Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 20 Februari 1901. ieder, ook winkeliers in klompen, deelnemeD. Verdere inlichtingen worden verstrekt door den heer A. Koers, secretaris Tan den bond, te Apeldoorn. Dezer dagen hield de vereeniging »Eigen Hulp," onderling verzekeringfonds van varkens tegen sterfte, hare jaarlijksche algemeene ver gadering, ten huize van den heer M. J. Adriaansen, h's Lands Welvaren" alhier. Na opening der vergadering vrerd door den secretaris-penningineester verslag gedaan omtrent het afgeloopen jaar, waaruit bleek dat slechts voor een geval uitkeering heeft plaats gehad en het jaar 1900 voor de vereeniging bijzonder guustig is geweest. De ziektegevalleu waarvan aangifte werd gedaan droegen geen ernstig karakter, zoodat hierdoor de sterfte zeer werd beperkt. Verder bleek uit de rekening en verantwoording dat de ontvangsten met het saldo van het Torige jaar bedroegen f 108.59° en de uitgaven f 30.09, zocdat de kas sloot met een voordeelig saldo van 78.506. De uitkeering werd evenals het vorige jaar weder vastgesteld op f 0.30 per Kg., terwijl voor jonge varkens beneden 3 maanden oud deze uitkeering 0.10 per Kg. meer zal bedragen. De inschrijving van nieuwe leden is thans weer opengesteld. Aanmelding voor het lidmaat- schap bij den keurmeester \V. Roth. Inleggeld 0.50contributie f 0.25 per maand voor elk varken. Varkens boven 50 Kg. zwaar, worden niet ter verzekering aangenomen. De Staatscourant bevat de statuten der schietvereeniging ,/Biervliet" te Biervliet. Benoemd tot secretaris der residentie Riouw en onderhoorigheden de controleur bij het Binnen- landsch bestuur buiten Java en Madoera^de heer C. van de Velde. Zaamslag, 19 Febr. Door de heeren P. F. Fruijtier te Hontenisse, P. J. Wortman te Zaamslag, D. J. Oggel te Axel en A. Moerdijk te Zuiddorpe is een comite gevormd voor het totstandbrengen van een tramverbinding van af Hontenisse, over Hengstdijk, Stoppeldijk, Zaamslag, Axel en Zuid dorpe naar Selzaete. Door het comitd zijn daartoe verzonden verzoeken om bijdragen tot de belang- hebbende gemeentebesturen en polders. In htt belang der streek waardoor of waarlangs de tram verbinding is voorgenomen, is het te wenschen dat de belanghebbende besturen aan het plan hunnen steun niet zullen onthouden. Avel. Ter plaatsing op de kiezerslijst alhier hebben zich aangegeven 6 als in dienstbetrekking, 1 als inschrijving op het Grootboek, 3 als aaudeel in onverdeelde goederen, 6 als spaarbankkiezers en 14 als inwonende zoons. Koewacht. De dagen, welke de Veertig- daagsche Vasten veorafgaan, worden van oudsher in katholieke plaatsen min of meer feestelijk gevierd. In de Noord-Brabanische en Limburgsche steden houd men optochten en bals en in de straten wemelt het van gemaskerden. Ook in deze gemeente gaat de dag van Vasten- avond geen enkel jaar onopgemerkt voorbij. Wei loopen hier niet veel verkleeden maar er wordt toch weinig of niet gewerkt en door eenige inge- zetenen worden voor de armen een paar volksspelen gegeven. Dinsdag hadden in de buurt Oude Molen weer die spelen plaats, welke bestouden in mastklimmen, haringbijten en hoepelbollen (voor vrouwen). Een en ander bracht veel volk op de been en 's avonds ging menig arm kind met een mooi kleedingstuk huiswaarts. Rloosterzamle, 16 Febr. Heden werd alhior door de landbouwersvereeniging //Eigen Hulp" aanbesteed, de levering van 1°. 135,000 K.g. superphosphaat. