BIJVOEGSEL Ts: Hsuzensohe Gourant Zaterdag 23 Februari 1901. No. 4038. Engeland en de Z.-A. Republiek. Binnenland. Ciemersgde berichteo. TER; NEUZEN, 20 Februari 1901. Het was een ontzettend gezicht, die massa vuur, welke ruimschoots voedsel vond in de stapels RECHTSZAKEN. Arrondssiements-rechtbank te Middelburg. TAN DE YAN Het is niet te verwonderen, dat we na de ont- snapping van De \Tet vooreerst geen belangrijk nieuws uit de Kaapkolouie hooren. Zoowel de vervolgde als de vervolgers- zullen wel een paar dagen noodig hebben oin op hun verhsal te komen. De Wet is het laatst gezien te Leeuwberg, ten westen van Hopetown. Daar heeft hij waar- schijnlijk zijn kommandos verstrooid en dit heeft de Engelschen op 't denkbeeld gebracht, dat de ontevredenen op eigen gelegenheid gingeu rechten. Een van die komuiandos beeft dan den trein tusseheu de Aar en Nauwpoort laten ontsporen, waarbij de machinist, de stoker en de conducteur werden gevangen genomen. Een ander deraillement is dat tusschen Vereeni- ging en Johannesburg, van een tiein, die aan dien van Kitchener voorafging. De opperbevel- hebber heeft nl. een vluchtig bezoek aan de Aar gebracht en op zijn terugreis overkwam hem bijna dat ongelukje. Daar Kitchener natuurlijk in ge- pantserde wagens rijdt- en voldoende bewapeniag bij zich heeft, konden de Boeren verdreven worden v<5<5r zij veel hadden gestolen. Het gerucht ran Laffaa, dat president Steyn ge vangen zou zijn genomen, is nog door niets beves- tigdhij zal dus wel met De Wet ontkomen zijn. Verder valt uit de Kaapkolonie gewag te maken van de gevangenneming van twee kieine Engelsche patrouilles om den 16", vijf mijlen van Steynsburg, van waar zij op verkenning waren gegaan. Nadat ze hun paarden hadden afgegeven, mochten ze weer huiswaarts trekken. In't Zuurbergsche gaan de meeste jonge Boeren met de invallers mee. Zij zijn gewapend met verschillende soorten van geweren. Van den 19® wordt uit Craddock gemeld, dat het kommando-Kreutzinger dicht bij Bethesde is. Het zou door de Engelsche kolonnes van Lowe en Gorringe in 't nauw zijn gedreven. Twee inboorlingen, die door de Boeren tusschen Graaf Reinet en Maraisburg gevangen zijn genomen, zijn gefusilleerd. De fnilitaire kommaudant van Calvinia heeft, naar 'tschijnt, geheel eigen inzichten over den oorlog. Een bericht uit Kaapstad meldt, dat hij aan 't onderhandelen is gegaan over de uitwisseling van gevangenen, iets dat de Engelschen nooit hebben willen doen. Van de beweging in Oost-Transvaal hooren we niet veel. Uit Standerton wordt geseind, dat Botha den zuidelijken oever van de Pongola, ten zuiden van Piet Relief, volgt, oogenschijnlijk naar Zoeloeland oprukkend. Er zijn er echter ook, die gelooven, dat Botha zijn plan om in Natal te vallen nog niet heeft opgegeven. Van Smith-Dorrien heeft men na 6 Februari niets Ternomen. Hij werd toen heftig aange- vallen door Louis Botha te Bothwell, dat misschien bij Carolina ligt (of te Bothabel, dat ten noord- westen ran Middelburg ligt). Daar sneuvelden toen 23 Engelschen o. a. luitenant Rantor van het West-Yorkshire regiment. Na dien is er geen gemeenschap met Smilh-Dorrien geweest en men mag aannemen, dat hij in die veertien dagen geen reeks van overwinningen zal behaald hebbvn. Of French in het oosten den Boeren werkelijk nog een gevoeligen slag zal toebrengen, wordt meer en meer twijfelachtig. Zondag trokkeu een 600 Boeren haastig bij Olifantsfontein ten zuiden van Pretoria den spoorweg overin welke richting is er niet bij gemeld. Van de la Rey nog altijd niets. Reeds is gewag gemaakt van den onwil van enkele Australische kolonien om nog volk voor de Zuid-Afrikaansche politie te werven. Ook in Canada begint men er genoeg van te krijgen. Eenige Franache parlementsleden hebben, gesteund