A1 g e a e o n Nieuws* ea Advertentieblad voor 2eeuwsch*Vlaanderen, No. 4037. Donderdag 21 Februari 1901. 41e Jaargang. Engcland en de Z.-A. Republiek. PRIMES OF BRAVII. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. FKUILLETON TER HTZKVSCIIK COlfRMT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENT llN: Van 1 tot 4 regels 0,4U. Voor elken regel meer 0,10, Bij directe opgaaf van driemaa] plaatsing derzelfde advertentie wordt de pr^j- slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. l»l< bl»d ver-el»ljnt Maamtaa-, Woenmlag. en Vrijiltmavon/l, uttaemmlenl op Fee.tdaaeu, bij de Finna I*, j t .lib OK te Ter Mem Uit oostelijk Transvaal is in 't geheel geen nieuws. 't Wachten is daar waarschijnlijk op het resultaat van mevrouw Botha's zending; in elk geval, een succes van French zou wel overgekabek .zijn. Laten we er dus het beste maar van hopeu Geruststellend is ook het nieuws uit Lissabon, waar de //Novidades" heel kalm meedeelt, dat de berichten der Engelsche en Fransche bladen over het vernielen van de sporeu op Portugeesch ge- bied door de Boeren onjuist zijn. 't Was dus maar een proefballonnetje om te zien, hoe men te Lissabon en verder in de belangstellende werelc dacht over het meer direct verleenen van hulp door Portugal. Blijkbaar is de uitslag niet zeer gunstiir. Te Bloemfontein is een nieuw korps opgericht //▼erkenners van Bloemfontein." Zijn werkkring is beperkt tot 5 mijlen om de stad. Bij Greylingstad hebben de Boeren den 14 weer eens een trein aangevallen. Toen een voortrein over een duiker reed, vloog deze in de lucht. Boeren, in een kafferkraal ver- scholen, richtten hun vuur op hetgeen van den trein overbleef. Een gepantserde trein, die volgde, beschoot toen de Boeren met een madm, maar de Boeren kregen versterking, zoodat zij ongeveer 300 man telden. Aangezien de maxim onklaar raakte, moest de trein terugstoomen, terwijl een zwaar kanon uit Grejlingstad de aanvallers begon te beschieteu. Daarop maakten deze laatsten de machine van den voortrein los, en lieten ze met voile kracht naar den gepantserden trein loopen, die echter door hard weg te stoomen aan de botsing ontkwam. A1 het verdere nieuws bepaalt zich nu tot de Kaapkolonie. De Wet en Steyn zijn blijkbaar vinnig achterna gezeten, want zooals uit de telegrammen blijkt, hebben ze heel wat in den steek moeten laten. Intusschen zijn zij zelven voorloopig met hun macht ontkomen en dat de Engelschen hen zullen inhalen, is niet waarschiju- lijktegen een Boereukommando kunnen de Engelschen niet rijden. De wanhopige toestand, waarin de Wet zich volgeus de Times en andere Engelsche bladen bevond de Daily Mail sprak bij herhaling de verzekering uit dat hij nu toch omsingeld was lieeft niet lang geduurd, zelfs niet in de Engelsche verbeelding. Want Kitchener maakt met een slag een einde aan alle illusies, door de mededeeling dat de Wet //nog steeds" noordwaarts trekt en i) ,/Genoeg, genoeg, Charlotte Houd op Ik kan het niet langer aanhooren" riep mevrouw uit en hield haar ooren dicht tot Charlotte het boek had diehtgeslagen. ,/Ik kan mij wel voorstellen, hoe het verhaal eindigt. Zij sterft aan de tering en hij gaat naar de Zoeloekaffers om den dood te viuden. Zeg Charlotte, is het niet zoo Je hebt toch zeker al eens gekeken, hoe het met hem afloopt. Natuurlijk 1 dat dacht ik wel. Waar halen die romanschrijvers toch al dien onzin vandaan Charlotte sloeg de oogen ten heme], zuchtte en antwoordde //Onzin P O, mevrouw, wegens de liefile hebben reeds zoovele menschen den dood gezocht." Mevrouw keek ha r overmoedig aan en vroeg met een sarcatisch glimlachje! z/Geld die zucht den ontrouwen minnaar O, Jeremia Hij heette zeker wel Jeremia, die theologische student, die je in de dagen van je bloeiende jeugd bloemruikers zond en later met eene ander trouwde. En dan, die romantische ge- trouwdheid en die vereering van vergeet-mij-niet en oude minnebrieven, die je in je schrijfmap be- waart, maar die vrij wat beter hier in den haard geborgen zouden