A1 g o m e 0 a Hieuws* en Advertentieblad voor 2eeuwscb-71aaaderen, Aanbssteding. Aanbesteding. aanbesteden No. 4035. Zaterdag 16 Februari 1901. 41® Jaargang. De Electrische Centrale te Ter Neuzen. Gemengde berichten. aanbesteden: Telegrafische berichten. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze conrant behoort eeu bijvoegsel. Het onderhouden van en het doen van herstellingen aan de gebouwen en andere gemeente- eigendommen gedurende 1901. het aanleggen en gedeeltelijk ver- harden van een rijweg -in den Brakman, bij de buurt Mauritsfort, ter-lengte van 200 M. SEIIZESSCHE COIIRMT. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. ADVEBTRNTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prR* slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. »l« blrtil verschijnt ilaandag., IVoenndai;. en Vrijilaaavnail, nHye»on«ler<l op Feettdagen, bij de Firma P. J. VA1 UK u«DS te Ter Seuea. Burgemeester en Wethouders vanTERNEUZEN zullen op Maandag 18 Februari a. s., des namiddags 3 uren, ten gemeentehuize, in het •penbaar bij enkele inschrijviug in 6 perceelen Het bestek ligt ter inzage ter gemeente-secretarie en is aldaar verkrijgbaar gesteld tegen betaling ran 25 cent. Inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeente- bouwmeester, door wien plaatselijke aanwijzing zal gescbieden in de kom der gemeente, op Woensdag 18 Februari a. s., des voormiddags negen uren, te beginnen aan bet Gemeeutehuis en te Sluiskil op Vrijdag 15 Februari a. s., des Toormiddags elf uren. Ter Neuzen, 30 Januari 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester, J. W1SKERK.E, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van HOEK zullen op Zaterdag den 23" Februari 1901, des aamiddags te 4 ure, locale tijd, ten gemeentehuize bij enkele inschrijving Hunting 730,—. Aanwijzing op Donderdag den 21" Februari 1901, des middags te 12 ure. 1.1., waartoe saam te komen aan de haven van Mauritsfort. Het bestek is tegen betaling of toezending van iO cent verkrijgbaar bij den Secretaris. Hoek, 2 Februari 1901. A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. TER NEUZEN, 15 Februari 1901. De lezing op gisteravond in het »Hotel de Pajs-Bas" alhier, van den heer Van de Volkere, uit Vlissingen, over electrisch licht en electrische krachtoverbrenging is uitstekend geslaagd en, voor een vrij talrijk publiek. Eigenlijk was het meer dan eene lezing, want het leek wel of de heer Van de Volkere den ge- hcelen electrischen inventaris van leermiddelen van eene Hoogere burgerschool meegebracht had, tot zelfs een amenuensis incluis. Hij ving zijne uiteenzetting aan, zoowat 600 jaar voor Christus en liep het geheele electrische geding zoo door, alles met verrassende en aan- gename aanschouwelijke proeven. Het ligt noch in onze bedoeling, noch veel minder op het terrein van onze kennis om deze lezing nader voor onze lezers uit te werken,overluigd dat het gros der lezers daar al even weinig aan hebben zou als dat wij er van wcten of zeggen kunnen. Maar wat wij wel gaarne hier zeggen willen is, dat de heer Van de Volkere een zeer aangenaam, duidelijk, opgewekt spreker is, die zijn gehoor in alle opzichten weet te boeien. En wat zijn optreden nog te meer merkwaardig maakt is ditde heer Van de Volkere is heel gewoon ondervrijzer aan eene der openbaar lagere scholen te Vlissingen; heeft in electriciteitszaken nooit school gehad, in 't minst niet, maar heeft zich dit alles door eigen studie verworven. Zij die goed loegezien en vooral goed toegeluisterd hebben, knnneu nu overtuigd zijn dat de zoo gevreesde gevaren die volgens sommigen over Ter Neuzen hangen, eigenlijk volstrekt geene levens- gevaren met zich voeren en dat bliksemgevaar meer weggenomeu