Gemengde berichten. TER NEUZEN, 27 Febrnari 1901. oefentiid en letoogde nader dat het veldleger ouvoldoende is. Hij hoopte echter, dat door wijziging de wetten voor hem aannemelyk zullen wordeD. Gisterenavond gaf de zangafdeeling „Geduld Overwint" der „Vereemgde Handwerksheden alhier, hare tweede uitvoering in dit »™n' de bovenzaal van het estaminet „La belle vue De^effim eiTd'onateurs waren in grooten getale opgekomen, zoodat de zaal geheel gevuld was met belangstell nde toehoorders. En de opgekomenen behoefden bun gang naar,de zaa! met te betajwn. De nummers van het programma, op Terschillen gebied, boden aangename afwisseling en alles hep beWVeaVunnen ons niet herinneren een beter geslaagde uitvoering der vereemging te hebben bilgewoond en we zouden ook, waar alles goed vofdeed, moeilijk kunnen zeggen welk nummer 't meest uitkwam, daar, zoowel de zangnummers voor gemengd koor, als de peering van he tooneelspel voor kinderen „Arbeid A-delt cle Den huishouden in de war" en het blijspel ;Het spreekuur van den dokter" zich leder voor vich zoed deden gelden. De uitvoering werd besloten met een geam- meerd bal. Hedennamiddag had alhier een schietconcours plaats waaraan deelnamen 18 jongeheden, die gebruik gemaakt hebben van de gelegenheid tot het volgeu van het voorbereidend militair onderncht. Het regenachtige weer en de hevige wind waren niet guustig voor den wedstnjd. Zij had plaats in tegenwoordigheid van den bargemen, er den kapitein der infanterie den heer Geill en den heer Coster, 1« luitenant der infanterie, welke officieren belast zijn met de leiding van het voorbereidend militair onderncht, resp. in de provincie Zeeland en in deze gemeente. De uitslag van het concours was als volgt le prijs, een nickelen horloge,A.K. J. Hu.neman.met 52 o 2e pr., een sigarenkoker, F. de Meijer, met 52 p. 3e pr., een tabakspijp, D Hartog, met 51 p.; 4e pr- een sigarenpijp, J. Zietse, met 51 p.pr- een portemonnaie, E. Lauret, met 48 p. 6e pr. een horlogeketting, A. Hame- link met 48 p. Deze prijzen werden toegewezen na kamping, waarbij nog als bijzonderheid kan worden vermeld dat de winners van den eersten en tweeden pnjs bij bun eersten kamp weder gelijk stonden 2 X 10 en 11, en eerst daarna door ieder 1 schot te lossen de beslissing viel. Na het eindigen van den eereten wedetrijd v.ng den kamp aan om twee eereprijzen. Bij de eerste werd geschoten in knielende houding met 5 schoten, bii den tweeden kamp staande met 3 schoten. De eerste prijs werd behaald door D. Hartog met 33 p., de tweede door R. Wiskerke met 3*2 p. Hedenavond zal op de bovenzaal van het Hotel de Commerce" de uitreiking der prijzen plaats hebben, benevens die der diplomas aan hen die met gunstig gevolg het voorbereidend militair onderricht hebben genoten. Hoek 26 Febr. Bij de heden gehouden stem ming voor een lid van den gemeenteraad kwamen 293 van de 358 kiezers hunne stem uitbreugen. 10 briefjes waren van onwaarde. Gekozen werd de heer F. Kaan met 154 stemmen. De heer G. Dees verkreeg 129 stemmen. Zaamslag, 26 Febr. Heden namiddag werd alhier in het logement van den heer Jac. Platteeuw, door het bestuur van den Zasmslagpolder, aan- besteed: het bekeien van vier wegen, liggendein den Zaamslag- en gedeeltelijk in den Zuidland- polder, raming 81070. Hiervoor werd ingeschreven door C. de Wilde Az. te Kattendijke, voor 86900 C. van Boven te Diemen, voor 86700 J. Lindenberg te Wemeldinge, voor f 86450 E. P. Staal te St. Jansteen, voor 86400L. Raaijmakers te Wouw, voor 85910W. Dekker te Veere, voor 85700 en B. van Eck en K. de Vos te Ter Neuzen, voor 80740. Het werk is voorloopig aan de laagste mschrijvers gegund. mevrouw, maar eeu ding mist u een hart. Ik begrijp zeer goed wat uw glimlach beduidt, maar u doet mij onrecht. Dat u mij niet kan