Landbouwberichten. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, IB Februari 1901. „Een zwaluw maakt nog geen zomer." lijke verstandhouding. Want er was zeker geen man meer algemeen bekend, bij 't volk voora], meer populair dan Willem van Zuylen. De begrafenis is vastgesteld op Donderdag- middag te half twee. Vrijdag 15 Febr. a. s. zal, naar wij vernemen, de exploitatie der electrische verlichting alhier aanvangen, dus juist op den daarvoor la-Rst ge- stelden terinijn. Orn dat mogelijk te maken is door de Industrieele Maatschappij alles aangewend wat in haar vermogen was en werd groote krachts- inspanning van haar talrijk personeel gevorderd. Het jaargetijde was weinig geschikt om een goeden voortgang der werkzaamheden te bevorderen, zoodat als 't ware nacht en dag moest worden doorgewerkt. Men is nu evenwel zoover dat de exploitatie der straatverlichting, zooals hiervoren gezegd, zal kunnen aanvangen. De Industrieele Maatschappij wil het openen dezer grootsche onderneming met eenigen luister vieren en noodigde tegen a. s. rijdagavond ver- schillende personen uit, om de werken van de electrische centrale te komen bezichtigen en daarna bijeen te komen in het //Hotel des Pays Bas voor welks ingang een poort van electrisch licht zal worden geplaatst, en welks bovenzalen voor deze gelegenheid door de Maatschappij prachtig electrisch verlicht zullen worden, terwijl gedurende het gebruik van eenige ververschingen, welke den gasten zullen worden aangeboden, de ook alhier welbekeude dameskapel //Wilhelmina uit Vlis- singen, zich tot opluisteriug der feestelijkheid zal doen hooren. Wij wenschen der Industrieele Maatschappij van harte succes toe met hare onderneming, als- mede ook onze gemeente zelve, die de eerste gemeente in Zeeland is, welke electrisch zal verlicht worden. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal Donderdagavond in het //Hotel des Pays-Bas alhier eene lezing worden gehouden over electrisch licht en electrische krachtsoverbrenging, door den heer W. C. van de Volkere van VlissingeD. Met het oog op de opening der electrische centrale alhier, zullen vermoedelijk velen gebruik willen maken van de gelegenheid, om over dat onderwerp een en ander te hooren. De heer P. J. Versluijs alhier, werd heden te Wemeldinge aannemer van een partij ammoniak- superphosphaat voor f 6.72 per 100 Kg. In de plaats van den heer S. Posthuma te Amersfoort, die bedar.kt heeft voor zijne benoeming tot inspecteuT van politie te Vlissingen, is als zoodanig benoemd de heer W. F. van Meerendonk klerk ler parkette van den officier van justitie te Middelburg. Hoek, 19 Febr. Bij de heden alhier door de vereeniging ,/Doelmatige Samenwerking" gehouden aanbesteding van de levering van 195,100 Kg kunstmest werd ingeschreven door Buhrmann te Amsterdam voor 7,15, Inter nationale te Zwijndrecht voor f 6,85, P. Iloste te St. Laurens voor 6,65, 1. J. van der Have te Zierikzee voor 6,64, Adriaansens—van Gassen te Hontenisse voor 6,64, P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor 6,5798/100 en P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 6,57. Gegund aan den laagaten inschrijver. Zaiinislag- Evenals in vele andere gemeenten bestaat ook alhier onder den naam van /Onder linge Hulp" eeD hoogst nuttige vereeniging voor geldelijke uitkeering bij het sterven van varkens. De vereeniging werd opgericht den 8 Sept. j.l. en mag zich in goeden bloei verheugeu. Voor- zitter is de heer Hartman, secr.