is over Ter Neuzen dan vergroot, een en ander wat hij met statistiekeu van eerste natuurkundigen, en genomen over vijftig jaren, heeft gestaafd. Met 'u zekere dankbaarheid en innige voldoening hebben wij de heer Van de Volkere gevolgd en wij hoorden diezelfde voldoening zoo algemeen mogelijk, van alle aanwezigeu. Zooals we reeds in ons vorig nummer konden meedeelen zal van af hedenavoud de exploitatie der straatverlichling van wege de electrische centrale aanvangen. Verschillende malen reedshebbeu zij die in den laten avond op straat verwijlden het alectrisch licht naast onze oude petroleumverlichting kunnen waarnemen (wat ook hedenavond nog het geval zal zijn), doch dan gold dit steeds eigen proef- nemingen der directie, om te kunnen nagaan of het geleidingsnet en de lampen in orde waren. Bij voormelde proefnemingeu kon men ontwaren dat de lampen van voldoende lichtsterkte zijn en inderdaad mooi licht geven. Of de lampen in voldoende hoeveelheid zijn aangebracht om eene goede verlichtiDg der straten te verzekeren is iets dat nog zal moeten blijken, wanneer de petroleum- lantaarns buiten dienst worden gesteld. Reeds nu wordt dit door velen betwijfeld, doch wanneer onze straten ongenoegzaam verlicht zullen worden is dit niet de schuld der centrale. Deze plaatste natuurlijk het van wege het gemeeutebestuur geordineerde aantal lampen, die een lichtsterkte hebben van L6kaarsen. Natuurlijk is deze capaciteit niet voldoende voor het verlichten van uitgestrekte terreinen en wanneer we, ondanks het electrisch licht, nog te veel in het duister blijven, zal er niets anders op overschieten, dan dat de gemseute zich grootere offers daarvoor getroost en het aantal lampen laat vermeerderen. Welwillend daartoe in de gelegenheid gesteld, kunnen we omtrent de stichting het volgende meedeelen De electr. centrale te Ter Neuzen levert tegen voorwaarden, in hare reglementen van aansluiting nader vermeld, electrische stroom voor licht of voor beweegkracht. Te dien einde zijn van uit de centrale een aantal leidingen op ijzeren masten, door de geheele gemeente gelegd, bestaande uit zuiver roodkoperdraad, waardoor het gebruik maken van electrische stroom voor alle inwoners van Ter Neuzen is mogelijk gemaakt. De eigenaardige, wispelturige stratenaanleg van Ter Neuzen, met zijne tallooze bochten en krorn- mingen en de weeke bodem, waarin de masten moesten worden gesteld, leverden bijzondere moeielijkheden op bij de montage van het geheele bovengrondsche net. Tot opwekkiug van den electrischen stroom zijn in de centrale twee stel machines geplaatst, elk bestaande uit een gasmotor van 75 paardekracht, welke door middel van een riem de #djuamo- machine" aand ijft, dat is de machine waarin de electrische stroom wordt opgewekt. De gasmotoren worden gedreven door Dawson gas, hetwelk in een bijzondere afdeeling der centrale wordt gemaakt. Dit gas wordt verkregen, door- dat men een mengsel van stoom en lucht, blaast door een kolom gloeiende anthracietkolen. Het zoo verkregen gas wordt dan nog eenigzir.s ge- zuiverd eu gedroogd en direct gebruikt voor de gasmotoren. Behalve due twee stel machines bevindt zich in de CeDtrale nog eene accumulatorenbatterij. Accumulatoren bestaan in hoofdzaak uit looden platen, welke in verdund zwavelzuur staandeze platen bezitten het vermogen om electr. stroom, welke door hen geleid wordt, in zich op te ■emen en deze stroom te kunnen bewaren en later wederom te kunnen afgeven. Als dus over dag door de inwoners van Ter Neuzen, hijna geen stroom wordt gebruikt voor verlichtiug, dan zendt de machine hare geproduceerde stroom in de accu mulatorenbatterij; des nachts, als de machines uiet loopen, geeft de batterij hare ingeladen stroom