door een paar Engelsche Canadeezen, geprotes- teerd tegen veidere wervingen in Canada voor Zuid-Afrika. De districtsschoolopzieners in Zeeland hebben aan de colleges van het dagelijksch bestuur in hunne districteu een ontwerp gezonden eener verordening tot regeling van het herhalings- onderwijs. Volgens dit ontwerp zal het onderwijs omvatten lezen, schrijven, rekenen, taal, natuurkennis, teeke- nen en handwerken voor meisjes. De nadruk valt vooral op het practische van het onderwijs en op de eiscben der omgeving. Vooral moet het nut voor bedrijf of ambt in het oog worden ge- heuden. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistricl Beverwijk zijn uilgebracht 5894 stem men. Van onwaarde 80. Gekozen de heer W. C. J. Passtoors (katholiek) met 2977 stemmen. Op den heer J. T. Cremer (liberaal) waren 2549, op den heer D. de Clercq (soc.-dem.) 264 stemmen uitgebracht. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren, betoogde de heer Troelstra, bij het voortgezet algemeen debat over de legerwetten, dat de be- handeling dezer ontwerpen plaats heeft in den- zelfden sleur met even weimg ernst als in rnili- taire zaken gewoonlijk geschiedt2°. dat omtrent de taak van ons defensiewezen en in het verband tupschen en de deugdelijkheid van de onderdeelen zoodam'ge verwarring bestaat, dat een basis voor een goede legerorganisatie ten eener male ontbreekt, althans voor 't oogenblik3dat de aard van het leger zoowel het gebruik binnenslands als de tegenwoordige rechtspositie van densoldaat sprekers partij verbieden tot uitbreiding van het leger mede tt werken4" dat de zg. verkorte diensttijd op zulk losse schroeven staat dat 'them voorkomt dat 't slechts is het Trojaansche paard om de geldelijke en persoonlijke lasten, die van de Vger- wetten het gevolg zullen zijn binnen te halen, en ten slotte 5e dat de belangen van een groot deel van het volk verbieden aan de tot stand koming der legerwetten mede te doen. De vraag in het voorloopig verslag gedaan of 't maar niet beter is af te zien van verdediging van onze onafhankelijkheid en ons te beperken tot handhaving onzer nalionaliteit juicht spreker toe als een poging om een systeem in ons defensie wezen te brengen. Voor handhaving onzer nationa- liteit hebben wij slechts veldleger noodig. Wat wij thans hebben een vloot voor Nederland en Indie, een vestingstelsel dat hinkt op 3 gedachteu en bovendieu een veldleger, dat voor zijn taak als levensstootkussen om den uittrekkenden vijand op te houden, toch niet toereikend zal zijn, is voor de financieele krachten van ons volk veel te zwaar. Waarborgen dat wij bij de-ze wetsvoorstellen waar voor ons geld krijgen, ontbreken geheel en dieper en dieper komen wij op deze manier in het militaire moeras terecht. Wij moeten eerst weten dat er een redelijke en economisch en politiek goede basis is. Zoolang de rechtspositie van den soldaat door de tegenwoordige krijgwet en militair strafrecht en strafwet zoo schandelijk geregeld is als thans het geval is en de aanklager van den soldaat (evens diens verdediger moet zijn, en de vrijheids- berooving buiten de kazerne blijft gehandhaafd, achtte de socialisten zich niet verantwoord meer jongelieden aan dit systeem te onderwerpen, te minder wanneer men voorts ziet waarvoor het leger wordt gebruikt zooals bij werkstakingen als te Dordrecht om jongens uit het volk als wapen te gefcruiken tegenover hunne broeders die voor lotsverbetering opkomen. Voorts beweerde spreker dat de Minister zijne positie verzwakt door de 8 maandsche oefentijd niet in de wet vast te stellen. Waar dit niet 't geval is zal een volgend Minister de oefenplicht kunnen verlengen. De 8 maandsche oefentijd zooals thans voorgesteld beschouwt spreker als een sociaal etiket em de persoonlijke en