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Buhrmann Co. te Amsterdam voor 2,95, Snellemans Vlamings te Dinteloord voor 2,68, .T. A. Pateer te Hontenisse voor f 2,57, P. J. Staal te St. Jansteen voor 2,561/2, G. Adriaansens te Wal- soorden voor f 2,55, Iman J* van der Have te Zierikzee voor 2,49, P. Verbeek te Clinge voor f 2,461/2 en H. J. Vlaeminck te St. Jansteen voor f 2,45, per 100 K.g. huh I ill HIR II naar het huvrelijksaltaar zou leiden. volstrekt niet te benijden zou zijn. „Hij zal het bij haar nog slechter hebben dan in de hel," verzekerden zij elkander met de ernstigste overtuiging. Het behoeft zeker niet gezegd worden, dat de heeren zich door zulke waarschuwingen niet lieteu terughonden om naar haar hand te dingen en dat de vraag //Met wien zal zij trouwen P" zeer dikwijls ter sprake kwam. In den laatsten tijd meende men een beslissend antwoord gevonden te hebben. Onder de heeren, die zich bij iedere gelegenheid om de schoone weduwe schaarden, behoorde de ritmeester graaf Waldenburg. Hij stamde uit een der eerste familien des lands en was bij zijne kameraden en in de gezelschappen gaarne gezien. Sedert de lente was hij te M. in garnizoen, doch eerst acht weken geleden, had hij mevrouw Von Salten leeren kennen, daar zij gedurende den zomer op reis was geweest. (Woidt vervolgd). 2°. 128,900 K.g. ammoniak superphosphaat. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Buhrmann A Co. te Amsterdam voor f 7,30, J. A. Pateer te Hontenisse voor 7,021/a, Snelle mans Vlamings te Dinteloord voor /6,87, P. J. van Ardenne te Dordrecht voor 6,74, G. Adriaansens te Walsoorden voor 6,70, Maatschappij tot verkoop van hulpmeststoffen te Dordrecht voor f 6,68, P. J. Staal te St. Jansteen voor f 6,67, P. Verbeek te Clinge voor 6,641/2, P. Adriaansens te Walsoorden voor f 6,57, Hoste te St. Laureyns voor 6,56, Iman J. van der Have voor 6,5 498/ioo en Adriaansens te Groenen- dijk voor 6,5488/100, per 100 K.g. 3°. 76,000 K.g. chilisal peter. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 10,09, J. van Arenthals te Hansweert voor 10,03, Snellemans Vlamings te Dinteloord voor f 9,98, W. Adriaansens te Groenendijk voor f 9,97, P. J. Staal te St. Jansteen voor /9,95 en P. Adriaansens te Wal soorden voor f 9,94, per 100 K.g. Gegund de superphosphaat aan den heer H.J. Vlaeminck, de ammoniak-superphosphaat aan den heer W. Adriaansens en de chilisalpeter aan den heer P. Adriaansens. 's Gravenhage, 20 Febr. Tweede Kamer. Het wetsontwerp, regelende de toelating van schippers op de koopvaardijschepen, is aangenomen. Het algemeen debat over de legerwetten is voortgezet. De heer Verhey, het wetsontwerp beschouwende als een compromis, zou zonder warmte voor stemmen behoudens aanbrenging van eenige gewenschte wijzigingen. De heer Seret, in algemeenen zin voor het re- geeringsstelsel, heeft groote bezwaren tegen korte oefeningstijd uit welke voortspruit onvoldoende oefening en te geringe sterkte der infanterie, benevens onvoldoende kadervorming. De heer Tydeman had eveneens groot bezwaar tegen verkorting van den oefeningstijd. De heer Van Karnebeek achtte de voorgestelde legerorganisatie onvoldoende en kan met het ontwerp, ongewijzigd, niet meegaan. De heer Van Gilse verklaarde zich een sterk voorstander van een oefeningstijd van 8 maanden wanneer de corveeen vervallen, zal deze zeer voldoende zijn. Te Bergen op Zoom wordt sedert 11 Februari vermist de 14jarige jongen V. Het vermoeden, dat hij naar familie te Steenbergen zou gegaan zijn, is gebleken onjuist te zijn. Tot dusver zijn alle pogingen tot ontdekking vruchteloos gebleven. Een ernstig ongeluk is er te Oudendijk (N.-H.) gebeurd. Toen de vrouw van zekeren J. K. aldaar, de kachel aanmaakte vatte de petroleumflesch vlam en barstte uiteen. De in- houd stortte zich uit over hare kleederen. In een oogwenk was alles vlam. Deerlijk gebrand is de arme vrouw naar het gasthuis te Hoorn gebracht. Haar dochter brandde zich bij het blusschen. Voor ruim een jaar werd iemand uit Drachten door de rechtbank van Heerenveen veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf wegens aanranding en mishandeling. Hij werd in de eel te Heeren veen door krankzinnigheid aangetast en naar 't gesticht Medemblik vervoerd. Van daar werd hij voor eenige dagen als hersteld