wederom af, voor de lampen die's nachts moeten branden. Deze accumulatorenbatterij is dus te beschouwen als een voorraadschuur van electrischen atroom welke ook bij mogelijk defect raken van eenig deel der machines, alhoewel een dubbel stel machines voorhanden is, steeds bereid staat om zonder eenige voorbereideude werkzaamheden direct stroom te kunnen geven. De regeling en de controle van de sterkte der electrische stroomen, gaande in of uit de accumu latorenbatterij, of uit de machines direct in het net, of in de accuminulatorenbatterij, geschiedt in de machinekamer der centrale, alwaar op een groot wit marmeren bord zijn opgesteld diverse meetinstrumenten, schakelapparaten enz., dienende om een konstanten stroom te leveren. Vanaf dit marmeren bord loopen de leidingen direct naar de stad cd verspreiden zich daar in alle richtingen, langs de huizen der inwoners. De bovengrondsche geleidingen worden door circa 50 bliksemafleiders beschermd tegen het inslaan van den bliksem, terwijl boveudien door de geheele gemeente op de koppen der masten een koperdraad is gespannen, dat overal met de aarde in directe verbinding staatdeze draad is noodig voor het verdeelingssymsteem van electrische stroom te Ter Neuzen toegepast, maar vormt boveudien, buiten de 50 reeds genoemde afleiders, nog een groote geuerale bliksemafleider voor de geheele gemeente, welke, evenals de andere blanke koperdraden van het net, een waarborg tegen het inslaan van den bliksem in de huizen geeft. Zooals gisteren de heer Van de Volkere in zijne lezing over electriciteit ons heeft medegedeeld, is volgens officieele statistiekeu, in Duitscbland eu Holland verkregen, het gevaar voor het inslaan van bliksem in gemeenten met bovengrondsche geleidingen veel geringer dan in gemeenten zonder deze leidingen, ungeveer in verhouding van 1 4,6. Wij zullen geene theoretische beschouwingen houden over de mogelijkheid hoe en waar een bliksemstraal zal of kan inslaande officieele statistieken geven ons echter aanleidiug genoeg, om niet m&rdere vrees te hebben voor het bliksemgevaar, nu in Ter Neuzen bovengrondsche geleidingen zijn aangelegd, integendeel, onze vrees kan zich in verhouding als door de officieele statistieken is verkregen, vermiuderen. Wat verder betreft de meermalen geopperde vrees voor ongevallen bij het breken of springen van boven de straat gespannen draden, naar aan- leiding van ongelukkeu elders, tooude de heer Van de Volkere gisteravond ook duidelijk aan dat daarvoor geen vrees behoeft te bestaan, daar, wanneer zich dat geval mocht voordoen, en iemand door zoo'n draad getroffen worden, de stroom, die hier door de centrale gebruikt wordt, niet sterk genoeg is om ernstig letsel toe te breugen. Hoek, 14 Febr. Bij de verkiezing voor een lid van den Raad, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer H. Wolfert Sr., zijn candidaat gesteld de heeren G. Dees en F. Kaan. Zaamslag, 14 Febr. Meer dan vroeger wordt door bewoners van buiten de kom gebruik gemaakt, hetzij door uitscheiding van bedrijf of anderzins, zich door aankoop van een huis, in de hoofdkom te vestigen. Dat dit, gevoegd bij het nijpend gebrek aan bouwgrond, en de toename der bevolking, ten gevolge heeft, dat thans buitengewone hooge prijzen besteed worden voor huizeD, en dat iudien men zoo gelukkig is, bouwgrond te koopen, men soms meer dan het dubbele der waarde betaald. Dat de lust er bij velen in zit hunne panden te verkoopen, is met het oog op de hooge prijzen te begrijpen, doch ieder is zich bewust er geen auder voor in de plaats te kunnen krijgen. Indien eigenaren van gronden, grenzende aan de kom, overgingen tot verkoop van bouwgrond, zou hierdoor voor de ambachtslui een goede tijd aanbreken. Het