J v o o r Seeuwsch'Vlaandere A1 g o a o e ITieuws* en Adverteatieblad n, 4039. Dinsdag 26 Februari 1901. 41e Jaargang. Herverpachting. Engeland en de Z.-A. Republiek. PBIHCisS OP BEAVIif. herverpachten: Binnenland. A.DVEBTENTISN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt slechts tw eemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertentien vdor 3 uren op den dag der uitgave. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. de prjj> Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag 5 Maarl 1901, des namiddags uur, op het gemeentehuis aldaar, in het openbaar het grasgewas op het Oostelijk ge- deelte van de algeraeene begraafplaats. De voorwaarden liggen ter inzage op de ge meente-secretarie. Ter Neuzen, 25 Februari 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. Er komen zeer ongunstige beriehten over den toestand, waariu de Boeren zich bevinden. 't Is wel waar, dat zij van Engelschen oorsprong zijn, althans door Engelschen worden meegedeeld, maar 't is toch niet onmogelijk, dat er een groot deel waarheid aan ten groudslag ligt. Allereerst wat de macbt van Botha betreft. Te Standertou it een deserteur van Botha's troepenmacht aangekomen en deze heeft verteld van de toespraak, die de kommandant-generaal den 10 Februari heeft gehouden. Botha wtkte daarbij zijn burgers op, zich nooit over te geven, en wees op de Noord-Amerikanen, die zes jaren moesten strijden voor hun onafhankelijkheid. Zoolang ik nog 500 man heb, zal ik altijd bereid zijn, ben aan te voaren, zeide Botha. Maar de Boeren antwoordden, dat de Engelschen hun oogst vernielden en hun voorraad verbrandden, dat zij het vee weghaalden en dat de schietvoorraad bijna op was. Sommigeu hadden nog slechts 6 patronen. F fr I TILLKTON Waar moesten zij nieuwe patronen vandaan halen, als die op waren Botha verzekerde, dat de Heer h»n de middelen zou verschaffen om den strijd voort te zetten. Wat de correspondent van de #Dailj Mail" omtrent de volgelingen van de Wet zegt, is niet veel gunstiger. Den 20 waren de Boeren aan de Brakrivier, 64 K.M. ten westen van Hopetowa, en de Britsche voorposten waren in aanraking met de Boeren. Dezen bleven, volgens den corres pondent, geheel werkeloos, uadat eea poging om die rivier rijdende over te steken was mislukt, omdat zij te sterk gezwollen was. Men verwachtte dat Plumer krachtig zou voort- rukkende kolonne van Henniker marchrerde bemiddeld 42 K.M. per dag. De correspondent geweert, dat de Wet sedert den inval 80 man aan gesneuveldan en 60 gevanganen heeft verloren verder waren er tal van manschappen gedeserteerd, die bij 50 en 60 tegelijk een minder streng be- velhebber tracbtten op te sporeneindelijk zou de Wet 400 paarden, honderdduizeud patrouen, 6000 pom-pom-projectielen en veel ammunitie voor zijn vijftienponders verloren hebbeu, met 60 van zijn 100 karren en wagens. De Wet's volgelingen zouden niet meer schiet voorraad overgehouden hebben dan in hun bande- lieren zit. Dezelfde correspondent heeft onder vroegere dagteekening uit Kranspan geseind, dat de Boeren van de Wet in paniek 1 ijken te ver- keeren. Zij laten stellingen in den steek, waarin een 100 man de geheele Engelsche kolonne louden kunnen tegenhouden. De verklaring hiervan is, dat de Wet zich in een geheel onbekend district berindt, dat hij niet van plan was binnen te trekken. Uit Zoatpan wordt gemeld, dat de Wet in de richting van Readsdrift trekt, blijkbaar met het voornemen om de Oranje-rivier weer over te gaan. Hij heet zelf sterk terneerges'agen en zou ge- weend hebben over de hardnekkige vervolging der Engelschen. llet ziet er dus vrij wanhopig uit, als de toestand zoo is en met schrik deuken we aan den 27' Februari, den Amajubadag, toen Cronje zich overgaf. In