A1 g e m e o a Hieuws' en Admtentieblad 7 o o r 2eeuwsch-Vlaanderen. c%an6estedincj. aanbesteden No. 4040. Donderdag 28 Februari 1901. 41e Jaargang. Engeland en de Z.-A. RepubM. PKBCSS OP 6SAVOF. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave het maken van 3893 Mi. Keit»esti*ating- in de Molenver- korting en het aansluitende Biezen- straatje. F .MJ1JIJL, LETQN 3) //Wel verplicht. maai ik kan uw dank niet MumsniE (oik n r. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Hit hlail v ADVBETENTIlN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directs opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prij^ slechts tveemaal berekend. Grootere letters vrorden naar plaatsrnimte berekend. Burgemeester en Wethouders van WESTDORPE zullen op Donderdag den 7" Maart 15)01, des aamiddags 2 ure, lokale tijd, bij enlcele inschrijving en onder nadere goedkeuring Aanwijzing wordt gegeven op 5 Maart 1901, des voormiddags 11 ure 1. t. Het bestek ligt ter lezing ter Secretarie der gemeente Westdorpe en verder in de volgende hotels: Abdij.Middelburg; Van Noppen,Zierikzee; Zoutkeet, Goes Hof van Holland, Tholen Canon d'Or, Breskens Luijck, HanswcertNeder- landsch Hotel, Neuzen Du Commerce, Vlis- singen; Bonte Hert, HulstHotel Rotterdam, Sas van Gent en Veerhuis, Walsoorden, en is voorts tegen betaling of toezendiag van f 0,50 verkrijgbaar bij den Secretaris. Westdorpe, 5 Februari 1901. C. VAN WAES, Burgemeester. M. J. B. KIEBOOM, Secretaris. w £r W4V/X un-v erseliijnt rriaandag-, Woeudaa- en Vrijdagavond, uileezonderd op Veestdagen, bij de Firma P. i. 4* l»K I1IUK te He. leuen. De berichteu uit Zuid-Afrika ziju zoo ongunstig voor de Boeren, zod in tegensteJling met wat we hoopten en verwachten, dat we gaarne alles be- denken willen om er de onbetrouwbaarlieid van in 't licht te stellen. En natuurlijk dan kunnen •we er op wijzen, dat ze van Engelschen oorsprong zijn, dat de toestand der Boeren wel weer erg benauwd is geweest enz. Maar toch vreezen we, ons op het ergste te moeten voorbereiden. Wan- neer er niet iets zeer bijzonders gebeurt schijnt de kans, dat de Wet of Botha den strijd zullen kunnen volhouden, zeer gering. Botha heeft tegenover zich den besten Engel schen generaal, een van de weinigen, die, voor zoover we ons herinneren, nooit door de Boeren is gestagen. French is daarbij een uiterst be- kwaam cavalerist en de bevrijding van Kimberley heeft hem doen kennen als een stoutmoedig, onvermoeid ruiter, die het met zijn troep bijna Ilaar luchtige toon hielp al even weinig als baar spot. Waldenburg, die zich altijd dadelijk naar^ haar verlangen schikte, was vandaag zeer onvolgzaam. Terwijl zij hem gebood te zwijgen, schudde hij voortdurend het hoofd. #lk kan niet gehjorzamen en ik wil het niet," sprak hij vastbesloten. /Vandaag ontving ik een bericht, waardoor ik verplicht ben eenigen tijd elders te verblijven, maar ik wil niet heengaan zonder u gezegd te hebben, wat u reeds lang weetik bemin u van ganscher harte en alle geluk ter wereld beteekent niets voor mij als ik u niet tot vrouw heb. Neen, Katharina, keer u met afZie mij aan en zeg mij mag ik hoop koesteren Mag ik, Kaatje P" Hij was zoo dicht bij haar, dat hij bijna haar hart kon hooren kloppen. Een geheel nieuw, heerlijk gevoel maakte zich van haar meester net was alsof zij niet meer aan haar zelve toebe- hoorde maar aan den man in haar onmiddellijke nabijheid. Onwillekeurig sloeg zij haar oogen op hem, die haar zoo smeekend aankeek, doch daarbij vloog haar blik ook langs een schilderij, die op een ezel bij den haard stond. Het was een meesterlijk uitgevoerd portret van haar over- leden echtgenoot, den handelsraad. Gedurende zijn leven had die man met zijn baardeloos gezieht steeds een ontnuchterende invloed op haar uitge- oefend. Bij zijn cyuischen grimlacht was ieder tegen de Boeren kan volhouden. We hebben reeds vroeger er op gewezen, dat Botha in 't nauw gedreven werd. Er zijn wel eenige kleine kommandos bij Chrissiemeer langs French' macht in westelijke richting ontkomen, maar de hoofd- macht van Botha bleef toch tegen de Swaziegrens vastgedrukt, en zijn Boeren moeien groot gebrek aan voedsel, kleeren en schoeisel hebben. 