zijn. Kom Charlotte, als men veertig jaar wordt, krijgt men soms nog verstand. Je bent er niet veraf, laat dus de kans nietongebruikt voorbijgaan. Zij lachte luid en sloeg volstrekt geen acht op het verstoorde gelaat van Charlotte. zich nu ten westen van Hopetown bevindt om dan //vermoedelijk" weer zuidwaarts koers te zetten Zijn troepen, zegt de Fngelsche generalissimus van Zuid-Afrika, voorzien deze mogelijkheid, het geen ongetwijfeld geen gering kompliment aan hun scherpte van blik in zich si uit. Een Reuter-bericht uit Britstown meldt, dat 1000 Boeren te Strijdenburg staan. Er schijnt dus weldra een vereeniging van deze 1000 met de Wet's macht te mogeu worden tegemoet gezien want Strijdenburg ligt N. W. van de Aar en Z. W van het zuiver uoordelijk van de Aar gelegen Hopetown. Bovendien staan een aautal Boeren te Houwater, welbekend uit de eerste dagen van den huidigen iuval, toen daar de yeomanry, die Branc vervolgde, in de pan werd gehakt. Ook is er reeds gevochten in Maart 1900. Deze plaats ligt ten westen van de Aar en zuidelijk van Strijdenburg. Het resultaat van de zware verliezen De Wet bij tloutkraal toegebracht door scheepskaunonen, maxims, gepantserde treinen en een overmacht van Engelsche troepen, blijkt dus te zijn dat hij met de gewone snelheid elke hinderpaal uit den weg ruimt en met zijn geestelijk en lichamelijk" uitgeputte, in //lompen" gehulde manschappen op zijn doel aanstormt. Dit kan voldoende zijn om de Engelschen al hun pret over de mooie verhalen der laatste dagen weer te vergallen. Wanneer De Wet Prieska bereikt, kan hij zeker zijn een grooten aanhang van ^rebellen" te ver- erven, die hem tevens wel het verlies aan ammu- nitie, althans gedeeltelijk zullen kunnen vergoeden Natuurlijk zal De Wet's zegvierende opmarsch na de pertiuente verzekering der Engelschen, dat zijn einde nabij was, niet nalaten grooten indruk op de Kapenaars te maken. 't Zal nu spoedig moeten blijken of De Wet en Steyn in staat zijn, de laksche Kapenaars tot iets te bewegen. Methueu ageert tusschen Koeroeman en de Transvaalsche grens iet belangrijks schijnt daarbij niet te zijn voorgevallen. Uit Cradock wordt gemeld, dat een patrouille van 50 Boeren den 14rn ongeveer 16 K. M. van het dorp een 70tal paarden veroverd hebben, die voor de Britsche troepen bestemd waren. Over de jongste gevechten bij Colesberg is nog het volgende bekend geworden Den 12" zijn 200 Engelsche ruiters en een sterk Boereukommando slaags geweest op 30 K. M. ten westen van die plaats. De Boeren trachtten de Engelschen te omsingelen, die slechts door het verschijnen van versterkingen gered werden. z/Helaas mevrouw gelooft niet aan de macht der liefde", zei de juffrouw koel. z/Neen, dat doe ik volstrekt niet," bevestigde mevrouw, //en dagelijks dank ik den Hemel, dat ik geen aanleg heb voor zulke dwaasheid. Ik zeg je, Charlotte, de liefde, waarmee de dichters dwepen, is niets daD een droombeeld, dat verdwijnt bij het ontwaken. Het eenige levensdoel, dat ik ken, is mijn genoegen, en ik zal mijngenoegen voor niets ter wereld laten bederven door de afdwaling, die de menschen liefde noemen. Och, geef mi] het //Journal amusant" eens aan. Zoo, dank je. Ik heb je niet lang noodig. Over een nur moet het rijtuig voorkomen. Nog iets Schrijf een paar regels aan het bestuur der Vrouwen- vereeuiging. Laat het bestuur weteu, dat ik tot mijn spijt niet aan den weldadigheidsbazaar kan deelnemen, aangezien mij dat te veel zou inspanuen. Nu, waar wacht je op, Charlotte?" z/De dames zullen die weigering zeer kwalijk opnemen, mevrouw waagde de juffrouw op te merken. //Is het anders niet Nu, schrijf dan maar en laat de gevolgen voor mijn rekening," sprak mevrouw hoogmoedig. De juffrouw van gezel- schap ging heen, maar vergat het boek niet, waaruit zij mevrouw had voorgelezen. Na het heengaan van Charlotte was het zeer stil in de rijk gemeubileerde kamer. Men hoorde de pendule tikkeu, het hout in den haard knetteren. Mevrouw zat in het haardvuur te staren, maar ze zag