de Kaapkolonie is de toestand in groote trekken overigens als volgt. Het kommando van Herzoch marcheert noordwaarts in twee kolonnes, blijkbaar met de bedoeling, zich met de Wet te vereenigen. Kreutzinger bevindt zich met zijn kommando ten noorden van den weg van Graaff Reinet naar Maraisburg. Andere kleine komman dos zijn gezien in de omstreken van Stejisburg en Middelhurg in het noorden van het district C radocker zijn daar veel jonge Kapenaars bij. Waar het kleine kommando van Schepers zich bevindt, weet men niet. Zeker is't echter, dat Scheepers het plan opgeheven heeft om tusschen Prince Albert en Beaufort West den spoorweg over te steken, en dat hij nu oostwaarts trekt, door Parson en Grenfell achtervolgd. Van den overtocht der Boeren bij Irene ten zuiden van Pretoria, maakten wij reeds melding. Het blijkt nu, dat de Boeren daarook een duiker van den spoorweg hebben vernield en een trein met levensmiddelen hebben aangehoudei, leegge- plunderd en daarna verbrand. Kitchener heeft gelast, geen goederen meer te zenden langs de Delagoabaai-lijn behalve eorlogs- behoeften en medicamenten. Sommigen leiden hieruit af, dat er ee* groote Engelsche beweging in oostelijke richting op handeu is. Esn sterke Engelsche kolonne ageert ten zuiden van Vrijheid om den terugtocht van Botha af te snijden. i Door de ,/Weeklv Despatch" is een telegram verspreidt als zou generaal Botha hebben gevraagd om met Kitchener te ouderhaudelen over over- gave. Dit telegram is echter door geen ander blad vermeld en ook is de officieele bevestiging tot nu toe achterwege gebleven. Bij Koninklijk besluit zijn, met insane van 1 April 1901 5 8 1*. benoemd tot schoolopziener in het district Gouda de heer W. Middelveld Viersen, school opziener in het district Middelhurg, uit welke laatate betrekking hem eervol ontslag wordt ver- leend 2°. tot schoolopziener in het district Middelhurg de heer J. H. Blum, te Alkmaar, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag uit zijne betrekking vau schoolopziener in het arrondissement Alkmaar. Bij Koninklijk besluit van den 4™ Januari 11. is een nieuw Algemeen Reglemeut voor het vervoer op de Spoorwegen vastgesteld, dat den 1" Maart in werking treedt. Zoo voor het vervoer van reizigers als van goederen zijn daarbij bestaande bepalingen gewijzigd of nieuw gemaakt. Elk reiziger en elk, die goederen te vervoeren heeft, zal dus in zijn eigen belang wel doen van het nieuwe Reglement keunis te nemen. Onder goederen zijn hier in het bijzonder ook te verstaan paarden en vee. De bepalingen omtrent het vervoer daarvan hebben o. a. wat den leveringstijd betreft niet onbelangrijke wijzigingen ondergaan. De bepalingen omtrent goederen, waarvan° het vervoer per spoorweg verboden of slechts voor- waardelijk toegestaan is, zijn meer in overeen- stemming gebracht met die, welke in internationaal verkeer gelden. De lijst van laatstbedoelde soort goederen is daartoe belaugrijk uitgebreid. Ook zijn nieuwe modellen van vrachtbrieveu bij dit Reglement vastgesteld. Eene uitgaaf van het nieuwe Reglement met bladwijzer, bewerkt door den heer K. H. Beijen, afdeelingschef bij de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, verschenen bij de firma J. G. van Terveen k en Zn. te Utrecht, is voor 50 cts. in den boekhaudel verkrijgbaar. De heer Beijen heeft bij deze gelegeDheid bij dezelfde firma tevens een nieuwen druk doeu verschijnen van de reeds vroeger door hem bewerkte spoorwegwet, van eenige uit die wet voorcge- vloeide Koninklijke besluiten en van het Algemeen Reglement voor den dienst op de Spoorwegen, een en ander met opneming van al de wijzigingen, en aanvullingen, die daarin tot heden gebracht zijn. Uit Vlissingen wordt aan de Tel. geseind Zondagmiddag