A1 g e a o s n Hieuws* en Advertentieblad voor 2eenwsch*71aanderen. Aanbestedmg. No. 4036. aanbesteden Dinsdag 19 Februari 1901. 41e Jaargang. Engeland en de Z.-A. Republiek. De vervulde Vloek. Intending van advertentiSn vbor 3 uren op den dao der uitaave "'J'—K. a, het aanleggen en gedeeltelijk ver- harden van een rijweg in den Brakman, bij de buurt Mauritsfort, ter lengte van 200 M. Earning /730,-. Aanwijzing op Donderdag den 21" Februari 1901, des middags te 12 ure, 1.1., waartoe saam te komen aan de haven van Mauritsfort. FEUILLETON IKK NEUZEN, 18 Februari 1901. mm TT"r-i r r*" riTT^r 11 ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADyEBTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0 10 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. v.. nviuwJ "aai jJii Burgemeester en Wethouders van HOEK zullen op Zaterdag den 23" Februari 1901, des namiddags te 4 ure, locale tijd, ten gemeentehuize bij enkele inschrijving Het bestek is tegen betaling of toezending van *0 cent verkrijgbaar bij den Secretaris. Hoek, 2 Februari 1901. A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. We weten niet of Louis Botha klassiek onderlegd is, hij zou anders het woord van Cesar kunnen aanhalen mevrouw Botha, die hem gaat overhalen, de Boerenzaak te verraden Mevrouw Botha is een Engelschezij ver- toeft te Pretoria onder invloed van haar land- genooten en een militair eskorte zal haar op den droeven tocht vergezellen. Laten wij haar niet hard vallenwie weet hoe zij bewerkt is. En te meer zijn wij geneigd, haar optreden minnelijk te beoordeelen, omdat er misschien goed nieuws aan ten grondslag ligt. Immers, als French en de zijnen Botha zoo goed als gevangen hadden, zouden ze geen vredesboden meer doorlaten. En wanneer Kitchener kans zag, de Boeren onder zijn ijzeren hand te verpletteren, zou hij geen menschen met den strooppot rondsturen. Smith-Dorrien heeft Amsterdam bezetdat is al wat we weten van de vorderingen der 7 kolonnes. En dan dat de koningin der Swazies haar Engelsche isympathieen heeft uitgesproken zij en haar volk waren door de Boeren altijd slechl behandeld, zei ze. Ondanks de 7 kolonnes is de Oosterspoor nog allesbehalve veilig. Bij Belfast hebben de Boeren weer een goederen trein en een passagierstrein vermeesterd. De passagiers werden gedwongen uit te stijgen en moesten de leveusmiddelen van de goederenwaggons naar de Boerenwagens dragen. Na dezen onwaardigen arbeid verricht te hebben zegt /Central News", werden zij van huu schoenen en kleederen berooft. Zij mochten toen bij wijze van vergoeding echter getuige zijn van een tooneel, zooals men niet alle dag te zien krijgt. De beide locomotieven liet men achteruit werken en daarop met volleu stoom de treinen op elkaar instormeu. Met een oorverdooveuden slag botsten de locomotieven tegen elkaar en in minder dan geen tijd waren beide treinen een algeheele ruine. llet vuur der beide machines deelde zich aan de overblijfselen mede, nog gevoed door de olie der locomotieven, en binnen korten tijd was van geen der wageus iets meer dan het misvormde ijzerwerk over. De Boeren trokken daarop weg en lieten de ongelukkige passagiers naar Belfast wandelen. Ook in het westen laat het spoorwegverkeer nog reel te wenschen over. Het militaire hoofd- kwartier te Pretoria heeft daarom te Kimberley doen weten, dat alle niet-militaire spoorwegver keer, zoowel naar 't noorden als naar 'tzuiden, gestaakt moest woden. De Wet zit nl. in het zuiden, in de buuri van den spoorweg. Lit de Kaapkolouie is het nieuws schaarsch. Een 300tal Boeren, die uit Calvina terugkeerden bezetten den 11*, 's ochtends, van Wijk's