-penningm. de heer C. A. van Vessem. Zij begon met 52 leden, welke verzekerden 62 varkens, en 5 donateurs. Tot 1 Januari j.l. werd ontvangen aan inleggeld en contributien 106,05, en van donateurs 10,50, samen 116,55. Voor administratiekosten werd uitgegeveu f 14,04 en voor schadeloosstelling wegens het sterven van een varken 14, sai 28,04, zoodat in kas bleef 88,51. Het inleggeld bedraagt 1,—, de contribute 5 cent per week en per varken, zoodat deze zoo laag mogelijk gestelde bedragen, voor niemand een beletsel voor deelname behoeven te zijn. Axel (Kijkuit), 12 Febr. Bij de heden alhier gehouden aanbesteding van 80,000 Kg. super- phosphaat, 90,000 Kg. kunstmest en 20,000 Kg. chilisaipeter werd het minst ingeschreven voor de superphosphaat, door de heeren gebroeders Colins te Leuven voor 2,42, voor de kunstmest door den heer J. Staal te St. Jansteen voor 6,67 en voor de chilisaipeter door den heer D. J. Oggel te Axel voor 9,92. De levering werd gegund. Koewaeht. Dinsdagvoormiddag werd met veel plechtigheid op het R. K. kerkhof alhier ter aarde besteld het stofftlijk overschot van den heer Ch. L. Perseijn, in leven wethouder dezer gemeente en gezworene van den polder Oud-Beoosten-Bleij. Nadat het lijk aan de woning was afgehaald, werd het gevolgd door een breede schaar bloed verwanten en buren gevoerd tot vdor het gemeen- tehuis. Hier waren vergaderd de leden van den raad met den burgemeester en secretaris, al de onderwijzers en het bestuur van den polder. Deze heeren sloten zich bij den stoet aan, terwijl de leden van den raad de slippen van het lijkkleed vasthielden. De atoet, voorafgegaan door heeren geestelijken, ging nu kerkwaarts. Na de plechtige lijkdienst ging men in dezelfde volgorde naar het kerkhof. Nadat de kerkelijke inzegeningen hadden plaati gehad en het lijk in de geopende groeve wa» neergelaten, nam de heer A. Geerards, hoofd der school, het woord. Spreker begon met te zeggen, dat hij namens het hoofd der gemeente, die tot zijn leedwezen verhinderd was de plechtigheid tot het einde toe bij te wonen en het onderwijzend personeel een enkel woord wilde spreken aan het graf van den man, die zoovele jaren de belangen der gemeente had behartigd. Hij wees er op, dat de overledene gedurende 27 jaren geijverd had voor alles wat, naar zijne meening, tot voordeel en nut der gemeente kou strekken, hoe hij tot zelfs op zeer hoogen leeftijd steeds op zijn post was en hij bijna nimmer op eene vergadering van den raad outbrak. Behartigde de overledene, zoo ging spreker voort, al de zaken der gemeente, vooral was dit het geval met het onderwijs. Wethouder Perseijn droeg en het onderwijs en de onderwijzers een warm hart toe en het was spreker eene behoefte aan den rand van het graf, ook namens zijne mede onderwijzers een woord van dank uit te spreken voor alles, wat wethouder Perseijn voor het onderwijs en de onderwijzers gedaan had. Na een laatst vaarwel verlieten alien diep geroerd het kerkhof. Biervliet. De ondernemers van de weegbrug aan de haven van den Koninginnenpolder hebben het weegloon van 71/2 cent verlaagd tot 3 cent per duizeid kilogram, teneinde de plaatsing van een tweede weegbrug aldaar, waartoe al besloten was, te voorkomen. Nu komt er geen nieuwe weegbrug. Zoo'n aanmerkelijke loonsverlaging op 8 millioen bieten een verschil van f 360 wijst op groote winst in vorige jaren, alsmede dat buiten- kansjes spoedig de wereld uit zijn, zoodra hatelijke ijverzucht of jaloezie in 't spel is. 's Gravenhage, 13 Febr. Heden overleed alhier het lid der Tweede Kamer voor Amsterdam, de heer Mr. Hartogb, «en bekwaam rechtsgeleerde, ontwerper der vereenvoudiging van burgerlijke rechtsvordering. De overledene genoot de algemeene achting, zoowel voor politieke geestverwanlen als tegenstanders. Tweede Kamer. In de zitting van heden herdacht de Voorzitter het overleden medelid, den heer Hartogh, waarbij Minister Borgesius zich namens de Regeering eD als oud-vriend aansloot, wijzende op het zwaar verlies dat de Kamer en het land door dit sterfgeval ondervinden. Besloten werd na het algemeen debat over de legerwetten, het sectieonderzoek aan te vangen over het wetsontwerp betreffende de onderwijs- subsidien. Het debat over het ontwerp regelende de toe- lating als schipper enz. op de