't Is dus best mogelijk, dat Botha er aan denkt, zich over te gevendat hij 't niet langer vol kan houden. Kitchener zou de besprekingen op 27 Februari hebben vastgesteldde Amajubadag zou dan wel een noodlottige dag voor de Boeren worden. Intusschen dient men in 't oog te houden, dat het bericht omtrent het zenden van een parle- mentair door Botha nog niet officieel vaststaat. Met De Wet schijnt het al even akelig gesteld te zijn. De BoereLkommendos uit de Kaapkolonie trachten nog altijd zich te Prieska bij hem te voegen. Herzog, die Pretorius, Brand en Newhardt bij zich heeft, trok Woensdag met zijn kommando langs de Brakrivier, terwijl een ander kommando, 1200 man sterk, vermoedelijk onder Fourie, zich te Becha bevindt, ten zuidwesten van Prieska, Kreutzinger, die blijkbaar versterkingeu gekregen heeft, rukt steeds noordwaarts en bevindt zich thans te Willows, ten westen van Middelburg kleine afdeelingen Boeren, die elders opduiken, schijnen ook naar het noorden te trekkeu. Ver moedelijk wacht De Wet te Prieska op Herzog. die hem duizend paardeu moet brengeu, om later gezamenlijk weer naar het zuiden te rukken. Gevaugen genomen Boeren vertellen, dat Kit chener's proclamatie van 20 December betreffende de voorwaarden waarop de Boeren zich kunnen overgeven, thans bekend wordt onder de te velde staande Boeren. Vierhouderd zouden er van De Wet wegeloopeu ziju sedert deze de Kaapkolonie binnengevallen is. De laatste telegrammeu van Kitchener doen zien, dat de Wet nogal verliezen heeft geleden. Het heet, dat zijn manschappen geheel verdreven ziju en dat hij zelf met een handjevol ontsnapt is ever de Oranje rivier. Of het werkelijk al zoo slecht staat, Wij zouden voor De Wet nog meer hoop hebben dan voor Botha, maar dat zijn inval in de Kaapkolonie een succes is gsweest, kunnen zelfs de meest optimistische Boerenvrieuden niet meer hopen. Zal de oorlog werkelijk uit zijn als Botha gecapiiuleerd heeft en de Wet's macht is verstrooid Dat is moeilijk te beslissen. De Boeren traden beter gevoel, ieder edele neiging haar bespottelijk voorgekomen. En het portret van den doode oefende nog denzelfden invloed op haar uit. Zij luisterde niet meer naar de teedere woorden van den graaf, die haar zwijgen als een stille aan- moediging beschouwdein haar ooren klonken slechts de woorden van haar overleden echtge noot »Geen sentimenteele praatjes, lief kind De menschen ziju alien veil, alien aanbidden het geld Men zal je allerlei fraaie leugens toefluisteren omdat ji rijk bent. Wees niet zoo dwaas er ge- loof aan te hechten. Die fraaiigheden gelden je rijkdom, maar volstrekt niet je persoonEn Waldenburg wilde haar geld, natuurlijk alleen haar geld en zij was bijna zoo dwaas geweest hem te gelooven, omdat hij beter zijn netten wist te spannen dan anderen dit vroeger gedaan hadden. In minder dan een seconde was alle zwakheid van haar geweken, haar gelaat vertoonde weer de harde spotachtige trekkeu, die bet zoo menig- maal ontsierden. Zij rukte haar hand los en barstte in een schaterlach los. //Wat een komieke rol speelt ge nu, heer graaf!" zeide zij spottend. //Werkelijk ver- schoon mij, ik gevoel, dat ik onbeleefd was, maar ik ben nu eenmaal zoo, ik bemerk altijd dadelijk de belachelijke zijde van de dingen." Toen zij begon te lachen, was Waldenburg in zijn voile lengte voor haar getreden en hij keek haar aan zoo ernstig