vlei. Een kleine patrouille, te van Wijk's vlei gestati- onneerd, had den vorigen avond ten noorden van bet dorp een schemautseling gehad met de Boeren en hen teruggedreven. De patrouille vervolgde de Boeren en kwam dicht bij hun kamp, toen werden er weer schoten gewisseld, de Boeren lieten een zoeklicht op de Engelschen spelen, vielen hen toen aan en de patrouille trok terug. Een sterke macht Boeren bevond zich Dinsdag- avond op 40 KM. ten westen van Carnarvon, uoordwestelijk oprukkende. Er bevinden zich verscheiden Kapenaars bij de Boeren, zegt de be- richtgever. Oin den lust tot deelneming aan den strijd bij de Engelschen aan te moedigen, zal de gouverneur der Kaapkolouie een nieuwe medaille instellen, bestemd voor elken Engelschman of koloniaal die aan den veldtocht deelneemt. Het rechterlijk ouderzoek naar de diefstal uit de waggons van militaire levenstocht in Natal is begonnen. Er zijn reeds 7 persouen gearresteerd en men heeft bv. twee tonnen koopwaar bij een hotelhouder in de buurt van een station gevonden. Andere arrestaties worden verwacht en een aautal winkehers hebben zich verdacht gemaakt door van die gestolen goederen te koopen. He Aar, 16 Febr. De Wet en Steyn zijn gistermorgen met een strijdmacht van 2000 ii •3000 man en twee kanonnen, den spoorweg ten noorden van Houtkraal overgetrokken. De Engel- iche bommen joegen den vijand uiteen, die zich met van zijn kanonnen bediende. Een gepantserde trein opende het vuur met scheepsgeschut. De Engelschen slaagden er in, zoo goed als het geheele convooi van De Wet buit te maken, daaronder begrepen 100,000 patronen en veel minutie voor snelvuurgeschut. De Engelsche ver- liezen wareu drie gewonden. Naar het Duitsch. De nacht, dien hij tot elken prijs wakende had willen doonbrengeu, was voorbij het was reeds dag. Men had hem dus laten slapen en hij sliep, terwijl zij misschien stierf 1 Hij sprong op en snelde de gang door, naar de andere karner. In de gang was niemand om hem te zeggen, hoe het was, het lxuis scheen uitgestorven. Daar stond hij voor de deur. Zou hij die opendoen Zijn arm scheen ver- lamd, en toch wilde hij die deur wel met de oogen doorborea. Wat zou hij vinden Dood of leveu Daar werd de deur zacht geopend en Stella's vermoeid gelast zag hij voor zich. Zij scheen aan 1 8rond vastgenageld en hij wankelde. Wat, wat zou hij hooren Er vloog een zonnestraal der vreugde over haar gelaat en zij greep zijn handen met den uitroep //Charles I" //Is het voorbij stamelde hij. «,Ja," antwoordde zij met aandoening, „het is gedaan met alle zorg en augst. De dokter geeft nieuwe hoop op haar herstel Charles had zich op het ergste voorbereid dit nieuws greep hem bijna even geweldig aan/ bij tuimelde bewusteloos tegen den grond. Tegen het aanbreken van den dag was Bertha uit haar simmering ontwaakt, die haar meer had verkwikt dan sedert wekeu bet geval was geweest. Zij keek op en herkeude Beatrice dadelijk. Zij lachte haar toe, sloot de oogen en sluimerde opnieuw in. De crisis was voorbijtegen alle verwachting in was de ziekte ten goede gekeerd. Bertha zou niet sterven 1 Wel verliep er nog rnim een week in bange zorg, maar eindelijk kwam de dag, dat Bertha met voile bewustzijn de oogen opende en zich herinnerde, wat met haar gebeurd was. Meer- malen bemerkte Beatrice, dat haar nicht in dieae gedachten verzouken lag en dat zij haar iets wilde vragen, en toch niet durfde. //Waar denk je toch zoo over, Bertha?" vroeg ze eindelijk op zekeren dag. ,/lk zie, dat je me wat vragen wilt." Bertha keek haar droomerig aan. it J a, antwoordde ze. //Hoe lang ben ik ziek geweest //Bijna vijf weken, lieve 1 Wat hebben we a1 