naar Heeren veen teruggebracht om verder zijne celstraf te ondergaan, maar opnieuw werd hij in de eel krankzinnig en zal weer naar Medemblik ge- transporteerd worden. Zondagnacht is te 's Hertogenbosch de 20jarige sigarenmaker Broere verdrouken. Zijn lijk is uit de Zuid-Willemsvaart opgehaald. Op de Korn, gemeente Almkerk, heeft dezen winter steeds een ooievaar zich opgehouden, en thans sedert een paar dagen is nummer twee aldaar ook verschenen. Heel kalm vliegen en loopen beide vogels daar rond en zoeken hun voedsel. Zou het voorjaar soms spoedig in aantocht zijn, Sedert eenige dagen wordt te Leiden vermist een ruim 20jarig jongmensch, D. geheeten, die inwoonde bij twee tantes, bejaarde dames, aan den Zijlsingel. Tijdelijk was hij werkzaam geweest aan het Ethnograpisch Museum, doch noch nu sedert ge- ruimen tijd buiten betrekking. Hij ging zeer gedrukt onder het denkbeeld te leven ten koste van zijne tantes, die het zelf niet te ruim hebben, doch hem niettemin hoogst liefderijk behandelden. Hare woning heeft hij in stilte verlaten. Hij was in den laatsten tijd zeer lijdende aan zwaarmoedigheid. Te Delft is Maandagmorgen de metselaar C. K., oud 38 jaar, van een muur aan de branderij de //Postduif" gevallen de man was onmiddellijk dood. Hij laat een vrouw en 5 kinderen achter. Op de tramlijn HeerenveenGorredijk is Zondag een ernstig deraillement gebeurd. Door onbekende oorzaak liep de locomotief van de rails en sloeg onderst boven op den berm. Dat dit met veel kracht geschiedde bleek. De machine was als het ware geheel uit elkaar gezet, ijzeren platen waren als hoepels gekromd. De machinist kreeg wel bloedende wonden, doch gelukkig niet levensgevaarlijk. De personen- wagen liep op de machine, het balkon werd ge heel verbrijzeld, de coupd 2e klasse gedeeltelijk. De passagiers bleven ongedeerd. Direct werd een ploeg werklieden uit de werkplaats te Heeren veen afgezonden, om de lijn vrij te maken. Te ongeveer 3 uur had men de locomotief en wagen op de rails, die met eene reserve-machine naar Heerenveen vervoerd worden. Met den trein van 10,36 (spoortijd) arri- veerde Maandagmorgen te Utrecht de deputatie van het Transvaal-comite van Liers (Belgie) tot het overhandigen van een ijzeren lauwerkrans aan president Kruger. De deputatie was 38 per- sonen sterk. Nadat het adres en de lauwerkrans waren aan- geboden en de beteekenis van de verschillende deelen van de krans was uitgelegd, sprak President Kruger ongeveer als volgtIk moet u, mijne heeren, in de eerste plaats dank, ja hartelijk dank zeggen voor uw adres en voor de aanbieding van dit prachtig huldeblijk. Ik weet, dat wat gij hierin gezegd en gedaan hebt het werk is van het hart, want als het hart niet dringt, dan doet men zooveel niet als gij gedaan hebt om uw be- langstelling te doen blijk n. Deze belangstelling heb ik allerwege ondervonden en dat doet mij zulk een genoegen, omdat daaruit blijkt, dat de verschillende volken met ons zijn en ook uw Belgisch volk, ter wille van de zaak van het recht en der gerechtigheid. Zoo de gouvernementen nog niet handelend optreden, toch wel de volken en ik mag zeggen alle Gods- dienstige secten zijn met ons, omdat zij in onze zaak het recht en het recht der wet erkennen. Mijn hoop en vertrouwen blijft vast op dit punt. God zal ons niet verlaten. Hij zal onze hulp en bijstand blijven, want Zijn belofte is waarachtig. Nogmaals mijne heeren dank ik u voor uw hartelijke belangstelling en voor uw schoou huldeblijk. Te Veendam had een ventje van 6 jaren de school verzuimd //Wegens financieele omstandig- heden", schreef de vader. Na lang vragen van den onderwijzer gaf het kind ten antwoord We hadden geen brood in huis, moetje kon ons geen eten geven. Alweder is te Amsterdam een schuitenvoerder, die zoo onvoorzichtig was zich in het enge voor- onder bij een brandend kacheltje te slapen