vier uur kwam het Engelsche jacht Victoria and Albert," gevolgd door de kruisers //Australia en //Severn" op de reede. Het jacht stoomde onmiddelijk naar de haven en was te ongeveer vijf uur gemeerd aan de dagpon- ton der Maatschappij ^Zeeland." Nadat de brug was gelegd, ging naar boord baron Sirtema van Grovestins, om den Koniug van Engeland namens onze Koningin te begroeten. Verder werd Z. M. gecomplimenteerd door den Engelschen gezant uit Den Haag, Sir H. Howard, den Britschen vice- consul, de commandanten van het wachtschip en hetgarnizoen. Deze autoriteiten bleven betrekkelijk geruimen tijd aan boord. Door de aan en om de sluizen opeengehoopte menigte werd luidkeels het Transvaalsche Volkslied gezongen. De Koning verliet eerst te 7 uur zijn jacht. Toen werd de Koninklijke standaard neergehaald. Z. M., die in politiek was, beantwoordde minzaam de begroetingen van de op de ponton en het perron aanwezige autoriteiten en andere personen. Alle toegangen tot het station waren streng afgezet, zoodat overige belangstellenden niet tegen- woordig konden zijn. De Koning ging door de vorstelijke wachtkamer onmiddeUjk naar den trein Door zijn onweerstaanbaar trouwhartige bemin nelijkheid was het hem spoedig gelukt bij haar in de gunst te komen. Zij behaudelde hem met zekere vertrouwelijk- heid, doch overigens mishandelde zij hem nog meer dan de andere heeren, die naar hare hand dongen. Hij verdroeg dat met een lachend gezicht, zooals men de luimen van een verwend kind verdraagt het gelukte haar nooit hem boos te maken, hoe- veel moeite zij daar ook voor deed. Als zij in een gezelschap verscheen, kon zij er op rekenen, dat Waldenburg spoedig bij haar zou zijn en de vreugde, waarmee hij haar begroette, bewoog haar menigmaal om hem vriendelijker de hand te drukken, dan zij eigenlijk wel vooruemens was geweest. Zulke buien van welwillendheid duurden echter slechts kort. Zij behoefde slechts er aan te deuken, dat zij zeer rijk en Waldenburg arm was om dadelijk weer de spotzieke grillige schoone te zijn, die het geduld van haar ridder aauhoudend op de proef stelde. Algemeen hield men het er voor waarschijnlijk, dat zij met Waldenburg zou trouwen, want al was hij arm, hij had toch een gewichtig punt in zijn voordeel. Door met hem een echtverbintenis aan te gaan keerde zij terug in den rang, waar zij volgens hare geboorte behoorde zij zou dan den naam van den geadelden parvenu verwisselen tegen een der edeJsle namen des lands. Mevrouw Von Salten werd in haar mijmeringen gestoord door een knecht, die den graaf kwam aandienen. Waldenburg was een flink gebouwd man met een prachtigen blonden baard en vurige blauwe oogen. Hij leverde een prachtige tegensfelling met de teedere brunette, die aan den haard zat. Met de haar eigen losse bevalligheid stak Katharine hem de hand toe. *Hoe aardig, dat u komt," sprak zij. ,/Hier, kom bij mij zitten en vertel mij eeua wat nieuws." Hij keek haar lachend aan en vroeg met goed- aardige ironieHeeft uw ongesteldheid van gisteren geen ernstige gevolgen gehad P" #U heeft mij dus doorzien vroeg zij lachend. elzeker, dat waa niet zoo moeilijk. En anderen hebben u ook doorzien, b. v. de gaatvrouw. levergeefs heb ik tegen de verontwaardigiug van mevrouw Von Buchtritz gestreden." Vol belangstelling richtte Katharina zich in haar stoel op en vroeg »Was zij boos? Kom, vertel mij dat eeas. Bij al de kleuren, die zij draagt, moet het rood vau den toorn haar bijzonder komiek gestaan hebben. Ik denk, dat zij dan als een kameleon om de beurt in alle kleuren schittert." //Zoo ongeveer. Ik had medelijden met dien armen Sudewitz. Als adjudant van den overste is hij niet alleen arrangeur van feesten en bowl- fabrikant. maar bij voorkomende gelegenheid is hij