is te begrijpen, dat het onder deze om- staiidigheden, ook moeilijk is een huis te huren, en dit soms bij sterfgevallen de huizen voor de begiaving aan andereu zijn verhuurd. De vijf voorgenomen nieuw te bouwen huizen, zullen al bitter weinig verandering in dezen toestand te weeg brengen, zoodat vooreerst geen uitzicht bestaat, op voldoende huisvesting. IJzendijke. De twee knechten van den land- bouwer C. te Biervliet, maakten van de afwezigheid huns meesters gebruik om van vier paarden het haar uit hunne staarten te trekkeu om dat haar te verkoopen. Door de marechaussee is tegen de knechten, E. van der M. en B. de S. genaamd, proces- verbaal opgemaakt en het haar, tot een gewicht van circa drie kilogram, in beslaggenomen. Men moet als dienstknecht al zeer weinig eerbied voor zijn meester hebben, nog veel minder voor de paarden waarmede men zelf moet oin- gaan, om die dieren hunne staarten uit te trekkeu, hun eenigste wapen waarmede zij in den zomer de menigvuldige insecteu trachten te verdrijven. 's Gravenhage, 15 Febr. Tvreede Kamer. De heer Van Raalte verdedigde nader de motie tot verbetering van het cosulaatwezen in het algemeen belang, dcor aanstelling van beroepsconsuls, cen- tralisatie en vormiug van een staatsinlichtingen- dienst. De Minister van Buitenlaudsche zaken achtte de klachten overdreven het, consulaircorps in vele opzichten geschikt, en het bestaan van honoraire consuls noodzakelijk. Hij had tegen de organisatie in den geest van den heer Van Raalte overwegend bezwaar, om principieele en financieele redenen. Onder groote deelneming uit alle maaUchap- pelijke klassen en staatkundige richtingen werd het kamerlid, de heer Mr. Hartogh, heden be- graven. Aan de groeve spraken de Minister Pierson, het kamerlid Pijnappel, de Mb ister Cort van der Linden, de heer Patijn, onderdirecteur der eerste Nederlandsche leveusverzekeriiigmaat- schappij en de heer Barusteijn voor de Arnster- damscbe Handwerkers-vriendenkriug. Andermaal, binnen betrekkelijk korten tijd, was gisteren de vestibule van den Grooten Schouw- burg aan de Aert van Nesstraat te Rotterdam in een rouwkapel herschapen, woei de vlag van het gebouw halfstok en waren de lantaarus brandeude in rouwfloers gehuld. Andermaal zou dau ook weder het stoffelijk overschot den schouwburg worden uitgedragen van eeu der mannen die een der grootste sieradeu van het Nederlaudsch Tooneel mocht geuoemd worden. Willem van Zujlen wiens naam op aller lippen zweefde, die men met recht mocht noemen den lieveling van het volk, niet alleen in Rotterdam maar door geheel ons laud, wiens naam ook in het buitenland met eere geuoemd werd, had dan ook eeu dergelijke eervolle uitvaart ten voile ver- diend. De vestibule van den schouwburg was door de goede zorgen van den heer J. J. Poutsma in het vierkant omhangen met zwarte draperieen, afgezet door witte randen en koorden. Op het zwarte fond waren te midden van klimop de letters W. v. Z. aangebracht. Onder een hemel van zwart crepe, versierd met klimop en witle rozen, sfond de katafalk waarop de lijkkist mat het stoffelijk overschot geplaatst zou worden. Hoe meer het tijdstip naderde groeide het aan tal belangstellenden welke hem mede de laatste eer wenschten te bewijzen tot honderdea, ja tot duizenden aan, zoodat de menigte op straat als opeengepakt stond. Het aantal kransen dat reeds van af den vroegen morgen toestroomden uit alle oorden des lands was legio. Van schier alle tooneelverbonden, tooneel- vereenigingeu, liefhebberijgezelschappen waren huldeblijkeu ontvangen, en onnoemelijk was het aantal door particnliere vrienden toegezonden^ Het was in een woord een bloemeuberg gelijk aa

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1