legde, door kolendamp gestikt. Den ganschen dag is werkvolk op het schip bezig geweest, meenende dat de schuitenvoerder zich elders ophield, niet wetende dat er in het vooronder een lijk lag. Na afloop van het werk opende een der mannen het vooronder om gereedschap weg te bergen, sprong omlaag en kwam tot zijn schrik terecht op het reeds verstijfde lijk van den schuitenvoerder. Een vrouw met twee kinderen blijven onverzorgd achter. Te 's-Hertogenbosch had een zeepzieders- knecht een som van 4 h 500 gulden, gewikkeld in een geld- en een haverzak, op een plank aan zijn wagen neergelegd, terwijl hij even iemand ging halen om hem te helpen lossen. Terugge- keerd bleek hem, dat het geld was verdwenen. Bij Doornik vond men dood langs den weg een 89-jarigen bedelaar, die van koude en gebrek was omgekomen. Toen het huisje van den man ontruimd zou worden, vond men meer dan 400 goudstukken van 10 francs. Logica. Onder dit opschrift vermeldt het Weekblad voor de administratie der directe belastingen enz. als historisch het volgende Een militair, die vrije voeding van het rijk geniet, komt zich bij een inspecteur beklagen over zijn aanslag in de bedrijfsbelasting. Deze wijst hem er op dat bij het regelen van dien aanslag met het genot van vrije voeding rekening is gehouden. Dientengevolge dit gesprek z/Dat is fout meneer, dat mag u niet z/Maar man, hoe kom je er aan en het is toch billijk ook er rekening mede te houden z/Kan best zijn, mijnheer, maar toch mag u het niet, want de minister heeft mij bij de in dienst treding vrije voeding beloofd, en als u er nu belasting van gaat heffen, dan is mijn voeding niet vrij meer De inspecteur heeft niet getracht hiertegen iets in te brengendeze logica kwam daarvoor te onverwacht. Het volgende na'ieve briefje ontving een schoolhoofd in den Gelderschen Achterhoek z/De kinderen zijn de vorige week in huis ge weest om reden, dat het slecht weer was. En een paar dagen hadden we geen brood in huis en zoo kon ik ze toch niet naar school sturen zonder brood, en ook niet om het weer. Dit briefje moet u dan den schoolopziener maar ter hand stellen, dan behoeft hij ons geen brief te sturen uit Zutfen. Laat hij ons maar brood geven. En Berendtje heeft ook haast geen kleed meer aan 't lijf. Hij moest haar maar liever een nieuw geven." De Hogerhuis-meeting in den Parkschouw- burg, te Amsterdam, waar Maandagavond voor 't eerst de pas uit de gevangenis ontslagen Keimpe Hogerhuis in het publiek zou optreden, was buitengewoon druk bezocht. De groote zaal kon niet alien bevatten, niettegenstaande alle rangen en zelfs het tooneel bezet waren en de mensche* dicht op elkaar zaten. Velen konden geen plaats meer krijgen en moesten aan de deur worden afgewezen. De sprekers van den avond waren \alk, Van Munster, Mr. Troelstra en Keimpe Hogerhuis. Zij waren gezeten op het tooneel, maar aangezien de zaal niet overvloedig verlicht was, konden degenen die wat verder afgezeten waren, de sprekers niet gemakkelijk zien. Voor velen, die gekomen waren om den pas ontslagen Keimpe Hogerhuis te zien, was dit eene teleur- stelling, waaraan zij in den aanvang der ver gadering luide lucht gaven. Hetgeen door de sprekers werd medegedeeld, kwam in vele opzichten overeen met hetgeen op vroegerer meetings van dien aard is gezegd. De eerste spreker, Valk, aprak als sociaal-democraat over deze zaak die een daad van klasse-justitie werd genoemdde woordvoerder Van Munster, auti-revolutionnair, bepleitte de onschuld van de Hogerhuizen en keurde de vermindering van straf af, die hij een halven maatregel achtte. Mr. Troe'stra verklaarde al evenmin voldaan te zijn over deze halve gratie, waardoor geen recht gedaan is aan de gebroeders Hogerhuis, aan wie door de klassen-justitie een misdaad is gepleegd. Spr. trad, om dit aan te toonen, in een lang betoog, wsarin hij het geheele verloop van