financieele lasten binnen te halen. Tegen 's Ministers organisatie stelt spreker het georgauiseerde arbeidende volk. Een Regeering die het kiesrecht aan het volk outhoudt heeft niet moreel recht dat volk te vragen de wapeus te dragen. De Voorzitter kwam na de rede van den heer Troelstra op tegen een van diens uitlalingen, als kan een Kamerlid, vroeger tegenstander van der- gelijke marine uitgaven, de Nederlandsche Leeuw hebben gekregen omdat hij den Minister had ge- holpen door voor het schip a double usage te stemmen. De voorzitter verklaarde dat, had hij die uitdrukking, die hij qualificeert als beleedigend en beneden de waardigheid van de Kamer, ge- hoord, hij den spreker tot orde had geroepen. De heer Lohman sloot zich aan bij de rede van den heer Seret. Hij verdedigde facultatieven diensttijd van 12 maanden en drong op bezuini- ging aan. De heer Willinge ontwikkelde eenige bezwaren, o. a. dat de Kamer er geheel onbekend mede is hoe de vestingwet er zal uitzien, en dat de voor- gestelde organisatie alle lasten op dezelfde legt, en de kosten niet zullen meevallen. Hij wil den 8-maand*chen oefentijd in wet vaststellen. De kommies der 1" klasse bij 's Rijks belastingeu M. Drabbe te Middelburg is, met ingang van 1 Maart a. s., benoemd tot hoofdcommies 2® categorie aldaar. IJzeildijke, 19 Febr. Gisterennamiddag om drie uur heerschte eene opgewonden drukte in onze anders zoo stille gemeente. De oorzaak er van was dat brand was uitge- broken op de groote boerderij van den heer G. Buijsse, op een uur afstand van de kom dezer gemeente, nabij het Belgische dorpje Waterland- Oudeman gelegen. Direct waren spuit en spuitgasten gereed en reed men naar de plaats des onheils. Daar was helaas weinig meer voor hen te doen dan de belendende gebouwen te beschermeu tegen den geweldige vuurzee. De twee groote schuren met wagenhuis en stalling, waren reeds een prooi der vlammen geworden. ongedorschen granen en hooi, waarvan met het gedorschen graan tot een bedrag van duizenden guldens in de vlammen opging. Vier vette osseu, een kalf en eenige varkens zijn in de vlammen omgekomen, het overige vee, circa honderd stuks, is gered. Het was vreeselijk de voornoemde ossen nog langen tijd in de vuurzee te hooren brullen, tot ze in de rook waren gestikt, zonder dat iemand iets tot hun redding kon doen. De brand is vermoedelijk ontstaan door het heetloopen van machinedeelen waarmede in de schuur gewerkt werd. Alle goederen zijn tegen brandschade verzckerd bij de Onderlinge brandwaarborgmaatschappij te Zuidzandenaar men ons mededeelde zeer laag. De schade is nog niet op te geven, maar moet vele duizenden bedragen, daar ook honderden hectoliters gedorschen graan zijn verbrand. Van heinde en ver was eene menigte nieuws- gierigen toegestroomd welke zich later in de nacht in een zingende en joelende schare oploste hetgeen weinig overeen was te brengen met de ramp die den heer Buijsse was overkomen de familie vond dat gejoel dan ook zeer pijnlijk. Echter wisten Buijsse en diens vrouw nog voor ieder te zorgen die hen in hun ongeluk waren komen helpen. Zoo werd ieder der spuitgasten op brocd met ham en koffie onthaald, dat zich door de menschen in den kouden nacht goed liet smaken. Men vindt bij branden ten platte lande iets, dat, naar mijn bescheiden oordeel, niet in orde is. De brandspuit van het naburige Waterlandkerkje uamelijk, dat op 20 minuten van dan brand is gelegen, kwam eerst om 4 uur op de plaats des onheils, niettegenstaande zij den brand om twee uur reeds hadden gezien, ze hadden al dien tijd gewacht tot ze schriftelijk door den belanghebbende waren verzocht te komen. De rechtbank heeft in hare zitting van 22 Febr., de volgende vonnissen uitgesproken J. de K., 22 jaar oud, kleermaker te Hulst, is wegens