beminnen, vind ik zeer begrijpelijk, maar dat het edelste gevoel der vrouw de liefde voor u een ijdele klank is, dat toewijding en teederheid u bespottelijk schijnen, is in tegenspraak met de natuur en zal zeker eenmaal aan u grwroken worden. Ik beklaag u mevrouw, want ondanks uw rijkdommen is u doodarm. I zal wel bewon- aars hebben maar geen vrienden, wel lieden, die verplichting aan u hebben, maar niemaud, die u met hart en ziel aanhangt. En dat schijnt mij het treurigste lot van alles. C verlangde de waarheid te hooren, mevrouw, en ik heb aan uw wensch voldaan. Er blijft mij nog slechts over u verschooning te vrageu voor mijne mis- jgchien al te groote open'nartigheid." Daarna werd door voormeld bestuuT en Burg, en Weth. van Zaamslag ter zelfde plaatse aan- besteed, het vervoer van langs den Veerweg—den Axelschen—den Ter Neuzenschen—en den Reuzen- hoekschen weg voorhanden grind, naar aan te wijzen plaatsen en andere wegen. Hiervoor waren twee biljetten ingeleverd van P. Loof te Ter Neuzen, voor f 525 en D. de Blaaij te Zaamslag, voor 510. Dit vervoer werd na eenige bespreking onder- hands aanbesteed voor 47 5, aan de Blaaij voor- noemd. Yoor de toezegging van beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier, is door Ds. J. H. Laatsman te Gent (Belgie) bedankt. Axel, 26 Febr. Heden werd alhier in het ^Gulden Vlies," bewoond door mej. de wed. L. B. A. Rolff, ten overstaan van den notans Dregmans en ten verzoeke van zijne principalen, de openbare verkooping plaats van de volgende onroerende goederen Koop 1. Een woonhuis, schuur erf, tuin en bouwland, groot 2 aren 60 ceutiaren. Koop 2. 83 aren 20 centiaren bouwland. Kooper van beide perceelen werd de heer vV. de Koeijer te Axel voor 1210 per 44 aren 56 centiaren. Koop 3. 39 aren 90 centiaren bouwland. Koop 4. I hectare 51 aren bouwland. Kooper van deze perceelen werd de heer L. de Feijter Jacz. te Axel voor 1140 per 44 aren 56 centiaren. Axel, 27 Febr. Gisteravond hield de ver- eeniging „Steunt Elkander" op de bovenzaal van den heer Koole alhier, hare gewone jaarlijksche algemeene vergadering. Als eerste punt van de agenda was aan de orde de verkiezing van 3 bestuursleden, 5 commis- sarissen en de commissie van toezicht, wegens periodieke aftreding. Allen werden met groote meerderheid van stem- men herkozen en namen de benoeming aan. I erwijl in plaats van den heer H. de Feijter, die als commissaris had bedankt werd gekozen de heer Ph. J. van Dixhoorneveneens werd als lid in de commissie van toezicht wegens het bedanken van D. Maas gekozen J. Simons. Uit het jaar- verslag van den secretaris en de rekening van den penningmeester bleek dat 134 honoraire leden hun steun aan de vereenigiug verleenden, terwijl het aantal gewone leden, dat in den loop dezes jaars 187 bedroeg, op dit oogenblik tot 178 is veranderen, klom daartoe op den ketel en is zoo in het kokende water gevallen. Met vreeselijke brandwonden er uit gehaald en na voorloopig door de heeren doctoren Van den Bergen Diddens te zijn geholpen, is de ongelukkige naar het acade- misch ziekenhuis vervoerd, waar hij is overleden. Gisterenochtend is er te Zaandam een ongeluk gebeurd op de houtwerf van de flrma P. de Lange Cz. Terwijl de 18jarige Simon Abbink aldaar bezig was met het verwerken van een stapel planken, is de vrij hooge stapel omgevallen en hij er onder geraakt. Zijn lichaam werd verpletterd de dood trad onmiddelijk in. Eergistermorgen is te Delft een wagen be- laden met nuchtere kalveren en bespannen door een drietal honden te water geraakt aan de Voldersgracht aldaar. De bestuurder werd spoedig op het droge gebracht, doch de kalveren en de honden verdronken. J. S., die te Helden (L.) bij eene vecht- partij zoodanig in den onderbuik werd geanedeu, dat hij in hopeloozen