zorgen en augst doorstaan 1 Ben ik niet erg mager geworden Wat zal Hammond wel zeggen Bertha lachte er om, maar haar gedachten schenen zich met iets anders bezig te houden. //Zeg, Beatrice," begon ze weer te vragen, z/heb ik veel gepraat, terwijl ik buiten kennis lag "Toen je buiten kennis lag Ja toen werd je voortdurend door allerlei akelige droombeelden gekweld, maar daar moet je nu niet aan denken, dat is gelukkig voorbij *Ja, het is voorbij." Zuchtte Bertha. ,/Ik wist het wel. Het is zeker niets dan verbeeldiug Angstig keek Beatrice haar aan. //Wat bedoel je daarmee vroeg ze. In ons vorig nummer konden we reeds een en ander meedeelen omtrent de electrische cent rale alhier, doch omtrent hetgeen ten tijde van het verschijnen van ons laatste nummer plaats greep moeten we nog een en ander meedeelen. rijdagavond om 8 uur begaven we ons, op uitnoodiging van de directie der Industrieele Maatschappij naar het gebouw der centrale, waar we in een net met vlaggedoek en groen getooid, schitterend verlicht bijgebouwtje werden ontvangen! Toen de genoodigden, waaronder de leden van den Raad en andere autoriteiten, ten getale van omstreeks 40, bijeen waren, werden zij uitge- noodigd tot het bezichtigen der werken. ti n.6 centra'e/ yoltooid onder directie van den heer Ilalbertsma, ingenieur te 's Gravenhage, is ge- bouwd door den aannemer G. J. Balkenstein alhier. Het is bepaald jammer, dat het zoo aan alle zij den tusscheu de huizen is iugebouwd, t strekt anders tot sieraad der plaats, ofschoon men er nu weinig zicht op heeft. En zooals de indruk is van buiten gezien, zoo is het ook als men er binnen treedt. Alles maakt een indruk van netheid en soliditeit en getuigt van een streven om iets degelijks daar te stellen. In het machinelokaal, waarvan de vloer met linoleum is belrgd, staan de in ons vorig nummer beschreven machines enz. Door den heer E. van Erven Dorens, ingenieur te Amsterdam, ontwerper der electrische installatie alhier, werd een en ander aan de aanwezigen uit- eengezet, waarna met belangstelling de inrichting in oogeuschouw genomen werd, waarbij men alge- meen betuigingen van tevredenheid kon hooren. Hierna verzocht de heer Van Barneveld Kooij Jr. directeur der Industrieele Maatschappij, den waar- nemenden burgemeester, den heer Moes, voor de eerste maal de straatverlichting te willen outsteken. Alvorens aan dit verzoek te voldoen sprak de heer Moes t volgende Mijne Heeren De Burgemeester heeft mij verzocht hier mee te deelen, dat ZEd. tot zijn leedwezeu en ik voeg er bij, ook^ tot mijn leedwezen, verhinderd is, bij de opening der electrische verlichliug, tegen- woordig te zijn. Tevens heeft ZEd. mij verzocht in zijne plaats hier op te treden. Daaraan voldoende, is het mij een genoegen er op te kunnen wijzen, dat de dag deepening van de electrische verlichting in Ter Neuzen vroeger^ plaats heeft, dank zij den grooten spoed waarmee in de laatste zes weken gewerkt is, dan velen onzer verwacht hadden. Ik voor mij althaus heb bij de aanvraag om verlenging van den tijd van oplevering gezegd, daar komt dezen winter niets meer van. En zie, nu staan wij juist op I tijd voor het uur der in werkingstelling. Dit geeft mij aanleiding om een woord van hulde aan de uitvoerders van het werk niet te mogen onthouden. En nu de verlichting zelve. Het blijkt dat in Ter Neuzen tal van menschen gevonden worden, denkelijk om het nieuwe en door courantenberichten, welke bevreesd zijn voor onge- lukken. Gisteren toen ik de eer en de beleefd- heid genoot in het gebouw rondgeleid te worden, heb ik, bij het uitspreken mijner bewondering over de nette uitvoering van alles, en verder