mishandeling veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf. 1. J. v. V., 26 jaar oud2. P. C. W., 29 jaar oud; 3. P. M., 46 jaar oud; 4. R. M., 19 jaar oud, schippers, gedomicilieerd te Ter Neuzen, zijn wegens mishandeling de le veroor deeld tot f 15 boete of 8 dagen hechtenia, de 3 overigen vrijgesproken. A. C. de G., 22 jaar oud, particulier rivier- loods te Vlissingen, is wegens valschheid in ge- schrift (het verzenden van valsche telegram men) vrijgesproken. De Belgische loods A. J. Maldeghem, die den 5 Januari zijn 24jarige dochter door een revolverkogel verwondde, stond bij het loodswezen als een oppassend huisvader en als een goedhartig man bekeud. Daarorn heeft het personeel van het loodswezen aan de arrondigsements-rechtbank te Middelburg een adres met ongeveer tweehonderd handteekeningen gezonden, waarbij het de clementie van die rechtbank inroept. Men schrijft uit Utrecht aan Het Volk De vader der zegelwet, de heer Sprenger van Eyk, thans directeur-generaal bij de Staatsspoor, heeft eenigen tijd geleden order gegeven dat zijn wet in alle gestreugheid bij de maatschappij moet worden toegepast. Dit kost de maatschappij jaarlijks een meerdere uitgaaf van 30 5, 35000 gulden. Men schrijft aan de Standaard In de Friesche heidestreken gaan onderscheidene paartjes onder een dak wonen, zonder dat het burgelijk huwelijk is gesloten, maar daar hebben ze een doel mee. Wordt het gezin talrijker en is men daardoor geuoodzaakt om de hulp van 't armbestuur in te roepen, dan dreigt de man met vertrek, als de armvoogden niet genoeg geven, en de man uit de woorden ,/Als ik weg ga, kan het armbestuur vrouw en kinderen onderhouden, wantwij zijn niet getrouwd." Men schrijft Goederen, afkomstig uit hetgestrande stoomschip Holland, waren vanwege den rijkswaterstaat te Hoek van Holland opgeslagen in een bergplaats aldaar, waar zij heden door den burgemeester voor het rijk zouden worden verkocht. Dinsdag morgen bleek het dat er's nachts in die bergplaats was ingebrokeu, en verschillende zaken werden vermist. De politie stelde direct een onderzoek in en Dinsdagavond is bij een paar verdachten in tegenwoordigheid van den burgemeester huiszoeking gedaan. Bij een hulp-waterwaarneuier te Hoek van Holland, wonende te's Graveiizande, zijn 13 flesschen whisky en 40 paar schoeueu gevonden en in beslag genomen. Tegen den verdachte is een bevel van voorloopige aanhoudiug uitgevaardigd. Hij werd overgebracht naar Rotter dam. Donderdagnacht, tusschen 4 en 5 uur, is te Amsterdam totaal afgebrand, de 40 meters lange houten stal van den stalhouder Everard, tegenover het Concertgebouw. Man, vrouw en twee knechts sliepen midden in het gebouw, waarin zeer veel geperst hooi en stroo was opgeslagen. De bewoners werden door een zwaren slag gewekt, vermoedelijk door het bezwijken van de balkeu onder het gewicht hooi. Twintig paarden werden gered, maar even zoo veel rijtuigen verbranddeu of werden zwaar beschadigd. Al het overige materiaal werd een prooi der vlammeH. Een en ar.der was verzekerd tegen f 45.000. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. Friesland is het land van turf en toch is deze brandstof er tegenwoordig duur, zeer duur, wijl er behoefte is en niet uit de venen aaogevoerd kan worden. De scheepvaart derwaarts is door het ijs gestremd, dat niet sterk genoeg is om er met sleden turf over te vervoeren. De prijzen stijgen met den dag en voor mindere soorten sponturf en baggelaar wordt nu reeds per stuk 1/2 cent betaald. De prijs dier turf loopt gewoonlijk van 2,50 h f 3,00 per 100 stuks. En al wordt het vervoor uit de venen gemakkelijker, eene daling in prijs is niet waarschijnlijk, omdat de voorraad turf dan zeer klein is. Vroege TtuikensT" Een kip van B. Jansen, te Schiedam, heeft reeds 