toestand naar het zieken huis werd vervoerd, is aan de bekomen wonden overleden. De inkomsten hoofdzakelijk bestaande uit de contributie van de gewone en honoraire leden, bedroegen dit jaar 1258,25. Hiervan werd uitgekeerd aan ziekengeld f 673,50 en beliep het totaal der uitgaven 697,27. De financien vermeerderden alzoo met 50U,«s. Deze gevoegd bij het goed slot van het vorige jaar ten bedrage van 1298,63s beschikt '/^teunt Elkander" thans over een kapitaal van 1859,bi waarvan 1813,76s op de Rijkspostbaarbank is (Woidt vervolgd). Zuiddorpe, 26 Febr. Tn de zitting van den gemeenteraad van heden werd met algemeene stemmen tot wethouder benoemd de heer B. C. Puijlaert. De gemeenteraad besloot om gedurende 10 jaren eene jaarlijksche subsidie van 250 te verleenen aan het comitd gevormd tot in stand- koming van de tramlijn Walsoorden—Selzaete. In de week van het huwelijk van II. M. de Koningin, van Maandag 4 Februari tot Zaterdag 9 Februari, zijn op het telegraafkantoor te's Gra- venhage behandeld 17,306 telegrammen, terwijl het gewoone aantal per dag om en bij de 1600 bedraagt, wat voor die zes dagen dus eeu totaal van 9000 zou hebben opgeleverd. Op den huwelijksdag zelven zijn 4500 telegram- men ontvangen en verzondendaaronder waren er van 300, 500, 700, 1000, 2000 woorden. Eene herleiding van wat op dien dag door de telegrafisten is gedaan tot telegrammen der nor- maal gemiddelde lengte, geeft naar schatting van i mannen van het vak de uitkomst, dat men de drukte van dien dag kan gelijkstellen met de behandeling van 45,000 gewone telegrammen. Gisteren is Willem Prenger, de kleermaker, die verdacht werd van moord op de dienstbode Naatje Krijnen, wier lijk onlangs uit de Brouwers- gracht te Amsterdam is opgehaald, weder op vrije voeten gesteld. Men heeft dus geen voldoend bewijs tegen hem kunnen vinden. Eene zeventienjarige ongehuwde moeder uit de Poutanusstraat te Amsterdam, is in arrest gesteld, als zijnde verdacht haar pasgeboren kind de vaart aan de Mauritskade van het leven te hebben beroofd. Te Oostzaan zijn 4 kinderen door het ijs gezakt; 3 verdronken, waarvan 2 uit edn gezin het oudste is 10, het jongste 5 jaar. Te Groningen had Zondag een allerbedroe- vendst ongeluk plaats. De 23-jarige Kruizenga, ongehuwd, wonende aan den Heereweg, was als stoker werkzaam in de worstfabriek van den heer Noack. De jouge man wilde iets aan een kraan Tegen drie uur Zateraagnamiddag zat voor een der spiegelruiten van Polen in de Kalver- straat te Amsterdam een eenigszins zonderling ge- kleede jonge dame. Haar blouse was met gouden banden belegd op haar borst prijkte een oranjerozet aan haar zijde stond een wandel- st0k doch het ergstin haar mond stak een dampende sigaret. De feministische verschijning trok zoo zeer de aandacht van het publiek dat een tweetal agenten er niet in slaagden de passage vrij te houden. Toen het kopje koffie gedronken was, begaf de jonge dame (ook haar haar was kortgeknipt) zich in de Kalverstraat, rustig haar wandelstok be- wegend en rustig sigaretten rookend. Het publiek evenwel, zeer onrustig, drong op, soodat ten slotte een stevige menigte achter de rookende aanholde. In de Reguliersbreestraat was het zwart van menschen. Een paar maal dreigden de agenten, tot vier aangegroeid, met de wapenstokken. De rookende wandelaarster met de gouden oplegsels, het korte haar, de oranjerozet, den wandelstok, de sigaret, Keef kalm doorrooken, bekeek het Thorbecke- standbeeld omringd door een woelende menigte, wandelde de Vijzelstraat in, waar de trams moesten stoppen om geen ongelukken te veroorzaken, kwam opnieuw in de Kalverstraat terecht, thans begeleid door vier agenten, twee rechercheurs en een inspecteur. Het gedrang was nu zoo ge- weldig, dat der rookende jonge dame verzocht werd mee naar het