aan, dat haar laatste woorden met eenige schroom over haar lippen kwamen. Zij begreep, dat zij hem zwaar beleedigd had, maar zij twijfelde niet, of zij zou hem gemakke- lijk weer kunnen verzoenen. Zij was vast over- tuigd, dat hij nooit naar haar hand zou gedongen hier en daar in de laatste dagen met groote stout- n>oedigheid op en 't is best mogelijk, dat een paar duizend onverzoenlijken aan Engeland ook dan nog heel wat te doen geven. Uit Cradock bv. wordt een aanval gemeld en bij Heidelberg is den 20n weer een posttrein ontspoord, waarbij 5 passagiers en een vrijwilliger werden gewond. Toen er troepen opdaagden, werden de Boeren verdreven. Bij Krugersdorp hebben Duitschers een aanval op den spoorweg gedaan. Twee man werden ge- pakt, terwijl zij bezig waren, een brug door dyna- miet te vernielen, waarin zij reeds gedeeltelijk geslaagd warende geheele troep werd omsingeld en in de gevangenis gezet bij een vergeefsche poging om te ontsuappen werden er eenigen neergeschoten. De directeur van het kabinet der Koningin, jhr. P. J. Vegelin, brengt in de Stct. (n°. 47) ter algemeene kennis, het volgende door hem ontvangen schrijven van Hare Majesteit de Ko ningin z/Het Loo, 23 Februari 1901. Ter gelegenheid van Ons huwelijk mocht Ik en Zijue Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, zoowel uit het V .derland als uit de overzeesche bezit- tingen en van Nederlanders in het buitenland vertoevende, zoo tallooze gelukwenschen en blijken van gehechtheid en trouw ontvangen, dat het Mij tut Mijn groot leedwezen unu/ogelijk ia gewooet aan een ieder afzonderlijk Mijnen dank te doen overbrengen. Ik verzoek U Hoogwelgeboren daarom, ook namens Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, Onze diepgevoelde erkentelijkheid te betuigen, aan alien die Mij en Zijne Koninklijke Hoogheid in deze dagen blijken hebben gegeven van hunne liefde en gehechtheid en Onzen hartelijksten dank over te brengen voor de gelukwenschen en huldebetui- gingen, die Wij van alle zijden mochten ontvangen. De groote belangstelling, die Ik, ook nu bij Mijn huwelijk, van Mijn Yolk weder mocht onder- viuden, vervult Mij met groote dankbaarheid. (get.WILHELMINA". Aan den Hoogwelgeboren Heer den heer Directeur van het Kabinet der Koningin. 'a Gravenbage. hebben, als zij arm was geweest, al zou bij dan ook haar schoouheid bewonderd hebben. Het denkbeeld lokte haar aan hem te verzoenen en de macht harer schoonheid op hem te beproeven. Met een schalkschen blik reikte zij hem de hand. //Is u boos op mij vroeg zij met een be- tooverend lachje. //Volstrekt niet, mevrouwantwoordde hij met zooveel deftige beleefdheid, als hij tegenover haar nog nooit getoond had. /Natuurlijk had ik gaarne een ander antwoord gekregen maar ik zal mij zonder morren aan uw harde uitspraak onderwerpen." z/Daar doet u goed aan," antwoordde Katharina op trotschen toon. //Wij zouden toch niet bij eikaar gepast hebben." Hij maakte een kleine buiging. #Ah, ziet u dat zelf in vroeg zij uitdagend. //Volkomen, mevrouw," luidde het kalme ant woord. //Dat doet mij genoegen. Het is voor mij aau- genaam om zoo met u te praten, en als ik zeker ben, dat u niet weer met zulke hartsgeheimen z/Daar kan u op rekenen, mevrouw," sprak hij koel, terwijl hij op haar wenk weer ging zitten. z/Alleen eeu dwaas zou zich voor de tweede maal zoo belachelijk maken. Uw manier om mij te genezen was wel hard, maar toch doeltreffend. Ik ben genezen en blijf u daar dankbaar voor." Kathariua had nu in haar schik kunnen zijn, daar hij de zaak zoo licht opnam, maar juist in- tegendeel werd zij daardoor geergerd. In plaats van nu verder over dit onderwerp te zwijgen, zeide zij geraakt Volgens de N. R. Ct. zal het nationaal geschenk aan de Koningin bestaan uit eeu diadeem met saffieren, een collier en twee armbandeu, uit dezelfde blauwe steenen vervaardigd. Aan het geschenk zal een album worden toe- gevoegd, bevattende gezichten uit de hoofdstedeu der verschillende provincien. Bij het voortgezet algemeen debat over de Legerwetten in de zitting der Tweede Kamer van gistereu bleef de heer Verhey, repliceerende, ten aanzien van den korten oefentijd meer hechten aan de opiuie van de officieren die dagelijks. met de troepen in aanraking komen, dan aan de rap- porten van de divisie-commandanten. 