koopvaardijschepen werd aangevangen. Art 1 dezer wet werd aan- genomen na verwerping der amendementen van de commissie van rapporteurs. z/Dat spreekwoord hoorden we ons in gedachten toeroepen door enkele lezers van ons opstelletje //Is het gebruik van chilisaipeter op hooiland winstgeveud". Het doet ons dus genoegen, een geschikte aanleiding te vinden, om nog eens op die zaak terug te komen. Die aanleiding bestaat de verschijning van een brochure getiteld z/Moderne Hooilandsbemesting", en met het motto Wat de Wijzen ons heden als waarheid verkonden. yStraks komt een Wijzer die't weg redeneert. Met wat de Wijzen ..Is waarheid verkondigd hebben wordt blijkbaar bedoeld de theoretische beschouwing in zake hooilandsbemesting. Deze luidde //Bemest uw graslaud met kali en phos phorus en zoo noodig met kalk. Hierdoor be- vorderl ge de ontwikkeling der vlinderbloemige gewassen. Deze verzamelen de luchtstikstof, waarvan de grassen kunnen profiteeren." Nu is het bewezen, dat door een dergelijke bemesting vooral de witte klaver zich goed ontwikkelde, doch de door dit gewas vastgelegde stikstof is niet direct opneembaar voor de grassen. Waarom met? Orndat die stikstof alleen in den vorrn van salpeter kan worden opgenomen. Deze salpeter vormt zich uit andere stikstof houdende stoffeu. Doch deze vorming heeft alleen plaats door de in werktng van zekere bacterim, die alleen leven in bodemlagen, welke door de lucht goed te be- reiken zijn. Dit nu kan niet getuigd worden van weilanden in 't algemeen en vooral niet van oudere wei landen. Wil men daar den grasgroei bevorderen. dan is het aanbrengen van salpetermest, van chilisaipeter dus, ten zeerste aan te bevelen. Bovendien zal de kwaliteit van het gras door een aanvullende stikstofmest verbeterd worden, In een werkje van prof. Dr. Adolf Mager te Wageningen vinden we op pag. 19 het volgende z/De Rijkslandbouwleeraar van Overijsel, dhr. Coenen, schrijft mij zoo even, dat in de praktijk is gebleken, dat gras enkel na kali- en phosphor- zuur bemesting in voedzaamheid beslist achter- staat bij gras na natuurlijke bemesting en dat dit gebrek kan worden goed gemaakt door een aan vullende stikstofbemesting." Gerust kunnen we hiervoor aanvullende stikstofbemesting lezen chilisaipeter. Ten slotte willen we nog meedeelen, dat in het vlugschrift//Moderne hooilandsbemesting" behalve de reeds door ons beschreven proef nog drie andere worden besproken, alle met even gunstig resultaat. Wij zeggen dus nog eens: Het gebruik van chilisaipeter op hooiland is beslist winstgevend. Het door ons besproken vlugschrift willen we gaarne tnezenden aan hen, die in de lezing er van belangstellen. Ze kunnen het aanvragen bij den Boekhandelaar W. Boekhoven te Som- melsdijk. Bij de in Januari in de provincie Zeeland gehouden hengstenkeuringen zijn de volgende prijzen toegekend aan de ingevoerde hengsten een van 1000 //Goliath" van S. de Blaey te Biervliet, standplaats Axel, en „Gerfant" van P. de Muijnck te St. Kruis, aldaar gestationeerd; een van 800aan //Jules" van Zach de Ro, te St. Pieter Leeuw, idplaats Walcheren, en //Gamin" van C. G. Harison, Rilland-Bath, aldaar gestationeerden een van f 600 aan //Bismarck van A. Goor- machtigh te Heyst, standplaats Hontenisse. Plaats- vervanger is //Louis" van A. Moggre, te Schoon- dijke, aldaar gestationeerd. Verder is aan de volgende hengsten, in de provincie 't huis behoorend een prijs van 300 toegekend Dunsmore Zola" van C. G. Harrison te Rilland-Bath, »Leon" van C. en H. Waghto te Tholen, »Leon II" van A. E. A. de Moor te Zaamslag en //Garibaldi" van C. Verdonk te 's Heer Arendskerke. Plaatsvervangers zijn //Bara" van de weduwe Joh. Daelman te Westdorpe en //Zola" van Alph. Begheijn te Ter Neuzen. Reeds meer dan drie weken klaagde het drie- jarige dochtertje van den arbeider M. C. te Zuid dorpe over pijn in den neus, die even boven den