eigenlijk niets. Op haar gelaat lag een trek van ontevredeuheid, die bewees, dat haar ge- dachten niet van vroolijken aard waren. En het leven had voor haar toch vele voorwaarden Den volgenden dag werd het gevecht voortgezet tusschen Colesberg en Philipstown. De Boeren hadden een goed beschutte slelling ingenomen, die zich mijlen ver uitstrekte, maar Plumer slaagde er in, met een batterij veldgeschut den vijand langzaam terug te drijven. Een Boer, door de Engelschen gevangen genomen, zeide, dat het kommando 1500 man sterk was, en 20 wagens bij zich had. Tegen den middag moesten de Boeren zich geheel naar het westen terugtrekken. De Engelschen hadden toen 10 gewonden. Plumer houdt nog voeliug met hun achterhoede. Alle mannelijke ingezetenen van Grasfontein (zoo meldt dezelfde berichtgever) zijn in hechtenis genomen, beschuldigd van het verleenen van hulp aan de Boeren. Uit Calvinia wordt van den 16" uit Engelsche bron gemeld /rDe Boeren hebben uitstekende kaarten van de kolonie, die door den Vrijstaat vodr den oorlog gedrukt zijn. Te Calvinia zijn herhaaldelijk mannen van den staf van De Wet geweest. Boeren kommandos noemen zich Vrij- staters, maar zij beataan meerendeels uit Kapenaars. Een der leiders is een inwoner van Colesberg. Een gerucht uit Oudtshoorn meldt, dat den 7" een hondertal Boeren, die te Woolmashers gingen fourageeren, door een detachement wielrijders werden verrast. Deze hadden een goede positie en schoten 17 Boeren dood. Een Engelschman die zich bloot gaf werd door de Boeren gedood. Zaterdag hebben bij de 1200 man Engelsche troepen Aldershot verlaten om naar Zuid-Afrika te gaan. Den 15" vartrok een detachement Zuid-Afrikaansche politie van een 1000 man uit Southampton. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren vroeg en verkreeg de heer Drucker verlof, naar aanleiding van het arrest van den Hoogen Raad in zake openbare slachthuizeu, later tot de Ministers van Binnenlandsche zaken en van Waterstaat eenige vragen te richten omtren't hetgeen thans in deze te doen staat. Bij het daarna voortgezet debat over de motie- Van Raalte voor verbeteriug en meer stelselmatige inrichting van ous consulaatwezen, deelde de heer Mees meer de beschouwir.gen van den Minister De Beaufort dan het betoog van den voorsteller, die z. i. trouwens geen juist beeld heeft gegeven van de door hem gewenschte organisatie. Spreker wees daarbij nog op de moeilijkheid van stelsel- vervuld om gelukkig te zijn. Zij was jong, schoon, gevierd, rijk, en door den dood van haar man had zij na een kortstondig, vreugdeloos huwelijk haar vrijheid teruggekregen. Uit een voorname familie gesproten, was zij door haar lichtzinuigen verarmden vader tot een huwelijk met den ouden rnillionair overgehaald. Men had haar niet tot dit hnwelijk gedwongen, maar men had haar de voordeelen daarvan zoo duidelijk onder het oog gebracht, dat zij zich had laten overreden. De keuze tusschen den eeuwigdurenden geldnoot in het ouderlijke huis en de prachtige positie, die de handelsraad Von Lalten haar aaubood, was niet moeilijk voor het zeventienjarige meisje. Zoo had zij dan den rnil lionair haar jawoord gegeven. Door haar huwelijk met den koelhartigen man werden geen ill usieti verstoord, zij was in zoo'n liefdelooze omgeving opgegroeid, dat iedere vergelijking tusschen het verleden en het heden geheel in het voordeel van let heden uitviel. Mijnheer Von Sallen huldigde zijn vrouw met koele galanteriedwoug hij haar ook om zich naar zijn wil te schikken, hij gaf haar toch ruime gelegenheid om het leven te genieten. Hij was trotsch op de schoonheid zijner vrouw en op haar looge geboorte, zij was voor hem een luxe-artikel als zoovele andere dingen. Hij bezat de edelste raspaarden en het prachtigste huis van geheel de stad en had ook de schoonste vrouw daaraan willen toevoegen. Dankbaarheid of liefde verlangde hij niet van zijn vrouw hij was tevreden, als zij er goed uitzag en in alle deftigheid de honneurs van zijn huis waarnam. Tot loon daarvan