politiebureau te gaan, het- geen zij eerst formeel en trotsch weigerde, de sigaret tusschen de tanden geklemd, doch wat zij ten slotte deed, omjoeld en omdraafd door een massa lieden. Later bleek dat de jonge dame vermoedelijk niet goed bij haar zinnen was, althans men oor- deelde het gewenscht haar, begeleid door familie- lede«, die aan het politiebureau gekomen waren naar het Wilhelmina-gasthuis te brengen. het, toen de brand was uitgebroken, slapende was,, achter bij het raam. Eenige oogenblikken later werd door de brandwachts de kinderwagen, waarin het verkoolde lijkje lag, voorzichtig de trap afge- dragen en op last van den burgemeester naar het lijkenhuisje bij het Rechtshuis gebracht. Eene andere treurigheid bij dit vreeselijke geval is nog dat de bewoners der beide bovenhuizen niet tegen brandschade verzekerd waren, zoodat zij alles bij den brand verloien hebben. In de R.-K. pastorie te Beek, bij Nijmegen, is Zondag-nacht ingebroken. De dieven, die zich door het openbreken van een vensterluik toegang verschaften, hebben de deuren met breekijzers geopend, alle kasten, schrijftafel enz. met geweld geopend, den inhoud onderzocht en een gouden horloge en enkele kleine kostbaarheden meege- nomen. Op de brandkast beproefden zij hun kracliten tevergeefswel is deze een paar duim verzet en de deksel er afgenomen, waaruit blijkt dat waarschijnlijk drie man bezig waren. Een poedel, die boven in een mand sliep, werd beneden met doorgesneden hals gevonden, in zijn mand, die de dieven dus naar beneden hebben gehaald in gang, kamers en keuken waren bloed- sporen aanwezig. De pastoor heeft het hondje wel naar beneden hooren loopen en even blaffen en heeft ook menschen hooren loopen en een deur toegaan, maar was in de meening dat de dienst- boden opgestaan waren. De dieven hebben wijn en vleesch uit den kelder gehaald en zich in de keuken te goed gedaan. Met de sleutels der sacristie, die op een ver- borgen plekje hingen, zijn ze vervolgens de sacristie binnengegaan, waar ze alles van waarde, miskelken. monstrans enz., meeuamen. Zaterdagavond heeft aan den Ringdijk onder Watergraafsmeer bij Amsterdam een felle brand gewoed in perceel 21. Het benedengedeelte van dit huis werd bewoond door den heer Verheul, die daarin een winkel in verfwaren en chemicalien heefthet eerste bovenhuis werd bewoond door de familie Gleijbeek, het tweede door het ge zin van den bootwerker Van Dalen. De brand ontstond in het achtergedeelte van het tweede bovenhuis. De vrouw van Van Dalen was de deur uitgegaan om boodschappenn te doeu, de zorg der kinderen aau den vader overlatende. Tijdens haar afwezigheid viel de petroleum van de zoldering en zette dadelijk alles in vlam. De kleeren van den man geraakten in brand en hij bekwam brandwonden aan de handen. Door den schrik bevangen, niet wetende wat hij eigenlijk deed, rende hij de trap af, zonder aan de kinderen te denken en brand roepende. Buiten gekomen werd hij dadelijk geholpen en ondertusschen was zyn buurman Gleijbeek, na de zijnen naar buiten te hebben gebracht, weder het brandende huis in gegaan, wetende dat de kinderen van Van Dalen nog boven waren. Spoedig kwam hij met eeu der twee kinderen -op straat, doch het was onmogelijk nog eens naar boven te gaan, want de trap had reeds vuur gevat. Nochtans meende men in den aanvang dat het andere kind van Van Dalen ook reeds door anderen zou gered zijn en vermoedelijk bij menschen in de buurt was binnen gedragen. De brandweer had geen gemakkelijke taak om halftien was men de brand meester, doch de bovenverdiepingen waren geheel verwoest en het dak van het aangrenzende perceel had nogal schade bekomen. Middelerwijl was bekend gewordendat het jongste kindje van Van Dalen nergens te vinden was en begon men te vreezen dat het arme