's Ministers rede had hem ook niet duidelijk gemaakt welk aandeel de marine heeft bij de mobilisatie en uit 's Ministers mededeelingen had spr. opgemaakt dat de aangekondigde wijziging van de vesringwet geen ingrijpende veranderingen zal brengen tot ver- betering van ons defensieplau. De vraag is echter of zonder verandering ir. de Nieuwe Hollandsche Waterlinie de verdediging geen deceptie zal ople- veren. Hij meent overigens dat de voorgestelde organisatie ruimer had behooren te zijn. De heer Tydeman verdedigde nader het instellen van een permanent comite van defensie in het belang van continuueit van gedragslijn, als noodig voor een generaal defensieplan. Hij drong aan op tegemoetkomeude houding van den Minister bij de onderdeelen, o. a. door het blijvend ge- deelte te behouden. Ook uit een sociaal oogpunt is het behouden van het blijvend gedeelte aan te bevelen, want de menschen hebben gedurende de wiuteruiaanden een goed dak, eten, en een goede f 100 op den koop toe. De heer \an Vlijmen achtte de voorgestelde landweer uit een maatschappelijk oogpunt onbillijk en van militair standpunt onvoldoende. Naast het staande leger moet men hebben een reserve- volksleger, dat geleidelijk en gestadig in vredestijd wordt geoefend. De landweer kan spr. niet accepteeren en hij zou wenschen dat men de wetten kon separeeren in dien zin, dat thans de militiewet af te haudelen en het voorgestelde organisatieplan tot later uit te stellen. De heer V an Bylandt (Apeldoorn) wenschte met den heer Lohman een commissie om de Kamer in te lichten over bezuinigingen op oorlogsgebied en voorts drong hij aan op overlegging van de rapporteu omtrent den verkorten diensttijd bij de bereden wapens. De heer De Ras bestreed nader den verkorten aannemen. Als ik u genezen heb, dan gebeurde dat zonder mijn wil. Ik had alleen oog voor het komieke van het voorval. Zulke liefde-too- neelen zijn bu eenmaal belachelijk." z/Op uw standpunt ja, stellig En op het uwe z/Dat zou u nauwelijks begrijpen, mevrouw 1" Kathariua zag hem hoogmoedig aan en zeide z/Misschien toch welDaar kunnen wij de proef eens van nemen. Verklaar mij daarom uw stand punt eens, wil u z/Wenscht u het? z/Ik verzoek het u." z/Goed, dan zal ik het doen, op gevaar af van u te mishagen. Yolgens mijn opvatting heeft een vrouw volkomen het recht den man af te wijzen, wiens aanzoek haar niet aangenaam is. Hij moet daarop verdacht zijn, als hij ziju aanzoek doet. Ik ben echter van meening, dat de vrouw geen recht heeft om aan haar weigering op eenige wijze spot of hoon te verbinden. Een eerlijk man, die alles, wat hij heeft en is, aan de voeten eener vrouw nederlegt, mag op zijn ernstig ver zoek ook een ernstig antwoord verwachten. Spot bij zulk een gelegenheid geeft bewijs van een koud hart en van gebrek aan de fijngevoeligheid, die geen enkele dame mag ontbrekeu. Ik heb u zeer lief gehad, mevrouw, en uit uw gedrag tegenover mij maakte ik op, dat ik u niet onverschillig was anders zou ik het niet gewaagd lebben nw hand te vragen. Als uw afwijzend antwoord op een audere manier gegeven was, zou ret mij diep gesmart hebben, maar nu ben ik u dankbaar, want ik blijf nu verschoond van een ongelukkig huwelijksleven. U bezit vele gaven,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1