rechterneusvleugel gezwollen was. Kwam men even aan den neus, dan kermde het kind van pijn en de neus begon te bloeden. Eindelijk besloot men een geneesheer te raadplegen en deze haalde uit den neus een beukennootje, waarvan de zaadhuid reeds gebarsten was om te ontkiemen. Dinsdagnacht heeft de geneesheer A. J. de K. te Bruinisse zijn echtgenoote doodgeschoten. De echtelieden hadden herhaaldelijkonaangenaamheden. Toen hij zijn geweer op haar afschoot, meende hij dat het met losse patroneu geladen was. Zoodra hij het tegendeel bemerkte, heeft hij de wond verbonden, doch het was te laat. De mare van het drama wekte groote deelneming in het dorp, te meer omdat de K. een algemeen geacht man was, van wie men alleen wist, dat hij een zeer driftig en opvliegend karakter had. Zondagavond is te Lonneker de milicien P. H., die met drie dagen verlof naar het ouderlijke huis was vertrokken, na eene korte woordenwisse- ling door zekeren B. M. levensgevaarlijk verwond Zonder de minste aanleiding werd in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. geschoten op den surveilleerenden nachtwacht, tevens onbezol- digd rijksveldwachter H. te Sappemeer. H. achter- volgde oogenblikkelijk den persoen die onmiddelijk het hazenpad koos. Nu volgde een wedloop, die ruim een kwartier duurde. Eerst toen was H. den dader op de hielen, die zich evenwel omkeerde en nog tot tweemalen toe beproefde te schieten gelukkig ketste telkens het vuurwapen. H. had reeds zijn revolver getrokken en schoot den aan- rander over het hoofd met de bedreiging hem neer te schieten, indien hij opnieuw den arm ophief. Daar dit niet geschiedde was de nachtwacht in edn sprong bij hem en ontwapende hem. In de revolver, die op hem werd gevonden, bleken nog 5 scherpe patronen te zitten. De dader, een- zekere W., van Martsenhoek, staat overigens niet ongunstig bekend. Zondagavond halfzeven had op de rivier onder den Zwijndrechtsen wal een hevige aan- varing plaats tusschen het ijzeren aakschip, Zee- meeuw, schipper P. Vermeulen uit St. Maartensdijk, van Duit.schland naar Belgie en geladen met steenkolen, en eensleepkaan van Gutjahr, gesleept door de sleepboot President Octave Pennoy. De aanvaring had met zulk een geweldige kracht plaats, dat de Zeemeeuw direct zonk. Aan boord van de Zeemeeuw waren drie personen, schipper, vrouw en knecht, die zich in de roeiboot, bij het schip behoorende, wisten te redden. De sleepkaan had esn lek bekomen en maakte wat water, maar kwam er overigens goed af. De arbeider J. v. L., oud 25 jaar, woon- achtig te St. Maartensdijk, sprong Zaterdag, voigens verklaring van eenige passagiers, op de lijn MaartensdijkUtrecht uit den trein, met het gevolg, dat eenige oogenblikken later het lijk van den ongelukkige langs de rails gevonden werd. Zondagavond had het lOjarig zoontje van Van Dorp, wonende te Arnhem, het ongeluk in de ouderlijke woning een pot kokend water over de beenen te krijgen, waardoor ze ernstig gebrand werden. Hoewel het kind dienzelfden avond nog het kinderziekenhuis verbonden is, overleed het Maandagmorgen onder de hevigste pijn. Men meldt nit Apeldoorn In de Burchtstraat brandde Maandag de villa bewoond door den heer Schaepman, geheel uit. Huis en inboedel waren tegen braudschade verzekerd. De hond van den eigenaar en een kat hebben een brandend petroleumlampje omver geworpen, waardoor de vloer eener bovenkamer in brand is geraakt. In een der plaatsjes in den Gelderschen Achterhoek zou op den dag van het huwelijk van de Koningin de torenklok geluid worden. Om de burgerij niet ongerust te maken ging de omroeper vooraf afkoudigen dat er ondanks het gelui der klokken niemand overleden was, in de onderstelling dat men aan het gewichtige feit van den dag niet zou denken. Zondagnamiddag is te Delft uit een sloot in het plantsoen opgehaald het lijk van een 83 jariye weduwe, die vermoedelijk bij he houtsprok- kelen