ook bliksemafleider voor de kwade buien van de vrouw zijns chefs. Natuurlijk kreeg zyn gebrek aan overleg de schuld vau alles, hoewel ik niet begrijp, hoe hij de verdachte hoofdpijn en het vroeg- tijding vertrekken van zekere grillige dame voor- komen kon hebben. Neen, mevrouw, wees niet boos en laat mij eerst uitspreken. Het was niet lief, dat u gisteren mijn chef beleedigde, zijn vrouw ontstemde, den armen Sudew'itz een on- weer op den hals haaldeen mij dengenoeglijken avond geheel bedierf. z/Dat laatste vermoedde ik volstrekt niet." Die woorden klonken afwijzend, maar de ritmeester liet zich daardoor niet van streek breugen. z/Dat geloof ik gaarne, doch dat verandert niets aan het feit," zeide hij. irLateu wij daar verder over zwijgen," zeide hij. //De worm, die vertrapt wordt, kronkelt zich en ik, arme mishandelde, wil tenminste weten, waarom ik zoo wreed behandeld ben. U had mij dee cotillon beloofd, mevrouw Waarom heb ik dat geluk moeten misseu Alle boosheid, die zij toonen kon, legde zij in den woedeuden blik, die zij nu op Waldenburg wierp. z/Neem toch verzachtende omstandigheden in aanmerkiug, gestrenge heer reehter," autwoordde zg spotteud. ,1k heb uit onwetendheid gezondigd. Op mijn woord, ik heb geen oogenblik aan u ge dacht of aan den dans, dien ik u beloofd had.' Waldenburg kruiste de armen op de borst, boog en zeide met komische onderworpenheid //Ik dank u voor de genadige straf." Katharina was geergerd door niets kon zij dien man ziju bedaardheid ontnemen. Zooveel zacht- aardigheid kon zij niet verdragen en kwam haar verdacht voor. W aldenburg daalde telkens meer in haar achting, hoe kalmer hij haar luimen ver droeg. Hij is niets beter dan de anderen," dacht zij z/een speculant, een gelukzoeker." Waldenburg vermoedde niet, wat die plotseling opkomeade rimpels op haar voorhoofd te beduiden hadden. Hij was aan haar snel-afwisselende luimen gewoon en de liefde maakte blind hij vond daarin juist veel bekoorlijks. //Heeft freule Tosca u op de vlucht gedreven vroeg hij om haar te plagen. Zij haalde misnoegd de schouders op en aut woordde ontevreden: ,/Zij en nog anderen. Waarom moet ik mij vervelen Die eindelooze voordrachten van dilettanten zyn mij een gruwjl ik was zeker niet gekomen, als ik de listige bedoeliugen van mevrouw Von Buchtritz hadden kunnen raden. Maar wie zou zoo iets vermoeden bij de uitnoodiging tot een the dausant? U zal moeten bekenuen, dat het onuitstaanbaar was. Eerst die eindelooze sjmphonie, waarbij de piano altijd een halve slag achter was en een vioolsnaar sprong bij het smeltende adagio. Dan die dunne tenorstem van den raadsheer Lengefeld, wiens geluid altijd mijn zenuwen ontstelt en eindelijk freule Tosca, die ons reeds voor de tiende maal hetzelfde aandoenlijke vers liet hooren. O, het was te erg. Ik moest wegloopen of mij een zenuwkoorts op den hals halen; ik koos het eerste. Maar genoeg hieroververtel mij nu wat nieuws, dat kan u zoo aardig en daar doet u vandaag een goed werk aan, want ik verveel mij W aldenburg boog voorover, zijn blikken zochten de hare, terwijl hij vroeg z/En als ik nu eens herhaalde, wat u reeds lang weet Katharina keek hem wyntrouwend aan en ant- coirs a reettdageo, bij de y|rma P. j.~i Al* OK ■IMBB te Ter l*en De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den Directeur der Directe Belastingen enz. te Middelhurg, den 22 Februari 1901 invorderbaar verklaard kohier N0 9 der Personeele belasting dezer gemeente, over het jaar 1900, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering, is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zynen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Ter Neuzen, den 23 Febrnari 1901. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1