kan ik, als niet-deskundige niet gaan, ook de meer- malen gehoorde bezwaren, ter sprake gebracht, en toen is mij duidelijk gemaakt waaruit gevaar kan voortvloeien, en er bijgevoegd dat bij zoo'n lage spanning als hier maar noodig is, dit gevaar niet bestaat. Hoe het zij M. H. medeleden van den Raad, wij hebben nu eenmaal in Zee- land de eersten willen zijn met electrische ver lichting, wij zullen nu ook de gevolgen moeten drngen. Wij zijn nu scheep, laat ons in zee gaan. Ik geef in overweging om de vele nieuwsgierigen en belangstellenden niet langer in de koude te laten wachten, maar terstond te beginnen met de proef op de som te nemen. Ik heb gezegd. Daarop drukte de heer Moes drie paren handels over, waardoor de drie stroomen, welke de be- z/Och, Beatrice, lach er maar om. Ik droomde dat Charles hier was." z/En waarom zou hij niet hier geweest ziin Hij is nog hier Er ging een schok door Bertha's leden. Op haar bevende lippen scheen een nieuwe vraag te branden. "E" je wilt nog meer weten, niet waar, Bertha Spreek vnj uit, je behoeft niet te vreezen, dat ik er om zal lachen." Met neergeslagen oogen stamelde Bertha toen: z/Ditmaal zal je me zeker uitlachen, Beatrice; ik weet wel, dat het slechts een droom geweest kan zijn. Ik droomde, dat Charles //Ita voort, ga voort," drong Beatrice. *Je droomde dat Charles //Met me getrouwd was," bracht de zieke met moeite uit. „0 zeg hem er niets vanDat staat me zoo duidelijk voor den geest, dat ik het onwillekeurig moest zeggen." Een glimlach verried wat in Beatrice omging, toen ze zich over haar heenboog en haar kuste. //Ja, lieve, beste zuster, je bent wel degelijk getrouwd, al veertien dagen en daardoor is mijn schoonste hoop vervuld. Je bent mijn lieve zuster, je bent Charles vrouw Een kreet van vreugde ontsnapte Bertha's lippen. "Geen droom geen droom 1" riep zij bevend uit, //het is werkelijkheid" en ze bedekte haar gelaat met beide handen en bleef stil liggen. //Ja, je bent Charles' vrouw," vervolgde Beatrice, en hij wacht slechts op een woord van je om je in zijn armen te mogen sluiten. Mag hij binnen- komen Zij wachtte het antwoord niet af, opende de deur van de kamer, en Charles knielde aan het bed en bedekte haar handen met vurige kussen. z/Bertha, mijn Bertha," riep hij tusschen lachen en schreien. //Heb je mij werkelijk lief? Wil je mij niet meer uit je bijzijn wegzenden Zij stak de hsnden naar hem uit en trok hem aan haar hart. //Wegzenden? O, neen, zeg dat nooit weer. Je bent mijn £en en alles. Je bent de eenige, dien ik van stonden aan heb liefgehad, en ik zal je liefhebben zoolang ik leef." En buiten stond Beatrice tegen de deurpost geleund en stortte vreugdetranen. Zoo was het geluk dan eindelijk gekomen. W eldra kon Bertha het bed verlaten en op den arm van haar echtgeuoot steunende, kleine wandelingen maken, waarbij het lied der liefde hun aanhoudend in de ooren klonk. Daarop volg- den nog schooner dagen. Bertha was eindelijk geheel genezen en toen sloeg het uur, dat ze afscheid zouden nemen. Met het voorjaar trok het jonge paar naar Engeland. Voor hun vertrek vereenigde de priester nog twee harten door den huwelijksband. Kapitein Hammond voerde Beatrice naar het echt-altaar. De twee paren staken met dezelfde mailboot den oceaan over. Stella Seton bleef bij de oude mevrouw Stuart, wier levensavond zij door kinderlijke toe- wijdende liefde wist te veraangenamen. Op Engelschen bodem aangekomen, trokken Charles en Bertha naar Cheshire. Het was eene fraaie zonnige middag, toen zij in de oude Gotische kerk 'oinnentraden, waar sedert eeuwen de lederj

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1