voorover is gevallen. In het begin van September van het vorige jaar had een telegrambesteller te Amsterdam, zekeren A., het ongeluk met zijn rijwiel een leelijken val te doen. De gevolgen van dien val waren zeer ernstighij moest naar huis gebracht worden en kwam niet weer op zijn verhaal. Hij was en bleef geheel versuft, zijn geheugen was geheel weg. Hij kon niet meer geregeld denken en wist zich niets meer te herinneren. Dat duurde zoo weken en weken. Steeds zat hij maar in zijne woning in de Dapperstraat voor zich uit te staren, onbewust van hetgeen er om hem heen gebeurde. Zijn collega's kwamen hem af en toe eens opzoeken, maar hij herkende ze ternauwernood. De dokters zagen het geval hopeloos in's mans vrouw en zijne aardige, jonge kinderen treurden dag aan dag over het in-droevige-geval. Zondag was de onge lukkige man jarig, een treurige dag in deze omstandigheden. Maar Zaterdag is er als't ware een wonder geschied. In den vroegen morgen, toen de man nog lusteloos en als verdoofd te bed lag, was zijne vrouw in de huiskamer met de kachel bezig. Plotseling schoot de kachelpijp los, viel en verbrijzelde een glazen stolp van een klokje. Het gaf een geweldigen slag en op hetzelfde oogenblik, opgeschrikt door het geraas, vloog de zieke het bed uit en riep met een krachtige, heldere stem, zijn gewone stem van vroeger//wat gebeurt hierMaar het merk- waardigst is dat de man sedert dat oogenblik weer geheel de oude is. Hij kan zich weer tot in de kleinste bizonderheden alles herinneren wat er op den dag kort voor het ongeluk gebeurde, zelfs nog welk telegram hij te bestellen had, maar van hetgeen er na dien tijd gebeurd is, daarvan heeft hij niet de minste berinneriag. Zijne ge dachten zijn op het oogenblik van zijn val blijven stilstaan en gaau nu weer geregeld verder, even alsof hij al die vijf maanden in een diepeu slaap had gelegen. Hij zal nu waarschijnlijk weer zijn dienst kunnen hervatten aan het telegraafkantoor, waar dit hoogst merkwaardiggeval natuurlijkdruk besproken wordt, De krijgsraad van de 83ste divisie heeft luitenant Rueger te Moerschingen (Lotharingen), die zich voor zijn broer opofferde, veroordeeld tot 12 jaren tuchthuisstraf en wegzending uit het leger wegens het neerschieten van kapitein Adams. De //Mouvement hygidnique" meldt, datde maatregelen ter onderdrukking van de pest, dit jaar te Glasgow waargeuomen, aan die stad 12 millioen gulden gekost hebben. Het gemeentebestuur van Brussel had, tijdens de stijging der kolenprijzen, een contract gesloten tegen 28 frs maar uu is de prijs tot 20 frs gevallen, met het gevolg dat de gemeente ongeveer anderhalf millioen francs schade heeft. Terwijl de staat Minnesota (Vereenigde Staten) een wetsvoorstel in voorbereiding heeft, strekkende om aan individuen, behept met phy- siologische gebreken, het huwelijk te ontzeggen, bereidt men zich in Wisconsin voor om twee //bills" aan te nemen, die de huwelijken aan- moedigen en de ontwikkeling der bevolking ver- zekeren. Een dier bills kent een jaarlijksche premie van f 25 toe aan echtparen, die meer dan zes kinderen bezitten en deze premie klimt op tot f 90 voor twaalf kinderen. De andere legt een belasting van 25 op aan ongehuwae personen, die den ouderdom van 30 jaren hebben overschreden. Maandag heeft in het Belgische plaatsje Sandvliet eene poging tot moord, gevolgd door zelfmoord plaats gehad. De werkman F., een berucht persoon uit die gemeente, ging bij een twist met zijne vrouw, deze met een mes te lijf, doch de zoon stelde zich tusschen hem en zijne moeder, zoodat hij een messteek in een der beenen ontving. Daarna bracht de vader zichzelf eene doodelijke snede in de keel toe, waardoor hij wegens verbloeding weldra een lijk was. Misbruik van sterken drank was ook nu weder de oorzaak dezer verschrikkelijke gebeurtenis.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2