de zaak voor de Rechtbank en later in hooger instantie besprak en daarbij o. a. zeide dat de houding van den Hoogen Raad hem niet verwonderd had, omdat dit lichaam bestaat uit de oudsten en meest coaser- vatieven in Nederland. Hij verklaarde te zullen blijven ijveren voor het recht in de Hogerhuis-zaak en spoorde de aan- wezigen aan daarvoor eveneens te blijven propa- geeren, ook bij de aanstaande verkiezingen, opdat de bende, die in de zaak der Hogerhuizen aan den gang is geweest, niet meer kome op de plaats, die ze thans inneemt. Ook deze spreker had, evenals de twee voorgaanden tot leus//De Hogerhuizen er uit, de Minister er af Keimpe Hogerhuis, die daarna het woord erlangde, werd door de vergadering met storm- achtig applaus begroet. Hij is een flink gebouwd man, type van een stoeren Frieschen schipper, op wiens gezondheid, blijkens zijn uiterlijk, het ver- blijf in de gevangenis niet nadaelig heeft gewerkt. Hij voerde met vrijmoedigheid het woord, de onschuld van hem en van zijne broedcrs betuigende en de aanwezigen aansporende er toe mede te* werken dat zijne broeders ook uit de gevangenis komen en aan hun oude moeder worden terug— gegeven. Op een lagere school in het Vereenigd' Koninkrijk kreeg een onderwijzer, die dezer dages aan een zijner leerlingen vroeg wie Kruger was,, ten antwoord //Voor Kruger psalmen zong, was hij menschen- eter. Hij heeft zooveel Engelschen opgegeten,. dat de Koningin Roberts heeft gestuurd, om zijn hart te halen. Kruger kan den geheelen bijbel uit zijn hoofd opzeggenhij is een onvermoeid rooker en wascht zich nooit Te Ledeberg bij Gent kwamen Zaterdag een troep lotelingen een herberg binnen, waar zij onder vreeselijk rumoer de boel begounen stuk te smijten. Een politieagent en eenige gendarmen, die hen tot kalmte kwameD aanmanen, werden met scheldwoorden ontvangen. Zij grepen toen een van de belhamels aan, waarop er een geregeld gevecht tusschen de oproermakers en de gendarmen ontstond. Een brigadier werd op den grond ge- worpen en gekwetst. Een gendarme schouderdt zijn karabijn en schoot in den wilden hoop, maar trof ongelukkig juist den politieagent die met een loteling worstelde, in de hand. Eerst toen versterking kwam, konden de gendarmen de bende- beteugelen en in arrest nemen. Op straat echter moesten zij nog verscheidene malen een meuigte, die een dreigende houding aannam, met de wapen* uit elkaar jagen. Gestrafte poging tot kussen. Voor de politie-rechtbank aan de Thames stond dezer dagen iemand terecht, die verscheiden vrouwen op straat, de een na de ander, had trachten te kussen. Daar hij deze particuliere liefhebberij bovendien nog met een bokking-etenden mond poogde uit te oefenen, had hij bij de dames weinig succes. De rechtbank legde hem een boete op van 21 sh. Te Parijs hebben twee personen, zich noemen- de Leon B. Caspary, //ancien officier boer de Springfoutein" (Transvaal) en Multerer, verschil lende menschen opgelicht, onder voorgeven, dat zij in de Boerengelederen gevochten hebben. Men zegt, dat zij brieven op zak hebben, geteekend door Louis Botha en andere generaah. Hoogst- waarschijnlijk zijn deze brieven valsch. De zich noemende Caspary beweert in Rusland te zijn ge- boren, spreekt goed Fransch en Duitscn en heeft een glazen oog. De ander beweert Onstenrijker te zijn. Hij spreekt zeer slecht Fransch. Daar deze oplichters op weg heet entezijn naar Holland en Belgie, zij men op zijn hoede. De Fransche yolitie zoekt hen inmiddels reeds. Een lid van den gemeenteraad van Courteuil, heeft in den raad voorgesteld een verbod tegen. het dragen van den hoogenhoed op het grondgebied der gemeente op boete van vijf francs de man meent, dat het dragen van dit leelijke hoofddeksel niet is overeen te brengen met de beginselen van gelijkheid, in de Republiek gehandhaafd

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2