5 kuikens. Zij worden bij het fornuis groot gebracht. Een kip in het hoenderpark ,/De Dageraad" van den heer C. Eijkelenboom te Putten (Veluwe) verheugt zich reeds sedert Donderdag van de vorige week in het bezit van een 12tal mo«ie kuikens. In het Drentsche dorp Nieuwerood zou een man, om de kosten van een schoorsteenveger uit te sparen, zelf zijn schoorsteen reinigen. Van boven liet hij zich naar beneden zakden. Halfverwege gekomen kon hij niet verder en terug, naar boven, dat ging ook niet. Hij aan het schreeuwen. De buren kwamen en verlosten hem uit zijn lastige positie door den schoorsteen halverwege af te breken. Zaterdagnacht hebben een paar vroolijke Parijzenaars een uur minder aangenaam doorge- bracht dan zij van plan waren. Zij kwamen, verkleed, in een hotel een hunner vriende.n balen om samen naar het operabal te gaan, en stegen daartoe in de lift. Maar deze bleef plotseling steken en kon noch omhoog noch omlaag. Men moest de brandweer halen om hen uit de ge- vangenis te verlossen en dit gelukte eerst na een uur vergeefschen arbeid. De kast bleef onwrik- baar op haar plaatsmet touwen moesten de ongeduldige heeren er uit worden geheschen Dezer dagen is in de rechtzaal te Napels een bloedig drama afgespeeld. Een jonge boer zat op de bank der beklaagden, beschuldigd van moord. In de pauze vloog een andere jonge boer van zijn plaats, drong door de vijf carabiniers, die den beklaagde omringden, en stiet den man bliksemsnel een mes in het hart. De dader was de zestienjarige neef van het vermoorde slachtoffer, die op den moordenaar de Vendetta wilde toepassen. Er heeft zich te New-York een comit£ ge- vormd van 15 voorname personen, met bisschop Potter aan 't hoofd, dat ten doel heeft een legertje van eenige honderden ,/waakzamen" op de been te brengen om de ,/zedelijke reiniging" d«r stad te bevorderen door in de verschillende wijken toe- zicht uit te oefenen over de politie Men zal nagaan in hoever de agenten hun plicht doen, of de kroegen en koffiehuizen op het bepaalde uur gesloten, de speelclubs en andere huizen van dien aard behoorlijk geinspecteerd worden, in een woord, of al die inrichtingeu niet, door het heerschende fooienstelsel, blinde toegeeflijkheid genieten. De ,/waakzameu" (aldus noemt het comitd zijn legertje) zullen rapport uitbrengen en dan zal het comite doen wat het raadzaam meent. Een te Weenen vertoevend Amerikaansch circus stelt o.a. ten toon twee Chineezen, die aan elkander verbonden zijn gelijk Chang en Eng, het welbekende Siameesche tweelingpaar. Gelijk men weet, durfde de wetenschap het destijds niet aan Chang en Eng aan een operatie te onderwerpen, maar, dank zij den Rontgensstralen, hoopt de Weener faculteit in dit geval wel iets te kunnen doen. Dr. Chopot Revest zal het onderzoek instellen. Onlangs is, naar de ,/Oesterreichfsche Eisen- bahn Zeitung" meldt, hetstationsgebouwderKonink- lijke Beijersche Staatsspoorwegeu te Grosschlatten- griin op echt Amerikaansche wijze verplaatst geworden. In verband met een uitbreiding van het aantal sporen was noodig dat het station tien meter achteruit gezet werd. Het geheele gebouw, lang 14 meter en breed 9 meter, met een gewicht van meer dan 10,000 centenaars, is door middel van zware dommekrachten van zijn fundamenten losgemaakt en opgeheven, en daarna met wind- assen achteruitgeschoven. Die verplaatsing is gvschied zonder dat de dienstwoning door den stationschef behoefde te worden ontruimd en ter- wijl op het stations-bureau de dienst geregeld zijn gang ging. De kosten der verplaatsing hebben 18,000 mark bedragen. Een nieuw gebouw zou 25,000 mark gekost hebben en daarenboven de oprichting van een tijdelijk gebouw als hulpstation noodig ge maakt hebben.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 5