal geen enkel punt behaalde, zelf op geen treffen in de schijf kon bogen j bij deze baart oefening geen kunst. Hiermede is de oefening 1900/1901 besloten. Dat mevrouw von Fernow, die iedereen zoo scherp beoordeelde, haar met zooveel vriendschap aanhing, droeg veel bij om Katharina's voorliefde voor haar vriendin te vermeerderen. Mevrouw von Salten wantrouwde altijd de vleierijen der mannen, maar de grenzelooze bewondering der kleine Helene was haar aangenamer, dan zij wel wilde erkennen. Nadat zij van den huisknecht gehoord had dat mevrouw thuis was, trad zij binnen zonder zich te laten aandienen. Kort geleden had Helene haar met vleiende woordjes de belofte afgeperst, dat zulke formaliteiten tusschen haar zouden weg- vallen. Ongedwongei en vertrouwelijk zouden zij dan als zusters met elkaar omgaan. Mevrouw von Salten liep de voorkamer door en wilde juist de zware zijden portiere openslaan, die het boudoir van haar vriendin afsloot, toen zij daarbinnen stem men hoorde. (Werdt vervelgd), CO KRAUT. »ruxixcii naar pia

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 5