overlaadde hij haar matige bevordering van consuls. Toch vressde hij van verwerping van de motie nadeelige ge volgen en daarorn adviseerde spreker tot schorsing van de discussie over de motie opdat de consulaire examencommissie l'nmiddels duidelijk kan formu- leeren wat zij wilde in den vorm van een wet of een Koninklijk besluit. De heer Schaper had geen bepaald bezwaar tegen de motie, omdat ook hij wil medewerken tot verbetering. Maar tegenover uilbreiding van de beroepsoonsuls ten bate van handel en industrie moet staan iukrimping van het diplomatencorps. Met de 3 A 4 ton thans besteed aan onze diplomaten die z. i. onzen handel niet kunnen bevorderen, zou men een behoorlijke uitbreiding van het aantal beroepsoonsuls kunnen verkrijgen. De heer Fokker betoogde dat het Ministerie van Buiteulandsche zaken moet zijn de tusschen- persoon voor handel door een inlichtingsdienst, terwijl ook een handelsmuseum nuttig zou kunnen werken. De heer Van Bylandt (Apeldoorn) was even als den heer Mees voor 't formuleeren door de examen commissie van de menschen in een vastec vorm. W aar zooveel andere belangen behartiging vorderen begrijpt spreker dat de heer Schaper niet slechts staatshulp voor handel en industrie wenscht toe te staan. De heer Harte wenschte meer nut te trekken van het consulair korps voor den handel door een middelstelsel tusschen beiden te verkrijgen door versterking van den consulairen dienst aan het departement. De heer V an Raalte betoogde, dat de motie bedoelt den wensch uit te spreken, dat sleur eindigde en een speciaal onderzoek worde inge- steld van Regeeringswege. De minister De Beaufort verklaarde een wets- ontwerp te zullen indienen betreffende ^exploration consulaire en de consulaire examencommissie te zullen uitnoodigen hare denkbeelden in den vorm eener wetsvoordracht te formuleeren. Op voorstel van den heer Mees werd met 47 tegen 14 stemmen alsnu besloten de behandeling der motie-Van Raalte te schorsen. Het algemeen debat over de legerwetten is daarop aangevangen. Door den Bond van klompenmakers in Nederland, gevestigd te Apeldoorn, zal op nader te bepaleu datum in de maand Juni te Apeldoorn eeneten toonstelling worden gehouden van klompen, klompengereedschap, fournituren, enz. in den uit- gebreidsten zin. Aan deze tentoonstelliug kan met geschenken, niets was hem te duur of te mooi voor zijn jonge bekoorlijke vrouw. lwee jaren geleden stierf de oude man, die haar menigmaal door zijn kleingeestige eigenzirinig- heid het leven had verbitterd. Katharina was dus vrij en onafhankelijk en zij bezat een reus- achtig vermogen. Haar vader was korten tijd na den handelsraad gestorven, zij had om beiden even weiuig getreurd. Tusschen vader en dochter had nooit een innigen band bestaan de moeder- looze dochter was den lichtzinuigen vader altijd tot last geweest en hij had zich nooit de rnoeite gegeven om dit voor haar te verbergen. Voor hem had zij eerst waarde gekregen door haar rijk huwelijk, waardoor een einde werd gemaakt aan zijn talrijke geldverlegenheden. Dat wist zij zeer goed en zij had zich door zijn hartelijkheid niet om den tuin laten leiden. Na den dood van haar man had Katharina een tijdlang geloofd, dat zij nu het ideaal van geluk bereikt had. In de vreugde over haar herkregen vrijheid had zij groote reizen gemaakt, had alle lioofd- steden van Europa en alle fashionable badplaatsen bezocht en vestigde zich eindelijk in de stad, waar zij gedurende haar huwelijk gewoond had. Evenals vroeger was zij nu de gevierde schoon heid en de verwende Reveling der gezelschappen. Men vleide hare ondeugden, haar grofheden gingen door onder den naam van bekoorlijke grilligheden. In hare afwezigheid luidde het oordeel der dames eehter geheel anders. Dan noemde men haar een coquette zouder hart en vertelde van haar allerlei leelijks, waarbij de waarheid schrikkelijk over- dreven werd. Alle dames waren het daarover eens, dat de man, die haar voor de tweede maa^

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1