kind het slacht- offer van het vernielend element was geworden. Zekerheid dienaangaande kon men eerst krijgen zoodra de brandwachts het verwoeste perceel zouden kunnen doorzoeken. In angstige spanning werd door de menigte dit oogenblik verbeid. Eindelijk durfde de heer Boele, brandmeester, met zijne mannen een onderzoek instellen en spoedig bleek, dat het kind, een meisje van acht maanden ongeveer verkoold was gevonden in den kinderwagen, waarin Een geregelde postverzending door middel van duiven geschiedt op Nieuw-Zeeland tusschen de stad Auckland en het op korten afstand ge- legen eiland Great-Barrier. Dat eiland heeft slechts weinig inwoners, die in de mijnen werken en dens per week door een boot gemeenschap met den vasten wal hadden, tot men 1896 besloot,. een postduivendienst in te stellen. De 60 mijlen, die de plaatsen scheiden, wordt- door duiven afgelegd in ruim een uur. Eerst kostte een bericht 1.25, maar toen het gelukte, in eens vier brieven te verzendenr daalde de prijs tot 0.30. De brieven worden op bijzonder licht papier geschreven, om de pooten der duiven gewonden en dan van een ondoordringbaar omhulsel voor- zien, om vocht af te weren en ook om te ver- hinderen dat de vogel met zijn bek het papier los maakt. Zoodra de duif op de plaats harer bestemming is aangekomen en in de til gaat, waarschuwt een electrische bel den beambte dat de post is aan gekomen. Een honderdtal duiven worden voor dezen dienst gebruikt. Omtrent de schipbreuk van het stoomschip City of Rio de Janeiro wordt nog gemeld Het stoomschip, groot 3548 ton en behooreade aan de Pacific Mail Steam Ship Company te New-York, vertrok 22 Jan. van Hongkong naar San Francisco, met eene kostbare lading, 29 kajuitspassagiers, 7 blanke en een groot aantal Chineesche en Japansche tusschendeksp issagiers, te zamen meer dan 140. Onder de passagiers bevond zich ook de Amerik. consul-generaal R. Wildman, diens echtgenoote en 2 kinderen, die alien ver- mist worden. Het ss. arriveerde den 21" des avonds buiten de Golden Gate, doch door mist bleef het dien nacht buitengaats. Te 5 uren des ochtends van den 22" liep het binnen met een loods aan boord, doch weldra stootte het op eeue klip, gelegen J mijl bezuiden Fostpoint en ongeveer 1000 yards van een met klippen bezaaide kust, en zonk 20 minuten daarna. De loods schijnt geroepen te hebben dat iedereen zich in de booten moest begeven, waardoor eene ontzettende verwarring ontstond. Slechts 3 booten zijn veilig wegge- komen, waarin de gezagvoerder de vrouwen had doen plaatsen en die vervolgens met een deel der bemanning de haven bereikten. Spoedig kwamen echter vele sleepbooten en andere vaartuigen naar de strandingplaats. De gezagvoerder bleef tot het laatste oogenblik op de brug, totdat hij door het water was omringd en met het schip zonk. Aan boord bevond zich ook eene waarde van 600,000 p. st. in specie. De loods werd ernstig verwond. In het geheel werden, zooverre bekend is, gered 79 passagiers, waaronder 12 kajuitspassagiers, 11 officieren, 15 Azizaten en 41 Chineezen van de equipage. Men gist dat ongeveer 122 personen bij de schip breuk het leven verloren. Volgens sommigen der overlevenden heerschte aan boord na het ongeval de schromelijkste ver warring, terwijl anderen verklaren dat de orde onder de bemanning goed bewaard bleef; ook wordt beweerd dat de gezagvoerder zich in het laatste oogenblik in zijn hut opsloot en zoo met het stoomschip wegzonk. Aan boord bevond zich eene mail voor Londen en Duitschland, die men in beschadigden toestand heeft geborgen. Er zijn reeds vele lijken opgevischt. Een van de passagiers, kapitein van de Duitsche marine, Hecht genaamd, sprong van een reddiugs- gordel voorzien overboord en werd gered.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2